IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 05:38 PM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Care sunt sansele Umanitatii sa se smulga din fatalitatea malthusiana a suprapopularii planetei si a perpetuarii nemiloasei lupte pentru existentza? Putem oare spera la un Viitor fara razboaie, la un Millenium ca cel profetit de anticele apocalipse (=revelatii) crestine? Daca da, atunci el nu va fi posibil exclusiv in spatiul terestru, ale carui resurse sunt ingrijorator de limitate. Omenirii ii trebuie literalmente aripi, ca sa-si ia zborul din cuib. Dar cum? Cum va fi acest lucru posibil, daca pana la cele mai apropiate exoplanete susceptibile de a intretine Viata sunt cateva zeci de ani-lumina? Cine din zilele noastre s-ar imbarca pe nave spatiale sacrificandu-si cu buna stiinta ani din viata doar de dragul pionieratului si al explorarii necunoscutului? Pe de alta parte, unii amatori de teorii conspirationiste sunt convinsi de multa vreme ca unele guverne ale lumii noastre detin nave spatiale intacte si functionale de origine extraterestra, capabile de zbor superluminic. S-a vorbit apoi atata--in anii '90--in comunitatea stiintifica pe tema extraordinarelor "gauri de vierme", "tunele" prin Subspatiu care pot asigura, practic, transportul interstelar instantaneu. Intamplator, exact in perioada in care aparea serialul "Stargate", ce descria artefacte tehnologice extraterestre capabile de aceasta performantza! Sa fie doar o coincidentza? Daca acel vechi proverb, "nu iese fum fara foc" e valabil si de data asta, atunci de ce se mentine secretomania asupra acestor descoperiri de importantza vitala pentru Umanitate? Din perspectiva speciei umane, nu vad logica si sensul mentinerii secretului, deci probabil ca toate "conspiratiile" cosmice la care faceam referire sunt pure fantezii. Dar asta doar din perspectiva speciei umane! Daca insa exista si o alta perspectiva? Sa admitem, prin absurd, ca exista extraterestri malefici infiltrati printre noi, inclusiv in functii importante de decizie. Daca ei sunt adepti ai principiului "fiecare planeta, un gulag", atunci vor face tot posibilul ca Omenirea sa nu beneficieze de transportul interstelar instantaneu. Se va mentine cu obstinatie secretul chiar si in varianta nefericita a scenariului din filmele "2012" si "Knowing", cu Pamantul amenintzat si apoi ravasit de efectele unei masive si neasteptate eruptii solare. E doar o idee care ma bantuie: unii ne pregatesc oare un nou Holocaust, doar ca de data asta de dimensiuni globale? Il pomeneam la inceputul mesajului meu pe Malthus, fondatorul teoriei care îi poartă numele, conform căreia populaţia creşte în progresie geometrică, în timp ce mijloacele de subzistenţă cresc în progresie aritmetică. Teoria sa este cunoscută sub numele de malthusianism; ca o consecinţă a acestei relaţii dintre populaţie şi starea economică, Malthus considera că sărăcia, bolile, epidemiile şi războaiele sunt factori pozitivi pentru omenire, dat fiind că asigură echilibrul între numărul populaţiei şi cantitatea mijloacelor de subzistenţă. Acesta să fie măreţul destin al Umanităţii, băltirea nesfarşită in dezolare, sărăcie si vărsare de sange pe acest micuţ glob albastru şi scanteietor agăţat in Pomul Vieţii universale? Ma refeream la Terra, planeta noastră... Tristă perspectivă. sad.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Joe CZ Brno
mesaj Jul 28 2010, 11:14 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 31-January 09
Utilizatorul numarul: 6 213

Pintea... ai deschis multe topicuri in threadul asta. Toate se leaga intre ele... cumva.

Facea cineva o alegorie despre trecerea umanitatii de la v.1 la v.2. Sunt la fel de "pesimist" ca si el.
Pana sa ajungem noi sa bajbaim prin spatiu, avem cateva hopuri!
Intr-adevar - cresterea numerica a oamenilor este cat se poate de ingrijoratoare.tr-adevar
Un mic calcul. Cresterea anuala pe glob oscileaza firav undeva la sub 2%. Un 2% rontujit inseamna defapt dublarea populatiei in 35 de ani (imparte 70 la procentu de inmultire exponential.)
Adica prin 2045 asa... iaca 14miliarde oameni care trebuie hraniti, care au nevoie de electricitate, care produc gunoi, care au nevoie de x, y si z si care vara pleaca la munte sau la mare. Adevarat si faptul ca din cei 14mld de peste 35 de ani procentul total de caucazieni este mult mai subtire fata de cel detinut acum. Irelevant, nu sunt rasist - selectie naturala... mergem mai departe!

