IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Idei noi în astrofizică: Energia Întunecată
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2010, 04:02 PM
Mesaj #31

Guests

Hm, nu-i asa de simplu, gandeste-te ca, dupa cum stii, probabil, nu putem detecta decat neutrini relativisti prin efect de radiatie Cerenkov, cu mari eforturi si instalatii uriase vezi cea din Antarctica; despre neutrinii lenti practic nu stim nimic; eu nu m-as repezi sa zic "jenibil" pana nu mai trec niste ani; avem instrumente din ce in ce mai puternice, deci biggrin.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 9 2010, 04:09 PM
Mesaj #32

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Musafir @ Jul 9 2010, 06:02 PM) *
Hm, nu-i asa de simplu, gandeste-te ca, dupa cum stii, probabil, nu putem detecta decat neutrini relativisti prin efect de radiatie Cerenkov, cu mari eforturi si instalatii uriase vezi cea din Antarctica; despre neutrinii lenti practic nu stim nimic; eu nu m-as repezi sa zic "jenibil" pana nu mai trec niste ani; avem instrumente din ce in ce mai puternice, deci biggrin.gif

Pentru mine e simplu, deoarece Teoria mea a Particulelor este completa: conform ei, neutrinii sunt particule de radiatie, exact ca fotonii, doar ca interactioneaza in mod specific cu materia. Nu se poate vorbi de "neutrini relativisti" sau de "neutrini lenti" tot asa cum nu se poate vorbi de "fotoni relativisti" sau "fotoni lenti". Viteza de propagare a neutrinilor in vid e constanta si e egala cu viteza luminii. smile.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2010, 04:18 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 9 2010, 04:09 PM) *
Pentru mine e simplu, deoarece Teoria mea a Particulelor este completa: conform ei, neutrinii sunt particule de radiatie, exact ca fotonii, doar ca interactioneaza in mod specific cu materia. Nu se poate vorbi de "neutrini relativisti" sau de "neutrini lenti" tot asa cum nu se poate vorbi de "fotoni relativisti" sau "fotoni lenti". Viteza de propagare a neutrinilor in vid e constanta si e egala cu viteza luminii. smile.gif

Adica vrei sa zici ca fotonii transfera energie si moment la interactiune? genereaza muoni? nu sunt la curent cu asemenea experimente, dar sunt doar un amator biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 9 2010, 04:42 PM
Mesaj #34

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 9 2010, 06:18 PM) *
Adica vrei sa zici ca fotonii transfera energie si moment la interactiune? genereaza muoni? nu sunt la curent cu asemenea experimente, dar sunt doar un amator biggrin.gif

Ce pot sa spun e ca neutrinii si fotonii au aceeasi natura radiativa, ambii sunt cuante de energie, doar modul de emisie face diferenta. Modul de emisie diferentiaza si neutrinii electronici de cei miuonici, la care te referi tu (neutrinii care genereaza miuoni). Chestiunea transferului de moment cinetic e mai complexa, si oricum nu vreau s-o abordez aici. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2010, 04:56 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 9 2010, 04:42 PM) *
Ce pot sa spun e ca neutrinii si fotonii au aceeasi natura radiativa, ambii sunt cuante de energie, doar modul de emisie face diferenta. Modul de emisie diferentiaza si neutrinii electronici de cei miuonici, la care te referi tu (neutrinii care genereaza miuoni). Chestiunea transferului de moment cinetic e mai complexa, si oricum nu vreau s-o abordez aici. smile.gif

Oricum nu este vorba de neutrini "normali"; asa cum "Dark Matter" nu este decat o metafora despre ceva ce nu stim inca ce este ( "eter" ), asa si WIMP = weak interaction massive particle, este o metafora despre ceva ce teoretizam, deocamdata, se speculeaza ca ar fi un fel de neutrini "lenti", deci cu masa semnificativa. LHD-ul poate va raspunde biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Stephen W. Hawking.
mesaj Jul 9 2010, 05:23 PM
Mesaj #36

