IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

250 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Ograda lui Pintea, divagatii, afirmatii incredibile, diverse
Pintea Haiducul
mesaj Sep 13 2013, 07:13 PM
Mesaj #31

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 13 2013, 08:38 PM) *
"The Continuing Chronicles of Pintea" is back online! Stay close for the latest news!

8 septembrie:

- În timp ce dansam prin bucătărie pe muzica celor de la Daft Punk (link), un cutremur de 4,7 grade a zguduit zona Haţegului. Obviously, the giant underground worm has come to dance with me! happy.gif wink.gif

9 septembrie:

- liderii USL resping de plano proiectul RMGC dar lasă loc pentru dezbaterea lui în Parlament;

10 septembrie:

- Obama şi Putin au avut o întâlnire privată la Kremlin, în siajul reuniunii G20 de la Sankt Petersburg;
- Liderii american şi rus au căzut la înţelegere: SUA a acceptat propunerea rusească privind punerea sub control internaţional a armelor chimice ale Siriei iar FMI-ul (controlat de Rusia începând din vara anului 2012) a dat, în schimb, "undă verde" pentru formarea uniunii bancare europene (Christine Lagarde, în aceeaşi zi: "Uniunea bancară trebuie să fie rapid finalizată.")
- Un elicopter german a survolat sediul consulatului american la Frankfurt
(* ! ; semn că guvernul german este profund iritat de demersul lui Obama în favoarea Împărăţiei, adică a titularilor fondului ESM care dictează acum politicile Băncii Centrale Europene şi ale FED; se pare că germanii, în înţelegere cu ruşii, complotaseră să limiteze puterea politică a Împărăţiei prin intermediul pârghiilor de decizie ale FMI, reuşind (practic) să blocheze astfel formarea uniunii bancare europene. De ce atâta înverşunare din partea lor? Deoarece această uniune va fi supravegheată - şi controlată, de fapt - printr-un submecanism de supraveghere instituit tot de ESM via BCE. Iar ei nu doreau să piardă controlul fluxurilor de capital bancar care le "irigau" economiile. În SUA, a cărei economie este "irigată" mai mult prin piaţa de capital decât prin sistemul bancar, Împărăţia nu a întâmpinat o problemă de asemenea natură, procesul de acaparare a fost mult mai uşor.)

11 septembrie:

- Ziarul Naţional scrie că Laura Codruţa Kovesi, şefa DNA, intenţionează să dea "undă verde" dosarelor unor grei ai politicii româneşti. Este vorba despre aceleaşi dosare grele pentru care Daniel Morar, sfântul protector al sceleraţilor băsişti de rit vechi şi nou, a fost acuzat că îşi protejează apropiaţii şi le ţine ascunse.
- Brigitte Bardot: "Traian Băsescu este un tiran care nu se gândeşte decât să ucidă!"
- Mâna lungă a Împărăţiei face din nou senzaţie în România: compania RMGC renunţă subit la despăgubirile de 4 mld $ pretinse statului român după ce principalul ei acţionar, miliardarul israelian Beny Steinmetz, este percheziţionat tam-nisam de poliţia din Geneva, fiind acuzat de dare de mită pentru licenţe miniere. De către autorităţile din... republica Guineea! laugh.gif

12 septembrie:

- Ponta Mondialul îi reproşează lui Antonescu că l-a acuzat public de duplicitate în scandalul Roşia Montana: "Nu sunt porcuşor de Guineea ca să fiu cobaiul oportuniştilor din PNL!" (* just kidding! declaraţia premierului e fictivă... tongue.gif )
- Ioan Oltean, fost secretar general al PDL, este pus sub învinuire de DNA (* bravo, Codruţa, ţine-o tot aşa!!! ; nota mea)
- şocul produs de anchetarea lui Beny Steinmetz îi determină pe sceleraţii băsişti din grupul Niro (B1 TV, EvZ & associates) să o vireze cu 180 de grade înspre USL şi să-şi lase postacii fideli să moară de inimă rea
(* editorialul în care Dan Andronic îl compară pe Ponta cu Tony Blair sau secvenţele epice cu Banciu-Căcărău lăudând prestaţia excepţională a lui Antonescu vor rămâne emblematice pentru acest moment istoric de cotitură...)
- Vladimir Putin, propus la Premiul Nobel pentru Pace (* în lumina recentelor evenimente din Siria, este indiscutabil că îl merită din plin!; nota mea)
- Parlamentul European: "BCE poate de-acum superviza băncile din zona euro."
- UE a hotărât să reintroducă vizele pentru SUA şi Canada în cazul în care aceste state nu permit circulaţia liberă a românilor.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 13 2013, 07:15 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 23 2013, 05:23 PM
Mesaj #32

În Numele Adevărului

14 septembrie:

- Viermele meu gigant (pe numele său de user "Adevărata Fiică a Mamei Omida") creează panică în presa tabloidă happy.gif : EvZ.ro postează în mod repetat şi de-a dreptul isteric (aproape la fiecare oră!) următoarele headline-uri apocaliptice (cu majuscule!): "AMERICANII DISPAR DE PE PLANETA!" ; "MONSTRUL CU CARE RUSII AU PLECAT LA RAZBOI!" (* pentru lămuriri pe această temă reşapată: link1 ; link2 ; link3 )

15 septembrie:

- Protest ecologist gigantic în Bucureşti, în continuarea celor două săptămani de demonstraţii continue: peste 20 000 de oameni au manifestat împotriva Roşia Montana Gold Corporation, a guvernului Ponta şi a sistemului capitalist românesc; lozinci de la acest protest-fluviu: "Jos capitalismul!"; "Nu putem cumpăra altă planetă!"; "Trădarea de ţară în aur se măsoară!"; "Să vină presa să-i scoatem lesa!"
- Decerebraţii băsişti Mihail Neamţu şi Grigore Cartianu, huiduiţi de protestatari în Piaţa Universităţii.

16 septembrie:

- Băsescu - Un infractor - strigă să iau mâna de pe Justiţie. (* cf. B1 TV; posibil ca liniuţa de după cuvântul "infractor" să fie în plus, dar -aşa cum am scris- fraza are mai multă noimă...)
- La deschiderea anului şcolar, Crin Antonescu apare cu părul din creştet albit peste noapte (* ceva l-a şocat puternic, în mod evident; dar ce??? blink.gif )
- Kovesi declanşează o anchetă în interiorul DNA, după ce unii angajaţi ai instituţiei l-ar fi favorizat pe liderul PDL Ioan Oltean;
- Focuri de armă la cartierul general al US Navy: 13 morţi.
- Băsescu iese din nou la rampă să critice guvernul şi estimează că tensiunile sociale în creştere ar putea da câştig de cauză mişcării ecologiste din România, spre deosebire de situaţia din celelalte ţări europene, unde ecologiştii nu au reuşit să se impună.
(* jegul are dreptate aici, simţurile sale de bestie securistă subumană nu-l înşeală deloc; ceea ce nu vrea el să accepte, însă, -şi nici Ponta, dealtfel- este Guvernanţa Imperială, sintetizată prin adevărul simplu că România nu are câtuşi de puţin nevoie să-şi exploateze resursele minerale deoarece poate dispune GRATIS de oricâţi bani doreşte, via ESM & uniunea bancară, nu trebuie decât să ceară; şi să se conformeze unor condiţii minimale de bun-simţ, cum ar fi aceea de a mă trata cu respect, printre altele. dry.gif Fiindcă până în ziua de azi nu am primit nici cel mai mic sprijin financiar de la guvernanţi, şi chiar am nevoie de bani ca de aer. Ce-i drept, sunt foarte receptivi la sugestiile mele dar mă tratează de parcă aş locui undeva în stratosferă, nu într-un oraş din România. By the way, o notificare pentru scursurile de la SRI care-mi interceptează ilegal convorbirile telefonice: în conversaţiile private îmi permit să mint uneori, din demnitate; pe forum, niciodată!)