Analizeaza la rece ce inseamna pentru planeta si mediu sa hranesti 14...25mld de oameni si ai sa pricepi ca... nu se poate! Ne asteapta un viitor interesant (sa vezi peste 30 de ani preturile la imobiliare! :P). Ori se vor intampla niscai miscari sociale, ori economia se duce la marginea prapastiei, ori alti factori de normalizare intra pe roll (razboaie, boli...)

Alt hop este globalizarea. Ceea ce integegi tu prin globalizare este ca acum 2000 de ani cand era firesc sa spui in ce fel e plat pamantul. Globalizarea are un singur scop si pe care eu il promovez pasiv. Orice organism biologic este, asa cum presupune si numele... organizat. In ce fel? Pai exista un creier cu factor de decizie care deobicei are o proportie cantitativa mica fata de restul corpului si "the aforementioned" corp. Gandeste-te cum esti tu, ca om, conceput si organizat, cate relatii complexe exista intre cele 50-100 de trilioane de celule pe care tu... cu mintea ta dictatoriala le detii in patrimoniu si le comanzi. Bun, deci ne imaginam ca fiecare celula a ta se transpune pe pamant intr-un individ si societatea omeneasca este defapt un corp - un organism. Modelul IDEAL, repet, pentru societatea umana este cel care se arata ca a supravietuit cel mai bine in evolutia planetei, esti chiar tu - tu, societatea celulelor tale (e cam dictatura, nu?). Nu ma intelegeti gresit, ma bucur ca m-am nascut in epoca umanitatii de durere la basca si de exaltare a libertatiilor private, insa obiectiv privind... nu putem avea fiecare celula sa traga in ce directie vrea ea... ca sa traiasca, trebuie sa traga pentru restu organismului altfel n-are decat sa faca cancer de ciuda!
Bun - e topic stufos de dezbatut si cu placere o facem alta data - revenim la oaia ratacita in spatiu.

Un conglomerat de ideii si studii pe tema estimau ca Marte ar putea fii teraformata in decursul a 1000 de ani. Asta in conditiile tehnologice de azi si cele palpabile ca realizabile. Totodata la nivelul resurselor care le avem pe pamant - acum! In fine... este un efort efectiv colosal sa aduci Marte la nivelul sustenantei vietii (plante in primul rand). Vorbim de creerea unei atmosfere intr-o anume compozitie de n, co2 si alte gaze care sa mentina o temperatura relativ stabila si gentila cu nevoile vietii.

Insa un avertizment... colonizarea n-o face nimeni de dragu artei... colonizarile in istorie au avut in spate 2 mari trasaturi: goana dupa resurse, goana dupa avutie (nu inseamna neaparat acelasi lucru). Resurse... o sa avem nevoie insa asta nu inseamna ca o sa fie si profitabil sa le cauti in spatiu... Deci nu ne asteptam sa se intample prea repede. Goana dupa avutie... n-o sa se intample in pionieratul ratacirii spatiale. Nu e loc mai prielnic vietii decat este pamantul... n-ai unde sa te duci si sa-ti fie mai bine acolo decat aici. Deci... colonizarea spatiala o lasam, pentru inceput - pe mana guvernelor si a corporatiilor avide de profit.

Sarim peste mult timp caci organizarea societatii umane plus pionieratul colonizarilor in sistemul solar e plictisitoare si lunga. Da... e lunga. Insa ajungem cu chiu cu vai, mai repede sau mai tarziu... acolo.

Ce se intampla mai departe ramane doar specula, stiinta fantastica sau teorie nefondata. Stim ca experimentele de teleportare au reusit. Stim ca spargerea particulelor pare sa degaje multa energie... insa sunt atat de multe alte lucruri care nu le stim. De exemplu nu stim care sunt efectele globale in momentul in care sistemul solar se va alinia catre centrul galaxiei in decembrie 2012. Asa cum soarele si luna dau nastere la flux/reflux cam la fel ma astept ca o astfel de aliniere sa aibe un efect interesant pe planta ce se va simtii la nivel global. Poate ca nu degeaba prin norvegia s-a facut o banca de ADN a speciilor de pe pamant sau in multe tari a unor buncare speciale destinate in a caza oameni periade destul de indelungate.