Guests

I would be interested in reading your theory of particles. Could you please indicate to me where it is available?
Regards,
Stephen W. Hawking,
Professor

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 9 2010, 04:09 PM) *

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2010, 05:37 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Stephen W. Hawking @ Jul 9 2010, 05:23 PM) *
I would be interested in reading your theory of particles. Could you please indicate to me where it is available?
Regards,
Stephen W. Hawking,
Professor

Pinteo, nu-i spune nimic, vezi ca a invatat romaneste ca sa fure de la noi biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 9 2010, 06:09 PM
Mesaj #38

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 9 2010, 06:56 PM) *
Oricum nu este vorba de neutrini "normali"; asa cum "Dark Matter" nu este decat o metafora despre ceva ce nu stim inca ce este ( "eter" ), asa si WIMP = weak interaction massive particle, este o metafora despre ceva ce teoretizam, deocamdata, se speculeaza ca ar fi un fel de neutrini "lenti", deci cu masa semnificativa. LHD-ul poate va raspunde biggrin.gif

Dacă neutrinii se deplasează in vid exact cu viteza luminii, masa lor de repaus este nulă, de unde rezultă că n-ar putea exista nici un fel de neutrini "lenti". Particulele WIMP sunt pură fictiune.

P.S.: Postacul "Hawking" de mai sus o fi tot atat de real ca si acel "Karl Glazebrook himself", celebru astronom australian, care imi "raspundea" acum un an (chiar pe acest site!) la un comentariu pe care il facusem pe marginea unui articol in care dumnealui era citat. Unii vor sa se amuze din nou pe seama mea... happy.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 9 2010, 06:19 PM

--------------------

+Quote Post
echo
mesaj Jul 9 2010, 07:25 PM
Mesaj #39

Membru veteran

Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

aaaaa-ha !....te-am dibuit Pinteo, te ocupi de cuantificări ha?!...păăăăăi aici observ că te prevalezi de câteva tertipuri exemplificative slalomând printrecâteva noţiuni mai puţin determinate-n textele ce le-ai postat p-această filă a topicului ( mea culpa, pe celelalte nu le-am lecturat, am s-o fac, promit !) dar, hai să n-o scald şi eu; cum rămâne cu pierderile de energie ale fotonului,(deplasarea spre roşu diag.Hubble, extinderea universului VS Doppler)
Pinteo, poţi imagina un univers, nu ,...în pilă extindere spaţială ci în plină expansiune a complexităţi sale?..hai să vedem... dry.gif

Aceasta postare a fost editata de echo: Jul 9 2010, 07:29 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 9 2010, 07:41 PM
Mesaj #40

În Numele Adevărului

Citeaza (echo @ Jul 9 2010, 09:25 PM) *
Pinteo, poţi imagina un univers, nu ,...în plină extindere spaţială ci în plină expansiune a complexităţii sale?... dry.gif

Pot nu doar imagina, pot chiar reconstitui. Sper sa-mi pot publica lucrarea cat mai curand, vad ca am pus deja multa lume pe jar. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
echo
mesaj Jul 9 2010, 08:26 PM
Mesaj #41

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 9 2010, 07:41 PM) *
Pot nu doar imagina, pot chiar reconstitui. Sper sa-mi pot publica lucrarea cat mai curand, vad ca am pus deja multa lume pe jar. rolleyes.gif

..succes !...numai că-mi permit o mică remarcă; ai mare grijă ce faci cu particula(TIMP) atunci când se-ntâlneşte ce cea (SPAŢIALĂ) se-anulează reciproc.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 10 2010, 04:54 AM
Mesaj #42

În Numele Adevărului

Citeaza (echo @ Jul 9 2010, 10:26 PM) *
..succes !

Mulţumesc. smile.gif

--------------------

+Quote Post
echo
mesaj Jul 10 2010, 10:08 AM
Mesaj #43

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 10 2010, 04:54 AM) *
Mulţumesc. smile.gif

...Pinteo, scuzată fie-mi curiozitatea, (bat-o vina) îţi desfăşori cercetările în cadrul unui institut din Ro.? sau...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 10 2010, 10:21 AM
Mesaj #44

În Numele Adevărului

Citeaza (echo @ Jul 10 2010, 12:08 PM) *
...Pinteo, scuzată fie-mi curiozitatea, (bat-o vina) îţi desfăşori cercetările în cadrul unui institut din Ro.? sau...

