IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cum e corect? :-s, Ganditi-va bine inainte de a raspunde....
Vizitator_OnacAdrianRo.
mesaj Nov 20 2008, 11:07 AM
Mesaj #1

Guests

E corect :"Majoritatea oamenilor a plecat" sau "majoritatea oamenilor au plecat" ???

O explicatie e:
"Majoritatea" are numai singular si ca atare trebuie urmata de un verb la singular.
In propozitia aceasta "majoritatea" e subiectul si predicatul "a plecat" - cu care se acorda- , nu cu atributul substantival genitival "oamenilor".

Prin urmare propozitia "Majoritatea oamenilor au plecat" e gresita.

Ce ziceti? care propozitie e corecta?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Al Bastru.
mesaj Dec 17 2008, 09:09 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (OnacAdrianRo @ Nov 20 2008, 11:07 AM) *
E corect :"Majoritatea oamenilor a plecat" sau "majoritatea oamenilor au plecat" ???

O explicatie e:
"Majoritatea" are numai singular si ca atare trebuie urmata de un verb la singular.
In propozitia aceasta "majoritatea" e subiectul si predicatul "a plecat" - cu care se acorda- , nu cu atributul substantival genitival "oamenilor".

Asta:
Akilabu tanbah, bu alcafelatu tasir.

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Dec 17 2008, 10:59 PM
Mesaj #3

Guests

observ ca pentru astfel de subiecte nu se "inghesuie" lumea sa participe!

nu conteaza cum vorbim; dar conteaza ca ne cumparam cu 10000 de eur (Logan sau nemteasca)

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Dec 18 2008, 05:41 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

O explicatie e:

Fireste ca-i corect cum zici tu. Nu inteleg insa intrebarea. E ca si cum ai intreba daca 2+2 fac 4 sau 6.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 18 2008, 07:01 AM
Mesaj #5

Guests

pai nu e chiar asa firesc neaparat - desi e corect romaneste dupa cate stiu.

in engleza spui "The police are ..." care e ceva de genul "Politia sunt ..." fiindca, nu-i asa, politia e un grup de oameni, nu un individ smile.gif

Citeaza (Ma scuzati... @ Dec 18 2008, 05:41 AM) *
Fireste ca-i corect cum zici tu. Nu inteleg insa intrebarea. E ca si cum ai intreba daca 2+2 fac 4 sau 6.

+Quote Post
Vizitator_mithrill.
mesaj Dec 18 2008, 07:30 AM
Mesaj #6

Guests

Engleza are alte reguli decat romana. Majoritatea oamenilor a plecat. Asa este corect.
Daca in engleza se acorda altfel, e problema englezei, care cica are o gramatica simpla, dar e plina de exceptii.

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Dec 18 2008, 07:54 AM
Mesaj #7

Guests

Eu cred ca cel care a deschis topicul este in clasa a sasea si incearca sa ne arate ca merita sa ia 5 la teza la romana.
Faptul ca sunt multi cei care spun "mama lu Anca" in loc de "mama Ancai", "rosiile e zece lei" in loc de "rosiile sunt zece lei" sau care scriu "intelege-ti ce vreau sa scriu" nu inseamna ca au si dreptate. Denota doar faptul ca unii oameni "e" prosti.
Pentru ca trebuie sa fii prost sa nu intelegi ce te invata in primii 8 ani de scoala!
Asa ca, pustiule, felicitari pentru demonstratia corecta a folosirii variantei de singular a verbului in propozitia ta. Acum incearca sa analizezi sintactic si morfologic tot textul meu. Poate scoti pana la urma un 10.

+Quote Post
Vizitator_adyea.
mesaj Dec 18 2008, 07:55 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Ma scuzati... @ Dec 18 2008, 05:41 AM) *

Majoritatea oamenilor a plecat. Stii prea bine cum se scrie corect...nu vad de ce mai ai nevoie de alte pareri...sau iti place ca lumea sa-ti dea dreptate?

