IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Viata si moartea pentru atei
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 12 2011, 08:45 AM
Mesaj #211

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 12 2011, 05:43 AM) *
Sau, cine e cuminte sa se roage si ii dau numerele la loto. Nu mai trebuie sa munceasca.
Ilaminatule, incearca sa-ti scoti din cap , daca poti, imaginea batranelului cu barba care priveste de sus si se joaca dupa cum are chef cu lumea, face bine la cei buni si rau la cei rai. Imagineaza-ti, daca poti, ceva mult, mult mai complex, din care ce ai invatat tu la scoala de spermatozoizi si cromozomi reprezinta doar o picatura. Ia incearca, poate chiar reusesti nu sa intelegi, dar macar sa iti imaginezi cam ce inseamna Dumnezeu.

Bah, adica Dumnezeu e ceea ce-si imagineaza fiecare, numa sa fie mega complex?
Pai ce ne facem atunci cu aia mai saraci cu duhul, a caror imaginatie nu strabate mai departe de moshu cu barba? Si-s multi zau asa...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ilaminatul.
mesaj Aug 12 2011, 09:09 PM
Mesaj #212

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 12 2011, 05:43 AM) *
Sau, cine e cuminte sa se roage si ii dau numerele la loto. Nu mai trebuie sa munceasca.
Ilaminatule, incearca sa-ti scoti din cap , daca poti, imaginea batranelului cu barba care priveste de sus si se joaca dupa cum are chef cu lumea, face bine la cei buni si rau la cei rai. Imagineaza-ti, daca poti, ceva mult, mult mai complex, din care ce ai invatat tu la scoala de spermatozoizi si cromozomi reprezinta doar o picatura. Ia incearca, poate chiar reusesti nu sa intelegi, dar macar sa iti imaginezi cam ce inseamna Dumnezeu.

Pai si-atunci la ce mai avem nevoie sa ne rugam sau sa zicem ca chipurile credem, din moment ce Dumnezeu isi face treaba cum stie el mai bine de cand lumea si nu ia aminte la nimeni si la nimeni si cu buna seama nici la cine se roaga si la cine nu.
Si, ca veni vorba de loto.. Dumnezeu asta complex pe care il inteleg unii ce rol joaca in tragerea la sorti si in brodeala ca evlaviosu Mitica Miticescu sa fi fost straluminat sa puna cate-o cruce stramba unde trebuie ca sa castige jackpotu'?
Ca caile Domnului tare mai sunt fara nici un sens, zau si-n vecii vecilor..

+Quote Post
milud
mesaj Aug 21 2011, 04:14 PM
Mesaj #213

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 19
Inscris: 21-August 11
Utilizatorul numarul: 29 231

"Un ateu considera ca viata este finita in timp si nu exista viata dupa moarte. Aceste lucruri sunt ilogice si va invit sa urmariti urmatorul rationament-Daca un ateu considera ca viata e finita atunci nu conteaza ca va muri maine sau peste 30 de ani deoarece moartea e implacabila si inevitabila.Atunci ce rost mai are sa traiesti inca 30 de ani, logic ar fi pentru un ateu sa se sinucida imediat deoarece viata nu are nici un sens.Un om religios are un sens in viata-Divinitatea are un scop pentru el-dar ateul nu are nici un scop asa ca de ce sa mai traiasca.Singurii atei adevararti sunt sinucigasii, cei care se declara atei si nu se sinucid nu sunt adevarati atei. "

De unde stii cum considera un ateu viata ? Ateii sint cei care neaga existenta lui Tataie, dar in privinta altor lucruri au atitea pareri citi sint ei in total plus una. O mare nedreptate li se face ateilor - in afara ca li se iau bani din buzunar pentru constructia unor locasuri de cult si plata barbosilor - prin faptul ca tot felul de bigoti nu se multumesc doar sa-i ostracizeze pentru ca nu cred in existenta unei entitati atotputernice, dar le si pun in gura tot felul de enunturi stupide si total nefondate.

Ateii, ca si adeistii, sint de doua mari categorii: pozitivisti si negativisti. Primii spun "Cred ca nu exista Dumnezeu" iar ultimii " Nu cred ca exista Dumnezeu". Daca intre aceste doua enunturi nu vedeti nici o diferenta, nu are sens sa va mai dati cu parerea despre atei sau adeisti. Adeistii nu se refera doar la Tataie ci ei nu au nevoie de nici o alta zeitate ca sa-si explice lumea si ce vrea ea.

Existenta unui "scop" pe care l-ar avea o alta entitate in legatura cu existenta mea m-ar face sa ma sinucid in secunda doi numai ca sa-i stric jucarica. Eu sint adeist negativ - adica spun "Nu cred ca exista nici un zeu" - si, daca dovada ca asa ceva exista ar consta tocmai in "scopul" vietii mele prestabilit de o vointa straina mie, as face totul ca sa arat acelei entitati ca nu ma poate controla.

In rest, sinuciderea este o alegere personala si ea intervine nu cind ne e greu ci cind nu mai avem nici o speranta. Si nici macar ura nu ne mai ajuta...

Aceasta postare a fost editata de milud: Aug 21 2011, 04:19 PM

--------------------
Gasirea si pedepsirea vinovatilor face parte din solutia problemei !

