IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

181 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Vine CRIZA=Regularizarea Globalizarii, CRASH WORLD
Vizitator_constantin.
mesaj Feb 16 2009, 12:42 PM
Mesaj #31

Guests

<quote>
Romania are bani. Daca ai fi economist ai stii de unde si cum .Apropo de US de care vb tu, Administratia US de unde are bani ptr Programul de Relansare Economica de 789 miliarde de dolari? de la FED. Similar ptr RO. Si nu active in US , ci in RO. Eu nu as investi in USA.Poate tu. Dar nu te-as sfatui.
</quote>

Si FED-ul de unde are bani oare ? Problema pentru noi e ca tiparnita lor scoate dolari, pe cand BNR'u nostru scoate lei ....
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 16 2009, 12:46 PM
Mesaj #32

Guests

Intreprinderile din RO au si vor avea nevoie de lei ptr capitalul de lucru {circulant} nu de dolari.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 16 2009, 01:01 PM
Mesaj #33

Guests

Referitor la bancile din RO , Statul RO a procedat perfect cand acestea {in special cele austriece} au cerut sprijin financiar si au fost directionate sa solicite bani de la actionari .
Austria a riscat si s-a ,,ingropat'' singura ,deoarece a vrut sa domine financiar fostul spatiu estic habsburgic,prin expansiunea rapida a bancilor austriece in RO, UKR,Ungaria ,Slovacia si Bulgaria. Prabusirea valorii activelor datorita Crizei a dus la scaderea fondurilor financiare a bancilor austriece si de aici restrangerea creditarii + criza locurilor de munca{venituri in scadere a populatiei}.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 16 2009, 01:10 PM
Mesaj #34

Guests

Stire Hotnews: ,,Ungaria va majora taxa pe valoare adaugata (TVA) la 23% incepand cu data de 20 iulie, pentru a putea sa relaxeze politica fiscala pe piata fortei de munca, in scopul de ajuta economia aflata in impas, a declarat premierul Ferenc Gyurcsany intr-un interviu acordat Reuters.''
Ungaria isi ,,netezeste'' drumul spre Colaps. Are datorii externe uriase ,acu' nu vor mai fi sterse precum cele de la inceputul anilor '90, iar aceste datorii tre platite. De unde ? din Bugetul de Stat al Ungariei. De unde bani ?din majorarea TVA. Efecte ale majorarii ? scaderea investitiilor straine , bunuri si servicii unguresti mai scumpe,exporturi implicit mai mici,reducerea consumului intern.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 16 2009, 02:21 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 16 2009, 01:01 PM) *
Referitor la bancile din RO , Statul RO a procedat perfect cand acestea {in special cele austriece} au cerut sprijin financiar si au fost directionate sa solicite bani de la actionari .
Austria a riscat si s-a ,,ingropat'' singura ,deoarece a vrut sa domine financiar fostul spatiu estic habsburgic,prin expansiunea rapida a bancilor austriece in RO, UKR,Ungaria ,Slovacia si Bulgaria. Prabusirea valorii activelor datorita Crizei a dus la scaderea fondurilor financiare a bancilor austriece si de aici restrangerea creditarii + criza locurilor de munca{venituri in scadere a populatiei}.

Mesajul de mai sus este si un comentariu la stirea :
Presa austriaca: ,,Romania si alte state estice ne-ar putea impinge la faliment

Statul austriac ar putea intra in faliment din cauza unor tari est-europene printre care si Romania.'' Asa sustine o publicatie de la Viena dupa turneul ministrului austriac de finante in tara noastra, dar si in Croatia, Bulgaria si Ucraina. Motivul ar fi ca bancile austriece nu pot sustine singure pierderile filialelor din aceste tari, iar statul ar fi nevoit sa intervina. Astfel bugetul intern al Austriei va fi suprasolicitat. In unele tari s-ar putea ajunge la o rata de 10% a creditelor care nu mai pot fi platite, ceea ce ar determina probleme enorme. Publicatia da exemplul BCR din Romania si Raiffeisen din Ucraina care ar putea afecta puternic grupurile-mama din Austria.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 16 2009, 04:57 PM
Mesaj #36

