IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lacul Circului din Bucureşti seacă văzând cu ochii din cauza construcţiei unui bloc
Vizitator_Justin M.
mesaj Apr 7 2009, 01:21 PM
Mesaj #1

Guests

Lacul Circului din Bucureşti este în pericol, din cauza unui bloc de 18 etaje, care se construieşte în zonă. În doar trei luni, apa lacului a scăzut, cu un metru şi jumătate.
lacul circului
Se pare că, cele cinci niveluri, din subteranul clădirii, blochează izvoarele. Construcţia clădirii de 72 de metri a început în urmă cu doi ani. Monstrul de oţel are şi o fundaţie pe măsură, construită, spune Primăria Capitalei, fix peste pânza freatică prin zonă.

Radu Popa, director adjunct la Administraţia Lacurilor, spune că “în niciun an scăderea nu a fost atât de mare, de un metru şi jumătate. Maxim, în mod normal, 30 de cm este scăderea acestui lac”. El a explicat că fundaţia construcţiei, care are 36 de metri în subteran, a blocat izvoarele care alimentează Lacul Circului.

Primăria Sectorului 2, care a dat autorizaţia de construcţie, ţine partea constructorului. Bogdan Pârvan, arhitectul şef al sectorului 2, îl contrazice şi spune că scăderea se datorează precipitaţiilor scăzute din ultimul an. “S-a realizat o fundaţie cu pereţi mulaţi, încastraţi în stratul de argilă, şi astfel nu are nicio influenţă asupra mediului înconjurător”, explică el, la rândul lui.

Dar oamenilor din zonă nu le pasă de avize. Ei vor parcul şi lacul. În timp ce la lacul dispare şi primariile se ceartă blocul creşte. Dacă nu vor ajunge la un compromis, Lacul Circului va fi în ...ând doar o amintire.

Ce putem face in continuare? Cum sa ii boicotam pe cei cu blocul?

Thx,
J.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Nekulay Hotzanu.
mesaj Apr 7 2009, 03:02 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Justin M @ Apr 7 2009, 01:21 PM) *
Lacul Circului din Bucureşti este în pericol, din cauza unui bloc de 18 etaje, care se construieşte în zonă. În doar trei luni, apa lacului a scăzut, cu un metru şi jumătate.
lacul circului
Se pare că, cele cinci niveluri, din subteranul clădirii, blochează izvoarele. Construcţia clădirii de 72 de metri a început în urmă cu doi ani. Monstrul de oţel are şi o fundaţie pe măsură, construită, spune Primăria Capitalei, fix peste pânza freatică prin zonă.

Radu Popa, director adjunct la Administraţia Lacurilor, spune că “în niciun an scăderea nu a fost atât de mare, de un metru şi jumătate. Maxim, în mod normal, 30 de cm este scăderea acestui lac”. El a explicat că fundaţia construcţiei, care are 36 de metri în subteran, a blocat izvoarele care alimentează Lacul Circului.

Primăria Sectorului 2, care a dat autorizaţia de construcţie, ţine partea constructorului. Bogdan Pârvan, arhitectul şef al sectorului 2, îl contrazice şi spune că scăderea se datorează precipitaţiilor scăzute din ultimul an. “S-a realizat o fundaţie cu pereţi mulaţi, încastraţi în stratul de argilă, şi astfel nu are nicio influenţă asupra mediului înconjurător”, explică el, la rândul lui.

Dar oamenilor din zonă nu le pasă de avize. Ei vor parcul şi lacul. În timp ce la lacul dispare şi primariile se ceartă blocul creşte. Dacă nu vor ajunge la un compromis, Lacul Circului va fi în qurând doar o amintire.

Thx,
J.

dati-l gios pe ontanu. striviti-l.

+Quote Post
vvvladut
mesaj Apr 7 2009, 03:05 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 8-September 08
Utilizatorul numarul: 2 896

Parcul Circului cu tot cu lac este parcul meu preferat din intreg Bucurestiul. Este cred cel mai ingrijit si cel mai curat, si are o diversitate biologica deosebita. Lacul este o oaza de frumusete intr-un cartier care, ce-i drept, nu duce lipsa de zone verzi, cel putin comparat cu restul Bucurestiului, dar care ar fi mult mai sarac fara acest parc si fara acest lac. Nu am vazut in Bucuresti alt parc cu atatia nuferi, cu chiparosi in jur si cu atatea rate si alte pasari acvatice pe un spatiu atat de mic.

