IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 52 53 54 55 56 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 3 2013, 06:20 PM
Mesaj #1591

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 02:18 PM) *
Nu e aceeasi treaba. Una e sa ai intr-un oras, 10 caini pe strada (ii bagi in adapost, le cauti stapanul, ii dai spre adoptie, etc.) si alta e sa ai constant mii de caini. Nu faci fata.
Faptul ca apar mereu mii de caini pe strada inseamna ca problema are nevoie de o alta solutie.

Ce imi place mie cel mai mult la iubitorii de maidanezi e ca solutia lor se termina la "ii DAI spre adoptie" nu cu adoptia propriu zisa. Asta pentru ca e la mintea cocosului ca ditamai dulaul adult, obisnuit sa umble creanga si sa se inhaite cu alti caini e practic neadoptabil. Si va ramane "dat spre adoptie" la nesfarsit pe banii statului.

Caini apar cu miile si in tarile in care nu exista problema cainilor pe strada. Ei sunt culesi, dusi la adapost iar cei neadoptati/neadoptabili sunt eutanasiati daca nu exista spatiu pentru ei in adapost.

Tu ai o placa pe care ai invatat-o pe de rost. Ce alta solutie omule? Asta e solutia care se aplica. Sper ca nu incepi iarasi cu "eliberarea in teritoriu".
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 06:41 PM
Mesaj #1592

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 3 2013, 06:00 PM) *
A existat, si nu s-a capturat nici unul.
Teoretic cainii agresivi trebuiau sa fie si eutanasiati. Cu toate acestea in 2012 s-au eutanasiat 64 de caini (caini bolnavi si agresivi). Asta in timp ce au fost 16.000 de oameni muscati.
Si aici intrvine prostia unei astfel de legi. Ce inseamna agresiv? Ce dovada mai clara de agresivitate vrei decat faptul ca musca? Ca vad ca pentru ONG-uri nici un caine nu e agresiv. Nici cand cainele ala omoara un copil, nu e agresiv din punctul lor de vedere.

Si...tot pe caini dam vina.
Am mai spus 'don't fart and point at the dog'.
Un dement are doua maimute. Uita de ele si peste 20 de ani descopera ca are 100 de maimute in gradina, care mai si musca, si trebuie sa le impuste.
Cine e tampitul, boul, incompetentul, ignorantul? Maimuta?
Si daca le impusti ce te face sa crezi ca dementul s-a desteptat si nu o sa ajunga iar in aceeasi situatie?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 06:46 PM
Mesaj #1593

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 3 2013, 06:02 PM) *
Numai voi (iubitori) cautati vinovatia sau nevinovatia cainilor. Ceilalti nu cauta vina, nu vor sa se razbune pe ei.
Vor sa nu mai exista un astfel de pericol pe strada. Ar fi de acord si cu tinerea tuturor in adaposturi, daca asta ar fi o solutie reala.

Daca mai zici o singura data 'voi' schimb placa si ma dezbrac de caracter.
Eu vad o problema in care este scos vinovat cel care nu are treaba cu asta.
Pe strada sunt si vor fi mereu pericole. Pentru tine sunt cainii, pentru mine nu ci poate oameni ca tine.
Cine are dreptate?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 06:52 PM
Mesaj #1594

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 3 2013, 06:20 PM) *
Ce imi place mie cel mai mult la iubitorii de maidanezi e ca solutia lor se termina la "ii DAI spre adoptie" nu cu adoptia propriu zisa. Asta pentru ca e la mintea cocosului ca ditamai dulaul adult, obisnuit sa umble creanga si sa se inhaite cu alti caini e practic neadoptabil. Si va ramane "dat spre adoptie" la nesfarsit pe banii statului.

Daca nu ai stat niciodata pe langa animale nu ai de unde sa stii ca acum aberezi flagrant.
Eu am adoptat un dulau de 4 ani si e mai inofensiv decat tine.