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 25 2011, 03:29 PM
Mesaj #214

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (milud @ Aug 21 2011, 04:14 PM) *
"Un ateu considera ca viata este finita in timp si nu exista viata dupa moarte. Aceste lucruri sunt ilogice si va invit sa urmariti urmatorul rationament-Daca un ateu considera ca viata e finita atunci nu conteaza ca va muri maine sau peste 30 de ani deoarece moartea e implacabila si inevitabila.Atunci ce rost mai are sa traiesti inca 30 de ani, logic ar fi pentru un ateu sa se sinucida imediat deoarece viata nu are nici un sens.Un om religios are un sens in viata-Divinitatea are un scop pentru el-dar ateul nu are nici un scop asa ca de ce sa mai traiasca.Singurii atei adevararti sunt sinucigasii, cei care se declara atei si nu se sinucid nu sunt adevarati atei. "

De unde stii cum considera un ateu viata ? Ateii sint cei care neaga existenta lui Tataie, dar in privinta altor lucruri au atitea pareri citi sint ei in total plus una. O mare nedreptate li se face ateilor - in afara ca li se iau bani din buzunar pentru constructia unor locasuri de cult si plata barbosilor - prin faptul ca tot felul de bigoti nu se multumesc doar sa-i ostracizeze pentru ca nu cred in existenta unei entitati atotputernice, dar le si pun in gura tot felul de enunturi stupide si total nefondate.
Citeaza
Spune-mi citi bani ai dat tu pina acum bisericii? De ce te plingi fara sa te doara? Dar mai grav! La UNICEF citi bani ai dat? Daca nu exista etica in credinta ateista ( e si asta o credinta pina la fanatism, adica cei care cred in inexistenta lui Dumnezeu ) de ce o sustii ? Cu ce te incalzeste? Este cuvintul meu impotriva cuvintului tau. Nimeni nu are argumente concrete ( eu daca am nu le pot impartasi caci sint absolut personale ) dar are dreptate cel care striga mai tare. Hai sa fim si putin seriosi. Pe timpuri blasfemia era pedepsita cu moartea. Astazi nu se mai pedepseste nici incestul si nici crima.

Ateii, ca si adeistii, sint de doua mari categorii: pozitivisti si negativisti. Primii spun "Cred ca nu exista Dumnezeu" iar ultimii " Nu cred ca exista Dumnezeu". Daca intre aceste doua enunturi nu vedeti nici o diferenta, nu are sens sa va mai dati cu parerea despre atei sau adeisti. Adeistii nu se refera doar la Tataie ci ei nu au nevoie de nici o alta zeitate ca sa-si explice lumea si ce vrea ea.

Existenta unui "scop" pe care l-ar avea o alta entitate in legatura cu existenta mea m-ar face sa ma sinucid in secunda doi numai ca sa-i stric jucarica. Eu sint adeist negativ - adica spun "Nu cred ca exista nici un zeu" - si, daca dovada ca asa ceva exista ar consta tocmai in "scopul" vietii mele prestabilit de o vointa straina mie, as face totul ca sa arat acelei entitati ca nu ma poate controla.

In rest, sinuciderea este o alegere personala si ea intervine nu cind ne e greu ci cind nu mai avem nici o speranta. Si nici macar ura nu ne mai ajuta...

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Dec 16 2011, 06:47 PM
Mesaj #215

Guests

Gresit, un ateu nu se sinucide niciodata pentru ca isi pierde singura viata si in mod normal nu isi batjocoreste si nu isi nedreptateste semenii pentru ca pentru ei nu mai exista o alta viata sa fie fericiti, raiul fiind un basm.
In schimb un credincios crestin sau musulman isi da viata oricand cu gandul la minunata viata de apoi care e inexistenta.Medicii din mai multe spitale de prestigiu din lume au identificat cauzele asa numitelor experiente din afara trupului si anume decorporalizari, intalnirea cu cei morti si celebrul tunel la capatul caruia se afla o lumina, si au constatat cu tehnica de ultima generatie ca este vorba despre halucinatiile unui creier muribund pentru ca dupa ce inima isi inceteaza activitatea, energia trupului se descarca in natura si creeaza iluzia unei desprinderi de trup iar apoi creierul care mai functioneaza in mod normal maxim 3-4 minute, incepe sa halucineze fiind lipsit de oxigen si in final se descarca si el si se inchide definitiv, deci nu exista dumnezeu si viata de apoi.
Dvs. credeti ca eu ca ateu nu mi-as fi dorit sa existe raiul, dar ce dement de pe pamantul asta nu si-ar fi dorit asta?
Trebuie sa fim realisti si sa constatam cu durere ca oamenii de stiinta au dreptate cand vorbesc despre varsta pamantului, despre big-bang, despre evolutionism si evolutie etc.
Ganditi-va si dvs. logic ca dumnezeu si spiritele nu s-ar juca de-a baba-oarba cu pamantenii si totul ar fi clar.Ganditi-va si la toate vietuitoarele care se devoreaza intre ele fara discernamant pentru ca baza speciei o constituie creierul si oamenii sunt cei mai evoluati dar nici ei nu sunt exemplu pozitiv pentru ca sunt dominati practic formati din 2 tipuri de energie si anume, pozitiva si negativa din pacate.
Daca un dumnezeu ar fi existat cu adevarat, totul ar fi fost roz pe pamant si perfect dar nu exista.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 17 2011, 04:45 PM
Mesaj #216

Guests

Citeaza (mihai @ Dec 16 2011, 06:47 PM) *
Gresit, un ateu nu se sinucide niciodata pentru ca isi pierde singura viata si in mod normal nu isi batjocoreste si nu isi nedreptateste semenii pentru ca pentru ei nu mai exista o alta viata sa fie fericiti, raiul fiind un basm.
In schimb un credincios crestin sau musulman isi da viata oricand cu gandul la minunata viata de apoi care e inexistenta.