Lacul scade vazand cu ochii si este acum la un nivel cu mult mai scazut decat l-am vazut eu vreodata in ultimii 5 ani, de cand m-am mutat in zona. Este clar ca se intampla ceva care nu are cum sa aiba legatura cu precipitatiile, mai ales a a fost o iarna destul de umeda.

Pe langa Eurotower (cladirea de 18 etaje) chiar vis-a-vis de lac se mai construieste un bloc de vreo 5 etaje la care se lucreaza la fundatie momentan.

Ce putem face noi pentru a salva acest lac? E clar ca nu putem bloca constructia turnului care a ajuns deja intr-o faza avansata. Ce pot face niste simpli cetateni??...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 8 2009, 06:45 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (vvvladut @ Apr 7 2009, 03:05 PM) *
Parcul Circului cu tot cu lac este parcul meu preferat din intreg Bucurestiul. Este cred cel mai ingrijit si cel mai curat, si are o diversitate biologica deosebita. Lacul este o oaza de frumusete intr-un cartier care, ce-i drept, nu duce lipsa de zone verzi, cel putin comparat cu restul Bucurestiului, dar care ar fi mult mai sarac fara acest parc si fara acest lac. Nu am vazut in Bucuresti alt parc cu atatia nuferi, cu chiparosi in jur si cu atatea rate si alte pasari acvatice pe un spatiu atat de mic.

Lacul scade vazand cu ochii si este acum la un nivel cu mult mai scazut decat l-am vazut eu vreodata in ultimii 5 ani, de cand m-am mutat in zona. Este clar ca se intampla ceva care nu are cum sa aiba legatura cu precipitatiile, mai ales a a fost o iarna destul de umeda.

Pe langa Eurotower (cladirea de 18 etaje) chiar vis-a-vis de lac se mai construieste un bloc de vreo 5 etaje la care se lucreaza la fundatie momentan.

Ce putem face noi pentru a salva acest lac? E clar ca nu putem bloca constructia turnului care a ajuns deja intr-o faza avansata. Ce pot face niste simpli cetateni??...

din pacate, nu cred ca se poate face mare lucru
atita timp cit sunt interese mari, sprijinite de bani multi, simpli cetateni nu prea au ce face.

+Quote Post
Vizitator_Phane.
mesaj Apr 8 2009, 11:51 AM
Mesaj #5

Guests

Am putea sa facem sesizari la primarie, la prefectura, la ministerul mediului si la garda de mediu. Cred ca se pot face si on-line.

Eu am sa fac chiar astazi. E mai bine decat sa stam cu mainile in san.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Apr 8 2009, 12:33 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Justin M @ Apr 7 2009, 01:21 PM) *
lacul circului

Dar oamenilor din zonă nu le pasă de avize. Ei vor parcul şi lacul. În timp ce la lacul dispare şi primariile se ceartă blocul creşte. Dacă nu vor ajunge la un compromis, Lacul Circului va fi în ...ând doar o amintire.

Thx,
J.

Ca de obicei, pe astia care se dau autoritati ii doare undeva. Bogdan Parvan asta zice ca noi suntem toti prosti si el e destept. Cica n-a plouat. Isi bate joc de noi. La fel ca sefu-sau Ontanu. Ne-a ranjit de pe un panou electoral toata campania din toamna, si dupa, la 2 saptamani, hatz, a bagat stationarea interzisa pe Bd. Lacul Tei in toata portiunea de la ISPE la Maica Domnului. Da' o sa mai fie alegeri!!!

Legat de lac, in primul rand ar trebui intrebati cei de la Administratia Lacurilor daca se mai poate face ceva ca lacul sa nu dispara.

