IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

26 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce parere aveti de noul impozit forfetar?
Vizitator_Vasile.
mesaj Apr 3 2009, 02:40 PM
Mesaj #1

Guests

Am citit ca se pune de un nou impozit ptr IMM uri. Ce parere aveti? Eu am o mica firma care nu are activitate , nu am venituri, ce ziceti trebuie sa platesc acest impozit si daca nu realizez venituri ? Va multumesc
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_8e4376.
mesaj Apr 3 2009, 11:58 PM
Mesaj #2

Guests

Absolut. Trebuie sa muncesti 12 ore pe zi, sa platesti 90% din ce castigi la stat, sa stai toata viata cu chirie/sa platesti credit pana la 70 de ani, si sa mori inainte de 70 ca sa nu trebuiasca sa-ti dea statu' pensie.

Si te rog sa te dai la o parte din drum cand trece coloana primului ministru, da?

Eventual ai dreptul sa taci, insa si ala ti se poate retrage.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Apr 4 2009, 06:02 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Vasile @ Apr 3 2009, 02:40 PM) *
Am citit ca se pune de un nou impozit ptr IMM uri. Ce parere aveti? Eu am o mica firma care nu are activitate , nu am venituri, ce ziceti trebuie sa platesc acest impozit si daca nu realizez venituri ? Va multumesc

Legea, ca principiu, nu e rea, intrebarea este daca ea va fi aplicata in spiritul legii. Legea a aparut datorita faptului ca exista zeci/sute de mii de firme care ruleaza chiar si milioane de euro si declara ca au avut profit 0.

Statul chiar n-are bani, au inceput de cateva luni sa dea amenzi firmelor doar asa, de dragul amenzii, se cauta sapca si daca n-ai tre sa dai o amenda, in functie de cifra de afaceri.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Apr 4 2009, 06:58 AM
Mesaj #4

Guests

Buna lege.Tre sa fie un impozit minim al firmelor.Nu poti sa platesti acest impozit minimal , inchizi firma, deoarece nu ai eficienta economica. Punct.

+Quote Post
Vizitator_Istvan Gabor.
mesaj Apr 4 2009, 06:59 AM
Mesaj #5

Guests

ai citit bine. io am o parere buna. bine ca ai o firma ; si imi pare bine ca trebuie sa dai bani la stat, chiar daca nu ai activitate.
cu placere.

AUTONOMIA tinutului secuiesc !!!!!

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Apr 4 2009, 09:24 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Apr 4 2009, 06:58 AM) *
Buna lege.Tre sa fie un impozit minim al firmelor.Nu poti sa platesti acest impozit minimal , inchizi firma, deoarece nu ai eficienta economica. Punct.

Domnul meu, vreau si eu criteriile din legislatia romaneasca unde scrie ca daca nu am eficienta economica trebuie sa inchid firma? Ce este cu aceste iesiri de tip comunist? Visati toti democratie, dar nimeni nu spune ca acest impozit forfetar este o colecta nationala indiferent de bogati sau saraci. Este haiducie. Chiar si tara dupa care noi copiem diverse chestiuni a scos acest impozit forfetar pentru ca este o tampenie.
Sunt sigur ca statul asta condus numai de idioti nu va avea grija sa faca o diferentiere intre firme, care are salariati, care nu are salariati, care isi scoate dividente, care nu-si scoate, de ce scoate dividente, de ce nu scoate, ce face cu eventualul profit anual? Statul trebuie sa studieze diferitele situatii prin care trec firmele astea mici care aduc bani la buget. Cifra de afaceri a firmei mele care a inplinit 2 ani si care se ocupa cu comert electronic deocamdata, are o o valoare de 50 000 RON. Electronicele care se vand sunt aduse din China deci TVA platit in avans la factura in vama, chiar daca eu reusesc sa vand marfa aceea chiar daca nu, eu platesc TVA-ul inainte. ESTE CORECT? Eu zic ca este haiducie. Si acum o situatie speciala. Sunt exact in momentul in care mi se intampla a doua oara in doi ani sa-mi iau tzeapa de la furnizorul chinez. In total in 2 ani: 4000 USD. Pe transe 2300 USD prima oara cand am platit si TVA-ul pe ei, si in colet erau cutii goale, si acum platit restu pe factura si nimic venit in fimra. Am platit si mi-a zis PA. Scris la toate institutiile statului, apelat la ambasade consulate din china...peste tot...nici o rezolvare. Acum dragul meu domn vino si cere-mi sa-ti platesc 1300 euro impozit anual. Te intreb PE CE?????? Crezi ca statul se gandeste la asa ceva? Pogea mustaciosul care i-a o leafa din banii care ii dau eu anual la stat...EL NU ARE NICI O GRIJA, da liber la haiducie, banu lui oricum vine, si al familiei lui si al acolitzilor. ITI GARANTEZ CA SE VOR INCHIDE MULTE FIRME MULTEE.. M-AM SATURAT DE STATUL ASTA NENOROCIT CARE STIE DOAR SA CEARA BANI SI SA AJUTE INTREPRINZATORUL CU NIMIC.
Inainte sa-ti dai cu parerea gandeste, ca nu toti suntem, Jmecheri cu bani, cu acces la informatii, cu returnari de TVA, suntem unii care incercam sa ne miscam si nu avem cum ca ne da statul incap.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.ro.
mesaj Apr 4 2009, 09:50 AM
Mesaj #7