Si eu astept sa descoperim,cumva, antigravitatia. Dar mai intai trebuie sa intelegem cum ia nastere gravitatia. Pana atunci... ne bucuram de cele 140 de planete de talia pamantului "observate".

Am scris prea mult dar prea sumar. A ma ierta va rog.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 29 2010, 01:58 PM
Mesaj #3

În Numele Adevărului

Citeaza (Joe CZ Brno @ Jul 29 2010, 01:14 AM) *
De exemplu nu stim care sunt efectele globale in momentul in care sistemul solar se va alinia catre centrul galaxiei in decembrie 2012. Asa cum soarele si luna dau nastere la flux/reflux cam la fel ma astept ca o astfel de aliniere sa aibe un efect interesant pe planeta ce se va simti la nivel global.

Singura vulnerabilitate reala a civilizatiei noastre este o masiva eruptie solara care ar putea provoca extinctia in masa a vietii terestre. S-a mai intamplat in cateva randuri in ultimul miliard de ani si de fiecare data viata pe Pamant a fost aproape complet distrusa. Unii chiar pun incalzirea globala actuala pe seama activitatii intense a Soarelui din ultimul timp, pe care o considera un preludiu al unei eruptii solare apocaliptice. sad.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 1 2010, 09:36 AM
Mesaj #4

În Numele Adevărului

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 1 2010, 09:43 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 1 2010, 10:21 AM
Mesaj #5

În Numele Adevărului

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 1 2010, 10:50 AM
Mesaj #6

În Numele Adevărului

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Iulian..
mesaj Aug 1 2010, 06:22 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 10:50 AM) *

N-o să vedem aşa ceva prea ...înd, Pinteo. Chit că ar fi strict necesar, în perspectiva lui 2012 (anul pîrjolului, după cum se anticipează). Or să ne ţină forţat aici, pe Terra, să ne prăjim ca şunca pe grătar. Iar ei vor pleca exact la timp, ca să se asigure că n-avem nici o şansă ca specie. sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 2 2010, 06:00 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Aug 1 2010, 06:22 PM) *
N-o să vedem aşa ceva prea ...înd, Pinteo. Chit că ar fi strict necesar, în perspectiva lui 2012 (anul pîrjolului, după cum se anticipează). Or să ne ţină forţat aici, pe Terra, să ne prăjim ca şunca pe grătar. Iar ei vor pleca exact la timp, ca să se asigure că n-avem nici o şansă ca specie. sad.gif

Am o propunere: toti astia care credeti in bazaconii gen anul parjolului 2012, sa va luati de mana si sa puneti de un mass suicide mic pe 31 Decembrie 2011, sa scapati si voi de groaza apocalipsei si noi de o adunatura de bigoti inapoiati care reduc IQ-ul mediu planetar cu cateva puncte bune. Serios, ce aveti de pierdut? Voi oricum nu aveti nici un viitor! angry.gif angry.gif angry.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 10:38 AM
Mesaj #9

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 08:00 AM) *
Am o propunere: toti astia care credeti in bazaconii gen anul parjolului 2012, sa va luati de mana si sa puneti de un mass suicide mic pe 31 Decembrie 2011, sa scapati si voi de groaza apocalipsei si noi de o adunatura de bigoti inapoiati care reduc IQ-ul mediu planetar cu cateva puncte bune. Serios, ce aveti de pierdut? Voi oricum nu aveti nici un viitor! angry.gif angry.gif angry.gif

