IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 53 54 55 56 57 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 4 2013, 01:40 PM
Mesaj #1621

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 4 2013, 01:35 PM) *
Normal ca sunt si oameni care iubesc cainii.
Dar lasandu-i pe strada ii obligi pe toti sa ii accepte. Si cei care ii iubesc, si cei care se tem de ei, si cei care nu ii suporta.

Asta e riscul vietii in comunitate. Trebuie sa accepti si libertatile altora.
Nici mie nu imi plac multe din ce vad pe strada.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2013, 05:54 PM
Mesaj #1622

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 4 2013, 08:38 AM) *
De aia emigreaza romanii in Australia si nu invers.

Eu cred ca emigreaza mai mult din cauza oamenilor.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 08:18 AM
Mesaj #1623

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 4 2013, 11:31 AM) *
blah....blah...blah, bla, bla, bla (nici eu nu cred ce spun) bla, bla, bla.

Bine ca recunosti in sfarsit.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 08:25 AM
Mesaj #1624

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 4 2013, 12:41 PM) *
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

1) Sa inteleg ca art. 6 din legea emisa in 2001 fusese anulat pana in septembrie anul asta si in schimb era permisa uciderea maidanezilor prin cruzime ? rolleyes.gif
http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordon...i_vagabonzi.php
2) Primul exemplu era dintr-un adapost de caini de la Cernavoda si probabil ca ti-a scapat modul in care actioneaza hingherii la ridicarea cainilor de pe strazi. Poftim si o secventa de anul asta din Ploiesti. Urmareste cum e azvarlit un caine in masina hingherilor. Ca un sac de cartofi.

http://www.youtube.com/watch?v=040eVL2xLMY

Tare as vrea sa vad un exemplu cu hingherii din capitala. Ca se poarta cu manusi si sunt niste delicati la ridicarea celor 65.000 de maidanezi (sau cati or fi in realitate pe strazi).

Aaa, si daca in India, in Ucraina si in Rusia, cruzimea pe strazi e la ordinea zilei, romanii trebuie sa nu fie mai prejos ? Imi dai voie sa ma imprastii de ras la o asemenea scuza ?

Deci stai sa inteleg: daca hingherii ating cainii cu ceva mai mult decat o floare atunci ar trebui sa acceptam caini pe strazi? Tu confunzi marfa cu ambalajul adica principiul cu metoda. Cainii trebuie stransi de pe strada si eutanasiati. Punct. Voi ONG-urile puteti supraveghea procesul (ca sa aveti si voi alta activitate in loc de eliberarea maidanezilor pe strazi) astfel incat acesta sa se desfasoare ca la carte.
Laturile din cate stiu sunt acceptate ca mijloace de prindere a cainilor. Puteti verifica voi in schimb ca eutanasierile sa fie facut de veterinari prin mijloace adecvate.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 08:35 AM
Mesaj #1625

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 4 2013, 01:40 PM) *
Asta e riscul vietii in comunitate. Trebuie sa accepti si libertatile altora.
Nici mie nu imi plac multe din ce vad pe strada.

Cum adica riscurile libertatii altora, bai asta? Deja mi-e greu sa te calific dupa ineptii de genul asta. Poate imi iau arma cu aer comprimat si pun o tinta in directia casei tale si incep sa exersez trasul la tinta. Ti-ar conveni? Mi-ai accepta libertatea asta? Asta e riscul, iti mai scot un ochi, poate iti nimeresc vreun copil dar na, asa e viata in comunitate, trebuie sa iti asumi riscurile.

Nici mie nu imi plac multe din ce vad pe strada (de exemplu cainii). E asta un motiv sa devin insuportabil pentru vecini?
In plus vad ca admiti ca pozitia ta nu are nicio legatura cu viata unor fiinte nevinovate si alte balarii pe care le-ai indrugat pe aici. E vorba ca tu ai un hobby pe care vrei sa il practici pe spatiul public si neaparat acolo, indiferent cat de deranjant esti pentru vecini si restul oamenilor. Esti din categoria manelistilor si a cocalarilor care fac liniute sau tureaza motocicletele la maxim. Ascendentul moral pe care il tot invoci e bioxid de vax.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 08:36 AM
Mesaj #1626

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 4 2013, 05:54 PM) *
Eu cred ca emigreaza mai mult din cauza oamenilor.

Pai da, din cauza oamenilor ca tine care cresc caini pe strada sau sustin pe cei care cresc caini pe strada.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 11:13 AM
Mesaj #1627

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 08:18 AM) *
Bine ca recunosti in sfarsit.

Ce sa fac? Te-am menajat pana acu. Dar gata...trebuie sa iti arat cum esti cu adevarat. Placinta de varza murata.

+Quote Post
corect
mesaj Nov 5 2013, 11:46 AM
Mesaj #1628

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Buster @ Nov 3 2013, 09:44 PM) *
Cucoana, eu nu sunt in tabara nimanui. Eu gandesc pentru mine si nu ma ia ca pe prost valul populistic.
Nu plang la telenovele, nu cred in politicieni, nu lacrimez la 'Dansezi' sau 'Iarta-ma'...
Si nu am inventat menopauza.

nenea, nici eu nu am treaba cu telenovelele sau emisiunile romanesti. Stiu sa citesc si sa compar legi si singura.
Dar am alte treburi mai importante de facut decat sa ii conving pe altii care nu accepta nici un fel de argumente ca pamantul e rotund si maidanezii trebuie stransi si fie adoptati RESPONSABIL fie eutanasiati.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 12:36 PM
Mesaj #1629

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 08:35 AM) *
Cum adica riscurile libertatii altora, bai asta? Deja mi-e greu sa te calific dupa ineptii de genul asta. Poate imi iau arma cu aer comprimat si pun o tinta in directia casei tale si incep sa exersez trasul la tinta. Ti-ar conveni? Mi-ai accepta libertatea asta? Asta e riscul, iti mai scot un ochi, poate iti nimeresc vreun copil dar na, asa e viata in comunitate, trebuie sa iti asumi riscurile.