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Dec 18 2008, 08:23 AM
Mesaj #9

Guests

Va provoc: nu aveti curajul sa scrieti 10 pagini pe topicul asta! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Dec 18 2008, 08:30 AM
Mesaj #10

Guests

Domnilor, lucrurile sunt asa simple doar in manual de gramatica la care faceti referire. Daca treceti de acest nivel ucrurile sunt un pic mai complicate. Limba nu e o norma de la Academie, ci o chestie extrem de vie. Trebuie sa recunoastem ca in afara catorva pretiosi majoritatea oamenilor face (sau fac?) acordul faţă de atributul care dă conţinut subiectului abstract de gen "majoritatea". Aşa că, dacă ducem discuţia mai departe decât nivelul manualului de gimnaziu, putem discuta dacă nu cumva regulile gramaticale nu sunt cam închistate într-o schemă care nu corespunde limbii vorbite.

+Quote Post
Vizitator_A.
mesaj Dec 18 2008, 08:30 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Cristi @ Dec 18 2008, 08:23 AM) *
Va provoc: nu aveti curajul sa scrieti 10 pagini pe topicul asta! laugh.gif

Oricand prefer Loganul nostru unei masini germane excl.gif

PS: Vezi acum un milion de pagini.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Dec 18 2008, 08:33 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (adyea @ Dec 18 2008, 07:55 AM) *
Majoritatea oamenilor a plecat. Stii prea bine cum se scrie corect...nu vad de ce mai ai nevoie de alte pareri...sau iti place ca lumea sa-ti dea dreptate?

eu recunosc ca as fi tentat sa spun ''au plecat''....asa ca felicitari adyea ca vorbesti corect gramatical. si sincer, la o prima intrebare muuulti ar merge pe varianta incorecta.

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Dec 18 2008, 10:41 AM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (fefe @ Dec 18 2008, 08:30 AM) *
Domnilor, lucrurile sunt asa simple doar in manual de gramatica la care faceti referire. Daca treceti de acest nivel ucrurile sunt un pic mai complicate. Limba nu e o norma de la Academie, ci o chestie extrem de vie. Trebuie sa recunoastem ca in afara catorva pretiosi majoritatea oamenilor face (sau fac?) acordul faţă de atributul care dă conţinut subiectului abstract de gen "majoritatea". Aşa că, dacă ducem discuţia mai departe decât nivelul manualului de gimnaziu, putem discuta dacă nu cumva regulile gramaticale nu sunt cam închistate într-o schemă care nu corespunde limbii vorbite.

Domnule, aberati. Gramatica este structura limbii, cuvintele sunt doar umplutura. Greselile de gramatica conduc intai la exprimare neclara si, consecutiv, la gandire neclara.

Faptul ca majoritatea oamenilor nu "stiu" sa "socoteste" nu duce la modificarea aritmeticii. Faptul ca habar n-au sa calculeze nu anuleaza algebra. Nu ma arunc in analiza matematica, sigur n-am cu cine.

Fondul de cuvinte intr-adevar evolueaza, insa nu si structura in care sunt prinse aceste cuvinte.

Daca-ti doresti sa te exprimi folosind doar trecutul, prezentul si viitorul, fara acorduri si, cum spuneam, fara structura, e alegerea ta. Te-as sfatui sa ascunzi aceasta alegere personala cand scrii un CV.

In acelasi spirit al inculturii glorioase, va doresc sa va "simteti" bine si "nu mai" "succesuri"!

PS. Sfatul sincer cu CV-ul vi-l dau din simplul motiv ca sunt sigur ca CV-urile noastre nu se vor afla niciodata in aceeasi mapa. Daca as fi avut cea mai mica suspiciune, v-as fi sfatuit vehement: "Scrie frate cum iti place, esprimate! Sa vada si sa stie lumea ca ejti original, nu oaie da turma. De-i dreacu da nenorociti!".

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 18 2008, 04:10 PM
Mesaj #14

Guests

Cum e corect:
Dialog 1
- Cati oameni au plecat deja? intreaba Petre.
- Pai majoritatea a plecat, raspunde Gheorge.

Dialog 2
- Cati oameni au plecat deja? intreaba Petre.
- Pai majoritatea au plecat, raspunde Gheorge.