Ce te face sa fii atat de convins ca nu va exista nici o eruptie solara cu potential de extinctie globala in viitorul apropiat? Nu cumva bigotismul impotriva caruia vituperezi cu o vehementza demna de o cauza mai buna? Daca esti acelasi Lucian care a postat pe pagina anterioara si care parea a fi foarte bine instruit in Fizica, permite-mi sa-ti plang de mila: oricat de bigot ar fi cineva, e anormal sa nu acorde prioritate interesului vital al copiilor lui, si tocmai de-aceea el trebuie sa caute motive de ingrijorare si acolo unde aparent nu exista nici unul, sa conceapa mereu "worst case scenarios". Pot pune pariu pe oricat vrei tu ca nu ai copii, dar totusi asta nu explica decat partial critica ta inumana, pentru ca nici eu nu am copii dar mi-am conservat acea forma de bun-simt care se numeste "scepticism stiintific". Nu cumva faci parte din acei "Ei" de care vorbea Iulian, ocultii diabolici care ne-ar dori exterminati ca specie? Nu ca as crede cumva in conspiratia lor sinistra, departe de mine gandul, dar abia postarea ta incepe sa-mi dea de gandit in privinta asta... dry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 2 2010, 11:28 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 10:38 AM) *
Ce te face sa fii atat de convins ca nu va exista nici o eruptie solara cu potential de extinctie globala in viitorul apropiat? Nu cumva bigotismul impotriva caruia vituperezi cu o vehementza demna de o cauza mai buna? Daca esti acelasi Lucian care a postat pe pagina anterioara si care parea a fi foarte bine instruit in Fizica, permite-mi sa-ti plang de mila: oricat de bigot ar fi cineva, e anormal sa nu acorde prioritate interesului vital al copiilor lui, si tocmai de-aceea el trebuie sa caute motive de ingrijorare si acolo unde aparent nu exista nici unul, sa conceapa mereu "worst case scenarios". Pot pune pariu pe oricat vrei tu ca nu ai copii, dar totusi asta nu explica decat partial critica ta inumana, pentru ca nici eu nu am copii dar mi-am conservat acea forma de bun-simt care se numeste "scepticism stiintific". Nu cumva faci parte din acei "Ei" de care vorbea Iulian, ocultii diabolici care ne-ar dori exterminati ca specie? Nu ca as crede cumva in conspiratia lor sinistra, departe de mine gandul, dar abia postarea ta incepe sa-mi dea de gandit in privinta asta... dry.gif

Mai Pinteo, ma dezamagesti pe zi ce trece (da, eu sunt acela). In primul rand nu exista nici un fel de dovezi ca asa ceva ar fi altceva decat inca o isterie conspirationista de felul miilor care azi bantuie Internetul (se pare ca acesta noua nisa ecologica a generat o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti). In al doile rand, chiar daca as sti ca e asa, cu ce m-ar ajuta? Pot eu oare sa evadez de pe planeta asta? Cautand motive de ingrijorare acolo unde nu exista ti se pare tie ca asa as acorda prioritate interesului copiilor mei, sau mai degraba as da in paranoia, ceea ce i-ar afecta inevitabil si pe ei? Ti se pare intelept sa-mi fac griji din cauza gargaunilor din capul unora, sau ar fi mai bine sa-mi vad de viata mea si sa ma bucur de ea, atata cata oi avea? Si inca ceva: la tine "scepticismul stiintific" se manifesta prin punerea botului la toate teoriile conspirationiste, cu cat mai aberante cu atat mai bine? huh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 12:19 PM
Mesaj #11

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 01:28 PM) *
Mai Pinteo, ma dezamagesti pe zi ce trece (da, eu sunt acela). In primul rand nu exista nici un fel de dovezi ca asa ceva ar fi altceva decat inca o isterie conspirationista de felul miilor care azi bantuie Internetul (se pare ca acesta noua nisa ecologica a generat o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti). In al doile rand, chiar daca as sti ca e asa, cu ce m-ar ajuta? Pot eu oare sa evadez de pe planeta asta? Cautand motive de ingrijorare acolo unde nu exista ti se pare tie ca asa as acorda prioritate interesului copiilor mei, sau mai degraba as da in paranoia, ceea ce i-ar afecta inevitabil si pe ei? Ti se pare intelept sa-mi fac griji din cauza gargaunilor din capul unora, sau ar fi mai bine sa-mi vad de viata mea si sa ma bucur de ea, atata cata oi avea? Si inca ceva: la tine "scepticismul stiintific" se manifesta prin punerea botului la toate teoriile conspirationiste, cu cat mai aberante cu atat mai bine? huh.gif