Nici mie nu imi plac multe din ce vad pe strada (de exemplu cainii). E asta un motiv sa devin insuportabil pentru vecini?
In plus vad ca admiti ca pozitia ta nu are nicio legatura cu viata unor fiinte nevinovate si alte balarii pe care le-ai indrugat pe aici. E vorba ca tu ai un hobby pe care vrei sa il practici pe spatiul public si neaparat acolo, indiferent cat de deranjant esti pentru vecini si restul oamenilor. Esti din categoria manelistilor si a cocalarilor care fac liniute sau tureaza motocicletele la maxim. Ascendentul moral pe care il tot invoci e bioxid de vax.

Ce zic eu si ce intelegi tu... blink.gif
Are vecinul libertatea de a avea 10 copii care fac galagie toata ziua? Are.
Are dreptul sa isi cumpere cate masini vrea, sa umple strada? Are.
Are voie (la casa) sa isi ia porci, rate, gaste? Are.
Are voie sa fie trompetist si sa repete zilnic? Are.
Are voie sa aiba alt preferinte muzicale? Are.
Era vorba despre ce nu suportam, nu? Eu la comentariul ala am raspuns.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 12:38 PM
Mesaj #1630

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 11:13 AM) *
Ce sa fac? Te-am menajat pana acu. Dar gata...trebuie sa iti arat cum esti cu adevarat. Placinta de varza murata.

Sa imi arati cum? Pana acum ai tot emis doar asertiuni fara sa explici logica din spatele lor. Faptul ca repeti la nesfarsit aceleasi si aceleasi fraze stereotipe nu le face mai adevarate.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 12:48 PM
Mesaj #1631

Guests

Citeaza (corect @ Nov 5 2013, 11:46 AM) *
nenea, nici eu nu am treaba cu telenovelele sau emisiunile romanesti. Stiu sa citesc si sa compar legi si singura.
Dar am alte treburi mai importante de facut decat sa ii conving pe altii care nu accepta nici un fel de argumente ca pamantul e rotund si maidanezii trebuie stransi si fie adoptati RESPONSABIL fie eutanasiati.

Ce-am zis eu si ce a iesit... blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 12:50 PM
Mesaj #1632

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 12:38 PM) *
Pana acum ai tot emis doar asertiuni fara sa explici logica din spatele lor.

Da-mi un exemplu.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 12:59 PM
Mesaj #1633

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 12:36 PM) *
Ce zic eu si ce intelegi tu... blink.gif
Are vecinul libertatea de a avea 10 copii care fac galagie toata ziua? Are.
Are dreptul sa isi cumpere cate masini vrea, sa umple strada? Are.
Are voie (la casa) sa isi ia porci, rate, gaste? Are.
Are voie sa fie trompetist si sa repete zilnic? Are.
Are voie sa aiba alt preferinte muzicale? Are.
Era vorba despre ce nu suportam, nu? Eu la comentariul ala am raspuns.

Poate la tine pe strada toti fac cum ii taie capul. In mod normal, in lumea mai spalatica:
- vecinul are libertatea de a face 10, 15, 20 sau cati copii vrea, iar copiii sa faca galagie in curte, printre blocuri s.a.m.d. Daca fac galagie pe casa scarii ii alung. Exista blocuri care au ora de liniste. Pot vorbi cu parintii lor.
- vecinul are dreptul sa isi cumpere cate masini vrea atata timp cat plateste impozite si taxe pentru ele. Dreptul lui la parcare se extinde pana cand atinge dreptul celorlalti la parcare. Daca are spatiu unde sa le parcheze e treaba lui. Cu cat are mai multe masini cu atat ii e mai greu sa gaseasca loc de parcare pentru toate.
- are voie sa aiba animale pe proprietatea lui de orice fel, inclusiv caini.
- are voie sa fie trompetist atata timp cat nu face galagie prea mare. In caz contrar stiu la cine sa ma duc si sa il atentionez.
- are voie are voie sa aiba orice preferinte muzicale in aceleasi conditii ca la punctul anterior.

Problema e ca tu discuti aici de ce s-ar putea teoretic intampla. Eu n-am vecini cu 10 copii la blocul unde stau. NU neg ca sunt dar cred ca aia sunt grupati in cartiere mai prost famate. Numarul maxim de masini per familie pe care l-am vazut a fost de 3 (pentru oameni care stateau la bloc). Nu am avut vecini trompetisti, stiu oameni care exerseaza acasa la un instrument (pian) dar s-au mutat intr-un bloc unde nu deranjau multa lume. Au facut efortul asta din bun simt (pe care muzicienii de obicei il au).
Singura problema cu care m-am confruntat au fost manelele la un bloc vecin. Dar chiar si atunci cand ajungeam sa chemam politia vinovatii putea fi depistati si macar deranjati.
Cainii vagabonzi in schimb sunt hraniti regulat de maidanezofili care fac pe niznaiu' cum apar hingherii si dupa aia dau fuga sa ii adopte inapoi si sa ii elibereze pe strada. Si fac asta cu zeci de caini. Daca s-ar limita la 2-3 poate ca as incerca sa inteleg. Dimensiunea problemei in cazul cainilor pur si simplu nu suporta comparatie cu celelalte cazuri pe care le-ai descris.

Si tot nu mi-ai raspuns care e ratiunea din spatele conceptiei asteia "unde merge mia merge si suta". Adica de ce daca am manelisti sau motociclisti la bloc trebuie sa suport si maidanezi. Fiecare problema se rezolva prin mijloacele ei specifice. Daca as avea alte surse de nemultumire la bloc m-as lupta si cu ele asa cum fac cu cainii. Una nu e un motiv sa o ignor pe celelelate.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 01:01 PM
Mesaj #1634

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 12:50 PM) *
Da-mi un exemplu.