Guests

[quote name='ION MOCANU' date='Feb 16 2009, 02:21 PM' post='24289']
Mesajul de mai sus este si un comentariu la stirea :
Presa austriaca: ,,Romania si alte state estice ne-ar putea impinge la faliment

Statul austriac ar putea intra in faliment din cauza unor tari est-europene printre care si Romania.'' Asa sustine o publicatie de la Viena dupa turneul ministrului austriac de finante in tara noastra, dar si in Croatia, Bulgaria si Ucraina. Motivul ar fi ca bancile austriece nu pot sustine singure pierderile filialelor din aceste tari, iar statul ar fi nevoit sa intervina. Astfel bugetul intern al Austriei va fi suprasolicitat. In unele tari s-ar putea ajunge la o rata de 10% a creditelor care nu mai pot fi platite, ceea ce ar determina probleme enorme. Publicatia da exemplul BCR din Romania si Raiffeisen din Ucraina care ar putea afecta puternic grupurile-mama din Austria.
[/quote,

E un nonsens sa mai vorbiti de evolutia pietelor financiare, voi chiar nu intelegeti, in maxim 2 - 3 ani nu vom mai vorbi de bani, de fapt nu cred ca vom mai vorbi....................., eventual doar la comanda, voi chiar credeti ca experimentul comunist s-a abandonat asa usor? 2-3 ani atat!

+Quote Post
Vizitator_Europeanul.
mesaj Feb 16 2009, 05:32 PM
Mesaj #37

Guests

mafalda, nu vrei sa te declaram "homosexual de onoare"? Si sa mai postezi si tu la Drepturile homosexualilor, la sectiunea Dezbateri pe termen lung, sa facem si noi rating!

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 16 2009, 06:00 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Europeanul @ Feb 16 2009, 05:32 PM) *
mafalda, nu vrei sa te declaram "homosexual de onoare"? Si sa mai postezi si tu la Drepturile homosexualilor, la sectiunea Dezbateri pe termen lung, sa facem si noi rating!

Oricum in 2-3 ani nu iti mai ajuta la nimic ratingul, de fapt nu-ti va mai ajuta nimic, asa ca enjoy acum

+Quote Post
Vizitator_Europeanul.
mesaj Feb 16 2009, 06:20 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (mafalda @ Feb 16 2009, 06:00 PM) *
Oricum in 2-3 ani nu iti mai ajuta la nimic ratingul, de fapt nu-ti va mai ajuta nimic, asa ca enjoy acum

Ce vrei sa spui, pe ce te bazezi cand emiti termenele astea, si asemenea previziuni?
A, invitatia la titlul de "homosexual de onoare" ramane valabila.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 16 2009, 06:46 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Europeanul @ Feb 16 2009, 06:20 PM) *
Ce vrei sa spui, pe ce te bazezi cand emiti termenele astea, si asemenea previziuni?
A, invitatia la titlul de "homosexual de onoare" ramane valabila.

Daca tot ma cheama Mafalda, i-as spune intuitie.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 17 2009, 10:08 AM
Mesaj #41

Guests

E un nonsens sa mai vorbiti de evolutia pietelor financiare, voi chiar nu intelegeti, in maxim 2 - 3 ani nu vom mai vorbi de bani, de fapt nu cred ca vom mai vorbi....................., eventual doar la comanda, voi chiar credeti ca experimentul comunist s-a abandonat asa usor? 2-3 ani atat!
[/quote]
Cam....da. Previziunea mea referitoare la dolarul american este ca se va prabusi in termenul precizat si de tine.Si de aici reactii in lant.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 17 2009, 10:20 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 17 2009, 10:08 AM) *

Cam....da. Previziunea mea referitoare la dolarul american este ca se va prabusi in termenul precizat si de tine.Si de aici reactii in lant.

si nu numai...........................

