IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

27 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greșelile USL, Politică
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 05:56 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 05:30 PM) *
Dle. Warrington,

Asta se întâmplă când nu cunoști istorie. Dacă vroia, Stalin ajungea la malul Atlanticului. Așa că rușii se tem de Vest de nu mai pot.

Dimpotriva, domnul meu, dimpotriva.

Asta se intampla cand cunosti istorie. Cu ce ajungea Stalin la malul Atlanticului, cu avioane furnizate de americani, cu armament furnizat de americani si cu munitie furnizata de americani? tongue.gif

Americanii si-au indeplinit partea lor de intelegere, i-au asteptat pe rusi sa ajunga si ei la Berlin, dar ascendentul obtinut prin furnizarea de armament si munitie nu avea cum sa dispara. Inclusiv cu ocazia blocadei Berlinului, desi rusii au intins coarda cat au putut, invocand litera angajamentelor, n-au avut curajul sa interzica cele 3 culoare de zbor mentionate expres in angajamente.

Pana si francezii, de-obicei destul de fatalai in relatia cu rusii, au aruncat in aer antena aia care impiedica traficul aerian pe (atunci) noul aeroport Tegel, ca dovada ca Stalin nu era capabil de prea multe la vremea respectiva. Era capabil sa stea la el in cusca si sa-si arate coltii, dar cam atat biggrin.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 05:59 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 9 2012, 04:45 PM) *
Eu n-am auzit nici o referire la Moscova in nici un discurs public al niciunui useleu.

Nu te-a invitat Marga la audierile din comisia parlamentara? Sa-i fie rusine! tongue.gif
Nu citesti ce peroreaza Portofelul pe-aici? Sa-ti fie rusine! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 9 2012, 06:36 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 8 2012, 10:36 PM) *
Nici PSD-ul și nici PNL-ul nu sunt îngerași. Departe de mine gândul că va veni lapte și miere. Dar spre deosebire de PD-L și de Băsescu ei au cam condus transformarea României într-un stat de UE.

Uite niste sugestii, daca vrei sa se vada avantajele guvernarii USL, comparativ cu Basescu si PD-L:

1. Sa vina Ponta sa spuna in direct, la o ora de maxima audienta, ca taxa auto a fost pur si simplu o forma de protectionism economic si ca USL n-o va mai introduce in veci si in pururi. Se colecteaza destule accize si TVA din pretul carburantilor, cine circula mai mult plateste evident mai mult, deci nu e nevoie de nici o taxa auto. Esti constient cate voturi i-ar aduce o astfel de masura?

2. Sa promita Ponta, in calitate de interimar la Justitie, ca in 4 ani de guvernare USL fiecare judecator va avea propria lui sala de judecata, unde toate sedintele vor fi inregistrate audio-video si unde respectarea procedurii de catre fiecare judecator in fiecare proces va fi verificata din oficiu si sanctionata daca e cazul.

Decat sa construiasca sali de sport inutile, ca Adrian Nastase si Elena Udrea, guvernul poate smenui la fel de bine bani publici construind sali de judecata. Astfel incat un proces sa dureze 4-6 luni, nu 2 ani ca in prezent.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 9 2012, 06:39 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 05:30 PM) *
Dle. Warrington,

Asta se întâmplă când nu cunoști istorie. Dacă vroia, Stalin ajungea la malul Atlanticului. Așa că rușii se tem de Vest de nu mai pot. Și mai ales de scutul de la Deveselu. Și dacă să sugi chestii de la licurici e politică pro-americană- mă rog...fiecare cu orientarea lui proprie...

Intre "Daca" si "vroia" ai uitat sa adaugi pe cineva.
Restul e ignoranta. Vestul nici nu vrea ca cineva sa se teama de el ca dpdv economic numai un prost jefuieste o banca amenintand cu pistolul. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 9 2012, 11:02 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Vizitator_alina. @ Aug 9 2012, 03:20 PM) *
Dle. portofel,
De unde stiti ca Alin se referea la dvs?

Distinsă Alina,

Nu-mi pasă și nu mă interesează la cine se referea dl.Alin. Numai că trebuie să ai proprietatea termenilor dacă vrei să fi coerent. Iar dl. ALin se pare că habar n-are ce sunt ăia bolșevicii...

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 11:05 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 06:36 PM) *
Uite niste sugestii, daca vrei sa se vada avantajele guvernarii USL, comparativ cu Basescu si PD-L:

1. Sa vina Ponta sa spuna in direct, la o ora de maxima audienta, ca taxa auto a fost pur si simplu o forma de protectionism economic si ca USL n-o va mai introduce in veci si in pururi. Se colecteaza destule accize si TVA din pretul carburantilor, cine circula mai mult plateste evident mai mult, deci nu e nevoie de nici o taxa auto. Esti constient cate voturi i-ar aduce o astfel de masura?

