IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dati bani cersetorilor ?
Horea
mesaj Dec 18 2008, 09:48 AM
Mesaj #61

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 708

Niciodata nu dau bani la oameni pe strada.
Daca vreti sa ajutati si sa fiti siguri ca banii vostri putini/multi cati aveti ajung la cine trebuie si nu alimenteaza lumea interlopa dati-i organizatiilor caritabile.
Dar si acolo nu la oricine ii cere pe strada cu un formular in mana. Informati-va despre organizatia respectiva si despre ce a facut pana atunci cu banii pe care i-a primit in trecut.

Cred ca asta e cel mai eficient mod de a suplini lipsurile asistentei sociale din Romania.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Un roman anonim.
mesaj Dec 18 2008, 11:08 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Anonim @ Sep 6 2008, 09:10 PM) *
Eu cred ca toti suntem niste cersetori in fata Lui Dumnezeu.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu cersitul industrial.
Cred ca sunt persoane care au nevoie de ajutor mai mult decat cei care cersesc, daca as fi mai activ si as ajuta astfel de persoane nu as da un leu la cersetori... cred ca cersetorii sunt un fel de fast-food pentru constiinta celor care le arunca care ceva.

E amuzanta si reactia autoritatilor in mintea carora solutia "problemei" e ca cetateanul (tot cetateanul e de vina, bata-l soarta) sa nu le mai dea nimic.

Revenind la atitudinea "ai vazut Filantropica" (am auzit si eu replica asta de multe ori) --de cand merg cu metroul am ajuns sa-i recunosc pe cersetori si pot sa zic ca cel putin 70% sunt "sinceri" -- homeless s.a.m.d si doar 30% "jmecheri".

Pentru ca faceti refrire la Dumnezeu. Stiti ce scrie apostolul Pavel intr-una din epistole? Cine nu munceste nu mananca!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 18 2008, 12:18 PM
Mesaj #63

Guests

Pentru cei care simt ca li se "usuca mana"!

"Eşti în tramvai şi vezi un bătrân cerşetor şi n-ai ce să-i dai. Poţi, totuşi, să zici: „Doamne, miluieşte-l şi pe el!“ Asta-i situaţia. Este o foarte mare greşeală să nu dai şi pentru alţii. Că nu se rupe din tine nimic. Această milostenie ar putea să umple cerurile de mântuiţi. Să ştiţi, milă e toată Scriptura. Ce greşeală mare este, căci sunt atâţia oameni care, oricum, întind mâna. Fraţilor, să nu lăsaţi mână întinsă nici când vă dă, nici când vă cere". (Dialog cu părintele Arsenie Papacioc)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 18 2008, 01:49 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Un roman anonim @ Dec 18 2008, 11:08 AM) *
Pentru ca faceti refrire la Dumnezeu. Stiti ce scrie apostolul Pavel intr-una din epistole? Cine nu munceste nu mananca!

si acei copii ce se nasc in familii destramate cu 10-12 membrii? si toti cei din africa ce s-au nascut acolo, ca asta a fost destinul lor?toti actorii/profesorii pensionari ce ajung sa moara de foame?....tot spre apostolul Pavel ne indreptam?

+Quote Post
corect
mesaj Dec 18 2008, 08:26 PM
Mesaj #65

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Nu dau bani la cersetori. I-am vazut jucand barbut cu banii primiti sau luandu-si aurolac.
Rarissim insa am ajutat. M-a impresionat o fetita vanzand leustean, ma ipresioneaza batraneii care vand ceva. Si atunci cumpar, chiar daca nu am nevoie.
O modalitate simpla de a ajuta este si donarea acelor 2% din impozit. Am mai dat si pentru unele actiuni despre care stiam exact cine se ocupa si ca mai facuse asa ceva.

A spus cineva ceva de genul "poti ajunge oricand in locul lor". Ei bine, si eu cred ca e posibil asta, chiar daca muncesti. Nu stii ce se poate intampla intr-o zi. Nu stii daca nu vei ramane intr-un scaun cu rotile in urma unui accident, daca vei ramane fara cei dragi si iti vei pierde orice vointa de a trai. Pot fi o multime de cauze. Doamne fereste, nu doresc nimanui asa ceva, dar astfel de lucruri se intampla din pacate.