Cu blocul nu cred ca vom putea face nimic. S-au chinuit cei de la blocurile vechi de pe Barbu Vacarescu care s-au trezit cu frumusete de constructie stramba la cativa metri de ei si n-au reusit, inainte de a se incepe ceva. Acum e mai greu, daca nu imposibil. Ei n-au avut puterea de convingere asupra "arhitectului" sef pe care o are Bovis Lend (!!!) Da, asa-i spune super firmei care e "dezvoltator". Probabil ca e o combinatie de latina cu elemente de engleza de pe Eufrat sau p-acolo pe stanga, ca la orice investitor serios din Romania.

Iar asa de "tipat" unul sau altul pe un forum nu se va intampla nimic. Bovis o sa mai mestece o shaorma si o sa rada de prostii care scriu acolo. Oricum vad ca subiectul nu e interesant pt. mai nimeni (5 comentarii intr-o zi). Seara insa parcul e plin de lume (nu mai spun ce e in week-end). Asta e, o sa mearga in alt parc, ce mare lucru? Orice le-ar face oricine, ei o sa suporte. Pe asta se bazeaza si bovisii si ontanii si altii ca ei!

Pana una alta sa punem cate un mesaj pe zi macar, oricare ar fi el, sa aparem pe prima pagina Hotnews (pana nu ne-or scoate si ei de pe forum).

P.S. Bai Bovis, pune dracului niste galeti de pietris, ca doar n-o sa risipesti tu beton pe asta, in gropile pe care camioanele tale le-au facut la capatul strazii Dinu Vintila, ca nu se mai poate trece p-acolo.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Laurentiu..
mesaj Apr 8 2009, 01:14 PM
Mesaj #7

Guests

Fara indoiala exista un consilier local in consiliul sectorului 2 care "raspunde" de zona. Trebuie interpelat (in scris) si cred ca acelasi lucru e valabil si in cazul primarului. Conform legii in 30 de zile trebuie sa dea un raspuns scris. Probabil ca o tinta ar putea fi Inspectoratul de stat in constructii. Daca se poate dovedi vinovatia constructorului cred ca poate fi obligat sa intreprinda demersuri de redirectare a panzei freatice.

+Quote Post
Vizitator_Cristi V.
mesaj Apr 9 2009, 12:10 PM
Mesaj #8

Guests

Am trecut si eu ieri pe acolo. E dezastru. De asemenea strada Dinu Vintila e facuta praf la intersectie cu Lacul Tei. Oare chiar nu au nicio jena nesimtitii aia cu matahala de bloc? Cine le da lor voie sa distruga strada? Au mai intrat si peste partea carosabila cu gardul si au amenajat in mica parcare de la Circ un fel de depozit unde ocupa spatiul cu nu stiu ce fel de materiale? Pe ei nu ii poate amenda nimeni ca ocupa statuil public? Pe Lacul Tei ne-au omorat aia de la Supercom cu ridicatul masinilor dupa de desteptul de Ontanu a interzis stationarea! Ontanule....tu chiar nu stii nimic din ce se intampla in acest sector si in aceasta frumoasa zona care este parcul Circului?
Poate observa vreun angajat de la primarie topicul pe HotNews can navigheaza el linistit pe net in timp ce lucreaza cu spor la Primarie si da link-ul si tovarusului Ontanu!

Ne vedem la alegeri Ontanule!

+Quote Post
Vizitator_Andrei C.
mesaj Apr 9 2009, 07:17 PM
Mesaj #9

Guests

Sunt perfect de acord cu J, are dreptate, nu putem lasa ca parcul asta care e printre cele mai frumoase si mai diversificate din punct de vedere al vegetatie, sa piara, doar pentru ca o firma sa si ridice o matahala de cladire care arata si urat, va produce si mult trafic si distruge si parcul.
Din pacate, autoritatile competente au fost reduse la tacere de o spaguta mica, si nu cred ca va face cineva ceva in sensul asta; oricum e clar, cladirea nu va fi daramata, cu toate ca asa ar trebui, si nici situatia nu se va ameliora.
Eu propun ca daca proprietarii cladirii mai au un dram de bun simt ramas, sa construiasca un canal din tuburi de beton, care sa aduca apa din izvoarele naturale inapoi in lac; nu cred ca e vorba de asa multe costuri, ca nu sapa sute de km, si ar putea sa faca macar atata lucru ca sa ne inchida gura.
Eu unul stau in zona asta de un an si ceva, si sincer aproape zi de zi merg in parc, ba cu bicicleta ba cu cainele; e superb, aer curat, liniste, si verdeata...asa ca hai sa mergem peste ei sa protestam!!!

