IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum va platiti facturile?, Ajutati-ma sa nu mai alerg prin oras
Vizitator_C.
mesaj Apr 30 2009, 06:02 AM
Mesaj #31

Guests

Salut,

Internet Banking peste tot unde se poate. M-am cam saturat sa ma plimb peste tot cu facturile in mana.
Il folosesc de vre-o 2 ani, din ce in ce mai mult si sunt extrem de multumit in special datorita timpului cistigat.

Nu am avut niciodata probleme cu el pana acum.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ghica.
mesaj May 6 2009, 02:42 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Amalia @ Apr 28 2009, 07:32 AM) *
Cum functioneaza de fapt? pe site-ul BCR nu vad nimic de good.bee...

E un principiu destul de simplu: cumperi un pachet si ai apoi acces la serviciu prin telefon. Nu e internet pe mobil si nici aplicatie, asa ca nu iti trebuie un anume mobil. Partea buna e ca platesti doar comision fix pe tranzactie si nu comision lunar.
Ca sa-ti faci o idee de cum functioneaza: http://www.youtube.com/watch?v=U-Twt0jdBgU

+Quote Post
Vizitator_mika.
mesaj May 28 2009, 03:22 PM
Mesaj #33

Guests

Cel mai bun este Home Bank de la ING...Iti platesti tot de acasa, de la servici sau de oriunde unde ai acces la internet si este 3 lei pe luna... adio cozi...si e super simplu si foarte securizat
Vi-l recomand!!! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Dinu.
mesaj Jul 6 2009, 08:31 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (mika @ May 28 2009, 03:22 PM) *
Cel mai bun este Home Bank de la ING...Iti platesti tot de acasa, de la servici sau de oriunde unde ai acces la internet si este 3 lei pe luna... adio cozi...si e super simplu si foarte securizat
Vi-l recomand!!! rolleyes.gif

3 lei pe luna si mai cat?

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj Jul 6 2009, 09:24 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Vornicu @ Jun 23 2008, 10:18 AM) *
Am vazut o multime de oameni care primesc salariul pe card si se apuca sa scota banii de la ATM ca sa isi plateasca facturile. E o problema de educatie/mentalitate sau e o problema cu mica diferenta de bani pe care ii dai bancii, ca sa nu mai alergi prin oras, sa nu mai stai la cozi? Sau e o problema de incredere in serviciile bancii?

In ceea ce ma priveste, recunosc ca e vorba de educatie si de nestiinta. Incredere am, pana una alta biggrin.gif

M-am interesat si iata ce modalitati de plati am:

ATM - da, se poate plati direct prin ATM
Internet Banking - riscul cu pishing e infim, pentru un om normal. Problema este cu sistemul, care uneori nu prea functioneaza
Mobile Banking - nu l-am incercat, dar cica e ok
Acord cu Banca - banca transfera automat sumele de plata furnizorilor de utilitati si ratele bancare in lei (facturile merg direct la banca)

Daca are cineva experienta in modalitatile acestea de plata, va rog o apreciere, care sistem e mai bun?

Am auzit ca exista o problema cu sistemul informatic de la Electrica. Adica sunt oameni care s-au trezit cu facturile neplatite, dar cica nu din vina bancii. De aceea e foarte bine de verificat lunar extrasele de cont.
Problema este ca Banca nu-si asuma nimic daca se intampla ceva, mandea plateste tot.

Daca mai puteti sa-mi recomandati metode de a nu mai alerga prin oras v-as fi recunoscator.

Eu personal folosesc E-banking-ul de la Leumi (Leumi Online). Platesc cu el toate facturile si in plus am primit serviciul gratis. Il folosesc de aproape 2 ani jumate si n-am nici o problema. Cat despre phishing, astia nu au probleme fiindca intrarea la tine pe conturi si orice plata pe care o faci se avizeaza cu un cod unic de 12 cifre care dureaza doar cateva secunde si este generat de un dispozitiv pe care ti-l dau ei.
Ma rog, e mai greu cu plata ratelor in EUR la alte banci pentru ca te costa foarte mult - pentru o rata de 300 EUR platesc o taxa de nustiuce de vreo 20 EUR. Dar daca nu te deranjeaza sa platesti in plus ceva, poti sa faci si schimb valutar pe internet banking si sa platesti asa.
Dar in rest, orange, electrica, distrigaz, romtelecom, rds, tot platesc numai prin internet banking.
In plus fata de internet banking-ul de la BCR este mult mai usor de folosit (doar pe astea doua le-am folosit).

+Quote Post
antique
mesaj Jul 6 2009, 10:05 AM
Mesaj #36

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 25
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 470

Pt mika si mai sunt cativa:
frumosilor de la banci, mai lasati-o-n ..... de publicitate mascata la serviciile voastre de internet banking. Va plictisiti la birouri?