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 17 2009, 10:36 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (mafalda @ Feb 17 2009, 10:20 AM) *
si nu numai...........................

Si pe ce moneda o sa se bazeze comertul? asta e intrebarea.

+Quote Post
Vizitator_Serafim.
mesaj Feb 17 2009, 11:32 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 17 2009, 10:36 AM) *

mai conteaza moneda? (de exemplu asta: http://en.wikipedia.org/wiki/File:2pula.png )
oricum se duce dreaq totul, si se va face doar troc, nu comert.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 17 2009, 11:42 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Serafim @ Feb 17 2009, 11:32 AM) *
mai conteaza moneda? (de exemplu asta: http://en.wikipedia.org/wiki/File:2pula.png )
oricum se duce dreaq totul, si se va face doar troc, nu comert.

ha,ha,ha. Am ras bine. merci ptr gluma.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 17 2009, 01:08 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 17 2009, 10:36 AM) *

care comert.................. tu chiar nu intelegi.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 17 2009, 01:31 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (mafalda @ Feb 17 2009, 01:08 PM) *
care comert.................. tu chiar nu intelegi.

Ei....La nivelul empiric......

+Quote Post
Vizitator_Arx.
mesaj Feb 17 2009, 02:18 PM
Mesaj #48

Guests

http://www.leap2020.eu/GEAB-N-32-is-availa...ical_a2805.html

Uitati ce spun oamenii astia. Ii urmaresc de vre-un an de zile si previziunile lor au urata tendinta de a se adeveri. Cei care inca mai cred ca economia isi va reveni si totul va reveni la normal, adica bani fara munca si din cazinoul bursier viseaza cu ochii deschisi. Incompetenta liderilor mondiali cumparati si manipulati de lobbyurile financiare combinata cu inconstienta americana care pur si simplu nu vrea sa recunoasca infrangerea imperiului dirijeaza lumea direct in gard. Globalizarea, economia de piata si capitalismul liberalizat si impins la extrem au facut ca criza sa fie planetara si imposibil de controlat. In prostia lor si a Bilderbergilor chiar au crezut ca vor reusi sa controleze aceasta criza si sa o transforme in Noua Ordine Mondiala in care tot ei vor fi regi. Ete fas ca morisca nu se invarte cum vor ei, si innainte de Noua Ordine Mondiala vor falimenta cele mai puternice economii mondiale si atunci cum dracu sa vii tu in fata lumii conducator de tara falimentara sa-i spui lumii ca ai un nou plan mai bun, cand vechiul plan s-a dovedit un fiasco rasunator.Multinationalele au distrus economia mondiala, scoala a creat milioane de bancheri, functionari, birocrati si zero muncitori , tamplari, agricultori. Cu porcaria care se apropie populatia va fi terorizata pentru ca noile generatii habar nu au cum sa se intretina, nu mai exista ferme familiale, nu mai exista crescatori de animale etc. siguranta alimentara a fost facuta cadou supermarketurilor dar, cand se va opri morisca de unde vor mai cumpara supermarketurile? Vorbeam cu bunicii mei care au trait razboiul si criza de dupa razboi si imi povesteau ca desi era greu la sat nu era mare panica (in Transilvania) pentru ca toata lumea avea o gospodarie pusa la punct, cateva hectare de pamant, vie si padure si spre deosebire de cei de la oras aveau mancare din belsug si chiar mai vindeau cate ceva sau faceau troc pentru a-si procura produse de prima necesitate. Desi pentru multi, mai ales tineri o foamete pare imposibila cred ca ne indreptam cu pasi repezi spre o catastrofa planetara, sper doar sa nu cadem iarasi in plasa razboiului si sa ne folosim energia pentru a crea un sistem mai bun si mai respectuos. asa cum s-a dus comunismul, asa se va duce siu capitalismul salbatic. Sa vedem ce masuri vor lua G20, dar dupa cum merg lucrurile o vor da de gard si la vara vom asista la prabusirea USA si a castelului de dolari tipariti din burta.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 17 2009, 05:03 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Arx @ Feb 17 2009, 02:18 PM) *
http://www.leap2020.eu/GEAB-N-32-is-availa...ical_a2805.html