Deci ateul nu se sinucide niciodata (nu stiu de unde ai statistici) pentru ca stie ca alta viata nu mai exista.
Pe cand crestinul se omoara ca sa ajunga in rai desi stie ca sinuciderea te duce drept in iad. Asta ai vrut sa zici?
Probabil ai scris in gluma.

+Quote Post
kenya1974
mesaj Oct 27 2012, 12:51 PM
Mesaj #217

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 5 2011, 09:36 AM) *
"[Ia spune tu ca o concluzie, care este marele pericol pentru omenire? Faptul ca unul isi face cruce cand trece pe langa o biserica, faptul ca el crede ca lumea a fost facuta in sapte zile sau.... poluare, droguri, boli, foamete, suprapopulare, violenta, coruptie, insecuritate...hai ca pot sa umplu trei pagini dar nu e cazul, ai prins ideea. Sa inteleg ca pentru tine marele pericol e baba aia care isi face sapte cruci sa goneasca diavolul?

Pai,baba aia isi face sapte cruci pentru ca in loc sa o duca la scoala maica-sa a dus-o la biserica.De-aia acum sta cu mana intinsa si nici ea nu stie de ce isi face cele sapte cruci.Nici nu vrea sa faca efortul sa gandeasca,la ce bun,nu are exercitiul asta si oricum este convinsa ca ma-sa si parintele au stiut ei mai bine.....
Da ia sa o invit eu sa ma ajute sa spal niste covoare duminica(pe bani,ca sa nu se mai umileasca-dar oare e constienta ca se umileste-la colt cu mana intinsa).ptiu de sabatoare sa faca laturi?????Nici gand,mai bine moare de foame.
Acesta este adevarul si realitatea ei-si nu face rau nimanui.....ea, una, sau inca doua, trei ca ea,dar cand fenomenul se intinde si incepem sa denumim cersetoria"plaga"se schimba judecata,e de rau.
Poate religia sa opreasca asta?A reusit sa o faca vreodata?Caci Biserica este acea institutie indreptata catre om,are aceasta obligatie,de fapt de aceea exista nu?Caci Dumnezeu nu are nevoie de slujitori,oamenii,pacatosii,nefericitii,cei abandonati,cei uitati.
Ce este realitate si ce este iluzie?Ca vor fi fericiti in viata de apoi,ca poti trai ca un animal,ca te poti tavali in ignoranta si ca te poti consola la infinit cu niste ritualuri ridicole,ca poti deveni penibil bulucindu-te la niste moaste alergand dupa iluzii.....
Realitatea este ca avem o singura viata,buna sau rea,si o singura sansa de a fi oameni,cu noi si cu cei din jurul nostru,putem incerca sa aflam ce e cu noi pe aici sau putem sa pasim pe acelasi drum prafuit si tabacit de cei fara stiinta de carte.Biserica se zbate sa supravietuiasca si sa se imbrace in alte haine mai moderne,dar intr-o zi,intr-o buna zi va pieri.Rezista in Romania pentru ca e o tara mutilata de 50 de ani de comunism,de 20 de ani de zapaceala,plina de o populatie tot mai batrana,mai needucata,mai speriata.
Pentru ca asa este mintea umana facuta,omul are nevoie de Dumnezeu precum are copilul nevoie de sanul mamei-pentru ca nu are inca dinti-dar de biserica,omul evoluat,educat,constient de el insusi-cu siguranta nu mai are.

+Quote Post
Vizitator_baba.
mesaj Oct 27 2012, 01:41 PM
Mesaj #218

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Oct 27 2012, 12:51 PM) *
...Pentru ca asa este mintea umana facuta,omul are nevoie de Dumnezeu precum are copilul nevoie de sanul mamei-pentru ca nu are inca dinti-dar de biserica,omul evoluat,educat,constient de el insusi-cu siguranta nu mai are.

Apoi maica, se vede ca esti tanar si pus pe fapte mari...
Sa vezi matale cati oameni educati si hotarati nevoie mare sa schimbe la inceput lumea, se domolesc treptat si ajung tare bisericosi catre final. Stii de ce? Pentru ca viata este doar una si le este frica.

+Quote Post
kenya1974
mesaj Oct 30 2012, 05:13 PM
Mesaj #219

Membru
**

Citeaza (baba @ Oct 27 2012, 01:41 PM) *
Apoi maica, se vede ca esti tanar si pus pe fapte mari...
Sa vezi matale cati oameni educati si hotarati nevoie mare sa schimbe la inceput lumea, se domolesc treptat si ajung tare bisericosi catre final. Stii de ce? Pentru ca viata este doar una si le este frica.