+Quote Post
Vizitator_andrei marinescu.
mesaj Aug 3 2009, 12:57 PM
Mesaj #37

Guests

agentgoodbeeandreimarinescu

+Quote Post
Vizitator_Oreste Platitoru.
mesaj Aug 3 2009, 04:17 PM
Mesaj #38

Guests

Cum va platiti facturile?

iete asa, brusc!

+Quote Post
Vizitator_Sebastian.
mesaj Aug 17 2009, 01:04 PM
Mesaj #39

Guests

Am vazut o multime de oameni care primesc salariul pe card si se apuca sa scota banii de la ATM ca sa isi plateasca facturile. E o problema de educatie/mentalitate sau e o problema cu mica diferenta de bani pe care ii dai bancii, ca sa nu mai alergi prin oras, sa nu mai stai la cozi? Sau e o problema de incredere in serviciile bancii?

In ceea ce ma priveste, recunosc ca e vorba de educatie si de nestiinta. Incredere am, pana una alta biggrin.gif

M-am interesat si iata ce modalitati de plati am:

ATM - da, se poate plati direct prin ATM
Internet Banking - riscul cu pishing e infim, pentru un om normal. Problema este cu sistemul, care uneori nu prea functioneaza
Mobile Banking - nu l-am incercat, dar cica e ok
Acord cu Banca - banca transfera automat sumele de plata furnizorilor de utilitati si ratele bancare in lei (facturile merg direct la banca)

Daca are cineva experienta in modalitatile acestea de plata, va rog o apreciere, care sistem e mai bun?

Am auzit ca exista o problema cu sistemul informatic de la Electrica. Adica sunt oameni care s-au trezit cu facturile neplatite, dar cica nu din vina bancii. De aceea e foarte bine de verificat lunar extrasele de cont.
Problema este ca Banca nu-si asuma nimic daca se intampla ceva, mandea plateste tot.

Daca mai puteti sa-mi recomandati metode de a nu mai alerga prin oras v-as fi recunoscator.

Iti recomand serviciile de la ING Bank! Poti sa-ti platesti facturile in orice zi din saptamana pana la orele 23.00 folosind multimatul din Self'Bank. In cazul in care nu mai doresti sa te deplasezi, ai posibilitatea sa-ti platesti de acasa, sau de oriunde din lume, orice fel de factura prin intermediul serviciului Home'Bank, cel mai sigur din lume la ora actuala! Mai mult, poti sa-ti programezi ca platile sa se faca singure prin serviciul Direct Debit! Este cel mai bun serviciu de pe piata! Il folosesc de ceva ani si nu am avut niciun fel de probleme! este super si timpul care-l pierdeai cu paltile prin oras, va deveni timpul tau liber!! Succes

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Aug 17 2009, 04:11 PM
Mesaj #40

Guests

Ing self bank, ai optiunea de a scana factura si se face plata direct, sau poti clasic introducand manual datele de pe factura. Recent, dupa ce am stat la cozi la plata, am luat internet banking,il am doar de 2 zile , dar e extrem de comod, si pretul e de doar 3 lei /luna .

+Quote Post
Vizitator_vvv.
mesaj Aug 18 2009, 05:37 AM
Mesaj #41

Guests

Online banking de la Unicredit !

Plati, deschideri depozite, op-uri (in ron sau eur), viramente interne, schimb valutar (plati din contul RON > EUR sau viceversa) etc... Vizualizare plati efectate cu cardul...

Pt anumite utilitati mai merge si plata la bancomat (eu de ex platesc vodashpan unde nu ai nevoie decat de codul de client si suma de platit)

V.

+Quote Post
george03
mesaj Aug 18 2009, 12:56 PM
Mesaj #42

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Dupa tot felul de stupize (neplacute ... bineinteles) am renuntat la modalitatile "moderne" de plata. Asa ca ... oranju', gazu' si curentu' le platesc la un PayPoint ... e langa parcarea blocului ... las facturile si banii dimineatza cand plec si recuperez restu', facturile si chitantele cand ma intorc. Netu', teveu', fixu' si mobilu' (toate de la RDS) ... am un vecin pensionar care se plictiseste singur pe la scara blocului asa ca, pentru o bere, se duce el cateva blocuri mai incolo sa plateasca. Am vaga impresie ca e mai ieftina berea lui (Noroc) decat comisionul de la banca ... daca as plati de acasa.

Cat despre stupize neplacute ... no comment. Tampit sa fiu daca o sa mai platesc facturi prin internet banking, atm-uri si alte minunatii ielectronishi biggrin.gif O sa le mai incerc doar cand nu voi mai avea alta solutie.