Guests

Impozitul forfetar este strict necesar din mai multe motive:
- afecteaza foarte putin firmele ce au activitate serioasa
- face ca firmele fantoma sa dispara sau numarul acestora sa se diminueze
- desfiinteaza pur si simplu firmele fara activitate, care nu-si mai justifica prezenta
- face ca cei ce prin diverse metode nu plateau impozite la stat sa plateasca de acum in colo

E normal ca cei ce realizeaza venituri sa plateasca impozite, asa cum un salariat care castiga 600ron isi plateste constiincios impozitele asa si un patron care ruleaza sute de mii de euro trebuie sa contribuie cu ceva la bugetul de stat.
Autostrazile, infrastructura, spitale etc nu se pot construi cu evaziune fiscala generalizata.
Suedia, Norvegia, Germania, etc. (in general toate acelea state pe care le dam exemplu) sunt state in care fiscalitatea este mult mai ridicata decat in Romania.

Spre exemplu in Italia am platit taxa de autostrada 40 de euro, ma gandesc ce s-ar intampla in Romania daca ar trebui sa platim 5 euro pentru autostrada?!

www.autogreen.ro

+Quote Post
Vizitator_anabanana.
mesaj Apr 4 2009, 09:58 AM
Mesaj #8

Guests

Da, sunt de acord cu tine si propun sa se introduca deasemeni si o taxa minimala si obligatorie pentru fiecare cetatean salariat. Daca nu ai salariu destul de mare sa o platesti, te sinucizi deoarece nu ai eficienta economica. Punct.

+Quote Post
Vizitator_Menumorut.
mesaj Apr 4 2009, 09:59 AM
Mesaj #9

Guests

Gandire de stejar . Poti depune CV-ul la guvern.Ai sanse mari sa ajungi ministru de finante.

Sa luam un caz concret : o frizerie cu trei frizeri. In mod sigur nu pot face o cifra de afaceri de 200 milioane pe luna. In mod sigur nu au nici un motiv sa faca profit (e greu de crezut ca vor sa transforme frizeria in corporatie) . Toate incasarile se duc pe salarii si accesorii, renovari etc.. In aceeasi situatie sunt si micile saloane cosmetice.

Concluzia expertilor romani : acest tip de afacere este o plaga sociala . Frizerii trebuie arestati, arsi pe rug etc.. Ca barbatii o sa-si lase plete nu ar fi o problema, dar ce facem cu parul de pe picioare la femeii ?

Sa mai precizam capetelor de lemn care promoveaza/sustin/aproba astfel de aberatzii legislative ca 50% din PIB-ul orasului Viena este produs de astfel de afaceri 'ineficiente economic'. Pentru cei care au lipsit de la scoala Viena este un oras aflat in primele zece metropole din lume in care merita sa traiesti.Si ,evident, nu este in Romania .

+Quote Post
Vizitator_em.
mesaj Apr 4 2009, 10:17 AM
Mesaj #10

Guests

"Buna lege.Tre sa fie un impozit minim al firmelor.Nu poti sa platesti acest impozit minimal , inchizi firma, deoarece nu ai eficienta economica. Punct."
E o logica gresita. Impozitul nu este deloc minimal , atata vreme cat in Franta este de 1300 eur pe an si noi ne-ai gandit sa-l facem de 1500, ca de... suntem mai bogati.
Si mai este un aspect pe care il omiteti : multe din firmele acelea fara eficienta economica, cum le spuneti, platesc totusi sume de minim 500 lei la stat pe luna (ma refer la microintreprinderi care au, conform legii, cel putin un salariat), doar ca la bugetul consolidat (cas, somaj, cass si altele). Daca aceste firme se inchid , statul nu numai ca nu mai ia cei 500 de lei, ci trebuie sa-i dea sub forma de ajutor de somaj.
Asa ca unde vedeti castigul?

