IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Apel pentru anularea privilegiilor religioase
Pintea Haiducul
mesaj Feb 4 2010, 09:58 AM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Domnilor legiuitori si guvernanti,

Conform art. 29, pct. 3 si pct.5 din Constitutia României, cultele religioase sunt autonome fata de stat, libere si se organizeaza potrivit statutelor proprii. Legiuitorii si guvernantii anteriori Dvs. au actionat în dispretul acestor principii constitutionale, oferind diverselor culte religioase donatii, subventii, scutiri de impozite si taxe, salarii pentru slujitorii lor, toate din banii publici. În fapt, slujitorii religiosi de orice fel sunt prestatori de servicii religioase platite destul de substantial de catre practicantii diferitelor religii, situatie care îi identifica cu alti liberi profesionisti, cum ar fi avocatii, notarii, scriitorii, cantautorii etc..

Din aceasta cauza, sustinerea lor financiara din banii publici contravine flagrant principiilor fundamentale de drept. Parlamentarii si guvernantii care au acoperit prin lege privilegiile cultelor religioase si ale slujitorilor acestora au urmarit manipularea cetatenilor îndoctrinati religios.

Fata de aceasta situatie inacceptabila într-un stat modern si laic, va rog sa luati masuri de anulare a actelor normative care stabilesc privilegii pentru cultele religioase si slujitorii acestora, astfel:

* Anularea actelor normative prin care s-au acordat cultelor religioase si slujitorilor acestora donatii, subventii, scutiri de impozite, salarii, din averea publica.
* Extinderea normelor fiscale asupra tuturor activitatilor cu caracter economic desfasurate de culte religioase.
* Recuperarea donatiilor si subventiiilor acordate cultelor religioase, prin actiuni administrative sau judiciare, în toate cazurile în care acest lucru este posibil.

Cetatenii români care doresc sa sprijine vreun cult religios o pot face pe cont propriu, fara a angaja banii publici. Ca multi alti contribuabili nemultumiti de privilegiile religioase, astept masuri de reinstaurare a Legii în acest domeniu.

Pavel Coruț
Scriitor și editor

Persoanele care doresc sa sustina acest apel în fata legiutorilor si guvernantilor pot folosi site-urile www.gov.ro si www.parlament.ro

Subscriu in totalitate la apelul de mai sus, mai ales datorita economiilor considerabile care s-ar face la buget in aceasta perioada de Criza financiara acuta (circa 400 de milioane de euro anual). De ce, de exemplu, sa se dea afară din invatamant profesori de Stiinte si nu profesorii de Religie, care oricum nu-i invata pe copii decat basme si prostii mistice care nu le servesc la nimic??? Asta cand acei asa-zisi "profesori" nu-i terorizează de-a dreptul pe bieții copii cu povestile horror ale Demonologiei cre(s)tine... Nu vrem sa plătim impozite care să se ducă in buzunarele unor șarlatani și unor primitivi, e timpul să luăm o atitudine morală fermă, prea multă vreme am tolerat porcăria asta misticoidă subvenționată de stat care nu face decât să le sluțească sufletele copiilor nostri!!! mad.gif mad.gif mad.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Feb 5 2010, 12:32 AM
Mesaj #2

Guests

Subscriu la protest. De altfel mi se pare ca astia cu biserica sunt mancatori de rahat.
Acuma nu-mi plac micuti comunisti si nici scriitori de duzina, da' asta nu ma opreste sa-i dau dreptate protestului.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Feb 5 2010, 01:18 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Mi se pare una din cele mai bune initiative pe care le-am auzit in ultimul timp, unde semnez? biggrin.gif

Imi place si structura petitiei, doar ca:

Citeaza
* Recuperarea donatiilor si subventiiilor acordate cultelor religioase, prin actiuni administrative sau judiciare, în toate cazurile în care acest lucru este posibil.

...Am cam intinde coarda cu asta...

