IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

30 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Să discutăm despre Fizica Cuantică!
Pintea Haiducul
mesaj Apr 15 2010, 03:23 PM
Mesaj #301

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Alo, HotAdminul, de ce nu il banezi pe nesimtitul asta de akanom, care nu face altceva decat sa ma insulte, incalcand flagrant Regulamentul Forumului??? angry.gif

Citeaza
8. Limbajul folosit

Va rugam sa nu folositi injurii, remarci obscene, rasiste, homofobe sau amenintatoare. Va rugam sa nu fiti agresivi sau violenti fata de ceilalti membrii ai forumului.

9. Participati la discutii, nu la conflicte

Va rugam sa aratati mereu respect celorlalti membri ai comunitatii. Nu lansati atacuri la persoana, respectati-le celorlalti dreptul la propriile opinii si credinte, chiar si atunci cind sunt diferite de ale dumneavoastra. Comentati ideile nu persoanele care le emit si rezistati tentatiei de a-i ataca pe autorii mesajelor cu care nu sunteti de acord.

Mesajele care incalca regulile de mai sus vor fi sterse de moderatori fara un avertisment prealabil. Useriilor care incalca repetat regulile forumului li se va interzice accesul pe forum.

Atata indolenta ma face sa propun reformularea ultimului avertisment:

Citeaza
Useriilor care incalca repetat regulile forumului li se va da un premiu de 10 000 RON.

Mai stii, poate asa ma voi ambitiona sa iau eu premiul, ca tot am nevoie de bani pentru carte. dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 15 2010, 03:34 PM
Mesaj #302

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 15 2010, 03:23 PM) *
Alo, HotAdminul, de ce nu il banezi pe nesimtitul asta de akanom, care nu face altceva decat sa ma insulte, incalcand flagrant Regulamentul Forumului??? angry.gif

Ei, nu pune si tu la inima. Noi ne distram pe aici si tu ne iei in serios smile.gif.
Arata-mi un singur rand unde te-am injurat, te-am atacat personal, sau similar . smile.gif

Hai, insenineaza-te, ca e aproape vineri, e ca si cum ar fi weekend deja, ne putem destinde un pic smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 15 2010, 03:41 PM
Mesaj #303

Guests

Citeaza (akanom @ Apr 15 2010, 03:34 PM) *
Hai, insenineaza-te, ca e aproape vineri, e ca si cum ar fi weekend deja, ne putem destinde un pic smile.gif.

BTW, nu uitati, don't feed the troll !

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 15 2010, 04:00 PM
Mesaj #304

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 15 2010, 04:23 PM) *

Atata indolenta ma face sa propun reformularea ultimului avertisment:

Mai stii, poate asa ma voi ambitiona sa iau eu premiul, ca tot am nevoie de bani pentru carte. dry.gif

Semeni vint , culegi furtuna . In disputa cu toti cei care-ti cer argumente , nu cred ca ai dreptate . Ar trebui sa ii domolesti cu argumente din fizica cuantica , asta e subiectul , nu ?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 15 2010, 05:26 PM
Mesaj #305

În Numele Adevărului

Citeaza (HotAdmin @ Apr 15 2010, 06:00 PM) *
Semeni vint , culegi furtuna . In disputa cu toti cei care-ti cer argumente , nu cred ca ai dreptate . Ar trebui sa ii domolesti cu argumente din fizica cuantica , asta e subiectul , nu ?

Ruşine HotAdminului!!!

Le-am raspuns cu argumente fiecaruia in parte, in caz ca n-ai sesizat. Nu discutam neaparat despre teoria mea, doar am mentionat-o in unele randuri.

1.) Lui akanom i-am raspuns la obiect (msg #251 si msg #252), demonstrandu-i ca habar n-are de notiunea de "inseparabilitate cuantica" desi individul problematiza foarte afectat despre colapsul functiei de unda asociat direct acestui fenomen; in schimb el, drept replica, m-a insultat (msg #284) si de-atunci o tine tot intr-o insulta continua.

2.) Lui catmat i-am demonstrat ca se inseala in privinta unicitatii explicatiei efectului Casimir prin asa-numitele "fluctuatii ale vidului", i-am aratat un articol publicat acum 6 ani pe arxiv.org de doi fizicieni [I.E.Dzyaloshinskii (University of California, Irvine, USA) & E.I.Kats (Laue-Langevin Institute, Grenoble, France, and L. D. Landau Institute for Theoretical Physics, RAS, Moscow, Russia.)] care demonstrasera ca efectul Casimir apare de fapt la o limita sub care efectele de retardare a interactiunilor electromagnetice nu mai pot fi considerate neglijabile. Drept replica, individul m-a acuzat de "personality disorders" (msg #279) si dupa ce l-am intrebat care-i faza, daca isi da seama sau nu ca a picat de prost, restul trolllilor (abc, Frazer, IzI, akanom, Barbar, Spitalul Socola, musafirul de la msg # 296 si acelasi akanom) au sarit din nou pe mine cu insultele.