Imi pare rau ca te-am dezamagit, promit sa n-o mai fac. Cu privire la subiect, acum: ce te face sa crezi ca cei care emit scenarii apocaliptice imposibil de combatut logic si sustinute puternic de fapte (cum ar fi scenariile legate de iminentza unei eruptii solare cu potential de extinctie globala) sunt, citez, "o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti"??? Una e sa ii ridiculizezi (pe buna dreptate) pe cei care emit scenarii apocaliptice complet aiuristice (cum ar fi pericolul unei pretinse "invazii extraterestre", absolut imposibil de probat) si cu totul altceva e sa ii ridiculizezi (prosteste, zic eu) pe cei care emit scenarii apocaliptice cu un grad inalt de probabilitate. Asta inseamna sa ai discernamant. Oricine poate constata ca fenomenul incalzirii globale pare sa accelereze in timp, verile sunt din ce in ce mai toride de la un an la altul; mai mult, observatiile astronomice ale Sistemului Solar au relevat o topire ingrijoratoare atat a calotelor polare martiene ca si a celor de pe unii sateliti ai lui Jupiter, fapt ce confirma ideea emisa de unii savanti ca incalzirea globala nu se datoreaza in primul rand activitatii omului ci activitatii Soarelui. Repet: ideea a fost emisa prima data de savanti, "dezaxatii" pe care ii injuri tu nu fac decat sa colporteze teoriile acelor savanti. Asa ca e intelept sa iti faci griji din cauza unui scenariu stiintific puternic sustinut de fapte, gargaunii din capul unor exaltati (oricine ar fi acei exaltati) sunt irelevanti in contextul mai amplu al informatiilor obtinute de oamenii de Stiinta prin masuratori periodice si minutioase.

Stiu ca nici tu, nici eu nu putem (deocamdata) evada de pe planeta asta, cum bine te-ai exprimat, dar daca --prin absurd-- acel "Program Stargate" chiar exista, atunci omenirea s-ar putea proteja si in "the worst case scenario", al unui parjol global in 2012 sau mai tarziu, printr-o evacuare in masa a planetei. Cu privire la "Programul Stargate", exista unele indicii ca ar exista cu-adevarat si ca filmul a fost special facut ca sa poata fi "combatute in mod plauzibil" orice acuzatii in cazul unor scurgeri de informatii catre publicul larg. Ceea ce suna destul de plauzibil. Chiar si eu am vazut pe Youtube un filmulet in care apare la un moment dat o poza de grup (ingineri + simpli tehnicieni + responsabili in sacouri), in total vreo 30 de persoane radiind de mandrie si grupate in jurul unui artefact de soiul "Portilor Stelare", doar ca mult mai voluminos si de o factura aparte. Imagineaza-ti ceva masiv ce seamana a relicva arheologica (cu aspectul unui inel de roca foarte gros) si care e montat IN PERETELE care desparte doua incinte din ceea ce pare a fi un laborator subteran secret.

Interesant, nu? huh.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 2 2010, 12:28 PM

