IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce bine ca a trecut Motiunea
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 12 2012, 01:00 PM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 10 2012, 05:49 PM) *
"Frauda ca un mod de viata", tare asta! laugh.gif Foarte tare. Obiectivitate la patrat, nu alta. Hai sa judecam lucrurile de o maniera mai stiintifica, adica in mod cantitativ, bine? wink.gif Sa ne lamurim odata pentru totdeauna care dintre partide, PSD sau PDL, a furat mai mult din banii publici. Atunci vom putea vedea si care e raul politic cel mai mic. Linkul de mai jos te poate edifica asupra acestei chestiuni care nu s-a transat pana azi:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...120#entry234657

Bey, Pinteo, am mai ras de tine pe tema asta, aberatia ta cum ca s-ar fi transportat 20 miliarde de euro in Rusia, cu avionul. Nenea, este departe de lumea asta, rationala, hai pa. Cauta tratament de specialitate, i mean it.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 12 2012, 07:47 PM
Mesaj #152

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ May 10 2012, 04:25 PM) *
... ti-ai gasit, parca e baiatul lui Nastase si nepotu' lui Iliescu.

Pai, din punct de vedere spiritual, chiar este! tongue.gif

In PD-L, dincolo de smenurile cu care se ocupa "greii partidului", cum ii place lui Basescu sa spuna, mai exista si o oarecare preocupare spre atregerea de membri respectabili: Sever Voinescu, Traian Ungureanu, Monica Macovei etc. In PSD nu exista asa ceva, acolo promovarea se face numai pe baza de obedienta fata de "jupan", iar Ponta a fost de la inceput protejatul lui Nastase. Exista o reteta sigura pentru asta, iti alegi un discipol lipsit de orice urma de moralitate, care-si admira sincer mentorul si n-ai cum sa dai gres.

Daca ai o admiratie sincera si totala pentru Adrian Nastase, asta te califica din start pentru a-i deveni discipol, nu crezi? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 13 2012, 09:49 PM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (Un nepedelist superplictisit @ May 13 2012, 09:09 PM) *
dl.TRU- javra care anunța că se aruncă de pe bloc la 5 minute după ce PD-L face alianță cu PSD- e mai mult decât o cârpă și o javră de om-

Parerea mea ar fi sa pastram proportiile. Traian Ungureanu e practic inofensiv in slugarnicia lui, iar cultura si educatia nu i le poate lua nimeni. Nici daca s-ar mai naste odata, n-o sa fie in stare sa faca Romaniei la fel de mult rau pe cat e capabil sa faca Ponta.

Ponta e un demn urmas al lui Nastase si Hrebenciuc, filozofia lor de viata e ceva de genul "corect e cea vrea muschii mei sa fie corect". Asta e si deosebirea principala intre PSD si PD-L: de furat fura si unii si ceilalti, dar PD-L admite sincer ca furtul ramane furt, chiar daca e comis de ei. In PSD n-ai sa vezi asa ceva, acolo o sa ti se explice senin ca furtul e o actiune cat se poate de justificata si necesara. Atata timp cat e comis de ei, desigur.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 12:16 PM
Mesaj #154

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 12 2012, 03:00 PM) *
Bey, Pinteo, am mai ras de tine pe tema asta, aberatia ta cum ca s-ar fi transportat 20 miliarde de euro in Rusia, cu avionul. Nenea, este departe de lumea asta, rationala, hai pa. Cauta tratament de specialitate, i mean it.

Ce pot eu constata din comentariul tau? biggrin.gif Intai mi te adresezi cu "Pinteo", apoi cu "Nenea", ca in final sa preiei un cliseu verbal pe care l-am folosit in link ("i mean it"). Carevasazica, manifesti fara sa vrei un respect monoton crescator. Asta inseamna ca si tu incepi sa fii convins, in mod semi-constient, de veridicitatea informatiei prezentate de mine. Nu e vorba de propaganda agresiva, nici de minciuni, ci de fapte brute, asa cum s-au intamplat in realitate. A fost vorba de un jaf monstruos al avutiei nationale, de o delapidare a bugetului de stat fara termen de comparatie dupa 1989, iar cei vinovati (Basescu +Boc) trebuie adusi de urgentza in fatza Justitiei, ca sa dea socoteala pentru tradarea lor abominabila.

Pe scurt: daca PSD-ul ar fi (sanchi!) "cancerul Romaniei", PDL-ul a fost nici mai mult, nici mai putin decat
ciuma bubonica.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 12:24 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 14 2012, 12:49 PM
Mesaj #155

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 14 2012, 12:16 PM) *
Pe scurt: daca PSD-ul ar fi (sanchi!) "cancerul Romaniei", PDL-ul a fost nici mai mult, nici mai putin decat
ciuma bubonica.

Asta e, capacitatea ta de intelegere nu depaseste nivelul lui "ba tu esti".

Problema nu o reprezinta PSD-ul sau PD-L-ul in sine, ci controlul excesiv al partidelor (al politicienilor) asupra societatii romanesti. Asta trebuie schimbat, iar PD-L-ul s-a aflat suficient timp la guvernare pentru a demonstra ca nu are intentia sa mai liberalizeze nimic la capitolul asta.

