IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dovada existentei lui Dumnezeu.
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 16 2009, 12:03 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (olandezu @ Nov 16 2009, 09:38 AM) *
care? (apropos, sunt mai multi, dar numai unul s-a relevat?)
cui s-a relevat?
e verificabil evenimentul? cum? pot si eu repeta verificarea si sa ajung la aceleasi rezultate?

Sigur ca e verificabil, prin credinta!
Crezi, il vezi. Nu crezi, nu-l vezi.
Crezi?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_filip.
mesaj Nov 18 2009, 05:30 PM
Mesaj #92

Guests

Am vorbit cu un preot despre existenta lui Dumnezeu pe cand eram in perioada liceului [acum vreo 7ani] si acesta mi-a spus asa :

Daca Dumnezeu exista si cred in el = am castigat
Daca Dumnezeu exista si nu cred in el = am pierdut
Daca Dumnezeu nu exista si cred in el = nu am castigat la fel cum nici nu am pierdut
Daca Dumnezeu nu exista si nu cred in el = la fel, nu am cadtigat cum nici nu am pierdut nimic

Dupa aceasta pledoarie ma intreaba care din cele 4 variante imi este in avantaj ?

mi s-a parut hilar smile.gif)

Cum ar fi sa cred in Dumnezeu doar pt ca "nu am de ales" ? (pt ca din cele 4 variante cam asa s-ar deduce, ca daca e sa crezi si el exista - te-ai scos, iar daca e sa nu existe - e un fel de "asta e!")

I-am spus : "Şi dvs, şi eu suntem atei. Singura diferenţă e că eu merg până la capăt, iar dvs. va poticniti la ultimul zeu."

ipocrizia e cea mai aiurea trasatura a caracterului uman, parerea mea . nu suport asta! . Iar sa crezi in ceva ce iti este indoctrinat practic fara o baza reala pe care TU sa "pui mana" - mi se pare imbecilitate .

cam atat smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 18 2009, 08:04 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (filip @ Nov 18 2009, 05:30 PM) *
Am vorbit cu un preot despre existenta lui Dumnezeu pe cand eram in perioada liceului [acum vreo 7ani] si acesta mi-a spus asa :

Daca Dumnezeu exista si cred in el = am castigat
Daca Dumnezeu exista si nu cred in el = am pierdut
Daca Dumnezeu nu exista si cred in el = nu am castigat la fel cum nici nu am pierdut
Daca Dumnezeu nu exista si nu cred in el = la fel, nu am cadtigat cum nici nu am pierdut nimic

Dupa aceasta pledoarie ma intreaba care din cele 4 variante imi este in avantaj ?

mi s-a parut hilar smile.gif)

Cum ar fi sa cred in Dumnezeu doar pt ca "nu am de ales" ? (pt ca din cele 4 variante cam asa s-ar deduce, ca daca e sa crezi si el exista - te-ai scos, iar daca e sa nu existe - e un fel de "asta e!")

I-am spus : "Şi dvs, şi eu suntem atei. Singura diferenţă e că eu merg până la capăt, iar dvs. va poticniti la ultimul zeu."

ipocrizia e cea mai aiurea trasatura a caracterului uman, parerea mea . nu suport asta! . Iar sa crezi in ceva ce iti este indoctrinat practic fara o baza reala pe care TU sa "pui mana" - mi se pare imbecilitate .

cam atat smile.gif

Tie ti-a spus vreodata mama sa nu furi cand erai mic? Daca da, eu cred ca te-a indoctrinat. Trebuia sa iti spuna: daca furi, vezi sa nu te prinda.