+Quote Post
Vizitator_Lars.
mesaj Apr 4 2009, 10:56 AM
Mesaj #11

Guests

Sunt uimit de analfabetismul economic al guvernului si al unor comentatori de mai sus.

Faptul ca nu ai profit si deci nu platesti impozit pe profit nu inseamna ca nu platesti dari la stat. Eu am investit in niste utilaje care se amortizeaza in 3-4 ani iar in tot acest timp amortizarile (fiind cheltuieli) m-au dus pe pierdere pe primii 2 ani dupa investitie. Repet, nu am facut NIMIC ilegal. In acesti primi 2 ani insa EU AM PLATIT CU VARF SI INDESAT ALTE IMPOZITE. Am platit miliarde anual pe TVA si alte sute de milioane pe darile pentru salariatii mei.
Dupa ce voi trece pe profit voi plati evident si impozitul pe profit. Daca insa am acceptat pe riscul meu (gajand apartament etc etc) sa fac o activitate economica cinstita atunci am pretentia sa nu fiu confundat cu evazionistii care exista in Romania. Nu te apuci sa vanezi evazionisti pedepsind pe TOATA lumea.

Cine crede ca impozitul pe profit este sau va fi principalul generator de venituri la buget se insala amarnic. Alte impozite fac grosul. Unii mai sus inteleg gresit ca cei care au din un motiv sau altul pierdere contabila nu platesc deloc impozite. Gresit prieteni. Habar nu aveti.

E absurd sa iei perioada contabila de un an ca etalon. Multi fac profit abia la cativa ani dupa infiintare si asta e valabil in special firmele serioase care baga un capital important la inceput in imobilizari.
Trebuia pus ceva de genul "daca in 3 ani nu declari profit " , nu luata treaba anual.
Eu pot plati suma aia acum fara probleme, chestia e ca ma simt pur si simplu jefuit si nu m-as mai apuca acum de acelasi lucru. Guvernul Boc e format din niste idioti patentati, imi cer scuze dar asta e.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Apr 4 2009, 11:41 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Lars @ Apr 4 2009, 10:56 AM) *
Eu pot plati suma aia acum fara probleme, chestia e ca ma simt pur si simplu jefuit si nu m-as mai apuca acum de acelasi lucru. Guvernul Boc e format din niste idioti patentati, imi cer scuze dar asta e.

asta e si ideea, suma nu este chiar mare, aprox 100 euro pe luna, cam cat un plin la un 4x4. legea vizeaza pe evazionisti. stiu caz concret cu un magazin satesc care are declarata o cifra de afaceri de vreo 100 milioane pe an cu, evident, profit 100 ron. magazinul vinde numai intr-o zi de 10-20 milioane insa asta e, omul are pe stoc 10 beri din ianuarie pe care tot uita sa le marcheze pe casa. legea trebuie un pic cizelata, trebuie vazut cine si in ce mod ar trebui sa plateasca acest impozit forfetar.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Apr 4 2009, 12:24 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Apr 4 2009, 11:41 AM) *
asta e si ideea, suma nu este chiar mare, aprox 100 euro pe luna, cam cat un plin la un 4x4. legea vizeaza pe evazionisti. stiu caz concret cu un magazin satesc care are declarata o cifra de afaceri de vreo 100 milioane pe an cu, evident, profit 100 ron. magazinul vinde numai intr-o zi de 10-20 milioane insa asta e, omul are pe stoc 10 beri din ianuarie pe care tot uita sa le marcheze pe casa. legea trebuie un pic cizelata, trebuie vazut cine si in ce mod ar trebui sa plateasca acest impozit forfetar.

Oameni buni, n-ar fi mai simplu sa asteptam sa vedem cum arata clar textul de lege (evident DUPA ce va fi publicat in MO) si abia apoi sa ne dam cu parerea?

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Apr 4 2009, 02:17 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Mihai @ Apr 4 2009, 09:24 AM) *
Si acum o situatie speciala. Sunt exact in momentul in care mi se intampla a doua oara in doi ani sa-mi iau tzeapa de la furnizorul chinez. In total in 2 ani: 4000 USD. Pe transe 2300 USD prima oara cand am platit si TVA-ul pe ei, si in colet erau cutii goale, si acum platit restu pe factura si nimic venit in fimra. Am platit si mi-a zis PA. Scris la toate institutiile statului, apelat la ambasade consulate din china...peste tot...nici o rezolvare.