Citeaza
Caini apar cu miile si in tarile in care nu exista problema cainilor pe strada. Ei sunt culesi, dusi la adapost iar cei neadoptati/neadoptabili sunt eutanasiati daca nu exista spatiu pentru ei in adapost.

Tu ai o placa pe care ai invatat-o pe de rost. Ce alta solutie omule? Asta e solutia care se aplica. Sper ca nu incepi iarasi cu "eliberarea in teritoriu".

Iar vorbesti aiurea. Ai fost la sarbatoarea borhotului?
In tarile alea majoritatea isi sterilizeaza cainii de cand sunt pui. Am fost acolo, am facut asta si toti faceau asta.
Tu nu ai o placa ci o obsesie si un vocabular limitat. Mai mult de atat, repeti la nesfarsit expresii invatate de la televizor, in mod special adresate persoanelor ca tine.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 3 2013, 06:58 PM
Mesaj #1595

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 06:46 PM) *
Daca mai zici o singura data 'voi' schimb placa si ma dezbrac de caracter.
Eu vad o problema in care este scos vinovat cel care nu are treaba cu asta.
Pe strada sunt si vor fi mereu pericole. Pentru tine sunt cainii, pentru mine nu ci poate oameni ca tine.
Cine are dreptate?

Atata timp cat tu te importivesti eliminari pericolului de pe strada faci parte din "voi" smile.gif.
Ma vezi pe mine ca ma impotrivesc inchiderii infractorilor?
Sunt curios cum esti cand te dezbraci de caracter biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 3 2013, 07:02 PM
Mesaj #1596

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 06:41 PM) *
Si...tot pe caini dam vina.
Am mai spus 'don't fart and point at the dog'.
Un dement are doua maimute. Uita de ele si peste 20 de ani descopera ca are 100 de maimute in gradina, care mai si musca, si trebuie sa le impuste.
Cine e tampitul, boul, incompetentul, ignorantul? Maimuta?
Si daca le impusti ce te face sa crezi ca dementul s-a desteptat si nu o sa ajunga iar in aceeasi situatie?

Ti-am mai zis, nu prin stabilirea vinovatiei se rezolva problema. Cel mult poti sa dai exemplul pedepsirii vinovatului, si luarii de masuri ca sa nu se mai repete aceeasi greseala.
Iepurii au ajuns in australia acum 160 si ceva de ani, din cauza hatarului unui englez colonist din australia. Neavand pradatori s-au inmultit peste masura cauzand multe daune.
http://adevarul.ro/news/societate/caini-uc...e444/index.html
In cazul asta se stie clar vinovatul. Si, crezi ca australienii se culca pe o ureche zicandu-si: gata, ala e vinovatul, de acum ii lasam pe iepuri sa ne distruga toata vegetatia?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 3 2013, 07:29 PM
Mesaj #1597

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 06:52 PM) *
Daca nu ai stat niciodata pe langa animale nu ai de unde sa stii ca acum aberezi flagrant.
Eu am adoptat un dulau de 4 ani si e mai inofensiv decat tine.

Bine, bine, da-te exemplu pe tine. Dar explica-mi cum de stau cainii aia in padocuri atata timp si nu sunt adoptati de nimeni? De ce nu se gasesc imediat oameni care sa ii adopte?

Citeaza
Iar vorbesti aiurea. Ai fost la sarbatoarea borhotului?
In tarile alea majoritatea isi sterilizeaza cainii de cand sunt pui. Am fost acolo, am facut asta si toti faceau asta.
Citeaza

Tu vorbesti ca studentasii aia cu Work and Travel care au fost si ei intr-un singur cartier dintr-un singur oras dintr-o singura tara straina si acuma tine ei lectii altora despre cum e cu strainatatea.
Ti s-au dat exemple peste exemple despre cum se eutanasiaza caini cu miile in tari unde nu vezi caini pe strada. Rata eutanasierilor variaza de la 10% pana la peste 90% in functie de tara, stat etc. De unde au aia atatia caini de eutanasiat daca toti sunt sterilizati si toti oamenii umbla sa adopte caini adulti?