--------------------

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- Pintea Haiducul   Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Dec 21 2009, 05:38 PM
- - gigel de luxembourg   Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 05...   Dec 21 2009, 09:22 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 21 2009, 0...   Dec 21 2009, 09:37 PM
|- - Colonicus Orangicus   Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 21 2009, 0...   Dec 21 2009, 10:23 PM
- - Andro   Cred ca colonizarea galaxiei este imposibila in se...   Dec 21 2009, 10:40 PM
|- - radukku   Citeaza (Andro @ Dec 21 2009, 10:40 PM) C...   Dec 22 2009, 02:56 AM
|- - radukku   Colonizarea planetelor din afara sistemului nostru...   Dec 22 2009, 02:59 AM
|- - Gamma   Aproape sigur vom ajunge sa colonizam Marte . Dar ...   Dec 22 2009, 11:11 AM
||- - Pintea Haiducul   Citeaza (Gamma @ Dec 22 2009, 11:11 AM) I...   Dec 22 2009, 12:08 PM
||- - gamma   Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 12...   Dec 22 2009, 02:12 PM
|- - Wotan   Citeaza (radukku @ Dec 22 2009, 02:59 AM)...   Apr 16 2010, 08:07 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Wotan @ Apr 16 2010, 10:07 AM) a...   Apr 16 2010, 09:26 AM
|- - Wotan   Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 09...   Apr 16 2010, 11:19 AM
|- - Pintea: o bere pentru Calul meu   Citeaza (Wotan @ Apr 16 2010, 11:19 AM) I...   Apr 16 2010, 11:50 AM
- - Gheorghe Sterian   Din punctul de vedere al deplasarii unui corp fizi...   Dec 22 2009, 04:59 PM
- - Gheorghe Sterian   Uitasem sa va mai dau un link la raspunsul anterio...   Dec 22 2009, 05:28 PM
|- - gamma   Daca e vre-o speranta ca vom avansa cumva in domen...   Dec 22 2009, 05:58 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (gamma @ Dec 22 2009, 05:58 PM) C...   Dec 22 2009, 07:09 PM
|- - gamma   Aici exista o diferenta in felul in care privim lu...   Dec 22 2009, 07:47 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (gamma @ Dec 22 2009, 07:47 PM) A...   Dec 22 2009, 09:32 PM
|- - Gamma   Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 09...   Dec 23 2009, 08:25 AM
- - Lucian   My 2 cents: Deocamdata e prea devreme sa ne gandi...   Dec 23 2009, 08:26 AM
|- - Gamma   Citeaza (Lucian @ Dec 23 2009, 08:26 AM) ...   Dec 23 2009, 09:16 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Gamma @ Dec 23 2009, 11:16 AM) S...   Apr 16 2010, 06:05 AM
|- - Gamma   Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 06...   Apr 16 2010, 10:09 AM
- - Dedalus   Deocamdata, nu reusim sa traim ca lumea pe planeta...   Apr 16 2010, 07:20 AM
- - liviu   hmmm sunte de parere ca oricee posibil, inclusiv c...   Apr 16 2010, 10:38 AM
- - nelu.   Idea colonizarii galaxiei, de catre civilizatia um...   Jul 22 2010, 08:25 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (nelu. @ Jul 22 2010, 10:25 AM) I...   Jul 22 2010, 08:46 AM
|- - din_Canada_ajuns_ACASA   Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 22 2010, 08...   Jul 22 2010, 09:46 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jul 22 2010...   Jul 22 2010, 10:36 AM
- - Lucian   Revenind la ideea colonizarii planetei Venus, se p...   Jul 22 2010, 01:27 PM
- - echo   ...din păcate, încă suntem la stadiul de specie...   Jul 22 2010, 01:53 PM
- - Musafir   Stimați domni/doamne, Eu consider colonizarea ga...   Jul 22 2010, 08:49 PM
- - Goe   'Vand apartament 3 camere,etaj 2,aer condition...   Jul 22 2010, 09:49 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Goe @ Jul 22 2010, 11:49 PM) ...   Jul 22 2010, 09:54 PM
|- - Lucian   Citeaza (Goe @ Jul 22 2010, 09:49 PM) ...   Jul 23 2010, 06:10 AM
|- - E.T.   Citeaza (Goe @ Jul 22 2010, 09:49 PM) ...   Jul 23 2010, 06:50 AM
- - nelu.   Preocuparea civilizatiei umane ar trebuii sa fie c...   Jul 23 2010, 08:41 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (nelu. @ Jul 23 2010, 10:41 AM) C...   Jul 23 2010, 08:54 AM
- - Vio   Interesant subiect, permite imaginatiei sa zburde ...   Jul 23 2010, 12:35 PM
|- - Pintea Haiducul   Anunţ istoric: au fost descoperite 140 de planete...   Jul 28 2010, 09:11 PM
|- - echo   Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 28 2010, 09...   Aug 3 2010, 11:24 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (echo @ Aug 4 2010, 01:24 AM) ......   Aug 4 2010, 08:46 AM
|- - ladygaga   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 4 2010, 08...   Aug 4 2010, 11:34 AM
||- - Pintea Haiducul   Citeaza (ladygaga @ Aug 4 2010, 01:34 PM)...   Aug 4 2010, 12:50 PM
|- - echo   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 4 2010, 08...   Aug 4 2010, 02:05 PM
- - radukku   Vorbind acum pe forum despre colonizarea planetelo...   Jul 28 2010, 10:33 PM
- - Joe CZ Brno   Pintea... ai deschis multe topicuri in threadul as...   Jul 28 2010, 11:14 PM
