IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Casa de lemn vs Casa de caramida, Vreau sa-mi construiesc o casa
Vizitator_deus.
mesaj Aug 5 2008, 04:13 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Catalin @ Jul 11 2008, 09:39 AM) *
Salut!

Sunt unul dintre cei care revoltati de preturile la apartamente in Bucuresti s-au hotarat sa-si construiasca o casa. Am disponibili 600 metri patrati la marginea comunei Mogosoaia si vreau ca pana la iarna sa fac toate actele necesare, sa-mi fac proiectul, sa-mi iau aprobarile necesare, iar la primavara sa incep lucrul.

Acum am in fata cea mai importanta decizie pe care trebuie sa o iau. Ce fel de casa sa-mi construiesc? Caramida, BCA sau lemn-OSB. Am mai vazut si alte variante, dar imi par cam fanteziste (structura de fier, cele din beton turnat in cofraje - sistem amvic parca ii spune).

Ma gandesc la ceva destul de micut (nu am nici foarte multi bani), 70-80 metri patrati locuibili, parter + pod mansardat. Pe mine ma tenteaza caramida eficienta. Ar fi grozav sa o scot pina in 70.000 euro. E posibil? Iau totusi in considerare si varianta lemn, caz in care cred ca as iesi aproape la jumatate cu pretul. Ce imi recomandati?

Mersi

Daca ai posibilitatea, nu ezita sa construiesti clasic (caramida, eventual bca). Anul trecut am construit o casa de genul celei descrise de tine, respectiv parter +pod mansardabil, parter 105 mp, pod 85 mp, si a fost la stadiul semifinisat 60 000 euro, din care se mai puteau reduce vreo 15 000, cat estimez "ciupeala" antreprenorului. Iti trebuie un diriginte de santier devotat, iar daca nu-l ai, trebuie sa urmaresti personal tot ce se cumpara si sa fii atent la manoperele prevazute in contractul cu constructorul. E obositor, dar merita. Casa a fost ridicat in doua luni si jumatate, am locuit deja in ea o iarna, si desi e intr-o zona nu prea uscata, n-am avut probleme (exteriorul are polistiren de 10, iar la pod e polistiren extrudat de 5)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_mihail necea.
mesaj Aug 10 2008, 03:35 PM
Mesaj #32

Guests

Salut!

Sunt unul dintre cei care revoltati de preturile la apartamente in Bucuresti s-au hotarat sa-si construiasca o casa. Am disponibili 600 metri patrati la marginea comunei Mogosoaia si vreau ca pana la iarna sa fac toate actele necesare, sa-mi fac proiectul, sa-mi iau aprobarile necesare, iar la primavara sa incep lucrul.

Acum am in fata cea mai importanta decizie pe care trebuie sa o iau. Ce fel de casa sa-mi construiesc? Caramida, BCA sau lemn-OSB. Am mai vazut si alte variante, dar imi par cam fanteziste (structura de fier, cele din beton turnat in cofraje - sistem amvic parca ii spune).

Ma gandesc la ceva destul de micut (nu am nici foarte multi bani), 70-80 metri patrati locuibili, parter + pod mansardat. Pe mine ma tenteaza caramida eficienta. Ar fi grozav sa o scot pina in 70.000 euro. E posibil? Iau totusi in considerare si varianta lemn, caz in care cred ca as iesi aproape la jumatate cu pretul. Ce imi recomandati?

Mersi

+Quote Post
Vizitator_mihail.
mesaj Aug 10 2008, 03:37 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (deus @ Aug 5 2008, 04:13 AM) *
Daca ai posibilitatea, nu ezita sa construiesti clasic (caramida, eventual bca). Anul trecut am construit o casa de genul celei descrise de tine, respectiv parter +pod mansardabil, parter 105 mp, pod 85 mp, si a fost la stadiul semifinisat 60 000 euro, din care se mai puteau reduce vreo 15 000, cat estimez "ciupeala" antreprenorului. Iti trebuie un diriginte de santier devotat, iar daca nu-l ai, trebuie sa urmaresti personal tot ce se cumpara si sa fii atent la manoperele prevazute in contractul cu constructorul. E obositor, dar merita. Casa a fost ridicat in doua luni si jumatate, am locuit deja in ea o iarna, si desi e intr-o zona nu prea uscata, n-am avut probleme (exteriorul are polistiren de 10, iar la pod e polistiren extrudat de 5)

CONSTRUIM CASE LA ROSU LA PRETUL

DE 65-70 EURO MP

0724274326

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Aug 10 2008, 07:53 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (capcaunul @ Jul 14 2008, 07:14 PM) *
bai, daca aveti mai multi bani MERGETI pe CARAMIDA!! Lasa dracului lemnul, gandeste-te la cabane si cum scartaie alea din toate incheieturile.. daca in tarile nordice si canada hse folosesc tehnologii pe baza de lemn, asta e ptr ca acolo preturile ptr caramida sunt uriase!!! se construieste pe lemn ptr ca e mai rapid, le iese mai mult profit.. dar daca te gandesti: oricat de ignifude ar fi, cand se aprind ard ca niste torte; probleme cu cariile si alte rozatoare; lemnul se lasa in timp si ai sa vezi ca 'a pasi usor' devine un nonsens intr-o casa mai veche de lemn..