Ti-a scapat putin adevar in postul tau: MAJORITATEA probabil ca isi sterilizeaza cainii dar mai sunt si cativa care nu o fac. De aceea meseria de hingher nu a disparut nici in tarile alea.

A, si inca ceva: oamenii aia isi eutanasiaza cainii cand e cazul si din proprie initiativa:

http://www.youtube.com/watch?v=qRkR8e2C3BE

Tu nu ai o placa ci o obsesie si un vocabular limitat. Mai mult de atat, repeti la nesfarsit expresii invatate de la televizor, in mod special adresate persoanelor ca tine.

Halal recunostinta dupa ce lectii de biologie, statistica si istorie ti-am dat. Asa te porti si cu fostii tai profesori?

+Quote Post
corect
mesaj Nov 3 2013, 08:36 PM
Mesaj #1598

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 05:39 PM) *
Eu imi asum comentariile mele nu pe ale altora.
Nu are nici o logica ce ai spus.

Acei altii fiind din aceeasi tabara (a sustinatorilor prezentei maidanezilor in localitati) nu m-ar mira afirmatii la fel de penibile din partea oricui din acea tabara.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 09:28 PM
Mesaj #1599

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 3 2013, 06:58 PM) *
Atata timp cat tu te importivesti eliminari pericolului de pe strada faci parte din "voi" smile.gif.
Ma vezi pe mine ca ma impotrivesc inchiderii infractorilor?
Sunt curios cum esti cand te dezbraci de caracter biggrin.gif

Eu nu m-am impotrivit eliminarii pericolului de pe strada. Dimpotriva. Dar daca tie iti este frica de umbre, muste, daca tremuri in fata unui pekinez nu este datoria mea sa te fac barbat. Daca ai tai nu au reusit ce sanse am eu?
Nu fi curios. Poate nu o sa-ti placa.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 09:33 PM
Mesaj #1600

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 3 2013, 07:02 PM) *
Ti-am mai zis, nu prin stabilirea vinovatiei se rezolva problema. Cel mult poti sa dai exemplul pedepsirii vinovatului, si luarii de masuri ca sa nu se mai repete aceeasi greseala.
Iepurii au ajuns in australia acum 160 si ceva de ani, din cauza hatarului unui englez colonist din australia. Neavand pradatori s-au inmultit peste masura cauzand multe daune.
http://adevarul.ro/news/societate/caini-uc...e444/index.html
In cazul asta se stie clar vinovatul. Si, crezi ca australienii se culca pe o ureche zicandu-si: gata, ala e vinovatul, de acum ii lasam pe iepuri sa ne distruga toata vegetatia?

M-ai zapacit mai nene (sosia lui maidanezu) cu iepuri aia. Pana cand o sa ii amintesti?
In Australia, maestre, sunt si alte animale care apar zilnc in gradina omului. Maidanezii palesc in fata lor. Furnici, paianjeni si serpi otravitori. D'aia sa ai daca iti doresti modelul australian. Habar n-ai ca intotdeauna poate sa fie si mai rau.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 09:39 PM
Mesaj #1601

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 3 2013, 07:29 PM) *
Bine, bine, da-te exemplu pe tine. Dar explica-mi cum de stau cainii aia in padocuri atata timp si nu sunt adoptati de nimeni? De ce nu se gasesc imediat oameni care sa ii adopte?

Fiindca majoritatea din care faci parte nu este reprezentativa prin intelect sau ratiune.

Citeaza
Halal recunostinta dupa ce lectii de biologie, statistica si istorie ti-am dat. Asa te porti si cu fostii tai profesori?

Nu e rau ca omul e prost, e rau ca desi e prost el se crede destept.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 3 2013, 09:44 PM
Mesaj #1602

Guests

Citeaza (corect @ Nov 3 2013, 08:36 PM) *
Acei altii fiind din aceeasi tabara (a sustinatorilor prezentei maidanezilor in localitati) nu m-ar mira afirmatii la fel de penibile din partea oricui din acea tabara.