Aceste evidente fiind subliniate, nu inteleg de ce nu se aplica punctele 8 si 9 ale Regulamentului Forumului. Regulamentul nu spune nimic despre provocarea adversarilor sa gandeasca, el nu incrimineaza PROBLEMATIZARILE. Tu de ce o faci, HotAdminule? Eu am dreptul constitutional sa dezbat orice teme doresc in limita decentei. Pot sa-i provoc pe preopinentii mei pana o sa li se lichefieze creierul, ei sunt obligaţi din punct de vedere etic (si regulamentar) sa inghita in sec si sa se abtina de la a ma insulta. Asta specifica in mod expres si Regulamentul, a carei litera si al carui spirit nu vrei sa le aplici, vad, nici in ruptul capului. Din acest motiv, protestez vehement pe langa Redactia HotNews si cer sa mi se faca dreptate urgent. Am tot amenintat ca nu voi mai comenta nimic pe forum daca nu sunt banati userii abuzivi, ei bine, de data asta e timpul sa-mi "onorez promisiunea" in eventualitatea ca nu se vor lua masuri drastice. Sa va vad eu peste vre-o luna-doua ce trafic o sa mai aveti cand lumea o sa afle ca Pintea nu mai comenteaza aici. dry.gif

--------------------

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 15 2010, 05:47 PM
Mesaj #306

Administrator

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 15 2010, 06:26 PM) *
Le-am raspuns cu argumente fiecaruia in parte, in caz ca n-ai sesizat. Nu discutam neaparat despre teoria mea, doar am mentionat-o in unele randuri.

1.) Lui akanom i-am raspuns la obiect (msg #251 si msg #252), demonstrandu-i ca habar n-are de notiunea de "inseparabilitate cuantica" desi individul problematiza foarte afectat despre colapsul functiei de unda asociat direct acestui fenomen; in schimb el, drept replica, m-a insultat (msg #284) si de-atunci o tine tot intr-o insulta continua.

2.) Lui catmat i-am demonstrat ca se inseala in privinta unicitatii explicatiei efectului Casimir prin asa-numitele "fluctuatii ale vidului", i-am aratat un articol publicat acum 6 ani pe arxiv.org de doi fizicieni [I.E.Dzyaloshinskii (University of California, Irvine, USA) & E.I.Kats (Laue-Langevin Institute, Grenoble, France, and L. D. Landau Institute for Theoretical Physics, RAS, Moscow, Russia.)] care demonstrasera ca efectul Casimir e de fapt o limita de la care efectele de retardare a interactiunilor electromagnetice nu mai pot fi considerate neglijabile. Drept replica, individul m-a acuzat de "personality disorders" (msg #279) si dupa ce l-am intrebat care-i faza, daca isi da seama sau nu ca a picat de prost, restul trolllilor (abc, Frazer, IzI, akanom, Barbar, Spitalul Socola, musafirul de la msg # 296 si acelasi akanom) au sarit din nou pe mine cu insultele.

Aceste evidente fiind subliniate, nu inteleg de ce nu se aplica punctele 8 si 9 ale Regulamentului Forumului. Regulamentul nu spune nimic despre provocarea adversarilor sa gandeasca, el nu incrimineaza PROBLEMATIZARILE. Tu de ce o faci, HotAdminule? Eu am dreptul constitutional sa dezbat orice teme doresc in limita decentei. Pot sa-i provoc pe preopinenti pana o sa li se lichefieze creierul, ei sunt obligaţi din punct de vedere etic (si regulamentar) sa inghita in sec si sa se abtina de la a ma insulta. Asta specifica in mod expres si Regulamentul, a carei litera si al carui spirit nu vrei sa le aplici, vad, nici in ruptul capului. Din acest motiv, protestez vehement pe langa Redactia HotNews si cer sa mi se faca dreptate urgent. Am tot amenintat ca nu voi mai comenta nimic pe forum daca nu sunt banati userii abuzivi, ei bine, de data asta e timpul sa-mi "onorez promisiunea" in eventualitatea ca nu se vor lua masuri drastice. Sa va vad eu peste vre-o luna-doua ce trafic o sa mai aveti cand lumea o sa afle ca Pintea nu mai comenteaza aici. dry.gif