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Oct 16 2013, 06:20 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 23 2013, 05:43 PM
Mesaj #33

În Numele Adevărului

17 septembrie:

- Scandal fara precedent in USL, izbucnit aparent din senin. Crin Antonescu: "In caz ca USL se va rupe, Ponta ar trebui sa demisioneze." ; "Daca ajung presedinte, il desemnez premier pe Basescu." ; "Nu voi fi papusa PSD la Palatul Cotroceni."
- Ivan (PSD): "Ii rog pe colegii liberali să nu facă rău USL."
- Zgonea, catre jurnalistii stupefiati: "Presedintele Senatului a avut o reacţie emoţională."
(*? ; intrebarea este: reacţie faţă de ce??? Mister... Dar un aspect poate clarifica lucrurile, pentru observatorii atenti: in unele cercuri politice, dupa cum se stie, institutia suprema din Romania era perceputa -in mod fals- ca fiind Casa Regală anacronică a fostului suveran, faţă de care Crin Antonescu avea un angajament ferm de sustinere; însă, în această vară, premierul Ponta -fortat de imprejurari- a cedat drepturile suverane ale statului roman noii Case Regale a Împărăţiei, pe care eu o reprezint cu onoare acilişea. Am aratat pe pagina anterioara cand a survenit schimbarea si de ce. E de bănuit, asadar, că bulversatul Antonescu a aflat abia recent despre această schimbare şocantă, si că a fost somat sa-i comunice trista veste Regelui Mihai, la Versoix, ceea ce ar elucida motivul pentru care azi si-a programat o vizita oficiala de 3 zile in Elvetia...)

- cateva ore mai tarziu: Ponta - "Ne-am impacat. Crin ramane candidatul PSD la prezidentiale." ; "O sa am grija sa fie pace in USL." (* "pupat toti piata independentii", clar... wacko.gif )
- Vosganian: "Oltchim va deveni bancabil."
- Negruţiu ("Gandul") isi exprimă dezamăgirea profundă faţă de radierea instituţiei vechii Case Regale: "Romania dispare bucată cu bucată. [...] Crin Antonescu, marele cârmaci al vorbelor goale."
- Pentagonul pregateste atacuri cu drone impotriva militantilor Al-Qaeda din Siria (*! ; deci acuma SUA luptă de partea lui Al-Assad? blink.gif Prea tare...)

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 23 2013, 05:49 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 23 2013, 05:52 PM
Mesaj #34

În Numele Adevărului

18 septembrie:

- Ursu, "Adevarul": "Politicienii isi dau singuri in cap. Toata suflarea de politruci din Romania a înnebunit."
(* chiar că a înnebunit! probabil că unii politicieni mai slabi de înger nu-si vor reveni niciodată din şoc, ce să zic... dry.gif )
- Romania, lider in constructii in UE in luna iulie
- Mii de sindicalisti au protestat in Bucuresti.

19 septembrie:

- Ziarul Financiar: Grecia a inregistrat crestere economica in T2, pentru prima data de la declansarea crizei; Irlanda a iesit si ea din recesiune in T2.

20 septembrie:

- Bursele europene, la nivelul maxim al ultimilor 5 ani dupa decizia FED privind mentinerea programului de achizitii de obligatiuni
- Bancile europene vor un nou program de finantare ieftina pe termen lung de la BCE (adica de la ESM, in ultima instanta)
- Presedintele bolivian Evo Morales dă in judecată SUA, acuzandu-le de crime impotriva umanitatii
- Pentru a evita pe viitor şocuri-monstru de felul celui provocat de radierea institutiei Casei Regale, Antonescu le cere ministrilor liberali sa discute mai intai in partid propunerile din guvern.

21 septembrie:

- TVR1: in emisiunea "Ora Regelui" se redifuzeaza filmul documentar "Intoarcerea Regelui" (* banuiesc ca se face astfel o aluzie tristă la intoarcerea definitiva a familiei regale in Elvetia... Pfuuu! Adevărul este că încă de mic copil mi-am dorit sa-l emulez politic pe "Dottore" Petru Groza, un alt devean faimos... si iată că acum acea dorintă puerilă mi s-a îndeplinit volens-nolens! huh.gif )
- Expertiza mea juridica in dreptul international nu ramane fara reactie din partea autoritatilor statului: dupa o scurtă vizită consultativă la Bruxelles, Zgonea îi ordonă în taină lui Băsescu să atace din nou la CCR legea referendumului, cu scopul de a se creiona un pretext fortuit (adică, fără asumarea răspunderii nimănui) pentru ca referendumul de revizuire a Constitutiei sa nu fie organizat simultan cu prezidentialele din 2014, ceea ce ar fi fost contrar normelor legale internationale. Asa cum am aratat pe un alt topic (link4), alegerile nationale nu pot fi organizate simultan cu un referendum national, doar cu referendumuri locale: precisely for that reason, referendumul lui Basescu din 2009 este invalid "de jure", prin urmare nu există absolut nici o obligatie legala din partea Parlamentului Romaniei de a-si reduce numarul de membri la 300. Poate doar una de ordin moral, mă rog...

Dar această manevră amuzantă a lui Zgonea pe care am devoalat-o mai sus comportă un aspect straniu si totodată revelator: ce rost ar mai avea ea daca Basescu urmeaza sa-si anunte demisia in urmatoarele saptamani (conform planului in derulare) iar alegerile prezidentiale vor avea loc in acest an??? Referendumul pe Constitutie era oricum planificat abia peste un an (ca urmare a deciziei CCR), deci se stia bine ca el nu ar fi urmat sa aiba loc concomitent cu prezidentialele. Insa Zgonea parea azi realmente PREOCUPAT de chestiunea separarii referendumului national de prezidentiale (problema pe care o ridicase la "abureală" presei, cea a neincadrarii in termen -decembrie 2014- este o pseudo-problemă, deoarece pana atunci mai sunt 15 luni, nu 12 si un pic, timp ar fi destul), de unde putem deduce ca atat el cat si -implicit- Antonescu sunt total pe dinafară, planul politic e conceput pe deasupra capetelor lor! Iar asta-i pur si simplu extraordinar! laugh.gif Este semnul edificator că "puterea" alesilor USL nu e decat o faţadă si că Romania este administrata acum in mod direct de Împărăţie prin hotarari guvernamentale luate pe cu totul alte canale de putere decat cele parlamentare.

Pe scurt: "România S.A." a devenit o realitate. In condiţiile unui stat falimentar, cine plăteşte cheltuielile statului şi pensiile face legea în ţară. Ceea ce mi se pare absolut corect, din toate motivele legale şi morale care pot fi aduse în discuţie. happy.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 23 2013, 06:07 PM
Mesaj #35

În Numele Adevărului

22 septembrie:

- A 22-a zi de manifestaţii ecologiste împotriva proiectului Roşia Montana: proteste masive în toate oraşele din ţară, comparabile cu cele de duminica trecută; lozincile "Jos capitalismul!" se înmulţesc iar celelalte capătă pe alocuri accente dure sau de-a dreptul ameninţătoare (exemple: "Eutanasiaţi <<câinele de pază>> al democraţiei: PRESA a înghiţit adevărul!" ; "Să nu dea Dumnezeu cel sfânt / Să vrem noi sânge, nu pământ!" ; "Ponta, ai o mină proastă!" ; "Demnitate şi auto-organizare, nu exploatare!")
- La postul B1 TV, băsiştii convinşi Vlad Mixich şi Andrei Bădin se prezintă foarte relaxaţi purtând cămaşa neagră a fasciştilor iar Bădin nu ratează ocazia să-i insulte grosolan pe protestatari, afirmând că mişcarea ecologistă este de extracţie kaghebistă.
- Pe străzile Bucureştiului se striga: "Jos Băsescu, Ponta şi-Antonescu!"
- Turturică ("România Liberă"), homunculul porcin care până mai ieri era unul dintre corifeii băsismului, scrie despre Antonescu în termeni elogioşi, considerându-l "candidatul anti-sistem" şi "viitorul preşedinte care va moşteni toate pârghiile de putere". (* vă vine să credeţi aşa ceva? şi presimt că e doar începutul... rolleyes.gif )

- "Pe unguri nu-i mai împrumută nimeni." (cf. Capital)
- Ziarul Financiar: "România, de la deficite de cont curent la excedent."

