IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> A scazut pretul barilul de petrol -- de ce nu scade si pretul combustibilului ?, In atentia companiilor petroliere cu profituri uriase
Vizitator_Gabriel.
mesaj Sep 18 2008, 08:26 AM
Mesaj #1

Guests

Cred ca titlul discutiei spune tot. Cand creste pretul barilului pe pietele internationale, imediate companiile petroliere au crescut pretul la combustibili. Cand scade .... nu vedem nici o reactie. Sau daca exista este una nesemnificativa. Suntem cumva, noi - comsumatorii -, fraieriti de companiile petroliere din Romania ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Sep 18 2008, 12:12 PM
Mesaj #2

Guests

Nu, nu numai de catre companii ci si de autoritati, presa...
Nu exista o transparenta in fixarea acestor preturi, cum altfel aceste companii sa poata raporta venituri record.
Protectia consumatorului in Romania e un organism fantoma, cum se poate sa nu se autosesizeze?

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 18 2008, 08:27 PM
Mesaj #3

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Gabriel @ Sep 18 2008, 09:26 AM) *
Cred ca titlul discutiei spune tot. Cand creste pretul barilului pe pietele internationale, imediate companiile petroliere au crescut pretul la combustibili. Cand scade .... nu vedem nici o reactie. Sau daca exista este una nesemnificativa. Suntem cumva, noi - comsumatorii -, fraieriti de companiile petroliere din Romania ?

poate a crescut dolarul, nu?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_daniela.
mesaj Oct 22 2008, 10:29 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Gabriel @ Sep 18 2008, 08:26 AM) *

In ultima vreme pretul barilului de petrol s-a redus la jumatate, astfel ca de la 140 dolari a scazut la 70 si totusi, benzina si motorina a scazut cu doar 0.1 de lei. E bataie de joc pt ca guvernul tine taxele si accizele la fel de mari, iar statiile Peco nu vor sa renunte la preturile practicate, avand un profit urias. Daca ei isi bat joc de noi, haideti sa-i boicotam. S-a decis ca in zilele de 27,28 29 octombrie toti soferii care vad aceasta mizerie sa faca front comun si nimeni,pentru nimic in lume, sa nu alimenteze masina si sa nu cumpere nimic din statiile de carburanti. speram ca prin acest mod de protest sa-i provocam si sa vedem o reactie pozitiva a acestui guvern care continua sa isi bata joc de noi!

daca sustii ideea (si chiar daca nu o sustii ), da mai departe

+Quote Post
Lucian*
mesaj Oct 22 2008, 11:47 AM
Mesaj #5

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

de scazut pretul nu poate sa scada imediat pt ca trece un timp destul de lung intre momentul cand petrolul se cumpara si cand produsele din ele ajung la pompa.
Se vor folosi din greu de chestia asta ca sa justifice pretul foarte ridicat.

Tu sa fii in locul lor ce ai face? smile.gif
este clar ca nu au nici un interes sa ieftineasca combustibilii >:).

Eu inca sunt convins ca pretul extrem de ridicat al petrolului a fost doar rezultatul unor speculatii la nivel global.
In momentul cand au picat fondurile de investitii, nici n-au mai fost altii care sa cumpere ca prostii petroliere pline de titei.

+Quote Post
Vizitator_JohnnyBGood.
mesaj Oct 22 2008, 02:49 PM
Mesaj #6

Guests

Ironia este ca de la inceputul anului vor avea o scuza ca sa mai creasca pretul combustibilului la pompa: accizele sunt fixe in EUR, dar se calculeaza in lei la un curs fix, care este cu cca. 10% mai mare pentru 2009 decat a fost pentru 2008.

Pana ajungem la masuri majore, va sugerez o masura cu impact mic, dar la indemana oricui: alimentati numai de la statiile care practica cel mai mic pret din zona voastra.
Nu mertita sa platiti premium pentru combustibil.

+Quote Post
Vizitator_Donache.
mesaj Oct 22 2008, 06:23 PM
Mesaj #7

Guests

Eu am facut un studiu acum vreo 3 luni pe net, pretul benzinei (la Petrom) si al petrolului (pe pietele internationale), din ianuarie 2007 pana in mai/iunie 2008. Benzina s-a scumpit cam de la 3 la 4 RON iar barilul de petrol de la 50 la 128USD. Benzina cu ~27% petrolul cu ~255%. Mi se pare super ca nu s-a scumpit benzina cu 255%!
Faptul ca motorina a ajuns mai scumpa decat benzina stiu ca se datoreaza factorului "bio", acei 2 sau 5% (nu mai stiu cat e) de compus bio din motorina. Bineinteles ca la factorul bio se adauga factorul "foame" al producatorilor si vanzatorilor de motorina.

Citeaza (JohnnyBGood @ Oct 22 2008, 02:49 PM) *
Ironia este ca de la inceputul anului vor avea o scuza ca sa mai creasca pretul combustibilului la pompa: accizele sunt fixe in EUR, dar se calculeaza in lei la un curs fix, care este cu cca. 10% mai mare pentru 2009 decat a fost pentru 2008.

Pana ajungem la masuri majore, va sugerez o masura cu impact mic, dar la indemana oricui: alimentati numai de la statiile care practica cel mai mic pret din zona voastra.
Nu mertita sa platiti premium pentru combustibil.

+Quote Post
Mda
mesaj Oct 22 2008, 08:46 PM
Mesaj #8

Membru
**

Postari: 92
Inscris: 21-July 08
Utilizatorul numarul: 1 931

bai, suntem in romania, cuvantul "ieftinire" nu exista nici macar in dex!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2019 - 02:23 PM