La fizica nu ma pricep , insa atunci cand multi oameni spun acelasi lucru , e probabil sa aiba dreptate . Faptul ca ii provoci , e ok , faptul ca iti raspund civilizat , e tot ok . Nimeni nu a sarit calul aici , asa ca nu vad de ce ceri sanctiuni doar fiindca ai fost inghesuit . Am facut curat de multe ori pe subiectele tale , am fost injurat pentru asta , insa e ok sa fiu injurat, nu ma pling . Asa ca nu mai protesta vehement . Si inca ceva : cand te deranjeaza o postare , nu mai raspunde cu Quote .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 15 2010, 05:55 PM
Mesaj #307

În Numele Adevărului

Citeaza (HotAdmin @ Apr 15 2010, 07:47 PM) *
La fizica nu ma pricep , insa atunci cand multi oameni spun acelasi lucru , e probabil sa aiba dreptate.

Nu e valabil decat in privinta observatiilor, nu si a judecatilor. Oamenii capabili sa judece sunt rari, dar oricine poate sa observe. De ce permiti postarea in nestire a acelui slogan abject, "Don't feed the troll!!!"??? Faptul ca unii ma compara cu nu's ce creatura subterana in timp ce eu ma ghidez dupa Lumina sacra a Ratiunii iti provoaca o placere perversa??? Inca o data, protestez vehement fata de Redactia HotNews si cer schimbarea acestui HotAdmin incorect si indolent din functie.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 15 2010, 07:09 PM
Mesaj #308

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 15 2010, 05:26 PM) *
Ruşine HotAdminului!!!

2.) Lui catmat i-am demonstrat ca se inseala in privinta unicitatii explicatiei efectului Casimir prin asa-numitele "fluctuatii ale vidului", i-am aratat un articol publicat acum 6 ani pe arxiv.org de doi fizicieni [I.E.Dzyaloshinskii (University of California, Irvine, USA) & E.I.Kats (Laue-Langevin Institute, Grenoble, France, and L. D. Landau Institute for Theoretical Physics, RAS, Moscow, Russia.)] care demonstrasera ca efectul Casimir e de fapt o limita de la care efectele de retardare a interactiunilor electromagnetice nu mai pot fi considerate neglijabile. Drept replica, individul m-a acuzat de "personality disorders" (msg #279) si dupa ce l-am intrebat care-i faza, daca isi da seama sau nu ca a picat de prost, restul trolllilor (abc, Frazer, IzI, akanom, Barbar, Spitalul Socola, musafirul de la msg # 296 si acelasi akanom) au sarit din nou pe mine cu insultele.

Aceste evidente fiind subliniate, nu inteleg de ce nu se aplica punctele 8 si 9 ale Regulamentului Forumului. Regulamentul nu spune nimic despre provocarea adversarilor sa gandeasca, el nu incrimineaza PROBLEMATIZARILE. Tu de ce o faci, HotAdminule? Eu am dreptul constitutional sa dezbat orice teme doresc in limita decentei. Pot sa-i provoc pe preopinentii mei pana o sa li se lichefieze creierul, ei sunt obligaţi din punct de vedere etic (si regulamentar) sa inghita in sec si sa se abtina de la a ma insulta. Asta specifica in mod expres si Regulamentul, a carei litera si al carui spirit nu vrei sa le aplici, vad, nici in ruptul capului. Din acest motiv, protestez vehement pe langa Redactia HotNews si cer sa mi se faca dreptate urgent. Am tot amenintat ca nu voi mai comenta nimic pe forum daca nu sunt banati userii abuzivi, ei bine, de data asta e timpul sa-mi "onorez promisiunea" in eventualitatea ca nu se vor lua masuri drastice. Sa va vad eu peste vre-o luna-doua ce trafic o sa mai aveti cand lumea o sa afle ca Pintea nu mai comenteaza aici. dry.gif

Don't feed the troll!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 15 2010, 07:12 PM
Mesaj #309

Administrator

Citeaza (Marti @ Apr 15 2010, 08:09 PM) *
Don't feed the troll!

Gata , va ajunge . Nu mai permit mesajul asta redundant . S-a inteles ce era de inteles .

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 15 2010, 07:15 PM
Mesaj #310

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Apr 15 2010, 04:00 PM) *

Ce discuta el nu este fizica cuantica ci personalitate gonflabila. Vezi ca textele cu care da impresia ca discuta sunt c/p . De exemplu despre quarci repeta acelasi text la distanta de cateva zile.

Don't forget .. ( to flush the toilet!)

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 15 2010, 07:28 PM
Mesaj #311

În Numele Adevărului

Citeaza (Marti @ Apr 15 2010, 09:15 PM) *
Vezi ca textele cu care da impresia ca discuta sunt c/p . De exemplu despre quarci repeta acelasi text la distanta de cateva zile.