Uitati ce spun oamenii astia. Ii urmaresc de vre-un an de zile si previziunile lor au urata tendinta de a se adeveri. Cei care inca mai cred ca economia isi va reveni si totul va reveni la normal, adica bani fara munca si din cazinoul bursier viseaza cu ochii deschisi. Incompetenta liderilor mondiali cumparati si manipulati de lobbyurile financiare combinata cu inconstienta americana care pur si simplu nu vrea sa recunoasca infrangerea imperiului dirijeaza lumea direct in gard. Globalizarea, economia de piata si capitalismul liberalizat si impins la extrem au facut ca criza sa fie planetara si imposibil de controlat. In prostia lor si a Bilderbergilor chiar au crezut ca vor reusi sa controleze aceasta criza si sa o transforme in Noua Ordine Mondiala in care tot ei vor fi regi. Ete fas ca morisca nu se invarte cum vor ei, si innainte de Noua Ordine Mondiala vor falimenta cele mai puternice economii mondiale si atunci cum dracu sa vii tu in fata lumii conducator de tara falimentara sa-i spui lumii ca ai un nou plan mai bun, cand vechiul plan s-a dovedit un fiasco rasunator.Multinationalele au distrus economia mondiala, scoala a creat milioane de bancheri, functionari, birocrati si zero muncitori , tamplari, agricultori. Cu porcaria care se apropie populatia va fi terorizata pentru ca noile generatii habar nu au cum sa se intretina, nu mai exista ferme familiale, nu mai exista crescatori de animale etc. siguranta alimentara a fost facuta cadou supermarketurilor dar, cand se va opri morisca de unde vor mai cumpara supermarketurile? Vorbeam cu bunicii mei care au trait razboiul si criza de dupa razboi si imi povesteau ca desi era greu la sat nu era mare panica (in Transilvania) pentru ca toata lumea avea o gospodarie pusa la punct, cateva hectare de pamant, vie si padure si spre deosebire de cei de la oras aveau mancare din belsug si chiar mai vindeau cate ceva sau faceau troc pentru a-si procura produse de prima necesitate. Desi pentru multi, mai ales tineri o foamete pare imposibila cred ca ne indreptam cu pasi repezi spre o catastrofa planetara, sper doar sa nu cadem iarasi in plasa razboiului si sa ne folosim energia pentru a crea un sistem mai bun si mai respectuos. asa cum s-a dus comunismul, asa se va duce siu capitalismul salbatic. Sa vedem ce masuri vor lua G20, dar dupa cum merg lucrurile o vor da de gard si la vara vom asista la prabusirea USA si a castelului de dolari tipariti din burta.

Ups. Omul stie. Si despre Clubul Bilderberg.Despre Noua Ordine Mondiala. Despre Planuri mai bune. Asa este dom'le:nu poti controla variabilele.Mai ales cand acestea se transforma in bule :financiare,de creditare si distrug economia globala.Si coruptia la high level { in US} a accentuat prabusirea.Ca sa nu mai vorbim de finantarea razboaielor duse de ,,jandarmul mondial''=injectie de masa monetara fara acoperire .Noroc ,pana acu' , ca mare parte din injectia monetara a nr 1 power a fost absorbita de increderea ,,orbeasca'' a multor tzari. Mai departe............... mai vedem.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 17 2009, 06:53 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 17 2009, 05:03 PM) *
Ups. Omul stie. Si despre Clubul Bilderberg.Despre Noua Ordine Mondiala. Despre Planuri mai bune. Asa este dom'le:nu poti controla variabilele.Mai ales cand acestea se transforma in bule :financiare,de creditare si distrug economia globala.Si coruptia la high level { in US} a accentuat prabusirea.Ca sa nu mai vorbim de finantarea razboaielor duse de ,,ja dndarmul mondial''=injectie de masa monetara fara acoperire .Noroc ,pana acu' , ca mare parte din injectia monetara a nr 1 power a fost absorbita de increderea ,,orbeasca'' a multor tzari. Mai departe............... mai vedem.