Nu. Sunt doar un ins oarecare, relativ bine educat si preocupat de cercetarea stiintifica. Atat si nimic mai mult.

--------------------

+Quote Post
echo
mesaj Jul 10 2010, 10:46 AM
Mesaj #45

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 10 2010, 10:21 AM) *
Nu. Sunt doar un ins oarecare, relativ bine educat si preocupat de cercetarea stiintifica. Atat si nimic mai mult.

...OK. multsumesc ! eram curios numai.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 10 2010, 11:41 AM
Mesaj #46

În Numele Adevărului

Doar asa, ca fapt divers, iata cum NU consider eu ca trebuie sa te porti ca Admin pe un forum de stiinta, mai ales cand esti si doctorand in Fizica Particulelor, cel mai sensibil domeniu al Stiintei moderne (textele citate mai jos sunt preluate de pe forumul www.stiintaazi.ro, ii apartin lui Adrian Buzatu si sunt ilustrarea perfecta a proverbului "prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul"):

Citeaza
Overmind, Ionut ti-a spus ca are master in fizica energiilor inalte si acum aspira la titlul de doctoand in acelasi domeniu. Nu a afirmat doar ca are idee de ecuatiile lui Maxwell. Asa ca te rugam sa ne spui si dumneata ce studii ai, sa stim daca meriti sa continuam discutia cu dumneata, sau vorbesti baliverne din ce crezi ca ai studiat si de fapt habar n-ai (ca sa iti raspund si eu cu aceeasi moneda). Si nu vorbesc ca sa ma aflu in vorba, sunt Admin pe site, nu uita si te avertizez: lui Ionut iti permiti sa nu ii raspunzi, dar mie nu.

Ia sa te vad acum.

Citeaza
Mai Overmind, se stie tot ce vrei sa stii despre forte, sunt testate zi de zi in aceleratoare de particule. Prin aceste intrebari arati doar ca nu stii ce zice teoria actuala. Si apoi zici ca gasiti voi teorii alternative, dar nici macar nu nici ce zice teoria actuala. Avem si texte de popularizare la www.FizicaParticulelor.ro. Vezi si acolo. Oricum, pe mine deja incepi sa ma plictisesti. Eu sunt asa mai dintr-o bucata. Asta si pentru ca simt ca deja incep sa pierd timpul cu tine pe forum. Tu arunci ca nebunul o piatra (intrebari fara sens) si noi (ca desteptii) ne chinuim sa iti raspundem. Pai pune mana tu si studiaza stiinta. Nu suntem noi expertii sa iti raspundem la toate intrebarile despre stiinta pe care tu nu ai bunul simt sa le studiezi.

Precizez ca n-am postat niciodata pe acel forum si ca numitul "Overmind" nu sunt eu, individul chiar e un idiot autentic, care credea (printre multe alte bazaconii) ca neutrinii nu pot fi detectati si ca viteza luminii in vid nu-i constanta. Dar orisicat, nu se vorbeste asa cu preopinentii pe un forum de stiinta, oricat ar fi ei de idioti. Poti sa-i repezi pe teme politice, morale sau de orice alta natura, dar nu pe teme de stiinta, in stiinta trebuie sa ai o rabdare infinita. De aceea nici n-am postat si nu postez pe site-urile lui Adrian Buzatu, in caz ca v-ati pus intrebarea...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 10 2010, 11:47 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 10 2010, 11:52 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 10 2010, 11:41 AM) *
Precizez ca n-am postat niciodata pe acel forum si ca numitul "Overmind" nu sunt eu, individul chiar e un idiot autentic, care credea ca neutrinii nu pot fi detectati si ca viteza luminii in vid nu-i constanta.