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 23 2013, 06:11 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 25 2013, 05:22 PM
Mesaj #36

În Numele Adevărului

23 septembrie:

- Doi soldati romani din Grupul de Operatii Speciale au fost ucisi, chipurile, "in Afganistan" - desi toate trupele NATO s-au retras de acolo inca de acum un an iar militarii respectivi erau specializati in... operatiuni navale!
(* nu vreau sa-i acuz catusi de putin pe oficialii Armatei de dezinformarea opiniei publice, probabil ca au motivele lor stringente sa ascunda adevarul in acest caz particular, cum ar fi justificarea unor cheltuieli bugetare anormal de mari si intru-totul necesare, dar eu unul cred ca soldatii aceia au murit de fapt in Oceanul Indian, intr-o actiune in forta impotriva piratilor somalezi. Just guessing... sleep.gif )

24 septembrie:

- "Sistemul bancar din Romania primeste o lovitura uriasa! Situatia, confirmata de Banca Mondiala." (cf. ziaruldeiasi.ro)
- Vasilescu (BNR), comentand recenta decizie de stopare a creditarii adoptata la nivel de varf in cele mai multe banci din Romania: "La varful multor banci e o proasta judecata, dar BNR nu e minister, nu poate cere credite."
- Maria Grapini, ministrul pentru mediul de afaceri, raspunzandu-i lui Vasilescu: "Nici un ministru nu a venit pana acum sa spuna ce prost e guvernul. Nu? Intru si eu in Cartea Recordurilor." "Nu intelegem perfect mediul de afaceri, uneori parca mergem pe contrasens." (* oooo, ce revelatie! dry.gif )
- Ponta, despre declaratia Mariei Grapini: "Daca e nemultumita, sigur o sa gasim un ministru mai bun."
- Liderul grupului PSD din Senat, Ilie Sarbu, despre protestele din Piata Universitatii: "Daca maine apare o grupare fascista cu 500 000 de oameni, devenim fascisti? Nu luăm decizii sub impulsul strazii. Noi, parlamentarii, reprezentăm forta a 20 de milioane de oameni."
- JPMorgan Chase, Barclays, Credit Suisse si alte 10 mari banci, date in judecata in SUA pentru manipularea indicelui de dobanda Libor. (* s-a stopat creditarea si la americani, pesemne...)
- Credit Suisse, aflata in criza acuta de bani, va inchide conturile unor clienti din aproape 50 de tari.
- Prinţesa Maja de Hohenzollern, pentru FNPA: "Romania a ajuns o rusine pentru UE!" (link1)
- Comisia pentru Dezvoltare Regionala a Parlamentului European a adoptat propunerea ca Romania, alaturi de Slovacia, sa beneficieze de un an in plus pentru a cheltui fonduri europene aferente perioadei 2007-2013.
- MApN, in colaborare cu MAI, Prefectura Capitalei si autoritatile administratiei publice locale, organizeaza in perioada 24-27 septembrie, in Bucuresti si in judetul Ilfov, un exercitiu de mobilizare a rezervistilor, pentru desfasurarea unor activitati specifice de pregatire. (* ?! ; mellow.gif )
- Marile puteri ale lumii se pregatesc pentru un dezastru major in luna octombrie. (link2)
- Money.ro: "Indicatorul de incredere macroeconomica al Romaniei, la cel mai ridicat nivel din mai 2012."

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 25 2013, 05:35 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 25 2013, 05:38 PM
Mesaj #37

În Numele Adevărului

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 30 2013, 07:44 AM
Mesaj #38

În Numele Adevărului

25 septembrie:

- "SUA nu se vor mai putea imprumuta de la 17 octombrie." (cf. Capital)
- Ciprian Chirvasiu, "Adevărul": "Vom avea <<capul lui Moțoc>>. Ce urmează?"

26 septembrie:

- Titlu aluziv pe ziaruldeiasi.ro: "Șase, vine <<Sfânta>>!" (* ohmy.gif )
- Mircea Vasilescu, "Adevărul": "Premierul si delegatia guvernamentala au avut revelatii in Finlanda dar [...] ar fi fost bine [...] sa invete de acolo si responsabilitatea politicienilor finlandezi, si seriozitatea institutionala."
- "Incredibil, Romania a devenit premianta Europei! Economia Romaniei avanseaza rapid, existand cateva sectoare unde ea este prima din Europa." (cf. romaniatv.net)
- Franta pune presiune pe guvernul Ponta, respingand inca o data aderarea Romaniei la spatiul Schengen
- Ziarul Financiar: "SUA, falită! Guvernul mai are doar 30 mld. $ pe care ii va cheltui in mai putin de 10 zile."
- Mogulul Dan Voiculescu a fost condamnat la 5 ani de inchisoare cu executare.
(* corect! merită pedeapsa aceasta chiar si numai pentru modul meschin in care s-a fofilat de justitie in ultimii ani, sfidandu-i efectiv pe judecatori! dry.gif )

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 30 2013, 07:51 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 30 2013, 09:29 AM
Mesaj #39

În Numele Adevărului

27 septembrie:

- "Germania şi UK resping fondul de protecţie bancară pentru statele din afara zonei euro." (cf. Capital)
(* brilliant! Isărescu, get prepared for the doomsday! cool.gif )
- Vicepremierul Liviu Dragnea cere pe un ton tăios discuţii urgente în USL, motivul fiind neclar: "Această ţară nu poate fi guvernată în acest mod!" ; "Nu putem să mai păcălim populaţia..."
(* "presa română plină de minciună" -de la B1 TV la Antena 3- , având pesemne unele probleme grave de conştiinţă, a tradus cuvintele lui prin "Nu mai putem sta într-o mare minciună!" Păi, atunci nu mai staţi, boilor! angry.gif )

- Vosganian, omul din guvern al Gazpromului: "Putem ieşi din criză în acest an, dar trebuie să reducem legăturile cu UE." (cf. Agerpres)
(* somebody arrest him, please... dry.gif )
- Dmitri Medvedev: "Economia Rusiei merge prost." (cf. Mediafax)

- De 5 zile, pământul din comuna Izvoarele, jud. Galaţi, tremură în mod inexplicabil, afectând casele localnicilor; fenomenul teluric neobişnuit -o secvenţă seismică anormal de rapidă- pare să survină în urma unui cutremur de suprafaţă recent, produs în zona Galaţiului pe 23 septembrie la o adâncime de 3 km (linkuri updatate: aci şi acilişea)
(* exploziile accidentale produse în urma forărilor petroliere nu pot fi o cauză a fenomenului deoarece presiunea creată de acele explozii s-ar elibera într-un timp foarte scurt, nu în 5 zile; deasemenea, existenţa unei pânze de aer pe un lichid -aşa cum a opinat un specialist la TV- nu poate fi nici ea o explicaţie, din simplul motiv că presiunea aerului, odată eliberată, ar conduce la coborârea nivelului solului, ceea ce nu s-a constatat până acum; una peste alta, odată eliminat imposibilul, ceea ce rămâne, oricât de improbabil ar părea, trebuie să fie adevărul, nu? Aţi cerut -pe un alt topic- o dovadă concludentă pentru existenţa Mătcilor-Dragon subterane ("the giant underground worms", "the worms from Hell"), şi iată că acum o aveţi.

Deci: care gunoi securist lipsit de respect faţă de Împărăţie se oferă să fie mâncat la micul dejun de Viermii Iadului împreună cu întreaga sa familie? dry.gif )

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 30 2013, 09:41 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 30 2013, 10:14 AM
Mesaj #40

În Numele Adevărului

28 septembrie:

- Premieră după 34 de ani în relaţiile americano-iraniene: Obama anunţă că a discutat la telefon cu Rohani;
- "Criză în SUA: Militarii rămân fără salarii." (cf. Adevărul)
- Ponta: "Economia e mult mai inteligentă decât partidele politice."
(* i-auzi, ia... blink.gif ...s-o fi referind la el, bag seama...)
- tot Ponta: "Nu avem un rezervor secret pentru rectificarea bugetară din octombrie."
(* să mori tu, Ponta? dry.gif Nu cumva ai de gând să scuipi din nou în mâna de ajutor întinsă de Împărăţie?; very outraged link)
- Ponta: "Leoni să ceară ajutor dacă vrea să se extindă."
(* ..."să ceară ajutor dacă vrea să..."? Deci şi tu ai face la fel în privinţa banilor României? Hmmm...)