Incepeti sa mirositi ceva, macar directia...............progresam, dar ce ati zice voi daca, criza in sine ar fi doar pretext ca oamenii nemultumiti sa iasa in strada si mandra army sa ne "elibereze" de elementele negative, si sa stapaneasca vreo tzspe mii de ani.
Am 3 intrebari retorice ptr voi:
1.De ce oare o inalta oficialitate a ........... , a zis ca 95% din savantii din toate timpurile(incluzand aici si pe Arhimede,Pitagora,Ptolemeu, etc) sunt in viata?
2.Ati citit ca pe vremea asta "de criza" cercetatorii .............. sunt platiti regeste?
3.Spuneti voi uitandu-va la ce va inconjoara, cam cand a fost facuta cercetarea si cam cand s-a obtinut tehnologia respectiva(nu ma refer la upgradari), veti vedea ca nimic nu e mai nou de 10-12 ani, si atunci super bine platitii savanti ce cerceteaza?

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 17 2009, 07:14 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (mafalda @ Feb 17 2009, 06:53 PM) *
Incepeti sa mirositi ceva, macar directia...............progresam, dar ce ati zice voi daca, criza in sine ar fi doar pretext ca oamenii nemultumiti sa iasa in strada si mandra army sa ne "elibereze" de elementele negative, si sa stapaneasca vreo tzspe mii de ani.
Am 3 intrebari retorice ptr voi:
1.De ce oare o inalta oficialitate a ........... , a zis ca 95% din savantii din toate timpurile(incluzand aici si pe Arhimede,Pitagora,Ptolemeu, etc) sunt in viata?
2.Ati citit ca pe vremea asta "de criza" cercetatorii .............. sunt platiti regeste?
3.Spuneti voi uitandu-va la ce va inconjoara, cam cand a fost facuta cercetarea si cam cand s-a obtinut tehnologia respectiva(nu ma refer la upgradari), veti vedea ca nimic nu e mai nou de 10-12 ani, si atunci super bine platitii savanti ce cerceteaza?

Explica. Vrem sa aflam. Suntem tare curiosi sa stim teoria ta.

+Quote Post
Vizitator_Arx.
mesaj Feb 17 2009, 07:47 PM
Mesaj #52

Guests

Pai daca Arhimede, Pitagora si compania sunt in viata...fizic vorbind, ideile lor nu corespund absolut deloc cu agenda NWO, dimpotriva as spune.
Daca se va ajunge la iesit in strada si se va pune armata pe participanti rezultatul este stiut, mai devreme sau mai tarziu armata se va alia cu revolutionarii si risca sa-i doboare pe papusari din turnul de fildes.
Faptul care ma face sa cred ca nu le va iesi planul este foarte simplu, cercetatorii si capetele luminate concep planuri la un trabuc dupa o masa copioasa, fiind rupti total de realitatea de zi cu zi deci, este foarte usor sa se greseasca la plan.
Criza actuala a fost provocata cu buna stiinta, cert, dar e pe punctul de a scapa de sub control. "geniile economice au creat un monstru care se hraneste din cadavre si care a devenit mai puternic decat stapanii lui. Cand va urla foamea in popoare va fi greu sa-i aduci pe toti sub acelasi stindard, iar la ora actuala exista o serie de super puteri mondilae care vor dori sa fie ele vioara intai, deci vor intra in conflict cu papusarii anglo-saxoni si aici ma refer la Rusia,China,India, care vor dori sa-si ia revansa pentru umilintele indurate in ultima suta de ani.
SUA este o super putere militara dar din momentul in care va intra in capacitate de plata va fi haos, vezi Rusia dupa caderea comunismului. Degeaba au cea mai mare putere de foc din lume pentru ca nu vor mai fi suficienti soldati sa manevreze jucariile. La ora actuala un soldat care lupta in Afghanistan are nevoie de 750000 de coco pentru a fi operational pe campul de lupta, iar cand dolarul va echivala cu dolarii monopoly sunt curios sa vad de unde va scoate unchiu Sam lovelele, plus ca are trilioane de dolari datorii pe care ar trebui sa-i plateasca unei pleiade de state creditoare.