Maica,nu sunt nici"prea"tanara nici naiva.Oamenii educati cu adevarat nu sunt bigoti,si nici suta la suta hotarati sa schimbe lumea.Frica nu este explicatia pentru bisericosenie,golul,lasitatea,lenea-acestea sunt motivele pentru care oamenii devin supusi,resemnati,idolatri.Si uneori marea lor "pietate"nu este decat praf in ochi,ipocrizie gratuita pentru diferite ratiuni-politice,sociale,mondene-pentru ca da bine la mase.....Adica la noi,dupa 50 de ani de materialism comunist(cu care EI au crescut)vrei sa spui ca au devenit brusc credinciosi????Eu zic ca NU!!!!Se prefac,multi nici nu stiu ce inseamna credinta.Dar contraataca ideologic,cica daca nu mergi la Biserica esti "ateu".Oricum nu le pasa ce crezi,le pasa ca s-ar putea sa-ti retragi cotizatia.Nu ar trebui sa-si faca griji(deocamdata!!!!)sunt destui,prea multi care o vor face in continuare.

+Quote Post
Vizitator_baba.
mesaj Oct 30 2012, 07:46 PM
Mesaj #220

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Oct 30 2012, 05:13 PM) *
Maica,nu sunt nici"prea"tanara nici naiva.Oamenii educati cu adevarat nu sunt bigoti,si nici suta la suta hotarati sa schimbe lumea.Frica nu este explicatia pentru bisericosenie,golul,lasitatea,lenea-acestea sunt motivele pentru care oamenii devin supusi,resemnati,idolatri.Si uneori marea lor "pietate"nu este decat praf in ochi,ipocrizie gratuita pentru diferite ratiuni-politice,sociale,mondene-pentru ca da bine la mase.....Adica la noi,dupa 50 de ani de materialism comunist(cu care EI au crescut)vrei sa spui ca au devenit brusc credinciosi????Eu zic ca NU!!!!Se prefac,multi nici nu stiu ce inseamna credinta.Dar contraataca ideologic,cica daca nu mergi la Biserica esti "ateu".Oricum nu le pasa ce crezi,le pasa ca s-ar putea sa-ti retragi cotizatia.Nu ar trebui sa-si faca griji(deocamdata!!!!)sunt destui,prea multi care o vor face in continuare.

Apoi maica, sa stii ca oamenii needucati chiar cred de multe ori. Ceilalti ajung treptat ipocriti in sensul ca se straduiesc din rasputeri sa-i convinga atat pe cei din jur, cat si pe ei insisi ca s-au dat pe brazda. Incearca sa faca un hedging spiritual, adica: mai, ratiunea imi spune sa nu cred, dar atata timp cat exista probabilitatea sa ma insel, ce ma costa sa ma asigur?
Si pentru ca asa functioneaza mintea umana, incearca sa se autosugestioneze in acest sens si se revolta sincer daca-i acuzi de prefacatorie. Ceva de genul: pot sa-l pacalesc chiar si pe El, ca la fotbal, tot doua picioare avem, jucam pe acelasi teren... Nu stiu unde ajung in afara de tarana, dar daca riscul se produce, nu s-au acoperit deloc si nu-i vad bine.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 30 2012, 08:04 PM
Mesaj #221

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Oct 30 2012, 05:13 PM) *
Oamenii educati cu adevarat nu sunt bigoti,si nici suta la suta hotarati sa schimbe lumea.

Cine are o limbă, are o credință. Cine are o credință, are o biserică. Cine are o biserică, are o Țară.
Dar cum să se compare incultul, bigotul și anacronicul de Grigore Vieru cu o reprezentantă de frunte a generației '70, generație cu foarte multe exemplare de Oameni Noi, cei fara de Dumnezeu...

+Quote Post
kenya1974
mesaj Oct 31 2012, 04:10 PM
Mesaj #222

Membru
**

Citeaza (baba @ Oct 30 2012, 07:46 PM) *
ratiunea imi spune sa nu cred, dar atata timp cat exista probabilitatea sa ma insel, ce ma costa sa ma asigur?

Strabunicul meu,care a facut razboiul,care a dat mana cu regele Mihai (chiar daca era un simplu baiat care ii vopsea barcile),care a avut 100 de meserii,care a murit dupa ce si-a tuns si ultimul stranepot si care a ramas pentru totdeauna in inima mea si in amintirea ca mea ca cel mai intelept om pe care l-am cunoscut vreodata,a ales pe la jumatatea vietii sa se pocaiasca-a intrat intr-un cult care propovaduieste simplitatea si smerenia-din aceeasi ratiune.Ne spunea:nu stiu daca este ceva,dar daca este?
Ei,si toata tineretea m-a framantat alegerea asta a lui Tataia Mosu.
Apoi am inceput sa inclin catre rational(pentru ca asa sunt eu facuta,n-am ce-i face)si "am strivit corola de minuni a lumii"si am constatat ca nu doresc sa ma duc in rai,pentru ca toti cei pe care-i iubesc sunt niste pacatosi incurabili si cu siguranta nu-i voi mai regasi acolo!!!!!
De ce sa-mi las rand la o recompensa pe care,daca indeplinesti prin traire si simtire regulile umanitatii,este posibil, oricum ,sa o primesti?Ce este religia-un compediu de reguli si pilde prin care fiecare membru al societatii este invatat sa traiasca in comunitate cu altii si in armonie cu ceilalti.Zic,daca acum 2000 de ani era imperios necesara ca singur obiect de convingere a maselor,omul care a evoluat in timp,care a crescut spiritual nu mai citeste tot abecedarul.
Viata de dupa moarte-ha,cine nu doreste si nu viseaza la ea?Dar viata asta de aici,de acum,daca o devalorizam,daca o trunchiem,daca nu o privim in fata.....daca este unica!!!!Ce ti se pare mai riscant,ce plata este mai grea,sa renunti la posibil unica viata pe care o ai,singura ocazie de a fi constient in favoarea uneia iluzorii-care POATE exista?
Mai ganditi-va poate avea valoare ceva ce este vesnic,fara sfarsit,este viata vesnica umana?Poate fi?