+Quote Post
Vizitator_DA VINCI.
mesaj Feb 8 2010, 06:07 AM
Mesaj #4

Guests

Constituția țări garantează libertatea religiilor. Regula lui Dumnezeu este ca religia să nu se amestece în politica țări. Prin predarea în școli a unei religi nedorite de elevi și de părinți este ca și cum am turna cu pâlnia motorină în gura elevilor fără voia lor. Această religie falsă este condamnată de biblie cu moartea și pe care politicieni oricum nu o agrează și nu cred în ea. O propagă în masă în școli și televiziune numai în scop politic.
Acest popor este îndobitocit din cauza eacestei religii care are câștig de cauză pe motivul că celelalte religii nu ripostează și nu se amestecă tocmai pentru a se feri de politică. Fanii religiei ortodoxe pot ține lecții la sediul bisericilor orarul elevilor fiind și așa foarte încărcat.

+Quote Post
-Beni-
mesaj Feb 27 2010, 06:56 PM
Mesaj #5

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 861

Pintea, daca stai putin sa te gandesti la sensul vietii, descoperi ca tocmai religia (respectiv Dumnezeu) da sens vietii. Fara El, valorile morale si sensul vietii n-ar exista.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 27 2010, 07:53 PM
Mesaj #6

În Numele Adevărului

Citeaza (-Beni- @ Feb 27 2010, 08:56 PM) *
Pintea, daca stai putin sa te gandesti la sensul vietii, descoperi ca tocmai religia (respectiv Dumnezeu) da sens vietii. Fara El, valorile morale si sensul vietii n-ar exista.

Pai, dragule, spre deosebire de tine eu, de obicei, nu stau sa ma gandesc putin, ci mult. Religia nu poate da vietii tale decat un sens iluzoriu, pentru ca nu iti poti baza viata pe basme scripturale sau, mai grav, pe ceva ce tie ti se pare a fi Real dar care e negat sau ridiculizat de alti oameni (asta presupunand ca esti mistic). Ceea ce da sens vietii unui om sunt sentimentele puternice de atasament si efortul de a intelege lumea si Universul in care traieste. In privinta valorilor morale, afla ca ele tin de "common sense"-ul unanim acceptat, nu de nu's ce emitent cosmic care le stipuleaza ca atare. Uite, de pilda, "bunatatea" ca valoare morala tine de aprecierea caracterului inofensiv; ii apreciem pe oamenii "buni" pentru ca din partea lor nu ne asteptam la acte agresive, care sa ne puna in pericol securitatea personala. "Harnicia", "modestia" si "generozitatea" sunt si ele considerate valori morale pentru ca un om harnic produce mult, daca el e pe deasupra si modest si generos, atunci va pastra putin pentru el insusi din bunurile pe care le produce si noi, ceilalti, putem sconta ca daca-i vom cere sa ne dea si noua din ele, el chiar ne va da si ne va da mult. Ii apreciem deci inconstient pe acesti oameni "harnici", "modesti" si "generosi", pentru ca putem profita de pe urma lor, ca niste nesimporci ce suntem, de unde se vede ca egoismul propriu e singura valoare morala care conteaza pentru un om, restul valorilor morale sunt derivate din el. Vrei sa-ti mai dau exemple? Sa vedem de ce "fidelitatea conjugala" in familiile monogamice e considerata o valoare morala. Un sot fidel e apreciat de societate pentru ca in subconstientul fiecaruia dintre noi se afla copilul care am fost candva si fiecare, poate, a suferit in anii copilariei sale din cauza certurilor conjugale ale parintilor cauzate de infidelitatea conjugala. Sau poate a avut prieteni de joaca ce sufereau in tacere din cauza certurilor aprinse din familia lor. Sentimentul inconstient neplacut pe care ni-l suscita infidelitatea cuplurilor ne face deci sa o consideram un lucru reprobabil din punct de vedere moral. Alt exemplu? De ce pacea e considerata un lucru bun si razboiul un lucru rau? Raspunsul acesta poti sa ti-l dai si singur, presupun... Prin urmare, care-i legatura dintre religia lu' peste prajit si valorile morale????? dry.gif

--------------------

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Feb 27 2010, 08:01 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (-Beni- @ Feb 27 2010, 06:56 PM) *

Fascinant. Inseamna ca taxele pe care le platesc eu indirect patriarhiei sunt ca un fel de semn de recunostiinta fata de dumnezeu pentru ca mi-a dat unui ratacit ca mine coduri morale si un sens in viata. Ori asta, ori dumnezeu e un gagiu intreprinzator. Adica el sau BORu', ca intotdeauna fac confuzie aici.