Din pacate, nici PSD-ul nu va schimba nimic, va aduce doar ceva mai mult tupeu si nesimtire. Ponta a inceput deja cu prostiile: ca pe oricine ar numi la Ministerul Educatiei, va fi la fel de atacat; ca n-a adresat o cerere in scris Academiei (dar cum s-a adresat, doar la televizor?) etc. etc. In realitate, nici unul din echipa lui Ponta nu vine la guvern cu o idee clara despre ce ar trebui schimbat in domeniul lui de activitate.

Singurul progres se inregistreaza la capitolul mass-media: o mare parte din mistificarile Antenelor devin lipsite de obiect, electoratul nu mai poate fi indoctrinat cu prostii atat timp cat chiar USL se afla la guvernare. Dar in realitate, Romania nu de schimbarea guvernelor duce lipsa, ci de reformarea fiecarui domeniu in parte si de reducerea influentei politicienilor asupra economiei si societatii.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 02:10 PM
Mesaj #156

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 14 2012, 02:49 PM) *
Asta e, capacitatea ta de intelegere nu depaseste nivelul lui "ba tu esti".

Nu te legana in iluzii, capacitatea mea de intelegere depaseste tot ce ai putea imagina tu vreodata in materie de comprehensiune.

Citeaza
Din pacate, nici PSD-ul nu va schimba nimic, va aduce doar ceva mai mult tupeu si nesimtire. Ponta a inceput deja cu prostiile: ca pe oricine ar numi la Ministerul Educatiei, va fi la fel de atacat; ca n-a adresat o cerere in scris Academiei (dar cum s-a adresat, doar la televizor?) etc. etc.

Aici ma tem ca ai dreptate, subscriu la critica ta. Mang trebuia demis in doi timpi si trei miscari, plagiatul lui este revoltator si a fost dovedit public mai presus de orice indoiala rezonabila. Nu stiu de ce Ponta debiteaza asemenea prostii, fii sigur ca nu are girul meu. Sigur exista in toata Romania asta mare un profesor universitar cinstit care sa fie numit ministru al Invatamantului. Nu pot sa cred ca toti si-au facut cariera universitara cu plagiate! angry.gif

Citeaza
Singurul progres se inregistreaza la capitolul mass-media: o mare parte din mistificarile Antenelor devin lipsite de obiect

Si care ar fi acele mistificari, ma rog? huh.gif Toate acuzatiile Antenelor la adresa Puterii pedeliste au fost intemeiate, fara nici o exceptie. Da-mi un singur exemplu de acuzatie aberanta si eu o sa-ti spun "jos palaria, domnule, am fost un dobitoc cand te-am contrazis!"

Citeaza
Dar in realitate, Romania nu de schimbarea guvernelor duce lipsa, ci de reformarea fiecarui domeniu in parte si de reducerea influentei politicienilor asupra economiei si societatii.

Societatea civila romaneasca abia acum se naste, si "datoram" aceasta intarziere rusinoasa obstinatiei unor amici de-ai tai de a sustine pana in panzele albe statul securist al lui Basescu si masurile sale anti-sociale de-a dreptul scelerate. dry.gif Acesta e adevarul dureros, si nu exista altul.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 02:17 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 14 2012, 02:48 PM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 14 2012, 02:10 PM) *
care ar fi acele mistificari ... Toate acuzatiile Antenelor la adresa Puterii pedeliste au fost intemeiate, fara nici o exceptie.

Nu era vorba de acuzatii, ci de mistificari privind directiile pe care ar trebui sa le urmeze Romania la diverse capitole. Cat despre acuzatii, nu sunt avocatul PD-L, sunt ei destul de mari sa se apere singuri. Dar in momentul cand scrii "toate, fara nici o exceptie", asta spune mai multe despre tine decat despre ei.

Societatea civila romaneasca abia acum se naste, si "datoram" aceasta intarziere rusinoasa obstinatiei unor amici de-ai tai de a sustine pana in panzele albe statul securist al lui Basescu si masurile sale anti-sociale de-a dreptul scelerate.

Asa e! Numai si numai in incercarea disperata de a salva societatea civila a ajuns Corina Dumitrescu membru in CSM, corect? tongue.gif

Asta e simptomatic pentru ce se intampla de fapt in Romania: PSD a confiscat sindicatele si societatea civila, asta e adevaratul motiv pentru care societatea civila nu exista de fapt in Romania.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 03:00 PM
Mesaj #158

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 14 2012, 04:48 PM) *
Nu era vorba de acuzatii, ci de mistificari privind directiile pe care ar trebui sa le urmeze Romania la diverse capitole.

Concret, care ar fi acele mistificari? Punct cu punct, te rog.

Citeaza
Cat despre acuzatii, nu sunt avocatul PD-L, sunt ei destul de mari sa se apere singuri. Dar in momentul cand scrii "toate, fara nici o exceptie", asta spune mai multe despre tine decat despre ei.

Da, sunt un foarte atent observator, intr-adevar. smile.gif

Citeaza
Asta e simptomatic pentru ce se intampla de fapt in Romania: PSD a confiscat sindicatele si societatea civila, asta e adevaratul motiv pentru care societatea civila nu exista de fapt in Romania.