Ai zis ca eutanasierea nu se poate face intr-un ritm mai mare decat inmultirea cainilor pe cand sterilizarea da. Imi explici si cum? Chestia cu voluntariatul pica fiindca oengeurile se plang deja ca nu au resurse.
Explica-mi defalcat cu argumente si raspunde la contraargumentele mele daca aduc asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 01:08 PM
Mesaj #1635

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 01:01 PM) *
Ai zis ca eutanasierea nu se poate face intr-un ritm mai mare decat inmultirea cainilor pe cand sterilizarea da. Imi explici si cum? Chestia cu voluntariatul pica fiindca oengeurile se plang deja ca nu au resurse.
Explica-mi defalcat cu argumente si raspunde la contraargumentele mele daca aduc asa ceva.

Fiindca foarte multi pui ajung pe strada de la stapanii care nu isi sterilizeaza cainii. Tu iei 4 de pe strada ei aduc 9.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 01:18 PM
Mesaj #1636

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 12:59 PM) *
Poate la tine pe strada toti fac cum ii taie capul. In mod normal, in lumea mai spalatica:
- vecinul are libertatea de a face 10, 15, 20 sau cati copii vrea, iar copiii sa faca galagie in curte, printre blocuri s.a.m.d. Daca fac galagie pe casa scarii ii alung. Exista blocuri care au ora de liniste. Pot vorbi cu parintii lor.
- vecinul are dreptul sa isi cumpere cate masini vrea atata timp cat plateste impozite si taxe pentru ele. Dreptul lui la parcare se extinde pana cand atinge dreptul celorlalti la parcare. Daca are spatiu unde sa le parcheze e treaba lui. Cu cat are mai multe masini cu atat ii e mai greu sa gaseasca loc de parcare pentru toate.
- are voie sa aiba animale pe proprietatea lui de orice fel, inclusiv caini.
- are voie sa fie trompetist atata timp cat nu face galagie prea mare. In caz contrar stiu la cine sa ma duc si sa il atentionez.
- are voie are voie sa aiba orice preferinte muzicale in aceleasi conditii ca la punctul anterior.

Problema e ca tu discuti aici de ce s-ar putea teoretic intampla. Eu n-am vecini cu 10 copii la blocul unde stau. NU neg ca sunt dar cred ca aia sunt grupati in cartiere mai prost famate. Numarul maxim de masini per familie pe care l-am vazut a fost de 3 (pentru oameni care stateau la bloc). Nu am avut vecini trompetisti, stiu oameni care exerseaza acasa la un instrument (pian) dar s-au mutat intr-un bloc unde nu deranjau multa lume. Au facut efortul asta din bun simt (pe care muzicienii de obicei il au).
Singura problema cu care m-am confruntat au fost manelele la un bloc vecin. Dar chiar si atunci cand ajungeam sa chemam politia vinovatii putea fi depistati si macar deranjati.
Cainii vagabonzi in schimb sunt hraniti regulat de maidanezofili care fac pe niznaiu' cum apar hingherii si dupa aia dau fuga sa ii adopte inapoi si sa ii elibereze pe strada. Si fac asta cu zeci de caini. Daca s-ar limita la 2-3 poate ca as incerca sa inteleg. Dimensiunea problemei in cazul cainilor pur si simplu nu suporta comparatie cu celelalte cazuri pe care le-ai descris.

Nu vorbesc teoretic ci chiar din realitate.
Eu lucrez uneori pana noaptea tarziu (dimineata) si in fiecare dimineata o familie isi duce cei 3 copii mici la scoala. Plansete, strigate.
Am o vecina care are 4 ciobanesti germani, gaini si rate. Foarte vocali.
Alt vecin face lucrari mecanice prin curte, taie fiare, sudeaza, bate la nicovala,etc.
Un alt vecin are vreo 4 masini si de multe ori tre sa il chem sa isi mute masina fiindca a parcat chiar in fata portii mele si nu pot sa intru in curte.
Poate sa fie enervant dar nu ma supar. Asta e viata in comunitate.

Citeaza
Si tot nu mi-ai raspuns care e ratiunea din spatele conceptiei asteia "unde merge mia merge si suta". Adica de ce daca am manelisti sau motociclisti la bloc trebuie sa suport si maidanezi. Fiecare problema se rezolva prin mijloacele ei specifice. Daca as avea alte surse de nemultumire la bloc m-as lupta si cu ele asa cum fac cu cainii. Una nu e un motiv sa o ignor pe celelelate.

Prioritatile, omule. Ptr mine cainii nu sunt fiindca nu ma supara.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 01:40 PM
Mesaj #1637

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 01:08 PM) *
Fiindca foarte multi pui ajung pe strada de la stapanii care nu isi sterilizeaza cainii. Tu iei 4 de pe strada ei aduc 9.

Tu sterilizezi patru de pe strada si ii aduci inapoi si unul cu stapan aduce pe strada alti 9. Si ai 13. Care solutie e mai buna? Aia din care rezulta numai 9 sau aia la care se adauga si cainii dinainte?

Poti convinge proprietarii sa isi sterilizeze cainii (eventual forta prin lege) asta nu intra in conflict cu eutanasierea cainilor care deja sunt vagabonzi. Tie iti place sa amesteci categoriile ca sa creezi confuzie.