Deci dezvolta-ti insinuarile sa stim si noi ce stii tu smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_scenariu.
mesaj Feb 18 2009, 12:10 AM
Mesaj #53

Guests

Un scenariu ar fi ca statele americane sa se retraga din federatie disparand statul USA si astfel dispar si datoriile acestuia.

Apoi statele americane impreuna cu cele canadiene si cele mexicane sa formeze o noua confederatie nord-americana si sa creeze o noua moneda, amero.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 18 2009, 05:31 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Arx @ Feb 17 2009, 07:47 PM) *
Pai daca Arhimede, Pitagora si compania sunt in viata...fizic vorbind, ideile lor nu corespund absolut deloc cu agenda NWO, dimpotriva as spune.
Daca se va ajunge la iesit in strada si se va pune armata pe participanti rezultatul este stiut, mai devreme sau mai tarziu armata se va alia cu revolutionarii si risca sa-i doboare pe papusari din turnul de fildes.
Faptul care ma face sa cred ca nu le va iesi planul este foarte simplu, cercetatorii si capetele luminate concep planuri la un trabuc dupa o masa copioasa, fiind rupti total de realitatea de zi cu zi deci, este foarte usor sa se greseasca la plan.
Criza actuala a fost provocata cu buna stiinta, cert, dar e pe punctul de a scapa de sub control. "geniile economice au creat un monstru care se hraneste din cadavre si care a devenit mai puternic decat stapanii lui. Cand va urla foamea in popoare va fi greu sa-i aduci pe toti sub acelasi stindard, iar la ora actuala exista o serie de super puteri mondilae care vor dori sa fie ele vioara intai, deci vor intra in conflict cu papusarii anglo-saxoni si aici ma refer la Rusia,China,India, care vor dori sa-si ia revansa pentru umilintele indurate in ultima suta de ani.
SUA este o super putere militara dar din momentul in care va intra in capacitate de plata va fi haos, vezi Rusia dupa caderea comunismului. Degeaba au cea mai mare putere de foc din lume pentru ca nu vor mai fi suficienti soldati sa manevreze jucariile. La ora actuala un soldat care lupta in Afghanistan are nevoie de 750sului000 de coco pentru a fi operational pe campul de lupta, iar cand dolarul va echivala cu dolarii monopoly sunt curios sa vad de unde va scoate unchiu Sam lovelele, plus ca are trilioane de dolari datorii pe care ar trebui sa-i plateasca unei pleiade de state creditoare.

vezi deseori in filme sau pe siteuri de stiri ca CiA face operatii fara stirea sau autorizarea presedintelui sau congresului, deci cine de banii, conduce, eu asa am invatat, deci cine conduce?

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 18 2009, 08:51 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Arx @ Feb 17 2009, 07:47 PM) *
SUA este o super putere militara dar din momentul in care va intra in capacitate de plata va fi haos, vezi Rusia dupa caderea comunismului. Degeaba au cea mai mare putere de foc din lume pentru ca nu vor mai fi suficienti soldati sa manevreze jucariile. La ora actuala un soldat care lupta in Afghanistan are nevoie de 750000 de coco pentru a fi operational pe campul de lupta, iar cand dolarul va echivala cu dolarii monopoly sunt curios sa vad de unde va scoate unchiu Sam lovelele, plus ca are trilioane de dolari datorii pe care ar trebui sa-i plateasca unei pleiade de state creditoare.