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Apr 12 2009, 06:15 PM
Mesaj #10

Guests

Facem ceva, dar ce??? Cine ne baga in seama? Cui ii pasa de un lac? Daca nu se face ceva repede in doua saptamini nu va mai fi niciun lac acolo!

+Quote Post
Vizitator_Ontanu.
mesaj Apr 12 2009, 06:40 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Ana @ Apr 12 2009, 06:15 PM) *
Facem ceva, dar ce??? Cine ne baga in seama? Cui ii pasa de un lac? Daca nu se face ceva repede in doua saptamini nu va mai fi niciun lac acolo!

bah lume, n-a fost niciodata lac acolo. poate vi s-a parut voua, de foame.

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Apr 12 2009, 07:12 PM
Mesaj #12

Guests

S-ar prea putea sa ai dreptate, sa fi avut vedenii... Idiotii astia sint capabili sa ne spuna ca lacul ala ne facea rau si niste beton ar sta mai bine in locul lui...sad.gif

+Quote Post
Vizitator_alexandra.
mesaj Apr 13 2009, 06:43 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Ana @ Apr 12 2009, 06:15 PM) *

Vorbiti cu Borcea poate isi da singur blocul jos. Un bloc la fel de inalt ca si el de altfel. Spaga mai mare decat el nu cred ca puteti da la primarie ca sa il oblige sa il darame. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Apr 13 2009, 07:06 AM
Mesaj #14

Guests

Ontzanu de la 2 si Negoitza de la 3 sunt campionii constructiilor ilegale. Stati linistiti ca va planteaza Ontzanu un bloc in locul lacului . Din pacate Negoitza o sa se considere frustrat de performanta lui Ontzanu si va seca lacul Titan in locul carueia va construi un mall si o fantana arteziana s.a.m.d .
Fara indoiala, cand copii nostri vor fi adulti vor spune : "Bah ce parintzii cretini am avut . Au distrus orasul asta.." blush.gif

+Quote Post
mesaj Apr 13 2009, 11:21 AM
Mesaj #15

Guests

Am scris celor de la Green Peace Romania acum 4-5 zile. Vad ca nu-i intereseaza, nu au dat niciun raspuns.

+Quote Post
Vizitator_Verdele.
mesaj Apr 13 2009, 12:30 PM
Mesaj #16

Guests

Buna ideea cu Green Peace. Am trimis si eu email la

Echipa Greenpeace:

Crisanta Lungu
Director Executiv

Coordonator campanii schimbări climatice şi energie

crisanta . lungu @ greenpeace . ro

Irina Mitrea

Office manager

info @ greenpeace . ro

Poate se sesizeaza si fac si ei o campanie ceva, ca in rest vad ca vand tricouri si cani pe site mad.gif .

+Quote Post
Vizitator_Ontanul & Negoita.
mesaj Apr 13 2009, 01:01 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Verdele @ Apr 13 2009, 12:30 PM) *
Buna ideea cu Green Peace. Am trimis si eu email la

Echipa Greenpeace:

Crisanta Lungu
Director Executiv

Coordonator campanii schimbări climatice şi energie

crisanta . lungu @ greenpeace . ro

Irina Mitrea

Office manager

info @ greenpeace . ro

Poate se sesizeaza si fac si ei o campanie ceva, ca in rest vad ca vand tricouri si cani pe site mad.gif .

bah lume. i-am cumparat si pe blegii de la "grinpis". cumparam tot, cumparam.
altceva mai "doreste" domnii?

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Apr 13 2009, 05:01 PM
Mesaj #18

Guests

http://www.sictir.org/node/639

+Quote Post
Vizitator_Visatoare.
mesaj Apr 14 2009, 08:27 PM
Mesaj #19

Guests

"Din vara anului 2007 apa lacului scade ingrijorator. Despre acest lac se stie ca este alimentat de mai multe izvoare subterane si ca este singurul lac din Bucuresti si imprejurimi unde cresc lotusi egipteni si flora mediteraneana care strajuie lacul de jur imprejur.