Adu-mi argumente ce avantaj are lasarea cainilor pe strada versus eliminarea lor definitiva.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 01:48 PM
Mesaj #1638

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 01:18 PM) *
Nu vorbesc teoretic ci chiar din realitate.
Eu lucrez uneori pana noaptea tarziu (dimineata) si in fiecare dimineata o familie isi duce cei 3 copii mici la scoala. Plansete, strigate.
Am o vecina care are 4 ciobanesti germani, gaini si rate. Foarte vocali.
Alt vecin face lucrari mecanice prin curte, taie fiare, sudeaza, bate la nicovala,etc.
Un alt vecin are vreo 4 masini si de multe ori tre sa il chem sa isi mute masina fiindca a parcat chiar in fata portii mele si nu pot sa intru in curte.
Poate sa fie enervant dar nu ma supar. Asta e viata in comunitate.

Prioritatile, omule. Ptr mine cainii nu sunt fiindca nu ma supara.

Pai pe tine vad ca nu te supara nimic. Ei bine, pe altii ii supara. Plansetele si tipetele copiilor te pot deranja daca au legata la gura o portavoce eventual. Altfel nu imi imaginez (tu stand la casa dupa cum zici). La fel si gastele sau ratele. Nu cred ca pragul sonor e atat de mare. Tu esti proprietar de caini nu? Ai zis ca ai cel putin unul adoptat plus altii de rasa, nu? Ei aia 4 ciobanesti germani ai vecinului latra atat de tare incat ii acopera pe ai tai? Si ratele si gastele la fel?
Vecinul cu 4 masini avea deja 4 masini zgariate.
Nu cred ca ala cu lucrarile bate non stop la nicovala. In timpul orelor de lucru e un rau necesar.

In final: care dintre inconvenientele astea ti-aupus in pericol viata si/sau intergitatea corporala?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 02:04 PM
Mesaj #1639

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 01:40 PM) *
Tu sterilizezi patru de pe strada si ii aduci inapoi si unul cu stapan aduce pe strada alti 9. Si ai 13. Care solutie e mai buna? Aia din care rezulta numai 9 sau aia la care se adauga si cainii dinainte?

Poti convinge proprietarii sa isi sterilizeze cainii (eventual forta prin lege) asta nu intra in conflict cu eutanasierea cainilor care deja sunt vagabonzi. Tie iti place sa amesteci categoriile ca sa creezi confuzie.

Adu-mi argumente ce avantaj are lasarea cainilor pe strada versus eliminarea lor definitiva.

Eu spun ca doar eutanasiere fara sterilizarea si celor cu stapan nu da rezultate.
Si mai spun ca sterilizarea celor cu stapan si celor maidanezi da sigur rezultate.
Si nu sunt adeptul masurilor radicale. Asa cum am asteptat o viata sa nu mai fie pe strazi, fara rezultate, daca ii sterilizam putem sa mai asteptam 4 ani sa moara din cauze naturale.

Sa iti mai spun si alta treaba. Hingherii, in majoritatea cazurilor, prind cainii cei mai blajini care nu fac rau nimanui. E mai usor. Sunt cartiere, strazi, asa cum am mai spus, care sunt adevarate maternitati dar pe acolo nu prea au curaj sa calce.

Nu e vorba neaparat de avantaje cat este vorba de neacceptarea unor solutii radicale. In plus, sunt foarte multi caini care sunt semi-adoptati. Pe la blocuri, prin curtea firmelor,etc.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 02:12 PM
Mesaj #1640

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 01:48 PM) *
Pai pe tine vad ca nu te supara nimic. Ei bine, pe altii ii supara. Plansetele si tipetele copiilor te pot deranja daca au legata la gura o portavoce eventual. Altfel nu imi imaginez (tu stand la casa dupa cum zici). La fel si gastele sau ratele. Nu cred ca pragul sonor e atat de mare. Tu esti proprietar de caini nu? Ai zis ca ai cel putin unul adoptat plus altii de rasa, nu? Ei aia 4 ciobanesti germani ai vecinului latra atat de tare incat ii acopera pe ai tai? Si ratele si gastele la fel?
Vecinul cu 4 masini avea deja 4 masini zgariate.
Nu cred ca ala cu lucrarile bate non stop la nicovala. In timpul orelor de lucru e un rau necesar.

In final: care dintre inconvenientele astea ti-aupus in pericol viata si/sau intergitatea corporala?

Daca e sa fac un bilant al tuturor supararilor din trecut sau prezente majoritatea au fost provocate de om.
50 de ani de comunism, salarii/pensii mici, coruptie, autoritati incompetente, gropi in strada si spitale insalubre, etc.

Intr-un cartier linistit orice zgomot este amplificat. Doar nu crezi ca am o mosie cu padure in jurul casei.

Nici cainii nu sunt un pericol pentru mine.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 5 2013, 02:15 PM
Mesaj #1641

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 02:04 PM) *
Eu spun ca doar eutanasiere fara sterilizarea si celor cu stapan nu da rezultate.

Ai dreptate. Asta spunea si OMS. Doar eutanasierea (sau doar sterilizarea) nu va da rezultate. Nu trebuie sa privim problema simplist si sa zicem ca odata ce eutanasiem, am scapat de toate problemele. Legea incearca sa implementeze si celelalte masuri, dar normele o strica.
Si mai spun ca sterilizarea celor cu stapan si celor maidanezi da sigur rezultate.

Nu ai dreptate. In primul rand fiindca sterilizarea maidanezilor are un ritm foarte scazut, si in al doilea rand fiindca proprietarii nu au o parere prea buna despre sterilizare, si vor face tot posibilul sa o evite. Chiar cu legea data acum, ma astept ca sterilizarea cainilor cu stapan sa fie redusa.
Si nu sunt adeptul masurilor radicale. Asa cum am asteptat o viata sa nu mai fie pe strazi, fara rezultate, daca ii sterilizam putem sa mai asteptam 4 ani sa moara din cauze naturale.