Si daca l-am repetat, ce? dry.gif La cat sunt de retarzi unii de pe-aici, inclusiv tu, ar trebui sa-l repet mai des. Dar n-am s-o fac, mai exista si cititori inteligenti...

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 15 2010, 08:07 PM
Mesaj #312

În Numele Adevărului

Citeaza (HotAdmin @ Apr 15 2010, 09:12 PM) *
Gata , va ajunge . Nu mai permit mesajul asta redundant . S-a inteles ce era de inteles .

Eu unul am inteles ca trollii aceia, akanom si catmat, desi inca mai vorbesc romaneste, sunt de multa vreme plecati peste ocean, in Imperiul Prostiei Absolute -- USA; akanom nu cunostea decat denumirea englezeasca a inseparabilitatii cuantice (quantum entanglement) iar catmat nici sa injure neaoş romaneste nu mai era capabil, folosea termenul de "personality disorders" pentru ca nu mai stia sa-l traduca in limba materna. Jalnici indivizi, demni de tot dispreţul... dry.gif

Si unii mai zic ca ne-au plecat inteligenţele peste Ocean; nu ne-au plecat inteligenţele, ne-au plecat otrepele (folosesc intenţionat acest cuvant neaoş pentru ca ghiolbanii aceia sa-l caute in DEX si sa le crape obrazul de rusine ca si-au tradat ţara!).

--------------------

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Apr 15 2010, 08:15 PM
Mesaj #313

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 4 2010, 10:22 AM) *
Am comentat, in treacat, pe un alt topic, despre natura duala a luminii. In opinia mea, Feynman s-a apropiat cel mai mult de interpretarea corecta a dualismului unda-corpuscul (prin a sa "sumare a tuturor traiectoriilor posibile"). Eu am indraznit sa extind conceptul la "sumarea tuturor traiectoriilor spatio-temporale posibile", asadar, in viziunea mea, relativitatea si mecanica cuantica sunt ingemanate din start. Ca sa exemplific: un orbital "s" al unui atom e mai mult decat un nor virtual de "probabilitati de localizare" ale unui electron, el e format efectiv din toate momentele temporale pe care le-a ocupat sau le va ocupa electronul respectiv. In spatiul fundamental (pe care eu il numesc "reospatiu", altfel spus "spatiu fluid"), particula coexista cu toti posibilii ei temporali, ca intr-o "bula de timp". La fel si intr-o unda de lumina: se poate spune ca unda e formata din traiectoriile insumate ale unui foton care parcurge toate ciclurile posibile ale Universului--suprema "bula de timp". Conform acestei interpretari--care este cea corecta, de buna seama--, Principiul de Indeterminare al lui Heisenberg poate fi interpretat respectandu-se strict Legea Conservarii Energiei, chiar si pentru stari virtuale. Cresterea preciziei in masurarea energiei unei stari va antrena deci, conform formulei lui Heisenberg, o crestere a impreciziei in masurarea duratei acelei stari dar nu in sensul ca starea devine instabila datorita unor inchipuite "fluctuatii ale vidului" (celebra si penibila gaselnitza teoretica a secolului trecut...) ci in sensul ca intram in "bula de timp", intr-o zona de "fuziune a timpului" caracterizata prin atemporalitate.

ai dreptate in ceea ce spui. totusi, ar fi bine sa te mai documentezi in anumite privinte deoarece nu incepi bine sa spui pe cine citezi si fara sa precizezi si cine e persoana citata. in rest imi place argumentul tau si mai ales ca crezi in legea conservari energiei.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 15 2010, 08:19 PM
Mesaj #314

Administrator

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 15 2010, 09:07 PM) *
Eu unul am inteles ca trollii aceia, akanom si catmat, desi inca mai vorbesc romaneste, sunt de multa vreme plecati peste ocean, in Imperiul Prostiei Absolute -- USA; akanom nu cunostea decat denumirea englezeasca a inseparabilitatii cuantice (quantum entanglement) iar catmat nici sa injure neaoş romaneste nu mai era capabil, folosea termenul de "personality disorders" pentru ca nu mai stia sa-l traduca in limba materna. Jalnici indivizi, demni de tot dispreţul... dry.gif

Si unii mai zic ca ne-au plecat inteligenţele peste Ocean; nu ne-au plecat inteligenţele, ne-au plecat otrepele (folosesc intenţionat acest cuvant neaoş pentru ca ghiolbanii aceia sa-l caute in DEX si sa le crape obrazul de rusine ca si-au tradat ţara!).