2. Sa promita Ponta, in calitate de interimar la Justitie, ca in 4 ani de guvernare USL fiecare judecator va avea propria lui sala de judecata, unde toate sedintele vor fi inregistrate audio-video si unde respectarea procedurii de catre fiecare judecator in fiecare proces va fi verificata din oficiu si sanctionata daca e cazul.

Decat sa construiasca sali de sport inutile, ca Adrian Nastase si Elena Udrea, guvernul poate smenui la fel de bine bani publici construind sali de judecata. Astfel incat un proces sa dureze 4-6 luni, nu 2 ani ca in prezent.

Dle. Warrington,

Nu sunt dl. Ponta așa că va trebui să i te adresezi direct. Taxa auto iarăși mă lasă rece pentru că circul cu taxiul- când am bani- sau pe jos- când nu. Cât despre justiție , eu plusez. Aș dori să văd justiția română informatizată cu o bază de date unde să nu mai dispară în mod misterios nici un dosar.

+Quote Post
mesaj Aug 9 2012, 11:13 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 05:56 PM) *
Dimpotriva, domnul meu, dimpotriva.

Asta se intampla cand cunosti istorie. Cu ce ajungea Stalin la malul Atlanticului, cu avioane furnizate de americani, cu armament furnizat de americani si cu munitie furnizata de americani? tongue.gif

Americanii si-au indeplinit partea lor de intelegere, i-au asteptat pe rusi sa ajunga si ei la Berlin, dar ascendentul obtinut prin furnizarea de armament si munitie nu avea cum sa dispara. Inclusiv cu ocazia blocadei Berlinului, desi rusii au intins coarda cat au putut, invocand litera angajamentelor, n-au avut curajul sa interzica cele 3 culoare de zbor mentionate expres in angajamente.

Pana si francezii, de-obicei destul de fatalai in relatia cu rusii, au aruncat in aer antena aia care impiedica traficul aerian pe (atunci) noul aeroport Tegel, ca dovada ca Stalin nu era capabil de prea multe la vremea respectiva. Era capabil sa stea la el in cusca si sa-si arate coltii, dar cam atat biggrin.gif

Dle. Warrington, e clar că nu prea le ai cu istoria. Rușii au ajuns un pic cam devreme la Berlin- și nici T34 și nici KV-ul sau IS-ul nu erau exact tancuri făcute de americani- așa cum nici Katiușele nu erau lansatoare de rachete americane. Ținând seama de faptul că Partidul Comunist Francez era cam singurul partid care domina Franța la vremea respectivă nu cred că ar fi fost chiar o problemă pentru Jukov sau Koniev să-și ducă diviziile pe malul Atlanticului. Atâta doar că Stalin și-a respectat înțelegerile- sprijinindu-l de exemplu pe De Gaulle față de Maurice Thorez- liderul comunist francez. Mai mult, atunci când comuniștii greci puteau captura Grecia - cei care i-au sprijinit n-au fost rușii- pentru că astăzi Grecia ar fi fost comunistă- ci iugoslavii. Cred că cunoști faptul că englezii au trebuit să intervină direct în Grecia și să bombardeze Atena- pentru că armata regală greacă era terminată. Generalul Scobie a purtat lupte puternice pe teritoriul grec nu cu naziștii- ci cu comuniștii. Care, dacă ar fi fost chiar sprijiniți de ruși i-ar fi terminat pe englezi

+Quote Post
Vizitator_iosif vissarionovici.
mesaj Aug 10 2012, 05:59 AM
Mesaj #38

Guests

N-am ajuns la Atlantic in 1945 pentru ca stiam ca americanii finalizasera cu succes proiectul Manhattan si i-am lasat sa foloseasca rezultatele pe japonezi. Asa ca atunci cand Truman mi-a spus la Postdam ca detin o arma noua si nemaivazuta era sa ma pufneasca rasul si sa-i arat poze mai bune decat avea el de la Alamogordo...
Cam asa si cu discipolii mei din usele si ultimele trei luni, le este frica de poze, daca apar?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 10 2012, 06:19 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 11:13 PM) *
Dle. Warrington, e clar că nu prea le ai cu istoria. Rușii au ajuns un pic cam devreme la Berlin- și nici T34 și nici KV-ul sau IS-ul nu erau exact tancuri făcute de americani- așa cum nici Katiușele nu erau lansatoare de rachete americane. Ținând seama de faptul că Partidul Comunist Francez era cam singurul partid care domina Franța la vremea respectivă nu cred că ar fi fost chiar o problemă pentru Jukov sau Koniev să-și ducă diviziile pe malul Atlanticului. Atâta doar că Stalin și-a respectat înțelegerile- sprijinindu-l de exemplu pe De Gaulle față de Maurice Thorez- liderul comunist francez. Mai mult, atunci când comuniștii greci puteau captura Grecia - cei care i-au sprijinit n-au fost rușii- pentru că astăzi Grecia ar fi fost comunistă- ci iugoslavii. Cred că cunoști faptul că englezii au trebuit să intervină direct în Grecia și să bombardeze Atena- pentru că armata regală greacă era terminată. Generalul Scobie a purtat lupte puternice pe teritoriul grec nu cu naziștii- ci cu comuniștii. Care, dacă ar fi fost chiar sprijiniți de ruși i-ar fi terminat pe englezi

Fiecare interpreteaza cum vrea..Americanii aveau forta de a ajunge direct la Berlin dar fiindca nu era politic corect se plimbau in cercuri prin Franta si Belgia si i-au lasat pe rusi.
Patton astepta semnalul dar degeaba..Pana si Parisul a fost revendicat de Montgomery desi Patton putea sa-l ia oricand..

