IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Organizatia "Salvati sobolanii"
radukku
mesaj Apr 28 2010, 07:35 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Dupa vehementa cu care a fost intampinata legea privind eutanasierea cainilor fara stapan care nu sunt adoptati intr-un anumit termen si slabele sanse de a ajunge macar sa fie propusa in parlament, simt nevoia de a sari in ajutorul unei alte specii de animale salbatice citadine: sobolanii.
In prezent sobolanii sunt otraviti in mod barbar fara ca nimeni sa sara in ajutorul lor. Voba lui Oprescu: "Si sobolanii (cainii) sunt suflete!".
Sunt cateva argumente prin care nu se pot face deosebiri intre sobolanii citadini si cainii vagabonzi:
- au si cainii si sobolanii suflete;
- si pe ei ii doare la fel ca pe caini;
- sobolanii sunt CEL PUTIN la fel de inteligenti ca si cainii (poate mai inteligenti), de unde pot dezvolta si o personalitate;
- au cam aceleasi boli, printre care una foarte problematica si usor transmisibila pentru copii si nu numai: leptospiroza;
- ambele grupuri traiesc din resturile societatii umane;
- ambele grupuri traiesc in numar foarte mare in toate orasele tarii;
- ambele specii pot fi dresate cu succes - vezi sobolanii care cauta mine antipersonal in Africa;
Exista insa doua deosebiri esentiale:
- sobolanii sunt un indiccatorii bogatiei (vorba aia: in casa saracului nu se nasc soarecii), pe cand populatiile de caini vagabonzi indica inapoierea si saracia;
- cainii vagabonzi terorizeaza populatia umana din zona in care traiesc;

Astfel, consider ca sobolanii sunt nedreptatiti. Propun infiintarea unei organizatii care va lupta pentru drepturile sobolanilor: "Salvati sobolanii!", cu motto-ul "Si sobolanii sunt suflete!".
Aceasta organizatie va incerca sa duca in parlament o lege prin care se vor interzice otravurile de sobolani si cursele. Se vor construi in toata tara, din donatiile iubitorilor de sobolani, centre in care sobolanii vor fi castrati inainte de a fi eliberati in canalizari.
Puteti oferi alte sugestii!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Pintea Zapciul.
mesaj May 4 2010, 06:15 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (radukku @ Apr 28 2010, 07:35 PM) *
Dupa vehementa cu care a fost intampinata legea privind eutanasierea cainilor fara stapan care nu sunt adoptati intr-un anumit termen si slabele sanse de a ajunge macar sa fie propusa in parlament, simt nevoia de a sari in ajutorul unei alte specii de animale salbatice citadine: sobolanii.
In prezent sobolanii sunt otraviti in mod barbar fara ca nimeni sa sara in ajutorul lor. Voba lui Oprescu: "Si sobolanii (cainii) sunt suflete!".
Sunt cateva argumente prin care nu se pot face deosebiri intre sobolanii citadini si cainii vagabonzi:
- sobolanii sunt CEL PUTIN la fel de inteligenti ca si cainii (poate mai inteligenti), de unde pot dezvolta si o personalitate;
- au cam aceleasi boli, printre care una foarte problematica si usor transmisibila pentru copii si nu numai: leptospiroza;
- ambele specii pot fi dresate cu succes - vezi sobolanii care cauta mine antipersonal in Africa;
- sobolanii sunt un indiccatorii bogatiei (vorba aia: in casa saracului nu se nasc soarecii), pe cand populatiile de caini vagabonzi indica inapoierea si saracia;

Astfel, consider ca sobolanii sunt nedreptatiti. Propun infiintarea unei organizatii care va lupta pentru drepturile sobolanilor: "Salvati sobolanii!", cu motto-ul "Si sobolanii sunt suflete!".
Aceasta organizatie va incerca sa duca in parlament o lege prin care se vor interzice otravurile de sobolani si cursele. Se vor construi in toata tara, din donatiile iubitorilor de sobolani, centre in care sobolanii vor fi castrati inainte de a fi eliberati in canalizari.

O primă măsură a organizaţiei "Salvaţi şobolanii!" este chiar propunerea de omorîre a cîinilor vagabonzi. Se ştie că aceştia deseori atacă şobolanii.