Da, asa ni se spunea si in 2008. Si in 2009, si in 2010, si in 2011. Inca vreo 100 de ani de acum incolo o sa tot zicem ca o sa dispara in 4 ani din cauze naturale, in timp ce ei se inmultesc, si o sa ajungem in situatia in care nici eutanasierea nu mai e solutie viabila (ci impuscarea lor direct cum sunt prinsi).
Sa iti mai spun si alta treaba. Hingherii, in majoritatea cazurilor, prind cainii cei mai blajini care nu fac rau nimanui. E mai usor. Sunt cartiere, strazi, asa cum am mai spus, care sunt adevarate maternitati dar pe acolo nu prea au curaj sa calce.

Ai dreptate. Numai ca vezi, prinderea cainilor nu se opreste odata ce au trecut hingherii o data pe acolo. Daca le scapa din cainii agresivi, o sa fie chemati si a doua oara, si a treia oara - pana nu mai ramane nici un caine acolo. E infinit mai bine decat cum era pana acum, cand chemai hingherii si iti spuneau ca nu au ce sa ii faca cainelui daca este crotaliat, chiar daca musca si terorizeaza oamenii.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 03:11 PM
Mesaj #1642

Guests

Asertiuni peste asertiuni. Explica te rog de ce lasarea cainelui pe strada e un rezultat si eliminarea lui nu.

Eutanasierea fara sterilizarea celor cu stapan da rezultate in sensul ca macar rareste cainii de pe strazi si scade rata de inmultire. Rezultatele sunt cu atat mai bune cu cat eutanasierea e mai eficienta. Daca rata eutanasierilor depaseste rata inmultirii atunci incet incet cainii vor ajunge la un numar suportabil. Daca nu macar inmultirea e franata si nu o sa calcam pe un covor de caini in 5-6 ani.

Daca in acelasi timp se si sterilizeaza cainii cu stapan rezultatele vor fi imbunatatite. Cine isi inchipuie insa ca bade Ioane o sa cumpere caini de la pet shop se insala amarnic. Cel putin o parte din oameni o sa continue practica veche de a inlocui un caine cu unul din puii lui. Sterilizarea cainilor cu stapan nu se va face in Romania niciodata in proportie de 100%.

Citeaza

Pai cu asteptatul nu rezolvi oricum nimic. Si nu prea cred ca ai asteptat sa dispara de pe strazi cand tu ii vrei pe strazi. De sterilizat, repet, o sa sterilizezi 50%, 60%, hai 80% desi e o cifra mare. Si restul o sa se inmulteasca mai departe si o sa inlocuiasca pe cei care mor de batranete. Caini pe strazi o sa ai de aici in eternitate.
Daca in schimb eutanasiezi 50% asta inseamna doar jumatate din caini pe strazi. 50% e deja un procent important, pana se reface numarul mai poti eutanasia inca o data pe atat. Le tii numarul sub control. La o rata de 80% deja e parfum, nu cred ca se mai plange nimeni.

Citeaza

Cainii aia blajini se termina la un moment dat. Si daca vor sa isi pastreze joburile o sa ia si din ceilalti. Daca ii castram pe aia blajini si le dam drumul pe strada atunci hingherii o sa ii prinda si de 20 de ori si o sa factureze fiecare prindere. Cu solutia ta usurezi sifonarea fondurilor.

Citeaza
Nu e vorba neaparat de avantaje cat este vorba de neacceptarea unor solutii radicale. In plus, sunt foarte multi caini care sunt semi-adoptati. Pe la blocuri, prin curtea firmelor,etc.

Pai solutia ar trebui sa fie ineficienta. Ca solutii blande gen se inmultesc pana nu mai pot se aplica si acum.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 03:15 PM
Mesaj #1643

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 5 2013, 02:15 PM) *
Ai dreptate. Asta spunea si OMS. Doar eutanasierea (sau doar sterilizarea) nu va da rezultate. Nu trebuie sa privim problema simplist si sa zicem ca odata ce eutanasiem, am scapat de toate problemele. Legea incearca sa implementeze si celelalte masuri, dar normele o strica.

Din cate am observat eu nici legea asta noua cu eutanasierea nu poate fi implementata (se plang primari) si cred ca o sa fim in aceeasi situatie.

Citeaza
Nu ai dreptate. In primul rand fiindca sterilizarea maidanezilor are un ritm foarte scazut, si in al doilea rand fiindca proprietarii nu au o parere prea buna despre sterilizare, si vor face tot posibilul sa o evite. Chiar cu legea data acum, ma astept ca sterilizarea cainilor cu stapan sa fie redusa.

Cu legile de fata, da. Am mai explicat. Este vorba de:
- educatia civica
- lipsa de legi si implementarea lor
- conditii si cost. Oamenii 'nu au timp', nu au cu ce sa transporte cainele la vet si nu vor sa dea banii pe asta.
Cu amenzi, clinici veterinare mobile si gratuite, s-ar mai schimba ceva.

Citeaza
Da, asa ni se spunea si in 2008. Si in 2009, si in 2010, si in 2011. Inca vreo 100 de ani de acum incolo o sa tot zicem ca o sa dispara in 4 ani din cauze naturale, in timp ce ei se inmultesc, si o sa ajungem in situatia in care nici eutanasierea nu mai e solutie viabila (ci impuscarea lor direct cum sunt prinsi).

Pai da, nimic nou. Autoritatile promit in campanii electorale, in fata unor incidente si...uita lumea dar mai intai ei.

Citeaza
Ai dreptate. Numai ca vezi, prinderea cainilor nu se opreste odata ce au trecut hingherii o data pe acolo. Daca le scapa din cainii agresivi, o sa fie chemati si a doua oara, si a treia oara - pana nu mai ramane nici un caine acolo. E infinit mai bine decat cum era pana acum, cand chemai hingherii si iti spuneau ca nu au ce sa ii faca cainelui daca este crotaliat, chiar daca musca si terorizeaza oamenii.