PS Desi nu le folosesc pentru plati, am IB de la BT si CEC ... dar numai ca sa vad ce pitzuli mai sunt prin conturi.

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Aug 18 2009, 06:47 PM
Mesaj #43

Guests

Cu internet banking platesc toate facturile mai putin electrica (vine acasa)
Nu am avut nicio problema si e minunat la 12 noaptea sa-ti platesti facturile.

+Quote Post
george03
mesaj Aug 18 2009, 07:34 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (ion @ Aug 18 2009, 08:47 PM) *
Cu internet banking platesc toate facturile mai putin electrica (vine acasa)
Nu am avut nicio problema si e minunat la 12 noaptea sa-ti platesti facturile.

Felicitari, si eu credeam la fel ... pana am ramas fara gaze in mijlocul iernii pentru ca o toanta a bagat deshtu' langa (eu am verificat datele trimise ... erau corecte ... deci era "de la ei") si m-au deconectat baietii de la gaz in 2 timpi si 3 miscari angry.gif

Ce mai conteaza ca era sambata spre pranz si eu nu am avut cu cine sa stau de vorba pana cand nu m-am dus cu OPC-ul peste ei (noroc ca pe vremea aia sef de tarla judeteana era un amic si am putut sa-l scot din casa sa ma rezolve), ca centrala era ... pe gaz, ca aveam copil de cateva luni in casa. Rahat cu perje ... Dorel trebuia sa taie gazu' ca asa era ordinu'. De atunci ... ce-i in mana nu-i minciuna biggrin.gif ... pastrez tot ce platesc (mai putin bonurile de casa de la magazin) si m-am lasat de sportul asta cu "modernismul".

Ca sa fie tacamu' complet, 2 saptamani mai tarziu m-a sunat si RDS-ul ca-mi taie netul la birou pentru o factura veche de ... 4 luni ... desi pe restul le incasasera, tot prin IB. Din fericire astia au avut bunul simt sa sune inainte de a baga drujba in fibra wink.gif

+Quote Post
Vizitator_medvichi carmen maria.
mesaj Jan 7 2010, 04:22 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Vizitator_Bogdan. @ Apr 23 2009, 01:14 PM) *
Folosesc de aproape 2 ani Raiffeisenonline (serviciul de Internet banking de la Raiffeisen Bank) si sunt foarte multumit. Sunt costuri modice si se pot face transferuri in orice cont in orice banca.
Au si serviciul prin care poti face contract cu ei pentru majoritatea furnizorilor, sa plateasaca banca din cont furnizorii pe care ti-i alegi tu si merge bine si asta. (eu imi platesc abonamentul la mobil asa).
Au de vreo jumatate de an niste pachete de optiuni prin care daca folosesti servicii de genul asta iti reduci destul de mult si costurile.
Iti recomand sa treci pe la ei sa vezi, pe mine ma ajuta destul de mult.

+Quote Post
Vizitator_SebaTM.
mesaj Apr 26 2011, 08:11 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Der ekonomist @ Jul 3 2008, 05:30 PM) *
Am online banking de la HVB (acum Unicredit Tiriac Bank) sunt client de trei ani si(+) - pe vremea aceea HVB era singura banca din Romaina care oferea acest serviciu personelor fizice.
Foate multumit, imi pot plati facturile si daca sunt in Patagonia. In plus, economisesti o groaza de timp deoarece platesc absolut tot din birou sau de acasa (rate la banci, card de credit, impozite la casa si la casa de vacanta (in alta regiune ca si utilitatile ei!!!), orice factura posibil si imposibila, utilitati sau comenzi online etc.). Atentie: nu ai nevoie de card sau de POS ca sa efectuezi tranzactiile - esti cum ar veni - propiul tau bancher iti poti face plati, deschide depozite, efectua schimb valutar, plati in valuta, etc. etc etc...
Pot plati orice comanda, facuta oriunde in lumea asta prin ordin de plata.
Fireste, exista si dezavantaje: servicul te costa! La nivel de un an (calendaristic) se aduna sute de lei...

Pe vremea aceea, ING Bank avea deja vechime in acest serviciu! Am avut internet banking la mai multe banci si am ramas la ING. Ma costa 3 lei pe luna si am full servicii.

+Quote Post
Vizitator_Victor.
mesaj Oct 10 2017, 05:55 PM
Mesaj #47

Guests

Imi platesc facturile la benzinariile OMV cu cardul bancar (la casa). Serviciul se numeste Westaco Express si avantajul este ca benzinariile OMV sunt deschise 24 din 24.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2017 - 05:09 AM