+Quote Post
pcritique
mesaj Feb 28 2010, 01:30 AM
Mesaj #8

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

eu as semna imediat daca petitia asta nu ar fi initiata de pavel corut - asa inteleg din postul lui pintea. mi se pare un lucru prea serios ca sa fie amestecat cu bubuli si alte ganganii.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 28 2010, 09:49 AM
Mesaj #9

În Numele Adevărului

Citeaza (pcritique @ Feb 28 2010, 03:30 AM) *
eu as semna imediat daca petitia asta nu ar fi initiata de pavel corut - asa inteleg din postul lui pintea. mi se pare un lucru prea serios ca sa fie amestecat cu bubuli si alte ganganii.

Ce-are de-a face că e iniţiată de Pavel Coruţ? Putea fi iniţiată şi de Mama Omida, nu iniţiatorul contează, ci ideea pe care o susţine şi semnatarii care subscriu. Petiţia e un demers legal, şi în faţa Legii toţi cetăţenii sunt egali. angry.gif

--------------------

+Quote Post
pcritique
mesaj Feb 28 2010, 01:07 PM
Mesaj #10

Membru
**

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 28 2010, 09:49 AM) *
Ce-are de-a face că e iniţiată de Pavel Coruţ? Putea fi iniţiată şi de Mama Omida, nu iniţiatorul contează, ci ideea pe care o susţine şi semnatarii care subscriu. Petiţia e un demers legal, şi în faţa Legii toţi cetăţenii sunt egali. angry.gif

are de-a face mai mult decat vrei tu sa accepti. ideile bune sunt asa de firave in societatea noastra incat evitarea asocierii lor cu nume dubioase mi se pare un lucru absolut necesar. egalitatea noastra (mai mult teoretica, din pacate) in fata legii nu este acelasi lucru cu abilitatea de a emite idei sau de a le promova. dar uite daca tu-mi dai un exemplu in care un individ ca p.v., mama omida sau echivalentul ei au promovat o lege de echivalentul asteia despre care vorbim noi eu promit sa o semnez*.

*o sa o semnez oricum cand imi depasesc lenea de a cauta pe situl guvernului dar tu poti sa-mi dai exemplul ala numai de dragul discutiei, daca vrei.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 28 2010, 01:17 PM
Mesaj #11

În Numele Adevărului

Citeaza (pcritique @ Feb 28 2010, 03:07 PM) *
are de-a face mai mult decat vrei tu sa accepti. ideile bune sunt asa de firave in societatea noastra incat evitarea asocierii lor cu nume dubioase mi se pare un lucru absolut necesar. egalitatea noastra (mai mult teoretica, din pacate) in fata legii nu este acelasi lucru cu abilitatea de a emite idei sau de a le promova. dar uite daca tu-mi dai un exemplu in care un individ ca p.v., mama omida sau echivalentul ei au promovat o lege de echivalentul asteia despre care vorbim noi eu promit sa o semnez*.

*o sa o semnez oricum cand imi depasesc lenea de a cauta pe situl guvernului dar tu poti sa-mi dai exemplul ala numai de dragul discutiei, daca vrei.

Poti citi despre dezbatere si aici, daca te intereseaza sa subscrii petitiei. Exemplul pe care mi-l ceri e chiar sub nasul tau.