Am citit cu amuzament pledoaria unuia de mai sus care mergea pe ideea de .. aer!! nu neg, coeficientul de conductivitate termica al aerului (incapsulat in pori sau fante subtiri) e mai redus decat al lemnului sau ceramicii (adica caramida); totusi ce conteaza e si capacitatea de inmagazinare a caldurii: caramida are proprietatea ca e suficient de izolatoare si are o capacitanta mare ca sa constituie o bariera termica adevarata - lemnul izoleaza bine, dar ai nevoie de un panou mult mai gros din lemn ca sa-ti dea ce-ti da un strat mai subtire din caramida; nu termite, nu gandaci, ti se rupe daca trazneste.. smile.gif din cauza capacitantei caramida iti da senzatia de racoare vara si minimizeaza pierderile iarna - poate nu ata de mult (iarna) ca lemnul + polistirenul, dar din nou, poti sa strigi fara sa se auda in toate colturile si nu-ti scartaie teava cand se raceste in mijlocul noptii..

Parerea mea: iti permiti, baga de caramida (nu beton, si nu caramida gaurita - spunea unul mai sus ca se face gaurita ca sa izoleze cu aer.. ha-ha-ha! pai asta afecteaza capacitanta.. o face gaurita ca sa faca economie la material, nu de altceva). betonul 'trage', nu e bun, iar bca-ul e varianta foarte ieftina a caramizii, ptr ca nu ofera nici izolarea ei si nici capacitanta..

+Quote Post
Vizitator_eMArius.
mesaj Aug 11 2008, 08:25 AM
Mesaj #35

Guests

Salut!

Mersi

Caramida categoric.
Chestiile alea cu "cea de lemn se face mai rapid, e mai ieftina" sunt povesti in sensul ca diferentele nu sunt spectaculoase, mai ieftin e cu 10-15% iar mai repede cu o luna sau doua. Daca incepi toamna o casa de caramida o casa e gata. Eu am facut o casa de caramida intr-un an, cu finisaje complet, totul gata, inclusiv gazonul in curte - dar am facut pauze, nu am lucrat sustinut 12 luni.
torni tot toamna (o faci de rosu), o lasi peste arna sa "se aseze", primavara tencuiala si finisajele.

Am amic care a lucrat pe lemn. I-a luat mai mult de un an, si s-a sfortat la maxim. Ca nu i-au adus furnizorii materialele, etc.

Treaba la casa de lemn e delicata si riscanta.
Trebuie sa lucrezi cu lemn foarte bine uscat, si majoritatea iti vand lemn uscat la aburzator, zic ca e ok dar daca esti istet il mai lasi in curte sub un sopron vre un an sa fii tu sigur.
Pentru ca lemnul lucreaza. Mult.
Si dupa ce faci casa (structura, peretii, etajul, mansarda, o lasi iar sa "se aseze". Baiatului astuia ii scartiaie casa, la 4-5 ani dupa ce a facut-o, iarna de zici ca e tunelul groazei.

Caramida, dar lucrezi un an de zile in ritm sustinut.
Asa ca sa ai bani pusi de o parte.

P.S. Si nu uita povestea celor trei purcelusi ... casa de paie, de lemn si de caramida.

+Quote Post
Vizitator_eMarius.
mesaj Aug 11 2008, 08:32 AM
Mesaj #36

Guests

Scuze, eu sunt mai carcotas.

Probabilitatea de a avea o inundatie intr-o viata in casa e enorma, copii mici, un robinet uitat, o teava sparta etc.

Mie mi s-a spart un futun mobil sub chiuveta cand eram in concediu, s-a inundat usor parterul (5 cm apa), s-a umflat parchetul.
L-am scos, aerisit si uscat, schimbat parchetul.
dar la tocuri jos usile s-au umflat.
Ma gandeam ce ar fi fost sa am peretii cu rigips sau de lemn . . .

Ce faci intr-o casa de lemn daca ai o infitratie majora?
lemnul se umfla si lucreaza ...

