IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Interviul cu Dr. Greta Nita, sau cum sa minti in prostie
rockstar
mesaj Aug 25 2011, 01:13 PM
Mesaj #31

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 43
Inscris: 15-May 09
Utilizatorul numarul: 7 867

Citeaza (toteu @ Aug 25 2011, 12:49 PM) *
Daca vrei sa fii corect scoate te rog si o lista cu medicamente alopate care au fost lansate pe piata dupa "studii aprofundate" , au fost vandute la milioane de bolnazi si dupa multi ani au fost retrase deoarece s-a descoperit ca efectele negative secundare erau mult mai mari decat cele pozitive.

Is faceti o cautare pe google cu ceva de genul: medicamente retrase de pe piata.

De exemplu Aulinul retras din multe tari de pe piata distruge ficatul pe termen lung si provoaca in unele cazuri decesul. Asta referitor la comentariul bascalios:

"Sau iei paduchi...sa nu mai amintim de purici. " Nu iei purici dar iei niste complicatii hepatice grave si un posibil deces in familie. Asta pentru tratarea unor dureri. Cautati si ate exemple pentru ca Aulinul nu e nici pe departe cel mai rau.

Fa o lista cu medicamentele homeopate si una cu cele alopate si fa o comparatie dupa care mai vorbim.

Nu am vrut sa spun dar pe wikipedia la Zicam spune printre altele si asa :"A 2011 systematic meta analysis of studies conducted by the Cochrane Collaboration indicates that zinc lozenges definitively shorten the duration and severity of cold symptoms but offers no recommendations as to dosage".

Acest studiu ecare considerat cel mai tare in domeniu si spune ca medicamentul scurteaza in mod evident durata racelii si o face mai usoara.

Acum mai scoateti o data linkurile in care afirmati ca e dovedit clar ca medicamentele homeopate nu produc decat un efect placebo.

Serios, tu ai macar cea mai vaga idee despre homeopatie si legile ei?

Pentru ca medicina alopata are reguli. Nu se iau dupa ureche si mai ales nu se iau daca suferi de anumite afectiuni. De aia poti vorbi despre efecte adverse.

Homeopatia e o pseudostiinta. Asta e rangul ei in lumea stiintei actuale. Crezi ca marii producatori de medicamente nu pot fabrica si homeopate? Crezi ca le e greu? Asa cum comercializeaza produse naturiste si ceaiuri.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ChaveZ.
mesaj Aug 25 2011, 03:01 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (rockstar @ Aug 25 2011, 01:13 PM) *

Pentru ca medicina alopata are reguli. Nu se iau dupa ureche si mai ales nu se iau daca suferi de anumite afectiuni. De aia poti vorbi despre efecte adverse.

Homeopatia e o pseudostiinta. Asta e rangul ei in lumea stiintei actuale. Crezi ca marii producatori de medicamente nu pot fabrica si homeopate? Crezi ca le e greu? Asa cum comercializeaza produse naturiste si ceaiuri.

Ba da ar putea dar sunt prea ieftine si nu le convine.

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 25 2011, 03:46 PM
Mesaj #33

Membru
**

Postari: 84
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 687

Citeaza (ChaveZ @ Aug 25 2011, 03:01 PM) *
Ba da ar putea dar sunt prea ieftine si nu le convine.

Nu pretul este ceea ce ii determina sa nu scoata astfel de medicamente. Pentru a avea acceptat un medicament "ca medicament" pe piata, trebuie sa treci o gramada de teste, sa demonstrezi eficacitatea acestuia si sa fie studiate efectele secundare. Nici o companie farmaceutica nu si-ar permite sa scoata pe piata un medicament care sa NU FACA NIMIC pentru ca nu ar trece de teste.

Deasemenea, nici o firma farmaceutica nu-si permite sa se expuna riscului de a fi data in judecata pentru ca pune in vanzare sub numele propriu zahar pretinzand ca are proprietati farmaceutice.

De altfel, foarte multe firme mari pun in vanzare medicamente la preturi mult mai mari decat variantele lor generice. Crezi ca faptul ca Omez-ul costa de 5 ori mai mult decat Omeprazolul generic il face mai eficient? Sau daca am lua in considerare Coldrex-ul pastile fata de banalele pastile de Paracetamol, crezi ca exista mare diferenta? Substanta activa e aceeasi dar brand-ul face pretul.

Numai daca ne gandim cat costa Oscillococcinum tinand seama ca sunt doar niste bilute de zahar ambalate in niste tubulete de plastic, crezi ca o companie farmaceutica mare nu ar dori sa faca un profit atat de mare vanzand un produs cu un cost de productie atat de mic la preturi astronomice? Problema e ca toate medicamentele homeopate n-ar trece de nici un test "double blind" cu grup de control, rezultatele ar fi aceleasi atat la grupul de control pus pe Placebo de la inceput cat si la grupul caruia ii este administrat medicamentul.

Nu, motivul pentru care companiile farmaceutice nu pun in vanzare medicamente homeopate nu este pretul scazut ci faptul ca, oricat ar fi ele de lacome si sunt FOARTE LACOME, nu ar putea justifica in fata nimanui faptul ca au scos respectivul medicament atunci cand toate testele arata ca NU FACE NIMIC.

+Quote Post
Vizitator_ChaveZ.
mesaj Aug 25 2011, 03:57 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 03:46 PM) *
Nu pretul este ceea ce ii determina sa nu scoata astfel de medicamente. Pentru a avea acceptat un medicament "ca medicament" pe piata, trebuie sa treci o gramada de teste, sa demonstrezi eficacitatea acestuia si sa fie studiate efectele secundare. Nici o companie farmaceutica nu si-ar permite sa scoata pe piata un medicament care sa NU FACA NIMIC pentru ca nu ar trece de teste.

Deasemenea, nici o firma farmaceutica nu-si permite sa se expuna riscului de a fi data in judecata pentru ca pune in vanzare sub numele propriu zahar pretinzand ca are proprietati farmaceutice.

De altfel, foarte multe firme mari pun in vanzare medicamente la preturi mult mai mari decat variantele lor generice. Crezi ca faptul ca Omez-ul costa de 5 ori mai mult decat Omeprazolul generic il face mai eficient? Sau daca am lua in considerare Coldrex-ul pastile fata de banalele pastile de Paracetamol, crezi ca exista mare diferenta? Substanta activa e aceeasi dar brand-ul face pretul.

Numai daca ne gandim cat costa Oscillococcinum tinand seama ca sunt doar niste bilute de zahar ambalate in niste tubulete de plastic, crezi ca o companie farmaceutica mare nu ar dori sa faca un profit atat de mare vanzand un produs cu un cost de productie atat de mic la preturi astronomice? Problema e ca toate medicamentele homeopate n-ar trece de nici un test "double blind" cu grup de control, rezultatele ar fi aceleasi atat la grupul de control pus pe Placebo de la inceput cat si la grupul caruia ii este administrat medicamentul.

