IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Parbriz original sau after market ?, am o dilema
sakun
mesaj Oct 26 2011, 08:11 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 26-October 11
Utilizatorul numarul: 29 865

Am un logan caruia i s-a crapat parbrizul si vreau sa il inlocuiesc.
Un parbriz original costa peste 800 RON in service-urile dacia si nu stiu daca merita sa iau totusi unul aftermarket care este mult mai ieftin si poate ajunge chiar si la 240 RON la o firma de parbrize.
Ce diferente pot fi intre un parbriz original si un aftermarket?
Se justifica diferenta de pret?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_alexstef.
mesaj Oct 27 2011, 07:56 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (sakun @ Oct 26 2011, 08:11 AM) *
Un parbriz original costa peste 800 RON in service-urile dacia si nu stiu daca merita sa iau totusi unul aftermarket care este mult mai ieftin si poate ajunge chiar si la 240 RON la o firma de parbrize.

Nici sa nu te gandesti la unul original. Eu am tot Logan si am patit-o cu o piatra luata la vreo 80 km/h pe DN1.
Parbrizul original e fabricat in Turcia si e de calitate slaba, ca dovada ca pe Duster s-a optat pt geamuri de la o firma foarte mare. Eu iti recomand sa pui de la www.parbrize.ro- Pilkington(nu este reclama,este doar o recomandare). Acest tip de parbriz este pe Ford,Opel etc. Am luat cateva pietricele la viteza mare si comporta ok.
Au lasat o urma infima, fata de cel "de origine" care a facut o urma de 1-2 cm, la prima piatra.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Oct 27 2011, 01:25 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (sakun @ Oct 26 2011, 08:11 AM) *

In general produsele aftermaket sunt calitativ mai slabe si (mult) mai ieftine decat cele OEM, dar cata cu goagal sa vezi ce zic alti clienti ai vectorglass. In alta ordine de idei in Canada sunt unii care rezolva crapaturile si costa mai putin. Daca parbrizul tau nu e crapat prea rau poate ar merita sa incerci asa ceva daca exista in Romania

+Quote Post
Vizitator_cuculetz....
mesaj Oct 28 2011, 12:13 PM
Mesaj #4

Guests

Pune frate ce-i mai ieftin ,ce crezi ca daca pui unul scump de firma nu se sparge? traim in romanica cu strazi pline de gropi si pietre angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Edy.
mesaj Oct 29 2011, 11:08 AM
Mesaj #5

Guests

Ar fi fost buna o polita CASCO....

+Quote Post
Vizitator_alexstef.
mesaj Oct 30 2011, 09:44 AM
Mesaj #6

Guests

Apropo de pret, pe parbrizul Pilkington am dat 250 roni(era oferta) fata de 800 de roni cat costa cel de origine.

+Quote Post
Vizitator_emirates.
mesaj Mar 6 2012, 09:21 PM
Mesaj #7

Guests

Feritiva de Pilkington,respectiv,Centrul de Parbrize,din mai multe motive cum ar fii: sunt niste Chinezarii ordinare,proaste calitativ,ma refer la ce se vinde pe piata noastra,respectin Europa de est,plus de asta mai dai si de niste dobitoci cum am gasit eu in Galati,care nu isi mai incapeau si pene si se dadeau drept importanti si atotstiutori.Este o piata larga,spre care va puteti indrepta si dupa cunostintele mele,la nivel de Romania cel mai bun brand este,NordGlass sau SaintGobain,de departe cei mai buni si calitativi,asa ca daca ajungeti la ori ce firma monteaza,exceptand cea de sus mentionata,cereti aceste branduri,daca vreti ceva de calitate.

+Quote Post
Vizitator_Condrea.
mesaj Dec 11 2012, 01:11 PM
Mesaj #8

Guests

Trebuie sa fii nebun ca sa dai 800 ron pe un parbriz de logan la ce drumuri avem noi.Al meu,cel original cu care a venit masina s-a spart in prima luna. Asta era acum 3 ani, iar de atunci am un parbriz de la o firma gasita pe net: parbriz logan; m-a costat 280 lei si nu mi s-a spart desi a incasat foarte multe pietricele in cei 70000 km.