Cucoana, eu nu sunt in tabara nimanui. Eu gandesc pentru mine si nu ma ia ca pe prost valul populistic.
Nu plang la telenovele, nu cred in politicieni, nu lacrimez la 'Dansezi' sau 'Iarta-ma'...
Si nu am inventat menopauza.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 3 2013, 10:58 PM
Mesaj #1603

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 09:28 PM) *
Eu nu m-am impotrivit eliminarii pericolului de pe strada. Dimpotriva. Dar daca tie iti este frica de umbre, muste, daca tremuri in fata unui pekinez nu este datoria mea sa te fac barbat. Daca ai tai nu au reusit ce sanse am eu?
Nu fi curios. Poate nu o sa-ti placa.

Faci analogi proaste.
Eu vin si iti spun ca ala care iti da tie in cap e un ins simpatic care n-ar face rau nici unei muste, si ce e vina mea ca tu nu esti suficient de barbat incat sa nu vezi cat de inofensiv e cand te ataca.
Tu esti de vina ca nu esti barbat, nu ala de iti da tie in cap. Ala ar trebui sa fie liber in continuare.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 3 2013, 11:00 PM
Mesaj #1604

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 09:33 PM) *
M-ai zapacit mai nene (sosia lui maidanezu) cu iepuri aia. Pana cand o sa ii amintesti?
In Australia, maestre, sunt si alte animale care apar zilnc in gradina omului. Maidanezii palesc in fata lor. Furnici, paianjeni si serpi otravitori. D'aia sa ai daca iti doresti modelul australian. Habar n-ai ca intotdeauna poate sa fie si mai rau.

Normal ca se poate intotdeauna mai rau. Se poate sa fie ca la noi, sa fim invadati de animale daunatoare si noi sa le consideram sfinte.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 4 2013, 08:38 AM
Mesaj #1605

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 09:33 PM) *

In Australia, dragul si natangul meu discipol, furnicile, paianjenii si serpii otravitori au inamicii lor naturali (revezi te rog notitele cu ecosistemul) care le tin numarul sub control. Iepurii au fost introdusi acolo fara cap si fara cunostinte de biologie si ecologie. Si de aia se inmultesc fara sa poata fi opriti si de aia sunt considerati daunatori.

Si da, o sa dam exempul asta pana cand o sa obtinem raspunsul: e normal sa ucizi prin infestare cu paraziti care provoaca hemoragie niste animalute micute, dragute, pufoase care nici macar nu ataca omul? E moral sa faci asa ceva? Nu e pacat de ele? Dovedeste ca esti iubitor de animale si nu obsedat de maidanezi. Ca in al doilea caz nu ai nici un ascendent moral inaintea mea si a restului oamenilor normali.

Dupa aia mai gandeste-te ca nici serpii nici paianjenii si nici serpii otravitori nu sunt hraniti in scara blocului de catre babe ticnite si dupa aia lasate libere intentionat pe strazi. De aia emigreaza romanii in Australia si nu invers.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 4 2013, 08:41 AM
Mesaj #1606

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 09:39 PM) *
Fiindca majoritatea din care faci parte nu este reprezentativa prin intelect sau ratiune.

Nu e rau ca omul e prost, e rau ca desi e prost el se crede destept.

Trecand peste atacurile la persoana tin doar sa precizez ca intelectul sau ratiunea sunt date de mai multi factori nu doar de obsesia bolnava fata de o anumita specie. Indienii nu sunt mai inteligenti si nici mai rationali decat noi doar fiindca au o obsesie pentru vaci.

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 4 2013, 09:25 AM
Mesaj #1607

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 3 2013, 04:20 PM) *
Ce anume? Ca nu trebuia sa incetam cu stransul cainilor de pe strazi?