Societatea civila există acum si s-a manifestat asta-iarna, in strada, la proteste. Fara sa menajeze deloc PSD-ul, dupa cum bine stii.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 03:05 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj May 14 2012, 03:55 PM
Mesaj #159

Guests

Nu te legana in iluzii, capacitatea mea de intelegere depaseste tot ce ai putea imagina tu vreodata in materie de comprehensiune.

dupa cum spuneam, sa crezi ca au venit rusii cu avionul ca sa ia 20 miliarde de euro CASH .....

Da-mi un singur exemplu de acuzatie aberanta si eu o sa-ti spun "jos palaria, domnule, am fost un dobitoc cand te-am contrazis!"

eu nu ma uit la tv in general iar la antene deloc insa, din presa stiu, iti pot spune despre povestea in care cei de la stiri au inventat povestea cum ca nu mai e marfa in magazine (au golit rafturile, au filmat si au pus la loc marfa) sau povestea in care o vanzatoare dintr-o piata a jucat rolul unei cumparatoare care abia are bani de 2 rosii. Ca antenele nu sunt credibile o arata si faptul ca nu au relatat nimic despre amanarea pe motiv de lipsa a avocatului in procesul lui Nastase.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 06:22 PM
Mesaj #160

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 14 2012, 05:55 PM) *
dupa cum spuneam, sa crezi ca au venit rusii cu avionul ca sa ia 20 miliarde de euro CASH .....

Fa si tu un calcul, Gigele: intr-un tir obisnuit (dimensiuni 13,6 m x 2,7 m x 2,5 m) incap circa 15 tone de marfa si pana la 2 miliarde de euro (in bancnote de 100 de euro).

-pe platforma unui tir incap 2 miliarde de euro.

In timp ce intr-un Antonov An-124 (dimensiuni 36 m x 6,4 m x 4,4 m) incap pana la 150 de tone de marfa, ceea ce ar insemna fix 20 de miliarde de euro (tot in bancnote de 100 de euro). Lamurit? smile.gif

Citeaza
eu nu ma uit la tv in general iar la antene deloc insa, din presa stiu, iti pot spune despre povestea in care cei de la stiri au inventat povestea cum ca nu mai e marfa in magazine (au golit rafturile, au filmat si au pus la loc marfa) sau povestea in care o vanzatoare dintr-o piata a jucat rolul unei cumparatoare care abia are bani de 2 rosii.

Nu am auzit nimic de povestea asta, sincer. E chiar pe bune sau e scornita de gurile rele?

Citeaza
Ca antenele nu sunt credibile o arata si faptul ca nu au relatat nimic despre amanarea pe motiv de lipsa a avocatului in procesul lui Nastase.

Poate ca publicul tinta al Antenelor nu e interesat de subiect... mellow.gif Eu unul clar nu sunt. laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 06:26 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 06:43 PM
Mesaj #161

În Numele Adevărului

A, inca ceva: la summitul nuclear de la Seul (26-27 martie a.c.), Basescu a recunoscut, intr-o declaratie de presa, ca Romania a transportat "reziduuri nucleare" in Rusia pe calea aerului, in 2009.

Iata mai jos un fragment din declaratie + linkul-sursa catre site-ul Presedintiei:

"...România şi-a arătat preocuparea pentru securitatea combustibililor nucleari cu mult înainte de acest summit, în anul 2009 România a terminat procesul de repatriere a reziduurilor nucleare în Federaţia Rusă, reziduuri rezultate din combustibilul nuclear utilizat la Reactorul de cercetare de la Piteşti. V-aş putea spune, cu termen de unicitate, faptul că România a fost prima ţară care a repatriat combustibilul nuclear pe calea aerului şi nu prin mijloacele clasice, cu trenuri, cu vapoare sau cu camioane şi, iată, şi acesta este un element care arată determinarea României şi grija României pentru a nu crea vulnerabilităţi nucleare." (link)

Iata si cum prezentam eu povestea acestui misterios zbor de noapte in 7 februarie a.c. (veteranii forumului stiu ca am abordat prima data subiectul in vara anului 2010):

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2012, 04:07 PM) *
Poti sa verifici si tu informatia, daca faci niste sapaturi. Cele 20 de miliarde de euro (bani primiti moca din Germania in ianuarie-februarie 2009) au fost transferate in Rusia la sfarsitul lunii iunie 2009, intr-o noapte ploioasa, cu un urias avion Antonov venit sa preia, chipurile, "cateva zeci de pastile de uraniu imbogatit de la uzina din Pitesti". Disparitia sumei din "bugetul negru" al statului a fost marturisita de Petre Roman la televizor prin vara-toamna acelui an, ca o mentiune oarecare, fara ca nimeni sa-l intrebe in mod expres, dar marturisirea lui nu a suscitat interesul celorlalti invitati din platou. Sau poate ca or fi ramas fara cuvinte? unsure.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 07:09 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 14 2012, 07:21 PM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 14 2012, 06:22 PM) *
Fa si tu un calcul, Gigele: intr-un tir obisnuit (dimensiuni 13,6 m x 2,7 m x 2,5 m) incap circa 15 tone de marfa si pana la 2 miliarde de euro (in bancnote de 100 de euro).