Nu, motivul pentru care companiile farmaceutice nu pun in vanzare medicamente homeopate nu este pretul scazut ci faptul ca, oricat ar fi ele de lacome si sunt FOARTE LACOME, nu ar putea justifica in fata nimanui faptul ca au scos respectivul medicament atunci cand toate testele arata ca NU FACE NIMIC.

Multumesc pentru intelegere si ca nu mai luat de sus.
E un punct de vedere solid si documentat,pe semne ca timpul va limpezi aceasta dilema.

+Quote Post
Vizitator_Vodka Yoga.
mesaj Aug 25 2011, 04:03 PM
Mesaj #35

Guests

Am vazut emisiuni pe Discovery despre placebo. Ai fi surprins sa afli ce poate sa faca nista apa cu zahar primite din mina cuiva in care ai 100% incredere. Ca sa n-o lungesc, tin minte ceva spectaculos vazut pe Discovery. S-a vorbit despre tumori inoperabile pe creier. Medicul , in intelegere cu rudele pacientului, mint pacientul ca exista o iperatie minune care-l vindeca negresit. Pacientul e anesteziat, i se taie scalpul apoi i se coase si la trezire i se spune ca operatia a fost un mare succes. O treime din inoperabili SE VINDECA. Nu e bine sa nesocotesti mecanismele necunoscute inca ale organismului. Vracii sunt sarlatani, cred sincer asta, insa uneori ajuta unii oameni sa se vindece.

+Quote Post
Vizitator_Laur.
mesaj Aug 25 2011, 08:45 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Vodka Yoga @ Aug 25 2011, 04:03 PM) *
Am vazut emisiuni pe Discovery despre placebo. O treime din inoperabili SE VINDECA. Nu e bine sa nesocotesti mecanismele necunoscute inca ale organismului. Vracii sunt sarlatani, cred sincer asta, insa uneori ajuta unii oameni sa se vindece.

Cred ca faci misto de noi. Daca descopera cineva tratament impotriva cancerului cu 30% sanse de succes, aude tot globul. Cazurile de vindecari "spontane"/prin autosugestie/etc sunt foarte putine - si in general datorate diagnosticului gresit (tumora nu era maligna). Oricum, vindecari spontane se intampla indiferent de tratamentele voodoo gen homeopatie / autosugestie sau mai stiu eu ce.

In legatura cu articolul, ce face doamna doctor e intr-adevar inconstient: descurajeaza vaccinarile*, descurajeaza parintii de la tratamentele serioase si ne spune ca efectele homeopatiei apar uneori mai tarziu, descurajand astfel, pentru mai mult timp, acordarea de ingrijiri medicale calificate.
Bine a zis cine a zis: Homeopatia este un simptom al unei deficiente mentale intalnita la majoritatea oamenilor: tendinta de a crede in ceva, indiferent cat absurd este, in conditiile in care acel ceva ofera o forma de speranta. Frica si speranta se imperecheaza...

Singurul lucru de care imi pare rau este ca tinta articolului sunt copiii si nu adultii: multi copii vor suferi din cauza incompetentei parintilor lor... dar presupun ca asa a fost mereu, intr-un fel sau altul.

*zvonurile privind pericolul vaccinarilor au fost de mult demontate, exista riscuri dar mult mai mici decat se aude.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 26 2011, 06:36 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza

Cred ca aici faci o mica confuzie:

Uite la Zinat:

Contraindicatii: Hipersensibilitatea la antibiotice din clasa cefalosporinelor.

Precautii: In general cefalosporinele se pot administra fara riscuri la pacientii cu hipersensibilitate la peniciline, desi au fost raportate reactii incrucisate. Este necesara o atentie deosebita in cazul pacientilor care au avut reactii anafilactice la peniciline. Asemeni altor antibiotice, folosirea prelungita a cefuroxime axetil poate determina dezvoltarea unor microorganisme insensibile la cefuroxime axetil (de tipul Candida , Enterococi, Clostridium difficile), etc.etc.etc.

Sarcina si alaptare : Nu exista dovezi experimentale despre efectul etc.etc.etc

Interactiuni medicamentoase: Medicamentele care reduc aciditatea gastrica pot determina reducerea biodisponibilitatii Zinnatului,etc.etc.etc.

Asta e zona de efecte adverse cunoscuta si de care te poti feri in general. Se stie cand nu trebuie luat medicamentul si ce combinatii trebuie evitate dar exista si reactii secundare adesea foarte dure despre care nu stie nimeni de ce , cand si la cine apar si de care nu te poti feri. Te poti ruga sa ai norocul sa nu apara la tine si atat. Ele apar pe prospect intr-o zona separata:

Uite:
[color="#0000FF"]Reactii adverse: Reactiile adverse sunt in general usoare si tranzitorii. O mica parte dintre pacientii tratati cu cefuroxime au prezentat tulburari digestive incluzand diaree , greturi si varsaturi. Ca si in cazul altor cefalosporine, s-au semnalat cazuri rare de eritem polimorf; sindrom Steven-Johnson; necroliza toxica etc.etc.etc.[/color

Regulile dupa care functioneaza medicina alopata sunt din sec. XVIII de pe la revolutia franceza si au la baza ideea (cam depasita astazi) ca organismul este un fel de ceas mecanic si daca cunosti ce rotita trebuie unsa sau inlocuita poti repara ceasul. Acest principiu functioneaza si da rezultate dar pana la un anumit punct dupa care incepe sa faca rau.
Medicina alopata este medicina "soc si groaza" cand esti intr-un stadiu avansat al unei boli ea te salveaza. Are metode brutale si rapide de interventie asupra bolii si cu efecte vizibile de insanatosire dar ca efect secundar produce o slabire a organismului si predispunere la imbolnavirea altor zone sanatoase corp. Vezi chimioterapia ca exemplu.

Homeopatia este in general o metoda mai putin dura, de lunga durata prin care nu se intervine brutal asupra organismului si zonei bolnave ci practic se incurajeaza organismul sa se vindece singur. De aceea nu are de multe ori efecte rapide si atat de vizibile ca la medicina alopata dar nici efecte secundare nedorite.

Apropo de medicamentele care nu vindeca.
Cate procese castigate (si cati bani au castigat) stii tu in care pacientii au dat in judecata o firma de medicamente si au castigat pentru ca medicamentul nu i-a vindecat? Dar cate procese (si cati bani) stii in care pacientii se plang ca medicamentul i-a bagat la urgenta sau "la morga"?