+Quote Post
Vizitator_Un roman anonim.
mesaj Dec 19 2008, 06:22 AM
Mesaj #66

Guests

[quote name='Musafir' date='Dec 18 2008, 01:49 PM' post='13986']
si acei copii ce se nasc in familii destramate cu 10-12 membrii? si toti cei din africa ce s-au nascut acolo, ca asta a fost destinul lor?toti actorii/profesorii pensionari ce ajung sa moara de foame?....tot spre apostolul Pavel ne indreptam?
[/quote
E vorba de cei care pot munci si nu o fac. Pentru copii exsita posibilitatea de a fi crescuti de catre stat. E adevarat ca nu este un loc ideal, ca sa ma exprim totusi in limitele elegantei, dar oricum e mai bun decat cel in care sunt exploatati si le mai da unele sanse de a se realiza ullterior, lucru care in familiile lor e cavsiimposibil. Cei din Africa, cel putin pana acum, nu au venit in Romania sa ceseasca. Li se pot da ajutoare prin organizatii internationale de exemplu. Iar pensionarii din categoria celor pomeniti de d-voastra nu vor iesi niciodata cu mana intinsa pe strazi. Putem lupta pentru un sistem echitabil de pensii, pentru ca ei au avut o contributie sa spunem cel putin insemnata, pentru societate si merita cel putin o batranete fara aceste griji meteriale. In fond sunt destui pensionari cu pensii imense care nu au facut nimic sau chiar au facut rau societatii (fosti activisti, fosti securisti de exemplu). Am vazut candva un batran invalid care chpurile vindea cateva legaturi de patrunjel. Lumea ii dacea bani dar nu lua patrunjelul. Omul inceca sa-si pastreze cat de cat demnitatea. Am citi despre handicapati grav care totusi incerca sa faca ceva. Probabil ca activitatea lor nu e de natura sa le asigure conditii minime detrai dar isi pastreaza demnitatea si din punct de vedere psihic le da sentimentul ca nu sunt o povara pentru societate. Mi se pare ca o minima datorie a societatii de a asigura un nivel minim de existenta celor ce nu se pot intretine singuri ( copii, handicapati, batrani) dar respectandu-le demnitatea. Mi se pare o datorie minima de a ajuta pe "ghinionist" (de exemplu somer din motive ce nu ii sunt imputabile, agricultor adus la "sapa de lemn"de seceta sau inundatii) de a "se pune pe picioare" din nou, de a se putea intretine din propria munca. Dar nu mi se pare normal ca societatea sa intretina pe un individ apt de munca care toata viata lui nu a llucrat o ora si nici nu are de gand sa o faca. Nu mi se pare normal sa torni la copii doar pentru alocatie si pentru a-i folosi direct sau indirect pentru cersit. Copilul nu a cerut sa fie adus pe lume. Parintii care il aduc pe lume sunt obligati uman si moral si cum vreti dumneavioastra sa ii aisgure conditii minimale de viata si de dezvoltare. Cat despre cersit in final sa mai spun despre o experienta personala. Cu niste ani in urma, pe timpul guvernului Nastase care a permis intrarea in tara a unui numar insemnat de petarde, pocnitori si alte distractii de acest gen, un tiganus cersea in tramvai. Cand tramvaiul a juns la staia terminus din centru, a coboarat si a inceput sa arunce petarde la picioarele celor ce cobarasera, dintre care unuii ii dadusera chiar pomana. Asa ca nu dau si nu voi da nciodata pomana. Ajut atunci cand pot prin alte metode.

+Quote Post
Vizitator_Mihai Vlad.
mesaj Dec 19 2008, 08:38 AM
Mesaj #67

Guests

Mi-a placut o femeie care era agresata insistent de un invalid. "Ai pensie de invaliditate?- l-a luat femeia la intrebari. Ei afla ca eu si altii cotozam ca tu sa ai pensia aceea, asa ca lasa-ne sa ne vedem nestingheriti de munca noastra." Eu cred ca noii alesti trebuie sa dea o lege prin care celor prinsi ca cersesc sa li se taie pansia de handicap. Cred ca va amintiti cum vara umbla unul fara o mana printre masini la trecerea prin rodnul de la Piata Unirii sau altul in carucior etc. Nu mai vorbesc de faptul ca o claca de tzigani traiesc de pe urma vreunui cersetor plasat unde trebuie pe care nici un militian (asa-i, militian) nu-l ia la intrebari. Are si el partea lui...
Vlad

+Quote Post
Vizitator_mihai vlad.
mesaj Dec 19 2008, 08:40 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Gigiel @ Sep 6 2008, 07:21 PM) *
Dau bani tuturor celor care imi cer, daca am, pentru ca ma gindesc ca:
1/ oricind pot fi in locul lor;
2/ daca ma mint si-mi cer bani de piine si ei se duc sa-si ia de baut e problema lor. Nu eu mint, ci ei si la urma urmei n-o sa stau sa-i verific ce fac ei cu banii. Si, in plus, daca din 100 de cersetori unul singur chiar isi ia piine eu zic ca e un procentaj ok.
Oricum, prietenii zimbesc ironic si nu inceteaza sa se minuneze de naivitatea mea; sint atit de fericiti cind descopera cit de bou sint incit li se lumineaza ochii. Argumentul lor suprem este "ai vazut Filantropica???" - de parca filmul asta ar fi proba suprema care dovedeste fara univoc ca la cersetori nu trebuie sa le dai bani. Dupa un timp vin ei insisi sa-mi ceara bani (cu imprumut) si atunci e rindul meu sa zimbesc, dar amar. Imi vine sa le zic: "ati vazut Filantropica?" -- dar ma abtin. Nu-i asa, oricind pot fi in locul lor.

Daca ai sa muncesti cinstit, n-ai sa ajungi niciodata ca el, fii sigur!!!

+Quote Post
Vizitator_Mihai Vlad.
mesaj Dec 19 2008, 08:47 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (mihai vlad @ Dec 19 2008, 08:40 AM) *
Daca ai sa muncesti cinstit, n-ai sa ajungi niciodata ca el, fii sigur!!!

FILANTROPICA a fost un film total antiromanesc! Doar noi, cei din estul balcanic ne dezgolim ranile cu atata voluptate. Parca avea dreptate Patapieviciul cand zicea sa se pisa toti in capul bnostru, iar eu adaug ca ne oferim capul sprea fi pisat de toti. Oare Romania nu are decat ponei roz si cersetori din Gara de Nord? Mergeti in institutele de cercetari, in toate locurile unde SE MUNCESTE. Cinematografia s-a pisat prima in capul Romaniei. Nici macar rusii, in vremea lui Brejnev nu si-au ponegrit tara ca noi, prin subproductiile facute pe bani publici. Rusii au luat mari premii cu Moscova nu crede in lacrimi. Noi am luat un premiu cu un film despre avorturi - cam cusutra cu tata alba treaba; europenii din Vest ne-au luat totul, de la petrol la banci si ne dau in schimb tinichele. Deja au depasit faza cand veneau la noi cu margele de sticla si luau aurul. Nu va lasati manipulati. Mai cititi si ce am dat de valoare Europei si Lumii........

