IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 99 100 101 102 103 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 11:25 AM
Mesaj #3001

Guests

Un islamist a taiat gatal unui preot in Franta .

Intrebare : ce facea Dzeu in timpul asta ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 26 2016, 04:21 PM
Mesaj #3002

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 11:25 AM) *
Un islamist a taiat gatal unui preot in Franta .

Greu de precizat. Poate nimic. Poate se odihnea. Poate şi-a luat concediu. Dar mai sigur e că n-are el nici o treabă cu preoţii. Şi nici cu credincioşii.
El, care ştie totul, nu se poate înţelege cu cei care, neştiind nimic, îşi pun închipuirea să le asigure realităţi virtuale care nu au nici o treabă cu realităţile fizice, naturale.
De aceea iubeşte Dumnezeu doar oamenii cu carte şi cu şcoală, cu care poate lega o discuţie oarecare mai încolo, când s-or întâlni, şi ignoră orice fiinţă care preferă să creadă bazaconii în loc să facă bine să mai înveţe câte ceva din lumea asta, pe care tocmai el a creat-o, dar pe care ei o ignoră ...
Sau o fi avut şi ăla păcate ascunse, ca şi Iov, săracul, sau ca ceilalţi preoţi, din postarea de mai sus ? ...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 04:41 PM
Mesaj #3003

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 26 2016, 07:46 AM) *
Dumneavoastră, credincioşii convinşi, cum vedeţi lucrurile ?

In ceata. Din cauza basamacului...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 04:43 PM
Mesaj #3004

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 11:25 AM) *

Intrebare: care dintre ei? Al meu, al tau sau al islamistului?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 04:47 PM
Mesaj #3005

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 26 2016, 04:21 PM) *
Greu de precizat. Poate nimic. Poate se odihnea. Poate şi-a luat concediu. Dar mai sigur e că n-are el nici o treabă cu preoţii. Şi nici cu credincioşii.

nici cu bisericile , nici cu religiile daca , in asa zisa "casa Domnului " , Dzeu a ramas imun la o disputa religioasa ..

Biserica , avand prostul obicei de a fi "din lemn sau piatra " nu putea sa lupte de una singura impotriva unor islamisti radicali , s-ar fi impus , totusi , ca Dzeu sa-si faca simtita prezenta , nu-i asa Dle 402 !?
Dar ce sa vezi , Dumniezo era plecat de-acasa , desi noi stim de la credinciosi ca ar trebui sa existe peste tot !?!

Cum Dumniezo s-a putut intampla una ca asta ? ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 05:08 PM
Mesaj #3006

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 04:43 PM) *
Intrebare: care dintre ei? Al meu, al tau sau al islamistului?

Dle , recunosc ca m-ai cam incurcat . Acum stau sa ma intreb daca nu o fi cumva al vecinului !? ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 05:26 PM
Mesaj #3007

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 05:08 PM) *
Acum stau sa ma intreb daca nu o fi cumva al vecinului !? ohmy.gif

Dom'le, mai subtire cu glumele: urmand logica de mai sus se poate ajunge la cioace rusesti, gen ateii au si ei un Dumnezeu. Si nu vrem asta, nu? tongue.gif Deja tremur gandindu-ma la faptul ca exista un Dumnezeu al betivilor iar statistic vorbind nu vad cum nu ar exista macar un ateu in marea de betivi ai planetei...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 05:44 PM
Mesaj #3008

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 05:26 PM) *
Dom'le, mai subtire cu glumele: urmand logica de mai sus se poate ajunge la cioace rusesti, gen ateii au si ei un Dumnezeu. Si nu vrem asta, nu? tongue.gif Deja tremur gandindu-ma la faptul ca exista un Dumnezeu al betivilor iar statistic vorbind nu vad cum nu ar exista macar un ateu in marea de betivi ai planetei...

Dom'le , daca exista , Dumniezo nu poate fi decat unul -marele Creator , Atotputernic , Atoatestiitor , Omniprezent . Eu personal nu cred in vreo divinitate , nici in Johnny Walker , ca tot ai adus vorba de betivi/e .
Incerc sa-i provoc pe credinciosi sa-mi dea niste raspunsuri logice : cum poate permite Dumniezo (in caz ca exista ) lupte sangeroase intre credinciosii lui ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 06:46 PM
Mesaj #3009

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 05:44 PM) *
...cum poate permite Dumniezo (in caz ca exista ) lupte sangeroase intre credinciosii lui ?

Cred ca va scapa anumite aspecte sau nu sunteti complet la curent cu o anumita problematica: deci, da, Dumnezeu este Creator, Atotputernic, Unic, bla, bla, bla, dar in primul rand este inteligent si cu tinere de minte. Faptul ca si Dvs prin comenturile ridicate la fileu dati dovada de inteligenta ma face sa va propun urmatorul scenariu: santeti singurul locatar cu arma de foc dintr-un imobil in care toti locatarii, dar toti, sant niste dezaxati care, cate e ziua de lunga, se omoara intre ei. Ati interveni pentru a-i calma? Sau ati astepta linistit pana isi iau gatul pana la ultimul, caruia i-ati zbura dantura cu puscociu?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 06:56 PM
Mesaj #3010

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 06:46 PM) *
Cred ca va scapa anumite aspecte sau nu sunteti complet la curent cu o anumita problematica: deci, da, Dumnezeu este Creator, Atotputernic, Unic, bla, bla, bla, dar in primul rand este inteligent si cu tinere de minte. Faptul ca si Dvs prin comenturile ridicate la fileu dati dovada de inteligenta ma face sa va propun urmatorul scenariu: santeti singurul locatar cu arma de foc dintr-un imobil in care toti locatarii, dar toti, sant niste dezaxati care, cate e ziua de lunga, se omoara intre ei. Ati interveni pentru a-i calma? Sau ati astepta linistit pana isi iau gatul pana la ultimul, caruia i-ati zbura dantura cu puscociu?

Dle , io as prefera sa ii calmez prin telepatie , ai ceva impotriva ? tongue.gif Daca nu pot , nu ma mai dau grande ca sunt administrator de imobil , capisci ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2016, 07:26 PM
Mesaj #3011

Guests

Nu poti promova linistea si convietuirea pasnica intre locatari , defiland cu o arma de foc prin fata lor . Mai mult , ca administrator cu puteri depline , cum mama naibii sa-l lasi pe dezaxatul de la etajul 1 sa intre peste vecinul de la etajul 3 asa de-aiurea , sa-l omoare in numele recunostinei ce ti-o poarta tie ca administrator de imobil , hmm !?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 27 2016, 07:41 AM
Mesaj #3012

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 06:56 PM) *
Daca nu pot , nu ma mai dau grande ca sunt administrator de imobil , capisci ?