+Quote Post
kenya1974
mesaj Oct 31 2012, 04:19 PM
Mesaj #223

Membru
**

Citeaza (Laur006 @ Oct 30 2012, 08:04 PM) *
Cine are o limbă, are o credință. Cine are o credință, are o biserică. Cine are o biserică, are o Țară.
Dar cum să se compare incultul, bigotul și anacronicul de Grigore Vieru cu o reprezentantă de frunte a generației '70, generație cu foarte multe exemplare de Oameni Noi, cei fara de Dumnezeu...

Nu va suparati....cine este Grigore Vieru?????
De ce nu Maica Tereza?
Sa raspund....pentru ca aceasta s-a indoit inainte sa moara,ca viata ei a dat-o celorlalti,iar pentru ea s-a sfarsit singura viata pe care a avut-o!!!!Si iata nu prea-si mai aminteste lumea de ea.
De barzi si idolatri sunt satula.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 31 2012, 05:27 PM
Mesaj #224

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Oct 31 2012, 04:19 PM) *
Nu va suparati....cine este Grigore Vieru?????

Nu ma supar... nici macar dumnealui, de unde e acum, nu se supara pe nimeni, stiut fiind ca ignoranta umana nu e un păcat...

Citeaza (kenya1974 @ Oct 31 2012, 04:10 PM) *
[...]omul care a evoluat in timp,care a crescut spiritual ...
Viata de dupa moarte-ha,cine nu doreste si nu viseaza la ea?

... pai daca acceptati ca in individul uman exista ceva numit spirit si daca sunteti de acord cu definitia acestui termen (factor ideal al existentei, opus materiei), de ce e asa de greu de conceput viata de dupa moarte?

Citeaza (kenya1974 @ Oct 31 2012, 04:10 PM) *
[...]Dar viata asta de aici,de acum,daca o devalorizam,daca o trunchiem,daca nu o privim in fata.....daca este unica!!!!

In primul rand, toti (mai putin adeptii teoriei reincarnarii) suntem de acord ca viata asta de aici, de acum este unica. Nu vei mai avea sansa alteia, e corect! Tocmai de aceea e foarte important sa nu alegi eronat raspunsul la intrebarea: ce rost am pe lumea asta, de ce m-am nascut eu aici, acum? Modul meu de gandire, ideile dupa care ma misc in societate, faptele/actiunile pe care decid sa le fac, chiar sunt lipsite de sens si importanta spirituala?

+Quote Post
kenya1974
mesaj Oct 31 2012, 07:04 PM
Mesaj #225

Membru
**

[quote name='Laur006' date='Oct 31 2012, 05:27 PM' post='268220']
Nu ma supar... nici macar dumnealui, de unde e acum, nu se supara pe nimeni, stiut fiind ca ignoranta umana nu e un păcat...

Nu era vorba de ignoranta ci de neincredere......in filosofia dumnealui.

... pai daca acceptati ca in individul uman exista ceva numit [i]spirit si daca sunteti de acord cu definitia acestui termen (factor ideal al existentei, opus materiei), de ce e asa de greu de conceput viata de dupa moarte?
[/i]

Spiritul uman este ceea ce ne deosebeste de restul vietatilor de pe pamant-adica:comunicare,exprimarea,creativitatea,cunoasterea si autocontrolul.Nu consider ca fiind opus materiei decat daca imi inchipui "spiritul"ca pe o entitate distincta,care salasluieste pe undeva printr-un organ,camuflat,necunoscut.Aceasta este o conceptie caraghioasa,penibila si pe care mintea mea nu o accepta.
Spiritul meu este legat de trupul meu material,a luat nastere odata cu el,a crescut odata cu el si va dispare odata cu el,nu-si va lua zborul,nu va ajunge la portile raiului si nu-si va intalni strabunii,nici animalul preferat.
Acum cand comunic pe acest site se cheama ca am o activitate spirituala,peste cateva minute voi merge sa dorm-aia e o activitate materiala,pur si simplu.
Nu neg faptul ca aceste calitati pe care omul le poseda au un rost,exista un plan,nu cred ca suntem rodul unor combinatii haotice infinite,dar de aici si pana la a accepta toate aberatiile religioase este cale lunga.Iluzii,mintea noastra nu este capabila sa cuprinda aceste mistere,nici macar nu suntem in stare sa ne controlam atavismele,instinctele,bolile,etc.

Aceasta postare a fost editata de kenya1974: Oct 31 2012, 07:10 PM

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Nov 1 2012, 08:50 AM
Mesaj #226

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Oct 31 2012, 07:04 PM) *
Spiritul uman este ceea ce ne deosebeste de restul vietatilor de pe pamant-adica: comunicare, exprimarea, creativitatea, cunoasterea si autocontrolul. Nu consider ca fiind opus materiei decat daca imi inchipui "spiritul"ca pe o entitate distincta, care salasluieste pe undeva printr-un organ, camuflat, necunoscut. Aceasta este o conceptie caraghioasa, penibila si pe care mintea mea nu o accepta.