eMArius

Citeaza (Catalin Dimofte @ Jul 11 2008, 02:18 PM) *
Iti spun eu, Catalin, pentru ca am avut o casa integral de lemn (distinctia are sens, pentru ca exista tehnologii in care casa e doar partial de lemn) vreme de 8 ani, langa Comarnic, deci climat mai rece si in orice caz mai umed decat la Mogosoaia.
Treaba cu mucegaiul/umezeala din casa sta cam asa -- in principiu (see below), intr-o casa de lemn nu prea ai cum sa "prinzi" mucegai, excluzand fireste lucrurile aberante, gen tevi sparte etc. N-ai cum pentru ca lemnul e un material poros, cu o anumita capilaritate (vasele alea liberiene, daca-ti mai amintesti din scoala generala :-) ) si, daca vrei, "conduce" umezeala. Din interior spre exterior, sau invers; de-aia o casa de lemn are un climat interior mai placut decat una de beton.
Din acest punct de vedere TOCMAI casele de lemn sunt cam cele mai bune din cele obisnuite, normale.
Acum, ziceam "in principiu" pentru ca depinde si cum o izolezi. Casa lui Mihai M pare (foarte) bine izolata dpdv termic, insa are potential o problema, generata de uzul polistirenului. Polistirenul e un material excelent ca izolator termic si chiar fonic, insa are marele dezavantaj ca este foarte putin permeabil la vaporii de apa (si-n plus arde, dar la o casa de lemn asta deja nu mai conteaza).
Problema nu e legata neaparat de lemn, caramida, beton sau altceva, ci de polistirenul insusi. Chiar zilele astea ma apuc sa-mi izolez casa (clasica, cadre beton + caramida) cu polistiren si ma gandesc destul de serios la asta. In momentul in care pui polistiren iar casa e deja relativ etansa (termopane, usa metalica, pod izolat bine si el), trebuie sa te gandesti si la aerisire, foarte probabil ventilatie activa.
[...]Toate bune.

+Quote Post
Vizitator_VASILE.
mesaj Aug 11 2008, 12:26 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (EDUARD @ Jul 14 2008, 03:46 PM) *
Te rog am o mare nelamurire ,si eu doresc o casa din lemn ( osb cu vata etc ) insa toata lumea imi tot spune ca scartaie din incheieturi si ca atunci cand mergi la etaj se aude groaznic la parter , asa este sau sunt doar vorbe de mahala ??

Merci

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Aug 11 2008, 12:30 PM
Mesaj #38

Guests

rezolvarea e relativ simpla se toarna o sapa de 5 centimetri armata cu plasa de 4 mm care are rolul de a aseza constructia si de a o face sa nu mai scirtie

+Quote Post
Vizitator_Musafir_vladimir.
mesaj Aug 11 2008, 01:01 PM
Mesaj #39

Guests

aveti idee cam cat costa caramida pentru o casa cam de 100 m2 (suprafata locuibila)....eventual cam cat m'ar ajunge si BCA-ul la aceeasi suprafata??...as vrea sa fac o compareatie...merci

+Quote Post
Vizitator_IONUT FLOREA.
mesaj Aug 11 2008, 02:32 PM
Mesaj #40

Guests

Salut!

Mersi

salut.am construit o casa chiar anul acesta.are aprox 190 metri patrati construiti.ma costat construirea cu caramida eficienta porotherm 30 suma 33000 euro.
cu 70000 euro cit spui ca ai tu sigur o construiesti si o si termini aprox 90%mult succes.si spor la munca
Motivul editarii: FARA CAPS LOCK!

+Quote Post
Vizitator_robertino.
mesaj Aug 21 2008, 09:32 PM
Mesaj #41

Guests

salutari mai oameni buni,

eu va zic urmatoul lucru :sa va faceti o casa (indiferent din ce materiale ) in care sa va simtiti confortabili atunci cand veti trage linie si va veti face calculul cheltuielilor. si aici ma refer a va face cu o firma autorizata si cu materiale agrementate...... stiti voi.....tehnic. fara regii proprii pt ca in cazul unei erori de executie aveti un contract pe care va puteti baza ,contract in care se stipuleaza niste termeni si ceva conditii suspensive .
aaaa si pt cei care sunteti sunteti "constructori de profesie" mare atentie si voua ca intotdeauna e loc de mai bine si pt voi ! si de la un novice avem ce invata- lasati orgoliul deoparte si mai plecati urechea si altii mai mici ca s-ar putea sa aveti surprize chiar mari
bafta la trebi de constructie !
ciusss !

+Quote Post
Vizitator_ronnie.
mesaj Aug 22 2008, 10:21 AM
Mesaj #42

Guests

La fel ca si multi dintre voi am oscilat intre lemn si carmida. Am ales caramida tocmai pentru a nu risca sa fiu la mana stilului roamnesc de a lucra (lemn netratat, izolatie cu probleme, infiltratii etc). Asa ca am facut casa din porotherm 38 (fara izolatie pt ca am eu niste pitici pe creier cu polistirenul), facuta cu simt de raspundere si supravegheata zi de zi in timpul constructiei. Asta pentru ca munca mi-a permis sa stau mult pe santier. Am ajuns la stadiu (semi) finisat la 80.000 euro cu pompa de caldura si incalzire in pardoseala si pereti (care reprezinta 25% din investitie). Dar pana la urma e decizia fiearuia. Aaaa si inca ceva. Ca si multi altii am facut casa luand si credit. Si asta a fost un argument in favoarea caramizii. adica, bun, platesc la ea 30 de ani si pe cand ca termin si sa-mi traiesc si eu batranetea incep baiurile (ba carii in lemn, ba o barna putrezita, ba se duce naibii polistirenul etc) Si astae toate atunci cand nu o sa mai am nici putere financiara nici fizica sa fac fata la din astea. asta a fost poate, pana la urma cel mai "greu" argument. Spor la construit!

+Quote Post
tvconstruct
mesaj Aug 22 2008, 11:47 AM
Mesaj #43

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 22-August 08
Utilizatorul numarul: 2 551

Interesanta intrebare.