Nu...

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2016, 07:26 PM) *
Nu poti promova linistea si convietuirea pasnica intre locatari , defiland cu o arma de foc prin fata lor . Mai mult , ca administrator cu puteri depline , cum mama naibii sa-l lasi pe dezaxatul de la etajul 1 sa intre peste vecinul de la etajul 3 asa de-aiurea , sa-l omoare in numele recunostinei ce ti-o poarta tie ca administrator de imobil , hmm !?

Bine... Altfel: nu detineti o arma de foc, santeti un tip sarmant, deschis, iubiti viata si oamenii si de cateva milenii incercati sa le explicati d.obo.tocilor sa nu mai intre unii peste altii si sa stea dra.cului fiecare-n banca lui, dar fara nici un fel de succes. Cat timp ati fi dispus sa mai pierdeti cu respectivii cr.etinoizi? Chiar atat de r.etard sa fie Doamne-Doamne, sa piarda secole dupa secole cu respectivii ol.igofreni? Nu-ti poti pierde timpul la infinit cu unul dovedit i.diot sadea, nu? unsure.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 27 2016, 04:05 PM
Mesaj #3013

Guests

Dle , analogia pe care incerci sa o faci este irelevanta dar hai sa mergem mai departe cu scenariul si sa vedem ce iese !Prin nepasarea mea , as putea fi partasa la crima .Eu – Creator Universal , Atotputernic care as detine nu o arma de foc , ci chiar bagheta magica , puterea suprema prin care am putut crea Universul din nimic , omul din lut , luminatorii , fauna si vegetatia , pe Eva dintr-o coasta a lui Adam laugh.gif , eu ,care pot transforma apa in vin cu un simplu gand , nu pot sa fac liniste intr-un imobil tot printr-un simplu gand biggrin.gif si permit unui fanatic credincios sa ia viata unui credincios nevinovat doar pentru a-mi aduce mie jertfe ?
Cat ma costa sa-i iluminez pe toti instant ?Un simplu gand .Dar nuuuu , mai bine ii las sa se kilareasca, nu-mi pierd io timpul cu toti ol.igofrenii (haoleu , care timp , ca eu sufar de nemurire ?! ohmy.gif )
Dupa ce creez oamenii , am o placere diabolica sa-i vad macelarindu-se , aducandu-mi jertfe , nah ! tongue.gif ohmy.gif

Lol ..Nu as avea decat o singura scuza pentru asta : nu sunt Dzeu si nu am nicio bagheta magica , adevarul gol golutz ! Esti liber sa crezi in continuare in puterea magiei mele daca asta iti ofera vreun confort psihic personal , dar nu-i mai imbrobodi si pe altii ca s-ar putea sa fii responsabil pentru vreun macel !

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 27 2016, 07:44 PM
Mesaj #3014

Guests

Eee ... acuma pot şi io să mor liniştit. În sfârşit, am ajuns să mai citesc şi ceva dezbateri serioase şi la subiect în acest spaţiu virtual, dar public, destinat ateilor, dar populat de propagandiştii minciunii.
Continuaţi, că merită. Dacă nu pentru Dumneavoastră, măcar pentru tinerii care îşi caută un drum în viaţă, şi nu prea ştiu, lipsindu-le experienţa vieţii, să discearnă între rău şi bine, între alb şi negru, între lumină şi întuneric, între credinţă şi ştiinţă, între realitate şi virtual, între adevăr şi închipuire şi aşa mai departe.
Să îl plagiem pe Delavrancea - că tot e la modă - şi să rostim şi noi, teatral: "Că ţara asta nu e a noastră, şi nici a străbunilor noştri, ci e a urmaşilor noştri, şi a urmaşilor urmaşilor noştri ... "
Felicitări !

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 28 2016, 06:35 AM
Mesaj #3015

Guests

În atenţia d-lui Ghe.Bu. & Co.:

http://www.realitatea.net/romania-va-parti...ia_1963925.html

V-aţi înscris deja ca voluntar ? Pentru antrenament în vederea apărării patriei de o invazie iminentă din zona aceea, fireşte ...

Patriotismul trebuie dovedit, nu doar trâmbiţat propagandistic. Evitând implicarea, vă trădaţi susţinerile teoretice şi vă pierdeţi dreptul moral de a da lecţii altora. Dacă nu puteţi dovedi că aţi făcut antrenamentul acesta, nu meritaţi nici o atenţie din partea noastră, a adevăraţilor patrioţi ! ...

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 29 2016, 06:49 AM
Mesaj #3016

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 369
Inscris: 10-July 14
De la: Bucureşti
Utilizatorul numarul: 33 042

ZIUA IMNULUI NAȚIONAL

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 29 2016, 12:19 PM
Mesaj #3017

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 29 2016, 06:49 AM) *
ZIUA IMNULUI NAȚIONAL

Dovezile sunt cvasipermanente. Şi acum, şi altă-dată, le-am tot arătat lumii, de ne-a mers vestea, şi am ajuns subiect de bancuri - ca naţiune. Pentru că sângele de roman invadator nu putea să curgă decât prin acele mâini de şmanglitori profesionişti cu care ne lăudăm, inclusiv în instituţiile reprezentative ale statului, de atâta amar de vreme. De două mii de ani, parcă ...

În ceea ce priveşte Dacii, ei sunt, se pare, cei şmangliţi. Victimele, adică. Victimele romanilor, ale urmaşilor urmaşilor acelora care i-au furat atunci, i-au furat şi după aceea, şi încă îi mai fură şi astăzi. Până şi Imnul Naţional le-a fost furat dacilor fiind înlocuit cu tot felul de ode aduse şmanglitorilor.

Apropo, aveţi idee de etimologia Şmanglitorului ?

În ceea ce o priveşte pe Maria Tănase, dânsa desigur că avea dreptate. Doar că se referea la ea şi ai ei, nu la romani, nu la invadatori, nu la hoţii oficiali. Pentru că ce e un invadator, dacă nu un hoţ oficial ?

+Quote Post
Vizitator_402.
mesaj Jul 30 2016, 06:37 AM
Mesaj #3018

Guests

Unii p-acilea sar de parca iar injura cineva de mama cind aud de Romania, dragoste de tara, steg, imn si biserică.
Parcă nar fi romani...