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 4 2010, 07:33 PM
Mesaj #3

Guests

Si eu sunt mare iubitor de rozatoare. Am avut pe rand hamsteri, un porcusor de guineea, chinchilla si 2 iepuri. Este inacceptabil cum sunt tratati si haituiti bietii sobolanashi pe strazile oraselor. Sunt niste suflete si ei!!!!!!!

Salut aceasta interesanta idee. Chiar vin cu niste idei de nume de Asociatii care sa-i protejeze pe micutii sobolanasi dragalasi: "Ia-ma in camara", "Chitz Chitz" , " Ajutati-l pe Rattatoille", "Sufletel de sobolanel", "Arca lui Noe-raionul de branzeturi".

UAAA!!! dusmanului dintotdeauna al sobolanashilor, cainele maidanez!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alina..
mesaj May 4 2010, 08:29 PM
Mesaj #4

Guests

Cu siguranta as putea trai in casa cu 5 maidanezi ! dar cu nici un soricel!

+Quote Post
Vizitator_Firea Jel.
mesaj May 5 2010, 06:00 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Vizitator_alina. @ May 4 2010, 08:29 PM) *
Cu siguranta as putea trai in casa cu 5 maidanezi ! dar cu nici un soricel!

Mi se pare normal sa nu suporti soriceii. Acestia nu te pot "cotzai" (adika "freca") ca si javrele. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Maria Magdalena.
mesaj May 5 2010, 06:15 AM
Mesaj #6

Guests

Sustin prin toate mijloacele demersul!

As vrea sa adaug de asemenea ca numai cine a oferit o coaja de paine sobolanilor si a vazut sclipirea blanda, plina de recunostinta din ochii lor, intelege situatia. Un crestin adevarat (de duminica, adica) iubeste orice viata. Chiar si in biblie sunt mentionati la Corintineni 3:12 (Si va dau voua sobolanul ca sa va fie credincios iar cine refuza Darul meu nu va ajunge in imparatia cerurilor)

Iar cine se declara inspaimantat sau deranjat are doar un suflet hain. Sobolanu' simte omul va spun eu!

laugh.gif

PS: As sugera si includerea popandailor

+Quote Post
rakkone
mesaj May 5 2010, 06:40 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Tizule, initiativa ta este salutara. Si eu am avut un porcusor de guinea, cand a dat coltul am plans dupa el mai ceva ca la filmele indiene. Rozatoarele sunt bune, rozatoarele sunt calde, daca 1 animal = 1 suflet, atunci cu pretul unui maidanez putem creste 20-30 de sobolani, am salva astfel mult mai multe suflete. Iar numele fundatiilor aproape ca nu trebuie schimbate, si sobolanii au 4 labutze deci Vier Pfoten isi poate continua nestingherita activitatea.
Pentru a nu trasmite boli ca in evul mediu propun insa sa solicitam guvernului, primariei, FMI, oricui altuiva sa organizeze vaccinari in masa atat a sobolanilor cat si a oamenilor impotriva leptospirozei, rabiei si ciumei, dupa aceea dragostea interspecii dintre noi si shocatzi se va putea desfasura neingradita. Nu pot decat sa visez la oameni mergand fericiti pe strazi cu zeci de sobolani atarnand de ei, babe nebune de la parter pupand fericite sobolanii pe bot, dandu-le supa si paine uscata si schimbandu-le paiele sub scara blocului. Si sa se dea o lege care sa interzica otravirea salbatica la care saracii sobolani sunt supusi in ziua de azi, iar cine va calca de spaima cu bocancul un sobolan prins la ghena sa fie la randul lui calcat in picioare in fata multimii, sa vada oamenii ca cine face ca el, ca el va pati.

Iubiti shocatzii bagabonti,
Sunt mai cinstiti si uneori mai lorzi.

Aceasta postare a fost editata de rakkone: May 5 2010, 07:01 AM

+Quote Post
Vizitator_lege.
mesaj May 5 2010, 07:01 AM
Mesaj #8

Guests

Dupa vehementa cu care a fost intampinata legea privind eutanasierea cainilor fara stapan care nu sunt adoptati intr-un anumit termen si slabele sanse de a ajunge macar sa fie propusa in parlament...

de ce zici ca sunt slabe sanse, care e procesul si unde s=a importmolit?