+Quote Post
Vizitator_gogoase.
mesaj Dec 19 2008, 09:46 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (toto @ Sep 9 2008, 11:05 AM) *
E si mai grav ceea ce faci tu ! Faci mizerie pe strada ; incurajezi cersetoria si hranesti cainii vagabonzi( sursa de infectie). Tu ai sufletul curat ... ce mai conteaza ! M am saturat pana peste cap de "milostivi" !!!!!
angry.gif

Da frate! m-am, saturat sa fac slalom printre caini plini de bube si boschetari. Astia exista pentru ca le facem noi loc, si spunand acestea ma refer:
1. boschetarii trebuie bagati in azile, sanatorii, etc..ceva cu protectia aia sociala de se bat toti cu pumnu'n piept
2. cu javrele ce se chinuie sa moara da' ne omoara pe noi> la incinerator dom'le! ce-atata mila, ca nu mai traieste nimeni de hazul lor(si aici ma refer si la pisici care urla ca-n jungla noaptea si mananca din gunoaie si prin scarile blocului hranite de babe psihopate ce-si asteapta plictisite cavoul)

putina epurare va rog! oricum numai gunoaiele si tiganii au mai ramas in tara asta! >ah, ma scuzati si 2 - 3 cocalari avizi de puterea gheneleor!

Sarbatori fericite!

+Quote Post
Vizitator_poneiul roz.
mesaj Dec 19 2008, 09:51 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Mihai Vlad @ Dec 19 2008, 08:47 AM) *
FILANTROPICA a fost un film total antiromanesc! Doar noi, cei din estul balcanic ne dezgolim ranile cu atata voluptate. Parca avea dreptate Patapieviciul cand zicea sa se pisa toti in capul bnostru, iar eu adaug ca ne oferim capul sprea fi pisat de toti. Oare Romania nu are decat ponei roz si cersetori din Gara de Nord? Mergeti in institutele de cercetari, in toate locurile unde SE MUNCESTE. Cinematografia s-a pisat prima in capul Romaniei. Nici macar rusii, in vremea lui Brejnev nu si-au ponegrit tara ca noi, prin subproductiile facute pe bani publici. Rusii au luat mari premii cu Moscova nu crede in lacrimi. Noi am luat un premiu cu un film despre avorturi - cam cusutra cu tata alba treaba; europenii din Vest ne-au luat totul, de la petrol la banci si ne dau in schimb tinichele. Deja au depasit faza cand veneau la noi cu margele de sticla si luau aurul. Nu va lasati manipulati. Mai cititi si ce am dat de valoare Europei si Lumii........

Tu pe ce lume traiesti? Marile institute de cercetare de le invoci aici cu spume la gura.. marile valori ale neamului.."se munceste" de ce nu la pers 1 sg??? de ce nu "da mah, eu muncesc, nu ca voi"".
Mai lasa vrajela populista frate, ca in institutiile publice toti is ajunsi pe pile diverse, cel mai des pe nepotrism ,isa exista si partide si sex.. ce e cu naivitatea asta puerila. te crezi in SUA?

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 19 2008, 09:57 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Mihai Vlad @ Dec 19 2008, 08:47 AM) *

De acord cu tine!

+Quote Post
Vizitator_TOTO.
mesaj Dec 19 2008, 10:22 AM
Mesaj #73

Guests

[quote name='Ducu' date='Dec 19 2008, 09:57 AM' post='14115']
De acord cu tine!
[/quo

De acord, de acord dar.... NU DAU BANI CERSETORILOR !

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Dec 19 2008, 11:52 AM
Mesaj #74

Guests

Nu le mai dati nimic, mai bine ii lasati sa moara sau sa fure. Sa se descurce cum pot. Mila e cel mai jalnic sentiment uman, e impotriva naturii si a selectiei naturale. Parca ar fi mai fi mai frumos fara toate gunoaiele umane la fiecare colt de strada.

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 19 2008, 12:36 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (george @ Dec 19 2008, 11:52 AM) *
Nu le mai dati nimic, mai bine ii lasati sa moara sau sa fure. Sa se descurce cum pot. Mila e cel mai jalnic sentiment uman, e impotriva naturii si a selectiei naturale. Parca ar fi mai fi mai frumos fara toate gunoaiele umane la fiecare colt de strada.

Cred ca mai exista si alte variante decit sa moara sau sa fure. Mai exista si sa munceasca daca sunt oameni in putere, mai exista si sa fie crescuti la caminul pentru copii si sa invete ca sa poata munci mai tirziu (ca tot am platit deja impozite pentru asta). Daca vrei sa muncesti gasesti ceva de facut, daca nu atunci gasesti scuze si fraieri sa te intretina.

+Quote Post
Vizitator_borat.
mesaj Dec 19 2008, 02:29 PM
Mesaj #76

Guests

Sunteti milosi si dati bani cersetorilor?