De ce prefera marile companii farmaceutice produsele de sinteza? Din 3 motive cred:

1) banii - sunt mai scumpe
2) daca imi spune ca ceaiul de sunatoare ma vindeca de boala x pot sa nu cumpar ceai de de la Compania X ci sa imi cultiv singur sau sa cumpar de la un mic producator local. Compania X nu poate patenta ceaiul de sunatoare si apoi sa il produca in regim de monopol sau sa obtina bani din licenta de exploatare pe ceai de sunatoare pe cand medicamentele de sinteza sunt sub licenta/brevet/patent si nu le pot produce acasa in gradina.
3) medicamentele alopate iti fac "abonament" la medic. Dupa ce ai luat 2-3 medicamente ai sanse extrem de mari ca efectele lor adverse intr-un an doi sa te trimita la medic cu alta boala sau aceeasi. Iei un alt medicament si dupa un alt an trebuie sa treci iar pe a medic si tot asa.

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 26 2011, 07:35 AM
Mesaj #38

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 26 2011, 06:36 AM) *
Cred ca aici faci o mica confuzie:

Uite la Zinat:

Contraindicatii: Hipersensibilitatea la antibiotice din clasa cefalosporinelor.

Precautii: In general cefalosporinele se pot administra fara riscuri la pacientii cu hipersensibilitate la peniciline, desi au fost raportate reactii incrucisate. Este necesara o atentie deosebita in cazul pacientilor care au avut reactii anafilactice la peniciline. Asemeni altor antibiotice, folosirea prelungita a cefuroxime axetil poate determina dezvoltarea unor microorganisme insensibile la cefuroxime axetil (de tipul Candida , Enterococi, Clostridium difficile), etc.etc.etc.

Sarcina si alaptare : Nu exista dovezi experimentale despre efectul etc.etc.etc

Interactiuni medicamentoase: Medicamentele care reduc aciditatea gastrica pot determina reducerea biodisponibilitatii Zinnatului,etc.etc.etc.

Asta e zona de efecte adverse cunoscuta si de care te poti feri in general. Se stie cand nu trebuie luat medicamentul si ce combinatii trebuie evitate dar exista si reactii secundare adesea foarte dure despre care nu stie nimeni de ce , cand si la cine apar si de care nu te poti feri. Te poti ruga sa ai norocul sa nu apara la tine si atat. Ele apar pe prospect intr-o zona separata:

Uite:
[color="#0000FF"]Reactii adverse: Reactiile adverse sunt in general usoare si tranzitorii. O mica parte dintre pacientii tratati cu cefuroxime au prezentat tulburari digestive incluzand diaree , greturi si varsaturi. Ca si in cazul altor cefalosporine, s-au semnalat cazuri rare de eritem polimorf; sindrom Steven-Johnson; necroliza toxica etc.etc.etc.[/color

Regulile dupa care functioneaza medicina alopata sunt din sec. XVIII de pe la revolutia franceza si au la baza ideea (cam depasita astazi) ca organismul este un fel de ceas mecanic si daca cunosti ce rotita trebuie unsa sau inlocuita poti repara ceasul. Acest principiu functioneaza si da rezultate dar pana la un anumit punct dupa care incepe sa faca rau.
Medicina alopata este medicina "soc si groaza" cand esti intr-un stadiu avansat al unei boli ea te salveaza. Are metode brutale si rapide de interventie asupra bolii si cu efecte vizibile de insanatosire dar ca efect secundar produce o slabire a organismului si predispunere la imbolnavirea altor zone sanatoase corp. Vezi chimioterapia ca exemplu.

Homeopatia este in general o metoda mai putin dura, de lunga durata prin care nu se intervine brutal asupra organismului si zonei bolnave ci practic se incurajeaza organismul sa se vindece singur. De aceea nu are de multe ori efecte rapide si atat de vizibile ca la medicina alopata dar nici efecte secundare nedorite.

Apropo de medicamentele care nu vindeca.
Cate procese castigate (si cati bani au castigat) stii tu in care pacientii au dat in judecata o firma de medicamente si au castigat pentru ca medicamentul nu i-a vindecat? Dar cate procese (si cati bani) stii in care pacientii se plang ca medicamentul i-a bagat la urgenta sau "la morga"?

De ce prefera marile companii farmaceutice produsele de sinteza? Din 3 motive cred:

1) banii - sunt mai scumpe
2) daca imi spune ca ceaiul de sunatoare ma vindeca de boala x pot sa nu cumpar ceai de de la Compania X ci sa imi cultiv singur sau sa cumpar de la un mic producator local. Compania X nu poate patenta ceaiul de sunatoare si apoi sa il produca in regim de monopol sau sa obtina bani din licenta de exploatare pe ceai de sunatoare pe cand medicamentele de sinteza sunt sub licenta/brevet/patent si nu le pot produce acasa in gradina.
3) medicamentele alopate iti fac "abonament" la medic. Dupa ce ai luat 2-3 medicamente ai sanse extrem de mari ca efectele lor adverse intr-un an doi sa te trimita la medic cu alta boala sau aceeasi. Iei un alt medicament si dupa un alt an trebuie sa treci iar pe a medic si tot asa.

Toteu, pe bune, esti total pe langa subiect, incearca sa citesti iar ceea ce scrie aici, pe bune acum. Partea cu banii si concurenta in domeniul "ceaiului de sunatoare" am explicat-o mai sus. In plus, tu vorbesti de medicamente naturiste, nu homeopate, cred ca faci confuzie intre cele doua subiecte.

Medicamentele "alopate cum le spui tu" iti fac abonament la medic daca nu le iei cum trebuie, dar homeopatele, in cazul unor boli grave iti fac direct programare la pompe funebre pentru ca NU AU NICI UN EFECT si boala progreseaza in general in liniste.

Aici incercam sa avem o discutie serioasa si argumentata, nu sa o dam in scenarita, paranoia, teoria conspiratiei mondiale a francmasonilor extraterestri cu tendinte oculte care au falsificat aselenizarea si au facut vaccinuri care duc la sindromul Down, infertilitate si caderea parului din nas.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 26 2011, 07:39 AM
Mesaj #39

Membru
**

In primul rand, ca sa vezi ca homeopatia e o "ceva spre minciuna" trebuie sa-i studiezi principiile.

De exemplu, principiul similitudinii spune ca o substanta care poate vindeca este capabila sa produca simptome similare la o persoana sanatoasa. Adica in cantitati mari provoaca boala, in cantitati mici o vindeca.

Aici s-a demostrat ca nu e adevarata: http://www.1023.org.uk/the-1023-challenge-gallery.php Poate vezi si ce e cu dilutiile alea imposibile. Adica aia trebuiau sa se imbonaveasca sau sa aiba simptome ale unor boli.