+Quote Post
Vizitator_Liviu.
mesaj May 5 2010, 07:06 AM
Mesaj #9

Guests

......Buna gluma asta...daca nu e gluma ... atunci hai la doctor

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 07:09 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Liviu @ May 5 2010, 07:06 AM) *

Daca nu te-ai prins daca e gluma sau nu, si-ti pui si intrebari, tu trebuie sa mergi la doctor.

+Quote Post
Vizitator_omulcusobolani.
mesaj May 5 2010, 07:12 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Liviu @ May 5 2010, 07:06 AM) *

nu e o gluma. insa hai du-te doar tu la doctor, nu-i implica si pe altii in problemele tale;

tu cu cainii tai, noi cu sobolanii

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 5 2010, 07:55 AM
Mesaj #12

Guests

Sobolanii, ca si cainii vagabonzi si multe alte plagi, sunt indicatorii unei societati inapoiate, indiferent daca bogata sau nu! Bineintels, cu cat mai bogata si mai necivilizata societatea, cu atat mai mare numarul de daunatori sau alte probleme ce rezulta din gestionarea deseurilor, comportamentul fata de animalele domestice sau salbatice, lipsa de interes si sustinere in a cercetarii pentru a gasi metode de combatere viabile, civilizate si nepericuloase pentru om si mediu! Dar nu bogatia e cauza, ci PROSTIA, inapoierea.

Fa un studiu comparativ pe baza de date statiste si estimari, intre Evul Mediu la nivel european si situatia actuala la acelasi nivel, apoi intre intre Est si Vest (sau Romania si Elvetia) in anul 2009!
sa ne prezinti dupa:
- cauzele reducerii populatiei de astfel de rozatoare in context istoric, cu accent pe evolutia materiala si in stransa legatura cu ea si evolutia gradului de civilizatie.
- corelatia bogatie-saracie si, separat, grad de civilizatie cu numarul de sobolani/cap de locuitor.

poti lua in calcul si combaterea acestora prin alte mijloace decat cele de reglare naturala a natalitatii, in caz ca ai date exacte in legatura cu evolutia procentula a numarului de sobolani ucisi/sterilizati. Ultima varianta este practicata cu succes in controlul reproductiv al populatiilor de rozatoare, porumbei, tantari etc: se adminitstreaza anticonceptioanle sau substante care duc la sterilitatea femelelor in combinatie cu feromoni, care sporesc sansele de imperechere ale femelelor astfel tratate. rezultatul e net superior combaterii prin otravire si metoda nu aduce cu sine nici un fel de riscuri pentru om sau animale domestice/salbatice.

precizez ca metoda asta e practicata bineinteles in statele civilizate (cu caini in adaposturi, dar fara caini pe strazi si unde sobolanii nu colcaie ziua 'namiaza mare peste tot). In mod curios (chiar paradoxal daca e sa iau de buna afirmatia ta) aceste state sunt si bogate.. in orice caz mai bogate decat cele in care sobolanii sunt o plaga. deci aceste state produc mai multe deseuri si au mai multa hrana prin camari, dar sobolanii spun: "Nein, danke.. mai bine ne ducem la romani!" ??

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj May 5 2010, 08:22 AM
Mesaj #13

Guests

Sa stii ca occidentalii, chiar si-au batut capul cum sa starpeasca sau sa reduca numarul daunatorilor.
Eu stau de aproape 3 ani in Austria si nu am vazut si nici auzit sa aiba cineva probleme cu gandacii de bucatarie.
In Bucuresti, unde am locuit pana in 2007 era nenorocire, desi se stropea regulat cu stiu eu ce otravuri! Si se zice ca Bucurestiul e mai dezvoltat in comparatie cu restul tarii.
Nu stiu cum au facut sa ajunga la situatia asta austriecii.. sunt sigura ca si ei mai au carcalaci (nu pot fi starpiti), dar in orice caz nu cred ca faptul ca i-au ucis a dus la scaderea drastica a numarului lor..