Atunci incurajati un fenomen. Din cauza voastra interlopii fac presiuni pe aia saraci si-i trimit la cersit - in special pe copii. Daca va simtiti binevoitori cand dati 1 RON unui copil zdrentaros, ganditi-va ca cu aia 10 mii ii vindeti libertatea sau dreptul de a merge la scoala, pentru ca daca nu ar fi existat prosti care sa dea, nu l-ar mai fi trimis tac-su la cersit. Din cauza voastra boracul respectiv e vazut de aia din jur ca o sursa de venit, si e amenintat ca-i rup picioarele daca nu-si face cota zilnica. Copilul respectiv, in loc sa aiba o sansa la un pic de scoala si poate o meserie, daca nu chiar mai mult, are la nas buget de alcool, tigari si diverse lacuri volatile de mic, din mila crestinilor. E mai misto sa stai pe strazi sa impusti bani din senin, decat sa pui mana pe carte, si crestini sunt garla, asa ca multi ajung foarte bine, de la varste fragede, din mila voastra.

La fel cum exista prostitutie cu minori pentru ca exista pedofili balosi gata sa se bage, exista cersetori minori (care conform rapoartelor Amnesty Intl reprezinta o portiune insemnata din traficul de copii) din cauza ca sunt milosi peste tot.

+Quote Post
Vizitator_Guest.
mesaj Dec 19 2008, 04:06 PM
Mesaj #77

Guests

Erau intr-o vreme la metoru la Piata Victoriei niste afise care te indemnau sa suni la un numar cu 0800 daca vezi copii cersind pe strada, pentru ca "E responsabilitatea ta!".

Am sunat de 3-4 ori dintre care de 2 ori ziua in amiaza mare, in timpul saptamanii. Nu a raspuns nimeni. Probabil era o campanie de ochii lumii care sa justifice niste fonduri europene.

+Quote Post
Vizitator_luciana.
mesaj Dec 19 2008, 07:48 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (alex @ Nov 22 2008, 11:00 PM) *
nu promovez cersitul. deci nu dau. Daca nu ar mai da nimeni bani ar disparea cersitul. Sunt atatea alte metode prin care sa ajuti pe cei nevoiasi...

+Quote Post
Vizitator_Dinica.
mesaj Dec 19 2008, 09:15 PM
Mesaj #79

Guests

E bine sa fi milos si sa te pui in situatia lor, dar de multe ori, probabil 99% din cazuri chiar isi merita soarta.
Fi sigur ca nu vei ajunge niciodata sa cersesti, iti vei cauta de lucru.
Am incercat sa ajut si eu pe unii care se dadeau oropsiti dar de fapt nu au facut decat sa ma traga pe sfoara. Inca nu am vazut nici un cersator sa ceara de lucru !!! Daca-i chemi la lucru spun ca-s bolnavi! Doar "nimic" e pe degeaba asa ca asta le dau. Da-le casa noua, servici, haine, etc. si dupa o luna de zile ii vezi din nou la cersit cu hainele rupte, fara servici si fara nimic, asta e stilul lor de viata. Daca nu ar fi oameni milos din cale afara ca tine, ai vedea ca ar disparea fenomenul, vorba aia daca-i oferta e si cerere.

+Quote Post
jazz
mesaj Dec 24 2008, 01:38 AM
Mesaj #80

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

wow!
Vibreaza de ''intelegere'' si ''compasiune'' topicul asta!
Cel mai simplu e sa intorci capul cu sila si sa gandesti ca individul care ti-a 'deranjat' retina o fractiune de secunda e un nenorocit care si-a facut-o cu mana lui. Se prea poate sa si-o fi facut-o insa nevertheless vorbim despre niste oameni.

Locuiesc in Montreal si fiecare statie de metrou isi are cersetorii lui. E un batran pe care il cunosc de cativa ani deja, este foarte inalt, pantalonii-i par intrati la apa, poarta o barba alba si tine palaria intinsa in capatul scarilor cu un zambet senin si cu 'hello, have a good day''. Asa-i, cu o floare/moneda nu se face primavara pe strada lor si nu-i de datoria trecatorilor sa-i ajute insa de aici pana la sila cu care bateti in tastatura e totusi cale lunga.

Nu stiu in ce fel se contribuie acolo la actiuni de caritate destinate cercetarii sau cuiva aflat in dificultate insa am sa insirui cateva din cele de aici.

De 2 ori pe an pt o luna se aduna fonduri pt diverse centre de cercetare.
Cum? Aici, in domeniul serviciilor, consultanta, financiar, tinuta de birou este obligatorie pana joi inclusiv, vineri putem purta jeansi. In lunile respective cei care vor sa poarte jeansii peste saptamana platesc 2$ pe zi sau 5$ pe saptamana. Din cate am vazut in mare majoritate vin imbracati in blugi. Exista optiunea de a 1,2, etc $ per salariu. Pt luna respectiva vinerea e ziua tombolei jumate-jumate: se vand bilete iar castigul ar fi jumatate din suma stransa, restul se adauga la totalul donatiei,

De fiecare Craciun o familie nevoiasa este ajutata. Se strang bani in acelasi mod si cine poate aduce produse alimentare neperisabile este bine venit. Anul asta am ''sponsorizat'' o femeie cu 4 copii si chiar daca gestul la scara macro e fara urma, familia aceea va fi avea un Craciun fericit.

Ideea ar fi ca uneori picatura poate umple paharul.

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 24 2008, 04:13 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (jazz @ Dec 24 2008, 01:38 AM) *
wow!
Cel mai simplu e sa intorci capul cu sila si sa gandesti ca individul care ti-a 'deranjat' retina o fractiune de secunda e un nenorocit care si-a facut-o cu mana lui. Se prea poate sa si-o fi facut-o insa nevertheless vorbim despre niste oameni.

Locuiesc in Montreal si fiecare statie de metrou isi are cersetorii lui. E un batran pe care il cunosc de cativa ani deja, este foarte inalt, pantalonii-i par intrati la apa, poarta o barba alba si tine palaria intinsa in capatul scarilor cu un zambet senin si cu 'hello, have a good day''. Asa-i, cu o floare/moneda nu se face primavara pe strada lor si nu-i de datoria trecatorilor sa-i ajute insa de aici pana la sila cu care bateti in tastatura e totusi cale lunga.