+Quote Post
Vizitator_pfff !.
mesaj Jul 30 2016, 08:30 AM
Mesaj #3019

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 29 2016, 06:49 AM) *
ZIUA IMNULUI NAȚIONAL

Ghebule, n-ai învăţat nimic din "sfaturile pentru domnişoare" şi nici din decalog ! tongue.gif
Tocmai pe mesalina de Maria Tănase, care a facut un avort la vârsta de 16 ani şi a schimbat la viaţa ei bărbaţii - ca pe dresuri prin diferite colţuri ale lumii, ţi-ai găsit s-o ridici la rang de patriotă si s-o pui pe steag ?! ohmy.gif

Mai ai multe glume de-astea in program ? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 30 2016, 09:12 AM
Mesaj #3020

Guests

Citeaza (402 @ Jul 30 2016, 06:37 AM) *
Unii p-acilea sar de parca iar injura cineva de mama cind aud de Romania, dragoste de tara, steg, imn si biserică.
Parcă nar fi romani...

Mulţumesc de compliment. Ca să fiu corect, trebuie să menţionez că ALŢII, care mai postează ocazional pe aici, se dau avocaţi, dar sunt atât de agramaţi încât tind să cred că li s-au asigurat, de la angajator, identităţi româneşti, pentru a se putea pierde mai uşor în peisaj. Şi susţin atât de mult corupţii, hoţia şi parazitismul, încât în mod cert au interesul ca ţara asta să se fărâmiţeze cât mai repede, dacă se poate încă în timpul activităţii lor, ca să-şi poată încasa primele de reuşită.

+Quote Post
Vizitator_bulangiu din santa lucia.
mesaj Aug 1 2016, 08:11 PM
Mesaj #3021

Guests

Citeaza (pfff ! @ Jul 30 2016, 08:30 AM) *
Ghebule, n-ai învăţat nimic din "sfaturile pentru domnişoare" şi nici din decalog !
Tocmai pe mesalina de Maria Tănase, care a facut un avort la vârsta de 16 ani şi a schimbat la viaţa ei bărbaţii - ca pe dresuri prin diferite colţuri ale lumii, ţi-ai găsit s-o ridici la rang de patriotă si s-o pui pe steag ?!

Meh, cumetre, pa tine Ghebu te baga la ganduri? Si cu ce, bre? Ca nu stie de marioare lu tanase c-a avortat si i-a placut mult penisu? Bre, da cu apa rece pe ten si vezi ca pe cuprinsu patriei sant cateva milioane de c.retini convinsi ca hoitul putrezit de argesanu, cunoscut si sub numele de mi'aita viteza, este regele romanilor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 1 2016, 08:21 PM
Mesaj #3022

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 29 2016, 12:19 PM) *
În ceea ce priveşte Dacii...

Dracii, bre fgh, dracii! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_pfff !.
mesaj Aug 2 2016, 06:47 AM
Mesaj #3023

Guests

Citeaza (bulangiu din santa lucia @ Aug 1 2016, 08:11 PM) *
Meh, cumetre, pa tine Ghebu te baga la ganduri? Si cu ce, bre? Ca nu stie de marioare lu tanase c-a avortat si i-a placut mult penisu? Bre, da cu apa rece pe ten si vezi ca pe cuprinsu patriei sant cateva milioane de c.retini convinsi ca hoitul putrezit de argesanu, cunoscut si sub numele de mi'aita viteza, este regele romanilor.

Ieri a fost Ziua Tanchiştilor din Armata Română. Despre ăştia de ce n-a pomenit nimic Ghebu ? Nu-s destul de patrioţi sau fiindcă nu-s pupători de moaşte ? tongue.gif

+Quote Post
mesaj Aug 2 2016, 07:51 PM
Mesaj #3024

Guests

Citeaza (pfff ! @ Aug 2 2016, 06:47 AM) *
Ieri a fost Ziua Tanchiştilor din Armata Română. Despre ăştia de ce n-a pomenit nimic Ghebu ? Nu-s destul de patrioţi sau fiindcă nu-s pupători de moaşte ? tongue.gif

Pai nu putea sa pomeneasca, pur si simplu, citeste-mi pe buze: la scandalu din 89 armata a tras in cop.ulatie. Pop.ulatie, pardon... Anal-logie perfecta cu marioara: patrioata-patrioata, da c.urva, dom'le. In aceeasi nota: ce on.anist ordinar ala care l-a canonizat pe Fanezu al Mare si Sfant avand in vedere ca respectivu lua in penis tot ce prindea. Patriot, dom'le, da curvar! laugh.gif

@ Ghebu -> dom Ghebu, sa nu carecumva sa te-mpinga necuratu si se te scapi cum ca Creanga a fost patriot sau conexe pen'ca ala, dom Ghebu, a scris "Povestea *ulii", bine?

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Aug 7 2016, 07:05 AM
Mesaj #3025

Guests

De mii de ani – spun izvoarele istorice – dar logic este că dintotdeauna, de la creaţie încoace, a existat o luptă, surdă sau deschisă, de la caz la caz şi de la epocă la epocă, între Bine şi Rău, între divin şi demonic, între creaţie şi evoluţie în lumea umană. Pentru că lumea umană este duală din acest punct de vedere, creatul şi evoluatul fiinţând în paralel. Chiar dacă odată erau despărţiţi de întinderile vaste şi nepopulate dintre Est şi Vest, astăzi trăiesc într-un conflict permanent al civilizaţiilor din cauza suprapopulării planetei.

Această luptă, uneori mai surdă, dusă sub formă de război rece, cultural, ideologic, eventual propagandistic, iar alteori foarte acută, dusă cu arme de tot felul – de la bâte şi muşchi în vechime şi până la arme balistice în contemporaneitate – nu se va sfârşi probabil decât odată cu dualismul naturii umane, adică odată cu Apocalipsa. Inevitabila Apocalipsă, în care, indiscutabil, Binele va învinge Răul, într-o înfruntare epică – dar nu neapărat sângeroasă. Pentru că stă în puterea noastră, a oamenilor creaţi, prietenii Binelui divin – deci raţionali, inventivi, non-violenţi şi cu orientare către viitor – să hotărâm dacă Apocalipsa va fi de catifea, întinzându-se pe o durată mai lungă de timp, sub forma unei reforme cu o natură paşnică şi relativ prelungă, sau va fi scurtă şi violentă, ca o revoluţie ori un război civil şi militar totodată, implicând vărsare de sânge şi victime de ambele părţi.