Aveti dreptate sa nu acceptati aceasta conceptie. Auzi: spiritul e ceva care salasluieste intr-un organ camuflat, necunoscut!?! A vrut sa rada putin de dvs cine v-a spus chestiile astea.
(Pe de alta parte, referitor la acceptiunea spirit = entitate distincta, nemateriala, ma rog pt dvs sa nu aveti de-a face in viata aceasta cu dovezi in favoarea acestei... idei, deocamdata, pt atei... decat daca acele entitati netrupesti va vor binele wink.gif )

Citeaza (kenya1974 @ Oct 31 2012, 07:04 PM) *
Spiritul meu este legat de trupul meu material, a luat nastere odata cu el, a crescut odata cu el si va dispare odata cu el.

Aceste cuvinte ne doare, cum spuneau Cațavencii (ziaristii) laugh.gif
Nici macar trupul nu dispare (ci se transforma incet-incet in elementele constitutive), cu atat mai putin ceva ce are caracteristici opuse materiei...

Dar, in fine... nu sunt eu in masura sa dau sfaturi anti-ateism, sau pro-crestinism, ca eu nici viciile trupesti si sufletesti personale nu am ajuns sa mi le controlez, apoi sa le transform in virtuti, (cum ar trebui sa faca toata lumea, nu doar sfintii).

Daca totusi am reusit sa ajungem la un consens - ca dvs, si orice om, fara exceptie, are un rol, un rost, o insemnatate, intr-un plan diferit de cel material, adica, mai pe de-a dreptul, in plan spiritual și că actiunile, vorbele si gandurile pe care le emitem cu voie(!) in orice moment al aceastei existente produc consecinte (personale, si nu numai!) in acel plan - eu imi declar incheiata activitatea misionara cu dvs smile.gif De rest, se va ocupa cine stiu eu. Va doresc pace sufleteasca, indiferent daca o numiti cu alti termeni smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 3 2012, 10:32 AM
Mesaj #227

Guests

Laur ai un mail privat smile.gif

+Quote Post
Vizitator_grandpa.
mesaj Dec 25 2012, 05:10 PM
Mesaj #228

Guests

Citeaza (Moise @ May 26 2009, 06:25 PM) *
Un ateu considera ca viata este finita in timp si nu exista viata dupa moarte. Aceste lucruri sunt ilogice si va invit sa urmariti urmatorul rationament-Daca un ateu considera ca viata e finita atunci nu conteaza ca va muri maine sau peste 30 de ani deoarece moartea e implacabila si inevitabila.Atunci ce rost mai are sa traiesti inca 30 de ani, logic ar fi pentru un ateu sa se sinucida imediat deoarece viata nu are nici un sens.Un om religios are un sens in viata-Divinitatea are un scop pentru el-dar ateul nu are nici un scop asa ca de ce sa mai traiasca.Singurii atei adevararti sunt sinucigasii, cei care se declara atei si nu se sinucid nu sunt adevarati atei.

RATIUNE DE "CIZMA" !DECE SA NU CONTEZE CAND MORI, DACA ESTI ATEU? PAI ,PARE CA ESTE TOCMAI INVERS!!!!!!!!CREDINCIOS FIIND SI CREZAND IN VIATA VESNICA DE DUPA MOARTE,IN RAI , CRESTINII AR FI CEI MAI PREDISPUSI LA SUICID! AAAAA! DAR E PACAT!!!!!MA MIR CUM DE NU-TI PLEZNESTE CAPUL DE ATATA GANDIRE INTENSAAAAAAAA!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 27 2012, 06:35 PM
Mesaj #229

Guests

Vorbe din batrani: Un destept poate fi prost cand vrea el, pe cand un prost nu poate fi destept niciodata.
Fa ce zice popa, si nu ce face el.

Daca Dumnezeu te judeca dupa fapte, Pariul lui Pascal te duce direct la iad.
Pariul anti-Pascal ar spune ca, daca te porti corect si exista divinitate, vei fi promovat chiar daca esti ateu, iar daca nu exista, nu ai pierdut nimic, pe cand daca te porti incorect vei fi retrogradat, iar incercarea de a corupe divinitatea cu daruri si valori oferite la biserici este factor agravant, iar daca nu exista divinitate ti-ai pierdut viata si valorile degeaba.

Crestin sau nu, religiosul este in aceeasi oala cu ceilalti asemeni lui, pe cand ateii sunt asemenea Tatalui care i-a creat si i-a daruit cu har sa aduca oamenilor bunastare si un nivel de trai mai ridicat ... Oare exista vreo inventie pe care o folosesc liderii religiosi - telefon, calculator, tren, avion, masina, internet, lumina electrica, etc, etc ... - pe care sa o fi daruit lumii vreun popa, arhimandrit, episcop, p0atriarh sau papa ? Nu cumva harul divinitatii a ajuns in curtea ateilor, daca au inventat atatea ? Nu cumva ei seamana cel mai bine cu Creatorul, fiind Fiii Lui ? Nu cumva cei care se dau creati sunt de fapt evoluatii, iar cei care se cred evoluati sunt de fapt creatii ?