Nu stiu in ce fel se contribuie acolo la actiuni de caritate destinate cercetarii sau cuiva aflat in dificultate insa am sa insirui cateva din cele de aici.

De 2 ori pe an pt o luna se aduna fonduri pt diverse centre de cercetare.
Cum? Aici, in domeniul serviciilor, consultanta, financiar, tinuta de birou este obligatorie pana joi inclusiv, vineri putem purta jeansi. In lunile respective cei care vor sa poarte jeansii peste saptamana platesc 2$ pe zi sau 5$ pe saptamana. Din cate am vazut in mare majoritate vin imbracati in blugi. Exista optiunea de a 1,2, etc $ per salariu. Pt luna respectiva vinerea e ziua tombolei jumate-jumate: se vand bilete iar castigul ar fi jumatate din suma stransa, restul se adauga la totalul donatiei,

De fiecare Craciun o familie nevoiasa este ajutata. Se strang bani in acelasi mod si cine poate aduce produse alimentare neperisabile este bine venit. Anul asta am ''sponsorizat'' o femeie cu 4 copii si chiar daca gestul la scara macro e fara urma, familia aceea va fi avea un Craciun fericit.

Ideea ar fi ca uneori picatura poate umple paharul.

Draga Jazz, mi-e teama ca vorbim despre lucruri total diferite, poate nu ar fi rau sa vii sa stai vreo luna in Bucuresti ca sa putem vorbi despre acelasi lucru.

Noi vorbim despre oameni care ar putea sa munceasca dar nu vor, care devin agresivi sau te injura daca nu le dai nimic sau care te fac "prost" dupa ce le-ai dat, care numai zimbet si buna dispozitie nu au, care fac parte din mafia cersetorilor (si stii ca mare parte din banii dati din mila ajung la niste burtosi plini de aur si care dupa aceea te sfideaza cu Mercedesurile si BMW-urile lor pe sosea), vorbim despre cersetori care ajung sa cistige intr-o zi mai mult decit cel care i-a dat pomana intr-o saptamina si care, din acest motiv, nici nu va mai incerca sa munceasca vreodata si care isi va apara "dreptul' la o asemenea viata cu toate puterile lui, vorbim de oameni care, de fapt, nu sunt mai nevoiasi decit cei care le dau pomana pentru ca si unul si altul ar putea merge la munca pentru acelasi salariu.

Am lucrat acum citiva ani cu niste olandezi care, ca si tine, credea ca avem noi o problema si ca nu intelegem cum sta treaba (adica aveam o gresita intelegere a fenomenului din cauza anilor de comunism). Pentru ca, prin activitatea pe care o aveau de facut in Bucuresti, au stat saptamini intregi pe aici, s-au obisnuit ca, in fiecare zi, sa dea ceva de pomana unui cuplu de tiganci pe care le intilneau in fiecare zi in acelasi loc, in drumul lor catre birou. Si imi povestea unul dintre ei ce i s-a intimplat celuilalt, caruia ii venise in vizita sotia (ca sa vada si ea Romania). Mergind pe acelasi drum catre birou a intilnit din nou pe cele doua tiganci dar, fiind cu sotia, a decis ca, de data asta, sa nu le dea nimic (in fond le tot daduse in zilele care trecusera). La care tigancile incep sa ii spuna (intr-o engleza stricata, invatata probabil prin strainataturile prin care au fost tot la cersit) ca de ce se face ca nu le mai cunoaste, ca a uitat cind s-a culcat el cu sora lor (bietului om nici prin gind nu ii trecuse vreodata asa ceva), ca ce, nu a fost bine? Sotia nu a prea crezut ce a auzit dar pina la urma tot si-a luat sotul din Romania si dusi au fost.

Asa ca, de la batrinelul tau simpatic si familiile care au cu adevarat nevoie pina la cersetorii de care vorbim noi, este cale lunga. In rest, sunt si aici oameni batrini si saraci (poate nu atit de veseli si simpatici, pentru ca ei sunt saraci dupa ce au muncit o viata intreaga) care cersesc si, daca te-ai uitat bine pe postari, sunt multi cei care ii ajuta cu bani (fie ca cersesc direct, fie ca incearca sa mai vinda ce de prin casa), si aici sunt familii cu adevarat sarmane (care muncesc dar tot nu le ajung banii) si care primesc ajutor prin diferite feluri (fie sponsorizari, fie diverse obiecte necesare). Nu suntem chiar atit de rai pe cit se vede de la distanta.

+Quote Post
Vizitator_Crisa.
mesaj Dec 24 2008, 08:42 AM
Mesaj #82

Guests

Adevarul este ca, atata timp cat ai trait destul intr-o tara straina, uiti marile "valori" ale romanilor nostrii. Suntem rai? Poate! Insa, expresia "ti se face sila" e cea mai potrivita in situatiile de genul acesta.
Da, uneori dau si eu bani la cersetori. Daca sunt batrani, daca sunt handicapati vizibil (adica fara sa-si ascunda picioarele presupun neexistente sub 10 carpe). Realizez ca pot promova obiceiul de a sta cu gura cascata sa primesti mancare, fara sa faci nimic. Realizez ca poate dau bani unora care chiar au nevoie, dar dupa sunt nevoiti sa imparta (sau sunt furati) de tigani si altii din mafia asta a cersetoriei.