Incepand din anul 2007 s-au trasmis mesaje de avertizare la forurile compentente( Primaria Capitalei si Primaria Sectorului 2) prin care se atentiona pericolul scaderii nivelului apei. Recent a mai fost trimisa o petitie catre Primaria Municipiului Bucuresti, inregistrata cu Numarul 802800/04.02.2009 si la Directia Inspectie si Control General cu Nr. 18/493/06.02.2009 – probleme privind lacul Circului ( scaderea accelerata si alarmanta a nivelului apei din lacul Circului) la care s-a primit urmatorul raspuns in data de 27.02.2009:
“...lucrarile de executie ale blocului de birouri amplasat are fundatia la circa 34 m adancime, si afecteaza panza freatica si implicit izvoarele naturale care alimentau lacul si s-au instiintat factorii implicati , respectiv, beneficiar imobil SC Cascade Park Plaza SRL, constructor SC Bovis Land Lease, Primaria sectorului 2, Administratia Nationala Apele Romana, SGA Ilfov- Bucuresti, Agentia de Protectie a mediului Bucuresti.” – Dupa cum se vede , exista o multitudine de institutii si agentii care ar fi trebuit sa se sesizeze si sa ajute cu ceva de peste 2 ani.

La raspunsul primit in data de 27.02.2009 de la ALPAB, se precizeaza ca: “Administratia Lacuri Parcuri si Agrement Bucuresti va comanda un studiu hidrogeologic unei institutii specializate care sa stabileasca cauzele care au dus la scaderea nivelului lacului si sa indice posibilitati de alimentare cu apa a lacului din alte surse”

Ne intrebam cit va costa si cit va mai dura acest studiu hidrogeologic care o sa fie comandat de ALPAB -probabil pina la secarea definitiva a lacului – observabila cu ajutorul mirei de control montata la inceputul lunii martie. In cele 4 saptamini de cind a fost pusa, nivelul apei a scazut cu 20cm. Iar fata de vara trecuta si de nivelul normal al lacului este scazuta cu peste 2 metri.
Va reamintim ca din vara trecuta a inceput, la cladirea EuroTower ce se construieste in Barbu Vacarescu si are 5 subsoluri( cu cota la cca. -34.0m), sa se deverseze, prin de doua ori 15 conducte si doua puturi de adincime, apa la canal.

Totusi se poate face ceva sa fie salvat lacul si parcul(incep sa se usuce si copacii din jurul lacului) pana nu este prea tirziu???? Sau deja cerem prea mult?

Ne-am mai gindit la o eventuala ipoteza: ca si epuizmentele de la metrou de pe linia Stefan cel Mare – Obor ( in zona Circului) sa afecteze pinza freatica si ar putea fi redimensionate si redirectionate pentru salvarea lacului.
Iar izvoarele s-ar putea sa fie acoperite de mal deoarece nu s-a mai facut decolmatarea lor de zeci de ani."

asta e textul ce am trimis la multe ziare si televiziuni;din el se vede ce a raspuns primaria sect 2

vedem ca o solutie o manifestatie in parc.
stie cineva care sunt demersurile legale ce trebuie facute pentru o asemenea miscare?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136106