La fel cu cainii, oamenii pe-aici sunt indignati cand aud de masuri din astea cum s-a procedat in Romania.
Am intrebat o data, de ce ne critica asa pentru ca ei nu au problemele noastre. Raspunsul a fost: problemele si le face omul prin comportamentul lui! in loc sa trageti invataminte, voi continuati cu aceleasi metode ca si pana acum!
in modul asta n-o sa va pueti dezvolta ca sa ajungeti candva sa aveti cel mult problemele noastre!

Am fost foarte rusinata si in acelasi timp furioasa pe cel care a spus asta, dar cu cat traiesc mai mult aici, cu atat il inteleg mai bine.

Am fost rusinata si am reactionat cu tafna cand mi s-a atras atentia sa nu arunc resturi de mancare in WC, sa selectez gunoiul cum trebuie, sa nu pun pungi de plastic in "Biomüll", sa inchid bine capacul tomberoanelor samd.
I-am considerat o vreme tipicari si inflexibili.. acum cred ca sunt stricti, dar in acelasi timp oameni liberi. fac toate astea din convingere, pentru ca au observat ac asa e bine si nu numai pentru ca asa spune legea.
Legile sunt criticate uneori si aici, dar oamenii au un simt al masurii, nu se ciorovaiesc, fac mai degraba ceva care sa-i ajute pe ei si pe ceilalti decat sa se bata ca chiorii.

Va urez toate cele bune si sa fiti un pic mai intelepti!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Alina..
mesaj May 5 2010, 08:30 AM
Mesaj #14

Guests

Ne-au luat-o indienii inainte cu templul dedicat sobolanilor
http://images.travelpod.com/users/hildreth...1512440.6_a.jpg

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 08:38 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Vizitator_Alina. @ May 5 2010, 08:30 AM) *

Ce dragalasi! Ce codita draguta are ala mic de langa piciorul domnului! Maidanezii sunt niste corcituri hidoase cu doua fete pe langa simpaticii astia!

Sa facem ceva! Asa nu se mai poate!

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj May 5 2010, 08:49 AM
Mesaj #16

Guests

Haha foarte tare biggrin.gif.

+Quote Post
Vizitator_Marian.
mesaj May 5 2010, 08:58 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Vizitator_Alina. @ May 5 2010, 08:30 AM) *

se vede treaba ca voi aveti foarte mult timp liber. e treaba voastra, dar sa-l folositi in a prezenta astfel de analogii stupide si in general pentru a va argumenta in fel si chip un punct de vedere, fara sa faceti nimic util societatii e o rusine!

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj May 5 2010, 09:00 AM
Mesaj #18

Guests

voi sunteti normali la cap ?

sobolanii sunt cele mai dezgustatoare rozatoare..

numai boli si daune aduc..

chitz chitz am mai omorat unul!!!!

+Quote Post
Vizitator_Magda Marilena.
mesaj May 5 2010, 09:12 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Marian @ May 5 2010, 08:58 AM) *
se vede treaba ca voi aveti foarte mult timp liber. e treaba voastra, dar sa-l folositi in a prezenta astfel de analogii stupide si in general pentru a va argumenta in fel si chip un punct de vedere, fara sa faceti nimic util societatii e o rusine!

Stimate domn,
Daca dumneavoastra NU aveti timp nici de citit nici de scris forumuri... a... ba aveti, pardon... Ce voiati sa spuneti?

Pe de alta parte dedicarea catre un scop nobil ESTE utila societatii (in orice forma). Poate 'mneavoastra la fabrica masurati utilul doar in kilograme, eh!

Va invit respectuos sa va scoateti batul din... si sa deschideti ochii catre problemele societatii in privinta careia pareti atat de preocupat.

+Quote Post
Vizitator_Şobo.
mesaj May 5 2010, 09:24 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Musafir @ May 5 2010, 07:55 AM) *
Sobolanii, ca si cainii vagabonzi si multe alte plagi, sunt indicatorii unei societati inapoiate, indiferent daca bogata sau nu! Bineintels, cu cat mai bogata si mai necivilizata societatea, cu atat mai mare numarul de daunatori sau alte probleme ce rezulta din gestionarea deseurilor, comportamentul fata de animalele domestice sau salbatice, lipsa de interes si sustinere in a cercetarii pentru a gasi metode de combatere viabile, civilizate si nepericuloase pentru om si mediu! Dar nu bogatia e cauza, ci PROSTIA, inapoierea.