--------------------

+Quote Post
pcritique
mesaj Feb 28 2010, 01:39 PM
Mesaj #12

Membru
**

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 28 2010, 01:17 PM) *
Poti citi despre dezbatere si aici, daca te intereseaza sa subscrii petitiei. Exemplul pe care mi-l ceri e chiar sub nasul tau.

nu inteleg ce vrei sa spui cu exemplul de sub nasul meu. oricum, merci pentru adresa am semnat si pe petitiionline dar cred ca acolo este vorba despre o actiune paralela.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 28 2010, 01:44 PM
Mesaj #13

În Numele Adevărului

Citeaza (pcritique @ Feb 28 2010, 03:39 PM) *
nu inteleg ce vrei sa spui cu exemplul de sub nasul meu.

Păi, apelul de faţă e iniţiat de un ilustru necunoscut, Pavel Coruţ! Cu toate astea, autorităţile iată că, mai nou, par deschise la iniţiativa dumnealui, deşi ea trenează nebăgată in seamă de mai bine de un an! rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
pcritique
mesaj Feb 28 2010, 01:59 PM
Mesaj #14

Membru
**

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 28 2010, 01:44 PM) *
Păi, apelul de faţă e iniţiat de un ilustru necunoscut, Pavel Coruţ! Cu toate astea, autorităţile iată că, mai nou, par deschise la iniţiativa dumnealui, deşi ea e veche de un an! rolleyes.gif

pai este posibil sa se fi strans ceva semnaturi si atunci normal ca autoritatile reactioneaza. eu cred insa ca o sa mai dureze ceva timp pana o sa ia sfarsit colaborarea statului cu biserica. mi-as dori sa avem o tara laica in care diferitele denominatii sa se autofinanteze dar mai este pana acolo. oricum initiativa este buna.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Observator.
mesaj Aug 21 2010, 07:37 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (pcritique @ Feb 28 2010, 01:59 PM) *
pai este posibil sa se fi strans ceva semnaturi si atunci normal ca autoritatile reactioneaza. eu cred insa ca o sa mai dureze ceva timp pana o sa ia sfarsit colaborarea statului cu biserica. mi-as dori sa avem o tara laica in care diferitele denominatii sa se autofinanteze dar mai este pana acolo. oricum initiativa este buna.

e o initiativa laudabila, dar n-are sanse de finalizare.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Sep 2 2010, 10:48 AM
Mesaj #16

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Din pacate....dar asta nu inseamna sa nu ne facem auziti,pt ca in caz contrar,ei continua cu nesimtire.

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Sep 2 2010, 10:58 AM
Mesaj #17

Membru veteran

http://in.plata-domnului.ro/

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Sep 8 2010, 03:52 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Sa mai trecem in revista o data eforturile bisericii si crestinilor de a ne face bine cu forţa, dupa prinicpiul anti-libertate;On veut votre bien et on va l;avoir;: dogmatismul, bigotismul si obscurantismul bisericii crestine a dus la stagnare intelectuala o lunga perioada in Europa, ei inchizand şcolile de filozofie raspandite in tot spatiul lumii clasice, au masacrat si haituit invatati, au distrus cea mai mare biblioteca din lume (Alexandrina), au interzis mişcarea sportiva (Jocurile Olimpice), toate pe considerente ce isi au originea in sensibilitatile lor primitive, mostenite din exclusivista religie iudaica dar si in propriile inovatii dogmatice. Biserica crestina ii are pe constinta pentru ca i-a ucis sau "doar" oprimat, pe invatati ca Giordano Bruno, Copernic si Galileo, D.F. Strauss, B. Bauer si J.Turmel. Pentru crestini filozofia si ştiinta erau ceva satanic şi de aceea atunci cand au avut putere absoluta, au ucis filozofi ca Lucilio Vannini, acesta fiind ars de viu la varsta de doar 33 de ani, e adevarat, nu inainte insa de a-i fi taiata limba cu cleştii, pentru ;crima; de a declara ca nu crede ca Isus e Dumnezeu; tot ei, mai tarziu, i-au aplicat; şi lui Immanuel Kant un arest la domiciliu. Parintele stiintei moderne, Galileo Galilei, este supravegheat ani in şir de gealaţii superstiţiei triumfatoare in locuinta sa de la Arcetri pana la moartea sa, asta dupa o scurta condamnare aplicata in 1633 de chiar fostul sau prieten, Cardinalul Barberini, devenit intre timp Papa Urban al optelea. Citez cuvintele marelui fizician Louis De Broglie referindu-se la Galileo:A fost constrans printr-o nedreapta condamnare sa-şi renege ideile; a murit batran, bolnav si orb intr-o singuratate aproape completa, incarcerat in mica sa vila din Arcetri. Efortul si sacrificiul sau ne apar azi ca simbolul emotionant al dureroasei naşteri a stiintei moderne.

