IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real., PRIMARIA SECTOR 3 aproba mansardarea ilegala a blocurilor
Vizitator_Menumorut.
mesaj Jan 3 2010, 07:25 PM
Mesaj #181

Guests

Mah loazelor ! Cat de prost sa fii sa crezi ca firma/primaria/tutankamon iti da ceva moka ? Cat de prost sa fii sa accepti 500/1000 euro pentru o constructie in capul tau ? Si asa-zisa 'reabilitare' si mansardarea sunt doar niste escrocherii. Peste 4-5 ani cand or sa inceapa sa cada reabilitarile/mansardarile o sa-i vedem pe distrushi la TV cum se vaita ca au fost inselati. Sictir !
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_tkx.
mesaj Jan 27 2010, 07:40 AM
Mesaj #182

Guests

Poate imi explica si mie cineva de ce Politia nu intervine in aceasta situatie ? Totusi vorbim de fals in acte, fals in declaratii , falsuri in inscrisuri oficiale !!! Iar cei inselati (aka cumparatorii) de ce nu fac nimic ? In fond au dat banii pe ...NIMIC ! Din punct de vedere legal sunt niste chiriasi pe terasa unui bloc... excl.gif

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jan 27 2010, 08:26 AM
Mesaj #183

Guests

Vanzarea apartamentelor nu se va mai putea face fara certificat energetic

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 27 2010, 08:31 AM
Mesaj #184

Guests

[quote name='toto' date='Jan 27 2010, 08:26 AM' post='66688']
Vanzarea apartamentelor nu se va mai putea face fara certificat energetic
[/quote

Spune le asta si babelor din bloc care refuza reabilitarea termica.

+Quote Post
Vizitator_totalcontramansarda.
mesaj Jun 2 2010, 09:36 PM
Mesaj #185

Guests

s-a inceput reabilitarea termica a blocului si tocmai am aflat ca se si masardeaza desi am fost total impotriva si cica primaria doreste sa faca locuinte sociale la mansarda...cu cine ma pot lupta? oricum s-au mai mansardat doua blocuri vecine si nu mai avem loc nici sa trecem cu masina prin apropierea blocului, d'apoi sa o parcam! si nu ne-au promis nimic, nici bani, nici centrale, nici usa de nush care la intrare....pana si termopane am si centrala am...cu mine nu prea cheltuie.....mi se pare un abuz...parca sunt proprietar si pe cota indiviza...dar inteleg ca seful asoc semneaza....cu acordul celor de la ultimul etaj. Si ce daca eu sunt proprietar daca stau la 3? Parerea mea nu conteaza ca zona in care m-am mutat acum 5 ani ptr ca era aerisita a devenit brusc aglomerata?!!!...locuinte sociale? adica ptr oamenii strazii? sau ptr rudele primarului?...ca daca e prima varianta macar nu au masini sa aglomereze si mai mult parcarea....imi aparam cu dintii linistea din cartier...ziceti ca va creste valoarea apartamentului?...pai ptr mine scade din cauza aglomerarii zonei si disconfortului cu parcarea, galagia masinilor, oamenilor...si la fel si ptr cine ar cumpara acum un ap in zona, atractivitatea s-a dus...cam asta e cu dreptul meu de proprietate

+Quote Post
datornicu
mesaj Jan 30 2012, 05:41 AM
Mesaj #186

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 22-January 12
Utilizatorul numarul: 31 241

Observ ca s-a lasat linistea pe acest topic care mie mi s-a parut de-a dreptul ireal.Probabil de la criza se apucasera unii sa se urce pe blocurile existente smile.gif.

Momentan stau cu chirie intr-un apartament la ultimul etaj (bloc din 2008) si nu prea vad dezavantaje cu acoperisul incat sa mai adaugam un etaj.
Eu vreau sa cumpar un apartament vechi intr-un bloc de 4 etaje dar nu la ultimul etaj.
Pana la urma poate cineva sa vina sa imi tranteasca inca 2 etaje in cap ? Fara acordul meu ?
Nu de alta dar daca e asa mai bine imi cumpar in bloc de 6-8 etaje ca tot dracul ala ar fi.

Va multumesc pentru atentie.

+Quote Post
Vizitator_micsirau.
mesaj Feb 2 2012, 12:25 PM
Mesaj #187

Guests

Buna ziua. Este cineva care a cumparat o mansarda de asta si are CF pe numele lui ? In Romania?