Insa, problema se pune cand vezi oameni perfect sanatosi, care prefera sa stea cu mana intinsa in loc sa munceasca. Tiganca cu puradeii (care raman pentru eternitate sugari .... un fel de miracol rolleyes.gif ), copii care au facut deja o adevarata arta din cersit (sunt orfan si singur la parinti ... mama e in spital si tata e la inchisoare laugh.gif ), ologii care dupa ce isi iau parleala, intr-un mod la fel de miraculos, se ridica in picioare si o iau la fuga. Si fata de acel cersetor adorabil si zambitor al lui Jazz, 90% dintre ai nostrii te scarbesc. Simpla idee ca eu ma spetesc sa muncesc si altii trebuie doar sa stea sa planga pe la colturi ca sa adune sute si milioane de lei pe zi, ma scarbeste.
Citeaza (jazz @ Dec 24 2008, 01:38 AM) *
wow!

Cred ca trebuie sa ti se repete ca noi nu vorbim de cei care sufera cu adevarat. Cum a spus si Irina, la noi pana si cei batrani si care au motive reale sa cerseasca sunt atat de catraniti incat daca ai fi destul de sensibil te-ar bufni plansul numai uitandu-te in ochii lor. Nu cred ca ar avea motive sa zambeasca dupa o viata in care s-au zbatut sa ajunga la o batranete absolut umilitoare. Noi vorbim despre cei care au meseria de a cersi. E serviciul lor. Fac copii pe banda si-i trimit printre masini. De femeile si barbatii care profit de sentimentele tale "bune" si se prefac a fi muritori de foame, cand ai eu vile si Mercedes la poarta (pe banii tai). Pana si unele babe ajung sa numai accepte mancare, vor numai bani ... si daca nu le dai hartii se uita urat la tine. (a fost o faza tare langa un fast-food, cu o baba care cerea si ea un hamburger, dar numai cu snitel de pui si fara ceapa si sosuri ^-^) Vorbim de aia care te scuipa daca nu le dai ceva, sau urla in gura mea si te injura. Vorbim de o societate in care s-a cultivat atat de bine milogeala, incat s-a ajuns ca unii sa traiasca mai bine decat un muncitor obisnuit. Nu stiu cum e la tine, in tara ta civilizata ... insa la noi s-a ajuns sa se alature cuvantul "mafie" langa cel de "cersetorie". Ceea ce ar trebui sa dea de gandit, nu?!

Si, pana la urma, si noi cei care dam suntem de vina. Ca noi, de fapt, incurajam. Aveam o prietena care nu putea sa nu se abtina sa dea. In mentalitatea ei de crestina considera ca astfel Dumnezeu o sa-i mai ierte din pacate. Idee care mie mi-a iscat o criza subita de ras. Adica, Dumnezeu ar ierta-o daca ea ar incuraja niste paraziti ai societatii? Foarte tare!
Cred ca o sa-mi trag si eu niste haine ponosite si putin jeg pe obraz si ma asez la colt de strada. Cred ca o sa-mi castig de 2 ori salariul pe care il am acum!

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Dec 24 2008, 06:20 PM
Mesaj #83

Guests

Un topic interesant cu o intrebare si un raspuns greu de definit..
Sa definim cersetorii.. in general cei ce cer ceva care se considera nemuncit??. Eventual sint saraci.
Acum sint oameni care cer o casa, un servici sau doar niste maruntis. Cersetorii sint de 2 feluri, omani care chiar au nevoie si altii care se complac in situatia respectiva si fac un biz din treaba asta, aici includ si firmele care au reclama la TV gen UNICEFF. Pe a 2 categorie o exclud din start.

As putea spune ca cersitul e ca o boala si ca de fapt ar trebui umblat la combaterea/prevenirea ei si nu la simptome. Desigur cind firmele concediaza, cind casele au ajuns la preturi imposibil de imaginat este evident ca unii dintre oameni vor sfirsi in strada. Daca esti dupa o anumita virsta este imposibil sa mai gasesti un job. Este parte a sistemului. Problema este ca sistemul (social/economic/etc) este gresit.

@Jazz lucreaza la o corporatie.. sounds like RBC/TD wink.gif iar ce zice cu $2 jeans day e real pt unele firme din Canada/SUA dar a uitat sa zica si despre cursurile in care ti se explica ca ceea ce faci tu e bine desi moral e terribly wrong... sau poate nu e implicat(a).
Desi cersitul e interzis pe strada primiesc un zilion de telefoane de la politie, pompieri, asociatia blabla si alte firme sa le trimit bani.. evident se pare ca cersitul a fost ridicat la nivel de biz/corporatie..si probabil prima chestie e distrugerea concurentei si a liberei initiative...
Un lucru bun in vest este colectarea hainelor folosite si revinzarea lor desi si asta e un biz dar ajuta pe cei cu putini bani.
tot @jazz povestea cum au ajutat o familie cu 4 copii.. se practica pina si in Ro am vazut la TV si este extrem de frumos, mai ales de sarbatori dar cum ar fi sa mearga mai departe cu ceva gen un job mai bun sau lege cu echivalentul la maternity leave (in Canada nu exista si e pe ultimul loc din tarile dezv la chestiile cu copii). Cite burse dau firmele mari la copii care in loc sa mearga mai departe sa invete se duc sa munceasca? Culmea e ca exista programe de genul asta dar sint super putine, super complicat de ajuns la ele si evident nu vrea nimeni sa usureze accesibilitatea lor pt ca in momentul de fata pe 5 locuri sint 7 cereri dar daca lumea ar stii ar fi 1000 de cereri.