+Quote Post
Vizitator_Vis.
mesaj Apr 14 2009, 09:18 PM
Mesaj #20

Guests

http://andreichiliman.blogspot.com/2007/10...l-circului.html

http://www.orasul.ro/expozitii/2009expo/tr...%20blocuri.html

http://metropotam.ro/Locuri/2008/07/art842...-Bucurestiului/

http://www.mypictures.ro/utilizator/poze/mari?album=1674

http://www.gradinamea.ro/P-Toamna_in_parcu...-1001-3224.html
____

http://www.ecomagazin.ro/lacul-circului-di...tiei-unui-bloc/

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=1238

http://www.green-report.ro/stiri/lacul-cir...vazand-cu-ochii

http://www.antena3.ro/stiri/romania/lacul-...bloc_68623.html

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136106

http://www.catavencu.ro/lacul_circului_s_a...secat-6894.html

http://asociatiabucuresti.ro/blog/?p=311

http://www.click.ro/actualitate/lacul-circ...inceput-sa-sece

http://bucuresti.time4news.ro/ultima-ora/l...auza-unui-bloc/

http://www.sictir.org/node/639

http://www.adevarul.ro/reporter-adevarul/f...l-circului.html

http://www.green-report.ro/category/tag/lacul-circului

http://www.alvalia.ro/blog/?p=559#comments

http://www.jurnalul.ro/stire-special/lacul...urn-503026.html

http://stiri-locale.pescurt.ro/stiri-cluj-...-04-2009_303019

http://www.stireazilei.info/antena3/lacul-...-iei-unui-bloc/

+Quote Post
mesaj Apr 15 2009, 09:21 AM
Mesaj #21

Guests

+Quote Post
mesaj Apr 15 2009, 09:27 AM
Mesaj #22

Guests

Am vazut ca-i place sa-si puna numele pe toate gardurile.
Asa ca am pus si eu un panou, dar unde era cazul, nu unde s-a pus bordura la bordura (vezi str. Glinka de ex.).
Am luat o poza de pe http://www.sictir.org/node/639, sper sa nu fie o problema.

+Quote Post
Vizitator_MJ.
mesaj Apr 15 2009, 11:44 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Vizitator_Radu. @ Apr 15 2009, 09:27 AM) *
Asa ca am pus si eu un panou, dar unde era cazul, nu unde s-a pus bordura la bordura (vezi str. Glinka de ex.).

nu ced ca e o problema cu poza de la sictir. O sa trec zilele astea prin parc si o sa fac si eu poze. Am poze si din vremea minunata cand erau nuferi, rate.....

+Quote Post
Vizitator_Ontanu.
mesaj Apr 15 2009, 06:41 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Vizitator_Radu. @ Apr 15 2009, 09:27 AM) *

Bineee.... acum, atentie mare ca s-ar putea sa-ti sara un pumn in ochi cand mergi pe strada. Oricum, o sa vina niste domni la noapte pe la tine, sa-ti ia un interviu. mad.gif

+Quote Post
Vizitator_Visatoare.
mesaj Apr 15 2009, 08:00 PM
Mesaj #25

Guests

Dupa ce am trimis sesizarea de mai sus in toate directiile, tot ce am reusit a fost sa aflam ca lacul scade cu 1 cm pe zi si ca nu se gasesc vinovatii pentru situatia asta, ca toata lumea e curata si ca inca se fac cercetari, dar nu am aflat si nici vazut nici o masura de remediere a situatiei. Astfel incit oamenii au inceput sa se gindeasca la solutii alternative

Cine stie de unde se alimenteaza bazinele bucurestene? Dinamo de pilda. Cite zile trebuie pentru a fi umplut? Apa bazinelor ar putea sa fie buna si pentru lacul nostru? Cit costa o cisterna de apa plata? Care e cel mai apropiat izvor de bucuresti? Cit costa transportul apei? Ce cantitate de apa ar fi necesara pentru reumplerea lacului?Cite cisterne de apa ar fi necesare?
Ar fi posibil ca o intreprindere de imbuteliere a apei sa faca un bine in perioada Pastelui si sa ne sponsorizeze lacul cu ceva apa?

Ne gindim sa iesim in parc sa facem ceva.

Trebuie facuta o cerere de aprobare a unui miting in parcul circului
Cererea pentru a fi aprobata trebuie sa contina mai multe pe care nu le avem deocamdata, am gasit pe net de ce a fost respinsa o alta cerere de miting:”s-a constatat că cererea nu respectă prevederile art.12,13,14 din cap III, din Legea nr.60/1991 privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice, nu se cunosc organizatorii mitingului, persoanele responsabile pentru conducerea adunării publice, personalul desemnat de organizatori pentru desfăşurarea adunării şi pe trasee, numărul de solicitanţi şi nevoile solicitate către forţele de ordine.”

Deci ... cine ar putea sa organizeze un miting?