Se subantelege ca subiectul discutiei sunt "oamenii" nu majoritatea. Se intampla ca cei care au plecat sa constituie o majoritate. Dar nu majoritatea a plecat, cu oamenii care o constituie smile.gif

+Quote Post
iulia_eu
mesaj Dec 18 2008, 07:17 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 502

Citeaza (Ma scuzati... @ Dec 18 2008, 10:41 AM) *
Faptul ca majoritatea oamenilor nu "stiu" sa "socoteste" nu duce la modificarea aritmeticii. Faptul ca habar n-au sa calculeze nu anuleaza algebra. Nu ma arunc in analiza matematica, sigur n-am cu cine.

Fondul de cuvinte intr-adevar evolueaza, insa nu si structura in care sunt prinse aceste cuvinte.

.

greseala devine norma (in limba). asta mi-a spus-o cineva si e adevarat. e o regula cunoscuta. deci cam aberezi... poate ai exagerat cu matematica...

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Dec 19 2008, 12:12 AM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (iulia_eu @ Dec 18 2008, 07:17 PM) *
greseala devine norma (in limba). asta mi-a spus-o cineva si e adevarat. e o regula cunoscuta. deci cam aberezi... poate ai exagerat cu matematica...

Poate n-am fost suficient de clar. Cuvintele evolueaza, scrierea evolueaza. Si aici greseala poate deveni norma. Gramatica este insa structura fixa in care sunt prinse aceste elemente variabile.

Oricum, nu eu aberez. Nu stiu daca observi, dar vorbim de ACORD, si, in speta, de acordul subiectului cu predicatul. Ma rog, o fi prea complicat...

+Quote Post
mikaela82
mesaj Mar 13 2009, 07:21 PM
Mesaj #17

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 18-November 08
Utilizatorul numarul: 4 804

majoritatea oamenilor au pleca blink.gif tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Body.
mesaj Mar 13 2009, 08:14 PM
Mesaj #18

Guests

Majoritatea oamenilor a plecat...
asa e corect intrucat predicatul determina cazul subiectului care este nominativul...din cate tin eu minte de la gramatica elementara nu exista subiect in alte cazuri...

+Quote Post
Vizitator_Miki.
mesaj Mar 13 2009, 08:55 PM
Mesaj #19

Guests

Gramatica Academiei, singura noastră carte de căpătâi când vine vorba de norme gramaticale, ne permite de foarte multe ori să facem acordul logic, nu neapărat cel gramatical. Prin urmare: "Majoritatea (oamenilor) au plecat." este corect.
Putem face un exerciţiu simplu pentru a demonstra:
"Majoritatea copiilor e cuminte." ciudat, nu? Colocă parcă mai bine cu "Majoritatea copiilor sunt cuminţi."
Logica să ne trăiască, altfel devenim hilari şi ridicoli bătând monedă pe hipercorectitudine.
Sară bună dragilor

+Quote Post
Vizitator_Altu'.
mesaj Mar 20 2009, 01:16 PM
Mesaj #20

Guests

Am si eu o "durere" in materie.

<< Ce-s cu astea? >> - E hipercorectitudine cum pretindea unu' cu diplome (pretinse?) sau hiperţopitudine (de la tzoapa) ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 20 2009, 07:04 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Altu' @ Mar 20 2009, 01:16 PM) *
Am si eu o "durere" in materie.

<< Ce-s cu astea? >> - E hipercorectitudine cum pretindea unu' cu diplome (pretinse?) sau hiperţopitudine (de la tzoapa) ?

he he ... da' "oltenisme" de genul:
vreau si eu doua aparate din astia
smile.gif

+Quote Post
Vizitator_MB.
mesaj Oct 24 2010, 06:12 PM
Mesaj #22

Guests

Afla aici cum e corect - Place sau Placea, Membri sau Membrii, Sa fi sau Sa fii. Vorbeste corect limba romana!

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Oct 24 2010, 07:33 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (marius @ Dec 18 2008, 07:54 AM) *
Faptul ca sunt multi cei care spun [...] "rosiile e zece lei" in loc de "rosiile sunt zece lei" [...] nu inseamna ca au si dreptate.