Faptul ca dam bani pe strada este la fel de gresit ca scrisul unui check catre firme gen unicef care dau zilioane de dolari numai pe reclama la TV (care culmea nu e gratis...) smecherii de acolo au super-salarii si merg cu jeturi de firma.
Tot sistemul actual pedepseste cu ani pe prinaie pe cel ce fura o gaina ca nu are de mincare dar il lasa in libertate eventual prin bahamas pe cel ce fura milioane de dolari (ex enron ). Este evident de ce se intimpla asta, pt ca legile le fac cei cu bani pt cei cu bani si nu o sa tolereze o fapta in stil haiducesc.. (cum a fost cu hotii din grecia de au pradat un magazin sa le dea pe strada intr-un cartier sarac). Nimanui nu i-ar place ca in lumea in care traim sa fie jefuit la drumul mare desi poate hotul nu are ce pune copiilor pe masa.

Personal am incercat sa ajut direct cind s-a putut si in general cu informatii despre cum sa cistigi si eventual cu joburi/contracte cind se putea. Am mai dat si mai dau si la cite un batrin care cersea printr-un cartier din Buc si care imi era evident ca nu are nici o alta sansa. Desi nu sint o persona credincioasa am avut senzatia ca daca ajut pe cineva o sa-mi mearga si mie bine.

Sistemul actual face 1% din cit ar trebui desi acel 1% ni se prezinta ca fiind 111% . Sistemul cica e democratic.. citi amarasteni sint in parlament iar daca sint prima lor grija e sa se imbogateasca si nu sa ii ajute pe cei care ar trebui sa-i reprezinte.
Problema este ca nu am o solutie dar parerea mea este ca sistemul nu ar trebui sa permita ca oamenii acestia sa ajunga in situatia asta.

Sarbatori cit mai fericite pt toata lumea!

+Quote Post
Vizitator_novice.
mesaj Dec 24 2008, 06:53 PM
Mesaj #84

Guests

Pentru toata lumea interesata de tema, vizionati filmul FILANTROPICA cu Mircea Diaconu, si veti intelege perfect fenomenul

+Quote Post
Vizitator_Musafir-nepoftit.
mesaj Dec 24 2008, 08:14 PM
Mesaj #85

Guests

CERSETORIE AGRESIVA mi se pare treaba cu tuciurii care fac galagie pe strazi in perioada sarbatorilor de iarna batand intr-o toba si sufland intr-un fel de trompete fara sa cante nimic si fara sa aiba legatura cu traditiile sarbatorilor din Romania. O chestie supertampita care a inlocuit Plugusorul, Capra sau alte obiceiuri romanesti.

+Quote Post
jazz
mesaj Dec 26 2008, 09:24 PM
Mesaj #86

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Irina si Crisa ati intrat in defensiva fara sa fiti atacate. Oricum apreciez randurile voastre cu tot cu ironii.
Nu am citit 'bine' topicul pt ca e suficient sa arunci o privire si sa tragi concluzia.

Fac o paranteza daca va cade in maini Paria lui Pascal Bruckner despre (pt multi) fascinanta Indie s-o cititi. E o incursiune fara artificii intr-o lume in care saracia este rege, copiii sint mutilati din nastere ca sa fie o aparitie veridica pe strada la cersit samd insa lasand uratenia deoparte este o tara care a atrage si vrajeste.
Revenind la oile noastre nu aplaud absolut nimic la bandele de cersetori cu lider. Nici nu incurajez compasiunea pt categoria asta insa 'cersetorii' sint ceva mai mult decat bandele de mai sus. Si ce am scris ca se intampla in Canada sint idei din care poate va puteti inspira, voi, cititorii. Sint originale, cel putin mie mi s-au parut niste initiative frumoase.
Daca la exemplul cersetorului ''meu'' as fi adaugat ca batranul nu s-a spalat de-un veac si mirosul pe o raza de 5 m in jurul lui o striga, l-ati mai fi perceput la fel de simpatic? Ati mai fi remarcat ca e un om sub toata mizeria aceea sau v-ar fi scuturat frigul de sila? La raspunsul la intrebarea asta se reduce ce-am vrut sa spun mai sus.

Cel mai simplu este sa constati existenta unei probleme si daca este atat de grava incat a devenit insuportabila intervine partea mai complicata si mai putin vizibila in astfel de discutii si anume cautarea solutiilor in functie de cat il tin puterile pe fiecare.

@Capsunaru, jazz nu lucreaza unde spui, nici macar domeniul respectiv, insa ca sa nu fie rece spun caldut smile.gif
Despre cursul la care te referi e prima oara cand aud si sincer nu-i vad utilitatea sau mai degraba partea de terribly wrong dpdv moral.
De ce? Femeia din exemplul meu in iarna asta ramasese fara servici si era deci intr-o situatie disperata. In Quebec s-a introdus obligativitatea pneurilor de iarna ceea ce nu-i tocmai floare la ureche dpdv pecuniar pt cineva care are de hranit si imbracat 4 guri. Exista desigur si transportul in comun la o adica insa totusi in tara asta masina nu este un lux ci o necesitatea avand in vedere distantele, de multe ori destul de mari, de parcurs. Organizatiile non profit care decid cine va primi ceva se implica mai mult decat aflam noi, femeia a primit de la un garaj ca donatie pneurile,
si spre sfarsitul lunii am aflat ca si-a gasit si de lucru de la 15 ianuarie. Deci gestul nostru a fost o gura de oxigen. Ajutoarele de genul asta sint gresite dpdv moral? De ce? Trimit semnale gresite? Cred ca nu se bazeaza pe ele in mod constant pt ca ar muri de foame. La banii care se strang pt cercetare iar nu vad de ce e gresit.