Si ce traba are statu' cu asta? Te-a obligat statu' sa cumperi din China?

+Quote Post
Vizitator_Sral.
mesaj Apr 4 2009, 02:53 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Lars @ Apr 4 2009, 10:56 AM) *
Sunt uimit de analfabetismul economic al guvernului si al unor comentatori de mai sus.

Faptul ca nu ai profit si deci nu platesti impozit pe profit nu inseamna ca nu platesti dari la stat. Eu am investit in niste utilaje care se amortizeaza in 3-4 ani iar in tot acest timp amortizarile (fiind cheltuieli) m-au dus pe pierdere pe primii 2 ani dupa investitie. Repet, nu am facut NIMIC ilegal. In acesti primi 2 ani insa EU AM PLATIT CU VARF SI INDESAT ALTE IMPOZITE. Am platit miliarde anual pe TVA si alte sute de milioane pe darile pentru salariatii mei.
Dupa ce voi trece pe profit voi plati evident si impozitul pe profit. Daca insa am acceptat pe riscul meu (gajand apartament etc etc) sa fac o activitate economica cinstita atunci am pretentia sa nu fiu confundat cu evazionistii care exista in Romania. Nu te apuci sa vanezi evazionisti pedepsind pe TOATA lumea.

Cine crede ca impozitul pe profit este sau va fi principalul generator de venituri la buget se insala amarnic. Alte impozite fac grosul. Unii mai sus inteleg gresit ca cei care au din un motiv sau altul pierdere contabila nu platesc deloc impozite. Gresit prieteni. Habar nu aveti.

E absurd sa iei perioada contabila de un an ca etalon. Multi fac profit abia la cativa ani dupa infiintare si asta e valabil in special firmele serioase care baga un capital important la inceput in imobilizari.
Trebuia pus ceva de genul "daca in 3 ani nu declari profit " , nu luata treaba anual.

Si daca ai platit ,,miliarde'' anual pe TVA ,16 milioane lei vechi = trimestrial ti se pare mult ??Da,??Atunci esti un mare MINCINOS.
Este ca si cum ai avea tone de rosii si tu plangi ptr o rosie stricata.Esti penibil rau.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Apr 4 2009, 03:04 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Menumorut @ Apr 4 2009, 09:59 AM) *
Gandire de stejar . Poti depune CV-ul la guvern.Ai sanse mari sa ajungi ministru de finante.

Sa luam un caz concret : o frizerie cu trei frizeri. In mod sigur nu pot face o cifra de afaceri de 200 milioane pe luna. In mod sigur nu au nici un motiv sa faca profit (e greu de crezut ca vor sa transforme frizeria in corporatie) . Toate incasarile se duc pe salarii si accesorii, renovari etc.. In aceeasi situatie sunt si micile saloane cosmetice.

Concluzia expertilor romani : acest tip de afacere este o plaga sociala . Frizerii trebuie arestati, arsi pe rug etc.. Ca barbatii o sa-si lase plete nu ar fi o problema, dar ce facem cu parul de pe picioare la femeii ?

Sa mai precizam capetelor de lemn care promoveaza/sustin/aproba astfel de aberatzii legislative ca 50% din PIB-ul orasului Viena este produs de astfel de afaceri 'ineficiente economic'. Pentru cei care au lipsit de la scoala Viena este un oras aflat in primele zece metropole din lume in care merita sa traiesti.Si ,evident, nu este in Romania .

Da tu nu gandesti DELOC .Aici este vorba de IMM , nu de persoane fizice autorizate. cum ar fi ,,frizerii,, tai .Mai pune mana si invata .Tu tre sa intelegi ca exista o clasificare a firmelor {activitatilor economice}.Ai inteles ???Mergi si mai citeste si dupa aceea sa vii sa tastezi .Microintreprindere face parte din IMM ,iar persoanele fizice autorizate {frizerii} NU se incadreaza la IMM. Clar ?

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Apr 4 2009, 03:06 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (anabanana @ Apr 4 2009, 09:58 AM) *
Da, sunt de acord cu tine si propun sa se introduca deasemeni si o taxa minimala si obligatorie pentru fiecare cetatean salariat. Daca nu ai salariu destul de mare sa o platesti, te sinucizi deoarece nu ai eficienta economica. Punct.

Confunzi minim cu maxim .Si banana cu ana. Esti in ceata .

