IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Clopotele bisericilor-mai trebuie folosite azi?
adrianmoc
mesaj Mar 9 2010, 10:36 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 13-July 09
Utilizatorul numarul: 9 661

Locuiesc langa o biserica.Cand au loc slujbe sau sunt sarbatori religioase bat clopotele dupa cum bine stim.Problema este ca bat cateodata si 1 ora sau mai rau bat la 6,30 dimineata cand eu as vrea sa ma odihnesc.Duminica este regula la 7,30 danga-danga.Nu am nimic impotriva serviciilor religioase care au loc aici dar as dori ca nici linistea mea sa nu fie tulburata de o asemenea maniera.Daca bateau clopotele la ore acceptabile (9-10 dimineata)sau daca durau 5-10 minute nu cred ca era o problema.Stiu ca aceste clopote erau folosite pentru a cheme enoriasii la slujbe sau pentru a anunta un eveniment-acest lucru fiind valabil la sate si in alte epoci.Asadar se ridica intrebarile:
-Mai sunt necesare clopotele azi avand in vedere ca sunt si alte modalitati de a anunta slujba religioasa?(program afisat de ex)
-In zona voastra cum e?
-Vi s-a intimplat sa fiti deranjati de zgomotele facute de clopotul bisericilor?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Mar 9 2010, 08:17 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (adrianmoc @ Mar 9 2010, 10:36 AM) *
Locuiesc langa o biserica.Cand au loc slujbe sau sunt sarbatori religioase bat clopotele dupa cum bine stim.Problema este ca bat cateodata si 1 ora sau mai rau bat la 6,30 dimineata cand eu as vrea sa ma odihnesc.Duminica este regula la 7,30 danga-danga.Nu am nimic impotriva serviciilor religioase care au loc aici dar as dori ca nici linistea mea sa nu fie tulburata de o asemenea maniera.Daca bateau clopotele la ore acceptabile (9-10 dimineata)sau daca durau 5-10 minute nu cred ca era o problema.Stiu ca aceste clopote erau folosite pentru a cheme enoriasii la slujbe sau pentru a anunta un eveniment-acest lucru fiind valabil la sate si in alte epoci.Asadar se ridica intrebarile:
-Mai sunt necesare clopotele azi avand in vedere ca sunt si alte modalitati de a anunta slujba religioasa?(program afisat de ex)
-In zona voastra cum e?
-Vi s-a intimplat sa fiti deranjati de zgomotele facute de clopotul bisericilor?

Da, te inteleg... este intradevar neplacut si probabil se pot face sesizari la consiliul administrativ. Am auzit de persoane care sunt deranjate asa cum zici tu, si in urma sesizarilor sa-u luat masuri. Cat despre faza cu afisul, nu stiu... eu cred ca acestea exista, cel putin stiu ca la Biserica Romano Catolica exista si daca nu, este o metoda buna pe care Biserca o poate folosi. Dar faza cu clopotele, nu stiu daca are o semnificatie mai adanca decat anuntarea sarbatorilor sau a "ceasurilor sfinte". Mie sincer imi place sa aud sunetul clopotelor, dar cum zici si tu, oricat de mult mi-ar placea m-ar enerva sa sune la orele pe care le-ai amintit.

Iti dores sa ai o noapte "linistita"!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Mar 9 2010, 08:41 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

-In zona voastra cum e?

sunt convins ca biserica era acolo dinainte ca tu sa te muti, asadar pune-ti termopane, culca-te mai devreme sau muta-te daca nu-ti convine.

+Quote Post
Vizitator_Ali Osha.
mesaj Mar 9 2010, 08:59 PM
Mesaj #4

Guests

-In zona voastra cum e?

Inchipuieti ca traiesti langa o moskeye. Asculta acum glasul muezinului care rage strident, dar melodios ( biggrin.gif ) , chemand ciumpalacii la program. La astia programul incepe la cinci dimineata. wink.gif

Ei, cum este acum?

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Mar 9 2010, 09:44 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (gigel de luxembourg @ Mar 9 2010, 08:41 PM) *
sunt convins ca biserica era acolo dinainte ca tu sa te muti, asadar pune-ti termopane, culca-te mai devreme sau muta-te daca nu-ti convine.

Inlocuie "clopotul bisericii" cu "vecinul de deasupra care asculta manele la maxim la 3 dimineata" in conditia in care tocmai te-ai mutat in apartamentul respectiv. O sa mai fii la fel de tolerant?