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Jan 21 2013, 09:57 AM
Mesaj #9

Guests

Salutare.
Am un Iveco Daily cu parbrizul putin crapat.
La service la Iveco, unul original costa 1500 ron + TVA, aftermarker 900 ron + TVA.
Am gasit pe net un centru mare de parbrize. Am sunat la ei si ma costa 480 ron TVA inclus cu tot cu montaj.
Sunt diferente calitative mari intre unul aftermarket si unul original? Mi se pare exagerat 1500 ron + TVA si in cateva luni sa-l sparg iar.
A avut cineva probleme cu parbriz aftermarket?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 4 2013, 06:36 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (catalin @ Jan 21 2013, 09:57 AM) *
Salutare.
Am un Iveco Daily cu parbrizul putin crapat.
La service la Iveco, unul original costa 1500 ron + TVA, aftermarker 900 ron + TVA.
Am gasit pe net un centru mare de parbrize. Am sunat la ei si ma costa 480 ron TVA inclus cu tot cu montaj.
Sunt diferente calitative mari intre unul aftermarket si unul original? Mi se pare exagerat 1500 ron + TVA si in cateva luni sa-l sparg iar.
A avut cineva probleme cu parbriz aftermarket?

Eu iti recomand cu caldura sa iti iei original. Nu va mai uitati doar la bani... Parbrizele facute pe vapor au 2 vicii ascunse pe care nu ti le spune nimeni daca nu dai de un vanzator cu constiinta ( pe mine m-au "luminat" cei de la Autocar - cu teste facute pe niste aparate ) :
1. Sticla este cu minim 10% mai opaca decat la parbrizele puse de producatorii auto pe masini. Ce am vazut eu era cu 18% mai opaca
2. Cel mai important: nu au protectie UV. Am vazut ca ai Iveco Daily, presupun ca tu sau un angajat de al tau sta foarte mult in acea masina iar cancerul de piele se face mult mai usor cand merge aerul conditionat si nu iti dai seama ca mainile de pe volan sunt foarte incinse si neavand protectie UV.

Asa ca daca tii la ochii tai si mai ales daca nu vrei sa risti cancer de piele pune pe masina numai parbrize de la producatorul masinii.

+Quote Post
Vizitator_Vali.
mesaj May 17 2013, 05:46 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Edy @ Oct 29 2011, 11:08 AM) *
Ar fi fost buna o polita CASCO....

Polita Casco are o frachiza de 100 de euro...asa ca ori cu ea, ori fara ea

+Quote Post
Vizitator_mid9944.
mesaj Aug 27 2013, 04:45 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (emirates @ Mar 6 2012, 09:21 PM) *
Feritiva de Pilkington,respectiv,Centrul de Parbrize,din mai multe motive cum ar fii: sunt niste Chinezarii ordinare,proaste calitativ,ma refer la ce se vinde pe piata noastra,respectin Europa de est,plus de asta mai dai si de niste dobitoci cum am gasit eu in Galati,care nu isi mai incapeau si pene si se dadeau drept importanti si atotstiutori.Este o piata larga,spre care va puteti indrepta si dupa cunostintele mele,la nivel de Romania cel mai bun brand este,NordGlass sau SaintGobain,de departe cei mai buni si calitativi,asa ca daca ajungeti la ori ce firma monteaza,exceptand cea de sus mentionata,cereti aceste branduri,daca vreti ceva de calitate.

La fel e si la Constanta: aceleasi produse proaste si aceeasi idioti. Diferenta dintre reprezentanta si ei la masina mea era doar de 50 Ron, dar la reprezentanta dura 2 saptamani comanda. M-am grabit, am cumparat de la ei, iar dupa cateva luni parbrizul mi-a crapat iar ei nu ofera garantie!!!!!!