Progresul tehnologic actual ne permite să apreciem că ambele opţiuni ar fi valabile, la fel de posibile şi probabile.
Vechile basme şi mituri ne amintesc, desigur, că astfel de confruntări au mai avut loc în vechime. Nu se poate încă dovedi dacă între civilizaţii pământene ori nepământene, de-ale noastre adică ori de-ale altora, dar sigur este că aceste confruntări nu sunt ceva nou în Univers. Nu ştim nici de ce Dumnezeu nu a intervenit în lupta dintre Bine şi Rău la începuturile ei, și de ce mai continuă şi în zilele noastre. Şi nici de ce au fost lăsate cele două entităţi umane, una dedicată Binelui – creaţii divinităţii – şi cealaltă aservită Răului – contrafăcuţii evoluaţi – să convieţuiască alături, în acelaşi spaţiu fizic, până în zilele noastre. Poate e vorba de două creaţii diferite – a Binelui, respectiv a Răului – poate e vorba doar de întâmplare, poate ...

Ba, mai mult chiar, nu doar că Dumnezeu nu a intervenit şi nu a tranşat problema asta din start şi pentru vecie, dar chiar se pare că în acele lupte cereşti se războiau chiar Dumnezeii acelor vremuri între ei, sau poate Dumnezeu cu Diavolul, adică Divinul şi Demonicul ... Şi nu a învins niciunul, se pare, pentru că nici nu avem ştiinţă să fi învins careva dintre ei în mod absolut şi categoric, dar, mai ales, dovada cea mai clară fiind că în urma acestor bătălii de anvergură nu au dispărut Binele sau Răul ca forme de exprimare a acţiunilor şi vieţii din univers, în general, ori măcar de pe Pământul nostru, în particular.

Dorinţa de a stăpâni, de a impune, de a dirija şi de a profita, folosind intimidarea sau forţa, specifică egoismului şi egocentrismului sălbatic şi primitiv care au coordonat evoluţia naturală a speciilor, a căror viziune de viitor este doar propria existenţă şi prezentul simţurilor, s-a confruntat întotdeauna cu dorinţa de a şti, de a împărţi, de a oferi, de a ajuta, de a arăta al celorlalţi, de a contribui la un viitor mai sigur, mai prosper şi mai bun al celor creaţi, pentru care viitorul înseamnă urmaşii şi urmaşii urmaşilor acestora, până într-un viitor cât se poate de îndepărtat, dar inteligibil, intuibil şi oarecum previzibil. Din cele două viziuni opuse, antagonice, s-a format lumea duală umană actuală, umanitatea contemporană.

Chiar minoritară numeric, entitatea vizionară, creatoare şi raţională, care a descoperit secretele ascunse ale materiei şi energiei şi le-a valorificat în interesul speciei umane, ridicând calitatea vieţii prin tehnologizare, a învins însă în plan moral, pentru că cealaltă entitate, majoritară, dar exclusiv consumatoare de resurse şi conservatoare în acţiuni, nu creează nimic, ci se foloseşte de creaţiile furate ori primite de la cealaltă, fie pentru a trăi mai bine, fie pentru a ucide mai eficient, chiar dacă evită sistematic să-i recunoască, în mod public, superioritatea creatoare.
Chiar dacă nici nu o va face vreodată, adevărul şi corectitudinea nefiind parte a caracteristicilor specifice acestei componente a dualismului naturii umane, realitaţile vieţii de zi cu zi o dovedesc, practic, cotidian. În comunităţile umane în care au reuşit să se impună azi ori să rămână din vechimea violentă, folosind forţa şi teroarea, progresul a fost stopat sau anihilat, iar condiţia umană fie stagnează, fie se reduce tot mai drastic, revenind către condiţia primitivă a necuvântătoarelor, scopul existenţei acelor comunităţi fiind de regulă supravieţuirea şi atât. Iar viitorul apropiat le este sumbru, cel îndepărtat fiind de-a dreptul invizibil din cauza opacităţii culturale.

În comunităţile opuse, în care exponenţii binelui coordonează societatea, oamenii sunt prosperi, fericiţi, inventivi, progresişti, dezinhibaţi şi dispuşi să încerce şi să guste toate binefacerile şi plăcerile altă-dată accesibile doar zeilor ori divinităţilor, condiţia lor umană tinzând către divin iar scopul existenţei lor ţintind adânc în viitor, pentru milenii înainte.

Scandalul Bearvenet, ca să exemplificăm cu ceva oarecum cunoscut contemporanilor noştri, arată lumii raţionale cum forţele Răului nu dorm nici în acele fiefuri ale Binelui. Profitând de toleranţa specifică celor care au de toate şi sunt dispuşi să împartă cu cei din jur tot ceea ce au, exponenţii Răului exploatează oportunităţile de a face rău celorlalţi acţionând asupra celor vulnerabili, care nu se pot apăra de regulă singuri – străinii şi copiii – pentru a şi-i subjuga. Dorinţa lor de a domina este atât de mare, şi prostia lor este atât de accentuată, încât nu emigrează în zonele Răului patologic afişat oficial, pentru a se afirma acolo, ci se expun riscurilor de a suferi consecinţele legilor din zonele lor de habitat, cu o plăcere masochistă, fiind dispuşi să sufere, doar să facă şi pe alţii să sufere.

Susţin unii, ca să ne deruteze, sau poate derutaţi ei înşişi de propaganda Răului, că ei trăiesc pe Pământ doar pentru un training de scurtă durată pentru viaţa veşnică ce va urma decesului lor. Scopul existenţei lor, în declaraţii publice, este de a se pregăti pentru o viaţă de robie, de slujire a unui stăpân absolut, de a se supune rigorilor unei vieţi veşnice modeste sau chiar plină de lipsuri. Dar nimic din comportamentul lor real nu confirmă asta, nimic din antrenamentul lor pământean nu sugerează aşa ceva, deoarece se luptă pentru a stăpâni, a controla, a dirija, a porunci, a judeca, a pedepsi, şi în nici un caz pentru a asculta, a consimţi, a se supune, a executa, a se integra, specifice rolului declarat.

Finaţând societăţi, organizaţii şi asociaţii totalitare, care funcţionează datorită taxelor de protecţie încasate prin derutare şi intimidare, prin ameninţări şi şantaj ori prin înşelăciune şi prefăcătorie, pe baza fondurilor deturnate şi a corupţiei generalizate, pe baza ereditarismului vicios şi a elitismului imoral, aceştia susţin că slujesc divinul, dar favorizează, pe faţă, arogant şi fără nici o jenă, demonicul. Rânjind a zâmbet de circumstanţă, poate profesional, poate pentru mascarea realităţii, lovesc puternic şi fără milă pe la spate, imediat ce li se iveşte ocazia, pentru a-şi consolida stăpânirea.