Cat pe ce sa se aplaneze conflictul , nu ? Inc'un pic si era gata .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 15 2010, 08:20 PM
Mesaj #315

În Numele Adevărului

Citeaza (antifrustati @ Apr 15 2010, 10:15 PM) *
ai dreptate in ceea ce spui. totusi, ar fi bine sa te mai documentezi in anumite privinte deoarece nu incepi bine sa spui pe cine citezi si fara sa precizezi si cine e persoana citata. in rest imi place argumentul tau si mai ales ca crezi in legea conservari energiei.

Multumesc pentru apreciere. smile.gif Am uitat sa precizez ca Richard Feynman era un ilustru fizician, unul din parintii Electrodinamicii Cuantice.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Schumi.
mesaj Apr 16 2010, 04:58 AM
Mesaj #316

Guests

bine ca mai intra omeni noi care comenteaz primu post, ca altfel...
daca imi permite-ti un sfat, cand va enervati pe cineva, spune-ti in gand urm:

"...
Privitor ca la teatru
Tu în lume sa te-nchipui:
Joace unul si pe patru,
Totusi tu ghici-vei chipu-i,
Si de plânge, de se cearta,
Tu în colt petreci în tine
Si-ntelegi din a lor arta
Ce e rau si ce e bine.

Viitorul si trecutul
Sunt a filei doua fete,
Vede-n capat începutul
Cine stie sa le-nvete;
Tot ce-a fost ori o sa fie
In prezent le-avem pe toate,
Dar de-a lor zadarnicie
Te întreaba si socoate.

Caci acelorasi mijloace
Se supun câte exista,
Si de mii de ani încoace
Lumea-i vesela si trista;
Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama,
Amagit atât de-adese
Nu spera si nu ai teama.

Nu spera când vezi miseii
La izbânda facând punte,
Te-or întrece nataraii,
De ai fi cu stea în frunte;
Teama n-ai, cata-vor iarasi
Intre dânsii sa se plece,
Nu te prinde lor tovaras:
Ce e val, ca valul trece.

Cu un cântec de sirena,
Lumea-ntinde lucii mreje;
Ca sa schimbe-actorii-n scena,
Te momeste în vârteje;
Tu pe-alaturi te strecoara,
Nu baga nici chiar de seama,
Din cararea ta afara
De te-ndeamna, de te cheama.

De te-ating, sa feri în laturi,
De hulesc, sa taci din gura;
Ce mai vrei cu-a tale sfaturi,
Daca stii a lor masura;
Zica toti ce vor sa zica,
Treaca-n lume cine-o trece;
Ca sa nu-ndragesti nimica,
Tu ramâi la toate rece.

...
"
Glossa, Mihai Eminescu

+Quote Post
Vizitator_piktor.
mesaj Apr 16 2010, 06:42 AM
Mesaj #317

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 13 2010, 09:18 PM) *
Am ajuns posesorii a doua emisfere cerebrale drepte.
Cu una injuram si cu cealalta ne rugam sa dea o nenorocire peste dusmani! laugh.gif

Aici vorbesti de tine, nu? Ca in comentariile alea gretoase cu ce bine ca s-a prabusit avionul polonez... Pedeapsa lui Dumnezeu pentru ca nu i-au pupat in fund pe rusi. Si mai apoi te bucurai ca ne vine si noua randul...
Exista oameni care construiesc si exista oameni care distrug si mai exista oameni care nu fac nimic dar li pare ca schimba lumea.
Din cate vad, pinteo, esti cel care nu face nimic dar crede ca revolutioneaza stiinta si civilizatia.
De ce spun ca nu faci nimic? Pentru ca doar vorbesti. Ai o teorie in fizica (TEORIA!) - bravo tie, dar nu ai facut nimic s-o prezinti alora care ar putea sa o aprecieze. Sau s-o declare ineptie. Crezi ca e suficient sa faci valuri pe un forum nespecializat si sa ii faci nesimtiti pe toti aia care nu te iau in serios.
Dar tu te iei in serios?
E problema ta ca fizica incepe si se termina cu tine, ca toti ceilalti sunt niste nulitati, dar e cazul sa si dovedesti ca asa e. Ori tu exact asta EVITI. Tot felul de scuze si justificari, care de care mai penibile, ca n-ai bani, ca vrei in romana, ca esti pe lista most wanted, ca aia ca aialalta.
Intre timp, te bucuri de atentie, arunci cu injuraturi, te plangi ca lumea se ia de tine, ca toti sunt niste dobitoci si tot asa.
De fapt, cazul e hilar daca n-ar fi patologic. Si citesc forumul asta pentru ca, asa cum zicea careva, e amuzant sa vezi prostia cum scoate ochii.
Dar la un moment dat, devine dezolant.