Am citit majoritatea opiniilor si cred ca alegerea intre lemn si caramida tine foarte mult de informatiile pe care le ai despre cele doua optiuni majore. Pentru lemn spre exemplu exista atat de multe sisteme de constructie astazi, incat este destul de greu sa alegi. Eu promovez case din busteni si vad zi de zi cat de putine informatii au clientii despre sistemele de constructie pe structura de lemn. Si cateodata unii nici nu isi doresc o casa de lemn si ma simt tare bine ca i-am facut sa inteleaga de ce nu isi doresc si de ce poate fi doar un capriciu. Multi inteleg ca o casa pe structura de lemn e neaparat ieftina si nu disting intre sistemele de constructie. Trebuie sa te gandesti si in ce zona construiesti si cat de mult timp si efort doresti sa depui pentru intretinerea pe viitor a casei.
Am sa postez aici zilele acestea o documentare care am facut-o pentru un articol de ziar. Articolul il gasiti aici.

--------------------
TVconstruct.ro

+Quote Post
Vizitator_dan.
mesaj Aug 24 2008, 04:35 PM
Mesaj #44

Guests

Si eu aveam aceasta dilema, dar, dupa ce m-am documentat bine, am ales casa din beton. La cea de lemn nu ai garantie mai mare de 10 ani, decat daca ii faci operatii de intretinere aproape anual. Lemnul e tot lemn, arde, putrezeste (cu toate tratamentele, care, by the way, sunt destul de scumpe), se aude prin pereti, desi recunosc ca ar fi un foarte bun izolator termic. Pentru o casa de vacanta, ar merge, dar pentru o locuinta permanenta, recomand betonul (BCA, caramida), este oricum mult mai durabil si mai sigur.

+Quote Post
Vizitator_gfulga.
mesaj Aug 25 2008, 05:50 AM
Mesaj #45

Guests

Am avut si noi aceeasi dilema. In ian.2007 ne-am mutat in noua noastra casa din caramida phoroterm la parter, placa din beton peste parter, mansarda din lemn, izolata...etc. Totul e ok. Platim la gaz cam cat un apartament cu 3 camere. Nu am avut nici o problema fonica, umezeala si alte chestii de genul asta cu mansarda.
Spor la treaba.

+Quote Post
Vizitator_eduard petrut.
mesaj Aug 25 2008, 06:23 AM
Mesaj #46

Guests

salut,
am o casa de lemn construita in anul 2001, in zona Zarnesti. dim 6,95*11 parter si etaj
ca si structura este realizata din fundatie de beton ce depaseste adancimea de inghet(in zona 70 cm) cu 5 stalpi din beton pe care se aseaza etajul
DPDV termic este o reusita totala zidurile exterioare avand urmatoarea structura de la interior la exterior
rigips, profile rigips, OSB 9 mm, folie anticondens, 200 mm vata minerala intre grinzile de lemn (20*20 cm) iar OSB de 11mm, polistiren expandat de mare densitate 100 mm, plasa de fibra de sticla tencuiala decorativa
probleme zgomotul la interior se aude cand se merge la etaj
nu exista mucegai, nici insecte
pret constructie 155 mp aproximativ 72000 euro la un proiect greenfield(aici intra toate utilitatile racordate, fosa septica 36 mc. gard din lemn cu fundatie, total mobilata si utilata
cine mai are nevoie de detalii astept la eduardpetrut@gmail.com