Pinteo, da' nu esti cam rautacios degeaba? Buzatu i-a zis destul de bine sa se bage la popularizare, adica unde e nivelul lui, n-am observat sa-l fi injurat...stii si tu ce specimene umbla si pe aici, care ti-o dau prin toate gaurile mai ales daca te iei de idolii lor politici biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 10 2010, 12:06 PM
Mesaj #48

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2010, 01:52 PM) *
Pinteo, da' nu esti cam rautacios degeaba? Buzatu i-a zis destul de bine sa se bage la popularizare, adica unde e nivelul lui, n-am observat sa-l fi injurat...

M-a deranjat atitudinea dispretuitoare a acelui Admin, mai ales ca politetea userului "Overmind" era frapanta iar intrebarile sale nu erau complet aiurea, aveau substanta. Incasa insulte grosolane direct in plex dar el tot mai continua cu intrebarile, de parca nu i-ar fi venit sa creada ce mitocan e Adminul.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 10 2010, 12:22 PM
Mesaj #49

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2010, 01:52 PM) *
stii si tu ce specimene umbla si pe aici, care ti-o dau prin toate gaurile mai ales daca te iei de idolii lor politici biggrin.gif

In privinta acestui aspect, eu sunt pe principiul dihotomiei totale: politica cu politica, stiinta cu stiinta; cu preponderenta celei din urma. De exemplu, daca un preopinent de pe un topic de stiinta pe care il apreciez in termeni laudativi imi marturiseste ulterior ca el inca il mai crediteaza pe viermele de basescu, eu voi continua sa am o impresie generala foarte buna despre respectivul. blush.gif Daca, din contra, un preopinent vadit imbecil de pe un topic de stiinta se manifesta apoi ca un adversar inversunat al aceluiasi basescu, eu voi continua sa am despre el impresia lamentabila pe care mi-o facusem initial. In plus, spre deosebire de topicurile politice, pe topicurile de stiinta niciodata nu sunt vehement si caut din rasputeri sa nu atac la persoana, doar sa evidentiez fisurile logice din comentariile adversarului de opinie.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_num.
mesaj Jul 11 2010, 07:59 AM
Mesaj #50

Guests

eu l-am cunoscut pe Adrian Buzatu cand era in ultimu' an de liceu. Este modest si rabdator.

orice om de stiinta trebuie sa isi protejeze timpul si rabdarea. la noi la facultate venea un pensionar (nu am idee ce facuse in timpul vietii), care spunea ca vrea sa discute despre proiectele lui cu cineva care se pricepe. eu am vorbit cu el dupa ce a fost respins cu cativa ani inainte de profesori, pentru ca nu stiam cine e. Avea un plan foarte interesant de nava spatiala, pentru care nu se conserva impulsul.

Nu muncesti zeci de ani pentru a ajunge sa lucrezi in partile frumoase de fizica, ca pe urma sa ai rabdare de toti imbecilii care nu au rabdare sa treaca macar prin fizica de liceu si facultate. Este acelasi principiu pentru care marii sportivi nu ies duminica in parc sa se joace cu vecinii de cartier. Asa cum marii sportivi organizeaza totusi evenimente cu orfani sau ceva de genul, asa si oamenii de stiinta au rabdare sa scrie chestii de popularizare. Asta nu inseamna ca isi vor dedica viata popularizarii.

Eu personal as fi fost mult mai dur cu cineva care punea intrebari tampite.

Si acum sa revin. Domnule "Pintea Haiducul", aveti doua posibilitati: ori incetati cu interesul in fizica, ori publicati un articol coerent. Pana in prezent nu vad decat aluzii copilaresti la "teoria mea care e mai teoretica decat teoriile lor", si amenintari la fel de copilaresti. Daca interesul in fizica este veritabil, atunci il irositi, si e pacat. Aveti la dispozitie, prin internet, mult mai mult material de studiu decat ati putea digera intr-o viata de om, si totusi insistati sa nu il folositi.