Citeaza (Andreea @ May 5 2010, 08:22 AM) *
Sa stii ca occidentalii, chiar si-au batut capul cum sa starpeasca sau sa reduca numarul daunatorilor.

Excelentă propunerea unor forumişti de a urma pilda ţărilor occidentale civilizate!

MAN and RAT - the two most successful mammals on earth- compete for the same turf: New York City - ‘Ratropolis’. (...)

The population of New York is presently 7.4 million people according to the New York Census Bureau.

The Federal Government adopted “a rat per person” in 1972 as a way of estimating rat populations in cities.

Other estimates suggest there is one rat for each person in New York.

S-au obţinut mari izbînzi în îmblînzirea şobolanilor:
George DèChabert is a member of the Bureau of Pest Control Exterminating team.

“At one time you can shine a flashlight on and they’ll run away. But, now they’ll just stand on they hind legs and look at you and eat, like you ain’t nuttin’. It’s like a squirrel you talkin’ to, or a dog, or somethin’, and it gets to me, That’s what scares me is they attitudes.”

http://www.abc.net.au/tv/documentaries/stories/s603439.htm

+Quote Post
Vizitator_valer.
mesaj May 5 2010, 09:41 AM
Mesaj #21

Guests

1. Nu mi se pare amuzant.

2. Ce putem face ca să-l sprijinim pe Atănăsoaei? Eu speram că legea trece într-o lună, două, iar până-n toamnă vom putea merge pe trotuar fără teama că vom deranja vreo javră.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 5 2010, 09:44 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Şobo @ May 5 2010, 09:24 AM) *
Excelentă propunerea unor forumişti de a urma pilda ţărilor occidentale civilizate!

MAN and RAT - the two most successful mammals on earth- compete for the same turf: New York City - ‘Ratropolis’. (...)

The population of New York is presently 7.4 million people according to the New York Census Bureau.

The Federal Government adopted “a rat per person” in 1972 as a way of estimating rat populations in cities.

Other estimates suggest there is one rat for each person in New York.

S-au obţinut mari izbînzi în îmblînzirea şobolanilor:
George DèChabert is a member of the Bureau of Pest Control Exterminating team.

“At one time you can shine a flashlight on and they’ll run away. But, now they’ll just stand on they hind legs and look at you and eat, like you ain’t nuttin’. It’s like a squirrel you talkin’ to, or a dog, or somethin’, and it gets to me, That’s what scares me is they attitudes.”

http://www.abc.net.au/tv/documentaries/stories/s603439.htm

si cine a afirmat ca americanii ar fi un popor civilizat? au o civilizatie materiala, dar sunt cu zeci de ani in urma occidentului european in foarte multe privinte. vezi respectarea drepturilor omului, politica de mediu (cu privire speciala si la accidentul din Golful Mexic, unde s-au dat autorizatii de exploatare a petrolului, fara a se tine cont de normele de securitate care in Europa sunt impuse prin lege concernelor din domeniu) etc.
la ei primeaza prosperitatea materiala si nu partea civilizatorie.. de la fast-food si pana la incalzirea globala si informarea si educatia maselor!
nu stiu de ce-i tot dati exemplu, avand in vedere faptul ca tot ce am preluat pana acum de la ei a fost cee ce a corespuns lipsei noastre de cunostinte si a fost aplicat si mai dezastruos la noi!?

lenesilor le convine desigur sa se scuze dand exemplul "vecinului" mai bogat, dar si la fel de inapoiat.
sa nu cumva sa le spui ca se poate si altfel: exemplul pozitiv trebuie ignorat, cel negativ insa poate fi urmat si folosit in a ne justifica!

+Quote Post
Vizitator_valer.
mesaj May 5 2010, 10:00 AM
Mesaj #23

Guests

Iar în ce priveşte "vehemenţa" hai să fim serioşi, iubitorii de câini sunt dezaxaţi şi gălăgioşi, dar nu atât de mulţi şi de decişi cum s-ar crede.