+Quote Post
Vizitator_iri23.
mesaj Aug 25 2008, 08:07 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (criss @ Jul 15 2008, 08:57 AM) *
Salut! Vad ca sunt o multime p'aci care isi dau cu parerea , fara sa stie cu adevarat care-i foiu...Din start va spun ca actualmente stau int-o casa "de lemn" -corect se spune pe structura de lemn!- cu pereti tip "sandwich", grosime 20 mm, antifonati si izolati termic cu vata minerala(nu sticlata!), pe interior rigips ignifug(scrisul cu rosu), pe exterior tot vata minerala dar de exterior-se prezinta sub forma de placi foarte dense!- iar instalatia electrica are izolatie ignifuga, de asemenea. Pentru cei cu "focu' " le sugerez sa incerce sa aprinda o placa OSB, pentru cei speriati de "umezeala, le sugerez sa incerce sa inmoaie ACCEASI placa OSB. Amandoua categoriile vor avea surpriza sa constate esecul actiunilor dansilor. Intr-adevar, exista o problema cu zgomotul, datorat intrarii in rezonanta a structurii. Da' daca ai o casa in centru, te plictisesti la cate sirene, trafic samd tre' sa "inghiti" deci nu vad diferenta, iar daca ai norocu' sa te afli in posesia unui lot de teren intr-o zona linistita, pai atunci nu mai ai...problema asta. Acum o besina, Doamne iarta-ma!, nici n-o facut rau la nime' si nici nu se aude. In schimb se simte...In toate variantele! Mai doresc sa va spun ca am luat credit ipotecar, ca atare a trebuit sa duc la banca dovezi ca am asiguratorul in spate. Acesta este Generali, una dintre firmele de renume din domeniu, si spun asta nu pt. a le face reclama, ci pt. a va da seama ca toate documentele prezentate de mine au fost..."BETON"! Agremente tehnice incepand de la betonul utilizat la fundatie , trecand pe la OSB, materialul din lemn rasinos, uscat conform normelor( si garantat de firma!), izolatia instalatiei electrice-da, da nu va mirati, exista materiale ignifuge!- pana la cel mai mic surub, sau cui, toate speciale pt. astfel de constructii. Cat despre calamitati naturale, ce sa zic. La cutremur INDUBITABIL AVANTAJ CLAR pt. structura de lemn. Logic, conferit de elasticitate. Cat despre uragane, "bei, ma leshi?" Nu suntem in Florida. Iar la un vant puternic daca iti zboara acoperisul, ca aici e buba, iti sparge tot prin casa.Nu mai conteaza din ce sunt peretii.Un lucru e cert, insa. Daca optati pentru o casa de acest tip, NU O FACETI DECAT CU O FIRMA AUTORIZATA. La fel cred ca se pune problema si la celelalte structuri.Nu va uitati la TVA ca mai tarziu o sa va para rau. Si inca in Romania se mai pot face acte si pe sume mai mici...daca ma intelegeti!Totusi pretul, in conditiile in care vreti sa dormiti linistiti, confortul personal CU SIGURANTA ESTE CEL MAI MARE, "COZIEST"-cum ar spune englezii- datorat sentimentului de caldura nu doar dpdv termic, nu este cu mult mai mic.Fiind vorba de o lucrare de calitate, pretul este undeva la vreo 60-70 la suta mai mic, dar doar ATENTIE!, "la rosu". Pt ca finisajele pot fi EXACT cele de la alte structuri, iar instalatiile sanitare si termice la fel. Cat despre copii, ce sa zic? Daca au nevoie de un camin si nu-si permit , o stea in casa cu " batranii" , iar de vor avea bani, stati linistiti ca pleaca. Parca asa stau lucrurile , nu-i asa?A si inca ceva. Am avut ocazia sa locuiesc la bloc de beton, caramida si casa de caramida . Am ales pana la urma...frumusetea si confortul dat de lemn.Stima!

OMUL VREA SA-SI FAC RESPECTIVA CASUTA IN mOGOSOAIA PARCA , IAR ACOLO DIN CATE STIU EU NU SUNT TRAMVAIE CARE SA-I CONDIMENTEZE FONIC AMBIENTUL. AM NISTE PRIETENI CARE AU O CASA DE LEMN FACUTA CAT DE BINE SE POATA FACE (E IN SUA) IAR CAND AM FOST LA EI SE AUZEA TOTUL DIN CASA CU O REZONANTA SUPARATOARE . MAI AM NISTE PRIETENI IN BUCURESTI CARE AU O CASA DE LEMN (OSB SAU CE O MAI FI) PE CARE DUPA PRIMA IARNA FACUTA IN EA AU PUS-O LA VANZARE. NU CRED CA DIN CAUZA FRUMUSETII SAU A CONFORTULUI.
OPINIA MEA ESTE - CASA DE CARAMIDA PENTRU LOCUINTA PERMANENTA , IAR CASA DE LEMN (BARNE) PENTRU VACANTA/WEEKEND.

+Quote Post
Vizitator_TVconstruct.
mesaj Aug 26 2008, 09:07 AM
Mesaj #48

Guests

As dori sa va rezum mai intai cinci sisteme diferite de constructive a caselor pe structura din lemn:

1. Casa din panouri

Este tehnica de constructie cea mai avantajoasa financiar, cea mai raspandita, care se adapteaza cel mai bine la cea mai mare parte a peisajelor.

Peretii caselor de panouri sunt realizate be baza unui schelet, constituiti din elementi din lemn, distantati la 60 cm interax intre care sunt plasate materialele izolante.

Casa din panouri ofera o mare varietate in alegerea finisarilor suprafetelor interioare si exterioare: lambriu, tencuiala ornamentala, piatra, caramida.

Acest tip de casa ne ofera in plus o mare libertate de expresie arhitecturala, extensiile sunt realizabile, iar constructia respecta bugetul fiecaruia.

2. Case din lemn rotund

Sunt doua tipuri de constructie in lemn rotund:

2.1 lemn rotund calibrat (busteanul este prelucrat la aceeasi dimensiune)

2.2 lemn rotund necalibrat (busteanul are dimensiuni aproximative, lucrat manual)

Datorita masei importante de lemn rotund si a taieturilor folosite, casa in lemn rotund rezista la orice

+Quote Post
Vizitator_TVconstruct.
mesaj Aug 26 2008, 09:10 AM
Mesaj #49

Guests

Datorita masei importante de lemn rotund si a taieturilor folosite, casa in lemn rotund rezista la orice

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 13 2008, 04:50 AM
Mesaj #50