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 10 2012, 06:36 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 9 2012, 05:59 PM) *
Nu te-a invitat Marga la audierile din comisia parlamentara? Sa-i fie rusine! tongue.gif
Nu citesti ce peroreaza Portofelul pe-aici? Sa-ti fie rusine! tongue.gif

Nu, nu am fost invitat la nici o audiere. Daca ai fost te rog lamureste-ma cum a recunoscut Marga ca vrea sa dea tara pa mana rusilor.

Nu stiu ce hram poarta postacii de pe forumul asta, habar n-am daca vreunul e membru cu putere de decizie la uselei dar, oricum, ce posteaza pe aici e apa de ploaie ataa timp cat nu semneaza nimic tongue.gif

Inca o data, mie teoria conspiratiei cu ivanii lui putinica mi se pare o aberatie crunta, de genul celor pe car ele scoti cand nu mai ai nici un fel de munitie cu care sa tragi in adversar.

Tot ce am vazut eu a fost o miscare inteligenta din partea ivanilor. Au dat de inteles ca ar sustine una din factiuni tocmai ca sa puna gaz pe foc.

Pana acum baselu' le-a cam facut jocul. Atitudinea lui fata de ivani alimenteaza bine mersi paranoia lor innascuta. Putinica are un motiv sa spuna poporului lui "vedeti, UE ne ataca sunt contra noastra, vor sa ne scoata din sfera noastra de influenta <<legitima>>" s.a.m.d.
Daca ar veni la putere altcineva, care cobori tonul discursului, o parte din propaganda ivanilor s-ar volatiliza.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 07:07 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 10 2012, 06:36 AM) *
Pana acum baselu' le-a cam facut jocul. Atitudinea lui fata de ivani alimenteaza bine mersi paranoia lor innascuta. Putinica are un motiv sa spuna poporului lui "vedeti, UE ne ataca sunt contra noastra, vor sa ne scoata din sfera noastra de influenta <<legitima>>" s.a.m.d.
Daca ar veni la putere altcineva, care cobori tonul discursului, o parte din propaganda ivanilor s-ar volatiliza.

Trebuie sa recunosc ca propaganda ta pro-rusa e mai subtila. Atat de subtila, incat ma intreb daca nu cumva tu chiar crezi sincer in ceea ce scrii tongue.gif

Deci, dupa parerea ta, la diferenta de dimensiune si populatie dintre cele doua tari, Putin are nevoie de scuze furnizate de comportamentul lui Basescu pentru a-si legitima o presupusa atitudine anti-europeana in fata propriilor supusi ? biggrin.gif

Au disparut Siria si Iranul de pe agenda internationala, de ajunge Putin sa aiba nevoie de Romania ca pretext? tongue.gif Sau parerea ta ar fi ca Putin trebuie sa primeasca si cealalta jumatate de Moldova (aia de la vest de Prut) de dragul bunelor relatii cu Federatia Rusa?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 07:16 AM
Mesaj #42

Guests

nu cred că ar fi fost chiar o problemă pentru Jukov sau Koniev să-și ducă diviziile pe malul Atlanticului.

Da, daca ar fi fost dispusi sa inceapa un nou razboi, de data asta impotriva americanilor.

Pe care propaganda de pe vremea lui Brejnev (pe care o stapanesti remarcabil, din cate se vede) pretinde ca rusii l-ar fi castigat.

Atâta doar că Stalin și-a respectat înțelegerile- sprijinindu-l de exemplu pe De Gaulle față de Maurice Thorez- liderul comunist francez. [...]
englezii au trebuit să intervină direct în Grecia și să bombardeze Atena- pentru că armata regală greacă era terminată. Generalul Scobie a purtat lupte puternice pe teritoriul grec nu cu naziștii- ci cu comuniștii.

Da, fiecare si-a facut ordine in propria curte, ce ti se pare asa neobisnuit?

Si rusii au avut de impus comunismul cu tancurile in Ungaria in 1956, fara ca americanii sa intervina. Desi cu numai un an inainte, se intelesesera asupra neutralitatii Austriei si restabilisera statul din 1937.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 10 2012, 08:48 AM
Mesaj #43

Guests

domnule Vizitator_Warrington nu exista pranz gratis dar exista pranz platit triplu. Noi romanii nu ne prea permitem sa platim gazu la pret de super lux. Daca sunt in principiu de acord cu dumneata ca un gaz foarte ieftin poate e un motiv de ingrijorare atunci si un gaz foarte scump e e cu siguranta un motiv de ingrijorare.