Asta fiind principala dovada, faptul ca incap biggrin.gif

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2012, 02:07 PM) *
la sfarsitul lunii iunie 2009, intr-o noapte ploioasa,

Trebuia neaparat sa fie o noapte ploioasa, pentru un plus de credibilitate, nu? tongue.gif
Al naibii Basescu asta, la tarani nu le da un pic de ploaie, tot timpul vorbeste de austeritate, da' pentru noaptea aia a gasit de unde! cool.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 08:03 PM
Mesaj #163

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 14 2012, 09:21 PM) *
Asta fiind principala dovada, faptul ca incap biggrin.gif

Nu, dovada principala este asta:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...120#entry234657

Citeaza
Trebuia neaparat sa fie o noapte ploioasa, pentru un plus de credibilitate, nu? tongue.gif

Dear Warrington, eu nu am fost martor, dar am intalnit prima oara relatarea pe un site, la un comentator anonim, si apoi, dupa ce am coroborat-o cu marturia lui Petre Roman si cu laudele bombastice aduse lui Basescu de presa rusa la inceputul lunii iulie 2009, mi-am dat seama ca povestea asta e "gold", aur curat. Pare atat de verosimila incat e imposibil sa nu fie adevarata. Mai ales ca bate cu povestea datoriei Germaniei din WW2 catre BNR, de 20 de miliarde de euro, datorie descoperita de doctorul in economie Radu Golban (link), de care ambasadorul german spunea azi pe Hotnews ca nu are idee ("Nu cunosc acest lucru. Din cunostintele mele, nu exista vreo datorie a statului german fata de statul roman. De aceea nu-mi pot imagina ca guvernul Ponta sa actioneze din nou in acest subiect.")

Nu ti-e clar? Datoria aceea a fost deja achitata statului roman de catre statul german. Unde sunt banii? Si de ce, pe langa ei, am mai avut nevoie de inca 20 de miliarde de la FMI?

Iata linkul -via www.ziare.com- catre articolul din "Pravda" de duminica, 5 iulie 2009, in care Basescu era apreciat in termeni laudativi la nici jumatate de an de la scandalul de spionaj Romania-Rusia in urma caruia armata romana a trebuit sa-si schimbe toate codurile compromise (link).

Citeaza
Al naibii Basescu asta, la tarani nu le da un pic de ploaie, tot timpul vorbeste de austeritate, da' pentru noaptea aia a gasit de unde! cool.gif

Exact. In timp ce obliga poporul la austeritate, el si Boc ii furau banii si ii transferau in Rusia, departe de ochii Comisiei Europene. angry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 08:21 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 14 2012, 08:22 PM
Mesaj #164

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 14 2012, 08:03 PM) *
In timp ce obliga poporul la austeritate, el si Boc ii furau banii si ii transferau in Rusia, departe de ochii Comisiei Europene.

Pai, n-a scris Pravda ca e un politician iscusit? Ce dovada mai buna de iscusinta vrei?
In loc sa fii mandru ca ai un asa presedinte iscusit de-l lauda si rusii, tu il injuri? Rusine sa-ti fie! tongue.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 14 2012, 08:28 PM
Mesaj #165

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 14 2012, 10:22 PM) *
Pai, n-a scris Pravda ca e un politician iscusit? Ce dovada mai buna de iscusinta vrei?
In loc sa fii mandru ca ai un asa presedinte iscusit de-l lauda si rusii, tu il injuri? Rusine sa-ti fie! tongue.gif

Lasand gluma la o parte si tinand seama de toate informatiile de mai sus, care conduc inexorabil catre acuzatia grava de inalta tradare, mai esti dispus sa ii dai credit acestui presedinte de stat centrafrican ajuns din greseala la Palatul Cotroceni? angry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 14 2012, 08:41 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj May 15 2012, 12:02 AM
Mesaj #166

Guests

omule, banii nu se trimit cash, ce dracu, mai ales cand e vorba de 20 de miliarde, de unde sa ia Romania banii aia, chiar presupunand ca ar fi vrut sa dea 20 de miliarde rusilor. Romania nu tipareste euro deci nu avea FIZIC banii astia. 20 de miliarde de euro estimez eu ca ar fi toata masa monetara aflata in buzunarele oamenilor dintr-o tara mica/medie, gen Belgia sau Portugalia iar tu crezi ca Romania ar fi avut banii aia in cash si i-ar fi trimis cu avionul ? Si inca ceva, nu am vazut asta nici macar la antene si ar fi urlat aia, ca se chinuiau sa inventeze stiri anti basescu din greu. Sa sustii asa ceva spune multe despre capacitatea ta de intelegere si ratiune, esti orbit de ura fata de PDL si crezi orice aberatie. Nici mie nu-mi place Ponta dar n-as crede ca e canibal sau vreo alta poveste scornita despre el.