Statalitatea se bazeaza pe 2 componente esentiale: resurse +organizatie. In Criza organizatia ramane. Dar pe ce resurse se va baza un Stat cand sistemul financiar-monetar se va prabusi ? previziunea noastra referitoare la dolarul US. China are uriase rezerve valutare in $ ,la fel Rusia si India,Japonia etc.Prabusirea monedei americane va fi un tsunami ptr toate statele.
Absolut de acord ca aceasta criza a fost provocata cu buna stiinta si va scapa de sub control,deoarece variabila este imensa si nu poate fi controlata si directionata decat in mica masura.
I-mi este frica ca armata US sa nu fie ,,sparta'' in fractiuni. Cum controlezi corpurile de armata americane de pe tot globul cand nu le mai asiguri resursele ?de ce acum US recruteza soldati din imigrantii fara green card si le promit ulterior centatenia US ?ptr ca sunt usor de manipulat ?sau efectivele sunt insuficiente ?
Ce vor face statele cu milioane de imigranti ? {USA,Germania, Anglia , Franta, Italia , Spania,Canada } ce vor face milioanele de imigranti din aceste tzari? si nu numai .Se vor intoarce in tzarile lor ? o parte. Restul ?
Statul cel mai puternic va fi cal mai centralizat. Centralizarea statului va fi un avantaj enorm.Si stocul de resurse primordiale.Noi avem si avantaje si dezavantaje. Cel mai mare dezavantaj este nr. mare de romani plecati in alte tzari. Dar aceasta este si un avantaj enorm ,deoarece resursele ptr cei ramasi sunt mult mai mari.
Oricum tre sa ne miscam repede si bine. In fruntea armatei tre sa avem adevarati lideri vizionari si oameni de actiune pe termen mediu si lung . CSAT -ul tre sa joaca un rol activ si de comanda pe baza obiectivelor ,resurselor ,eficientei si inf verificate si paraverificate.

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 18 2009, 08:54 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (mafalda @ Feb 18 2009, 05:31 AM) *
vezi deseori in filme sau pe siteuri de stiri ca CiA face operatii fara stirea sau autorizarea presedintelui sau congresului, deci cine de banii, conduce, eu asa am invatat, deci cine conduce?

Raspuns : dublu s.

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 18 2009, 09:22 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (scenariu @ Feb 18 2009, 12:10 AM) *
Un scenariu ar fi ca statele americane sa se retraga din federatie disparand statul USA si astfel dispar si datoriile acestuia.

Apoi statele americane impreuna cu cele canadiene si cele mexicane sa formeze o noua confederatie nord-americana si sa creeze o noua moneda, amero.

zeitgeist

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 18 2009, 09:27 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 18 2009, 08:51 AM) *
Statul cel mai puternic va fi cal mai centralizat.

Deja gandesti ceea ce vor ei sa gandesti, deja ceri ceea ce ei sunt pregatiti sa ne ofere.Niciodata ei nu vor interveni decat la cererea noastra, capisci?

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU.
mesaj Feb 18 2009, 09:34 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (mafalda @ Feb 18 2009, 09:27 AM) *
Deja gandesti ceea ce vor ei sa gandesti, deja ceri ceea ce ei sunt pregatiti sa ne ofere.Niciodata ei nu vor interveni decat la cererea noastra, capisci?

Sa ceri altui stat sa intervina sa te ,,salveze'' este cea mai mare gresala.Capisci ?

+Quote Post
Vizitator_mafalda.
mesaj Feb 18 2009, 09:40 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (ION MOCANU @ Feb 18 2009, 09:34 AM) *
Sa ceri altui stat sa intervina sa te ,,salveze'' este cea mai mare gresala.Capisci ?

in curand "visul de aur al omenirii" se va implini, o singura tara, un singur popor, un singur conducator (nu vreau sa citez in original ptr a nu fi acuzat de nazism) si atunci la ce te referi cand spui alt stat?

+Quote Post

181 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2019 - 10:16 PM