Trebuie multiplicate afisele de anuntare a actiunii noastre in parc, si puse pe copacii din parc, la intrarile principale, in statiile de masina si tramvai din jurul parcului, la intrarile in magazine:angst, farmaciile, kaufland, billa,domino,cele de pe stefan cel mare, la intrarile in blocurile din jurul parcului – mai tineti minte zona in care erau afise ca nu se mai vind bauturi alcoolice cu prilejul nu stiu carui meci ... cam tot pe acolo ar trebui sa le punem)
Trebuie anuntate televiziunile si presa

Ar trebui zilele astea strinse semnaturi de la oamenii din parc care sprijina protestul nostru si cererea noastra ( reumplerea lacului, gasirea unei solutii de alimentare a lui si oprirea abuzurilor din Bucuresti)

_____

Veniti cu mic cu mare sa salvam Lacul!!!!!!

Lacul copilariei, adolescentei, visurilor, relaxarii, inima parcului se duce pe zi ce trece. Nu am putea sa fim linistiti spunind „ Asta a fost voia lui Dumnezeu” sau asteptind sa SE faca ceva, se pare ca autoritatile nu fac nimic altceva decit sa paseze ”pisica”, poate sunt depasite de situatie sau poate e prea neinsemnat lacul nostru pentru ei.Nu ar mai trebui sa stam linistiti gindind „ las ca o sa iasa cineva in strada, o sa se ocupe cineva, a scris presa, a aparut la tv, de acum o sa se face ceva” – daca nu facem noi, nu face nimeni!!!!!

Daca lacul e neinsemnat pentru ei, atunci e bine sa le aratam ca nu este neinsemnat pentru noi si ca noi –ceilalti- suntem multi, iar daca sunt depasite de situatie sa ne arate si noua ca sunt preocupate si ce solutii au gasit, deja sesizarile noastre au peste 2 luni vechime(teoretic ar fi trebuit sa se autosesizeze...dar fie si asa doar 2 luni)

Propunem iesirea in parc, la lac, in data de ..... la ora .....

Sunteti asteptati cu mic, mare si foarte mare
- cu bidoane de apa plata

- cu desene reprezentind lacul, ratele, nuferii

- cu creta colorata pentru a desena pe asfalt mesaje de SOS pentru lac

- cu fotografii ale lacului

- cu ginduri scrise

Vrem sa acoperim gardul de linga lac cu desene, fotografii si gindurile oamenilor legate de lac, ca un semn de incurajare. Vrem ca toate aleile parcului sa fie acoperite de desenele copiilor care nu isi vor lacul secat ( lacul este pentru ei o forma de observare a naturii, a vegetatiei, a ratelor, a testoaselor, broastelor si chiar si a pestilor)

Am vrea sa ridicam nivelul apei pina cind se va gasi solutia de care cei ce sunt platiti pentru asta. Nu mai putem sta astepind sa gaseasca ei o cale de iesire, sa se decida sa comande un studiu, sa inventeze un consiliu si alte functii pentru solutionarea problemei lacului sau pentru constatarea secarii definitive a lui, sa caute vinovati care oricum nu vor pati nimic, cel mult isi vor cere public scuze, dar oricum vina nu ar fi a nimanui, poate a lui Dumnezeu, sau a noastra ca vrem sa ne opunem schimbarii....

Cerem salvarea lacului( prin alimentarea din exterior si apoi prin regasirea izvoarelor lacului) si nu in ultimul rind incetarea abuzurilor din Bucuresti!

Vedem, suntem oripilati, gindim dar nu zicem nimic despre tot ce ne ridica revolta in git si ne face sa ne simtim straini in orasul nostru, neputinciosi, altii au banul , altii iau deciziile, noi nu putem decit sa fim revoltati interior, din ce in ce mai scirbiti de tot si toate, cu o stare de nemultumire continua, asteptind ce???? Nu suntem nici arhitecti, nu suntem nici hidrologi, dar avem bun simt. Oameni buni, suntem multi care vedem si gindim, tot ce trebuie sa facem e sa ne unim, sa ne regasim unii pe altii...

Cred ca daca o televiziune ar face iarasi panouri pe care sa se scrie nemultumirile legate strict de abuzuri, am putea sa inconjuram bucurestiul cu ele si sa dublam si noile borduri bucurestene si tot ar mai fi necesar spatiu pentru expunerea lor.