Medicamentele homeopate sunt ieftine comparate cu varful de gama al medicamentelor alopate in rest nu. Si e normal sa fie asa din moment ce substantele active sunt ca si inexistente (nu in medicamentele care incalca dilutiile si baga substante active). Sunt niste preturi aleatorii. Oricum, dupa logica ta, producatorii de pungi de 50 de bani nu ar mai trebui sa le produca pentru ca sunt prea ieftine. Ar trebui sa produca de 5 lei minim.

Ceaiurile nu tin de homeopatie. Am zis si mai sus dar tu o tot tii pe a ta.

Niciun tratament nu e 100% eficient. Eficienta homeopatelor e insa la fel ca cea a pastilor placebo. Iar eficienta homeopatelor e data doar de anecdote si testimoniale. Corpul are abilitatea de a se vindeca singur cateodata.

Medicina moderna are o gramada de hibe, bube si alte probleme dar asta nu legitimeaza medicina homeopata.

Cat despre reactii adverse...de exemplu oamenii pot mirosi florile fara probleme. Sunt insa unii, fara probleme cunoscute, care dezvolta alergii si in cazuri extreme mor. La fel expunerea la soare. Unii fac insolatie altii fac stop cardiac. Intelegi de unde e asta cu efectele adverse?

Apropo, aspirina iti face abonament la medic?

+Quote Post
Astor
mesaj Aug 26 2011, 08:11 AM
Mesaj #40

Membru
**

Citeaza (rockstar @ Aug 26 2011, 07:39 AM) *

Acum ca sa caut nod in papura (desi sunt de acord cu tine) da, aspirina iti poate face abonament la gastro-enteorolog pentru hiperaciditate, gastrita sau ulcer smile.gif

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 26 2011, 08:41 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza
Toteu, pe bune, esti total pe langa subiect, incearca sa citesti iar ceea ce scrie aici, pe bune acum. Partea cu banii si concurenta in domeniul "ceaiului de sunatoare" am explicat-o mai sus. In plus, tu vorbesti de medicamente naturiste, nu homeopate, cred ca faci confuzie intre cele doua subiecte.

Medicamentele "alopate cum le spui tu" iti fac abonament la medic daca nu le iei cum trebuie, dar homeopatele, in cazul unor boli grave iti fac direct programare la pompe funebre pentru ca NU AU NICI UN EFECT si boala progreseaza in general in liniste.

Este adevarat, ceaiurile nu tin de homeopatie. Am incercat insa sa prezint putin mai larg problema medicina alopata versus solutii alternative printre care si homeopatia.
Insa exemplul cu ceaiul de sunatoare se aplica insa in esenta si la homeopatie in sensul ca un medicament homeopat se bazeaza pe dilutia unei substante din natura care nu poate fi patentata si deci nu se poate monopoliza si nu se pot forta preturi aberante ca in cazul medicatiei alopate.

"Explicatia de mai sus" nu e foarte convingatoare. Am explicat si eu de ce.

Citeaza
Cat despre reactii adverse...de exemplu oamenii pot mirosi florile fara probleme. Sunt insa unii, fara probleme cunoscute, care dezvolta alergii si in cazuri extreme mor. La fel expunerea la soare. Unii fac insolatie altii fac stop cardiac. Intelegi de unde e asta cu efectele adverse?

Stilul acesta e foarte practicat ca diversiune. Se ia unu, dpoua cazuri particulare si se generalizeaza si se fac legi universal valabile pe baza lor. Cat la suta din medicamentele alopate nu au efecte secundare demne de luat in seama? 1%, 2%?

Incerci sa generalizezi pe baza aspirinei. Poate nu stii dar exact ca homeopatia aspirina a fost prescris timp de nu stiu sigur 80 de ani si abia dupa aia s-a descoperit mecansmul pe baza careia functiona.
Ai auzit probabil de aspirina si legatura ei si dublarea riscului de hemoragiil interne asca ca un simplu exemplu.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 26 2011, 09:04 AM
Mesaj #42

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 26 2011, 08:41 AM) *
[...]
Stilul acesta e foarte practicat ca diversiune. Se ia unu, dpoua cazuri particulare si se generalizeaza si se fac legi universal valabile pe baza lor. Cat la suta din medicamentele alopate nu au efecte secundare demne de luat in seama? 1%, 2%?
[...]

Ok, mersi. Vorbesti din anecdote si ma acuzi de diversiuni? Tu crezi ca vorbesti cu ala de-ti vinde patrunjel in piata? Ti-am dat exemple ca sa vezi ca exagerezi. Daca pricepi bine, daca nu iarasi bine.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 26 2011, 09:42 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza
Ok, mersi. Vorbesti din anecdote si ma acuzi de diversiuni? Tu crezi ca vorbesti cu ala de-ti vinde patrunjel in piata? Ti-am dat exemple ca sa vezi ca exagerezi. Daca pricepi bine, daca nu iarasi bine.

Ceea ce vad eu este o incercare disperata de a diminua si nega existenta efectelor adverse cauzate de medicatia alopata. Am impresia ca esti tinar si fara copii ca altfel nu imi explic, sau poate castigi ceva din asta.
Am citit o droaie de prospecte pentru copilul meu si am vazut cateva efecte adverse materializandu-se. Tu cate prospecte ai citit la viata ta si la cate ai urmarit cu atentie efectele in organism?

Crezi ca bascalii de genul "te imbolnavesti de purici" au sa ascunda adevarul.
In fiecare an pe glob sute si poate mii de medicamente care cica au trecut prin furcile caudine ale testelor medicinii alopate sunt scoase de pe piata datorita efectelor adverse iar tu spui ca ele nu exista. Ce exemple mi-ai dat.
Eu iti spun clar ca exista zei de mii de medicamente pe piata si din ele doar cateva pot fi luate fara sa sa te gandesti a doua oara iar tu imi dai un singur exempli aspirina si gata ai rezolvat toate celelate zeci de mii de medicamente, multe din ele an de an se trec pelista neagra a medicamentelor interzise sau in mod tacut si discret se scot din productie.

Cum am mai repetat de 100 de ori nu neg meritele medicinei alopate dar o leaca de deschidere le minte nu ar strica din parte nimanui.

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 26 2011, 10:16 AM
Mesaj #44

Membru
**

Citeaza (toteu @ Aug 26 2011, 09:42 AM) *
Ceea ce vad eu este o incercare disperata de a diminua si nega existenta efectelor adverse cauzate de medicatia alopata. Am impresia ca esti tinar si fara copii ca altfel nu imi explic, sau poate castigi ceva din asta.
Am citit o droaie de prospecte pentru copilul meu si am vazut cateva efecte adverse materializandu-se. Tu cate prospecte ai citit la viata ta si la cate ai urmarit cu atentie efectele in organism?