Citeste exact ce ai scris.
Ce nu inteleg majoritatea celor de pe strada, e ca fost o treaba bine gandita. Dar numai in favoarea politicienilor.

http://www.youtube.com/watch?v=SZpK0RMEd9c

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 4 2013, 10:18 AM
Mesaj #1608

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 3 2013, 06:20 PM) *

Arata-mi o tara civilizata care recurge la aceleasi metode barbare ca in Romania pentru a scapa de cainii de pe strazi. blink.gif

http://www.youtube.com/watch?v=fCIAJur9ksc

http://www.youtube.com/watch?v=-VCmN3wUqmI

http://www.youtube.com/watch?v=VR_VLuMez_k

http://www.youtube.com/watch?v=ajSlt4oTZZA

http://www.youtube.com/watch?v=FlusDH1HM1k

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 10:48 AM
Mesaj #1609

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 4 2013, 10:18 AM) *
Arata-mi o tara civilizata care recurge la aceleasi metode barbare ca in Romania pentru a scapa de cainii de pe strazi. blink.gif

http://www.gandul.info/stiri/cum-au-rezolv...osturi-11296246

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 4 2013, 11:21 AM
Mesaj #1610

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 4 2013, 10:48 AM) *

Se pare ca nu vrei sa vezi diferenta dintre eutanasierea cainilor din alte tari si moartea in chinuri a maidanezilor din Romania. Deja m-am plictisit sa mi se dea exemplul tarilor civilizate. Se minte frumos romanul. Prima metoda, de care se face atata caz, nu se aplica decat pe hartie, in timp ce cainii sunt practic omorati cu orice pret, iar indiferent de mijloacele folosite nimeni nu e pedepsit. Pentru asta ne sare o lume intreaga in cap. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 4 2013, 11:23 AM
Mesaj #1611

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 3 2013, 10:58 PM) *
Faci analogi proaste.
Eu vin si iti spun ca ala care iti da tie in cap e un ins simpatic care n-ar face rau nici unei muste, si ce e vina mea ca tu nu esti suficient de barbat incat sa nu vezi cat de inofensiv e cand te ataca.
Tu esti de vina ca nu esti barbat, nu ala de iti da tie in cap. Ala ar trebui sa fie liber in continuare.

Sau ala nu se ia de oameni care arata a boschetari.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 4 2013, 11:31 AM
Mesaj #1612

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 4 2013, 08:38 AM) *
In Australia, dragul si natangul meu discipol, furnicile, paianjenii si serpii otravitori au inamicii lor naturali (revezi te rog notitele cu ecosistemul) care le tin numarul sub control. Iepurii au fost introdusi acolo fara cap si fara cunostinte de biologie si ecologie. Si de aia se inmultesc fara sa poata fi opriti si de aia sunt considerati daunatori.

Si da, o sa dam exempul asta pana cand o sa obtinem raspunsul: e normal sa ucizi prin infestare cu paraziti care provoaca hemoragie niste animalute micute, dragute, pufoase care nici macar nu ataca omul? E moral sa faci asa ceva? Nu e pacat de ele? Dovedeste ca esti iubitor de animale si nu obsedat de maidanezi. Ca in al doilea caz nu ai nici un ascendent moral inaintea mea si a restului oamenilor normali.

Dupa aia mai gandeste-te ca nici serpii nici paianjenii si nici serpii otravitori nu sunt hraniti in scara blocului de catre babe ticnite si dupa aia lasate libere intentionat pe strazi. De aia emigreaza romanii in Australia si nu invers.

blah....blah...blah, bla, bla, bla (nici eu nu cred ce spun) bla, bla, bla.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 11:55 AM
Mesaj #1613

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 4 2013, 11:21 AM) *
Se pare ca nu vrei sa vezi diferenta dintre eutanasierea cainilor din alte tari si moartea in chinuri a maidanezilor din Romania. Deja m-am plictisit sa mi se dea exemplul tarilor civilizate. Se minte frumos romanul. Prima metoda, de care se face atata caz, nu se aplica decat pe hartie, in timp ce cainii sunt practic omorati cu orice pret, iar indiferent de mijloacele folosite nimeni nu e pedepsit. Pentru asta ne sare o lume intreaga in cap. smile.gif