Acum te mai intreb o data: chiar e asa greu sa publici fitzuica aia (scuze, TEORIA) pe internet, pe un site STIINTIFIC? Si sa iei premiul Nobel (sau echivalentul Zmeurei de lemn, dupa caz) sa ne bucuram si noi ca un roman (chiar filorus) a facut ceva deosebit in inceputul asta de mileniu 3?
Pe urma, poate iti deblocheaza si tie conturile si te bucuri si tu de viata...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 08:10 AM
Mesaj #318

În Numele Adevărului

Citeaza (piktor @ Apr 16 2010, 08:42 AM) *
Acum te mai intreb o data: chiar e asa greu sa publici fitzuica aia (scuze, TEORIA) pe internet, pe un site STIINTIFIC? Si sa iei premiul Nobel (sau echivalentul Zmeurei de lemn, dupa caz) sa ne bucuram si noi ca un roman (chiar filorus) a facut ceva deosebit in inceputul asta de mileniu 3?
Pe urma, poate iti deblocheaza si tie conturile si te bucuri si tu de viata...

Ah, nu e greu deloc, doar ca inca nu mi-am tradus lucrarea in engleza (are 188 de pagini). Patience, please, toate la timpul lor...

Citeaza
De ce spun ca nu faci nimic? Pentru ca doar vorbesti. Ai o teorie in fizica (TEORIA!) - bravo tie, dar nu ai facut nimic s-o prezinti alora care ar putea sa o aprecieze. Sau s-o declare ineptie.

Cu privire la observatia ta de mai sus, am declarat deja pe topic ca am incercat sa o public in 2003 dar mi s-au trantit usile in nas. Si asta fara ca macar sa mi se fi citit o pagina din lucrare. Poate ca ti se pare dezolant, dar asta e realitatea. Cei care m-au tratat atunci cu atata dispret au si nume: Vlad Zografi si Horia Roman Patapievici.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_anti-sovieticul.
mesaj Apr 16 2010, 11:02 AM
Mesaj #319

Guests

Citeaza (traiescpeforum @ Mar 1 2010, 08:19 AM) *
stai linistit chiar daca nu il baga nimeni in seama se baga el, posta sub un alt pseudonim ca sa faca atmosfera, sa vina lumea sa se uite... ca la alba neagra, unul invarte vrajelile alea iar tovarasul lui se preface foarte interesat si lasa impresia ca intra in joc

practica obisnuita la dumenalui pentru prevenirea imploziei egoului personal in caz de lipsa de interes a comunitatii virtuale pentru eseurile ieftine care sunt scoase pe banda rulanta

Nici eu nu o puteam spune mai bine... Ca orice mujic sovietic intr-un spatiu occidental, Ritea Naidusul are complexul omului dus cu pluta pe care nu-l baga nimeni in seama.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 16 2010, 11:15 AM
Mesaj #320

Guests

Citeaza (piktor @ Apr 16 2010, 06:42 AM) *
De ce spun ca nu faci nimic? Pentru ca doar vorbesti. Ai o teorie in fizica (TEORIA!) - bravo tie, dar nu ai facut nimic s-o prezinti alora care ar putea sa o aprecieze. Sau s-o declare ineptie.

Piktor, stai linistit ca Pintea bate campii. Au fost pe forum aici niste oameni care se pricep cat de cat la fizica cuantica, si toti au exprimat aceeasi parere - asa-zisa teorie este numai un noian de cuvinte pretentioase adunate laolalta, dar fara nici-un inteles logic.

Nu inteleg ce legatura are Vlad Zografi, dar ma astept de la un fizician cu oarecare experienta ca Horia Roman Patapievici (nu o celebritate in lumea fizicii, dar cu oarecare experienta atat in teorie cat si in practica) sa arunce la gunoi un morman de hartii umplute cu cuvinte complicate dar care nu au nici-un inteles.

HotAdmin, sper ca nu te vei da batut in fata violentei in limbaj si comportament al utilizatorului Pintea. Eu incep sa-mi ridic serioase semne de intrebare privind calitatea acestui forum, vazand ca aceste discutii fara sens se prelungesc intr-o arie destinata discutiilor serioase. Pe alte forumuri acest thread ar fi fost de mult inchis. Eu iti sugerez sa muti acest topic intr-o sectiune de "Diverse", pentru a nu polua in continuare sectiunea de discutii stiintifice. Sunt sigur ca va doriti trafic pe acest forum, dar cred ca conteaza pentru Hotnews si calitatea traficului, pentru ca altfel se transforma totul intr-o clona trista de 4chan.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 12:23 PM
Mesaj #321

În Numele Adevărului

Citeaza (akanom @ Apr 16 2010, 01:15 PM) *
Nu inteleg ce legatura are Vlad Zografi, dar ma astept de la un fizician cu oarecare experienta ca Horia Roman Patapievici (nu o celebritate in lumea fizicii, dar cu oarecare experienta atat in teorie cat si in practica) sa arunce la gunoi un morman de hartii umplute cu cuvinte complicate dar care nu au nici-un inteles.