Crezi ca bascalii de genul "te imbolnavesti de purici" au sa ascunda adevarul.
In fiecare an pe glob sute si poate mii de medicamente care cica au trecut prin furcile caudine ale testelor medicinii alopate sunt scoase de pe piata datorita efectelor adverse iar tu spui ca ele nu exista. Ce exemple mi-ai dat.
Eu iti spun clar ca exista zei de mii de medicamente pe piata si din ele doar cateva pot fi luate fara sa sa te gandesti a doua oara iar tu imi dai un singur exempli aspirina si gata ai rezolvat toate celelate zeci de mii de medicamente, multe din ele an de an se trec pelista neagra a medicamentelor interzise sau in mod tacut si discret se scot din productie.

Cum am mai repetat de 100 de ori nu neg meritele medicinei alopate dar o leaca de deschidere le minte nu ar strica din parte nimanui.

Vrei sa vorbim de cazuri personale? La 20 de ani m-am trezit cu sase tuburi bagate in piept si doua operatii la plamani. Era sa fac stop respirator dupa ce ajunsesem sa respir cu jumate de plaman. De la ce? Raceli tratate cu ceauri.

Tata a plecat din spital cu branula in mana. La fel, medicii sunt naspa. Doua saptamani mai tarziu a decedat.

Bunicul, a decedat dupa ce nu si-a luat medicamentele. Ceaiurile erau considerate mai bune.

De homeopatie m-am informat cand nevasta-mea era gravida, racise si tusea ingrozitor. Singurul lucru ce a putut sa-l ia a fost Stodal (sirop de tuse homepat). A functionat? Ma indoiesc, ca i-a trecut abia dupa vreo saptamana.

Dar astea nu au legatura cu homeopatia. Si mai ales tu nu stii ce e homeopatia. Ai doar o vaga idee. Cat despre acuze si supozitii despre cine si ce sunt eu...ar fi bine sa te abtii. Dupa mii de prospecte citite ai ajuns la concluzia ca mai bine ii dai apa cu zahar. Ma abtin.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 26 2011, 10:47 AM
Mesaj #45

Guests

Eu zic sa-l lasati pe Darwin sa-si termine treaba . Nu interferati cu procesul de selectie naturala ca sa nu ajungem la "idiocracy" mai devreme decat e cazul cu ritmul actual tongue.gif

+Quote Post
skb
mesaj Aug 27 2011, 11:41 AM
Mesaj #46

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 25-September 09
Utilizatorul numarul: 13 191

Cred ca trebuie precizate niste lucruri, pentru ca discutia in unele posturi ia o turnura foarte fantezista. Scuze in avans pentru dimensiunea postului dar nu intru foarte des pe forum si am sa incerc sa las cat mai putine lucruri neclare.

In primul rand homeopatia nu are treaba cu medicina, inclusiv cu medicina naturista. Faptul ca in homeopatie si medicina naturista ingredientele vin din "natura" nu inseamna ca sunt similare in altceva. Medicina naturista functioneaza pe testatea, cum s-ar zice, si nu pe pus botul, ca in cazul homeopatiei. Toata lumea stie ca ceaiul de musetel e dezinfectant si antiinflamator (pe langa alte proprietati), ca ceaiul de menta e bun pentru diaree iar cel verde pentru constipatie samd, lucruri confirmate si acceptate de intreaga comunitate stiintifica, pentru simplu fapt ca sunt adevarate. Medicamentele naturiste functioneaza la fel ca cele sintetice.

In al doilea rand doua principii de baza ale homeopatiei, legea similitudinii si principiul dozei infinitezimale sunt aberatii cumplite pentru zilele noastre, in sensul ca daca acum 200 de ani se credea ca o substanta poate fi diluata la infinit, astazi stim de molecule si dimensiunea lor, stim ca o dilutie 30ch este imposibil de obtinut intr-un "medicament" la fel cum stim ca 1+1=2. Sunt adevaruri stiintifice, valabile universal.
La fel de aberant in zilele noastre este sa crezi ca veninul de sarpe diluat suficient de mult (adica imposibil de mult, daca e sa ne luam dupa practica homeopata) poate fi folosit pentru tratarea artritei. Daca acum 200 de ani asta avea o logica, fie ea discutabila, avansul constant si treptat al stiintei ne-a adus in stadiul in care stim fara urma de indoiala ca veninul unui sarpe contine o neurotoxina care intrerupe sistemul nervos, asta lasand victima paralizata, iar aceasta nu are nicio legatura cu deterioarea cartilajelor ce are loc in cazul artritei.
Stiinta porneste de la anumite observatii, apoi printr-un proces indelungat, sistematic, se ajunge la o concluzie. Exemplu: in 1877 Louis Pasteur si Robert Koch observau ca anumite bacterii ucid sau incetinesc inmultirea altor bacterii. De la observatia asta s-au facut numeroase teste/studii de-a lungul anilor pentru a studia fenomenul, in care au fost sistematic testate proprietatile antibiotice a numeroase bacterii si mucegaiuri iar in 1928 Alexander Fleming a observat ca un mucegai are proprietati antibiotice datorita unui compus numit penicilin si a afirmat ca acest compus ar putea fi folosit in medicina. De aici au urmat alti ani de teste/studii si s-a reusit purificarea penicilinei, care a avut un impact colosal asupra medicinei, prin tratarea eficienta a numeroase boli grave. Deci s-a plecat de la niste observatii, s-a trecut prin ani de cercetare si treapta cu treapta, pas cu pas, zeci de ani mai tarziu, am avut un medicament eficient in tratarea unor boli. Asa functioneaza stiinta, avanseaza in trepte mici, prin multa munca si dedicare din partea a numerosi oameni aflati in cautarea adevarului. Nimeni nu pretinde ca stiinta a rezolvat tot, nici nu stim daca se va intampla asta vreodata, insa cel mai important este ca avansam in directia buna, si am tot facut asta de la inceputurile civilizatiei pana in zilele noastre (mai putin vreo mie de ani de inapoiere religioasa ce au urmat destramarii imperiului roman, dar asta e pentru alta discutie smile.gif )

Daca stiinta pleaca de la observatii si testandu-le ajunge la o concluzie, homeopatia pleaca direct de la concluzie. Daca un medicament nu reuseste sa treaca anumite teste, concluzia evidenta pentru toata lumea e ca acel medicament nu e bun de nimic. Daca un "medicament" homeopat nu reuseste sa treaca de aceleasi teste, sustinatorii homeopatiei considera ca testele respective nu sunt cele mai bune pentru a arata ca "medicamentul" respectiv functioneaza sau nu.