Nu am auzit nimic de povestea asta, sincer. E chiar pe bune sau e scornita de gurile rele?

http://www.arhiblog.ro/antena-1-mic-gunoi-obrazul-presei/

Poate ca publicul tinta al Antenelor nu e interesat de subiect... mellow.gif Eu unul clar nu sunt. laugh.gif

e vorba de stiri. stirile sunt stiri, nu emisiuni pt un public tinta. antenele dau doar un anumit fel de stiri, cele anti basescu. prezenta lui constantinescu la agricultura spune multe despre ura lui voiculescu fata de basescu: 60 de milioane de motive avea.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 06:22 AM
Mesaj #167

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 02:02 AM) *
omule, banii nu se trimit cash, ce dracu, mai ales cand e vorba de 20 de miliarde, de unde sa ia Romania banii aia, chiar presupunand ca ar fi vrut sa dea 20 de miliarde rusilor. Romania nu tipareste euro deci nu avea FIZIC banii astia. 20 de miliarde de euro estimez eu ca ar fi toata masa monetara aflata in buzunarele oamenilor dintr-o tara mica/medie, gen Belgia sau Portugalia iar tu crezi ca Romania ar fi avut banii aia in cash si i-ar fi trimis cu avionul ?

Da, exact asta cred, date fiind faptele indubitabile prezentate mai sus. sleep.gif Banii -repet- erau o datorie din Al Doilea Razboi Mondial a statului german catre statul roman, si ea a fost rambursata integral in ianuarie-februarie 2009. Dupa cum vezi, guvernul Boc avea la dispozitie cash cat cuprinde.

Pe de alta parte, articolul din "Pravda" in care Basescu era laudat in termeni bombastici este cu totul inexplicabil prin alte ipoteze, tinand seama ca doar cu 5 luni inainte Romania expulzase 3 diplomati rusi in urma unui scandal de spionaj ce a determinat armata romana sa-si schimbe toate codurile compromise!!! Ce s-a intamplat intre februarie 2009 si iulie 2009 care sa schimbe cu 180 de grade perceptia Rusiei despre afurisita Romanie? Nimic. blink.gif Cu exceptia zborului cu pricina, evident. Trebuie, deci, ca musai Antonovul acela a transportat bani. Si inca multi bani. Miliarde de euroi, in fatza carora rusilor le-a cazut falca pana la pamant, ca in desenele animate, si le-au iesit ochii din orbite de placere.

Citeaza
Si inca ceva, nu am vazut asta nici macar la antene si ar fi urlat aia, ca se chinuiau sa inventeze stiri anti basescu din greu. Sa sustii asa ceva spune multe despre capacitatea ta de intelegere si ratiune, esti orbit de ura fata de PDL si crezi orice aberatie. Nici mie nu-mi place Ponta dar n-as crede ca e canibal sau vreo alta poveste scornita despre el.

Postul TV Antena 3 nu inventeaza stiri anti-basescu, dar el este inregimentat politic (spre deosebire de mine) si a evitat sa prezinte cazul pentru ca in perioada iunie-iulie 2009 pesedistii Victor Ponta, respectiv Dan Nica, erau unul ministru delegat pentru relatia cu Parlamentul iar celalalt ministru de interne. Domniile lor ar putea fi, deci, acuzate de complicitate la delapidare, desi eu unul inclin sa cred ca tocmai aflarea pe surse a adevarului despre transportul Antonovului a determinat PSD-ul sa rupa coalitia cu PDL-ul si sa iasa de la guvernare in 1 octombrie 2009, iar nu ambitiile prezidentiale ale lui Mircea Geoana.

Citeaza

O sa examinez clipul, revin mai tarziu.

Citeaza
e vorba de stiri. stirile sunt stiri, nu emisiuni pt un public tinta. antenele dau doar un anumit fel de stiri, cele anti basescu. prezenta lui constantinescu la agricultura spune multe despre ura lui voiculescu fata de basescu: 60 de milioane de motive avea.

Daniel Constantin e la agricultura, nu Constantinescu. Iar Basescu nu merita ura nimanui, individul e doar un jeg si un tradator abject care trebuie adus de urgentza in fatza Justitiei legat cu lanturi groase la maini si la picioare, sa dea socoteala pentru acel jaf monstruos si fara egal in toata istoria Romaniei de la Basarab Intemeietorul incoace. dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 06:43 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 06:40 AM
Mesaj #168

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 02:02 AM) *

Am examinat cu atentie clipul si pot spune cu fermitate ca insinuarea bloggerului este absurda, cele doua femei nu sunt una si aceeasi, sunt imbracate diferit, volumul părului lor diferă iar conformatia lor faciala e doar vag asemanatoare. Dar, pentru unii rasisti autohtoni, toti tiganii sunt la fel, mai ales "tigancile imputite"... dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 06:58 AM

--------------------

+Quote Post
mesaj May 15 2012, 11:46 AM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 15 2012, 06:40 AM) *
Am examinat cu atentie clipul si pot spune cu fermitate ca insinuarea bloggerului este absurda, cele doua femei nu sunt una si aceeasi, sunt imbracate diferit, volumul părului lor diferă iar conformatia lor faciala e doar vag asemanatoare. Dar, pentru unii rasisti autohtoni, toti tiganii sunt la fel, mai ales "tigancile imputite"... dry.gif

sincer, ma asteptam sa spui ca nu e chiar minciuna, ca e foarte posibil ca femeia sa fie o bugetara care vinde in piata dar nu ma asteptam sa negi ceva atat de evident. asta e politica psd, invatata de la goebbels: cu cat minciuna e mai sfruntata cu atat e prinde mai bine. e vorba de una si aceeasi femeie insa cred ca e nevoie si de o confirmare a academiei romane smile.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 11:54 AM
Mesaj #170