Hai ca v-am bagat in ceata de sarbatori ...
Un an nou fericit si la multi ani !!!

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Aug 20 2014, 11:57 AM
Mesaj #230

Guests

Viaţa după moarte nu este doar o iluzie Dacă vreţi să vă convingeţi că exista ceva după ce moarte vă invit să citiţi cartea "Moartea şi tentaţia veşniciei." o puteţi achiziţiona de la adresa acesta : https://www.facebook.com/florentin.urda

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Feb 23 2015, 06:43 AM
Mesaj #231

Guests

Un ateu considera ca viata este finita in timp si nu exista viata dupa moarte. Aceste lucruri sunt ilogice si va invit sa urmariti urmatorul rationament-Daca un ateu considera ca viata e finita atunci nu conteaza ca va muri maine sau peste 30 de ani deoarece moartea e implacabila si inevitabila.Atunci ce rost mai are sa traiesti inca 30 de ani, logic ar fi pentru un ateu sa se sinucida imediat deoarece viata nu are nici un sens.Un om religios are un sens in viata-Divinitatea are un scop pentru el-dar ateul nu are nici un scop asa ca de ce sa mai traiasca.Singurii atei adevararti sunt sinucigasii, cei care se declara atei si nu se sinucid nu sunt adevarati atei.

Draga Moise,
Uite ce recomand io drept-credinciosilor: crestini, musulmani, etc. Din moment ce exista viata vesnica si Lumea lui Dumnezeu/Allah etc este mai minunata decat viata grea de aici, incolonati-va la Termocentrale si mergeti in cazane, ca macar prin "trecerea voastra la lumea minunata de dincolo" sa ne face-ti noua, aici pe Pamant, in lumea sta mizera, un serviciu, in sensul ca, macar gigacaloria sa fie gratis. Primii - ca sa dea exemplu - sa fie popimea/hogii etc, ca ea este mai apropiata de "Barbos", da? Mult success iti doresc si viata vesnica lunga in minunatul Rai (unde apare el in Biblie? Ca eu nu am citit decat de Gradina Edenului, dar aia nu poate fi Raiul, ca ea este, aici pe Pamant, in actualul Iraq...)

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Mar 9 2015, 01:37 PM
Mesaj #232

Guests

Citeaza (Florin @ Aug 20 2014, 11:57 AM) *
Viaţa după moarte nu este doar o iluzie Dacă vreţi să vă convingeţi că exista ceva după ce moarte vă invit să citiţi cartea "Moartea şi tentaţia veşniciei." o puteţi achiziţiona de la adresa acesta : https://www.facebook.com/florentin.urda

Sfatul meu este sa nu mai cititi toate prostiile, ci sa experimentati, direct si fara intermediari.
Viata dupa moarte exista si este vesnica. Doar ca nu este accesibila celor sub 26 de ani impliniti. Recomandarea este sa aveti minim 40. Si sa o cautati la domiciliul ei vesnic.

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Mar 9 2015, 06:39 PM
Mesaj #233

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 27 2012, 06:35 PM) *
Vorbe din batrani: Un destept poate fi prost cand vrea el, pe cand un prost nu poate fi destept niciodata.
Fa ce zice popa, si nu ce face el.

Lol! Alt "baiat dastept"!
Pentru ca nu am timp dau rapid explicatia:
Invatarea la ...animale (implicit la oameni, care fac parte din regnu' animal):
1. Invatare operationala: popa nu vede curentu' electric, si atunci pune mana pe cablu de 110 kV. Crapa instantaneu, si nu (apuca sa) invata nimic, dar cei care se uita la el, invata sa NU puna mana pe cablu!
2. Invatarea sociala: cand ajung int-un loc strain, ma uit la cei din jur cum procedeaza, si fac si eu la fel (invatare prin imitare). De aceea, niciodata in vecii vecilor NU voi putea invata etica de la Clanul Stoaca.. De aceea voi face ce face popa si nu ce spune el ca trebuie sa fac, pentru ca "a face ce spune popa in loc de a face ce face popa" ESTE CONTRA NATURII NOASTRE. Este ca si cum ai fi comandante in razboi, dai ordinal de asalt si prima chestier pe care o faci este sa te Pitesti. Cum crezi ca reactioneaza soldatii tai?
Singur cale de a convinge pe altii este puterea exemplului personal, EXACT CEEA CE PRETINDETI CA A FACUT ISUS, doar ca atunci va convenea comportamentul sau.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj May 15 2016, 04:05 PM
Mesaj #234

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Mar 9 2015, 06:39 PM) *
Lol! Alt "baiat dastept"!
Pentru ca nu am timp dau rapid explicatia:
Invatarea la ...animale (implicit la oameni, care fac parte din regnu' animal):
1. Invatare operationala: popa nu vede curentu' electric, si atunci pune mana pe cablu de 110 kV. Crapa instantaneu, si nu (apuca sa) invata nimic, dar cei care se uita la el, invata sa NU puna mana pe cablu!
2. Invatarea sociala: cand ajung int-un loc strain, ma uit la cei din jur cum procedeaza, si fac si eu la fel (invatare prin imitare). De aceea, niciodata in vecii vecilor NU voi putea invata etica de la Clanul Stoaca.. De aceea voi face ce face popa si nu ce spune el ca trebuie sa fac, pentru ca "a face ce spune popa in loc de a face ce face popa" ESTE CONTRA NATURII NOASTRE. Este ca si cum ai fi comandante in razboi, dai ordinal de asalt si prima chestier pe care o faci este sa te Pitesti. Cum crezi ca reactioneaza soldatii tai?
Singur cale de a convinge pe altii este puterea exemplului personal, EXACT CEEA CE PRETINDETI CA A FACUT ISUS, doar ca atunci va convenea comportamentul sau.