Pentru cei care au luat "medicamente" homeopate si au observat ameliorari, explicatia este foarte simpla, si reiese din testele care au demontat homeopatia. Spuneam in primul post al topiclui ca majoritatea covarsitoare a studiilor medicale considera homeopatia la fel de eficienta ca un placebo. Sunt numerosi oameni care s-au vindecat cu un medicament placebo, dar nu vad pe nimeni ingramadindu-se sa ia o lingurita de zahar pentru orice, de la raceala la cancer. Dar daca schimbam denumirea din placebo in altceva si spunem din start ca functioneaza, fara sa ne asiguram in vrun fel ca e adevarat, suna cunoscut?
Adevarul e ca pot fi o multime de motive pentru care un om sa se vindece de o boala. Capacitatea corpului uman de a se vindeca singur este uimitoare si de multe ori inexplicabila pentru oamenii de stiinta, dar ea este un fapt demonstrat. Starea psihica este un alt factor de care vindecarea poate depinde. Particularitati ale alimentatiei sau stilului de viata. Parcursul ciclic al multor boli, cu sintome care variaza de-a lungul timpului (un sintom poate aparea si disparea de la sine). Sunt o gramada de factori care pot influenta parcursul unei boli, si toti acesti factori sunt studiati iar actiunea lor este demonstrata. Ai racit, iei coldrex si degeaba. Iei nu stiu ce apa chioara de la homeopat si in doua zile nu mai ai nimic. In conditiile in care s-a demonstrat clar ca "medicamentul" ala homeopat nu face nimic, tu tot mai crezi ca de la el ti-a trecut raceala?

Am enumerat mai sus doua principii de baza ale homeopatiei, legea similitudinii si principiul dozei infinitezimale, doua neadevaruri grosolane. Motivul principal, in opinia mea, pentru care lumea inca mai crede in homeopatie in zilele noastre, chiar daca au in fata dovezi incontestabile care-i arata ineficienta, este al treilea principiu al homeopatiei: tratamentul individualizat.
E adevarat, "medicii" homeopati sunt in general oameni de treaba, care iti vorbesc frumos, petrec mult timp cu tine (de regula o consultatie la un homeopat dureaza sensibil mai mult decat la un medic) si in general sunt cu adevarat interesati de starea ta, atat fizica cat si psihica. Sunt sanse foarte mari sa te simti mult mai bine cand te consulta un homeopat decat atunci cand te consulta un medic, iar asta e de inteles. Imi doresc ca mai multi medici sa invete din aceasta abordare a homeopatilor, sa dea dovada de aceasi atentie si intelegere d.
Inchei prin a reaminti ca traim intr-un secol al informatiei. Niciodata in istoria omenirii adevarul nu a fost atat de accesibil pentru atat de multi oameni. Profitati ca traiti in aceste timpuri si formati-va singuri pareri pertinente, deoarece informatia este la indemana tuturor. E un moment bun sa fim curiosi, sa vedem ce se afla in intuneric, nu sa inchidem ochii.

LE: faptul ca un medicament are efecte adverse nu inseamna automat ca homeopatia sau alte fabulatii sunt o alternativa pentru medicina.

Aceasta postare a fost editata de skb: Aug 27 2011, 11:48 AM

+Quote Post
gamma
mesaj Aug 27 2011, 03:50 PM
Mesaj #47

Membru
**

Postari: 83
Inscris: 13-October 09
Utilizatorul numarul: 13 937

Haha - corect eu sunt chiar ciudat din punctul asta de vedere , nu ma tratez cu nimic. Pastrez medicina moderna pt cazuri grave .. zic merci ca n-a fost nevoie decat o data cand am facut o infectie la un deget si am fost operat .Dar atunci de ce oare m-am vindecat de fiecare data ? Haha , sunt un campion al vindecarilor inexplicabile probabil ...
Btw .
Placebo-ul meu este zacutul . Zac in pat si stiu ca o sa fie mai bine . Chiar merge .

+Quote Post
Vizitator_sigina.
mesaj Feb 13 2012, 09:26 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (skb @ Aug 27 2011, 11:41 AM) *
Cred ca trebuie precizate niste lucruri, pentru ca discutia in unele posturi ia o turnura foarte fantezista. Scuze in avans pentru dimensiunea postului dar nu intru foarte des pe forum si am sa incerc sa las cat mai putine lucruri neclare.

In primul rand homeopatia nu are treaba cu medicina, inclusiv cu medicina naturista. Faptul ca in homeopatie si medicina naturista ingredientele vin din "natura" nu inseamna ca sunt similare in altceva. Medicina naturista functioneaza pe testatea, cum s-ar zice, si nu pe pus botul, ca in cazul homeopatiei. Toata lumea stie ca ceaiul de musetel e dezinfectant si antiinflamator (pe langa alte proprietati), ca ceaiul de menta e bun pentru diaree iar cel verde pentru constipatie samd, lucruri confirmate si acceptate de intreaga comunitate stiintifica, pentru simplu fapt ca sunt adevarate. Medicamentele naturiste functioneaza la fel ca cele sintetice.

In al doilea rand doua principii de baza ale homeopatiei, legea similitudinii si principiul dozei infinitezimale sunt aberatii cumplite pentru zilele noastre, in sensul ca daca acum 200 de ani se credea ca o substanta poate fi diluata la infinit, astazi stim de molecule si dimensiunea lor, stim ca o dilutie 30ch este imposibil de obtinut intr-un "medicament" la fel cum stim ca 1+1=2. Sunt adevaruri stiintifice, valabile universal.
La fel de aberant in zilele noastre este sa crezi ca veninul de sarpe diluat suficient de mult (adica imposibil de mult, daca e sa ne luam dupa practica homeopata) poate fi folosit pentru tratarea artritei. Daca acum 200 de ani asta avea o logica, fie ea discutabila, avansul constant si treptat al stiintei ne-a adus in stadiul in care stim fara urma de indoiala ca veninul unui sarpe contine o neurotoxina care intrerupe sistemul nervos, asta lasand victima paralizata, iar aceasta nu are nicio legatura cu deterioarea cartilajelor ce are loc in cazul artritei.
Stiinta porneste de la anumite observatii, apoi printr-un proces indelungat, sistematic, se ajunge la o concluzie. Exemplu: in 1877 Louis Pasteur si Robert Koch observau ca anumite bacterii ucid sau incetinesc inmultirea altor bacterii. De la observatia asta s-au facut numeroase teste/studii de-a lungul anilor pentru a studia fenomenul, in care au fost sistematic testate proprietatile antibiotice a numeroase bacterii si mucegaiuri iar in 1928 Alexander Fleming a observat ca un mucegai are proprietati antibiotice datorita unui compus numit penicilin si a afirmat ca acest compus ar putea fi folosit in medicina. De aici au urmat alti ani de teste/studii si s-a reusit purificarea penicilinei, care a avut un impact colosal asupra medicinei, prin tratarea eficienta a numeroase boli grave. Deci s-a plecat de la niste observatii, s-a trecut prin ani de cercetare si treapta cu treapta, pas cu pas, zeci de ani mai tarziu, am avut un medicament eficient in tratarea unor boli. Asa functioneaza stiinta, avanseaza in trepte mici, prin multa munca si dedicare din partea a numerosi oameni aflati in cautarea adevarului. Nimeni nu pretinde ca stiinta a rezolvat tot, nici nu stim daca se va intampla asta vreodata, insa cel mai important este ca avansam in directia buna, si am tot facut asta de la inceputurile civilizatiei pana in zilele noastre (mai putin vreo mie de ani de inapoiere religioasa ce au urmat destramarii imperiului roman, dar asta e pentru alta discutie smile.gif )