+Quote Post
Vizitator_Menumorut.
mesaj Apr 4 2009, 03:41 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Apr 4 2009, 03:04 PM) *
Da tu nu gandesti DELOC .Aici este vorba de IMM , nu de persoane fizice autorizate. cum ar fi ,,frizerii,, tai .Mai pune mana si invata .Tu tre sa intelegi ca exista o clasificare a firmelor {activitatilor economice}.Ai inteles ???Mergi si mai citeste si dupa aceea sa vii sa tastezi .Microintreprindere face parte din IMM ,iar persoanele fizice autorizate {frizerii} NU se incadreaza la IMM. Clar ?

Frizeria= IMM ; frizerul=PFA; Clar ? Fara frizerie frizerul tunde iarba in parc.
Nu fii trist ! Nici Pogea nu face diferentza ... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_alt dan.
mesaj Apr 4 2009, 04:05 PM
Mesaj #19

Guests

Nu te bucura prea tare dragule! Vom micsora salariile personalului angajat si din banii aia vom plati impozitul forfetar! Ai priceput? Adica dragule roaga-te sa nu ramai somer in perioada asta, ca nu te mai angajam nici pe tine nici pe tovarasii tai! Dar, nu dispera! Mai ai o sansa: poate te gandesti sa emigrezi in Transnistria

+Quote Post
Vizitator_alt dan.
mesaj Apr 4 2009, 04:08 PM
Mesaj #20

Guests

raspunsul meu anterior este pentru Autogreen.ro

+Quote Post
Vizitator_doradura.
mesaj Apr 4 2009, 05:21 PM
Mesaj #21

Guests

Ioane, te-am prins, esti bugetar. Daca ai avea vreo cit de mica legatura cu mediul privat, nu ai mai gindi atit de simplist.
Profitul nu e totuna cu eficienta economica. O firma poate merge pe pierdere citiva ani de la infiintare, pina isi face piata, clientela, investitii in mijloace de productie. De regula, in acei citiva ani, patronii nu au zile libere sau concedii si circula cu trenul si cu Dacia parintilor. Pe stil nou, cu impozitul lui Pogea, afla si ca sint evazionisti.
Pina si birtul la care iti bei votca in fiecare dimineata, inainte sa iti faci curaj sa intri pe forumuri- pina si ala e SRL. Si sigur nu face 180 de milioane pe luna si nici nu ar trebui sa fie o crima, sa nu ai afaceri de 180 de milioane pe luna. Orice firmulita marunta- micul magazin satesc, birtul, cizmaria cu doi batrinei inauntru, geamgiii, vulcanizarea, coafezele- majoritatea sint SRL-uri cu cifra de afaceri marunta, dar foarte importante pentru sistem. De ce? Pentru ca se intretin singuri, nu stau cu mina intinsa la pomana statului, asa cum stai tu, Ionica.

+Quote Post
Vizitator_doradura.
mesaj Apr 4 2009, 05:31 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (anonim @ Apr 4 2009, 02:17 PM) *
Si ce traba are statu' cu asta? Te-a obligat statu' sa cumperi din China?

Nu sustinea ca are statul vreo treaba, el arata doar ca, incercind sa faca o afacere, a luat o teapa- se intimpla si e motiv de pierdere in firma. El suporta de doua ori pierderea asta: o data cind ia teapa si a doua oara cind il taxeaza domnu' Pogea pentru ca a luat teapa.
E adevarat ca nu l-a obligat nimeni sa cumpere din China, ba chiar nu l-a obligat nimeni isi faca firma! Putea sa stea salariat si sa frece menta pe forumuri, asteptind ziua de leafa. Dar nu- el, fraierul, a incercat mai mult- chiar sa faca afaceri! Sa produca bani! E ceva ce tu si Ion Mocanu nu puteti pricepe, oricum, pentru voi afacere e cind va trimite patronul dupa un top de hirtie si "rotunjiti" cu 5 bani.