+Quote Post
absolutep0wer
mesaj Sep 8 2013, 10:03 PM
Mesaj #13

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 39
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 866

ia-l aftermarket parerea mea, dai banii aiurea pe original

+Quote Post
Vizitator_adih.
mesaj Oct 9 2013, 12:26 PM
Mesaj #14

Guests

Salut. Nu va recomand sa va schimbati parbrizul, sau in cazul meu luneta, la pilkington. Poate geamurile sunt bune si toate cele, dar personalul, de la cel care monteaza pana la personalul de vanzari lasa de dorit. In primul rand, am sunat la ei pentru o luneta pt o skoda octavia. De abia dupa ce mi s-a montat, am observat ca nu este pilkington, ci alta marca comercializata de ei. Asa ca degeaba sunt ei reprezentanta pilkington, ca daca nu observi tu sau nu intrebi, ei iti pun alte geamuri. In al doilea rand, datorita profesionalismului, mi-au ramas cioburi prin masina, atat pe bancheta din spate cat si in portbagaj. asta nu ar fi fost nimic, daca nu mi ar fi ramas cioburi si in ranforsarea portbagajului, astfel incat de fiecare data cand ridic sau cobor portbagajul se aud rostogolindu-se cioburile. Explicatia a fost ca asa se intampla la skoda octavia, si ca n-au ce sa faca si sa astept pana se distrug singure. asa ca, va recomand sa alegeti alte firme. Eu am fost in bucuresti pe strada Albac.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 23 2015, 12:09 PM
Mesaj #15

Guests

Si eu am luat teapa la Pilkinton Galati, noroc ca am vazut repede si m-am dus peste ei. Am cerut pret si mi-au zis ca e 400 lei parbriz Pilkinton pt o Fabia din 2000. Cand ma uit acasa, ce sa vezi?! Parbriz Yes Glass. Caut pe net, era la oferta prin ei, la 276 ron cu tot cu montaj. Si sa nu uit, au ezitat sa dea factura, ca abtipildul "garantie pilkington" e suficient in caz ca am probleme, iar eu ca prostul am zis "lasa ma, sa-si faca si ei treaba". M-am dus a2a zi sa expun problema, ce am platit si ce am primit, foarte ofensat cauta in calculator, probabil pe site-ul lor, si imi zice ca ei oricum nu practica pretul de pe site (nespunand alte preturi), dar ca sa nu fiu eu suparat il vor schimba si mi-au facut programare. As fi vrut sa-i spun ca nu-s atat de .... sa inteleg ce s-a intamplat defapt, insa pt faptul ca mi-am rezolvat problema am lasat-o ca el. Probabil dupa ce mi-l schimba ii voi explica, ca daca a incercat sa ma ia de fraier si nu i-a iesit macar sa o lase asa, nu sa o faca pe ofensatul. Imi pare rau ca am mers la ei, altadata nu mai pupa.

Alt service din galati pun Pilkinton cu 30-50 de lei mai scump, mai degraba mergeam la ei

+Quote Post
Vizitator_dany.
mesaj Sep 17 2016, 09:07 AM
Mesaj #16

Guests

Buna ziua . ma poate ajuta cineva cu sfaturi ? Am un Logan MCV si acum 2 sapt m.i sa crapat parbrizul . M.am interesat si cei mai buni si ieftini sunt cei de pe Strada Bucuresti ( ptr cunoscatori) . Patronul mi.a recomandat un parbriz polozez la pretul de 300 ron cu tot cu montaj . Parbrizul are si parasolar . ce ziceti e ok ca pret ? Sunt bune cele poloneze ? Daca nu imi cumpar unul original . Ms