Creştinii insa nu au omorat si inchis gura numai la filozofi, ci şi la oameni obişnuiti, la inocenţi judecand asta dupa toate moralele posibile, cea stramba a creştinismului inclusiv!!!, caci au ucis nediscriminat, cum asa de bine aflam de la Inocenţiu al treilea când acesta da in 1209, prin gura reprezentantului sau in Franta eretica (anume Arnaud Amaury, Abate de Cîteaux, reprezentant al Papei şi seful militar al cruciatilor in razboiul religios din sudul mai-sus amintitei ţari) celebrul ordin, ;Omoraţi-i pe toti, Dumnezeu ii va recunoaste pe ai Sai! Razboiul de extreminare dus de Biserica Catolica contra catharilor francezi a produs mai mult de un milion de victime.

Sa facem un pic de cronologie:

Creştinii distrug salbatic templele cultului mitraic si metronic, le lichideaza fizic adepţii, inca din perioada in care sunt un simplu cult exotic in imperiu, doar o biata secta iudaica eretica, aproape; se rafuiesc insa şi cu propria lor aripa gnostica, ca şi cu toate ;ereziile ocazionate de dispute inevitabile şi interminabile, care işi gasesc originea in lipsa de logica si ridicolul propriilor dogme, gen Trinitate, de exemplu.

Mai tarziu insa, norocul le suride total: Imparatul crestin Constantin distruge carţile celorlalte culte in timp ce sprijinea fabricarea de noi exemplare de Biblie. Prin 331 e.n., el expropriaza templele pagane, iar doar peste un pic mai mult de jumate de veac, imparatul Teodosie face din apostatii crestinismului nişte paria sociali, expropriati de toata averea lor si lipsiti de dreptul de a se deplasa, dupa care finalmente, la instigarile si presiunile fanatice ale Episcopului de Milano (Sfantul Ambrosie), prin edictul din 391 interzice orice alt cult in afara crestinismului pe toata suprafata imperiului. Adio sincretism cu libertatea ta religioasa! Teodosie este cel care va interzice si Jocurile Olimpice, declarate ca manifestare a pagânsimului. Din 384 inca, Teofil-episcopul vandalizeaza toate templele si sanctuarele necrestine ale Egiptului. Miscarea insa va continua si se va inaspri pe masura ce Teodosie ia decizii din ce in ce mai intolerante fata de tot ce nu este crestin. Razboiul continua insa, lovind statuia in aur a Victoriei din Senatul roman, locul acestuia fiind luat de crucifix, noul simbol al zeului-razbunator Isus. Senatorii sunt fortati sa jure credinta lui Cristos, la instigarea Papei.
In 449 e.n., Teodosie al 2-lea si Valentin al 3-lea incita cenzura, punand calugarii crestini sa ;epureze toata cultura clasica, acestia practic distrugand sau cenzurand intreaga colectie de manuscrise, o avere a umanitatii care avea sa fie pierduta in forma sa originala pentru totdeauna.

In 530 e.n. crestinii inchid pana si Academia platonista, aruncand Europa in intunericul obscurantismului. In 533, Iustinian inchide toate scolile de filozofie. Papa Grigorie intaiul interzice invatatul limbilor si filozofiei.

Din 1230 incolo, Inchizitia a torturat si terorizat, ars pe rug si tras pe roata.

In anii 800, in Europa alegerea era pentru un pagan, decapitarea sau convertirea la crestinism. Intre 1000 si 1300, cruciadele, razboaiele religioase ale crestinilor apuseni adica, au ucis zeci de mii de oameni, necrestini, dar culmea si multi crestini ortodocsi.