+Quote Post
Vizitator_Lars.
mesaj Apr 4 2009, 05:34 PM
Mesaj #23

Guests

Corect, Ion Mocanu si alalalt de mai sus (Sral) sunt 100% bugetari.
Care se bucura acum dar pe care masura idioata ii va afecta mai devreme sau mai tarziu prin efectele nefaste asupra bugetului.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Apr 4 2009, 06:08 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (alt dan @ Apr 4 2009, 04:05 PM) *
Nu te bucura prea tare dragule! Vom micsora salariile personalului angajat si din banii aia vom plati impozitul forfetar! Ai priceput? Adica dragule roaga-te sa nu ramai somer in perioada asta, ca nu te mai angajam nici pe tine nici pe tovarasii tai! Dar, nu dispera! Mai ai o sansa: poate te gandesti sa emigrezi in Transnistria

Nu ma bucur, de altfel ma intereseaza mai putin, cert e ca masura era necesara pentru combaterea evaziunii fiscale.
Oricum nu o sa ma angajez la firma ta, daca nu ai 500 de euro pe luna pentru aceasta taxa, probabil nu ai bani nici sa ma platesti pe mine la experienta si pregatirea pe care o am.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.ro.
mesaj Apr 4 2009, 06:22 PM
Mesaj #25

Guests

Nimanui nu-i place sa plateasca impozite, nici mie nu-mi place, dar ele sunt necesare pentru buget. Voi priviti lucrurile din logica individului, incercati sa treceti in logica societatii.
Fiecare se gandeste ca il va afecta in mod negativ pe el personal, ministrul se gandeste cum sa acopere o gaura la buget ramasa prin restrangerea activitatii in mai multe sectoare.

Stim cu totii cum se procedeaza pentru a scoate firma cu profit zero, personal nu cred in firmele cu doi angajati si nici in contributia acestora la economie. Exista PFA pentru activitati independente.

+Quote Post
Vizitator_doradura.
mesaj Apr 4 2009, 06:31 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Autogreen.ro @ Apr 4 2009, 06:22 PM) *
Nimanui nu-i place sa plateasca impozite, nici mie nu-mi place, dar ele sunt necesare pentru buget. Voi priviti lucrurile din logica individului, incercati sa treceti in logica societatii.
Fiecare se gandeste ca il va afecta in mod negativ pe el personal, ministrul se gandeste cum sa acopere o gaura la buget ramasa prin restrangerea activitatii in mai multe sectoare.

Stim cu totii cum se procedeaza pentru a scoate firma cu profit zero, personal nu cred in firmele cu doi angajati si nici in contributia acestora la economie. Exista PFA pentru activitati independente.

Eu am o firma impreuna cu sotul meu de sase ani. In primul an ne-au intretinut parintii. In al doilea am dus-o din imprumut in imprumut. In al treilea parca au fost mai putine imprumuturi si ne-am luat si laptop, pe care am pus softuri freeware. In al patrulea ne-am mai luat un laptop si am echipat complet ambele laptopuri cu softuri legale. Ala a fost primul an cu profit pentru noi (in precedentii platisem taxele pe salarii si tva gramada); asa ca am platit si impozit pe profit: intrasem in rindul lumii!. Trebuie sa iti inchipui ca, in tot acest timp, umblam cu trenul si cu microbuzele prin tara, dupa clienti. Cind un client devenea suspicios asupra "imaginii" noastre, i-o bagam pe aia cu "avem masina in service". Anul trecut, in sfirsit, am reusit sa luam o masina- linisteste-te, doar un Renault, nu Mercedes. Si cind simteam si noi ca incepuse sa mearga (poate ma repet si poate ti se pare bizar- dar in timpul asta am platit gramezi de tot soiul de taxe la stat!),vine criza. Nu mai lucram nimic de patru luni. Dar asta nu e destul! Mai rau decit criza, imi vine Pogea cu forfetarul lui!
Incerc sa spun ca o firma care putea merge bine si foarte bine pina anul trecut, anul asta ar putea fi pe butuci. Nu e o crima. Dar, cind comunistii considera ca un intreprinzator privat e, obligatoriu, un dusman al poporului si trebuie distrus- atunci toata economia tarii are o grava problema. Mai grava decit criza insasi.
Si, asa cum arata cineva pe un forum, Vodafone, CFR Calatori si Petrom au incheiat anul cu pierderi si lor nu li se aplica forfetarul. Bine ca are buticarul de unde da banetul ala, iar Vodafone nu are de unde!
Incerc sa trec in logica societatii: statul continua a plati sporuri de pina la 75%, tichete cadou si de vacanta, mareste salariile bugetarilor cu 5%- in general, cedeaza la toate presiunile sindicatelor. La problemele mediului de afaceri nu se gindeste, pentru ca acesta nu are aceleasi instrumente de santaj social. Nu crezi ca, in logica societatii, ar trebui ca eforturile sa fie ale tuturor, nu doar ale mediului privat?
In plus, ideea de a ma considera evazionist, doar pentru ca nu mai am de lucru de citeva luni incoace depaseste logica societatii si chiar bunul simt. Nu am refuzat niciodata a-mi plati impozitele si taxele, dimpotriva. Sustin ca suma de 6500 lei este foarte mare pentru extrem de multe mici firme, pe care criza le-a adus intr-o situatie deja dificila, fara vina lor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 4 2009, 07:17 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (doradura @ Apr 4 2009, 05:21 PM) *
Ioane, te-am prins, esti bugetar. Daca ai avea vreo cit de mica legatura cu mediul privat, nu ai mai gindi atit de simplist.
Profitul nu e totuna cu eficienta economica. O firma poate merge pe pierdere citiva ani de la infiintare, pina isi face piata, clientela, investitii in mijloace de productie. De regula, in acei citiva ani, patronii nu au zile libere sau concedii si circula cu trenul si cu Dacia parintilor. Pe stil nou, cu impozitul lui Pogea, afla si ca sint evazionisti.
Pina si birtul la care iti bei votca in fiecare dimineata, inainte sa iti faci curaj sa intri pe forumuri- pina si ala e SRL. Si sigur nu face 180 de milioane pe luna si nici nu ar trebui sa fie o crima, sa nu ai afaceri de 180 de milioane pe luna. Orice firmulita marunta- micul magazin satesc, birtul, cizmaria cu doi batrinei inauntru, geamgiii, vulcanizarea, coafezele- majoritatea sint SRL-uri cu cifra de afaceri marunta, dar foarte importante pentru sistem. De ce? Pentru ca se intretin singuri, nu stau cu mina intinsa la pomana statului, asa cum stai tu, Ionica.