1) Tu dai exemple izolate despre cum se face eutanasia in conditiile in care eutanasierea era interzisa in romania.
2) Tu dai exemple despre cum sunt omorati cainii pe strada, lucru care se intampla tocmai din cauza ca acei caini nu sunt ridicati de pe strada.
Vrei sa mai vezi exemple de cruzime? Uita-te pe net ca sunt destule exmemple in India, in Ucraina, in Rusia. Ce au aceste tari in comun (intre ele si cu Romania)? In nici una nu se face eutanasierea controlata a cainilor, in toate tarile cainii sunt lasati de izbeliste pe strazi.
Asa ca daca vrei sa vezi in continuare astfel de cruzimi? Sustine in continuare ca maidanezii ar trebui sa traiasca liber pe strazi.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 11:55 AM
Mesaj #1614

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 4 2013, 11:23 AM) *
Sau ala nu se ia de oameni care arata a boschetari.

Tu ai un fetish cu boschetarii?

+Quote Post
Vizitator_incredibil.
mesaj Nov 4 2013, 12:41 PM
Mesaj #1615

Guests

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Citeaza (Musafir @ Nov 4 2013, 11:55 AM) *
1) Tu dai exemple izolate despre cum se face eutanasia in conditiile in care eutanasierea era interzisa in romania.
2) Tu dai exemple despre cum sunt omorati cainii pe strada, lucru care se intampla tocmai din cauza ca acei caini nu sunt ridicati de pe strada.
Vrei sa mai vezi exemple de cruzime? Uita-te pe net ca sunt destule exmemple in India, in Ucraina, in Rusia. Ce au aceste tari in comun (intre ele si cu Romania)? In nici una nu se face eutanasierea controlata a cainilor, in toate tarile cainii sunt lasati de izbeliste pe strazi.
Asa ca daca vrei sa vezi in continuare astfel de cruzimi? Sustine in continuare ca maidanezii ar trebui sa traiasca liber pe strazi.

1) Sa inteleg ca art. 6 din legea emisa in 2001 fusese anulat pana in septembrie anul asta si in schimb era permisa uciderea maidanezilor prin cruzime ? rolleyes.gif
http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordon...i_vagabonzi.php
2) Primul exemplu era dintr-un adapost de caini de la Cernavoda si probabil ca ti-a scapat modul in care actioneaza hingherii la ridicarea cainilor de pe strazi. Poftim si o secventa de anul asta din Ploiesti. Urmareste cum e azvarlit un caine in masina hingherilor. Ca un sac de cartofi.

http://www.youtube.com/watch?v=040eVL2xLMY

Tare as vrea sa vad un exemplu cu hingherii din capitala. Ca se poarta cu manusi si sunt niste delicati la ridicarea celor 65.000 de maidanezi (sau cati or fi in realitate pe strazi).

Aaa, si daca in India, in Ucraina si in Rusia, cruzimea pe strazi e la ordinea zilei, romanii trebuie sa nu fie mai prejos ? Imi dai voie sa ma imprastii de ras la o asemenea scuza ?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 4 2013, 01:03 PM
Mesaj #1616

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 4 2013, 12:41 PM) *

1) Sa inteleg ca art. 6 din legea emisa in 2001 fusese anulat pana in septembrie anul asta si in schimb era permisa uciderea maidanezilor prin cruzime ? rolleyes.gif
2) Primul exemplu era dintr-un adapost de caini de la Cernavoda si probabil ca ti-a scapat modul in care actioneaza hingherii la ridicarea cainilor de pe strazi. Poftim si o secventa de anul asta din Ploiesti. Urmareste cum e azvarlit un caine in masina hingherilor. Ca un sac de cartofi.

Tare as vrea sa vad un exemplu cu hingherii din capitala. Ca se poarta cu manusi si sunt niste delicati la ridicarea celor 65.000 de maidanezi (sau cati or fi in realitate pe strazi).

Aaa, si daca in India, in Ucraina si in Rusia, cruzimea pe strazi e la ordinea zilei, romanii trebuie sa nu fie mai prejos ? Imi dai voie sa ma imprastii de ras la o asemenea scuza ?