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 01:46 PM) *
e vorba de una si aceeasi femeie insa cred ca e nevoie si de o confirmare a academiei romane smile.gif

Nu este una si aceeasi femeie, priveste cu atentie imaginile si nu mai incerca sa negi evidentza. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 11:57 AM
Mesaj #171

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 01:46 PM) *
asta e politica pdl, invatata de la goebbels: cu cat minciuna e mai sfruntata cu atat e prinde mai bine.

Apropo de Goebbels, uite un link instructiv:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=29767&hl=

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 12:08 PM
Mesaj #172

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 15 2012, 01:54 PM) *
Nu este una si aceeasi femeie, priveste cu atentie imaginile si nu mai incerca sa negi evidentza. smile.gif

Indiciu ajutator:

La secunda 34 se observa clar ca unghiile cumparatoarei sunt vopsite cu oja violet iar la secunda 37 se observa ca unghiile de la mana dreapta a vanzatoarei nu sunt vopsite cu oja. Ergo, nu are cum sa fie una si aceeasi femeie in doua ipostaze. Oricum, volumul părului si conformatia faciala a celor doua femei sunt net diferite, nu stiu cum poti sustine contrariul.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 12:15 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj May 15 2012, 12:15 PM
Mesaj #173

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 15 2012, 12:08 PM) *
La secunda 34 se observa clar ca unghiile cumparatoarei sunt facute cu oja violet iar la secunda 37 se observa ca unghiile de la mana dreapta a vanzatoarei nu sunt facute cu oja. Ergo, nu are cum sa fie una si aceeasi femeie in doua ipostaze. Oricum, volumul părului si conformatia faciala a celor doua femei sunt net diferite, nu stiu cum poti sustine contrariul.

LOL. Da, ai dreptate, vanzatoarea de la secunda 37 nu este aceeasi cu "bugetara" de la secunda 34 si nici nu era nevoie sa te uiti la unghii, diferenta este clara.

"Bugetara" apare la secunda 42, in plan SECUND.
Off, ma Pinteo, cu ditamai iq-ul si n-ai reusit nici macar sa vezi femeia aia in clip smile.gif)

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 12:21 PM
Mesaj #174

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 02:15 PM) *
LOL. Da, ai dreptate, vanzatoarea de la secunda 37 nu este aceeasi cu "bugetara" de la secunda 34 si nici nu era nevoie sa te uiti la unghii, diferenta este clara.

"Bugetara" apare la secunda 42, in plan SECUND.
Off, ma Pinteo, cu ditamai iq-ul si n-ai reusit nici macar sa vezi femeia aia in clip smile.gif)

Aaaah, da, acum o vazui. biggrin.gif Dar de unde stii ca nu isi cantareste singura rosiile?

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 12:36 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 12:27 PM
Mesaj #175

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 15 2012, 02:21 PM) *
Aaaah, da, acum o vazui. biggrin.gif Dar de unde stii ca nu isi cantareste singura rosiile?

Heiiii, m-am lamurit ca ai dreptate, intr-adevar! blush.gif Se vede clar ca batrana aceea comanda ceva si femeia o serveste. Deci, "jos palaria, domnule, am fost un dobitoc atunci cand te-am contrazis!"

Cat priveste Marele Jaf al lui Basescu, dreptatea ramane de partea mea pana la proba contrarie. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 12:36 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj May 15 2012, 12:42 PM
Mesaj #176

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 15 2012, 12:27 PM) *
Heiiii, m-am lamurit ca ai dreptate, intr-adevar! blush.gif Se vede clar ca batrana aceea comanda ceva si femeia o serveste. Deci, "jos palaria, domnule, am fost un dobitoc atunci cand te-am contrazis!"

Cat priveste Marele Jaf al lui Basescu, dreptatea ramane de partea mea pana la proba contrarie. rolleyes.gif

Care e acest mare jaf de care tot pomenesti? In afara de cele 20 de miliarde imaginare ce altceva mai ai de spus? Eu cand am comentat am venit cu surse credibile, ti-am dat statistici de la eurostat in care vezi cum, in Romania, inflatia a fost sub media EU, somajul a fost sub media EU, am avut crestere economica (mica, dar a fost crestere, nu recesiune) etc.
Pinteo, trebuie sa intelegi un lucru, Romania nu mai poate continua cu pomeni electorale. In ultimii trei ani s-a facut ceea ce trebuia facut, s-a incetinit scurgerea asta de bani catre consum si s-a facut ceva pt dezvoltare. Cei care comenteaza ca ce bine se traia inainte de pdl uita ca banii care au fost dati atunci catre populatie (pensii, mariri de salarii etc) au fost dati din VANZAREA unor bunuri romanesti: BCR, PETROM, SIDEX etc. Banii aia au fost mita electorala. Basescu si PDL nu au facut acelasi joc, au incercat sa iasa din spirala asta perdanta in care vinzi ce mai ai prin casa ca sa fii ales inca patru ani. Multi dintre romani nu vad asta sau nu ii intereseaza. Cei educati vad si inteleg ca s-a facut ceea ce era de facut. Ca s-a si furat pe langa e alta discutie, e un dat al politicianului roman insa macar s-a facut ceva in sensul bun, astia au fost macar hoti buni, care au facut si ceva nu doar si-au vazut interesul.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 12:50 PM
Mesaj #177