- voxpublica.net: "Vremea răspunsurilor fără întrebări."

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 30 2013, 10:17 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 30 2013, 11:33 AM
Mesaj #41

În Numele Adevărului

29 septembrie:

- banner B1 TV, în emisiunea "Capital TV": "Guvernul Ponta aleargă după bani."
(* yeah, right... mai degrabă fug banii de el. dry.gif )
- Voican, "Ziarul Financiar": "România a abandonat pârghiile din sistemul bancar."
- Emisiune B1 TV dedicată fenomenului teluric din judeţul Galaţi: "Sunete misterioase din subteran! Mii de oameni terifiaţi de urletul Pământului!"

- A 29-a zi de proteste anti-guvernamentale în Piaţa Universităţii, pe o vreme ploioasă; lozincile, în mod straniu, încep să capete pecetea inconfundabilă a dezvăluirilor mele financiare (ex: "Opriţi circul monetar! Vrem Onestitate, NU Absurditate!)
(* cu alte cuvinte: "domnilor miniştri, nu fiţi ABSURZI, terminaţi cu circul ăsta monetar cum că "nu sunt bani" şi fiţi ONEȘTI: dacă tot aveaţi un buget pe 2013 de 220 de miliarde de euro, de ce mama supărării nu i-aţi cheltuit pentru bunăstarea populaţiei? Aaaa, sunt bani pentru pensii care au fost alocaţi din fondurile Împărăţiei şi nu aveţi nici un control asupra lor... Păi, atunci de ce nu aţi cerut aprobarea Împărăţiei ăleia ca să cheltuiţi măcar o mică parte din ei, dacă tot i-a dat pe moca României? La dracu, sunt 220 DE MILIARDE DE EURO, un munte de bani!!! Ce, v-a fost jenă să cereţi? Incredibil câtă prostie... Sau poate că IN REALITATE nu lucraţi câtuşi de puţin în interesul naţional al României??? Scandalos! Dar pare explicaţia cea mai plauzibilă la cât vă ţineţi de deştepţi pe la emisiunile TV!
TRĂDĂTORILOR!!!!!!!!!!!!!!!" angry.gif )

- Mongoloidul sociopat de la Cotroceni, sosit azi-dimineaţă din greşeală în studiourile ProTV după ce Daniel Roxin de la "Naşul Băsescu TV" îl invitase să fie co-prezentator al unei emisiuni despre originile scito-tătare ale geto-dacilor, a opinat că trecerea României de la deficite de cont curent la excedent este "un semnal îngrijorător", ceea ce (link) mă face să cred că banii guvernului au fost de fapt... blocaţi în conturi prin mecanismele uniunii bancare la care România este deja parte! huh.gif "Văzând aiastă mârşavă obidă", guvernul Ponta a strâns din dinţi, probabil (vezi şi nervozitatea altminteri inexplicabilă a unor miniştri ca Grapini sau Dragnea din ultimele zile) şi a căutat să se împrumute pe la diferite bănci, dar Împărăţia i-a anticipat mişcarea şi i-a blocat şi această sursă de finanţare alternativă, stopând creditarea în toate băncile mari din România! Scopul Împărăţiei a fost acela de a înfrânge definitiv rezistenţa înverşunată a guvernului faţă de Guvernanţa Imperială dar mai ales de a anihila conspiraţia satanică a politicienilor corupţi care a avut rolul, în toţi aceşti ani, să blocheze drumul României spre bunăstare şi prosperitate.

Vă anunţ cu mare bucurie, dragi prieteni, că astăzi acest înalt ţel patriotic este pe cale de a fi atins! happy.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 30 2013, 11:47 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 1 2013, 04:07 PM
Mesaj #42

În Numele Adevărului

30 septembrie:

- Patru noi cutremure cu magnitudinea 3 au fost înregistrate azi în județul Galați, urcând la 12 numărul evenimentelor seismice care au avut loc acolo în ultima săptămână (link1; link2)
- C.E. cere băncilor greceşti să nu-şi mai finanțeze subsidiarele din sud-estul Europei.
(* yessss! biggrin.gif )
- Isărescu SOMEAZĂ băncile să reducă dobânda la credit, dar băncile îl ignoră cu dispreț. (cf. Capital <link3> şi Hotnews <link4>)
- CSAT a fost convocat pentru mâine la ora 15:00.

1 octombrie:

- logec.ro: "BNR a redus rata dobânzii, dar potența politicii monetare a scăzut."
- Mihaela Bărbuş, EvZ: "Generozitatea haiducească nu ține loc de respect." (* ?! ; cum? angry.gif )
- SUA au intrat în faliment de stat astăzi la ora 07:00, ora României.
- Șerban Buşcu, scriind despre bancheri: "Ne-am folosit de bunătatea Dumnezeilor bunăstării noastre şi acum a venit timpul să plătim alături de ei pentru trădare." (cf. Capital)
- Furtună în Bucureşti: în doar 6 ore, peste 60 de copaci au fost doborâți de vânt. Doi oameni au fost răniți şi peste 30 de maşini avariate.
- Ilie Sârbu, la RFI: "Țara fierbe pe probleme reale, iar noi ne coafăm. Trebuie luată o decizie în USL!"
- Gabriel Biriş, avocat fiscal, despre SUA în faliment: "Și Parlamentul României ar trebui să mai lase guvernul fără bani. Să te tot împrumuți e simplu: muți în viitor problemele prezentului." (cf. dailybusiness.ro)
- Cosmin Alexandru, în Revista22, încercând să ofere o explicație alternativă foarte stilată -dar neplauzibilă, din păcate- pentru trădarea flagrantă a interesului național de către politicieni devoalată de mine ieri:

Citeaza
"În culturile occidentale, individualiste, în care se practică educarea copiilor în spiritul asu­mării propriilor calități, limite, aspirații și de­cizii, libertatea e înțeleasă ca o urmare a lor. Oamenii sunt încurajați să-și asume libertatea și să facă cu ea ceva benefic în primul rând pentru ei și apoi pentru cei din jur.

În culturile estice, colec­ti­vis­te, în care se practică edu­carea copiilor în spiritul asu­mării propriilor neajunsuri, a obligațiilor față de ceilalți și al supunerii la deciziile luate de alții, libertatea e înțeleasă drept capacitatea de a urma cât mai fidel deciziile con­du­că­torului grupului social din care facem parte (fa­milie, vecini, șef de partid sau de firmă etc.).

Când factori de decizie occidentali vin aici – FMI, UE sau directori de corporații –, ei se aș­teaptă ca, odată ce dau oamenilor libertate în sensul în care ei au primit-o și o înțeleg, să apară consecințe așa cum apar în sistemul lor de aplicare. Și nu apar. Un pic debusolați, oc­ci­dentalii încep apoi să ne explice motivele și beneficiile libertății. Iar noi, nu și nu. Ziceți-ne ce vreți să facem și facem." [...]

"Azi, [...], când peste noi dau numai oportunitățile, le pierdem sis­tematic pentru că înțelegem libertatea într-un fel care nu ne ajută." (citat din articolul "Libertatea care ne ține captivi")

- Agerpres: "Chestorii Senatului vor analiza situația bugetară."
- Pâslaru, "Ziarul Financiar": "Guvernului nu-i mai ies la socoteală veniturile, încasările nu ies la calcul." (* cool.gif )
- Camera de Comerț Americană în România şi Consiliul Investitorilor Străini cer guvernului Ponta să mențină stabilitatea sistemului fiscal românesc.