Ce mecle, ce atitudini sfidatoare...ce educatie!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 01:09 PM
Mesaj #1617

Guests

Imprastie-te, ca vad ca te faci ca nu intelegi care e problema.
Cu cat cresti frustrarea oamenilor vizavi de caini cu atat or sa se gandeasca la metode prin care sa scape singuri de ei. Asta s-ar intampla si in alte tari civilizate, nu numai in india sau romania. Numai ca aia din tarile civilizate isi dau seama ca nu pot teroriza o societate intreaga in numele unei pseudo-iubiri de animale, asa ca le eutanasiaza pe cele nedorite.
Asta nu intelegi tu. Ai impresia ca dai drumul cainilor agresivi sau nu inapoi in strada si toata lumea o sa ii iubeasca necondintionat. Or viata reala nu e asa ca in filmele cu Lassie. Cainii maidanezi vor ramane in continuare salbatici si vor actiona instinctual, facandu-i pe oameni sa isi ia propriile masauri de aparare.
Asa ca, daca vrei sa vezi in continuare acte de cruzime, continua sa crezi ca maidanezii nu sunt o problema, ca pot trai foarte bine in haite printre oameni.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 01:11 PM
Mesaj #1618

Guests

Poftim si o secventa de anul asta din Ploiesti.

Bine ca ai dat linkul. Am ceva contacte pe acolo si incerc sa fac ceva cu astia.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 4 2013, 01:20 PM
Mesaj #1619

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 4 2013, 01:09 PM) *
Imprastie-te, ca vad ca te faci ca nu intelegi care e problema.
Cu cat cresti frustrarea oamenilor vizavi de caini cu atat or sa se gandeasca la metode prin care sa scape singuri de ei. Asta s-ar intampla si in alte tari civilizate, nu numai in india sau romania. Numai ca aia din tarile civilizate isi dau seama ca nu pot teroriza o societate intreaga in numele unei pseudo-iubiri de animale, asa ca le eutanasiaza pe cele nedorite.
Asta nu intelegi tu. Ai impresia ca dai drumul cainilor agresivi sau nu inapoi in strada si toata lumea o sa ii iubeasca necondintionat. Or viata reala nu e asa ca in filmele cu Lassie. Cainii maidanezi vor ramane in continuare salbatici si vor actiona instinctual, facandu-i pe oameni sa isi ia propriile masauri de aparare.
Asa ca, daca vrei sa vezi in continuare acte de cruzime, continua sa crezi ca maidanezii nu sunt o problema, ca pot trai foarte bine in haite printre oameni.

Ce nu intelegi tu este ca nu toti sunt ca tine, nu toti sunt la fel.
Sunt oameni care iubesc cainii (animalele, in general), sunt oameni care sunt indiferenti si sunt oameni ca tine care nu au loc de ei.
Imi pare rau sa iti spun dar in tarile alea civilizate nu numai ca exista protectia animalelor dar si tu esti considerat maidanez (vize, restrictii de munca, etc.) asa ca mai gandeste-te: nu face altora ce tie nu iti place.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 01:35 PM
Mesaj #1620

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 4 2013, 01:20 PM) *
Ce nu intelegi tu este ca nu toti sunt ca tine, nu toti sunt la fel.
Sunt oameni care iubesc cainii (animalele, in general), sunt oameni care sunt indiferenti si sunt oameni ca tine care nu au loc de ei.
Imi pare rau sa iti spun dar in tarile alea civilizate nu numai ca exista protectia animalelor dar si tu esti considerat maidanez (vize, restrictii de munca, etc.) asa ca mai gandeste-te: nu face altora ce tie nu iti place.

Normal ca sunt si oameni care iubesc cainii.
Dar lasandu-i pe strada ii obligi pe toti sa ii accepte. Si cei care ii iubesc, si cei care se tem de ei, si cei care nu ii suporta.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 52 53 54 55 56 > » 
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 06:41 AM