Eu nu inteleg un lucru de ce probasistii tin motis ca Romania sa intre in stare de razboi cu Rusia?
Orice incercare a USL de a normaliza relatiile cu Rusia sunt oprite cu urlete disperate din partea probasistilor.
Basescu personal isi ia un nume de glorie in a jigni si scuipa Rusia minim o data pe an ca sa fie sigur ca nu putem avea relatii normale cu ei.
Eu nu am vazut rusi urcati pe tancuri sa intre in Romania in ultimii 70 de ani.
Am vazut in schimb rusi urcati pe "baxuri de dolari" care doreau sa intre in Romania in ultimii 20 de ani ca sa creeze locuri de munca si au fost blocati de urletele descreierete ale unei anumite portiuni din spectrul politic.
Din partea mea si rusii ca si chinezii, indienii, englezii, americanii , evreii etc. pot veni oricand cu bani in Romania.
Chestia cu rusii este una din cele 4-5 teme care apar automat si obligatoriu in tematica oricarui postac platit de basescu si care este aruncata in ochii populatiei ca sa creeze o perdea de fum dupa care probasistii sa santajeze, terorizeze cu dosarele penale si interceptarile si sa manipuleze totul inclusiv cum sa vazut extraordinar de clar si Curtea Constitutionala.
Ar mai fi alte perdele de fum:
- antonescu doarme non
- iliescu conduce romania (ha haha - rar chestie mai ridicola, nu am vazut nici un provbasist niciodata capabil sa argumenteze chestia asta care este insa aruncata nonstop in orice discutie)
- voiculescu conduce romania
- basescu e un mesia salvatorul Romaniei: The one and only
- usl-ul ne vinde sclavi la rusi
- usl-ul vrea sa nationalizeze casele si pamanturile populatiei (asta este una mai noua)
- usl-ul nu are solutii (desi chestia propusa de USL cu plata TVA la incasarea facturii e absolut geniala si face mai mult decat toate "masurile anticriza" ale Boc sluga preaumila a lui Basescu)

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 10 2012, 10:37 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 10 2012, 07:07 AM) *
Trebuie sa recunosc ca propaganda ta pro-rusa e mai subtila. Atat de subtila, incat ma intreb daca nu cumva tu chiar crezi sincer in ceea ce scrii tongue.gif

Bine, eu credeam ca discutam rational. Vad ca tu cataloghezi drept agent de influenta rus pe oricine te contrazice.

Citeaza
Deci, dupa parerea ta, la diferenta de dimensiune si populatie dintre cele doua tari, Putin are nevoie de scuze furnizate de comportamentul lui Basescu pentru a-si legitima o presupusa atitudine anti-europeana in fata propriilor supusi ? biggrin.gif

Nu vad legatura dintre dimensiunea tarii si nevoia de legitimitate a liderului fata de popor. De ce e mai scazuta la tarile mari?

Citeaza
Au disparut Siria si Iranul de pe agenda internationala, de ajunge Putin sa aiba nevoie de Romania ca pretext? tongue.gif Sau parerea ta ar fi ca Putin trebuie sa primeasca si cealalta jumatate de Moldova (aia de la vest de Prut) de dragul bunelor relatii cu Federatia Rusa?

Siria si Iranul nu-s in UE. In testamentul lui Petru babanu' parca se mentiona faptul ca mai intai trebuie sa invrajbesti o pate a inamicilor tai impotriva restului pentru ca mai apoi sa poti sa ii domini.
Daca toate tarile UE au o atitudine unitara fata de rusi totul ar fi OK. Daca apar capete istetze ca baselu'... go figure.

Una peste alta, dialogul dintre oameni normali si basisti suna cam asa:

ON: "Nu mai bazai, bah, ursu' ca se supara si o incasezi."
B : "Ce, mah, tu tii cu ursu'?"

Politica anti-urseasca admit. Politica idioata mai putin. Baselu' a provocat in stilul lui caracteristic pe multa lume si asta inutil. Sau cum spun unii: a pierdut niste ocazii de a tacea.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 10:54 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 10 2012, 10:37 AM) *
Una peste alta, dialogul dintre oameni normali si basisti suna cam asa:

ON: "Nu mai bazai, bah, ursu' ca se supara si o incasezi."
B : "Ce, mah, tu tii cu ursu'?"

Atat timp cat foste teritorii romanesti, cu populatie romaneasca, se afla si in azi in sfera de influenta ruseasca, atitudinea "nu mai bazai ursu" denota exact suflet de sluga.