- Guvernul spaniol va folosi încă 6,1 miliarde de euro din fondul de rezervă pentru pensii, urcând astfel la 9,6 miliarde de euro suma care va fi folosită în acest an din fondul respectiv (link5).
(* evident, guvernul Ponta n-ar face asta din principiu. Cum, "care principiu?" huh.gif Principiul obedienței absolute față de Israel, desigur. Nu a recunoscut public acum câțiva ani domnul Zgonea, actualul preşedinte al Camerei, că -citez- "statul e j.i.d.a.n"? A recunoscut. Deci Ponta -al cărui bunic, Naumovici, era evreu şi mare politruc securist în DGIA pe deasupra- nu va acționa în interesul României nici sub amenințarea cu moartea, vă dau garanție scrisă dacă vreți. Mă rog, poate că amenințarea familiei sale cu moartea l-ar putea face oleaaacă mai maleabil, dar am mari îndoieli în privința aceasta. Când e vorba de politruci dar mai ales de evrei politruci, prezumția de fanatism crâncen împins până la ultimele limite ale absurdului cosmic e prima prezumție care trebuie luată în considerație la modul cel mai serios de orice om rațional şi echilibrat în abordările sale, nu trebuie uitat nici o clipă că aceste creaturi de un cinism feroce au obstaculat mai bine de 125 de ani destinul cosmic şi spiritual al Umanității (link6). Dacă destinul Umanității pentru Ei înseamnă fix nimic, destinul României -matematic vorbind- înseamnă mai puțin de a suta parte din acel nimic... dry.gif )

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 1 2013, 04:34 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 1 2013, 10:16 PM
Mesaj #43

În Numele Adevărului

Can't help myself wink.gif :

http://deveghepatriei.wordpress.com/2013/1...statelor-unite/

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 3 2013, 11:52 AM
Mesaj #44

În Numele Adevărului

2 octombrie:

- România TV, atac violent la SRI: "Societate cu Răspundere Idioată"
- Nistorescu, "Cotidianul": "Bucureştii arată ca un oraş perplex. [...] Parlamentarii dezbat vremea şi deplâng starea lucrurilor."
- Horațiu Pepine, "Deutsche Welle": "Genopolitica în România"
(* un articol surprinzător de serios care ar putea fi o aluzie amicală la ultimul meu comentariu despre trădarea lui Ponta. Dacă e aşa, îi mulțumesc lui Horațiu pentru atenția cu care mi-a urmărit cronica. Și vă mărturisesc că eu unul îi citesc întotdeauna articolele. smile.gif )

- George Soros proclamă într-o conferință de presă: "Criza euro a luat sfârşit."
- Ponta, la începutul şedinței de guvern: "Până la urmă am trecut cu bine peste o altă perioadă dificilă. Nu s-a pus nici un moment problema să nu avem resurse pentru pensii, salarii, funcționarea instituțiilor publice."
(* se pare că şerpii de Wolfsbergi, după ce i-am amenințat la modul cel mai crâncen cu stârpirea, au renunțat la orice pretenție şi au dat, în fine, "undă verde" guvernului român să utilizeze sutele de miliarde de euro din fondul de rezervă pentru pensii. Hodoronc-tronc, iote-mă ajuns acum şi în postura foarte fericită de salvator al României... laugh.gif )

- Ponta şi Chițoiu, seara, la România TV, vorbind despre majorarea salariilor: "Ce avem, o mică osânză de împărțit, o dăm şi noi la cei mai slabi, la cei mai amărâți."
(* ia uite-i şi pe haiducii lu' peşte, de unde răsar... dry.gif Pfuuu, cine dreacu mi i-a pus pe cap şi pe ambuscații ăştia doi buni de nimic?)

- Secretarul de stat în Ministerul pentru Societatea Informațională a fost eliberat din funcție la cerere; cererea acestuia a fost înregistrată la cabinetul Primului-Ministru pe data de 30 septembrie 2013, în exact aceeaşi zi în care eu, nexus-ul societății informaționale, denunțam "conspirația satanică" anti-națională a politicienilor români.
- Tăpălagă, "Hotnews": "Câți realizează că în România se produce lent, sub ochii noştri, o schimbare radicală de paradigmă politică?"

3 octombrie:

- Mediafax: "Cinci noi cutremure s-au produs noaptea trecută în zona Galați."
- T. Băsescu, la B1 TV: "Nu sunt deloc bine dispus de ieri după-amiază." ; "Nu îl mai girez pe Ponta, a încălcat grav pactul de coabitare şi s-a băgat cu bocancii în justiție. Multe i-am tolerat." ; "Mă voi îndrepta spre denunțarea pactului de coabitare."
- Ponta, despre scandalul eliberării din funcție a procurorului care a instrumentat dosarul lui Dragnea: "Lui Papici i s-a terminat mandatul la finalul lunii septembrie. Dosarele împotriva celor care au votat la referendum sunt politice."
- Dementul de Băsescu, făcând clăbuci tot la B1 TV, îşi oferă singur un motiv-beton pentru a-şi prezenta demisia chiar mâine: "... discuția pe care am avut-o ieri cu Procurorul general înainte de a trimite. Eu l-am sunat să-i spun că nu e bine, domnul procuror. Se aflase."

De când şi până unde îl sună preşedintele pe procurorul general ca să-i facă observații? Trăim în Belarus sau într-un stat de drept al Uniunii Europene? angry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 3 2013, 12:21 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 3 2013, 11:52 AM
Mesaj #45

În Numele Adevărului

Until next time:

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 3 2013, 11:53 AM

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Oct 4 2013, 08:39 AM
Mesaj #46

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Soldatii din Afganistan au murit in timp ce incercau sa salveze o echipa straina, blocata in subteran, care dorea sa recupereze artefacte dintr-o galerie inundata in zona provinciei Balkh, recunoscuta pentru vestigiile arheologice ale civilizatiei Oxus din epoca bronzului biggrin.gif Atat activitatile din regiune cat si valoarea artefactelor (poate chiar si valoare tehnologica, nu doar istorica/financiara) au facut ca aceasta operatiune sa fie secreta si musamalizata. Declaratia unui diplomat american: "soldatii romani au murit pentru o cauza nobila [...]". Sa treci cu blindatul peste o bomba artizanala nu e atat de nobil. Pe deasupra, pe Uro Vamtac, Humvee, Piranha IIIC, sunt cel putin 3 membri ai echipajului necesari pentru patrulare; nu se vorbeste despre un al 3-lea soldat ranit.

Cu Galatiul e mai spinoasa treaba. Prima data meteorologii nu anunta nici macar cod galben in zona, norii formandu-se din senin - rezulta inundatii masive. Apoi urmeaza cutremure in serie la 2-7 km adancime. Totul arata de parca cineva ar sapa galerii pe mai multe niveluri la adancimi intre 2 si 7 km, poate chiar o singura galerie cu inaltimea de 5 km pana la plafon biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 14 2013, 02:00 PM
Mesaj #47

În Numele Adevărului

Citeaza (radukku @ Oct 4 2013, 10:39 AM) *
Cu Galatiul e mai spinoasa treaba. Prima data meteorologii nu anunta nici macar cod galben in zona, norii formandu-se din senin - rezulta inundatii masive. Apoi urmeaza cutremure in serie la 2-7 km adancime. Totul arata de parca cineva ar sapa galerii pe mai multe niveluri la adancimi intre 2 si 7 km, poate chiar o singura galerie cu inaltimea de 5 km pana la plafon biggrin.gif

wink.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 14 2013, 02:03 PM
Mesaj #48

În Numele Adevărului

4 octombrie:

- Vieru, "Cotidianul": "Clasa politică românească s-a aliniat cu marginalii politici europeni" (articolul "Pregătirea ayatollahilor")
- Guvernul a modificat ordonanţa privind persoanele fizice autorizate, astfel încât şi colaboratorii/partenerii/soţii acestora să beneficieze de ajutoare sociale de la stat.
(* într-o clipă de oboseală, mi-a trecut prin minte dacă nu cumva au modificat ordonanţa asta special pentru mine, marginalul politic prin excelenţă... Mda, vezi să nu... or să mă ajute fix atunci când va îngheţa Iadul, sunt convins! dry.gif )
- Pentru deschiderea manifestată, Împărăţia îi şterge Spaniei (via ESM) 10 miliarde de euro din datoria publică, după ce a terorizat-o un pic cu cutremure în serie marca "Izvoarele/Galaţi". (link1 ; link2)
- Postul de radio "Vocea Rusiei FM(I)" ("I" is from "International"): "Presiunile pentru măsuri populiste sunt în creştere în România, guvernul trebuie să reziste."
- Ilie Sârbu, despre USL: "Nu mai sunt sigur spre ce se îndreaptă această structură politică."
- Antonescu a vorbit. Ce anume a comentat, căutaţi în presă, eu nu-i mai citez în cronica mea pe gargaragiii irelevanţi care nu produc altceva decât iluzii (including: Băsescu ş.a.)
- "Germanii caută oraşe din Ardeal pentru investiţii." (cf. Capital)