Mincinoşi congenitali, îşi ascund adevăratele intenţii sub măşti umane. Scopul real al existenţei lor nu este însă decât propria lor existenţă, efemeră, specifică oricărei necuvântătoare. Doar propria lor bunăstare trecătoare, doar propriile lor plăceri instinctuale, doar satisfaceri imediate ale unor necesităţi primare şi a unor reflexe moştenite prin evoluţie. Cum ar fi eliminarea competitorilor prin violenţă, conservarea unor relaţii şi atitudini pentru a nu fi nevoiţi să înveţe lucruri noi sau să concureze cu cineva, evitarea asimilării noului şi facilitării progresului pentru a se putea baza pe reflexe în loc de raţiune.

Ceilaţi, adevăraţii oameni, creaţii, procedează însă diferit. Sunt cu totul altfel. Ei nu se declară robii unei divinităţi inexistente, ci se declară independenţi, chiar dacă vieţuiesc într-o lume dominată de asupritori şi stăpâni de toate felurile. Fiind învingători morali prin meritele realizărilor lor, nu au nevoie de recunoaşteri, funcţii, ode sau mătănii pentru a fi conducători. Nu cer recunoştinţă sau favoruri, şi le obţin fără efort prin creaţii şi le exploatează muncind şi oferind celorlalţi din munca lor. Merg pe ideea progresului, având în vedere că realizările lor au totuşi mare trecere printre totalitariştii incompetenţi. Viitorul ţine cu ei, şi ei votează cu viitorul, atât timp cât distrugerea totală a societăţii umane nu este iminentă.

Condiţia umană prezentă li se datorează în totalitate, meritele sunt ale lor, chiar dacă nu simt nevoia să îşi facă propagandă pe tema asta. Aleg ca formă de guvernare specifică reprezentarea şi coordonarea, practicând un comunism natural, organic, coordonat de profesionişti în management şi interconectat comunicaţional, cu activităţi dependente de abilităţi, competenţe şi necesităţi. Pentru că, dintotdeauna, o marfă bună a avut căutare şi s-a vândut la nevoie şi pe uşa din dos, neavând nevoie de publicitate. O marfă oarecare a avut şi are nevoie de prezentare, de părerea unora care au încercat-o înainte - ceea ce se vrea să se dovedească prin orice formă de publicitate - pentru a fi cumpărată. Iar o marfă proastă nu se poate vinde decât cu forţa, prin înşelăciune, propagandă şi teroare.

+Quote Post
Vizitator_402.
mesaj Aug 8 2016, 11:03 AM
Mesaj #3026

Guests

Citeaza (bulangiu din santa lucia @ Aug 2 2016, 07:51 PM) *
Pai nu putea sa pomeneasca, pur si simplu, citeste-mi pe buze: la scandalu din 89 armata a tras in cop.ulatie. Pop.ulatie, pardon... Anal-logie perfecta cu marioara: patrioata-patrioata, da c.urva, dom'le. In aceeasi nota: ce on.anist ordinar ala care l-a canonizat pe Fanezu al Mare si Sfant avand in vedere ca respectivu lua in penis tot ce prindea. Patriot, dom'le, da curvar! laugh.gif

@ Ghebu -> dom Ghebu, sa nu carecumva sa te-mpinga necuratu si se te scapi cum ca Creanga a fost patriot sau conexe pen'ca ala, dom Ghebu, a scris "Povestea *ulii", bine?

Adicatelea dupa mata tot ce e romanesc e rau și tot ce e strain e bun.
Sa numi spui ca esti roman chiar de teai nascut in Romania din parinti romani.

+Quote Post
Vizitator_402.
mesaj Aug 8 2016, 11:41 AM
Mesaj #3027

Guests

Citeaza (fgh @ Aug 7 2016, 07:05 AM) *
De mii de ani – spun izvoarele istorice – dar logic este că dintotdeauna, de la creaţie încoace, a existat o luptă, surdă sau deschisă, de la caz la caz şi de la epocă la epocă, între Bine şi Rău, între divin şi demonic, între creaţie şi evoluţie în lumea umană. Pentru că lumea umană este duală din acest punct de vedere, creatul şi evoluatul fiinţând în paralel. Chiar dacă odată erau despărţiţi de întinderile vaste şi nepopulate dintre Est şi Vest, astăzi trăiesc într-un conflict permanent al civilizaţiilor din cauza suprapopulării planetei.

Această luptă, uneori mai surdă, dusă sub formă de război rece, cultural, ideologic, eventual propagandistic, iar alteori foarte acută, dusă cu arme de tot felul – de la bâte şi muşchi în vechime şi până la arme balistice în contemporaneitate – nu se va sfârşi probabil decât odată cu dualismul naturii umane, adică odată cu Apocalipsa. Inevitabila Apocalipsă, în care, indiscutabil, Binele va învinge Răul, într-o înfruntare epică – dar nu neapărat sângeroasă. Pentru că stă în puterea noastră, a oamenilor creaţi, prietenii Binelui divin – deci raţionali, inventivi, non-violenţi şi cu orientare către viitor – să hotărâm dacă Apocalipsa va fi de catifea, întinzându-se pe o durată mai lungă de timp, sub forma unei reforme cu o natură paşnică şi relativ prelungă, sau va fi scurtă şi violentă, ca o revoluţie ori un război civil şi militar totodată, implicând vărsare de sânge şi victime de ambele părţi.

Progresul tehnologic actual ne permite să apreciem că ambele opţiuni ar fi valabile, la fel de posibile şi probabile.
Vechile basme şi mituri ne amintesc, desigur, că astfel de confruntări au mai avut loc în vechime. Nu se poate încă dovedi dacă între civilizaţii pământene ori nepământene, de-ale noastre adică ori de-ale altora, dar sigur este că aceste confruntări nu sunt ceva nou în Univers. Nu ştim nici de ce Dumnezeu nu a intervenit în lupta dintre Bine şi Rău la începuturile ei, și de ce mai continuă şi în zilele noastre. Şi nici de ce au fost lăsate cele două entităţi umane, una dedicată Binelui – creaţii divinităţii – şi cealaltă aservită Răului – contrafăcuţii evoluaţi – să convieţuiască alături, în acelaşi spaţiu fizic, până în zilele noastre. Poate e vorba de două creaţii diferite – a Binelui, respectiv a Răului – poate e vorba doar de întâmplare, poate ...