Si are si epoleti

+Quote Post
Vizitator_Petre.
mesaj Apr 4 2009, 08:10 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (doradura @ Apr 4 2009, 06:31 PM) *
Eu am o firma impreuna cu sotul meu de sase ani. In primul an ne-au intretinut parintii. In al doilea am dus-o din imprumut in imprumut. In al treilea parca au fost mai putine imprumuturi si ne-am luat si laptop, pe care am pus softuri freeware. In al patrulea ne-am mai luat un laptop si am echipat complet ambele laptopuri cu softuri legale. Ala a fost primul an cu profit pentru noi (in precedentii platisem taxele pe salarii si tva gramada); asa ca am platit si impozit pe profit: intrasem in rindul lumii!. Trebuie sa iti inchipui ca, in tot acest timp, umblam cu trenul si cu microbuzele prin tara, dupa clienti. Cind un client devenea suspicios asupra "imaginii" noastre, i-o bagam pe aia cu "avem masina in service". Anul trecut, in sfirsit, am reusit sa luam o masina- linisteste-te, doar un Renault, nu Mercedes. Si cind simteam si noi ca incepuse sa mearga (poate ma repet si poate ti se pare bizar- dar in timpul asta am platit gramezi de tot soiul de taxe la stat!),vine criza. Nu mai lucram nimic de patru luni. Dar asta nu e destul! Mai rau decit criza, imi vine Pogea cu forfetarul lui!
Incerc sa spun ca o firma care putea merge bine si foarte bine pina anul trecut, anul asta ar putea fi pe butuci. Nu e o crima. Dar, cind comunistii considera ca un intreprinzator privat e, obligatoriu, un dusman al poporului si trebuie distrus- atunci toata economia tarii are o grava problema. Mai grava decit criza insasi.
Si, asa cum arata cineva pe un forum, Vodafone, CFR Calatori si Petrom au incheiat anul cu pierderi si lor nu li se aplica forfetarul. Bine ca are buticarul de unde da banetul ala, iar Vodafone nu are de unde!
Incerc sa trec in logica societatii: statul continua a plati sporuri de pina la 75%, tichete cadou si de vacanta, mareste salariile bugetarilor cu 5%- in general, cedeaza la toate presiunile sindicatelor. La problemele mediului de afaceri nu se gindeste, pentru ca acesta nu are aceleasi instrumente de santaj social. Nu crezi ca, in logica societatii, ar trebui ca eforturile sa fie ale tuturor, nu doar ale mediului privat?
In plus, ideea de a ma considera evazionist, doar pentru ca nu mai am de lucru de citeva luni incoace depaseste logica societatii si chiar bunul simt. Nu am refuzat niciodata a-mi plati impozitele si taxele, dimpotriva. Sustin ca suma de 6500 lei este foarte mare pentru extrem de multe mici firme, pe care criza le-a adus intr-o situatie deja dificila, fara vina lor.