+Quote Post
Vizitator_Vladimir.
mesaj Oct 23 2016, 11:43 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (dany @ Sep 17 2016, 09:07 AM) *
Buna ziua . ma poate ajuta cineva cu sfaturi ? Am un Logan MCV si acum 2 sapt m.i sa crapat parbrizul . M.am interesat si cei mai buni si ieftini sunt cei de pe Strada Bucuresti ( ptr cunoscatori) . Patronul mi.a recomandat un parbriz polozez la pretul de 300 ron cu tot cu montaj . Parbrizul are si parasolar . ce ziceti e ok ca pret ? Sunt bune cele poloneze ? Daca nu imi cumpar unul original . Ms

Vezi ca e pe epiesa, parbriz original 345 de lei.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 23 2017, 07:07 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (mid9944 @ Aug 27 2013, 04:45 PM) *
La fel e si la Constanta: aceleasi produse proaste si aceeasi idioti. Diferenta dintre reprezentanta si ei la masina mea era doar de 50 Ron, dar la reprezentanta dura 2 saptamani comanda. M-am grabit, am cumparat de la ei, iar dupa cateva luni parbrizul mi-a crapat iar ei nu ofera garantie!!!!!!

La fel si in Ploiesti. Nu mergeti la Pilkington. Am fost cu o Honda CRV si-mi pare rau.

+Quote Post
Vizitator_Radion Valentin.
mesaj Mar 18 2017, 10:31 AM
Mesaj #19

Guests

Hm, opserv ca nu sunt singurul "TEPUIT" de dragonii de la super firma cu renune Pilkington Constanta!!!!.. In 2014 am schimbat parbrizul pentru a doua oara la un Peugeot 307 sw .
Acesti smecheri, nemernici nici nu stiu cum s-ai numesc au profitat profund de naivitatea si de bunatatea mea si au pus pe masina ce le-a convenit lor?.
De ce spun asta, in urma unei interventii la un centru de parbrize Tulcea sa-mi astupe o gaura produsa de o petricica mica au depistat ca parbrizul meu nu e de Pilkington si ca e de la NORD GLASS! dar atentie la facturare am fost taxat pentru un Pilk?.
Am sunat inapoi la golanii sa le aduc la cunostinta ce frauda mi-au produs.
Prima data i-am intrebat daca au acest tip de parbriz N.G. si au sustinut sus si tare ca ei nu monteaza asa ceva si ca nu au avut vre-o data in firma lor acest tip de parbriz?.....
Am insistat asupra faptului ca au avut si au si montat in 2014!. Au raspus cu tarie NU d-le daca va spun ca nu NU?. Atunci mie de ce mi-ati pus pe masina asa ceva ?. Au inceput cu scuze ca nu au pus , ca ei sunt o firma serioasa si ca e inposibil si daca avetoi poze cu aceste probleme puneti-le pe site-ul nostru ca o lamurim.
Am pus poze au vazut si pe loc mi-au dat dreptare, tot ei mi-au cerut ragaz sa lamureasca problema in baza unui referat chipurile pe care il scriau ei la baja Cluj sa ia la cunostinta de acest caz. A doua zi primesc un raspuns scris pe wathapp, ca isi cer scuze pentru neplacerile create si de acest caz. Si daca doresc sa schimb parbrizul ma costa doar 430+250lei manopera!!!!. Aici m-am saltat de fund si i-am luat la ture, cum asa! e vina voastra si voi imi vindeti pentru a doua oara parbrizul , voi cu vina si tot voi cu profitul???.
Au inceput cu scuze fara sens, ca recunosc ca in 2014 au avut un lot de parbrize N.G. findca cele de la Pilkington au fost defecte si au preferat sa puna N.G.
Deci pe loc recunosc cei de la Cluj iar babuinii de la C-ta o tin pe a lor ca ei nu au avut asa ceva s-au ca sa fi montat vre-o data asa ceva.???...
Dar mai au termen pina luni dimineata cind astept un raspuns acceptabil mie in urma abuzului comis de ei babuinii!....
Daca nu îi predau pe mina O.P.C.-ului C-ta inpreuna cu celelalte plingeri gasite pe aceste site-uri sa vada si domnii ca acesti babuini le au in singe cu practicile de asemenea manufactura si ca nu a fost si nu este o intimplare si ca tot ce sq inpamplat este o oractica des intalnita in ograda acestor smecheri sub sigla de Pilkington....
Am sa incerc sa intru pe site-ul oficial al Germanilor sa le prezint si lor cazul meu si a multoro cum sunt serviti si respectati clientii care le calca pragul?. Sper sa le trezesc interesul si sa dea cu ei de pamint....