In jur de 1200, sate si targuri intregi sunt rase si populatia lor ucisa de catre armatele bisericii in lupta cu erezia.

Cu ocazia ciumei din anii 1350 e.n., Biserica Catolica imprastie zvonuri care sustineau ca evreii au adus ciuma otravind fantanile, acest lucru ducand la sute de mii de morti in pogromuri incitate de clerul acesteia, si tot Biserica Catolica prin 1230, intr-un Conciliu, decide a obliga toti evreii sa poarte culoarea galbena ca semn distinctiv al necredintei lor, un preludiu peste secole al hitlerismului psihopat.

In 1390, clerul bisericii catolice spaniole incita la genocid, toate comunitatile evreiesti care rezistasera secolelor de dominatie islamica, fiind practic distruse.

Prin 1490 si ceva, evreii care totusi mai ramasesera in viata, sunt expulzati de catre suveranii cei mai laudati in istorie de catre Biserica Catolica.

Torquemada arde de vii peste 8000 de oameni, tortureaza si inchide pe viata alte zeci de mii de oameni in timpul mandatului; sau la carma ;Sfantului Oficiu al Inchizitiei castiliene. Instrumentele de tortura ale bisericii catolice intrec orice imaginatie, chiar si una bolnava cred: fierastrae, roti, spanzuratori, ruguri, clesti de scos unghiile si de taiat limba, cuie de scos ochii si cutite de taiat urechile, pere anale si prese, corzi de intins madulare si piroane de dizlocat oase.

In 1507, clerul crestin regizeaza si organizeaza Pogromul Lisabonei.

Din 1500 e.n., odata cu Reforma, crestinii se omoara intre ei mai abitir decat au facut-o inainte, cand catolicii se omorau, din cand in cand, cu ortodocsii.

Pana in 1825 chiar, biserica arde oameni de vii pentru ca sunt eretici,eretic fiind oricine cu opinie contrara clerului ei.

Prin 1830, Papa Leon al 12-lea declara ca :Cine se supune vaccinarii, inceteaza de a mai fi un fiu al lui Dumnezeu; bolile sunt o pedeapsa divina, iar vaccinarea este o ofensa adusa cerului.

Papa Pius al saselea vorbea de"monstruoasa notiune de drepturi ale omului". Chiar pe la mijloc de secol 19, Grigorie al 16-lea spunea: aceasta notiune falsa si absurda, acest delir care pretinde ca trebuie sa dam si garantam fiecaruia libertatea de constinta .

Tot crestinii, de data asta estici (ortodocsi), fac pogromuri succesive incitate cu zvonuri mincinoase de catre ierarhi ortodocsi, in 1881, 1883,1900, 1907. La acestia, nu mai putin decat la vestici, invataturile veninoase ale unor fanatici ca asa-numitul Sfant Ioan Gura de Aur (numit si Ioan Hrisostom) rodesc intr-un antisemitism psihopat care va insoti intreaga istorie a crestinismului. Ioan Gura de Aur,cat cinism trebuie sa fi avut cei care l-au numit asa!
Apoi pe rabojul bisericii primei jumatati de secol 20, e si Konkordat-ul,grabit semnat de catre Biserica Catolica cu Hitler.