Eu ziceam despre cartiere in care hingherii nu au curaj sa se apropie si care vor produce in continuare maidanezi.
As vrea sa vad eu un hingher care are curaj sa incerce asa ceva in tiganie.
Si nu numai acolo, sunt locuri, blocuri in care hingherii aproape ca au fost linsati.
E clar ca nu poti sa te duci usor acolo sa iei cainii de pe strada. Daca, insa, te-ai duce cu clinica mobila sa ii steriliziezi la fata locului si gratis probabil ca ar accepta asta.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 03:19 PM
Mesaj #1644

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 02:12 PM) *
Daca e sa fac un bilant al tuturor supararilor din trecut sau prezente majoritatea au fost provocate de om.
50 de ani de comunism, salarii/pensii mici, coruptie, autoritati incompetente, gropi in strada si spitale insalubre, etc.

Intr-un cartier linistit orice zgomot este amplificat. Doar nu crezi ca am o mosie cu padure in jurul casei.

Nici cainii nu sunt un pericol pentru mine.

Dar cainii sunt un pericol pentru altii. De ce nu vrei sa le dai nicio sansa? Cum ar fi ca eu sa protestez pentru dreptul de a parca in fata portii altuia? Ti-ar conveni? Pe mine nu ma deranjeaza, pentru ca n-am poarta.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 03:34 PM
Mesaj #1645

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 03:15 PM) *
Din cate am observat eu nici legea asta noua cu eutanasierea nu poate fi implementata (se plang primari) si cred ca o sa fim in aceeasi situatie.

Nici o lege nu e definitiva. Se poate imbunatati. Dar pentru cultura mea generala ce nu pot implementa? Si daca nu pot implementa eutanasia atunci sterilizarea de proportiile celei pe care o sugerezi tu se poate mai usor? De aia nu se plang? Sau de fapt tot plansul asta e pentru ca trebuie sa faca ceva.

Citeaza
Cu legile de fata, da. Am mai explicat. Este vorba de:
- educatia civica
- lipsa de legi si implementarea lor
- conditii si cost. Oamenii 'nu au timp', nu au cu ce sa transporte cainele la vet si nu vor sa dea banii pe asta.
Cu amenzi, clinici veterinare mobile si gratuite, s-ar mai schimba ceva.

Vezi mai sus. N-o sa se planga nici un primar de solutia cu clinicile mobile si gratuite?

Citeaza
Eu ziceam despre cartiere in care hingherii nu au curaj sa se apropie si care vor produce in continuare maidanezi.
As vrea sa vad eu un hingher care are curaj sa incerce asa ceva in tiganie.
Si nu numai acolo, sunt locuri, blocuri in care hingherii aproape ca au fost linsati.
E clar ca nu poti sa te duci usor acolo sa iei cainii de pe strada. Daca, insa, te-ai duce cu clinica mobila sa ii steriliziezi la fata locului si gratis probabil ca ar accepta asta.

Adica tiganii (care nici macar nu stiu ce e ala planning familial la oameni darmite la caini) nu lasa pe nimeni sa intre in cartierul lor sa prinda cainii dar lasa clinica mobila? laugh.gif Daca asta n-ar fi o propunere serioasa ar fi un subiect excelent de stand up comedy.

In rest pana la linsarea hingherilor mai e, cred ca sunt cel mult in pericol sa arunce cu apa sau laturi vreo ticnita ajunsa la menopauza. Totusi intrebarea mea e alta: tu iti inchipui ca un caine se castreaza ceva de genul: harsht! oole jos si dupa aia clinica devine iar mobila? Cainii aia trebuie ingrijiti cel putin cateva zile pana se repun pe picioare. In special catelele. Altfel eutanasia e solutia cea mai blanda.

Vezi ca s-a incercat asa ceva in Timisoara si se plangea primarele ca sub 10% din oameni si-au dus proprii caini la castrat. De prins maidanezii si sterilizat nici atat (oamenii sunt mai atenti cu propriile catele pentur ca nu vor sa se trezeasca neaparat cu cardul de pui in curte, dar de maidanezi ii doare in cot).

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 04:01 PM
Mesaj #1646

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 03:11 PM) *
Asertiuni peste asertiuni. Explica te rog de ce lasarea cainelui pe strada e un rezultat si eliminarea lui nu.

Asta e o problema falsa. Nu este vorba de caine pe strada vs. eliminarea lui.
Nu e totul black&white si eu m-am exprimat impotriva cainilor pe strada dar tu vrei sa faci o dezbatere din asta. Pe care eu o refuz fiindca...nu asta e problema.

Citeaza
Eutanasierea fara sterilizarea celor cu stapan da rezultate in sensul ca macar rareste cainii de pe strazi si scade rata de inmultire. Rezultatele sunt cu atat mai bune cu cat eutanasierea e mai eficienta. Daca rata eutanasierilor depaseste rata inmultirii atunci incet incet cainii vor ajunge la un numar suportabil. Daca nu macar inmultirea e franata si nu o sa calcam pe un covor de caini in 5-6 ani.

Daca...!
Eutanasierea nu are cum sa fie mai eficienta (cu autoritatile astea). Dimpotriva. S-a mai linistit campania si ritmul o sa fie si mai mic.
Tu ai idee, avand in vedere posibilitatile, in cat timp se pot eutanasia acesti caini? E ca si cum ai varsa apa in desert cu cana sperand ca faci un lac. Ce eutanasiaza ei in 2 ani apar pe strazi intr-un an. Dar asta e pe bani.