+Quote Post
Vizitator_meme57.
mesaj Cu o saptamana in urma
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Radion Valentin @ Mar 18 2017, 10:31 AM) *
Hm, opserv ca nu sunt singurul "TEPUIT" de dragonii de la super firma cu renune Pilkington Constanta!!!!.. In 2014 am schimbat parbrizul pentru a doua oara la un Peugeot 307 sw .
Acesti smecheri, nemernici nici nu stiu cum s-ai numesc au profitat profund de naivitatea si de bunatatea mea si au pus pe masina ce le-a convenit lor?.
De ce spun asta, in urma unei interventii la un centru de parbrize Tulcea sa-mi astupe o gaura produsa de o petricica mica au depistat ca parbrizul meu nu e de Pilkington si ca e de la NORD GLASS! dar atentie la facturare am fost taxat pentru un Pilk?.
Am sunat inapoi la golanii sa le aduc la cunostinta ce frauda mi-au produs.
Prima data i-am intrebat daca au acest tip de parbriz N.G. si au sustinut sus si tare ca ei nu monteaza asa ceva si ca nu au avut vre-o data in firma lor acest tip de parbriz?.....
Am insistat asupra faptului ca au avut si au si montat in 2014!. Au raspus cu tarie NU d-le daca va spun ca nu NU?. Atunci mie de ce mi-ati pus pe masina asa ceva ?. Au inceput cu scuze ca nu au pus , ca ei sunt o firma serioasa si ca e inposibil si daca avetoi poze cu aceste probleme puneti-le pe site-ul nostru ca o lamurim.
Am pus poze au vazut si pe loc mi-au dat dreptare, tot ei mi-au cerut ragaz sa lamureasca problema in baza unui referat chipurile pe care il scriau ei la baja Cluj sa ia la cunostinta de acest caz. A doua zi primesc un raspuns scris pe wathapp, ca isi cer scuze pentru neplacerile create si de acest caz. Si daca doresc sa schimb parbrizul ma costa doar 430+250lei manopera!!!!. Aici m-am saltat de fund si i-am luat la ture, cum asa! e vina voastra si voi imi vindeti pentru a doua oara parbrizul , voi cu vina si tot voi cu profitul???.
Au inceput cu scuze fara sens, ca recunosc ca in 2014 au avut un lot de parbrize N.G. findca cele de la Pilkington au fost defecte si au preferat sa puna N.G.
Deci pe loc recunosc cei de la Cluj iar babuinii de la C-ta o tin pe a lor ca ei nu au avut asa ceva s-au ca sa fi montat vre-o data asa ceva.???...
Dar mai au termen pina luni dimineata cind astept un raspuns acceptabil mie in urma abuzului comis de ei babuinii!....
Daca nu îi predau pe mina O.P.C.-ului C-ta inpreuna cu celelalte plingeri gasite pe aceste site-uri sa vada si domnii ca acesti babuini le au in singe cu practicile de asemenea manufactura si ca nu a fost si nu este o intimplare si ca tot ce sq inpamplat este o oractica des intalnita in ograda acestor smecheri sub sigla de Pilkington....
Am sa incerc sa intru pe site-ul oficial al Germanilor sa le prezint si lor cazul meu si a multoro cum sunt serviti si respectati clientii care le calca pragul?. Sper sa le trezesc interesul si sa dea cu ei de pamint....

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 28th April 2017 - 07:53 PM