Guests

Salutare!
Profesie: arhitect. Ce pot sa va spun despre aceasta dilema, case de lemn/case de caramida. Parerea mea sincera este ca din punct de vedere tehnologic, la noi in tara casele din lemn nu sunt bine realizate. Am lucrat proiecte de case pe structura din lemn pentru diverse firme de constructii si sunt foarte dezamagit in ce priveste executia. Daca echipa de proiectare depune eforturi serioase pentru realizarea proiectului, constructorii isi bat joc de material si de banii clientului. Lasati la o parte comparatiile intre casele de lemn din canada, tarile nordice sau stiu io, ....Japonia, la noi in tara lemnul este de slaba calitate, nu este bine uscat, nu este tratat ( da deloc, si nici nu prea ai cum sa verifici). Tehnologiile folosite de ei nu pot fi aplicate la noi pt ca nu exista experienta necesara. Muncitorii nostri deabia stiu sa faca un mortar, si sa puna o caramida una peste alta. In ce priveste costurile, o casa de lemn este comparabila la pret cu una de caramida, nu iau in calcul casele executate in regie proprie. Parerea mea ca in realitate beneficiarul nu ia in calcul multe aspecte, constructorul profita de faptul ca beneficiarul habar nu are pe ce da banii, si de multe ori chiar arhitectul care elibereaza o documentatie sumara prost intocmita (pe bani putini) este de vina pentru problemele aparute ulterior.
Nu ma lansez in explicatii tehnice de ce nu as alege o casa de lemn ci mai degraba una de caramida, vreau sa va propun o lista cu ce probleme am intampinat in zece ani din partea clientilor. Ar fi bine sa puneti aceste intrebari celui care va construieste casa sau celui ce vrea sa va vanda o astfel de casa. Daca el va poate oferii SOLUTII AGREMENTATE, ...REPET "AGREMENTATE" si garantii ferme, in ce priveste constructiile din lemn.
1. Ce conditii trebuie sa indeplineasca o constructie de lemn pentru a putea obtine o asigurare?
2. Fundatia la casele de lemn stipulata prin normative este de min. 85cm nu 70 sau 60 sau in sistem amvic.
3. Ce rezistenta are o casa de lemn la accidente casnice, inundatii, s.a.?
4. Poate constructorul sa va demonstreze calitatea lemnului pe santier conform normativelor in vigoare? si daca da, poate da un certificat de calitate al lemnului folosit?
5. Ce tratamente chimice foloseste pentru tratarea lemnului si daca aceste substante chimice migreaza prin pereti in aerul din casa si afecteaza sanatatea?
6. Avand in vedere ca o componenta principala a confortului intr-o casa este zgomotul, casele de lemn nu prea fac fata la aceasta cerinta, ba chiar deloc. (ganditiva ca aveti o familie cu copii, cu echipamente electronice, casnice, uni se cearta, altu umbla pe la etaj, altu e la veceu, )
7. Costurile instalatiilor si echipamentelor folosite intr-o casa de lemn sunt mai mari, decat la o casa de caramida. Trebuie projejate la foc, la inundatii, la tot ce poate provoca accidente.
8. Garantia caselor de lemn, este reala, chiar garanteaza constructorul ca in cazul unor probleme aparute va venii si va remedia stricaciunile din banii lui? (as vrea sa o vad si pe asta).

Aceste probleme mi se par importante si o sa vedeti ca sunt foarte putini care pot sa dea un raspuns corect. Majoritatea constructorilor daca primesc astfel de intrebari, ori refuza sa ia comanda ori dau explicatii care intrec orice fantezie ca sa ia lucrarea si pe urma se descurca ei.

OAMENI BUNI, SUNT BANII VOSTRI ! SI ASHTIA ISI BAT JOS DE EI. - renuntati la casele din lemn, alegeti structura din caramida portanta. Pentru noi este cea mai buna alegere.

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Sep 23 2008, 09:04 PM
Mesaj #51

Guests

BUNA ZIUA . sSant GIGI si va pot spune ca intradevar casele de lemn sant mai calduroase .
am facut in Franta 9 case in 9 luni . Va pot spune ca o casa pe piloni (de beton sau lemn ) avand o suprafata locuibila de 100 mp o primiti la cheie in 40 zile de la inceperea lucrari si poate4 fi facuta si iarna .Asta vo spun din experienta mea .
Casele pe piloni au pardoseala din lemn cu un strat de 30 cm vata minerala in interiorul pardoselei , deci anulati cea mai mare sursa de frig.
Daca doriti mai multe sfaturi ma puteti contacta la nr .0722235456.