Citeaza
Daca in acelasi timp se si sterilizeaza cainii cu stapan rezultatele vor fi imbunatatite. Cine isi inchipuie insa ca bade Ioane o sa cumpere caini de la pet shop se insala amarnic. Cel putin o parte din oameni o sa continue practica veche de a inlocui un caine cu unul din puii lui. Sterilizarea cainilor cu stapan nu se va face in Romania niciodata in proportie de 100%.

Tocmai de aceasta mentalitate sper sa scapam.
Daca tu sau altii consideri ca, cainii nu sunt importanti, are balta peste, tocmai din acest motiv am ajuns sa avem problema asta.
Daca nu mai de unde sa iei ca pana acum, de pe tot drumul (urmare a sterilizarii) de abia atunci omul o sa aprecieze si cainele si cu asta vine si responsabilitatea.

Citeaza
Pai cu asteptatul nu rezolvi oricum nimic. Si nu prea cred ca ai asteptat sa dispara de pe strazi cand tu ii vrei pe strazi. De sterilizat, repet, o sa sterilizezi 50%, 60%, hai 80% desi e o cifra mare. Si restul o sa se inmulteasca mai departe si o sa inlocuiasca pe cei care mor de batranete. Caini pe strazi o sa ai de aici in eternitate.
Daca in schimb eutanasiezi 50% asta inseamna doar jumatate din caini pe strazi. 50% e deja un procent important, pana se reface numarul mai poti eutanasia inca o data pe atat. Le tii numarul sub control. La o rata de 80% deja e parfum, nu cred ca se mai plange nimeni.

Ti-am explicat mai sus. Rata posibila de eutanasiere este practic mult mai mica decat rata de inmultire.
In cati ani poti sa eutanasiezi 65.000 de caini? Nu ma refer la Star Trek, Star Wars ci la posibilitatile actuale.

Citeaza
Cainii aia blajini se termina la un moment dat. Si daca vor sa isi pastreze joburile o sa ia si din ceilalti. Daca ii castram pe aia blajini si le dam drumul pe strada atunci hingherii o sa ii prinda si de 20 de ori si o sa factureze fiecare prindere. Cu solutia ta usurezi sifonarea fondurilor.

1. Nu o sa fie simplu sa ia si de la ceilalti.
2. Am tot vorbit despre sifonarea fondurilor din timpul sterilizarii. Aveau bani sa sterilizeze toti maidanezii si cel mult 10% s-au sterilizat.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 05:26 PM
Mesaj #1647

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 03:19 PM) *
Dar cainii sunt un pericol pentru altii. De ce nu vrei sa le dai nicio sansa? Cum ar fi ca eu sa protestez pentru dreptul de a parca in fata portii altuia? Ti-ar conveni? Pe mine nu ma deranjeaza, pentru ca n-am poarta.

Fiindca toti avem drepturi. Ce te supara pe tine poate nu ma supara pe mine. Si invers.
Fiindca cainii de la tine de la bloc nu sunt aceeasi cu caini de la mine din cartier si de aceea nu vreau sa-i bag pe toti in aceeasi oala.

Protesteaza. Era doar o chestie de bun simt si daca faci asta o faci pe pielea si timpul tau.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 5 2013, 05:41 PM
Mesaj #1648

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 5 2013, 03:34 PM) *
Nici o lege nu e definitiva. Se poate imbunatati. Dar pentru cultura mea generala ce nu pot implementa? Si daca nu pot implementa eutanasia atunci sterilizarea de proportiile celei pe care o sugerezi tu se poate mai usor? De aia nu se plang? Sau de fapt tot plansul asta e pentru ca trebuie sa faca ceva.

Si vrei sa iti explic eu de ce autoritatile sunt incompetente?

Citeaza
Vezi mai sus. N-o sa se planga nici un primar de solutia cu clinicile mobile si gratuite?

De ce? Doar daca le e frica ca nu mai pot sifona bani.

Citeaza
Adica tiganii (care nici macar nu stiu ce e ala planning familial la oameni darmite la caini) nu lasa pe nimeni sa intre in cartierul lor sa prinda cainii dar lasa clinica mobila? laugh.gif Daca asta n-ar fi o propunere serioasa ar fi un subiect excelent de stand up comedy.

Si atunci? Tu eutanasiezi, ei dau pe strada. Tare afacere.
Stiu ca nu iti place comparatia dar de multe ori oamenii chiar reactioneaza precum maidanezii. Daca esti o amenintare la fel raspund si ei. Daca te duci cu ganduri bune, mai ales daca e de bine si gratis, s-ar putea sa ai surprize.

Citeaza
In rest pana la linsarea hingherilor mai e, cred ca sunt cel mult in pericol sa arunce cu apa sau laturi vreo ticnita ajunsa la menopauza. Totusi intrebarea mea e alta: tu iti inchipui ca un caine se castreaza ceva de genul: harsht! oole jos si dupa aia clinica devine iar mobila? Cainii aia trebuie ingrijiti cel putin cateva zile pana se repun pe picioare. In special catelele. Altfel eutanasia e solutia cea mai blanda.

Este ca nu ai asistat niciodata la o sterilizare? Eu am sterilizat vreo 10. Nu e deloc cum spui tu. Nu se taie niciun ou, nu se extirpeaza niciun ovar. Este vorba de o incizie foarte mica care taie anumite canale. Dureaza 10 min si cainele este in picioare dupa ce trece efectul anesteziei.
Sa ii omori e mai bland? Iar vorbesti aiurea.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 07:15 PM
Mesaj #1649

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 04:01 PM) *
Asta e o problema falsa. Nu este vorba de caine pe strada vs. eliminarea lui.
Nu e totul black&white si eu m-am exprimat impotriva cainilor pe strada dar tu vrei sa faci o dezbatere din asta. Pe care eu o refuz fiindca...nu asta e problema.

Ba nu, e o problema adevarata. Eu vreau o tara ca afara, fara caini pe strazi. Lumea n-o fi alb si negru dar fara caini are o nuanta de gri mai placuta.

