IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> inteligenta la romani, sarcasm
Vizitator_japonezu.
mesaj Feb 24 2010, 08:59 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (chinezu @ Feb 24 2010, 08:48 AM) *
A fost o vreme cand religia si etica erau una. A spune ca etica nu are nicio legatura religia e ca si cum cineva nu are nicio legatura cu parintii. Desi si analogia facuta de tine e valabila, dar nu la asta m-am referit.

Intr-adevar, a fost o vreme in care religia si etica era una, dupa cum ne arata maimutele http://www.youtube.com/watch?v=aAFQ5kUHPkY sau, de ce nu, bacteriile http://scienceblogs.com/notrocketscience/2...to_slackers.php
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_chinezu.
mesaj Feb 24 2010, 09:14 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (ginel @ Feb 24 2010, 07:59 AM) *
Este nepoliticos sa fii agresiv inutil pe forumuri si sa le spui oameniilor ca nu judeca. In alta ordine de idei o sa reformulez ce am spus mai sus.
Accidentele de avion exista dar sunt mult mai putine decat accidentele de masina si sunt foarte putini oamenii carora le e frica de mers cu masina. In realitate avionul e cel mai sigur mijloc de transport asa ca oamenii carora le este frica au un sentiment irational.

Scuze daca ai luat-o ca pe o impolitete, ce am vrut eu a fost sa-ti dau "A Taste Of Your Own Medicine", sarcasm, nu ti-a placut. Exista o vorba, "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", sau una si mai veche "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti", apropo de diferenta dintre religie si etica.
Frica de accident de avion nu e irationala, pentru ca accidentele EXISTA! Uite un exemplu de frica irationala: mi-e frica ca o sa ma musc de gat in somn!
In rest, nu am ce sa comentez, fiecare ramane la parerile lui. Cat despre varsta, la mine a fost invers, sunt nascut intr-un mediu ateu de cel putin 2 generatii. Judecand pe altii luandu-te pe tine ca model nu stiu cata relevanta are.

+Quote Post
Vizitator_ghita tarom.
mesaj Feb 24 2010, 09:36 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (chinezu @ Feb 24 2010, 09:14 AM) *
Frica de accident de avion nu e irationala, pentru ca accidentele EXISTA! Uite un exemplu de frica irationala: mi-e frica ca o sa ma musc de gat in somn!

Texte. Cred ca nu ai vrut sa intelegi ce ti-o zis omul. Daca tu zici ca frica de accident de avion nu e irationala, atunci frica de accident de masina este si mai logica si ai face bine sa o ai. Deci daca ai o frica "rationala" sa te urci in avion ar trebui sa-ti fie (conform statisticilor SUA) de 391 de ori mai frica sa te urci in masina. Daca ai fi nemuritor intr-adevar riscul de a te urca in avion e atat de mare incat e "rational" in conditiile date sa-ti fie frica, dar cum dumnezeu cel bun ne-a dat o viata limitata, o probabilitate de 0.00003% la o speranta de viata de 80 de ani inseamna ca e rational sa risti avand in vedere avantajele zborului cu avionul (aproximativ. oricum, ordinul de marime e important).

+Quote Post
Vizitator_ghita adevaratu.
mesaj Feb 24 2010, 09:48 AM
Mesaj #34

Guests

In rest, nu am ce sa comentez, fiecare ramane la parerile lui.

http://wanderingprimate.blogspot.com/2009/...s-of-truth.html

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Feb 24 2010, 07:19 PM
Mesaj #35

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (chinezu @ Feb 24 2010, 08:48 AM) *
A fost o vreme cand religia si etica erau una. A spune ca etica nu are nicio legatura religia e ca si cum cineva nu are nicio legatura cu parintii. Desi si analogia facuta de tine e valabila, dar nu la asta m-am referit.

Intradevar, a fost. Se numea evul mediu sau epoca intunecata.

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Feb 27 2010, 05:07 PM
Mesaj #36

Guests

Scuze daca ai luat-o ca pe o impolitete, ce am vrut eu a fost sa-ti dau "A Taste Of Your Own Medicine", sarcasm, nu ti-a placut.

Si eu care in naivitatea mea credeam ca sarcasmul e diferit de agresivitate. O sa fiu mai atent pe viitor.

Citeaza
Exista o vorba, "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", sau una si mai veche "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti", apropo de diferenta dintre religie si etica.

Si ce te faci daca tu esti masochist si el nu e? E o chestie de bun simt ca suntem diferiti.

Citeaza
Frica de accident de avion nu e irationala, pentru ca accidentele EXISTA!

Atunci frica de masina ar trebuii sa fie un fenomen mult mai raspandit.

Citeaza
Uite un exemplu de frica irationala: mi-e frica ca o sa ma musc de gat in somn!

Ce parere ai atunci de frica fata de gandaci?

Citeaza
In rest, nu am ce sa comentez, fiecare ramane la parerile lui. Cat despre varsta, la mine a fost invers, sunt nascut intr-un mediu ateu de cel putin 2 generatii. Judecand pe altii luandu-te pe tine ca model nu stiu cata relevanta are.

Nu are legatura cu varsta in sine ci cu maturitatea. Si cu capacitatea de a spune, imi asum viata mea.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 03:02 PM