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 02:42 PM) *
Ca s-a si furat pe langa e alta discutie, e un dat al politicianului roman insa macar s-a facut ceva in sensul bun, astia au fost macar hoti buni, care au facut si ceva nu doar si-au vazut interesul.

Cum sa fie "hoti buni" atunci cand jaful lor monstruos, de 20 de miliarde de euro, ne-a aruncat tara intr-o recesiune tri-anuala din care nu ne-am revenit nici pana in ziua de azi? Chiar ti se pare cu totul normal ca rusii sa te laude in termeni bombastici atunci cand tu, in ultimele 5 luni, le-ai expulzat 3 diplomati si i-ai acuzat public de "tendinte imperiale", dupa tulburarile violente de la Chisinau? E limpede ca a fost vorba de bani la mijloc. De foarte multi bani, care au redus instant la tacere vocile critice. Toata treaba aceea de la jumatatea lui 2009, cu transportul "reziduurilor nucleare de la reactorul din Pitesti" intr-un urias Antonov An-124, pute urat de la o posta, ma mir ca tie nu-ti miroase nimic.

Plus ca ai eludat un aspect deosebit de ciudat: nici pentru a transporta reziduurile nucleare ale tuturor centralelor atomoelectrice din lume nu ai avea nevoie de un avion atat de mare!

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 01:09 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj May 15 2012, 01:17 PM
Mesaj #178

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 15 2012, 12:50 PM) *
Cum sa fie "hoti buni" atunci cand jaful lor monstruos, de 20 de miliarde de euro, ne-a aruncat tara intr-o recesiune tri-anuala din care nu ne-am revenit nici pana in ziua de azi?

Insisti in treaba asta cu 20 de miliarde de euro desi nu ai nicio dovada. Esti SINGURUL care spune asta. Daca ar fi fost ceva real ar fi urlat presa uslasa, fii sigur. Au creat filme astia ca sa aduca acuze si n-ar fi folosit asa ceva? Haide, poti mai mult decat atat. Toata povestea asta cu avionul este falsa.

Chiar ti se pare cu totul normal ca rusii sa te laude in termeni bombastici atunci cand tu, in ultimele 5 luni, le-ai expulzat 3 diplomati si i-ai acuzat public de "tendinte imperiale", dupa tulburarile violente de la Chisinau? E limpede ca a fost vorba de bani la mijloc. De foarte multi bani, care au redus instant la tacere vocile critice.

In primul rand ca rusii nu l-au laudat pe Basescu niciodata, eventual si-au mai domolit ATACURILE FURIBUNDE la adresa lui. Vino cu niste exemple de "laude in termeni bombastici" concrete si discutam pe tema asta.
Chiar si asa, chiar si daca rusii si-ar fi schimbat brusc discursul fata de basescu, de ce crezi tu ca e din cauza ca ar fi luat 20 de miliarde de euro? Omule, politica este complexa, sunt o multime de motive pt care un discurs politic se poate schimba brusc. (cel mai bun exemplu este Antonescu care il critica pe Geoana extrem de dur inaintea primului tur in 2008 iar dupa primul tur brusc a avut un discurs prietenos de "castigam impreuna" si alte abureli. Oare si Antonescu a primit 20 de miliarde de euro?

Plus ca ai eludat un aspect deosebit de ciudat: nici pentru a transporta reziduurile nucleare ale tuturor centralelor atomoelectrice din lume nu ai avea nevoie de un avion atat de mare!

Oare? Nu sunt un specialist in reziduuri nucleare dar ceva imi spune ca nu le impachetezi in hartie de ziar. Cred ca pt a transporta 1 kg de reziduuri nucleare ai nevoie de vreo 2 tone de plumb. Poate ma insel, poate or fi mai putine, poate mai multe, nu sunt specialist insa, chiar si daca avionul ala ar fi fost supradimensionat, de ce ti se pare tie atat de logic ca in avion sa fi fost incarcate bancnote? Asta e cea mai apropiata presupunure? 'cand cineva vine cu un vehicul supradimensionat sigur cara bani cu el" ??

Omule, judeci total distorsionat, din nevoia ta de a-l demoniza pe Basescu crezi toate prostiile. Esti ca un om gelos care, daca-i intarzie nevasta juma de ora clar o face pt a-l insela.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 01:27 PM
Mesaj #179

În Numele Adevărului

Senzational! blink.gif Am gasit, cautand pe Google, confirmarea povestii mele!!! Ma mir ca nu mi-a venit ideea sa caut pana acum... Iata linkul catre relatarea oficiala:

http://www.ecomagazin.ro/bombe-atomice-dea...u-dus-in-rusia/

... si un citat din text:

Citeaza
Institutul de Fizica Atomica ne-a confirmat ca Statele Unite au platit 11,5 milioane de dolari pentru a transporta cu doua avioane rusesti 50 de kilograme de uraniu puternic imbogatit spre depozite din Rusia. Uraniul ar fi fost suficient pentru doua bombe atomice.