5 octombrie:

- Ponta: "Din 2014 cresc pensiile şi salariile."
- 190 de cutremure s-au produs în satul Izvoarele începând cu 23 septembrie (numărul updatat al evenimentelor seismice include şi replicile minore sesizabile doar cu aparatura de detecţie); unul din ultimele cutremure s-a produs la o adâncime de 10 km.
(* adâncimea a crescut sub nivelul de 7 km, semn că viermele ciocănitor se retrage şi că Împărăţia e mulţumită momentan de promptitudinea cu care statul român îi îndeplineşte cerinţele)
- Seara, un minunat spectacol sărbătoresc pe TVR1: "România fără frontiere", cu motivul "Porţilor Stelare" foarte vizibil în decorul din studio.
(* Ce se sărbătoreşte, totuşi? huh.gif ... Aaah, lansarea grilei de toamnă! Entuziasmant motiv, ce să zic... mellow.gif )
- După ce s-a pus la curent cu situaţia uniunii bancare, redacţia postului de radio "Vocea Rusiei FM(I)" îşi înghite cu mare greutate nodul din gât şi îndulceşte tonul la adresa statului român: "Recuperarea economică a României va continua, în 2014 creşterea PIB-ului va fi de 2,2%." (raport FMI, cf. Capital)

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 14 2013, 02:06 PM
Mesaj #49

În Numele Adevărului

6 octombrie:

- Agerpres: "SUA, în centrul atenţiei la reuniunea anuală a FMI şi Băncii Mondiale."
- Localnicii din Izvoarele îi sfidează pe experţi: "E cutremur la comandă!" (* blush.gif )
- Mai multe bănci din "hardcore"-ul Trustului Wolfsberg, printre care UBS şi Credit Suisse, sunt anchetate în Elveţia pentru manipularea pieţei de schimb valutar. (link3 ; link4 ; link5 ; link6)
- A 5-a duminică de proteste faţă de proiectul Roşia Montana Gold Corporation; protestatarii la Cotroceni:
"Ieşi afară, javră ordinară!", "Băsescu Traian, trădător de neam!, "Demisia!"
- Galaţi: 217 cutremure în ultimele 14 zile; cele de astăzi nu au fost sesizate de către localnici, ceea ce înseamnă că mega-viermele fie a plecat, fie a rămas în stand-by la 10 km adâncime în aşteptarea unor noi ordine.

7 octombrie:

- Ciobanu, "Gândul": "Guvernul nu se prăbuşeşte, restul da."
- Ziarul Financiar: "SUA ar putea intra pentru prima dată în incapacitate de plată."
- Economia României a crescut cu 1,8% în S1.
- Vosganian demisionează din Guvern.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 14 2013, 02:11 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 14 2013, 02:10 PM
Mesaj #50

În Numele Adevărului

8 octombrie:

- Banca Mondială îşi reduce cheltuielile cu 400 milioane $.
- Tismăneanu, "EvZ": "Victor Ponta pare total debusolat. Premierul este disperat şi nu mai ascunde asta."
- Patru noi cutremure s-au produs astăzi la Izvoarele, niciunul sesizat de către localnici; viermele se foieşte uşor, semn că Împărăţia încă nu e pe deplin mulţumită de prestaţia autorităţilor statului...
- Secretarul de stat Prisecaru: "Seismele din Galaţi au un caracter unic în lume." (cf. România Liberă)

- excl.gif Băsescu a fost reclamat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) la Inspecţia Judiciară pentru telefonul dat procurorului general în dosarul abuziv al referendumului; CSM vrea o anchetă în acest sens şi va investiga dacă în pactul de coabitare sunt referiri la numirea procurorilor. (* happy.gif )
- Andreea Pora, "Revista22": "Pintea e jupânul Justiţiei."
(* ups! cred că trebuia să scriu "Ponta"... biggrin.gif )

- Ponta îi ia lui Băsescu vila Dante. (cf. România TV)
- Ponta în Parlament: "Pariul cu fondurile europene a fost câştigat. Azi absolut toate programele operaţionale sectoriale sunt deblocate."
- Serbia: reduceri bugetare pentru evitarea falimentului de stat; concedieri în masă în Coreea de Nord.
- Sinistrul Băsescu, negru-cenuşiu de supărare (efectiv!), iese într-o conferinţă de presă ca să-şi împroaşte veninul după reclamaţia fără precedent pe care i-a făcut-o CSM-ul.
- Headline Realitatea TV: "Război total pe axa Băsescu-Ponta-Antonescu"
- Marii creditori ai "the Mighty America" sunt îngrijoraţi că ţara ar putea intra în incapacitate de plată pentru prima dată din 1790: China somează SUA să-şi facă ordine în buget.
- Previziuni FMI: zona euro - scădere mai mică, economia mondială - creştere mai lentă.
(* cu alte cuvinte: ESM is winning worldwide... happy.gif )

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 14 2013, 02:13 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 14 2013, 02:15 PM
Mesaj #51

În Numele Adevărului

9 octombrie:

- ora 10:23 AM, instantaneu Realitatea TV cu imagini suprarealiste care îmi provoacă un şoc mistico-cultural: în stânga ecranului, un aşa-zis jurnalist cu chipul şi ochii unui torţionar din Egiptul ptolemeic (Laurenţiu Ciocăzanu) vorbeşte în apărarea mumiei cenuşii a lui Băsescu, redată video în dreapta ecranului; pentru o clipă dilatată de uimire am avut senzaţia fascinantă că regizez un remake românesc al filmului horror "Mumia se întoarce."

- B1 TV: "Astăzi se decide soarta pactului de coabitare."
(* adică a termenului demisiei lui Băsescu, probabil. Cum justific această legătură? Aşa cum am arătat pe pagina anterioară (mesajul #11), documentul "pactului" respectiv este doar o maculatură menită să escamoteze anexa lui secretă, şi anume demisia prezidenţială, demisie pe care Parlamentul a considerat că "şeful statului" trebuie să o depună mai întâi la Consiliul Europei fără ca poporul să aibă habar. România a cedat unele drepturi suverane atunci când a aderat la UE, printre ele figurând şi obligaţia ca o eventuală demisie a preşedintelui Republicii să fie contrasemnată de preşedintele Consiliului Europei. Desigur că "presa română plină de minciună" a ţinut ascunse toate aceste informaţii de maxim interes pentru cetăţeni sub pretextul unor raţiuni de "securitate" abuzive, căci ce raţiune de securitate poate îngrădi cetăţenilor unei Republici dreptul la o informare corectă în privinţa demisiei celui pe care ei înşişi l-au ales în funcţie? SRI-ul a redefinit oare noţiunea de "funcţie publică" fără ştirea CCR? mad.gif )

Citeaza
CONSTITUTIA ROMANIEI, ARTICOLUL 31
(1) Dreptul persoanei de a avea acces la orice informaţie de interes public nu poate fi îngrădit.
(2) Autorităţile publice, potrivit competenţelor ce le revin, sunt obligate să asigure informarea corectă a cetăţenilor asupra treburilor publice şi asupra problemelor de interes personal.

- Guşă, în "Cotidianul": "Pintea e gata să calce pe cadavre."
(* ups, cred că iarăşi trebuia să scriu "Ponta" în loc de "Pintea"... biggrin.gif ; însă confuzia mea, spre deosebire de cea a lui Guşă, e doar fonetică, nu şi semantică.)
- "Opţiunile SUA: incapacitate de plată sau recesiune." (cf. Capital; link7)
- Headline Realitatea TV: "De ce se tem Băsescu, Ponta şi Antonescu" (emisiune profilată pe analiza limbajului non-verbal al celor trei lideri)

10 octombrie:

- Bodea (PNL): "România este în comă financiară." (cf. Revista22)
- Ministrul de finanţe Chiţoiu îl ameninţă pe Bodea cu sancţiuni în partid. (cf. EvZ)
- România: inflaţia anuală a ajuns la 1,88%. (cf. Capital)
- Ziarul Financiar: "Deficitul comercial a scăzut în ultimele 8 luni cu peste 40%."
- Conform unui ordin ministerial trimis azi la Monitorul Oficial, salariile din Sănătate vor fi ţinute la secret; ordinul ar fi fost emis la recomandarea expresă a UE.
(* iată un indiciu concludent că ele vor creşte foarte mult iar sursa lor de finanţare nu va fi publică, ci privată)

- BCE şi Banca Populară a Chinei, finanţare bilaterală. (cf. România Liberă)
(* Împărăţia, via ESM/BCE, devine finanţatorul Chinei, prima economie a lumii! O lovitură politică extrem de dură pentru conducerea pro-rusă a FMI!)
- B1 TV, despre cele peste 240 de cutremure în serie din satul Izvoarele: "Nici japonezii nu ştiu ce e la Galaţi."