Ba, mai mult chiar, nu doar că Dumnezeu nu a intervenit şi nu a tranşat problema asta din start şi pentru vecie, dar chiar se pare că în acele lupte cereşti se războiau chiar Dumnezeii acelor vremuri între ei, sau poate Dumnezeu cu Diavolul, adică Divinul şi Demonicul ... Şi nu a învins niciunul, se pare, pentru că nici nu avem ştiinţă să fi învins careva dintre ei în mod absolut şi categoric, dar, mai ales, dovada cea mai clară fiind că în urma acestor bătălii de anvergură nu au dispărut Binele sau Răul ca forme de exprimare a acţiunilor şi vieţii din univers, în general, ori măcar de pe Pământul nostru, în particular.

Dorinţa de a stăpâni, de a impune, de a dirija şi de a profita, folosind intimidarea sau forţa, specifică egoismului şi egocentrismului sălbatic şi primitiv care au coordonat evoluţia naturală a speciilor, a căror viziune de viitor este doar propria existenţă şi prezentul simţurilor, s-a confruntat întotdeauna cu dorinţa de a şti, de a împărţi, de a oferi, de a ajuta, de a arăta al celorlalţi, de a contribui la un viitor mai sigur, mai prosper şi mai bun al celor creaţi, pentru care viitorul înseamnă urmaşii şi urmaşii urmaşilor acestora, până într-un viitor cât se poate de îndepărtat, dar inteligibil, intuibil şi oarecum previzibil. Din cele două viziuni opuse, antagonice, s-a format lumea duală umană actuală, umanitatea contemporană.

Chiar minoritară numeric, entitatea vizionară, creatoare şi raţională, care a descoperit secretele ascunse ale materiei şi energiei şi le-a valorificat în interesul speciei umane, ridicând calitatea vieţii prin tehnologizare, a învins însă în plan moral, pentru că cealaltă entitate, majoritară, dar exclusiv consumatoare de resurse şi conservatoare în acţiuni, nu creează nimic, ci se foloseşte de creaţiile furate ori primite de la cealaltă, fie pentru a trăi mai bine, fie pentru a ucide mai eficient, chiar dacă evită sistematic să-i recunoască, în mod public, superioritatea creatoare.
Chiar dacă nici nu o va face vreodată, adevărul şi corectitudinea nefiind parte a caracteristicilor specifice acestei componente a dualismului naturii umane, realitaţile vieţii de zi cu zi o dovedesc, practic, cotidian. În comunităţile umane în care au reuşit să se impună azi ori să rămână din vechimea violentă, folosind forţa şi teroarea, progresul a fost stopat sau anihilat, iar condiţia umană fie stagnează, fie se reduce tot mai drastic, revenind către condiţia primitivă a necuvântătoarelor, scopul existenţei acelor comunităţi fiind de regulă supravieţuirea şi atât. Iar viitorul apropiat le este sumbru, cel îndepărtat fiind de-a dreptul invizibil din cauza opacităţii culturale.

În comunităţile opuse, în care exponenţii binelui coordonează societatea, oamenii sunt prosperi, fericiţi, inventivi, progresişti, dezinhibaţi şi dispuşi să încerce şi să guste toate binefacerile şi plăcerile altă-dată accesibile doar zeilor ori divinităţilor, condiţia lor umană tinzând către divin iar scopul existenţei lor ţintind adânc în viitor, pentru milenii înainte.

Scandalul Bearvenet, ca să exemplificăm cu ceva oarecum cunoscut contemporanilor noştri, arată lumii raţionale cum forţele Răului nu dorm nici în acele fiefuri ale Binelui. Profitând de toleranţa specifică celor care au de toate şi sunt dispuşi să împartă cu cei din jur tot ceea ce au, exponenţii Răului exploatează oportunităţile de a face rău celorlalţi acţionând asupra celor vulnerabili, care nu se pot apăra de regulă singuri – străinii şi copiii – pentru a şi-i subjuga. Dorinţa lor de a domina este atât de mare, şi prostia lor este atât de accentuată, încât nu emigrează în zonele Răului patologic afişat oficial, pentru a se afirma acolo, ci se expun riscurilor de a suferi consecinţele legilor din zonele lor de habitat, cu o plăcere masochistă, fiind dispuşi să sufere, doar să facă şi pe alţii să sufere.

Susţin unii, ca să ne deruteze, sau poate derutaţi ei înşişi de propaganda Răului, că ei trăiesc pe Pământ doar pentru un training de scurtă durată pentru viaţa veşnică ce va urma decesului lor. Scopul existenţei lor, în declaraţii publice, este de a se pregăti pentru o viaţă de robie, de slujire a unui stăpân absolut, de a se supune rigorilor unei vieţi veşnice modeste sau chiar plină de lipsuri. Dar nimic din comportamentul lor real nu confirmă asta, nimic din antrenamentul lor pământean nu sugerează aşa ceva, deoarece se luptă pentru a stăpâni, a controla, a dirija, a porunci, a judeca, a pedepsi, şi în nici un caz pentru a asculta, a consimţi, a se supune, a executa, a se integra, specifice rolului declarat.

Finaţând societăţi, organizaţii şi asociaţii totalitare, care funcţionează datorită taxelor de protecţie încasate prin derutare şi intimidare, prin ameninţări şi şantaj ori prin înşelăciune şi prefăcătorie, pe baza fondurilor deturnate şi a corupţiei generalizate, pe baza ereditarismului vicios şi a elitismului imoral, aceştia susţin că slujesc divinul, dar favorizează, pe faţă, arogant şi fără nici o jenă, demonicul. Rânjind a zâmbet de circumstanţă, poate profesional, poate pentru mascarea realităţii, lovesc puternic şi fără milă pe la spate, imediat ce li se iveşte ocazia, pentru a-şi consolida stăpânirea.

Mincinoşi congenitali, îşi ascund adevăratele intenţii sub măşti umane. Scopul real al existenţei lor nu este însă decât propria lor existenţă, efemeră, specifică oricărei necuvântătoare. Doar propria lor bunăstare trecătoare, doar propriile lor plăceri instinctuale, doar satisfaceri imediate ale unor necesităţi primare şi a unor reflexe moştenite prin evoluţie. Cum ar fi eliminarea competitorilor prin violenţă, conservarea unor relaţii şi atitudini pentru a nu fi nevoiţi să înveţe lucruri noi sau să concureze cu cineva, evitarea asimilării noului şi facilitării progresului pentru a se putea baza pe reflexe în loc de raţiune.