Zeci de mii de carti ale invatatilor lumii au fost tinute la Indexul Cartilor Interzise,instituit in 1560 de catre Biserica Catolica si mentinut pana in 1966 chiar, insa niciodata Mein Kampf-ul lui Hitler nu a figurat in aceasta lista. Pe de alta parte, modelul arderii cartilor apare chiar in Biblie in povestirea din Faptele Apostolilor 19:19. Buna-Traditie continua si o regasim la imparatul crestin Constantin cel Mare, care dupa Sinodul de la Niceea ordona arderea tuturor cartilor sectei crestine a lui Arie (Arius), ca si mai tarziu la imparatul crestin Teodosie al 2-lea care ordona dupa Sinodul de la Efes arderea tuturor cartilor sectei crestine a lui Nestorie (Nestor). Urmeaza la"gratar" cartile evreilor in timpul lui Torquemada, a musulmanilor dupa recucerirea Spaniei, dar si carti de filozofie in limba araba scrise de Maimonide, dupa care vine marele rug al lui Savonarola, in care pe langa picturi, haine, oglinzi, cosmetice, incapura si multe carti de poezie, printre care toate operele lui Ovidiu ca si Decameronul lui Boccaccio. Urmeaza, natural, nazistii si rugurile lor de carti si oameni.Arhiepiscopul Groeber, declara dupa Noaptea de Cristal:"Nu putem refuza nimanui incercarea de a salva puritatea rasiala si a lua masurile ce se impun."
Ierarhia Bisericii Catolice va incita la razboi civil cand in 1931 Spania devine republica, iar in 1935 biserica declara ca este de acord cu executiile prizonierilor. Biserica catolica a sustinut regimul marioneta pro-german in Franta ocupata. Biserica Catolica a fost implicata pana peste cap in exterminarile si dislocarile de populatie care au avut loc in Iugoslavia pe timpul dictaturii fasciste a croatului Ante Pavelici.

Nu trebuie uitat nici faptul ca Papa a creat si mentinut timp de secole Ghetto-ul roman (in 1555, Papa Paul II creaza Ghetto-ul din Roma), un model precursor inainte cu secole al planului de segregare si discriminare nazista, acesta fiind desfiintat doar odata cu ocuparea Romei de catre Armata populara in 1870.

sursa:http://scrierile.wordpress.com/

--------------------

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 9 2010, 09:58 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Cocolina @ Sep 8 2010, 03:52 PM) *
Sa mai trecem in revista o data eforturile bisericii si crestinilor de a ne face bine cu forţa, dupa prinicpiul anti-libertate;On veut votre bien et on

ei, stii prea bine, ca in contrapartida, din partea credinciosilor, ii avem pe Stalin & Hitler
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_L G.
mesaj Sep 30 2010, 01:17 PM
Mesaj #20

Guests

In sf. Scriptura , spune cine , slujeste Scripturii sa traiasca din Scriptura. Asa ca slujitorii tuturor Bisericilor trebuiesc platiti din daniile enoriasilor, tot la fel si construirea lacasilor de cult , nu din bugetul statului. Vedeti cum e in Occident.

+Quote Post
Vizitator_cetatean.
mesaj Sep 30 2010, 01:29 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (L G @ Sep 30 2010, 01:17 PM) *
In sf. Scriptura , spune cine , slujeste Scripturii sa traiasca din Scriptura. Asa ca slujitorii tuturor Bisericilor trebuiesc platiti din daniile enoriasilor, tot la fel si construirea lacasilor de cult , nu din bugetul statului. Vedeti cum e in Occident.

Corect.

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 4 2010, 10:34 PM
Mesaj #22

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

... până să văd sursa, m-am simţit turtit de cunoştinţele Coccolinei!!!
însă merită şi aşa respectul şi admiraţia mea, pentru că a ştiut unde să caute o sinteză aşa de grăitoare!!!...

ar trebui poate să mai adăugăm depopularea aproape totală a africii, şi genocidul comis de spanioli în caraibe şi america centrală...
ciudat, nemţii au fost "obligaţi să-şi ceară scuze evreilor" pentru holocaustul care se cam pare că n-a avut loc, dar n-am auzit niciodată nimic din partea spaniolilor... deh, morţii tac, dom'ne...

+Quote Post
Vizitator_cetatean.
mesaj Oct 5 2010, 07:42 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 4 2010, 10:34 PM) *
ciudat, nemţii au fost "obligaţi să-şi ceară scuze evreilor" pentru holocaustul care se cam pare că n-a avut loc, dar n-am auzit niciodată nimic din partea spaniolilor... deh, morţii tac, dom'ne...