Sunt oraşe în ţară în care câinii lipsesc sau măcar sunt într-un număr suportabil: vezi unul, doi pe săptămână.
Cum credeţi că au rezolvat primarii din Sfântu Gheorghe şi Cluj? Le-au tăiat biluţele şi le-au dat drumul în centru? I-au luat în casă?

Şi totuşi nu s-au semnalat în oraşele în cauză muieri isterice şi ong-işti lăcrămoşi care să-şi dea foc în faţa primăriei de disperare că li s-au luat cei cinşpe maidanezi de lângă bloc.

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 10:04 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (valer @ May 5 2010, 09:41 AM) *
1. Nu mi se pare amuzant.

2. Ce putem face ca să-l sprijinim pe Atănăsoaei? Eu speram că legea trece într-o lună, două, iar până-n toamnă vom putea merge pe trotuar fără teama că vom deranja vreo javră.

Stai linistit, Atanasoaie isi face doar imagine cot la cot cu V C Tudor si Zavoranca, nu va face nimic pentru rezolvarea problemii cainilor cum nu va face nici ptr sobolani, popandai sau ce vrei tu.

Sunt prea mari interesele ca sa se renunte acum, in plina criza, la o asemenea afacere cum este cea a cainilor comunitari.

Pun pariu pe ce vrei tu ca nu se va intampla nimic in privinta asta si ca doar se dau cu fundul de pamant cu totii si ca ii doare fix sub codita de vreo rezolvare.

+Quote Post
Vizitator_Marian.
mesaj May 5 2010, 10:19 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Magda Marilena @ May 5 2010, 09:12 AM) *
Stimate domn,
Daca dumneavoastra NU aveti timp nici de citit nici de scris forumuri... a... ba aveti, pardon... Ce voiati sa spuneti?

Pe de alta parte dedicarea catre un scop nobil ESTE utila societatii (in orice forma). Poate 'mneavoastra la fabrica masurati utilul doar in kilograme, eh!

Va invit respectuos sa va scoateti batul din... si sa deschideti ochii catre problemele societatii in privinta careia pareti atat de preocupat.

eu am deschis de mult ochii de care vorbesti matale, in sensul ca nu stau sa invrajbesc lumea si sa-mi dau cu parerea neavizata pe orice tema fierbinte.
eu imi analizez comportamentul, ma autodisciplinez, ma informez din surse verificate si citesc studii facute de oameni care se ocupa pe plan profesional de problemele respective si care ale caror concluzii pot fi verificate.
in acelasi timp, daca am reusit sa inteleg ca un anumit lucru - pe care l-am facut poate si eu sau familia mea in trecut si pe care altii il mai fac inca - duce la probleme, are efecte negative, atunci ma educ si autoeduc in privinta asta si le arat si spun si celorlalti de ce nu e bine sa faca in continuare asa.
practic si nu certandu-ma pe forum luni de zile, zi-de-zi!
in plus dedicarea asta a voastra in scopuri nobile nu-i decat o gargara, o incercare de a va impune punctul de vedere in probleme care nu tin de competenta voastra.
nu are rol educativ ce faceti voi aici! e aceeasi vaiacareala lamentabila, aceleasi discutii de autobuz, aceleasi incaierari si provocari ale partii adverse prin exagerare, prezentarea lucrurilor numai dintr-o anumita perspectiva convenabila intereselor voastre..
eu ma aflu pe acest forum pentru ca am vrut sa vad cum contribuie populatia la ameliorarea problemelor cotidiene, ce gandesc oamenii din jurul meu, daca exista grupuri care sunt dispuse sa faca ceva concret, sa nu lase totul in spinarea celor cativa care fac tot ce pot in timpul liber (incepand cu educarea rudelor sau cunoscutilor de la tara sau oras, care detin caini si determinarea acestora sa faca acelasi lucru la randul lor cu vecinii, cunoscutii, alte rude). ....
din pacate constat ca nu stiti decat sa le spuneti altora ca sunt prosti si sa le cereti sa faca sau dovezi ca fac, iar voi stati pe margine si aruncati cu pietre!

Va salut si ma duc la treaba mea.. ca mi s-a terminat pauza de taiat frunza la caini pe ziua de astazi.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 5 2010, 10:30 AM
Mesaj #26

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Cand o sa poti prezenta 1 singur caz real in care 1 sobolan a salvat viata cuiva, discutam de gluma ta nesarata. Asemenea cazuri implicand caini sunt cu sutele.