Ceilaţi, adevăraţii oameni, creaţii, procedează însă diferit. Sunt cu totul altfel. Ei nu se declară robii unei divinităţi inexistente, ci se declară independenţi, chiar dacă vieţuiesc într-o lume dominată de asupritori şi stăpâni de toate felurile. Fiind învingători morali prin meritele realizărilor lor, nu au nevoie de recunoaşteri, funcţii, ode sau mătănii pentru a fi conducători. Nu cer recunoştinţă sau favoruri, şi le obţin fără efort prin creaţii şi le exploatează muncind şi oferind celorlalţi din munca lor. Merg pe ideea progresului, având în vedere că realizările lor au totuşi mare trecere printre totalitariştii incompetenţi. Viitorul ţine cu ei, şi ei votează cu viitorul, atât timp cât distrugerea totală a societăţii umane nu este iminentă.

Condiţia umană prezentă li se datorează în totalitate, meritele sunt ale lor, chiar dacă nu simt nevoia să îşi facă propagandă pe tema asta. Aleg ca formă de guvernare specifică reprezentarea şi coordonarea, practicând un comunism natural, organic, coordonat de profesionişti în management şi interconectat comunicaţional, cu activităţi dependente de abilităţi, competenţe şi necesităţi. Pentru că, dintotdeauna, o marfă bună a avut căutare şi s-a vândut la nevoie şi pe uşa din dos, neavând nevoie de publicitate. O marfă oarecare a avut şi are nevoie de prezentare, de părerea unora care au încercat-o înainte - ceea ce se vrea să se dovedească prin orice formă de publicitate - pentru a fi cumpărată. Iar o marfă proastă nu se poate vinde decât cu forţa, prin înşelăciune, propagandă şi teroare.

Ceață...
Ce încerci mata sa ne ascunzi e ca biserica vrea de fapt să pregateasca omul pentru progres nu sal
indeparteze de el. Cine e stapanit de patimi nu poate judeca limpede adicatelea nici nu poate crea progres
si nici nu poate primi progresul pentru ca progresul lar inrobi si mai mult patimilor
lar face să gandeasca si mai putin.
Nam educatie nam putut face scoala da te rog gandestete putin la ceam spus inaite de a mai scrie bazaconii.

+Quote Post
mesaj Aug 8 2016, 07:21 PM
Mesaj #3028

Guests

Citeaza (402 @ Aug 8 2016, 11:03 AM) *
Adicatelea dupa mata tot ce e romanesc e rau și tot ce e strain e bun.

Bre, fara suparare, mai ceteste odata... Si inca'odata...

Citeaza (402 @ Aug 8 2016, 11:03 AM) *
Sa numi spui ca esti roman chiar de teai nascut in Romania din parinti romani.

Mey, cumetre, dupa strabunicii tatalui sant ruman de la sud de Dunare, din Pind. Sant mai ruman decat tine si tot fameleonu tau, pana la a saptea buca de c.ur, incluzand aici si pe fgh si ceilalti "daci" de pe cuprinsu patriei. Cuprinzi intelesu' spuselor mele? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Aug 8 2016, 07:23 PM
Mesaj #3029

Guests

Citeaza (402 @ Aug 8 2016, 11:41 AM) *
Ceață...
Ce încerci mata sa ne ascunzi e ca biserica vrea de fapt să pregateasca omul pentru progres nu sal
indeparteze de el. Cine e stapanit de patimi nu poate judeca limpede adicatelea nici nu poate crea progres
si nici nu poate primi progresul pentru ca progresul lar inrobi si mai mult patimilor
lar face să gandeasca si mai putin.
Nam educatie nam putut face scoala da te rog gandestete putin la ceam spus inaite de a mai scrie bazaconii.

Apropo de ceaţă ... Şi eu am intrat în ea acum.

Ce înseamnă progres, în viziunea bisericii Dumneavoastră ? Dar patimă ? Că nu înţeleg.

Şi dacă nu înţeleg, nu am cum să mă afiliez credinţei ...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Aug 10 2016, 02:23 PM
Mesaj #3030

Guests

Biserica, între servirea divinităţii declarate făţarnic şi taxele materiale impuse adepţilor pe care îi fraiereşte

Biserica este o instituţie care declară în mod public, plină de făţărnicie, că are drept rol deservirea unei divinităţi, prin promovarea şi împlinirea ceremonială a cerinţelor morale şi comportamentale solicitate de aceasta, ca o condiţie a asigurării unei condiţii umane decente, definite prin prosperitate, pace şi împlinire a vieţii adepţilor acelei divinităţi. De aceea, îşi asumă rolul de prezentare a acelor cerinţe, de educare a adepţilor în vederea îndeplinirii lor şi de efectuare a ceremoniilor impuse ori dorite de respectiva divinitate, pe care susţin că o deservesc.

Susţin asta teoretic, public şi cu făţărnicie, dar mint cu neruşinare, pentru că nu îşi deservesc divinitatea conform cu perceptele prezentate public, în realitate remarcându-se doar prin impunerea şi încasarea de taxe pentru servicii ce ar trebui să fie gratuite pentru adepţi, făcând parte din obligaţiile lor faţă de divinitate, respectiv prin comercializarea de fetişuri şi kitsch-uri, deşi este o instituţie bugetată de stat, iar angajaţii ei ar trebui să se mulţumească doar cu ce le dă statul, care să se adauge la ce le dă divinitatea respectivă, trăind modest şi auster, donându-şi surplusul celor aflaţi în nevoie, pentru a se pregăti pentru viaţa veşnică de rob al acelei divinităţi, pe care o promovează în teorie.

Pentru a exemplifica cele afirmate mai sus privitor la seriozitatea şi credibilitatea instituţiei religioase numite Biserică, să analizăm împreună câteva aspecte ale relaţiilor dintre aceasta şi adepţii ei, pe care îi fraiereşte şi îi taxează imoral în permanenţă şi pentru orice activitate, de parcă nu ar fi obligaţia ei de a o desfăşura, indiferent de voinţa ori dorinţa unor oameni oarecare, şi de parcă cetăţenii nu ar plăti oricum anticipat activitatea ei prin donaţii private, prin muncă voluntară neplătită, prin subvenţii de la bugetul de stat şi prin fondul de salarii asigurat tot de la stat.