Chiar asa? Si daca in mormanul acela de hartii umplute cu cuvinte complicate (pe care unul ca tine, cu IQ<100, e oricum incapabil genetic sa le inteleaga) se ascundea, de pilda, o demonstratie matematica superba din care rezultau masele exacte ale protonului si neutronului? Si atunci le-ai fi aruncat la gunoi sau ai fi ezitat? Sau poate le-ai fi aruncat la gunoi oricum, din start, intr-atat esti de indobitocit??? Oricum, nu inteleg din punct de vedere moral de ce ti s-a pus pata pe mine; in lumea asta apar atatea publicatii absolut tampite incat una in plus nu ar conta. Eu sunt de buna credinta si vreau sa contribui la progresul Stiintei, ar trebui sa ma incurajezi, nu sa ma injuri. dry.gif

E ceva profund anormal in atitudinea ta. Asemenea comportamente m-au convins in urma cu mai multi ani că Diavolul există, că nu e o fabulaţie mistică.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 16 2010, 12:25 PM
Mesaj #322

Guests

Citeaza (Pintea, spaima Trollilor @ Apr 16 2010, 12:01 PM) *
Buey, //., cand zici ca au fost pe-aici niste trolli care se pricep cat de cat la fizica cuantica te refereai cumva si la tine??? Pic pe spate de ras, nu alta! laugh.gif Buey, pai tau nici nu auzisesi de inseparabilitatea cuantica, dar vorbeai despre colapsul functiei de unda, si curcile ar fi ras la faza aia!!! laugh.gif

Pentru a arata privitorilor cat de pe langa subiectul fizicii cuantice traieste domnul Pintea, eu am ales sa traduc "quantum entanglement" prin "legatura cuantica", termen acceptat in limba romana ( 58000 hituri pe google ) si nu "inseparabilitate cuantica", termen nefolosit in mediile stiintifice ( 114 hituri pe google, de 500 de ori mai putine ! ).

De remarcat ca si in limba romana termenul preferat Entanglement, pentru ca nici "legatura" nici "inseparabilitate" nu denumesc precis fenomentul respectiv.

HotAdmin, uite, vin cu dovezi verificabile ca domnul Pintea nu are habar despre ce vorbeste. Poti te rog sa muti topicul la sectiunea de divertisment, pentru ca asta nu e stiinta ?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 12:31 PM
Mesaj #323

În Numele Adevărului

Citeaza (akanom @ Apr 16 2010, 02:25 PM) *
HotAdmin, uite, vin cu dovezi verificabile ca domnul Pintea nu are habar despre ce vorbeste. Poti te rog sa muti topicul la sectiunea de divertisment, pentru ca asta nu e stiinta ?

Asta e dovadă la tine? Care-i intentia ta, sa ma discreditezi? Pe topicul acesta se discuta despre fizică, nu despre semantică. Cum dreaq sa n-am habar despre ce vorbesc daca specializarea mea universitara e chiar Fizica Particulelor Elementare? Tu ce specializare ai, cu ce medie ai absolvit (eventual) Universitatea si cu ce te ocupi? Te provoc sa-mi dovedesti ca ai competenta necesara sa-ti dai cu parerea despre caracterul stiintific al acestui topic. dry.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 12:40 PM
Mesaj #324

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 02:31 PM) *
Te provoc sa-mi dovedesti ca ai competenta necesara sa-ti dai cu parerea despre caracterul stiintific al acestui topic. dry.gif

Mai repejor, te rog. Care e calificarea ta profesională in Fizică?

--------------------

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 16 2010, 12:49 PM
Mesaj #325

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 12:31 PM) *
Asta e dovada la tine? Care-i intentia ta, sa ma discreditezi? Pe topicul acesta se discuta despre fizica, nu despre semantica. Cum dreaq sa n-am habar despre ce vorbesc daca specializarea mea universitara e chiar Fizica Particulelor Elementare? Tu ce specializare ai, cu ce medie ai absolvit (eventual) Universitatea si cu ce te ocupi? Te provoc sa-mi dovedesti ca ai competenta necesara sa-ti dai cu parerea despre caracterul stiintific al acestui topic. dry.gif

Salut, domnulea Pintea. O sa-ti raspund singular la acest post pentru ca nu ma crezi ca nu am nimic personal cu domnia ta.