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Sep 26 2008, 10:26 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 13 2008, 04:50 AM) *
Salutare!
Profesie: arhitect. Ce pot sa va spun despre aceasta dilema, case de lemn/case de caramida. Parerea mea sincera este ca din punct de vedere tehnologic, la noi in tara casele din lemn nu sunt bine realizate. Am lucrat proiecte de case pe structura din lemn pentru diverse firme de constructii si sunt foarte dezamagit in ce priveste executia. Daca echipa de proiectare depune eforturi serioase pentru realizarea proiectului, constructorii isi bat joc de material si de banii clientului. Lasati la o parte comparatiile intre casele de lemn din canada, tarile nordice sau stiu io, ....Japonia, la noi in tara lemnul este de slaba calitate, nu este bine uscat, nu este tratat ( da deloc, si nici nu prea ai cum sa verifici). Tehnologiile folosite de ei nu pot fi aplicate la noi pt ca nu exista experienta necesara. Muncitorii nostri deabia stiu sa faca un mortar, si sa puna o caramida una peste alta. In ce priveste costurile, o casa de lemn este comparabila la pret cu una de caramida, nu iau in calcul casele executate in regie proprie. Parerea mea ca in realitate beneficiarul nu ia in calcul multe aspecte, constructorul profita de faptul ca beneficiarul habar nu are pe ce da banii, si de multe ori chiar arhitectul care elibereaza o documentatie sumara prost intocmita (pe bani putini) este de vina pentru problemele aparute ulterior.
Nu ma lansez in explicatii tehnice de ce nu as alege o casa de lemn ci mai degraba una de caramida, vreau sa va propun o lista cu ce probleme am intampinat in zece ani din partea clientilor. Ar fi bine sa puneti aceste intrebari celui care va construieste casa sau celui ce vrea sa va vanda o astfel de casa. Daca el va poate oferii SOLUTII AGREMENTATE, ...REPET "AGREMENTATE" si garantii ferme, in ce priveste constructiile din lemn.
1. Ce conditii trebuie sa indeplineasca o constructie de lemn pentru a putea obtine o asigurare?
2. Fundatia la casele de lemn stipulata prin normative este de min. 85cm nu 70 sau 60 sau in sistem amvic.
3. Ce rezistenta are o casa de lemn la accidente casnice, inundatii, s.a.?
4. Poate constructorul sa va demonstreze calitatea lemnului pe santier conform normativelor in vigoare? si daca da, poate da un certificat de calitate al lemnului folosit?
5. Ce tratamente chimice foloseste pentru tratarea lemnului si daca aceste substante chimice migreaza prin pereti in aerul din casa si afecteaza sanatatea?
6. Avand in vedere ca o componenta principala a confortului intr-o casa este zgomotul, casele de lemn nu prea fac fata la aceasta cerinta, ba chiar deloc. (ganditiva ca aveti o familie cu copii, cu echipamente electronice, casnice, uni se cearta, altu umbla pe la etaj, altu e la veceu, )
7. Costurile instalatiilor si echipamentelor folosite intr-o casa de lemn sunt mai mari, decat la o casa de caramida. Trebuie projejate la foc, la inundatii, la tot ce poate provoca accidente.
8. Garantia caselor de lemn, este reala, chiar garanteaza constructorul ca in cazul unor probleme aparute va venii si va remedia stricaciunile din banii lui? (as vrea sa o vad si pe asta).

Aceste probleme mi se par importante si o sa vedeti ca sunt foarte putini care pot sa dea un raspuns corect. Majoritatea constructorilor daca primesc astfel de intrebari, ori refuza sa ia comanda ori dau explicatii care intrec orice fantezie ca sa ia lucrarea si pe urma se descurca ei.

OAMENI BUNI, SUNT BANII VOSTRI ! SI ASHTIA ISI BAT JOS DE EI. - renuntati la casele din lemn, alegeti structura din caramida portanta. Pentru noi este cea mai buna alegere.

salut pe toata lumea!de ceva vreme tot citesc forumurile astea legate de case care ar fi mai buna.....eu tocmai am ajuns la finisaje intr-o casa pe structura de lemn!!!am ales aceasta varianta dupa ce am vazut cateva aduse la cheie dar trebuie sa precizez ca in romania sunt o infinitate de constructori si implicit tot atatea modalitati de punere in opera a structuriilor de lemn!trebuie neaparat precizat ca in aceste forumuri informatiile intradevar utile si constructive sunt in procent de cel mult 10% restu.....aberatii nefondate.......acest tip de casa-casa pe structura de lemn NU ARE INCONVENIENTE!nici de o natura sau daca are sunt prea neimportante sa sa le consideri inconveniente!sa va spun ca in 30 de zile lucratoare casa mea era acoperita cu tigla metalica....si daca as fi avut suficienti bani in 90 de zile as fi putut sa ma mut....ceea ce nu este posibil in altfel de constructii!as vrea sa combat fiecare "specialist"dar nu am timp si nici nu vreau sa-mi bat capul cu toti expertii!cele mai mari pericole sunt focul si apa dar daca totul este facut "ca la carte"deja nu sunt probleme!cine are nevoie de informatii sau sfaturi poate sa ma gaseasca aici!macalete1977@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir MACALETE.
mesaj Sep 26 2008, 10:40 AM
Mesaj #53