Absolut corect. In situatia ta sunt zeci de mii de firme. Problema este ca limitatii nu inteleg aportul acestor firme la economia nationala. Sau mai bine zis o inteleg prea tarziu. Pacat. Cei care au firme si le-au dus in spate mai multi ani sunt in general oameni curajosi si inteligenti si oricand isi pot gasi un job. Bugetarii care fac scandal mai sus insa le va fi un pic mai greu daca vor fi zburati. Bafta la toata lumea.

+Quote Post
Vizitator_roman.
mesaj Apr 4 2009, 09:38 PM
Mesaj #29

Guests

hai sa o spuneam simplu, sa inteleaga si cei care nu au doctorat in economie, ce efecte va avea cretinitatea asta de OUG:

1. la nivel micro-economic (la nivelul firmei): impozite mai mari --> profit net mai mic --> surse interne de finantare a activitatii viitoare tot mai reduse sau nule. impozite mai mari --> rentabilitate economica mai mica --> pierderea de locuri de munca (concedierea angajatilor proprii). impozite mai mari --> restrangerea cheltuielilor --> reducerea cuantumului si a numarului tranzactiilor incheiate cu alte companii, nu neaparat imm-uri si ele (imm-ul isi va reduce consumul intern, restrangandu-si activitatea). consecinta finala, multe imm-uri vor inchide portile.

2. la nivel macro-economic (sector economic, domeniu economic, economie nationala): autofinantare redusa (in conditii de criza si de costuri mari sau imposibilitatea obtinerii de finantare externa firmei)--> stagnarea sau reducerea valorii adaugate brute create de imm-uri --> venituri la bugetele de stat mai mici. somaj in crestere --> cresterea cheltuielilor bugetare pentru ajutoarele acordate somerilor --> (in conditiile diminuarii veniturilor la bugetul de stat) deficit de finantat - de pe piata interna la costuri mari sau de pe piata externa in conditiile impuse de "prietenii" de la fmi, bm, etc. reducerea cuantumului si a numarului tranzactiilor incheiate cu alte companii --> afectarea rentabilitatii si eficientei celorlalte companii din tara -- valul 2 care se vede de obicei dupa cca. 6 luni. daca 3-400.000 de imm-uri vor concedia un numar relativ important de salariati sa vedeti cand celelalte companii, in calitate de furnizori de produse si servicii pt aceste imm-uri nu vor mai avea cui vinde ce somaj va fi.

3. la nivelul statului: cresterea presiunilor bugetare --> accentuarea deficitelor, dificultatea gasirii de surse de finantare, transferuri bugetare de la fonduri destinate investitiilor publice catre capitolele bugetare destinate protectiei sociale. in loc sa se finanteze puternic de la bugetul de stat programe de infrastructura si sustinere a dezvoltarii economice, banii se vor duce pe protectie sociala.

4. la nivelul monedei nationale: cresterea somajului in conditiile actuale de criza va atrage dupa sine automat cresterea inflatiei, respectiv cresterea preturilor produselor pe care le cumparam toti, respectiv deprecierea leului. --> finantarea importurilor se va face tot mai greu - euro/usd va deveni mai "scump" (exporturile conteaza prea putin ca pondere in acest mecanism, mai ales acum cu criza) --> importatorii vor fi afectati atat pt ca nu vor mai avea incasari la nivelurile planificate pt ca le vor scadea vanzarile, cat si pt ca nu vor avea surse sa-si finanteze importurile --> mergand pe lantul de distributie pana la consumatorul final, toata activitatea economica se va contracta --> din nou "cost reduction", din nou reducerea numarului de angajati, etc.

nu am pretentia ca am surprins toate mecanismele economice existente. dar am incercat sa ofer sintetic o perspectiva a efectelor la nivelul intregii economii a acestei aberatii care e pe cale sa se produca.

+Quote Post
Vizitator_Neculai Danet.
mesaj Apr 4 2009, 10:40 PM
Mesaj #30

Guests

Pentru domnul de mai sus: asa este, rationamentul este absolut corect. Eu imi pun doar intrebarea de ce guvernul face acest gest tampit care aduce ceva bani pe termen foarte scurt dar e dezastruos ca si consecinte economice pe termen mediu-lung.... Si am un singur raspuns aici: ei vor doar ceva bani in plus pana la algerile prezidentiale din toamna. Dupa aia, daca misiunea este indeplinita si il propulseaza iar pe Zeus nici nu mai conteaza, guvernul poate sa si pice. Vad doar pana acolo. Daca ar vedea un pic mai departe nici nu s-ar gandi pe timp de criza la idiotenia asta.

+Quote Post

26 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd February 2019 - 12:17 AM