Am o sugestie: daca aveti probleme cu matematica din teoriile la moda (nu e nici o rusine, eu recunosc ca as avea nevoie cel putin de patru cinci ani sa pot sa imi dau seama ce vor sa spuna cu adevarat cosmologii), puteti sa abordati niste probleme clasice care nu au solutie. Haosul determinist poate fi studiat cu o matematica rudimentara, si inglobeaza probleme importante (curgerile turbulente de exemplu) si frumoase.

Chiar nu incerc sa va jignesc. Fizica, pentru particule de energii inalte, este grea. Dovada: toti cei care au urlat ca o sa ne omoare LHC-ul cu gauri negre. Nu e nici o rusine daca ai impresia ca intelegi mai bine decat aia care chiar lucreaza in ea. Dar asta e doar o impresie. Dovada? Aia care chiar lucreaza in ea, au niste modele care functioneaza pentru experimente. Cineva care isi petrece timpul plangandu-se cat de ignoranti sunt ceilalti pentru ca nu sunt la curent cu teoria lui CARE NU A FOST PUBLICATA, in conditiile in care e clar ca nu a fost acceptat de grupurile de cercetatori din domeniu, nu are nici un drept sa emita concluzii.
Faptul ca luati un text de popularizare si il combateti nu are nici o semnificatie. Combatere, in stiinta, inseamna ecuatii si numere.

Si apropo: este verificat experimental ca neutrino au masa si nu se deplaseaza cu viteza luminii. Nu ati pus pe nimeni pe jar. Pus pe jar, in stiinta, inseamna cateva zeci de articole in decurs de o luna doua, publicate in Physical Review Letters, Nature, Science si inca unele, toate citand articolul dumneavoastra, toate completand demonstratii cum ca intr-adevar teoria se potriveste faptelor experimentale.
Aici primiti raspunsuri pertinente din cand in cand pentru ca site-ul hotnews este vizitat de romani din strainatate, si multi dintre ei sunt chiar studenti la doctorat, si banuiesc ca e cate unul caruia i se face mila sa spuna "nu e bine"; ceea ce nu inseamna ca sunt pusi pe jar, ci doar ca ii doare sufletul cand vad cum isi pierd timpul cei fara pregatire. Si unii vor si sa se apere de fenomenul "LHC ne omoara pe toti".

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 11 2010, 10:41 AM
Mesaj #51

În Numele Adevărului

Citeaza (num @ Jul 11 2010, 09:59 AM) *
Chiar nu incerc sa va jignesc.

Nici gand, te jignesti pe tine insuti vorbindu-mi pe tonul asta, specializarea mea universitara e chiar Fizica Particulelor Elementare. laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 11 2010, 10:48 AM
Mesaj #52

În Numele Adevărului

Citeaza (num @ Jul 11 2010, 09:59 AM) *
Si apropo: este verificat experimental ca neutrino au masa si nu se deplaseaza cu viteza luminii.

Fals. S-a determinat experimental viteza neutrinilor in alte medii decat vidul (cum ar fi apa), valoarea obtinuta fiind mai mica decat viteza luminii, asa cum ar fi reiesit si pentru fotoni. Din acest gen de experimente nu rezulta ca viteza neutrinilor IN VID e diferita de viteza luminii.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 11 2010, 10:49 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 11 2010, 10:58 AM
Mesaj #53

În Numele Adevărului

Citeaza
site-ul hotnews este vizitat de romani din strainatate, si multi dintre ei sunt chiar studenti la doctorat, si banuiesc ca e cate unul caruia i se face mila sa spuna "nu e bine"; ceea ce nu inseamna ca sunt pusi pe jar, ci doar ca ii doare sufletul cand vad cum isi pierd timpul cei fara pregatire.

ohmy.gif sad.gif mad.gif

Dacă e asa, ii rog pe acesti "sensibili" să mă contacteze URGENT prin mesageria privată si să mă sponsorizeze ca să-mi public cartea in limba română la o editură din România; asta dacă realmente sunt interesati de o teorie care pretinde (in mod intemeiat) că satisface toate criteriile pentru a putea fi considerată "Teoria Finală". dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 11 2010, 11:07 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 11 2010, 11:35 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 11 2010, 10:48 AM) *
Fals. S-a determinat experimental viteza neutrinilor in alte medii decat vidul (cum ar fi apa), valoarea obtinuta fiind mai mica decat viteza luminii, asa cum ar fi reiesit si pentru fotoni. Din acest gen de experimente nu rezulta ca viteza neutrinilor IN VID e diferita de viteza luminii.

