IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Despre semnul Fiarei din Apocalips 13
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 6 2011, 04:30 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (vai de mamulicile noastre @ Sep 26 2011, 05:14 PM) *
cred ca si Dumnezeu tota asa face wink.gif ..mai bine zis aparatul parazitar al bisericilor,
Pai tu pui egalitate intre Dumnezeu si popa?
Adica daca profesorul tau de matematica e un bou, tu te indoiesti de Pitagora?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Oct 7 2011, 07:26 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 6 2011, 04:30 AM) *
Pai tu pui egalitate intre Dumnezeu si popa?
Adica daca profesorul tau de matematica e un bou, tu te indoiesti de Pitagora?

ce comparatie...
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Mar 12 2015, 08:07 AM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 18 2010, 12:11 PM) *
"eu unul n-am nici cea mai vagă idee" dar am în schimb una despre bătălia Armaghedonului. Si anume ideea că miticul Armaghedon ar putea fi... Afganistanul!!! "Har-Maghedon", în evreieşte, înseamnă literalmente "Muntele lui Maghedon (Machedon)" şi nu "muntele Megiddo", aşa cum s-a tradus oarecum forţat şi total ilogic până acum (Megiddo este de fapt o... câmpie în Israel!). In epoca redactării Apocalipsei (secolul 1 al erei creştine), Regatul Grec al Bactrianei, situat pe teritoriul actualului Afganistan, rămăsese ultimul stat succesoral al vechiului Imperiu Macedonean: Macedonia însăşi, Pontul, Siria şi Egiptul erau demult provincii romane iar Babilonia şi Persia erau sub stăpânirea Regatului Parţilor, condus de dinastia turcică a Arsacizilor. Prin expresia "Muntele lui Machedon", proorocul Ioan--un om al timpului său--nu se putea referi decât la Afganistan, ultimul bastion oriental al Puterii Macedonene. Interesant, nu? Dacă interpretarea mea este cea corectă (şi chiar e foarte probabil să fie cea corectă!), vă închipuiţi în ce lume trăim: Obama, laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fervent susţinător al sporirii efectivelor militare din Afganistan sub mandat ONU, ne apare --în această cheie apocaliptică-- drept cel mai fidel adept al "duhurilor de draci" care caută să strângă toate armatele lumii într-un singur loc, pentru "Bătălia Armaghedonului"!!! Ar fi amuzant dacă n-ar fi cu-adevărat sinistru... evident, pentru cei înclinaţi să dea credit acelei profeţii străvechi. unsure.gif

Tu nu ai nici cea mai vaga idee despre nimic! Nu vcumva este vorba de Marea Linistii de pe Luna?
In Apocalipsa=Revelatia lui Ioan (Theologul) scrie cu subiect si predicat ca lupta dintre Jeezus si Satan (parabola intre Dreapta credinta si Raul Absolut) se va da pe CAMPIA ARMAGEDONULUI=Megiddo. Culca-te la loc! Viseaza in continuare!

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Nov 10 2016, 03:35 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (L G @ Oct 7 2010, 07:46 AM) *
Slake, imparatul Nero a avut duhul fiarei dar nu a fost Fiara , ca de alfel multi tirani ai lumii Hitler ,Stalinetc

Acolo unde se vorbeste de semnul Fiarei (Apocalipsa, cap.13.) trebuie studiat tot capitolul pentru a vedea la ce fiara se refera. Ai toate detaliile in acest capitol fara sa intri in speculatii

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Cu o saptamana in urma
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 18 2010, 12:11 PM) *
Despre semnul acela eu unul n-am nici cea mai vagă idee dar am în schimb una despre bătălia Armaghedonului. Si anume ideea că miticul Armaghedon ar putea fi... Afganistanul!!! "Har-Maghedon", în evreieşte, înseamnă literalmente "Muntele lui Maghedon (Machedon)" şi nu "muntele Megiddo", aşa cum s-a tradus oarecum forţat şi total ilogic până acum (Megiddo este de fapt o... câmpie în Israel!). In epoca redactării Apocalipsei (secolul 1 al erei creştine), Regatul Grec al Bactrianei, situat pe teritoriul actualului Afganistan, rămăsese ultimul stat succesoral al vechiului Imperiu Macedonean: Macedonia însăşi, Pontul, Siria şi Egiptul erau demult provincii romane iar Babilonia şi Persia erau sub stăpânirea Regatului Parţilor, condus de dinastia turcică a Arsacizilor. Prin expresia "Muntele lui Machedon", proorocul Ioan--un om al timpului său--nu se putea referi decât la Afganistan, ultimul bastion oriental al Puterii Macedonene. Interesant, nu? Dacă interpretarea mea este cea corectă (şi chiar e foarte probabil să fie cea corectă!), vă închipuiţi în ce lume trăim: Obama, laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fervent susţinător al sporirii efectivelor militare din Afganistan sub mandat ONU, ne apare --în această cheie apocaliptică-- drept cel mai fidel adept al "duhurilor de draci" care caută să strângă toate armatele lumii într-un singur loc, pentru "Bătălia Armaghedonului"!!! Ar fi amuzant dacă n-ar fi cu-adevărat sinistru... evident, pentru cei înclinaţi să dea credit acelei profeţii străvechi. unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Cu o saptamana in urma
Mesaj #66

Guests

Apocalipsa - reprezinta o revelatie. Raul insemneaza , dar nu cred ca trebuie sa privesti acest aspect intr-un mod fix, ci in raport cu situatia data
Ca sa ma explic:
alfa si omega sunt inceputul si sfarsitul.
orice lucru: viata unui om, a unei familii sau dinastii, a unui regat sau imperiu, a uneie epoci istorice sau unui mod de trai, a unor traditii sau anumitor culturi si civilizatii, ...... toate aceste au un inceput si un sfarsit.
Semnul fiarei e greu de descifrat deoarece pentru fiecare situatie apocaliptica e altul
Cain a primit un anume semn,
Fascistii aveau semnul lor si comunistii de asemenea, feudalii foloseau blazoane
Ideea de a intui sfarsitul unei ... astfel de entitati, este sa-i gasesti modul in care este insemnat de Rau. Atunci cand prin semn-ul respectiv ( oricare ar fi acesta) cei care-l au se vor considera deasupra si in numele semnului respectiv vor uita de iubire, cinste, corectitudine atunci aceea .... entitate, este dominata de Rau si urmeaza a se sfarsi.
Sfarsitul e vizibil cand binele se cerne de rau, findca in orice astfel de ...entitate, exista si bine si rau, iar raul arde si dispare in timp binele este samanta pentru un nou inceput.
Afganistanul este sfarsitul epocii de dominare gobala a SUA, si din pacate cred ca semnul este fie $ fie emblema NATO.
Da intru-un anume fel a inceput ARMAGHEDONUL, dar este in continua dezvoltare, suntem doar la inceputul sau.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 28th April 2017 - 07:50 PM