Medicii trag semnale de alarma ca oamenii trebuie sa duca o viata sanatoasa, ca sunt foarte multe cazuri de cancer la copii. Distrugem lacul, se distruge si parcul si inca o sansa la o viata sanatoasa.

Sa salvam ce mai putem, astfel poate ne salvam si pe noi!!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 16 2009, 02:33 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Ontanu @ Apr 15 2009, 06:41 PM) *
Bineee.... acum, atentie mare ca s-ar putea sa-ti sara un pumn in ochi cand mergi pe strada. Oricum, o sa vina niste domni la noapte pe la tine, sa-ti ia un interviu. mad.gif

Poate ca nu e momentul pt. bancuri. Acolo se intampla ceva grav, dar se pare ca nu prea intereseaza pe nimeni, cu atat mai putin pe cei platiti sa se ocupe de asta.

+Quote Post
Vizitator_Victor.
mesaj Apr 21 2009, 06:22 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 16 2009, 02:33 PM) *
Poate ca nu e momentul pt. bancuri. Acolo se intampla ceva grav, dar se pare ca nu prea intereseaza pe nimeni, cu atat mai putin pe cei platiti sa se ocupe de asta.

Sunt de acord. Cu fiecare zi in care intarziem sa facem ceva lacul seaca din ce in ce mai mult. Ma intreb de unde vom putea face rost de nufer egipteni.... si de celelalte vietati care porbabil au murit din cauza lipsei de oxigen.
Eu ma gandeam la urmatoarele aspecte:
1 faptul ca arhitectul sef al sectorului 2 minte cu nerusinare. Am putut sa verific destul de repede afirmatia ca lacul se afla la 600 de metrii de cladire. Pe google earth daca masori de la marginea lacului pana la cladire sunt 419. Daca faci cea mai aiurea masuratoare sunt 550m. Deci o prima minciuna.
2 Arhitectul sef invoca un studiu pus la dispozitie de constructor!!! De cand e Bovis si judecator si parte in aceeasi cauza?
3 Arhitectul sef spune ca scaderea sa datoreaza precipitatiilor. El nu este specialist in lacuri. Se poate verifica ceea ce spune.

Eu m-am gandit la urmatoarele cai de atac:
1 sa aflam tot ce se poate despre sursele de alimentare ale lacului din surse oficiale (sa speram ca nu sunt toti corupti si cumparati)
2 sa mai trimitem mesaje media (eventual la Mircea Badea ca el parea interesat de problemele de mediu cu tot mistoul lui)
3 sa aflam cat mai multe despre autorizatia de constructie a cladirii. trebuie sa aiba o hiba ceva. astia intotdeauna triseaza. nu primesti cu una cu doua autorizatie pentru o astfel de cladire intr-o asemenea zona.
daca reusim sa le anulam autorizatia poate reusim sa scapam de hidosenia aia. pentru autorizatie trebuie sa cerem socoteala primariei.
4 sa strangem semnaturi (din pacate ar trebui sa ne pune de acord pentru ce strangem aceste semnaturi) dar ar fi eficient daca am pune un formular pe net ca sa facem acest lucru

+Quote Post
Vizitator_Visatoare.
mesaj Apr 21 2009, 09:06 PM
Mesaj #28

Guests

de acord cu Victor, dar din cite stiu si vad , cu sau fara autorizatie nu se scapa de ceea ce s=a constuit deja
vezi catedral plazza care a pierdut procesul dar sta bine merci in picioare ca nu exista lege care sa demoleze

cum facem sa ne stringem si sa luam decizii si sa facem ceva? cum umplem lacul inapoi?

+Quote Post
Vizitator_Visatoare.
mesaj Apr 21 2009, 09:26 PM
Mesaj #29

Guests

http://www.gandul.info/societatea/un-lac-d...ml?3932;4182146

+Quote Post
Vizitator_J.
mesaj Apr 22 2009, 02:02 PM
Mesaj #30

Guests

apare stirea si pe acest blog:

http://www.alvalia.ro/blog/?p=559

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2019 - 06:15 PM