+Quote Post
corect
mesaj May 5 2010, 10:34 AM
Mesaj #27

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (iul_autentic @ May 5 2010, 10:30 AM) *
Cand o sa poti prezenta 1 singur caz real in care 1 sobolan a salvat viata cuiva, discutam de gluma ta nesarata. Asemenea cazuri implicand caini sunt cu sutele.

Gluma nu e nesarata, doar tie ti sa pare asa.

De copii muscati sau omorati de sobolani ai auzit? Sau de adulti? Ca de cainii stim mai multe cazuri...

+Quote Post
Vizitator_Dani.
mesaj May 5 2010, 10:47 AM
Mesaj #28

Guests

Esti inuman, partinitor! Si ele sunt fiinte!

Sobolanii ne anunta cand se scufunda corabia! Cu cainii, insa, ne scufundam cu totii, fara sa ne dam seama!

+Quote Post
rakkone
mesaj May 5 2010, 10:48 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Da-mi exemplu de 3 cazuri in care maidanezii au salvat oameni. Ca eu iti dau rapid un search pe google si iti vin cu cazuri de oameni omorati de caini, nu mai zic de zecile de mii de muscati

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj May 5 2010, 10:55 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Andreea @ May 5 2010, 08:22 AM) *
Eu stau de aproape 3 ani in Austria si nu am vazut si nici auzit sa aiba cineva probleme cu gandacii de bucatarie.
In Bucuresti, unde am locuit pana in 2007 era nenorocire, desi se stropea regulat cu stiu eu ce otravuri! Si se zice ca Bucurestiul e mai dezvoltat in comparatie cu restul tarii.
Nu stiu cum au facut sa ajunga la situatia asta austriecii.. sunt sigura ca si ei mai au carcalaci (nu pot fi starpiti), dar in orice caz nu cred ca faptul ca i-au ucis a dus la scaderea drastica a numarului lor..

La fel cu cainii, oamenii pe-aici sunt indignati cand aud de masuri din astea cum s-a procedat in Romania.
Am intrebat o data, de ce ne critica asa pentru ca ei nu au problemele noastre. Raspunsul a fost: problemele si le face omul prin comportamentul lui! in loc sa trageti invataminte, voi continuati cu aceleasi metode ca si pana acum!
in modul asta n-o sa va pueti dezvolta ca sa ajungeti candva sa aveti cel mult problemele noastre!

Am fost foarte rusinata si in acelasi timp furioasa pe cel care a spus asta, dar cu cat traiesc mai mult aici, cu atat il inteleg mai bine.

Am fost rusinata si am reactionat cu tafna cand mi s-a atras atentia sa nu arunc resturi de mancare in WC, sa selectez gunoiul cum trebuie, sa nu pun pungi de plastic in "Biomüll", sa inchid bine capacul tomberoanelor samd.
I-am considerat o vreme tipicari si inflexibili.. acum cred ca sunt stricti, dar in acelasi timp oameni liberi. fac toate astea din convingere, pentru ca au observat ac asa e bine si nu numai pentru ca asa spune legea.
Legile sunt criticate uneori si aici, dar oamenii au un simt al masurii, nu se ciorovaiesc, fac mai degraba ceva care sa-i ajute pe ei si pe ceilalti decat sa se bata ca chiorii.

Va urez toate cele bune si sa fiti un pic mai intelepti!

Tanti,

Esti foarte Offtopic. Aici este vorba despre drepturile sobolanilor.

Daca cainii comunitari au, ei de ce nu ar avea?

Oricum sunt mai inteligenti decat un caine, nu fac haite si nu ataca oamenii in plina strada ziua etc.

Avand in vedere cele prezentate, te rugam sa fii de partea omeniei si cinstei si sa ne ajuti sa propunem un proiect de lege pentru acordarea de fonduri in vederea salvarii acestor animale nevinovate.

Iti multumim pentru interesul aratat problematicii animalelor (caini comunitari si sobolani) lipsite de drepturi din aceasta tara nu toate ca nu mai locuiesti aici.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th November 2019 - 10:23 AM