Nu e intentia mea sa te discreditez; intentia mea e sa stopez acesta mascarada intr-un forum in care se discuta stiinta popularizata, in ideea de a preveni raspandirea unor idei false despre metoda stiintifica.

Nu cred ca-ti sunt dator cu explicatii despre competenta mea de vreme ce am expus regulile generale despre metoda stiintifica si am aratat ca declaratiile domniei tale nu se inscriu in aceste reguli, deci nu sunt stiintifice. Oricine poate judeca pentru el insusi valoarea de adevar a afirmatiilor mele prin urmarirea logicii.
Dar pentru a nu avea dubii privind competenta mea in a expune regulile metodei stiintifice, am absolvit studii postuniversitare, si am luat cursuri de fizica avansata, precum si de istorie si filozofie a stiintei, deci cred ca parerile mele sunt relativ avizate.

Cu respect.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 16 2010, 12:52 PM
Mesaj #326

Guests

Hai ca devine distractiv. Ce facem, comparam mere cu pere ?

Tu vorbeai de "inseparabilitate cuantica", in romana , fix 114 hituri.
Daca vrei sa vorbesti in engleza, "quantum inseparability" are 12.000 hituri, iar are 300.000 hituri. Nici macar termenii de baza nu-i stapanesti.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 12:57 PM
Mesaj #327

În Numele Adevărului

Citeaza (akanom @ Apr 16 2010, 02:49 PM) *
Nu cred ca-ti sunt dator cu explicatii despre competenta mea de vreme ce am expus regulile generale despre metoda stiintifica si am aratat ca declaratiile domniei tale nu se inscriu in aceste reguli

Declaratiile mele? Ele ma privesc doar pe mine si pe eventualii mei sponsori, pe nimeni altcineva. Cand cartea mea va fi publicata, teoria mea va fi un bun comun al Umanitatii si o vei putea suci pe toate feţele, vei putea chiar sa scrii o carte despre ea. Pana atunci ce, nu am voie sa fac speculaţii pe marginea unor teorii stiintifice pe un forum oarecare? E o discuţie despre Fizica Cuantică, domnule, nu Fizică Cuantică efectiv, reciteste te rog titlul topicului!

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 01:15 PM
Mesaj #328

În Numele Adevărului

Citeaza (akanom @ Apr 16 2010, 02:52 PM) *
Hai ca devine distractiv. Ce facem, comparam mere cu pere ?

Scuze. Din graba, n-am bagat de seama ca te refereai la termenii respectivi in limba romana si nu in engleza.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 16 2010, 01:17 PM
Mesaj #329

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 12:57 PM) *
Pana atunci ce, nu am voie sa fac speculaţii pe marginea unor teorii stiintifice pe un forum oarecare? E o discuţie despre Fizica Cuantică, domnule, nu Fizică Cuantică efectiv, reciteste te rog titlul topicului!

Sigur ca ai voie sa faci ce speculatii vrei, si cred in dreptul dumitale de a publica ce iti doresti.

Nu cred ca ai dreptul sa le denumesti teorii stiintifice pe un forum deschis discutiilor stiintifice, de vreme ce evident nu sunt asa ceva.

Poti sa le denumesti teorii stiintifice pe un forum dedicat filozofiei, umorului, sau literaturii, sau poti sa le denumesti speculatii pe un forum despre stiinta. Demersul meu se refera strict la a stopa incercarea de a picta speculatiile dumitale in culori de teorie stiintifica, vorbind la figurat.

Nu am intervenit in discutie cu acest demers pana cand nu am realizat ca unii dintre cititori "cred" in speculatiile dumitale, si, spre beneficiul tuturor vizitatorilor acestui thread, am aratat care este diferenta intre o teorie stiintifica si o speculatie, am aratat ca in stiinta nu se pune problema de a "crede" sau a "nu crede" intr-o teorie, ca nu suntem la biserica, si am aratat ca ideile domniei tale nu sunt teorii stiintifice in cel mai relaxat inteles al cuvantului.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 01:19 PM
Mesaj #330

În Numele Adevărului

Citeaza (akanom @ Apr 16 2010, 02:49 PM) *
Cu respect.

Ah, inca ceva: daca doriti sa ma sponsorizati sau imi puteti da relatii despre eventuali sponsori doritori sa ma ajute, va rog contactati-ma prin mesageria privata, va voi da datele mele de contact. Va multumesc anticipat.

--------------------

+Quote Post

30 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 11:45 PM