Toata istoria si toata psihologia demonstreaza ca reactia corecta inpotriva agresiunii este riposta. Dar n-ai fi roman daca n-ai tine predici de tipul "capul plecat sabia nu-l taie".

Rusia elibera fara nici o jena pasapoarte rusofonilor din Moldova, dar Basescu nu trebuia sa faca la fel, ca sa nu supere Rusia, nu?

Esti mai rau ca Marga, esti unu' din aia pe care daca-l scuipa cineva, incearca sa zambeasca, numai sa nu ia si vreo doua dupa ceafa.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 10:58 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 10 2012, 10:37 AM) *
Vad ca tu cataloghezi drept agent de influenta rus pe oricine te contrazice.

Nu esti agent de influenta rus, degeaba de umfli in pene. Agenti de influenta rusi sunt Andrei Marga, Cozmin Gusa si cativa ziaristi pe care-i vezi toata ziua la Realitatea si Antena 3.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 10:59 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 10 2012, 10:54 AM) *
inpotriva

impotriva, scuze.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 10 2012, 11:35 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 10 2012, 08:48 AM) *
domnule Vizitator_Warrington nu exista pranz gratis dar exista pranz platit triplu. Noi romanii nu ne prea permitem sa platim gazu la pret de super lux. Daca sunt in principiu de acord cu dumneata ca un gaz foarte ieftin poate e un motiv de ingrijorare atunci si un gaz foarte scump e e cu siguranta un motiv de ingrijorare.

Eu nu inteleg un lucru de ce probasistii tin motis ca Romania sa intre in stare de razboi cu Rusia?
Orice incercare a USL de a normaliza relatiile cu Rusia sunt oprite cu urlete disperate din partea probasistilor.
Basescu personal isi ia un nume de glorie in a jigni si scuipa Rusia minim o data pe an ca sa fie sigur ca nu putem avea relatii normale cu ei.
Am vazut in schimb rusi urcati pe "baxuri de dolari" care doreau sa intre in Romania in ultimii 20 de ani ca sa creeze locuri de munca si au fost blocati de urletele descreierete ale unei anumite portiuni din spectrul politic.
Din partea mea si rusii ca si chinezii, indienii, englezii, americanii , evreii etc. pot veni oricand cu bani in Romania.
Chestia cu rusii este una din cele 4-5 teme care apar automat si obligatoriu in tematica oricarui postac platit de basescu si care este aruncata in ochii populatiei ca sa creeze o perdea de fum dupa care probasistii sa santajeze, terorizeze cu dosarele penale si interceptarile si sa manipuleze totul inclusiv cum sa vazut extraordinar de clar si Curtea Constitutionala.
- antonescu doarme non
- iliescu conduce romania (ha haha - rar chestie mai ridicola, nu am vazut nici un provbasist niciodata capabil sa argumenteze chestia asta care este insa aruncata nonstop in orice discutie)
- usl-ul vrea sa nationalizeze casele si pamanturile populatiei (asta este una mai noua)
- usl-ul nu are solutii (desi chestia propusa de USL cu plata TVA la incasarea facturii e absolut geniala si face mai mult decat toate "masurile anticriza" ale Boc sluga preaumila a lui Basescu)

- antonescu s-a prezentat cu intarziere la "datoria" sa de presedinte (interimar) cu o scuza oarecum (sa fiu indulgent) penibila. Cine se scuza se acuza n-asa?

- iliescu, in calitatea sa de "fost" in toate functiile ar trebui, ca un pensionar onorabil, sa declare public ce a facut el in functie, cu analizele de rigoare, nu ce ar trebui sa faca altii.

- aici ai dreptate, antenele cu adunatura lor de "politicanti" apartin lui R. Murdoch care se pare ca n-are nici in clin nici in maneca cu politichia damboviteana nici trecut "interesant" nici interese pecuniare "pe sub masa" in Romania.

- basescu nu este mesia sau salvatorul ci e un pic diferit de restul turmei, fie in bine fie in rau, in mod egal.
Si nu, nu sunt "basist" precum s-ar crede; omul asta mi-a desteptat un pic interesul, atat.

- usl-ul nu ne vinde sclavi la rusi, e adevarat, nu pentru ca n-ar vrea ci pentru ca sunt comercianti prosti. Ofera "marfa" la repezeala primului cumparator, la jumatate din pret. Deh, marfa furata. laugh.gif
Romanul n-a excelat niciodata in istorie ca si comerciant, s-a bazat doar pe noroc, vezi "sinteza zilei" cu Danila Prepeleac.

- asta cu nationalizarea n-am auzit-o dar pe aici pe forum, un fervent sustinator al usl-ului afirma ca daca o comisie de improprietarire a comis o ilegalitate punand in posesie o persoana fara drept atunci nici cei ce au dreptul nu trebuie repusi in posesie (asta fiind o alta ilegalitate). Se pare ca respectivul ignora un principiu de drept (principiu, axioma, postulat, nu o lege anume) care afirma ca (virgula) comiterea unei infractiuni nu justifica / autorizeaza comiterea alteia.