Pinteo, nu esti la curent cu experimentul Super Kamyokande?
Si mai nou: http://www.latimes.com/news/science/la-sci...0,1778648.story
biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_nume.
mesaj Jul 11 2010, 11:57 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 11 2010, 10:58 AM) *
ohmy.gif sad.gif mad.gif

Dacă e asa, ii rog pe acesti "sensibili" să mă contacteze URGENT prin mesageria privată si să mă sponsorizeze ca să-mi public cartea in limba română la o editură din România; asta dacă realmente sunt interesati de o teorie care pretinde (in mod intemeiat) că satisface toate criteriile pentru a putea fi considerată "Teoria Finală". dry.gif

ca informatii pentru cititorii nespecialisti: comunitatea stiintifica spune ca neutrinii au masa nenula, pentru ca a fost observat fenomenul "neutrino oscillation" (nu sunt familiar cu termenii in romana, pagina de wikipedia da cateva lucrari de referinta http://en.wikipedia.org/wiki/Neutrino_osci...ion#References). Este alegerea domnului Pintea daca sa creada sau nu, dar eu am dubii serioase ca stie ce spune.
In plus, in prezent toti cercetatorii isi distribuie rezultatele GRATUIT pe internet, prin arXiv sau pagini asemanatoare, si trimit articole catre jurnale cotate ISI, de la care nu primesc nici un ban daca articolul este publicat. Pe baza articolelor publicate, isi gasesc mai departe posturi in grupuri de cercetare, sau in industrie (si de acolo vin banii). Nici un cercetator nu este platit inainte de a scrie o carte, decat daca este recunoscut ca unul dintre cei mai buni intr-un anumit domeniu, si atunci este rugat direct de edituri mari (gen Oxford sau Princeton) sa scrie o anume carte.

Avand in vedere ce spune domnul "Pintea", eu nu cred ca are o adevarata pregatire in domeniu. Tinand cont de cate "universitati" au aparut in Romania in ultimii 20 de ani, si de faptul ca singura cerinta ca sa intrii la facultate e sa fi luat bacalaureatul, este foarte posibil ca el sa fi terminat intr-adevar o facultate de fizica, poate chiar si un master. Dar parerea mea este ca nu are nici pe departe pregatirea necesara cercetarii in fizica. Eu personal am colegi de facultate si master din Romania in care nu as avea incredere nici macar cat sa imi schimbe un bec; singura certitudine pe care o am despre pregatirea mea sunt rezultatele de la o universitate din strainatate.

Domnule "Pintea", daca credeti ca veti fi vreodata platit pentru a publica o teorie pe care nu a mai vazut-o nimeni, sunteti cel putin naiv. Poate reusiti sa pacaliti niste nespecialisti, ca doar in SUA se pune problema ca ipoteza "Intelligent design" merita predata impreuna cu teoria lui Darwin; dar sincer sper ca nu veti reusi.

In continuare va recomand sa incercati sa va familiarizati cu ce inseamna fizica moderna, si sa nu va mai pierdeti timpul. Imi dau seama ca, la fel cum dumneavoastra nu aveti nici o dovada ca aveti un master in fizica particulelor, nici eu nu am. Dar sincer, nu pierd nimic daca nu ma credeti, mai degraba cred ca as pierde timpul incercand sa va conving de ceva.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 11 2010, 12:16 PM
Mesaj #56

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 11 2010, 01:35 PM) *
Pinteo, nu esti la curent cu experimentul Super Kamyokande?
Si mai nou: http://www.latimes.com/news/science/la-sci...0,1778648.story
biggrin.gif

Citeaza
For the first time, physicists have confirmed that certain subatomic particles have mass and that they could account for a large proportion of matter in the universe, the so-called dark matter that astrophysicists know is there but that cannot be observed by conventional means.