Daca stiinta pleaca de la observatii si testandu-le ajunge la o concluzie, homeopatia pleaca direct de la concluzie. Daca un medicament nu reuseste sa treaca anumite teste, concluzia evidenta pentru toata lumea e ca acel medicament nu e bun de nimic. Daca un "medicament" homeopat nu reuseste sa treaca de aceleasi teste, sustinatorii homeopatiei considera ca testele respective nu sunt cele mai bune pentru a arata ca "medicamentul" respectiv functioneaza sau nu.

Pentru cei care au luat "medicamente" homeopate si au observat ameliorari, explicatia este foarte simpla, si reiese din testele care au demontat homeopatia. Spuneam in primul post al topiclui ca majoritatea covarsitoare a studiilor medicale considera homeopatia la fel de eficienta ca un placebo. Sunt numerosi oameni care s-au vindecat cu un medicament placebo, dar nu vad pe nimeni ingramadindu-se sa ia o lingurita de zahar pentru orice, de la raceala la cancer. Dar daca schimbam denumirea din placebo in altceva si spunem din start ca functioneaza, fara sa ne asiguram in vrun fel ca e adevarat, suna cunoscut?
Adevarul e ca pot fi o multime de motive pentru care un om sa se vindece de o boala. Capacitatea corpului uman de a se vindeca singur este uimitoare si de multe ori inexplicabila pentru oamenii de stiinta, dar ea este un fapt demonstrat. Starea psihica este un alt factor de care vindecarea poate depinde. Particularitati ale alimentatiei sau stilului de viata. Parcursul ciclic al multor boli, cu sintome care variaza de-a lungul timpului (un sintom poate aparea si disparea de la sine). Sunt o gramada de factori care pot influenta parcursul unei boli, si toti acesti factori sunt studiati iar actiunea lor este demonstrata. Ai racit, iei coldrex si degeaba. Iei nu stiu ce apa chioara de la homeopat si in doua zile nu mai ai nimic. In conditiile in care s-a demonstrat clar ca "medicamentul" ala homeopat nu face nimic, tu tot mai crezi ca de la el ti-a trecut raceala?

Am enumerat mai sus doua principii de baza ale homeopatiei, legea similitudinii si principiul dozei infinitezimale, doua neadevaruri grosolane. Motivul principal, in opinia mea, pentru care lumea inca mai crede in homeopatie in zilele noastre, chiar daca au in fata dovezi incontestabile care-i arata ineficienta, este al treilea principiu al homeopatiei: tratamentul individualizat.
E adevarat, "medicii" homeopati sunt in general oameni de treaba, care iti vorbesc frumos, petrec mult timp cu tine (de regula o consultatie la un homeopat dureaza sensibil mai mult decat la un medic) si in general sunt cu adevarat interesati de starea ta, atat fizica cat si psihica. Sunt sanse foarte mari sa te simti mult mai bine cand te consulta un homeopat decat atunci cand te consulta un medic, iar asta e de inteles. Imi doresc ca mai multi medici sa invete din aceasta abordare a homeopatilor, sa dea dovada de aceasi atentie si intelegere d.
Inchei prin a reaminti ca traim intr-un secol al informatiei. Niciodata in istoria omenirii adevarul nu a fost atat de accesibil pentru atat de multi oameni. Profitati ca traiti in aceste timpuri si formati-va singuri pareri pertinente, deoarece informatia este la indemana tuturor. E un moment bun sa fim curiosi, sa vedem ce se afla in intuneric, nu sa inchidem ochii.

LE: faptul ca un medicament are efecte adverse nu inseamna automat ca homeopatia sau alte fabulatii sunt o alternativa pentru medicina.

Stii, esti foarte tare la explicatii mindblowing. Poate atunci explici mai bine putin si cum de functioneaza homeopatia. Eu de cand nu mai iau *deloc* antibiotice (vreo 5 ani) nu mai fac febra mare, culmea. De cand iau numai tratament homepatic si naturist, sunt mai sanatoasa. Minunat medicament ”placebo” asta, il recomand la toata lumea. Chiar si tie, ca tu n-ai avut probleme sucifient de mari incat sa ii dai o sansa homeopatiei si apoi sa taci din gura si sa inghiti, ca ai gresit. Dupa parerea mea medicina clasica ar trebui sa dispara in mare parte, sa ramana o mica parte din ea, de urgenta la fel ca si chirurgia. Numai cu chirurgia reparatorie ne descurcam.
In defavoarea homeopatiei nu vin decat armata de ”specialisti” in homeopatie, care dau remedii rasfoind materia medica in fata pacientului, clar ca nu il nimeresc. Clar ca nu sunt rezultate. Clar ca vin si zic ”la mine n-a functionat”. Neah, functioneaza la *fiecare* daca e dat de un medic competent. Si eu ii pot numara cred ca pe 3 degete pe cei din Romania.

+Quote Post
Vizitator_sigina.
mesaj Feb 13 2012, 09:31 AM
Mesaj #49

Guests

Daca homeopatia ar functiona dupa regulile medicinei alopate, e clar ca nu am mai avea alternative sa ne salvam sanatatea smile.gif Har domnului. Medicina alopata te ajuta sa maschezi efecte. Nu merge la cauza. E extrem de superficiala.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 13 2012, 09:33 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (sigina @ Feb 13 2012, 09:31 AM) *
Daca homeopatia ar functiona dupa regulile medicinei alopate, e clar ca nu am mai avea alternative sa ne salvam sanatatea smile.gif Har domnului. Medicina alopata te ajuta sa maschezi efecte. Nu merge la cauza. E extrem de superficiala.

si - LOL - tu vezi ce scrii? ”Nu se iau dupa ureche si mai ales nu se iau daca suferi de anumite afectiuni. De aia poti vorbi despre efecte adverse.” =)) Doamne..