+Quote Post
Vizitator_geo.
mesaj Jan 23 2013, 08:23 AM
Mesaj #188

Guests

buna,

in blocul in care stau se construieste o mansarda,primaria a aprobat aceasta constructie fara a veni sa verifice starea blocului. Probleme este urmatoarea ei trebuiau sa faca un etaj + mansarda dar sunt deja ridicate 2 etaje,mansarda trebuia facuta din lemn nu din bca si tone de ciment.
nu stim unde sa facem sesizari si daca ne va baga cineva in seama.

+Quote Post
Vizitator_geo.
mesaj Jan 23 2013, 08:27 AM
Mesaj #189

Guests

Citeaza (datornicu @ Jan 30 2012, 05:41 AM) *
Observ ca s-a lasat linistea pe acest topic care mie mi s-a parut de-a dreptul ireal.Probabil de la criza se apucasera unii sa se urce pe blocurile existente smile.gif.

Momentan stau cu chirie intr-un apartament la ultimul etaj (bloc din 2008) si nu prea vad dezavantaje cu acoperisul incat sa mai adaugam un etaj.
Eu vreau sa cumpar un apartament vechi intr-un bloc de 4 etaje dar nu la ultimul etaj.
Pana la urma poate cineva sa vina sa imi tranteasca inca 2 etaje in cap ? Fara acordul meu ?
Nu de alta dar daca e asa mai bine imi cumpar in bloc de 6-8 etaje ca tot dracul ala ar fi.

Va multumesc pentru atentie.

domnule datornic este o mare diferenta intre un bloc cu 4 et si iti tranteste o mansarda de cacao si un bl de 8 etaje, eu zic sa te mai interesezi cum se construieste un bloc,mansarda care o am eu in cap acum mi.a distrus apartamentul.

+Quote Post
cutiipostalebloc
mesaj Aug 14 2015, 11:50 AM
Mesaj #190

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 14-August 15
Utilizatorul numarul: 34 020

Va avea nou locuinta si cutie postala?
Daca nu poti gasi aici : http://www.dfbfdgbfgnbfgb.ro

+Quote Post
Vizitator_Ne Leshi.
mesaj Jul 28 2017, 11:14 PM
Mesaj #191

Guests

Citeaza (geo @ Jan 23 2013, 08:27 AM) *
domnule datornic este o mare diferenta intre un bloc cu 4 et si iti tranteste o mansarda de cacao si un bl de 8 etaje, eu zic sa te mai interesezi cum se construieste un bloc,mansarda care o am eu in cap acum mi.a http://forum.hotnews.ro/style_images/1/fol...nter.pngdistrus apartamentul.

Imi pare bine ca ti-ai luat teapa.

+Quote Post
Vizitator_shase6.
mesaj Oct 18 2017, 07:01 PM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (qwery @ Jan 7 2009, 10:25 AM) *
Mansardarile sunt bune pentru orase care nu se prea pot exinde (intre munti, sau dealuri, sau au alte restrictii geografice).
Mansardarile ar fi bune la orase care au fost proiectate de la bun inceput mai aerisite, pentru a nu se simti aglomerarea suplimentara adusa de noile apartamente.

In Sibiu sunt foarte multe blocuri mansardate cu 1 sau chiar 2 etaje. Din pacate, sunt facute fara pic de gust. Teoretic, un oras frumos a ajuns sa fie uritit de aceste mansarde. Sunt si exceptii, unde mansarda s-a integrat in bloc, si zici ca asa a fost construit/proiectat, de la bun inceput, insa majoritatea sunt ca picate din avion.

In principiu, a nu fi deacord cu mansardarea nu are nimic de a face cu a te opune progresului, etc, etc.

Mansardarea mareste aglomerarea, plus necesitatea de noi locuri de parcare. Iar praful in ochi ca se vopseste fatada blocului, ca se zugraveste casa scarilor, etc, nu ma intereseaza.
Nici nu ma intereseaza eventualii bani, mai multi sau mai putini, pentru "rascumpararea" terasei.

Pentru un amarit e o suma frumusica, pentru o simpla semnatura. Pentru restul insa sunt mai multe probleme.

Mansardarea mareste aglomerarea, exact. Si, in plus, daca nu este realizata cum trebuie intervin si infiltratii, schimbari de temperatura. Pierderea de caldura se poate produce datorita lipsei termoizolatiei interioare, iar daca ea exista datorita executarii acesteia incorect. Cam asa ar trebui realizata o lucrare de transformare a unui pod in mansarda.

+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd November 2017 - 05:32 AM