The finding concerns the behavior of neutrinos, ghost-like particles that travel at the speed of light. In the new experiment, physicists captured a muon neutrino in the process of transforming into a tau neutrino.

Researchers had strongly believed that such transformations occur because they have been able to observe the disappearance of muon neutrinos in a variety of experiments.

Cum sa nu fiu la curent? Sunt fizician de particule, ai uitat? Oricum, din experimentele mentionate de tine nu rezulta in mod direct decat ca au fost observate fluxuri mai slabe de neutrini miuonici decat era de asteptat, exact ca in cazul problemei ridicate de deficitul fluxului de neutrini solari. Din aceste observatii experimentale, alte turme decerebrate de fizicieni jenibili au tras concluzia eronata ca fluxul neutrinic real e cel calculat de ei, nu cel masurat, si ca neutrinii initiali (detectabili) se transforma pe drum in alt tip de neutrini, nedetectabili; or, o asemenea transformare nu ar fi posibila decat daca neutrinii ar avea masa de repaus. Carevasazica, neutrinilor nu le-a fost determinata DIRECT masa de repaus, ci ea a fost inferata logic printr-un sir de rationamente care plecau de la o premisa FALSA. Acum ai inteles? Cu privire la problema deficitelor de flux, ea se explica superelegant renuntand la conceptul de "sarcina leptonica" si adoptand ipoteza ca antiparticula neutrinului e tot neutrinul, exact ca in cazul fotonului. Mai precis, ca neutrinul interactioneaza cu nucleonii dupa urmatoarea regula: daca este emis ca "antiparticula" (dupa desueta Lege empirica de Conservare a Sarcinii Leptonice), atunci el va fi intotdeauna absorbit ca "particula" (dupa aceeasi Lege), si invers. De pilda, in dezintegrarea beta-minus a neutronului, Legea empirica spune ca se emit "anti-neutrini electronici"; prin urmare, acesti neutrini vor interactiona cu materia nucleonica asa cum Legea empirica pretindea sa interactioneze "neutrinii", adica dupa reactia:

neutrino + neutron ---> proton + electron ,si nu:

neutrino + proton ---> neutron + pozitron, cum se crede in momentul de fatza.

Chestiunea deficitelor de flux neutrinic a aparut odata cu constatarea faptului ca pe Pamant ajung mai putini neutrini solari decat ar reiesi din calcule. Reamintesc cititorilor ca neutrinii emisi de Soare in cursul fuziunii nucleare a hidrogenului sunt neutrini electronici care se formeaza in procesul de transformare a unui proton intr-un neutron (numit si dezintegrare beta-plus):

proton + proton ---> deuteron + pozitron + neutrino

Deuteronul e un nucleu format dintr-un proton si un neutron iar pozitronul e un anti-electron. Neutrinul asociat pozitronului e insa problematic din urmatorul punct de vedere: practic toti fizicienii cred ca el interactioneaza cu materia nucleonica prin procese beta-minus:

neutrino + neutron ---> proton + electron (1)

in timp ce eu cred ca interactioneaza cu materia nucleonica prin procese beta-plus:

neutrino + proton ---> neutron + pozitron (2)

Cum procesele beta-plus (cu producere de pozitroni, adica de antiparticule) necesita o energie mai mare decat cele beta-minus, ele sunt mai rare. Daca interactia neutrinica are loc asa cum presupun eu (varianta 2), fluxul de neutrini solari ar trebui sa fie obligatoriu mai mic decat cel calculat presupunand varianta 1 si atunci nu mai e nevoie sa presupunem nici o "oscilatie" a starii, dintr-un neutrino electronic intr-unul miuonic, de pilda. Totul se explica mult mai simplu.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 11 2010, 12:33 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 11 2010, 12:27 PM
Mesaj #57

În Numele Adevărului

Citeaza (nume @ Jul 11 2010, 01:57 PM) *
dar sincer sper ca nu veti reusi.