Citeaza
Daca...!
Eutanasierea nu are cum sa fie mai eficienta (cu autoritatile astea). Dimpotriva. S-a mai linistit campania si ritmul o sa fie si mai mic.
Tu ai idee, avand in vedere posibilitatile, in cat timp se pot eutanasia acesti caini? E ca si cum ai varsa apa in desert cu cana sperand ca faci un lac. Ce eutanasiaza ei in 2 ani apar pe strazi intr-un an. Dar asta e pe bani.

Tot ce vreau eu e sa imi explici si mie de ce sterilizarea ar fi mai eficienta. Comparatia te a valabila si in cazul sterilizarii. De unde pana unde consideri tu ca o sterilizare in masa se poate face dar o eutanasie nu? De unde diferenta de eficienta? NU ai aceleasi autoritati care ar trebui sa faca sterilizarea? Cu bunele si relele lor?
In cat timp crezi ca poti face sterilizarea unui procent semnificativ de caini? Mai ales ca ritmul a fost de melc dintotdeauna.

Citeaza
Tocmai de aceasta mentalitate sper sa scapam.
Daca tu sau altii consideri ca, cainii nu sunt importanti, are balta peste, tocmai din acest motiv am ajuns sa avem problema asta.
Daca nu mai de unde sa iei ca pana acum, de pe tot drumul (urmare a sterilizarii) de abia atunci omul o sa aprecieze si cainele si cu asta vine si responsabilitatea.

Ba nu, tocmai din cauza ca asa zisii iubitori de animale tin toti puii pe care ii fata cateaua lor si incearca sa ii plaseze fara succes pe motiv ca "e pacat de ei" sau cei care cumpara pui de la pet shop ca-s "asa de draguuuti" se satura de ei dupa 6 luni cand deja au ditamai catelandrul care nu mai incape in apartamentul de 2 pe 2, tocmai din cauzele astea ai un surplus de caini pe strazi.
Daca rarim din ei iubitorii de animale n-o sa ii mai abandoneze asa usor, stiind ca ii astfel condamna la moarte.

Citeaza
Ti-am explicat mai sus. Rata posibila de eutanasiere este practic mult mai mica decat rata de inmultire.
In cati ani poti sa eutanasiezi 65.000 de caini? Nu ma refer la Star Trek, Star Wars ci la posibilitatile actuale.

La fel ca si mai sus: rata de sterilizare e cel mult egala cu rata de eutanasiere. Si aia e mult mai mica (zici tu) decat rata de inmultire. In cat timp sterilizezi 65.000 de maidanezi? Cati maidanezi se adauga numarului existent intre timp? Si pe aia ii sterilizezi in acelasi ritm. Cati se mai adauga iar? Ai aceeasi problema ca si cu eutanasierea cu diferenta ca sporul de caini se adauga numarului existent in loc sa il inlocuiasca.

Citeaza
1. Nu o sa fie simplu sa ia si de la ceilalti.
2. Am tot vorbit despre sifonarea fondurilor din timpul sterilizarii. Aveau bani sa sterilizeze toti maidanezii si cel mult 10% s-au sterilizat.

1. Daca vor sa mai aiba job ar trebui sa se ia de toti.
2. Recunosti si tu ca afacerea sterilizarii e cel putin la fel de putreda ca si cea a eutanasierii, plus smecheriile specifice. Vezi si tu care e ritmul de facto al sterilizarii. Infim. Cainii se inmultesc in voie in timp ce noi mai asteptam alti 4,5,7 ani sau cat mai aproximeaza oengistii. La eutanasie macar nu au o scuza, numarul trebuie sa scada imediat.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 5 2013, 08:51 PM
Mesaj #1650

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 5 2013, 05:41 PM) *
Si vrei sa iti explic eu de ce autoritatile sunt incompetente?

De ce? Doar daca le e frica ca nu mai pot sifona bani.

Vreau sa imi explici de ce autoritatile corupte si incompetente cand e vorba de eutanasiere devin brusc instantaneu si dintr-o data foarte competente si corecte cand e vorba de sterilizare.

Altfel orice argument de ordin practic impotriva eutanasierii se aplica in egala masura si sterilizarii.

Citeaza
Si atunci? Tu eutanasiezi, ei dau pe strada. Tare afacere.
Stiu ca nu iti place comparatia dar de multe ori oamenii chiar reactioneaza precum maidanezii. Daca esti o amenintare la fel raspund si ei. Daca te duci cu ganduri bune, mai ales daca e de bine si gratis, s-ar putea sa ai surprize.

Pai e mai tare decat sa dea pe strada si ei si tu dupa ce sterilizezi. Numarul total de caini iese mai mic.

Tu ai vazut cum isi trateaza tiganii caii? Si crezi ca cu cainii dorm in pat si se pupa pe bot? Eu ma duc cu ganduri foarte bune: sa ii scap de caini. Si cred ca o sa aprecieze asta. Nu vad de ce ar considera-o o amenintare.

Citeaza
Este ca nu ai asistat niciodata la o sterilizare? Eu am sterilizat vreo 10. Nu e deloc cum spui tu. Nu se taie niciun ou, nu se extirpeaza niciun ovar. Este vorba de o incizie foarte mica care taie anumite canale. Dureaza 10 min si cainele este in picioare dupa ce trece efectul anesteziei.
Sa ii omori e mai bland? Iar vorbesti aiurea.

Este ca erau cainii tai si i-ai supravegheat dupa aia sa nu aiba complicatii post operatorii? Gandeste-te ca daca operezi pa banda rulanta mii, zeci de mii de caini, sansa uneia creste. Asta apropo de eficienta si ritmul castrarilor.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 53 54 55 56 57 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 10:33 AM