E ca munca voluntara. In cate domenii n-ati vazut ca diverse activitati se desfasoara cu ajutorul voluntarilor? Din fericire exista si oameni care pot da fara sa fie remunerati, chiar si 1-2 ore pe saptamana si gestul lor conteaza. Am avut ocazia in mai multe randuri sa vad in ce fel si bucuria din ochii celor care beneficiaza de un astfel de ajutor nu se poate descrie in cuvinte. Exista batrani singuri care au pe cate cineva, voluntari sa-i ajute la cumparaturi de exemplu. Ies si ei din casa si au si compania cuiva pt niste nesemnificative 1-2 ore. samd Unii acuza si asteapta de la guvern insa, realistic vorbind ,este imposibil.

Ma opresc cu exemplificarile desi sint multe si poate chiar utile.
Cred ca autoritatile locale trebuie bombardate cu sesizari telefonice si scrise si trebuie sa fie ''fortati'' in felul acesta sa se implice mai mult in viata orasului. Stiu ca e usor de zis si mult mai greu de facut insa mai cred ca se poate face ceva.
Si inchei prin a spune ca fara a incerca sa ma disculp in fata unor necunoscuti eu prin orasele prin care am locuit am incercat si unoeri reusit sa fiu mult decat spectator, chiar daca gestul n-a facut un face lift major orasului, am facut/incercat sa fac ceva.

sarbatori fericite si un an nou mai bun decat vi-l doriti

Citeaza (Capsunaru @ Dec 24 2008, 06:20 PM) *
Un topic interesant cu o intrebare si un raspuns greu de definit..

true! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gelu.
mesaj Dec 27 2008, 09:28 AM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (lami @ Nov 22 2008, 02:08 PM) *
de obicei nu dau bani cersetorilor, am vazut si "filantropica". totusi mi se intampla uneori s-o fac, cand vad o femeie batrana. imi amintesc de una ce m-a surprins, era imbracata cu lucruri de buna calitate, dar uzate si cersea discret si "cu clasa". i-am dat pe loc o bancnota. sau cand vad o batranica ce vinde flori intr-un colt de strada, ii dau mai mult decat cere.
dar unui popa ce incearca, jenibil, sa-ti baga mana in buzunar, niciodata.

+Quote Post
Vizitator_fane.
mesaj Jan 2 2009, 07:38 AM
Mesaj #88

Guests

Le ofer ceva de mancare pentru ca banii nu stii niciodata unde ajung. excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Raul.
mesaj Jan 2 2009, 10:32 AM
Mesaj #89

Guests

Intr-o zi la un semafor mi-a cerut bani un copil,ca are 6 frati ,mama bolnava si tatal lor e fara o mana,picior de lemn s.a.m.d. Pentru ca dupa o ora asa sa-l vad la Mc Donald's!A scos din buzunar un teac de 5 si 10 lei !!! De batranei mi se face mila, dar am auzit ca multi dintre ei au sute de milioane la CEC! Iar zilele trecute am auzit dicutie intre doi tineri gipsani care se plangeau unul altuia ca nu au facut decat 50 lei si respectiv 75 lei! asta a pus capac !au ditamai viloacele si tot stau in curte la cort !

+Quote Post
Vizitator_Ilf si Petrov.
mesaj Feb 4 2009, 11:20 AM
Mesaj #90

Guests

Da, este intr-adevar o problema foarte complicata...

Chiar astazi am scris o reclamatie catre Protectia Copilului, in legatura cu copiii care cersesc in metrou. Ii vad in fiecare dimineata si mi se rupe inima, mai ales cand vad bebelusii care sunt tarati, de frati doar putin mai mari, dintr-un tren intr-altul... Ce sanse au acesti copii, ce viitor vor avea ei?! E foarte trist...

Anul trecut chiar am fost in lungi discutii cu cei de la Protectia Copilului, in legatura cu un baietel pe care tot il intalneam pe strada. Cei cu care am vorbit pareau a fi niste persoane foarte ok, m-au sunat, am incercat impreuna sa facem ceva pentru copil. Din pacate, copilul era din ce in ce mai agresiv, mai... ciudat, mai murdar, si nu asta ar fi fost problema, ci faptul ca la inceput ne-a spus ca ar vrea sa se intoarca la casa de unde fugise (un centru de plasament), iar apoi, deja alterat de viata pe strada, n-a mai vrut. Iar cei de la Protectia Copilului ne-au explicat ca nu ii pot tine acolo cu forta daca ei nu vor...

Si eu sunt de parere ca trebuie sa incercam cumva sa prevenim acest fenomen, dar vad ca autoritatile statului nu sunt foarte preocupate de acest gen de probleme.

Oricum, pentru a reveni la discutie, nu (mai) dau bani copiilor care cersesc. Mai dau unor batrani pe care ii stiu ca sunt amarati, ajut oameni necajiti din bloc sau de la biserica, si donez bani catre asociatii non-profit.

Dar, cineva mai sus vorbea despre UNICEF si faptul ca isi fac reclama si ca angajatii sunt bine platiti etc. Nu stim in ce conditii se face reclama respectiva. E adevarat ca in general reclamele sunt foarte scumpe, dar poate aceste organizatii beneficiaza de fonduri guvernamentale etc. In plus nu ma deranjeaza ca angajatii lor sa fie bine platiti, daca isi fac treaba pentru care sunt platiti. Daca nu mai putem avea incredere nici in aceste ONG-uri, atunci ce ne mai ramane?!

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 12:53 PM