|- - Un Observator   Citeaza (Joe CZ Brno @ Jul 28 2010, 11:14...   Jul 29 2010, 09:26 AM
||- - Musafir_Silviul   Citeaza (Joe CZ Brno @ Jul 28 2010, 11:14...   Jul 29 2010, 10:57 AM
|- - Lucian   Citeaza (Joe CZ Brno @ Jul 28 2010, 11:14...   Jul 29 2010, 09:33 AM
||- - Pintea Haiducul   Citeaza (Lucian @ Jul 29 2010, 11:33 AM) ...   Jul 29 2010, 10:09 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Joe CZ Brno @ Jul 29 2010, 01:14...   Jul 29 2010, 01:58 PM
|- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 09:36 AM
|- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 10:21 AM
|- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 10:50 AM
|- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 11:01 AM
||- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 11:04 AM
||- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 11:08 AM
||- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 12:02 PM
||- - Pintea Haiducul   RE: Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?   Aug 1 2010, 12:09 PM
||- - Musafir   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 12...   Aug 1 2010, 02:29 PM
||- - Pintea Haiducul   O pledoarie vizuală pentru explorarea neîngrădi...   Aug 1 2010, 03:43 PM
||- - Musafir   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 03...   Aug 1 2010, 06:04 PM
||- - ladygaga   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 03...   Aug 1 2010, 10:54 PM
||- - Pintea Haiducul   Citeaza (ladygaga @ Aug 2 2010, 12:54 AM)...   Aug 2 2010, 10:40 AM
|- - Vizitator_Iulian.   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 10...   Aug 1 2010, 06:22 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Aug 1 2010, 08...   Aug 1 2010, 06:46 PM
||- - Musafir   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 06...   Aug 1 2010, 08:34 PM
|- - Lucian   Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Aug 1 2010, 06...   Aug 2 2010, 06:00 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 08:00 AM) A...   Aug 2 2010, 10:38 AM
|- - Lucian   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 10...   Aug 2 2010, 11:28 AM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 01:28 PM) M...   Aug 2 2010, 12:19 PM
||- - Lucian   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 12...   Aug 2 2010, 12:38 PM
||- - Pintea Haiducul   Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 02:38 PM) I...   Aug 2 2010, 01:17 PM
||- - Lucian   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 01...   Aug 2 2010, 01:36 PM
||- - Pintea Haiducul   Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 03:36 PM) I...   Aug 2 2010, 01:52 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 01:28 PM) S...   Aug 3 2010, 09:15 AM
- - rammstein   In prezent incerc sa invat limba chineza. Mi se pa...   Aug 2 2010, 04:54 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (rammstein @ Aug 2 2010, 06:54 PM...   Aug 2 2010, 05:09 PM
|- - ziggy   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 05...   Aug 2 2010, 06:41 PM
|- - hotnewsadmin   Citeaza (ziggy @ Aug 2 2010, 07:41 PM) ...   Aug 2 2010, 06:43 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 2 2010, 08:43...   Aug 2 2010, 07:11 PM
- - rammstein   傻瓜 Va plac pepenii? Sau poate medicina tradit...   Aug 2 2010, 07:06 PM
- - rammstein   Depinde de context. Doua ideograme pot sa insemne ...   Aug 2 2010, 07:19 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (rammstein @ Aug 2 2010, 09:19 PM...   Aug 2 2010, 07:23 PM
- - radukku   Ce stargate, ce 2012, ce ocultism? Aia cu erup...   Aug 3 2010, 08:56 PM
- - Pintea Haiducul   Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 10:56 PM) ...   Aug 3 2010, 09:09 PM
- - radukku   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 3 2010, 09...   Aug 3 2010, 09:19 PM
- - Pintea Haiducul   Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 11:19 PM) ...   Aug 3 2010, 09:32 PM
|- - radukku   Daca preferi tipul G, sau popular pitice galbene. ...   Aug 3 2010, 09:44 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 11:44 PM) ...   Aug 3 2010, 09:53 PM
|- - radukku   Da, Pinteo, aici ai oarecum dreptate. Stelele din ...   Aug 3 2010, 10:01 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (radukku @ Aug 4 2010, 12:01 AM) ...   Aug 3 2010, 10:13 PM
|- - radukku   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 3 2010, 10...   Aug 3 2010, 10:19 PM
|- - Pintea Haiducul   Citeaza (radukku @ Aug 4 2010, 12:19 AM) ...   Aug 4 2010, 08:54 AM
- - Pintea Haiducul   Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 11:19 PM) ...   Aug 3 2010, 09:34 PM
- - Pintea Haiducul   Ei? Răducule, ai plecat? Te-am lăsat fără repl...   Aug 3 2010, 09:45 PM
- - radukku   Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 3 2010, 09...   Aug 3 2010, 09:50 PM
56 Pagini V   1 2 3 > » 

Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 10:03 AM