- usl-ul are solutii, aia cu tva la incasare e fantastica, hai sa platim pensii si salarii la bugetari in ritmul in care "privatul" incaseaza facturi, poate asa, pentru ca un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie, pensionarii si bugetarii vor pricepe ce e aia economie de piata.

Apropo de "sacii cu bani" si pranzul gratis, sa-ti zic o chestie aflata din gura unui evreu (astia le-or fi avand cu comertul?): se zice ca sexul nu reprezinta niciodata un mijloc de plata, se face din placere dar daca cineva iti ofera bani sau altceva "din prietenie" sa stii ca acela iti va cere mai tarziu ceva in schimb. Si iti va cere mult mai mult decat ti-a oferit. Si mai rau, daca nu iti cere nimic in schimb, toata viata va putea sa afirme ca ti-a dat fara sa-ti ceara nimic in schimb deci a fost om de omenie si ti-a facut o favoare iar tu nu poti nega asta niciodata, pricepi? Gandeste-te la majorarile de salarii mancate de inflatie / curs de schimb; poti afirma ca guvernul n-a dat?! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 10 2012, 12:20 PM
Mesaj #49

Guests

- antonescu doarme non

Daca pe tine nu te supara ce a facut rusii 'pentru' noi e treaba ta.Altii gandesc altfel.
Vestul a avut zeci de ani de razboi rece cu rusii desi nu au fost niciodata controlati de ei.
Asa ca eu,ca roman,am mai multe motive sa fiu circumspect sau chiar sa le port pica fiindca tatal meu nu a apucat niciodata democratia.
Le port pica,nu pot sa-i sufar,incerc sa nu aud de ei,nu m-as duce niciodata sa-i vizitez si prefer sa pastram doar relatii diplomatice si comerciale minime cu ei.
La fel si culoarea rosie (in ceea ce priveste politica).Nu-mi vine sa cred ca dupa ani de rosu,psdisti au pastrat culoarea asta.Sa vomiti,nu alta..

Antonescu...si-a atras imaginea asta fiindca a lipsit tot timpul din parlament.Nu a venit,nu a participat,nu a propus nimic.Spunea cineva ca,de cand e Antonescu parlamentar toate salariile lui acumulate ajung la 1 milion de Euro (sau parca mai mult).Pe ce???

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 10 2012, 12:53 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 10 2012, 10:54 AM) *
Ai auzit expresia "suflet de sluga"? Ia uita-te intr-o oglinda, poate ti se pare familiara cu ocazia asta.

Atat timp cat foste teritorii romanesti, cu populatie romaneasca, se afla si in azi in sfera de influenta ruseasca, atitudinea "nu mai bazai ursu" denota exact suflet de sluga.

Toata istoria si toata psihologia demonstreaza ca reactia corecta inpotriva agresiunii este riposta. Dar n-ai fi roman daca n-ai tine predici de tipul "capul plecat sabia nu-l taie".

Rusia elibera fara nici o jena pasapoarte rusofonilor din Moldova, dar Basescu nu trebuia sa faca la fel, ca sa nu supere Rusia, nu?

Esti mai rau ca Marga, esti unu' din aia pe care daca-l scuipa cineva, incearca sa zambeasca, numai sa nu ia si vreo doua dupa ceafa.

Eu n-am recurs la atacuri la persoana aici pe forum dar vad ca tu ai un exemplu bun in suspendatul nostru.

Reactia corecta impotriva agresiunii e riposta, cu asta sunt de acord cu tine. Cu o singura remarca: riposta sa aiba loc imediat sau la scurt timp dupa agresiune. Altfel e ca-n bancul cu Ion si cu Zoltan:

Din senin Ion ii da o palma lui Zoltan.
Z: de ce ai dat mah
I: ca voi ungurii l-ati omorat pe Avram Iancu
Z: pai da mah, dar asta a fost acu' 100 de ani
I: da, mah dar eu acum am aflat.

Romania in UE are obligatii fata de UE nu fata de Rusia referitor la eliberarea pasapoartelor. Si mai e ceva: acordarea nediscriminata sau pe spaga a pasapoartelor ptr. moldoveni. Eu iti gasesc o groaza care, desi cu pasaport romanesc nu stiu o boaba de romana sau chiar daca stiu tot ruseste prefera sa vorbeasca.

Eu, daca ma scuipa o gorila de 2 metri ma sterg si o tai de acolo. Tu, in aceeasi situatie il provoci ca sa te mai scuipe o data.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 10 2012, 12:54 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 10 2012, 10:58 AM) *
Nu esti agent de influenta rus, degeaba de umfli in pene. Agenti de influenta rusi sunt Andrei Marga, Cozmin Gusa si cativa ziaristi pe care-i vezi toata ziua la Realitatea si Antena 3.