- Pensiile vor creşte de anul viitor mai mult decât rata inflaţiei.
- Ponta confirmă intenţia de reducere a TVA la carne.
- Anul acesta se vor acorda 1,2 miliarde de euro subvenţii pentru agricultori, o sumă foarte mare comparativ cu anii precedenţi.
- Udrea, "Evz": "Ponta să ne spună dacă mai e premierul ţării!"
(* da, încă mai e, dar cu delegaţie, titularul funcţiei sunt eu. tongue.gif
"Marele LogOnFăt" Pintea. cool.gif
)

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 14 2013, 02:30 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 14 2013, 02:34 PM
Mesaj #52

În Numele Adevărului

11 octombrie:

- Dreapta din România l-a pierdut pe Băsescu dar încă nu l-a declarat nul; banner B1 TV: "PDL caută preşedinte de ţară."
- Ziarul Financiar: "Contul curent al balanţei de plăţi a trecut pe deficit."
(* adică a revenit la normal, conturile bancare ale Guvernului fiind probabil deblocate de Împărăţie.)

- Analist american: "Rusia nu mai e o putere globală." (link8)
(* WOW! De ce apare această ştire reşapată chiar astăzi, în penultima zi a reuniunii anuale FMI + BM? Intuiţia mea hiperdezvoltată îmi şopteşte că e o ştire extrem de semnificativă, s-ar putea ca Rusia să fi pierdut azi controlul boardului FMI!!! Dar în favoarea cui? A zonei euro (adică a ESM/BCE) sau a Chinei? Ori poate că nimeni nu a preluat conducerea încă? S-o fi instalat oare o conducere colectivă provizorie?)
- Money Channel: FMI îşi vinde aurul pentru a putea acorda credite ţărilor sărace din Africa, Asia şi America Latină.

12 octombrie:

- ora 13:00 - emisiunea "Ora Regelui" nu a fost scoasă din noua grilă de toamnă a TVR1, ba chiar atinge noi cote de pupincurism gerontofil. Până când realizatorul ei (un chel cu figură de mafiot israelian) nu va fi concediat cu şuturi în fund, recomand blocarea imediată a tuturor conturilor Televiziunii Române. angry.gif
- ora 15:33 - un nou cutremur serios, de 2,7 grade magnitudine, s-a produs în satul Izvoarele, jud. Galaţi, la o adâncime de numai 1 km (!!!). Nu mai puţin de 10 cutremure au avut loc acolo în ultimele 24 de ore, însoţite de bubuituri ca la trecerea unui tren accelerat!
(* mega-viermele pare că rezonează la furia mea, acum revine în forţă! )

- G20 - tensiuni între ţările emergente şi SUA.
- RFI: "Ministru german: C.E. să ia măsuri împotriva României!" (* laugh.gif )
- România TV: "Majorări salariale record pentru bugetari. Calcule exclusive, câţi bani dă Guvernul."
(* cea mai bună veste a anului, nu? happy.gif )

13 octombrie:

- AFP: Extrema dreaptă este pe val în Franţa.
- Mediafax: Siria - lupte între rebeli şi jihadişti, 50 de morţi.
- Israelul este într-o criză financiară atât de cumplită încât vrea să elimine banii cash. (cf. Capital)
- WSJ: "Se întrevede divorţul dintre FMI şi zona euro."
(* am mai spus-o acum un an pe topicul "Vine Criza" şi o repet: scopul ESM-ului a fost de la bun început acela de a contra FMI-ul, de a-l "lucra" geopolitic şi de a pune hăţurile pe el!)
- Ziarul Financiar: "Şeful Băncii Mondiale a obţinut acordul pentru eficientizarea instituţiei." (link9)
(* de ce ar cere şeful BM acordul statelor membre pentru reducerea unor cheltuieli? E o problemă de management intern al instituţiei, nu de strategie sau de politici economice globale. Eu bănuiesc că acordul obţinut vizează altceva, nu ceea ce s-a declarat public. Cred că ESM-ul, ajuns acum unicul mare finanţator global, a profitat de spectrul default-ului şi shutdown-ul guvernamental din SUA pentru a obţine controlul direct al Băncii Mondiale prin negocieri agresive cu autorităţile americane. Dacă aşa stau lucrurile, atunci evenimentele au căpătat o turnură extrem de favorabilă pentru Împărăţie, deoarece -fără instrumentul numit "Banca Mondială"- FMI va fi obligat curând să cedeze pe toată linia.)

- În a 6-a duminică de proteste împotriva RMGC, ecologiştii au manifestat şi la Izvoarele, în judeţul Galaţi.
(* ... and I think I'll do the same... rolleyes.gif )

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: May 12 2014, 03:58 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Fascia Romena.
mesaj Oct 14 2013, 05:06 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 30 2013, 11:33 AM) *
Scopul Împărăţiei a fost acela de a înfrânge definitiv rezistenţa înverşunată a guvernului faţă de Guvernanţa Imperială dar mai ales de a anihila conspiraţia satanică a politicienilor corupţi care a avut rolul, în toţi aceşti ani, să blocheze drumul României spre bunăstare şi prosperitate.

Vă anunţ cu mare bucurie, dragi prieteni, că astăzi acest înalt ţel patriotic este pe cale de a fi atins! happy.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 16 2013, 07:45 PM
Mesaj #54

Guests

it's beginning...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 16 2013, 07:49 PM
Mesaj #55

Guests

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 25 2013, 07:28 PM
Mesaj #56

În Numele Adevărului

Erată:
Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 14 2013, 04:06 PM) *
6 octombrie:
[...]
- A 6-a duminică de proteste faţă de proiectul Roşia Montana Gold Corporation; protestatarii la Cotroceni:
"Ieşi afară, javră ordinară!", "Băsescu Traian, trădător de neam!, "Demisia!"

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 14 2013, 04:34 PM) *
13 octombrie:
[...]
- În a 7-a duminică de proteste împotriva RMGC, ecologiştii au manifestat şi la Izvoarele, în judeţul Galaţi.
(* ... and I think I'll do the same... rolleyes.gif )

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 25 2013, 07:34 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 25 2013, 07:30 PM
Mesaj #57

În Numele Adevărului

16 octombrie:

- localnicii din Pungeşti, judeţul Vaslui, se răscoală împotriva Chevron; în Bucureşti se organizează imediat un protest spontan pentru susţinerea lor;

17 octombrie:

- pe site-ul "De Veghe Patriei" (deveghepatriei.wordpress.com) se cere instaurarea urgentă a dictaturii militare; untermensch-ii băsişti încep să-i numească "econazişti" pe protestatari;

18 octombrie:

- după ce, cu o seară înainte, maşina ministrului Culturii a fost vandalizată de protestatarii furioşi, Ponta apare într-o conferinţă de presă cu părul din creştet albit peste noapte şi dă asigurări că "ţara va ţine sub control cheltuielile." (cf. Agerpres)
(* statul român, după o serie de ezitări, s-a angajat deci să cheltuiască banii puşi la dispoziţie de Împărăţie, dar într-un mod care să nu ridice semne de întrebare sau să vexeze opinia publică occidentală)

19 octombrie:

- protestatarii se întâlnesc la Pungeşti, în jud. Vaslui, unde câţiva dintre ei, călare şi în costume populare, dau o reprezentaţie "haiducească" cu chiote şi steaguri de luptă: "Aiii, cuţît, cuţît, cuţît / De trei ori te-am ascuţît / La tocilă pe pietroi / Să tai capu' la ciocoi!"
- excedat de ritmul furibund al evenimentelor, Ponta se face ecoul slab al reproşului aspru pe care i l-a făcut Împărăţia: "Când blochezi [un oraş sau] o ţară, intervenim." (cf. Mediafax)
- Marea Adunare de la Câmpeni: istoria care respiră...
- Antena 3 se întoarce la zilele ei de glorie şi ne surprinde din nou cu dezvăluiri-şoc: "DNA, dosare cu denunţuri inventate" ; "Stenograme care zguduie Justiţia" ; "Kovesi e şantajabilă. Iată dovada."
- Ciobanu, "Gândul": "Ponta exacerbează un incident izolat. Nu mai vede poporul de atâţia anarhişti şi legionari."
- primul episod din "Consolarea Marelui Învins", noul thriller economic al HBO*: "C.E. duce în Israel reprezentanţii a 65 de companii, pentru consolidarea relaţiilor comerciale." (cf. Gândul)
(* HBO=NVO[în chirilică]=Novoe Vremiia v Orientî)

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 25 2013, 07:42 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 25 2013, 07:42 PM
Mesaj #58

În Numele Adevărului

20 octombrie:

- pentru a majora sensibil salariile foarte mici, guvernul anunţă că va opera trei modificări concomitente: lărgirea bazei de neimpozitare, o majorare salarială de 3% nebătătoare la ochi şi reducerea CAS la angajator.
(* mda... remarcabil de inteligent; trebuie să recunosc că exact aşa aş fi procedat şi eu...)
- Franţa, mai nou, pare că vrea să emuleze România: "France's pension reform struggle" (emisiune Euronews)

- 3000 de oameni au manifestat azi în Bucureşti pentru unirea cu Republica Moldova; mindblowing: unii dintre ei au imprimat Dragonul dacic pe tricolor!
- protestele pentru Roşia Montană, cărora de emoţie le-am cam pierdut şirul în ultima vreme, intră în a 8-a săptămână, cu 10 000 de manifestanţi numai în Bucureşti; lozincile acestei duminici: "Cu credinţă cât un bob de muştar, ţinem munţii în loc!" ; "Când injustiţia devine lege, rezistenţa devine datorie!"
- banner B1 TV: "Protestatarii fac legea în Bucureşti: anarhie sau democraţie?"

- Israelul se plânge că Turcia i-a deconspirat o reţea de spioni, ceea ce sună puţin aiurea, pentru că a spiona este un act ostil; e de bănuit, deci, că guvernul turc a făcut astfel un serviciu unui terţ stat, posibil România, în acest sens pledând nu doar suspiciunile recente extrem de grave la adresa patriotismului miniştrilor (vezi: acuzele de trădare) ci şi remarca stranie făcută azi de Andrei Bădin în EvZ: "Victor Ponta s-a autodemascat."
- România TV: "Premierul, mişcare-surpriză anunţată în SUA. Ce scandal îi pregăteşte Băsescu lui Ponta."
(* în traducere: Ponta îi va anunţa pe americani că Băsescu trebuie ejectat very soon de la Cotroceni, prin demitere, iar aceştia -cel mai probabil- îi vor da "dezlegare" - cuvântul îi aparţine lui Anton Hadăr, de la Alma Mater, invitat în studio.)

- excl.gif Ionizarea suplimentară a suprafeţei Soarelui de către fluxul gamma al "centurii fotonice" (flux ce constituie, de fapt, jetul radiativ axial al blazarului Markarian 421, un nucleu galactic hiperactiv; link1; link2) începe să-şi manifeste efectele incendiare pe Pământ: Australia este pur şi simplu în flăcări iar în Europa Centrală sunt temperaturi de 30 de grade Celsius!

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 25 2013, 07:52 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 25 2013, 07:55 PM
Mesaj #59

În Numele Adevărului

21 octombrie:

- Mirobolanta noastră Irina, Împărăteasă a Galaxiei, speranţă a Umanităţii şi patroană a megabăncii ESM, creează încă o dată emulaţie în rândul foştilor adversari: urmând exemplul SUA, şi Israelul numeşte pentru prima dată o femeie în fruntea băncii centrale. happy.gif
- FMI, despre Capra Ferată a Românului (CFR): "Ultimele noutăţi, un regres foarte dezamăgitor"
- B1.ro: "Băsescu-nul" va mai mandata pe Ponta la Consiliul European.
(* cred că i-am mâncat pe undeva o cratimă lui Băsescu, avea gust de colivă... Sau poate că gustul era de la alunele de acu' trei ore? unsure.gif Aaah, acuma văd cratima, e cu două litere mai în faţă! Iar ghilimeaua de la final a ţâşnit ca o ghiulea în urma ei! E clar, am pus până şi tunurile semnelor de punctuaţie pe şeful statului! laugh.gif )

22 octombrie:

- Ion Iliescu apare la TV cu o faţă răvăşită aşa cum nu a avut-o niciodată. Ce a comentat şi pe cine i-a căşunat, nu interesează pe nimeni, evident. Întrebarea importantă este: ce anume l-a scos din pepeni?
- Dan Șova, la interviurile matinale ale ziarului "Adevărul": "Suntem o adunare de infractori şi incompetenţi, şi ne asumăm treaba asta." (* ! ; wow! să fi adoptat guvernul nostru politica sincerităţii fără limite? )

- Negocierile israeliano-palestiniene s-au intensificat subit după producerea în zonă a 5 seisme serioase în ultimele 4 zile;
- Numărul seismelor din Izvoarele/Galaţi a ajuns la 300, cele din ultimele 10 zile nefiind sesizabile decât cu aparatura de detecţie;
- Casa Albă: vicepreşedintele Biden îi dă "green light" lui Ponta: "Fiţi puternici pentru voi înşivă, nu pentru America!" ; Ponta, pentru B1 TV: "Războiul politic e închis." ; "Nu are nimeni o problemă cu România."

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 25 2013, 07:58 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 25 2013, 08:00 PM
Mesaj #60

În Numele Adevărului

23 octombrie:

- Gitenstein: "România are probleme de stabilitate." (cf. Capital)
(* carevasăzică, SUA chiar l-au autorizat pe Ponta să se debaraseze de Băsescu!)
- E. Udrea, citată de Agerpres: "Zarurile au fost aruncate." ; "Demersurile de unificare a dreptei sunt puţin tardive." ; "PDL are nevoie de Traian Băsescu."
(* altfel spus: "Peste doar câteva săptămâni nu vei mai fi preşedinte? Lasă, că te consolăm noi, Întunecimea Ta!")

- România Liberă: "Sectorul bancar românesc a revenit pe plus."
- "România primeşte în plus 1,3 miliarde de euro pentru infrastructură." (cf. aceluiaşi ziar)
- Spania a ieşit din recesiune în T3.
- Preşedintele Băncii Mondiale: "Ne vom alia cu sectorul privat pentru a combate sărăcia."

- Fenomenul cutremurelor în serie se extinde şi în Ucraina; în caz că ucrainienii nu fac explorări pentru gaze de şist, înseamnă că Împărăţia presează deja Kievul... să restituie teritoriile răpite României Mari! unsure.gif
- Zgonea: "Q.E.D. Quod erat demonstrandum. [...] Ca de obicei, atunci când e vorba de preşedintele Camerei, scenariile sunt futuriste şi se adeveresc de fiecare dată."
(* Ce s-a întâmplat, de fapt? După prima amânare -de 30 de zile- a judecării contestaţiei lui Băsescu pe legea referendumului, CCR a mai amânat astăzi pronunţarea asupra cauzei cu încă 3 săptămâni, astfel încât, prin această tragere de timp, prezidenţialele (fixate pentru decembrie 2014, în principiu) să fie disjunse cutumiar de referendumul naţional. Iată mostră de simţ al datoriei à la CCR: curtea face acum tot posibilul pentru a escamota tâmpenia colosală pe care a comis-o atunci când a autorizat (împotriva tuturor normelor de drept internaţional!) organizarea simultană a referendumului lui Băsescu din 2009 cu primul tur al prezidenţialelor. mad.gif )

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 25 2013, 08:08 PM

--------------------

+Quote Post

250 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 9th December 2019 - 03:56 AM