Naşterea este un act natural, aflat în puterea divinităţii – din punctul de vedere al religiei, adică pentru ei şi adepţii lor – şi de aceea ar fi trebuit a fi obligatoriu de asistat, binecuvântat şi onorat în mod benevol, gratuit şi solemn, la cererea sau cu acceptul mamei, de către reprezentanţii religiei. Aşa ar fi trebuit, iar condiţionarea participării lor la acest act de plata unor taxe, ca şi cum ar fi un serviciu laic sau un moft princiar, ar trebui considerat de către adepţi un mare păcat, deoarece se traduce prin împotrivire la acţiunea divinităţii, care a acceptat, a determinat sau a dorit naşterea. Mă refer aici la botez, care este cunoscut printre credincioşii religioşi drept binecuvântarea naşterii, şi care botez este un act strict în interesul religiei, având drept scop racolarea premeditată şi prematură, încă înainte ca subiecţii să fie capabili de a alege în cunoştinţă de cauză, de noi adepţi ai cultului respectiv, mizând pe ipoteza că aceştia nu se vor retrage odată cu maturizarea discernământului lor, în virtutea dreptului divin de a alege.

De aceea botezul ar fi trebuit să fie nu doar gratuit, ci chiar recompensat de către orice cult religios, ca o recunoaştere a unui act divin. Dar el este considerat şi astăzi, aşa cum a fost de altfel dintotdeauna, a fi un favor făcut adeptului religios, şi deci taxat ca atare, condiţionând chiar, mai nou, achiziţionarea celorlalte servicii religioase ulterioare – cum ar fi căsătoria sau înmormântarea – cei care doresc a le comanda fără a fi fost botezaţi anterior fiind constrânşi a plăti amenzi ilegale şi imorale consistente ...

Taxa de botez este, de aceea, în accepţiunea mea, o taxă pusă pe prostia celor care o plătesc, deoarece aceştia, având astăzi avantajul educaţiei şi informării, ar trebui să fie conştienţi că interesul botezării copiilor nu e al lor, şi nici al copiilor lor, ci al instituţiei religioase, şi ar trebui să refuze să plătească, cu atât mai mult cu cât personalul bisericesc este plătit de stat, prin buget, din banii cetăţenilor – deci şi din banii lor. Ba, chiar mai mult, ar trebui să accepte botezul doar dacă biserica le oferă un cadou consistent în bani sau, şi mai bine, o garanţie a unei vieţi fericite a copilului botezat, neîndeplinirea acestei condiţii atrăgând răspundere şi despăgubiri din partea ei.

Căsătoria, care urmează cronologic naşterii în lista ceremonialelor taxate de biserică, este în realitate un act de asumare publică a responsabilităţii viitoare privind creşterea, prin educare şi sprijinire materială, a copiilor care se vor naşte în familia astfel constituită. Acesta este singurul ei rol civic, restul fiind invenţii materialiste. Dacă nu ar exista necesitatea unei asumări a răspunderii pe această temă, răspundere specifică civilizaţiei şi umanismului, acuplările între oameni ar fi asemeni celor între alte vieţuitoare, adică întâmplătoare şi iresponsabile.

Fiind o acţiune de contractare a unor servicii reciproce de către ambele părţi implicate, respectiv de asumare reciprocă de responsabilităţi sociale, este o acţiune pur civilă şi nu ar trebui nicidecum implicată în viaţa religioasă, decât dacă biserica asigură protagoniştii că vor avea o viaţă împlinită şi fericită împreună, plătind despăgubiri în cazul eşecului survenit după ceremonialul religios. De aceea, o ceremonie religioasă în acest caz nu s-ar impune decât ca moft, adică doar ca serviciu solicitat, şi de aceea taxele cerute de prestator sunt justificate şi oportune, cel care le consideră ca fiind o obligaţie a sa fiind doar un biet cetăţean fraierit de propaganda mincinoasă.

Desigur, orice biserică ar trebui să aibă interesul să oficieze căsătoria religioasă benevol şi gratuit, în ideea că poate determina atragerea viitorilor urmaşi către botezul în instituţia lor, şi deci să-şi asigure viitorii adepţi cu o şi mai mare prematuritate, astfel adoptând ceremoniale gratuite cât mai atrăgătoare. Dacă nu o fac, e pentru că există suficienţi clienţi fraieriţi de propaganda lor care să le cumpere serviciile cu suprataxă, instituţia nemaiavând nevoie de promovare şi ofertare pentru a şi le vinde, dar şi pentru că primesc subvenţii consistente şi bani de salarii de la stat, aşa că nu îşi fac probleme de marketing pentru supravieţuire ori pentru evitarea falimentului.

Decesul este şi el un act natural, ca şi naşterea, fiind, de asemenea, în puterea divinităţii – care, după cum se ştie, în viziunea religiei are drept de viaţă şi de moarte asupra oricărei fiinţe vii din Univers – şi, ca atare, ar trebui să fie asistat şi oficiat de reprezentanţii religioşi la cererea familiei – sau cu acordul ei – în mod gratuit, onorabil şi solemn, ca o obligaţie a acestora în faţa divinităţii pe care susţin că o slujesc. În plus, înmormântarea este o necesitate naturală, umanitară şi sanitară. Ceremonialul, plecat din vremuri străvechi, de la nişte credinţe sau cunoştinţe având motivaţii astăzi pierdute, a fost transfigurat în timp, dându-i-se alte semnificaţii, dar în esenţă urmăreşte acelaşi lucru şi astăzi – ascunderea sursei de îmbolnăvire şi protejarea decedatului de atacul necrofagilor – adică promovarea respectului atât faţă de decedat cât şi de cei rămaşi în viaţă.

Dacă religia ar fi cât de cât umanitară şi nu materialistă, dacă biserica ar fi o instituţie care pune accentul pe om şi nu pe interese materiale, şi dacă reprezentanţii bisericii ar fi parolişti şi şi-ar respecta susţinerile, infirmând credinţa populară conform căreia popa una zice şi alta face, atunci ar fi împlinit toate aceste ceremoniale în mod gratuit, din obligaţie faţă de semeni, faţă de divinitate şi faţă de societate. Ar fi făcut-o umanitar, ca pe o datorie, şi nu pe bani. Dar sunt mult prea mulţi de "dacă" implicaţi aici pentru ca instituţia religioasă să fie percepută drept o instituţie serioasă, civilizată şi, mai ales, emancipată de către un analist serios şi imparţial

+Quote Post

104 Pagini V  « < 99 100 101 102 103 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 12:56 AM