+Quote Post
skb
mesaj Feb 13 2012, 02:42 PM
Mesaj #51

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 25-September 09
Utilizatorul numarul: 13 191

Citeaza (sigina @ Feb 13 2012, 09:26 AM) *
Stii, esti foarte tare la explicatii mindblowing. Poate atunci explici mai bine putin si cum de functioneaza homeopatia. Eu de cand nu mai iau *deloc* antibiotice (vreo 5 ani) nu mai fac febra mare, culmea. De cand iau numai tratament homepatic si naturist, sunt mai sanatoasa. Minunat medicament ”placebo” asta, il recomand la toata lumea. Chiar si tie, ca tu n-ai avut probleme sucifient de mari incat sa ii dai o sansa homeopatiei si apoi sa taci din gura si sa inghiti, ca ai gresit. Dupa parerea mea medicina clasica ar trebui sa dispara in mare parte, sa ramana o mica parte din ea, de urgenta la fel ca si chirurgia. Numai cu chirurgia reparatorie ne descurcam.
In defavoarea homeopatiei nu vin decat armata de ”specialisti” in homeopatie, care dau remedii rasfoind materia medica in fata pacientului, clar ca nu il nimeresc. Clar ca nu sunt rezultate. Clar ca vin si zic ”la mine n-a functionat”. Neah, functioneaza la *fiecare* daca e dat de un medic competent. Si eu ii pot numara cred ca pe 3 degete pe cei din Romania.

Cea mai proasta metoda de rationament in viata e aia care se bazeaza doar pe experientele personale.
Am explicat cum functioneaza homeopatia, sau mai bine zis de ce nu functioneaza, trebuie doar niste cunostinte minime (da chiar minime, de scoala generala) pentru a intelege: atata timp cat diluatiile alea scrise de cei care au facut "medicamentul" homeopat sunt imposibil de realizat (am mai spus, nu exista suficienta apa pe planeta asta pentru a obtine o diluatie 30ch) atunci tu inghiti diluant (apa!) si nu medicament.
Ce treaba are faptul ca tu, un om din 7 miliarde, inghiti apa chioara si zahar si spui ca te-au vindecat? Ce insemnatate are asta pentru zecile de mii de oameni (poate sute de mii, poate mai multi) care mor in fiecare an datorita gripei sezoniere si a complicatiilor ei? Practic tu le spui "fraierilor, trebuia sa inghititi niste apa si niste zahar si nu mai aveati nimic". Daca homeopatia avea vrun efect demonstrabil iti garantez ca era rebranduita si scoasa la vanzare de toti producatorii de medicamente din lumea asta. Adica tu ce crezi, companiile alea farmaceutice lacome au zis pas la ocazia de a vinde apa la suprapret la pret de medicament? Iti zic eu, producatorii de medicamente sunt aia care isi doreau cel mai mult ca homeopatia sa functioneze.

Homeopatia nu functioneaza pentru ca principiile pe care se bazeaza sunt gresite iar faptul ca un om crede ca ceva este adevarat nu inseamna ca asa si este. Adevarul, mai ales adevarul stiintific, se naste din obiectivitate.

+Quote Post
Vizitator_Sandra.
mesaj Jul 14 2013, 11:42 AM
Mesaj #52

Guests

Mesaj pentru cei care cred si sustin medicamentele homeopate: Nici nu mi-as bate capul, in locul vostru, sa schimb parerea unor oameni limitati in gandire. Din pacate, acesti oameni sunt atat de orbiti de medicamentele alopate incat cred cu desavarsire in parerea oricarui medic smile.gif). Pe mine ma amuza cum gasesc ei motive pentru care un medicament homeopat nu ar da roade . Cel putin motivul acela cu pretul m-a dat pe spate ! Oameni buni, sunt atatia oameni care confirma efectele benefice ale medicamentelor homeopate si tot atatia care se plang de medicamentele alopate , pentru ca "apa cu zahar" nu are nici un efect advers , dar culmea!!! Te face bine smile.gif

+Quote Post
Vizitator_ilie.
mesaj Sep 25 2014, 09:40 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Astor @ Aug 25 2011, 06:17 AM) *
Oscilococcinum este zahar, intelegi omule? ZAHAR si nimic mai mult. La fel ca prostiile gen Sedatif PC carora li se facea si reclama la TV la un moment dat. Nici unul dintre ele nu are vreun efect real.

Toate chestiile pe care le-ai enumerat: Homeopatie, tincturi, ceaiuri, preoti nu denota la tine decat o crasa lipsa de cunostinte in domeniul sanatatii. Te pui in pericol atat pe tine cat si pe copil ignorand realitatile stiintifice pentru ceea ce ti se pare tie ca e corect.

Mitul "sanatatii de fier la tara" e doar atat, un mit. Fara medicina moderna atat de blamata de tot felul de persoane neavizate am ajunge iar la speranta de viata de 40 de ani din secolul 18-19.

medicina moderna trateaza doar simptomele nu si boala.

+Quote Post
Vizitator_Un cetatean.
mesaj Sep 26 2014, 02:32 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (ilie @ Sep 25 2014, 09:40 AM) *
medicina moderna trateaza doar simptomele nu si boala.

VAX! Depinde de afectiune. Sunt medic psihiatru si intr-adevar in domeniul meu, asa stau lucrurile cu unii pacienti, care trebuie sa ia medicatie toata viata daca vor sa aiba o viata cat de cat normala, si traita 'independent', adica nu prin sanatorii si spitale psihiatrice. Alta solutie nu exista. Altii au nevoie de medicatie doar pe termen scurt sau mediu (depresie majora de ex.) si alti pacienti deloc. Personal, sunt adeptul medicatiei doar atunci cand este strict necesara.

Cat despre homeopatie si alte remedii naturiste, nu contest ca pot fi eficiente si in anumite cazuri, si pot fi complementare unei terapii alopate administrate corect. Asta nu inseamna ca sunt preferabile sau ca pot inlocui complet terapia alopata, mai ales cand problema de sanatate este serioasa. Cat despre 'bilutzele' homeopatice, intr-adevar nu sunt altceva decat 'apa cu zahar', dupa cum bine a spus cineva in acest topic. Altfel spus, singurul lor mod de actiune este efectul placebo.

Personal, dupa ce mi-am'tocit coatele' sase ani in facultate, patru ani in rezidentiat/garzi, lucrat in Romania cativa ani si pe urma luat de la capat cu examene/rezidentiat in alta tara pana am reusit sa am practica mea privata, REFUZ sa ma 'prostituez tehnic' cu naturopatie/homeopatie sau alte 'remedii' prescrise de tot felul de 'doftoaroie' si 'vraci', cunoscuti in zilele noastre sub numele de 'naturopati'. Nu-i vorba am si eu fosti colegi de facultate care dupa ce 'si-au luat talpasitza' din tara (de nevoie) au fost nevoiti sa devina 'naturopati' pentru a-si castiga o existenta decenta. Nimic rau in asta, fiecare se descurca cum poate...

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 11:38 PM