Tu esti genul de mujic care daca-i baiatul primarului ii violeaza fiica se consoleaza cu "asa a fost scris".
Nici macar rusii n-au nevoie de astfel de agenti de influenta tongue.gif

E foarte greu ptr tine sa exprimi idei si sa nu ataci persoana, nu-i asa? Poate ptr. ca nu ai idei.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 10 2012, 01:06 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 10 2012, 12:53 PM) *
Eu, daca ma scuipa o gorila de 2 metri ma sterg si o tai de acolo. Tu, in aceeasi situatie il provoci ca sa te mai scuipe o data.

Dar asta nu inseamna ca toata viata o sa fug de gorila.
Ori fac un gard ori ma imprietenesc cu elefantul sa-mi tina el partea cand vine gorila.

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Aug 10 2012, 01:47 PM
Mesaj #53

Guests

Aici ai dreptate: pauker&co au venit in tancuri. De aia nu i-ai vazut. Sau pentru ca multi nu erau ei chiar rusi? dry.gif Dreaq, o iau pe urmele lui Sova... dry.gif

Noi romanii nu ne prea permitem sa platim gazu la pret de super lux.

Ce dreaq sa faci cand traiesti intr-o Uniune Europeana han.dic.a.pata, "trasa" la randul ei de o locomotiva "curva"?

+Quote Post
Vizitator_nepotu' clontz.
mesaj Aug 10 2012, 04:21 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (baba cloanta @ Aug 10 2012, 01:47 PM) *
Ce dreaq sa faci cand traiesti intr-o Uniune Europeana han.dic.a.pata, "trasa" la randul ei de o locomotiva "curva"?

sa inchizi frontierele, sa nationalizezi, sa federalizezi/cantonezi Romania, sa faci o organizare politica de la 0 pe model islandez-elvetian, sa bagi la racoare pentru 2 ani pe toti politicienii cu activitate de mai mult de 4 ani, timp in care ai iei la puricat, poate afli ceva interesant sau faci un film de oscar, apoi poti sa cumperi cai si sa ari ogoarele, sa plantezi vie si pomi fructiferi, sa expulzezi toti azilantii si pe cei cu dubla cetatenie (daca nu renunta la a doua)...prostii de-astea, vezi si tu ce iese, zi-mi si mie dupe aia wink.gif

restul ue isi cedeaza suveranitatea curand, asa e trendu', deci vor fi un mare stat federal din punct de vedere economic mai intai, apoi si administrativ, cu un singur parlament corupt, la briucsel, si care o sa le zica ce sa faca, ca ei singuri se vede treaba ca nu stiu

aaaa, mai ie o varianta, cica daca iese usl, ne ia asia sub aripa si ne face pluia mare la toti dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 05:00 PM
Mesaj #55

Guests

Cu o singura remarca: riposta sa aiba loc imediat sau la scurt timp dupa agresiune. Altfel e ca-n bancul cu Ion si cu Zoltan:

Din senin Ion ii da o palma lui Zoltan.
Z: de ce ai dat mah
I: ca voi ungurii l-ati omorat pe Avram Iancu
Z: pai da mah, dar asta a fost acu' 100 de ani
I: da, mah dar eu acum am aflat.

Nu cred ca intelegi peisajul: R.Moldova este acum in mijlocul unei dispute intre Est si Vest. Atitudinea mea fata de rusi nu deriva din ce-au facut ei la 1812, Romania nici nu exista pe vremea aia. Atitudinea mea fata de rusi deriva din ce fac ei astazi.

Nu stiu ce background ai, poate esti nascut si crescut in Oltenia, poate toate rudele tale sunt acolo, poate tie Basarabia si Bucovina nu-ti spun nimic in afara de ce-ai citit in cartile de istorie, poate le tratezi cu tot atat interes ca pe Carinthia si Carniola, adica pur academic. Dar incearca sa intelegi ca exista romani pentru care Basarabia si Bucovina conteaza, iar in eventualitatea unui nou Razboi Rece, cortina de fier trebuie sa fie pe Nistru, nu pe Prut.

Romania in UE are obligatii fata de UE nu fata de Rusia referitor la eliberarea pasapoartelor. Si mai e ceva: acordarea nediscriminata sau pe spaga a pasapoartelor ptr. moldoveni. Eu iti gasesc o groaza care, desi cu pasaport romanesc nu stiu o boaba de romana sau chiar daca stiu tot ruseste prefera sa vorbeasca.

Dupa mintea ta, daca exista politisti corupti, solutia e sa desfiintam Politia?

Cat despre "obligatii fata de UE", ai habar cate pasapoarte acorda anual Germania sau Franta unor persoane care nu s-au nascut pe teritoriile lor? Romania nu face nimic neobisnuit, chiar daca prin acordarea de pasapoarte cetatenilor moldoveni irita Rusia.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 10 2012, 05:07 PM
Mesaj #56

Guests

Eu, daca ma scuipa o gorila de 2 metri ma sterg si o tai de acolo.