Este pentru prima data in istorie cand materiale atat de periculoase au fost transportate pe calea aerului. Daca avionul se prabusea, multi romani nu se mai trezeau. Uraniul puternic imbogatit provine de la reactoarele de la Pitesti si Magurele. “Peste 50 de kilograme de uraniu puternic imbogatit au fost transportate pe 29 si 30 iunie 2009 in siguranta catre Rusia. Suntem mandri ca Romania este o tara care da un exemplu in acest sens in regiune. Este una din cele mai complexe misiuni pe care am efectuat-o si a avut un grad ridicat de confidentialitate”, a spus Andrew Bieniawski, responsabil pentru reducerea amenintarilor globale in cadrul Agentiei Americane pentru Securitate Nucleara (NNSA), care functioneaza in cadrul Departamentului pentru Energie. Asistenta tehnica si banii pentru avionul rusesc au fost asigurati de Statele Unite.

Bieniawski a precizat ca din cele 50 de kilograme de uraniu se puteau realiza doua bombe nucleare. Au fost doua transporturi aproape simultane: 30 de kilograme de uraniu inalt imbogatit s-au luat de la reactorul din Pitesti si s-au dus la depozitul securizat de la Dimitrovgrad; 23,7 kilograme de uraniu uzat s-au luat de la Magurele si s-au dus la depozitul de la Maiak, nu departe de Celiabinsk. Uraniul de la Magurele s-a pus in 18 containere rusesti TUK-19, a fost dus cu un convoi blindat la aeroportul Otopeni si incarcat intr-un avion Antonov-124. A plecat luni dimineata la ora 8.30 si a aterizat la destinatie luni seara. Uraniul de la Pitesti a fost pus duminica in doua containere TUK-S14, a fost incarcat intr-un avion rusesc IL-76 la ora 9.34 si a aterizat in Rusia duminica seara. Americanii au achitat si unele salarii din Romania pentru aceasta operatiune. Romania este printre primele 14 tari din lume care au finalizat cedarea uraniului. Este si prima tara care a efectuat aceasta operatiune in timpul mandatului lui Obama. Bieniawski sustine ca insusi Obama a solicitat sa se foloseasca avioane pentru transportul rapid al uraniului, vrand sa incheie evacuarea in patru ani. Metoda brevetata la Bucuresti va fi extinsa si la alte tari. Vajda Borbala, presedintele Comisiei Nationale pentru Controlul Activitatii Nucleare, a mentionat ca proiectul a inceput cu cinci ani in urma, cand s-a semnat un acord intre SUA si Romania. Pe 17 februarie 2009, Romania a semnat un acord in acest sens si cu Rusia. Generalul Olimpiador Antonescu de la Jandarmeria Romana a asigurat transportul pe timp de noapte in conditii meteo nefavorabile, prin zone foarte populate din Bucuresti. Americanii au convingerea ca Rusia nu va folosi uraniul in scopuri militare. Peste o saptamana, Barack Obama va fi primit la Moscova de Dmitri Medvedev, iar discutiile se vor axa si pe tema armelor nucleare. “Administratia Nationala pentru Securitate Nucleara a anuntat evacuarea din Romania a ultimului transport de uraniu puternic imbogatit de origine ruseasca. Materialul a fost repatriat in Rusia cu un transport aerian, in vederea stocarii in doua depozite de combustibil nuclear securizate.

Astfel, Romania a devenit prima tara din care este evacuat uraniul puternic imbogatit dupa ce presedintele Obama si-a exprimat angajamentul de a securiza in patru ani materialul nuclear de risc din intreaga lume. Totodata, acesta a fost primul transport de combustibil uzat efectuat cu avionul, modalitate ce va asigura accelerarea eforturilor de indeplinire a obiectivelor presedintelui. Cu aceste transporturi, intregul stoc de uraniu puternic imbogatit a fost evacuat din Romania”, a comunicat Thomas D”Agostino, Directorul NNSA.. Au mai procedat ca Romania: Brazilia, Bulgaria, Columbia, Danemarca, Grecia, Letonia, Filipine, Portugalia, Slovenia, Coreea de Sud, Spania, Suedia si Tailanda.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 15 2012, 01:40 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 15 2012, 01:34 PM
Mesaj #180

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 15 2012, 03:17 PM) *
In primul rand ca rusii nu l-au laudat pe Basescu niciodata, eventual si-au mai domolit ATACURILE FURIBUNDE la adresa lui. Vino cu niste exemple de "laude in termeni bombastici" concrete si discutam pe tema asta.

Linkul catre argumentul zdrobitor care iti va da peste cap realitatea:

http://www.ziare.com/basescu/presedinte/pr...iticieni-809561

--------------------

+Quote Post

12 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th February 2019 - 08:40 AM