Citeaza (Ali Osha)
Inchipuieti ca traiesti langa o moskeye. Asculta acum glasul muezinului care rage strident, dar melodios ( biggrin.gif ) , chemand ciumpalacii la program. La astia programul incepe la cinci dimineata. wink.gif

Ei, cum este acum?

Dupa logica asta poti sa cedezi in orice situatie: Da unu' peste tine pe trecerea de pietoni pe rosu si-ti rupe picioarele da', eh, lasa, nu mai mergi cu el de guler la tribunal ca -vezi doamne- putea sa fie si mai rau, putea sa-ti rupa si mainile...

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Mar 9 2010, 09:48 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

-In zona voastra cum e?

incearca si tu cu niste molotoave, poate le trece.
daca nu, baga butelii.

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Mar 9 2010, 10:02 PM
Mesaj #7

Guests

ca tot ne aflam in era tehnologiei si fiecare enorias are un amarat de telefon mobil, propun ca bisericile sa trimita bataile de clopot prin SMS sau MMS sau ce-o mai fi
se poate folosi si emailul, caz in care enoriasul poate alege cand si daca sa asculte clopotele

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Mar 9 2010, 10:05 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (antigelu @ Mar 9 2010, 10:02 PM) *
ca tot ne aflam in era tehnologiei si fiecare enorias are un amarat de telefon mobil, propun ca bisericile sa trimita bataile de clopot prin SMS sau MMS sau ce-o mai fi
se poate folosi si emailul, caz in care enoriasul poate alege cand si daca sa asculte clopotele

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

io cred ca taica popo da bip:)
n-are minute decat cu stratosfera.

--------------------

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 10 2010, 04:16 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Exact....dar stau si ma intreb:cine poate sa deschida un topic atat de pueril si jenant? angry.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_vasily.
mesaj Mar 13 2010, 12:55 AM
Mesaj #10

Guests

in curand nu o sa deranjeze numai chemarea clopotului, in curand o sa deranjeze biserica cu totul. probabil se va gasi cineva care sa propuna demolarea sau daca nu macar inchiderea si construirea unui pasaj prin interior.
oricum, trebuie loc de kitchuri office space.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Mar 13 2010, 04:00 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Citeaza (vasily @ Mar 13 2010, 12:55 AM) *
in curand nu o sa deranjeze numai chemarea clopotului, in curand o sa deranjeze biserica cu totul. probabil se va gasi cineva care sa propuna demolarea sau daca nu macar inchiderea si construirea unui pasaj prin interior.
oricum, trebuie loc de kitchuri office space.

vasily, du-te cu domnul!
eu propun ca-n biserici sa se faca wc-uri publice.
ce zici de asta?

--------------------

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 13 2010, 03:47 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

biggrin.gif tongue.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Ionaşcu.
mesaj Mar 14 2010, 12:39 PM
Mesaj #13

Guests

În ţara manelelor, lipsa de respect e regula, iar Biserica Ortodoxă nu face decât ceea ce şi majoritatea populaţiei face...

În România noastră necivilizată, dacă cineva te deranjează, degeaba vorbeşti cu el, doar forţa e respectată.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Mar 15 2010, 09:35 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (-Slacker- @ Mar 9 2010, 09:44 PM) *
Inlocuie "clopotul bisericii" cu "vecinul de deasupra care asculta manele la maxim la 3 dimineata" in conditia in care tocmai te-ai mutat in apartamentul respectiv. O sa mai fii la fel de tolerant?

nu merge comparatia. vecinul se afla intr-un bloc de locuinte, toti cei care locuiesc intr-un bloc stiu ca trebuie sa se supuna unui set de reguli pt o buna vecinatate. in cazul bisericii este regulamentar ca ea sa foloseasca clopotele, nu este o nerespectare a vreunei cutume, asa s-a facut de sute de ani, asta este de faptul setul de reguli.

ceea ce vrea initiatorul postului de fapt este sa schimbe regula, adica de fapt el este in aceeasi pozitie cu manelistul tau care nu respecta regulile si cutumele.

+Quote Post
Vizitator_vasily.
mesaj Mar 17 2010, 12:23 AM
Mesaj #15

Guests

de fapt, daca mi aduc bine aminte, biserica se afla acolo cu mult inainte de aparitia blocului si a ta in bloc, amice deranjat la cap de clopot.
mute-te la casa. biggrin.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 07:12 AM