Si data viitoare o sa te scuipe din nou. Chiar si fara motiv, doar ca sa se distreze cand te vede luand-o la fuga.
Tu, in aceeasi situatie il provoci ca sa te mai scuipe o data.

Nu, eu in aceeasi situatie am la mine o bata de baseball, pe care gorila va fi ulterior tentata sa o trateze cu un oarecare respect, dupa ce ia contact cu ea prima data tongue.gif

Si mai tarziu, de cate ori va vedea ca am la mine bata de baseball, va inghiti in sec si se va abtine sa mai scuipe tongue.gif . Asa merg lucrurile in lumea reala, daca vrei sa nu te scuipe toti.

+Quote Post
mesaj Aug 10 2012, 10:09 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 10 2012, 06:19 AM) *
Fiecare interpreteaza cum vrea..Americanii aveau forta de a ajunge direct la Berlin dar fiindca nu era politic corect se plimbau in cercuri prin Franta si Belgia si i-au lasat pe rusi.
Patton astepta semnalul dar degeaba..Pana si Parisul a fost revendicat de Montgomery desi Patton putea sa-l ia oricand..

Dle. Nae, ofensiva din Ardeni i-ar fi aruncat pe americani înapoi în Atlantic dacă nu erau rușii. Asta o știe orice copchil. În plus, Parisul a fost eliberat, totuși de Lattre de Tassigny- și chiar recomand tuturor de pe acest forum- pentru că este un moment de istorie- discursul lui de Gaulle în Paris- îl găsiți pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=olg7AXaLni4

+Quote Post
mesaj Aug 10 2012, 10:11 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 9 2012, 03:00 PM) *
(Am refacut tot dialogul, ca sa caut ceva jigniri, greseli de logica, etc.)

Bun: 'mneata zici că Băsescu e un ipocrit (când vine vorba despre popor), iar eu zic ca toată clasa politică e identică din punctul ăsta de vedere. Dar nu numai clasa politică din primul eșalon, ci si ra-hații din spatele lor, plus activiștii și trepădușii (nu mă pune să-ți definesc termenul), toți sunt cu ochii la cașcavalul comun, dar cu scopul de a-și taia, numai pt ei, felii cât mai mari si mai multe. Chestia nu ar fi pe deplin de ne-înțeles, însă fii mă! cinstit și recunoaște treaba asta, nu o da în demagogie și patriotism de cîte ori vine cineva și te ia la întrebări despre averea ta și-a lu' mătușă-ta făcută din salariu de funcționar public/respectiv pensie...

(Faptul că te suspectez că esti doar un trepăduș, ori mic activist usl, inseamnă pt tine o jignire? Fii liniștit, există jigniri și mai mari)

Dle. Laur, vorba dnei. ALina- ești chiar sigur că vorbești cu cine trebuie ? Eu mă îndoiesc.

+Quote Post
mesaj Aug 10 2012, 10:16 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 10 2012, 07:16 AM) *
Da, daca ar fi fost dispusi sa inceapa un nou razboi, de data asta impotriva americanilor.

Pe care propaganda de pe vremea lui Brejnev (pe care o stapanesti remarcabil, din cate se vede) pretinde ca rusii l-ar fi castigat.

Da, fiecare si-a facut ordine in propria curte, ce ti se pare asa neobisnuit?

Si rusii au avut de impus comunismul cu tancurile in Ungaria in 1956, fara ca americanii sa intervina. Desi cu numai un an inainte, se intelesesera asupra neutralitatii Austriei si restabilisera statul din 1937.

Dle. Warrington,

Revenim la istorie, da ? 1956 se numește Hrușciov- Stalin murise cu 3 ani înainte, da ? Ar fi de discutat aici și vrăjelile Europei Libere la adresa maghiarilor și faptul că americanii nu au sprijinit cu nimic revoluția maghiară- ceea ce înseamnă și azi că lasă proști ca Băsescu să se manifeste- după care declară prietenia cimentată în WW II între poporul rus și poporul american.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 10 2012, 10:52 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 10 2012, 10:09 PM) *
Dle. Nae, ofensiva din Ardeni i-ar fi aruncat pe americani înapoi în Atlantic dacă nu erau rușii. Asta o știe orice copchil. În plus, Parisul a fost eliberat, totuși de Lattre de Tassigny- și chiar recomand tuturor de pe acest forum- pentru că este un moment de istorie- discursul lui de Gaulle în Paris- îl găsiți pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=olg7AXaLni4

Asa cum am spus,depinde din ce unghi privesti
In timp ce rusii se bateau cu niste sentinele (nrul soldatilor germani ramasi in Europa de Est),americanii debarcau in Franta,eliberau Africa,Mediterana si se bateau si in Pacific.
Patton a ocolit Parisul lasand 'onoarea' simbolica unui francez pe nume Leclerc desi britanicii il asuma pe Montgomery..

+Quote Post

27 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 11:53 AM