De ce? Esti invidios ca eu am creat ceva in domeniu iar tu esti steril? Nu vad de ce cineva, oricine, ar risca vreun ban in ceea ce ma priveste; mai ales ca se va putea convinge ca am intr-adevar o lucrare bine inchegata de Fizica Particulelor (de 188 de pagini). Daca investeste 1 euro in mine, va castiga 100 de euro in mai putin de doi ani, pentru ca voi deveni super-faimos si voi castiga milioane doar din contracte de publicitate, ca sa nu mai pun la socoteala Nobelul. cool.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 11 2010, 01:50 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 11 2010, 12:16 PM) *
Oricum, din experimentele mentionate de tine nu rezulta in mod direct decat ca au fost observate fluxuri mai slabe de neutrini miuonici decat era de asteptat, exact ca in cazul problemei ridicate de deficitul fluxului de neutrini solari.

etc...

Pintenogule, eu sunt de acord cu ce spui tu, in cadrul Modelului Standard.
Dar experimentul OPERA, for Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus, spune cam cu totul altceva: oscilatia miu-tau, in flux generat de CERN, nu de Soare, deci artificial biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 11 2010, 02:12 PM
Mesaj #59

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 11 2010, 03:50 PM) *
Pintenogule, eu sunt de acord cu ce spui tu, in cadrul Modelului Standard.
Dar experimentul OPERA, for Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus, spune cam cu totul altceva: oscilatia miu-tau, in flux generat de CERN, nu de Soare, deci artificial biggrin.gif

E acelasi lucru. Ei nu detecteaza de fapt o "oscilatie" miu-tau, ci o "disparitie" a neutrinilor miuonici pe care nu si-o pot explica altfel in capetele lor seci. Fluxul de neutrini miuonici emis nu bate cu cel detectat. Hai sa-ti explic mai detaliat: cum se stie, neutrinii miuonici apar in urma dezintegrarii slabe a mezonilor pi (sau kappa) incarcati electric, in reactii de tipul:

mezon (pi sau kappa) negativ ---> miuon negativ + ("anti"-)neutrino miuonic, (1) respectiv:

mezon (pi sau kappa) pozitiv ---> miuon pozitiv + neutrino miuonic. (2)

Conform "Legii de Conservare a Sarcinii Leptonice" (o pura fantezie luata drept realitate), neutrinii miuonici produsi in reactia 2 ar trebui sa interactioneze cu materia nucleonica astfel:

neutrino miuonic + neutron ---> proton + miuon negativ, (3)

pe cand eu cred ca interactia corecta este:

neutrino miuonic + proton ---> neutron + miuon pozitiv, (4)

reactie in care se produc miuoni pozitivi ce degenereaza in pozitroni, adica in particule de antimaterie. Din acest motiv, ea are loc mult mai rar decat reactia anterioara (3), cu producere de miuoni negativi. Fizicienii care detecteaza neutrini miuonici produsi prin reactia 2 se asteapta ca ei sa reactioneze cu detectorul prin reactia 3, or --cum neutrinii respectivi interactioneaza in realitate conform reactiei 4, care este mult mai rara-- semnalul electronic ce excita detectorul va fi mai slab decat cel asteptat si poate fi interpretat (in mod eronat) ca un deficit de flux. Acum ai inteles? cool.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 11 2010, 02:21 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 11 2010, 02:43 PM
Mesaj #60

Guests

Nu, nu e vorba de asta. Sunt oarecum familiarizat cu Modelul Standard, dar aici nu mai e disparitie, este oscilatie, "flavor change", adica sa inteleaga toata lumea: "In the single transformative oscillation captured by the detector, a muon-type neutrino changed into a tau-type neutrino. Physicists were thrilled by their good fortune, for the capture of even one transforming neutrino was an unbelievably lucky break when so few neutrinos were picked up by the detector at the Gran Sasso laboratory."

http://news.suite101.com/article.cfm/physi...4#ixzz0tNut36St

+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd January 2018 - 11:46 PM