Şi totuşi, vorbele din bătrâni sunt pline de înţelepciune, dar aceasta nu este accesibilă celor care se grăbesc.

O altă vorbă din bătrâni spune că "graba strică treaba". Şi aşa e. Uite cum graba de a posta a dus la concluzii care au blocat intelectul cititorilor, lăsându-i fără replică luni de zile.

După îndelungi meditaţii şi sofisticate analize, eu mă simt în stare să dau o replică:

Ateul poate fi creştin când vrea el, pentru că e suficient să se declare şi gata, nimeni nu îi cere explicaţii.
Creştinul însă nu va putea fi ateu niciodată, pentru că nu va fi capabil să explice de ce - şi toţi îl vor întreba asta.
Creştinul trebuie să facă ce zice popa, dacă e creştin. Dacă face ce face popa, e ateu.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj May 15 2016, 04:19 PM
Mesaj #235

Guests

Scopul existenţei - aceasta este diferenţa majoră dintre atei şi credincioşi.

Un ateu consideră că viaţa este finită şi se străduieşte să şi-o împlinească, respectiv să-i adauge plus-valoare - umană, nu materială - pentru a lăsa urmaşilor săi măcar un pic mai mult decât a primit el de la înaintaşi.
Pentru el contează dacă trăieşte mai mult, deoarece poate aduce o contribuţie mai mare la viitorul umanităţii.

Un credincios are ca scop al existenţei moartea, care îl va trimite automat ca rob veşnic la o entitate totalitară.
Pentru el nu contează cât trăieşte, ci doar să nu şi-o facă singur, cu mâna lui.

Delavrancea a spus-o artistic - Moldova nu e a voastră, şi nici a înaintaşilor voştri, ci este a urmaşilor, şi a urmaşilor urmaşilor voştri ...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 15 2016, 05:27 PM
Mesaj #236

Guests

Citeaza (fgh @ May 15 2016, 04:19 PM) *
Un credincios are ca scop al existenţei moartea, care îl va trimite automat ca rob veşnic la o entitate totalitară.
Pentru el nu contează cât trăieşte, ci doar să nu şi-o facă singur, cu mâna lui.

Doaaa , d'aia se roaga toti sa le dea mniezo sanatate . Sau poate d'aia se calca in picioare la pupat de moaste , in speranta ca or pica secerati pe altarul credintei .

Propun sa se inroleze toti popii in armata , eventual sa plece prin vreo misiune prin Afganistan .. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 15 2016, 05:57 PM
Mesaj #237

Guests

Sa fim seriosi , toata lumea vrea in "rai " dar nimeni nu vrea sa moara . Daca nu ar fi existat frica de moarte , religiile nu si-ar fi gasit atatia adepti .

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj May 17 2016, 11:54 AM
Mesaj #238

Guests

Citeaza (Musafir @ May 15 2016, 05:57 PM) *
Sa fim seriosi , toata lumea vrea in "rai " dar nimeni nu vrea sa moara . Daca nu ar fi existat frica de moarte , religiile nu si-ar fi gasit atatia adepti .

Excepţională remarca, pentru asta e bună discuţia de pe forum.

Felicitări !

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj May 17 2016, 12:24 PM
Mesaj #239

Guests

Citeaza (Musafir @ May 15 2016, 05:27 PM) *
Doaaa , d'aia se roaga toti sa le dea mniezo sanatate . Sau poate d'aia se calca in picioare la pupat de moaste , in speranta ca or pica secerati pe altarul credintei .

Propun sa se inroleze toti popii in armata , eventual sa plece prin vreo misiune prin Afganistan .. biggrin.gif

Mă refeream la scopul real, nu la cel dorit sau declarat. Credincioşii sunt numiţi aşa tocmai pentru că una cred şi alta fac, nu ? Şi pentru că nici nu prea ştiu ce fac, de altfel ...

Din moment ce viaţa lor este doar o etapă de pregătire pentru calitatea de rob al unui stăpân, obţinerea acelei calităţi este scopul real al existenţei lor. Chiar dacă nu le vine să creadă când le arăţi adevărul.

Ştiu şi eu pe unul, mare credincios declarat şi sponsor de biserici, mănăstiri, preoţi şi ... mă rog, să nu intru în conflict cu CNCD-ul ... care, aflat în postura de deţinut - foarte departe de cea de rob, dar oarecum umilitoare - fâcea mare tărăboi că nu i se potriveşte, şi şi-a folosit averea şi influenţa pentru a-şi crea condiţii discriminatorii în puşcărie. Oare cum s-o potrivi poziţia sa reală cu cea declarată ? Oare cum o să fie el rob, dacă vizează o funcţie de vice pe-acolo, prin Rai ? Că nu am auzit încă să se fi scos la vânzare astfel de funcţii. Încă !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 18 2016, 01:17 PM
Mesaj #240

Guests

http://www.sciencealert.com/150-scientists...ic-human-genome

+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 06:28 AM