De data asta au. Pluralul bucureştean se aplică doar de la 50 de obiecte în sus. Cu 10 lei nu cumperi în nici un caz 50 de roşii, aşadar e corect "roşiile e zece lei". Dixit.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Oct 24 2010, 07:36 PM
Mesaj #24

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Lancaster @ Oct 24 2010, 08:33 PM) *
De data asta au. Pluralul bucureştean se aplică doar de la 50 de obiecte în sus. Cu 10 lei nu cumperi în nici un caz 50 de roşii, aşadar e corect "roşiile e zece lei". Dixit.

daca ai noroc sa prinzi cherry tomatoes la reduceri , o sa afli ca rosiile sunt 10 lei smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 24 2010, 07:56 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Oct 24 2010, 07:36 PM) *
daca ai noroc sa prinzi cherry tomatoes la reduceri , o sa afli ca rosiile sunt 10 lei smile.gif .

Cherry tomatoes, singurele care au gust. Daca le facem o analiza, vedem ca marimea nu conteaza... Devenim nemuritori, euri de casa din belsug rolleyes.gif Alternative? Sunt, depinde de buzunar. Dar nu vreau sa fiu total off. Deci, alternative este?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Oct 24 2010, 08:01 PM
Mesaj #26

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (omul @ Oct 24 2010, 08:56 PM) *
Cherry tomatoes, singurele care au gust. Daca le facem o analiza, vedem ca marimea nu conteaza... Devenim nemuritori, euri de casa din belsug rolleyes.gif Alternative? Sunt, depinde de buzunar. Dar nu vreau sa fiu total off. Deci, alternative este?

corect e sa spui ca gasesti tot mai greu rosii care se exprima neaos , romaneste . Ceapa de arpagic rar de tot , varza e seaca si are foi groase ....Alternative ? Cum se spune corect ? Hamburgher ?

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 24 2010, 08:12 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Oct 24 2010, 08:01 PM) *
corect e sa spui ca gasesti tot mai greu rosii care se exprima neaos , romaneste . Ceapa de arpagic rar de tot , varza e seaca si are foi groase ....Alternative ? Cum se spune corect ? Hamburgher ?

Caine fierbinte? Bleah. Poate ca sunt eu ciudat, dar bat niste sute de km pentru o leguma de calitate sau o carne fara injectii. Daca cineva mi le-ar aduce la poarta, ar face un ban cinstit. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Marisa.
mesaj Sep 11 2011, 09:50 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Miki @ Mar 13 2009, 08:55 PM) *
Gramatica Academiei, singura noastră carte de căpătâi când vine vorba de norme gramaticale, ne permite de foarte multe ori să facem acordul logic, nu neapărat cel gramatical. Prin urmare: "Majoritatea (oamenilor) au plecat." este corect.
Putem face un exerciţiu simplu pentru a demonstra:
"Majoritatea copiilor e cuminte." ciudat, nu? Colocă parcă mai bine cu "Majoritatea copiilor sunt cuminţi."
Logica să ne trăiască, altfel devenim hilari şi ridicoli bătând monedă pe hipercorectitudine.
Sară bună dragilor

Ce spuneti de expresia: "Majoritatea femeilor este insarcinata"? Hilar, nu?

+Quote Post
Vizitator_Elena.
mesaj Jan 16 2012, 01:07 PM
Mesaj #29

Guests

Corect este: Majoritatea oamenilor au plecat. Subiectul raspunde la o intrebare pe care o pui predicatului, cel care indeplineste o actiune. In cazul nostru actiunea este plecarea. (a pleca, plecare). Cine a plecat? Raspuns: oamnenii. Care oameni? Majoritatea. Deci majoritatea ne arata cantitatea. Este una dintre greselile cel mai des intalnite in limba romana. Din pacate.

+Quote Post
Vizitator_Amalia3.
mesaj Sep 7 2015, 07:45 AM
Mesaj #30

Guests

O explicatie e:

Cred ca era mai ok daca nu dadeai raspunsul corect la intrebare. Sau cel putin era mai amuzant biggrin.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 09:30 AM