Corect : biserica romano-catolica ar trebui sa fie scoasa in afara legii pentru crimele ei istorice , la fel ca partidele naziste. Unde-i lege , nu-i tocmeala!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 13 2010, 08:08 PM
Mesaj #24

Guests

sau, si mai bine, sa taie alocatiile bugetare pentru ... Biserica. wink.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 13 2010, 08:11 PM
Mesaj #25

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Oct 13 2010, 10:08 PM) *

Subscriu. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_cetatean.
mesaj Oct 13 2010, 08:16 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 13 2010, 08:08 PM) *

Pai... chiar despre asta e vorba! huh.gif

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 11 2010, 07:38 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Scarbosenie!

Aflam in sfarsit de ce iau bani de la pensionari si de la mame. Ca sa dea la popi!

Citeaza
Guvernul transferă gratuit 25 de imobile în proprietatea Bisericii Ortodoxe Române
http://www.antena3.ro/romania/guvernul-tra...ane-114872.html
Guvernul va transfera 25 de imobile, printre care şi complexul hotelier Tismana, fără plată, în proprietatea Bisericii Ortodoxe Române. Alături de acestea, BOR va mai primi şi terenuri în suprafaţă de peste 533.000 metri pătraţi.

Până în prezent, imobilele s-au aflat în administrarea Secretariatului de Stat pentru Culte, a unor ministere sau consilii judeţene, fiind date în folosinţă gratuită unităţilor de cult, informează Mediafax.

Dati si voi Like la pagina "nu de la mame si de la copii ci de la POPI": http://www.facebook.com/pages/NU-de-la-MAM...62227369?ref=mf

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Dec 11 2010, 10:11 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Citeaza (TLP @ Dec 11 2010, 07:38 PM) *
Scarbosenie!

Aflam in sfarsit de ce iau bani de la pensionari si de la mame. Ca sa dea la popi!

Dati si voi Like la pagina "nu de la mame si de la copii ci de la POPI": http://www.facebook.com/pages/NU-de-la-MAM...62227369?ref=mf

Ce mama DRACU! Si nu le zice nimeni nimic? Chiar pot sa faca asta la lumina zilei??

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 12 2010, 06:04 PM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Cum si-a cumparat Calian „Crucea Transilvana”
http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/c...silvana-101726/
Deputatul clujean Petru Calian a primit, saptamana trecuta, cea mai inalta distinctie a Arhiepiscopiei Vadului, Feleaului si Clujului, „Crucea Transilvana”. Propunerea a venit din partea Manastirii Nicula, care a considerat ca donatiile repetate ale politicianului si implicarea sa in construirea bisericilor trebuie rasplatita prin aceasta decoratie.

Potrivit staretului Manastirii Nicula, Arhimandritul Andrei Coroian, deputatul Petru Calian a sprijinit cu resurse financiare procesul de rectitorire a manastirii, atat din postura de enorias, cat si din cea de politician, militand pe langa forurile – respectiv Secretariatul de Stat pentru Culte - sa finanteze proiectul. Astfel, in ultimii cinci ani Manastirea Nicula a obtinut de la bugetul de stat 300.000 de lei, potrivit staretului manastirii.

Cine a mai primit „Crucea Transilvana”

„Crucea Transilvana” este cea mai importanta distinctie acordata de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului. Deputatul clujean Petru Calian este ultima persoana care a primit aceasta distinctie, alaturi de Adriean Videanu, fostul ministru al Economiei, la propunerea Manastirii Nicula. Slujba s-a desfasurat in interiorul lacasului de cult, iar decoratia a fost inmanata de Preasfintitul Vasile Somesanul, episcop al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului si Clujului. Printre clujenii care au primit aceasta distinctie in ultii ani se numara presedintele UMF Marius Bojita, arhitectul Radu Spanu, primarul municipiului Cluj-Napoca Sorin Apostu, presedintele Consiliului Judetean Cluj, Alin Tise, deputatul PNL Horea Uioreanu sau PSD-istul Vasile Puscas.

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Neortodox.
mesaj Dec 13 2010, 06:48 AM
Mesaj #30

Guests

E foarte periculos să te atingi de religie. Un cetăţean român care a făcut ceva pe cruce suportă acum consecinţele tongue.gif laugh.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd February 2019 - 05:36 AM