Guests

ACEST TIP DE CASA FACUTA CORESPUNZATOR ESTE O BIJUTERIE!DIN PUNCT DE VEDERE TERMIC STA CU MULT DEASUPRA ALTOR TIPURI DE CASE!CA PRET LA CHEIE NU POT INCA SA MA PRONUNT....A MEA CU 160M2 CRED CA MAI MULT DE 70-75000 EURO NU AR TREBUI!DE IZOLARE FONICA NICI NU SE PUNE PROBLEMA!!!!!!!!!
PE SCURT:
1.FUNDATIE SANATOASA!
2.LEMN USCAT IN CUPTOR:12-15%UMIDITATE DUPA USCARE
3.GRINZI DIMENSIONATE CORESPUNZATOR(AM FOLOSIT GRINZI 12/24 DIN 60-60CM PE AX)
4.NU INCERCATI DESCHIDERI (DIMENSIUNI)PREA GENEROASE ALE INCAPERILOR MAX 5 M LA ACEST TIP DE GRINZI-urmarile sunt alea spuse mai sus de baietii contra
5.MESERIASI BUNI(AR FI O PROBLEMA)
6.SPOR LA TREABA
ASTEPT CONTRE!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Sep 26 2008, 12:45 PM
Mesaj #54

Guests

Salut!

Mersi

A se citi "Cei Trei Purcelusi" (cea pt copii, nu aia de Agatha Christie)... Daca vine lupu' te-ai ... in fericire !!!

+Quote Post
Vizitator_lazar viorel.
mesaj Oct 21 2008, 02:58 AM
Mesaj #55

Guests

Salut!

Mersi

Va sugerez sa studiati si solutia unei case din baloti de paie;amplasamentul o impune si avantajele ar fi multe. viorellazar@buzau.astral.ro

+Quote Post
Vizitator_mircea rusu.
mesaj Oct 27 2008, 10:30 AM
Mesaj #56

Guests

casa din lemn masiv este cea mai buna si mai ieftina!! daca te intereseaza o casa de lemn frumoasa facuta de mesteri maramureseni,si montata la fata locului,la un pret rezonabil,contacteaza-ma. mircea rusu 0746 11 99 66.

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Oct 27 2008, 12:45 PM
Mesaj #57

Guests

Salut!

Am disponibili 600 metri patrati iar la primavara sa incep lucrul.

Mersi

Opinie:
1. rentabilitatea utilizarii terenului: ai suprafa suficienta, ai bani putini: solutie gen "ca strămosii": ieftin (din lemn) dar orizontal (fara etaj): ideea generala e:
fundatia nu va fi adinc sapata, nu faci scara interioara, nu ti-e teama de cutremur, ieftin materialul, "fara etaj" se poate si fara mari mesteri cu "know how" si tehnologii nestapânite bine.
2. economie de carburant: contact cu temperatura solului peste tot (pamântul are mereu vreo 10C).
3. izolatia termica:
inmagazinarea de caldura in pereti (capacitanta calorica) nu e f important: era importanta la incalzirea centrala de cartier care incalzeste când vor ei sa dea caldura la anumite ore, si atunci e de dorit sa ai ceva caldura inmagazinata in pereti. Nu e cazul, oricum ai sistem de incalzire propriu, pe care-l reglezi sa intre in functie când ai nevoie, caldura e in apa din calorifere si daca au suprafata mare ai si timp scurt de reactie când e nevoie.
izolatia termica: e f importanta: ideea de baza e "sa nu iasa caldura", deci izolator cât mai bun si cât mai gros. de ex norma germana: casa cu consum mic de energie: pereti 12cm, sub acoperis 25 cm. la noi cf norma: minim 8 cm pe pereti ext. (obs: eu am pus de 10cm, oi vedea iarna asta rezultatul, mi-am zis ca suntem la paralela 44,50 totusi)
aerisirea: a devenit important de când cu termopane etanşe. necesar ventilatoare sa traga aerul la bai, bucatarie, si un luft de 1-1,5 cm sub usi, ca sa treaca aerul.
in rest: la o casa beton+caramida constr la rosu e cam 30-40% din pretul total.
("caramida eficienta" e un raport calitate/pret f bun, iar BCA e OK, n-am auzit decât argumente gen "ete na, ce ? ca pe vremea lu ceasca ?" sau "nu e de domni")
deci: finisajele influenteaza mult costul final !

+Quote Post
DanDaniel
mesaj Nov 9 2008, 08:27 PM
Mesaj #58

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 489

Cel mai bine e sa faci cum te tine buzunarul.

+Quote Post
Vizitator_Ramona.
mesaj Nov 9 2008, 11:00 PM
Mesaj #59

Guests

Nu iti recomand nici casa din lemn nici din caramida.Amandoua au aceleasi numar de probleme.Eu iti recomand casa din piatra.Da,piatra,ai auzit bine.Lemnul nu este durabil si caramida dureaza doar un pic mai mult.Daca iti faci constructia in piatra poti sa-ti decorezi casa cu lemn pe afara (daca doresti) si inauntru sa pui perete fals sa fie mai usor penrru instalatii.Inca ca,constructie nimic nu e la fel de bun cu ceea ce spun eu.

+Quote Post
Vizitator_buia.
mesaj Nov 10 2008, 07:39 AM
Mesaj #60

Guests

Pentru construirea unei case cel mai bine este acum sa o faci din lemn, este foarte bun izolator si pretul te ajunge foarte bine la cat te-ai gandit sa cheltuiesti cu casa.
B

+Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
13 Utilizatori care citesc acest topic (13 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 12:42 AM