+Quote Post
pcritique
mesaj Nov 18 2009, 09:40 PM
Mesaj #94

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (Andrei @ Nov 18 2009, 08:04 PM) *
Tie ti-a spus vreodata mama sa nu furi cand erai mic? Daca da, eu cred ca te-a indoctrinat. Trebuia sa iti spuna: daca furi, vezi sa nu te prinda.

tu ai dreptate partial, nu furi pentru ca asa te-au invatat parintii si societatea sau poti sa nu o faci pentru ca te poti pune in locul aluia pe care-l furi si vezi ca nu este bine. empatia si compasiunea sunt caracteristice mamiferelor in general - vezi experimentele cu sobolani. asa ca sunt comportamente inascute si ranforsate prin educatie. dar nici pe popa ala nu poti sa-l condamni, decat daca n-ai fost prost niciodata in viata, - nici macar pe copii nu-i mai pacalesti cu argumentul de precupet al lui pascal.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 18 2009, 09:54 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (pcritique @ Nov 18 2009, 09:40 PM) *
tu ai dreptate partial, nu furi pentru ca asa te-au invatat parintii si societatea sau poti sa nu o faci pentru ca te poti pune in locul aluia pe care-l furi si vezi ca nu este bine. empatia si compasiunea sunt caracteristice mamiferelor in general - vezi experimentele cu sobolani. asa ca sunt comportamente inascute si ranforsate prin educatie. dar nici pe popa ala nu poti sa-l condamni, decat daca n-ai fost prost niciodata in viata, - nici macar pe copii nu-i mai pacalesti cu argumentul de precupet al lui pascal.

Or fi empatia si compasiunea innascute si ranforsate, dar nu poti spune ca sunt bune sau rele. Daca spui ca sunt bune, ai fost si tu indoctrinat de societate sa crezi asta.
Pariul lui Pascal nu este un argument pentru existenta lui Dumnezeu si nu pretinde sa fie, contrar a ceea ce poate credea popa ortodox. Este o abordare pragmatica, adecvata pentru cei care nu se pot hotari altfel.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 19 2009, 06:57 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (Andrei @ Nov 18 2009, 09:54 PM) *
Pariul lui Pascal nu este un argument pentru existenta lui Dumnezeu si nu pretinde sa fie, contrar a ceea ce poate credea popa ortodox. Este o abordare pragmatica, adecvata pentru cei care nu se pot hotari altfel.

Abordare pragmatica in 'teoria' credintei? blink.gif
Pariul lui Pascal poate fi considerat valid doar pentru credinciosi. Pentru ceilalti este nul si neavenit.
Un om nu poate sa inceapa sa creada in ceva in ce nu crede, doar pe baza faptului ca nu are nimic de pierdut.
In felul asta putem sa 'credem' in orice bazaconie ne inchipuim, ceea ce este utopic.

+Quote Post
Vizitator_necunoscutu'.
mesaj Nov 19 2009, 08:14 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (antigelu @ Nov 19 2009, 06:57 AM) *
Un om nu poate sa inceapa sa creada in ceva in ce nu crede, doar pe baza faptului ca nu are nimic de pierdut.
In felul asta putem sa 'credem' in orice bazaconie ne inchipuim, ceea ce este utopic.

De acord....Acest lucru se aplica si la ateism.
DV. DE CE SUNTETI ATEU ?(...putem sa 'credem' in orice bazaconie ne inchipuim, ceea ce este utopic.)ATENTIE.....

+Quote Post
pcritique
mesaj Nov 19 2009, 01:39 PM
Mesaj #98

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (Andrei @ Nov 18 2009, 09:54 PM) *
Or fi empatia si compasiunea innascute si ranforsate, dar nu poti spune ca sunt bune sau rele. Daca spui ca sunt bune, ai fost si tu indoctrinat de societate sa crezi asta.

pai asa se formeaza noile generatii de catre cele vechi - prin transmiterea bagajului de cunostinte. daca tu vrei sa-i spui indoctrinare poti s-o faci. cum emotiile alea au fost folositoare pentru societate ele sunt considerate a fi bune. cand n-or mai fi renuntam la ele. nu spune nimeni ca ne-au fost date in folosinta permanenta de catre mos craciun.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 19 2009, 06:04 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (pcritique @ Nov 19 2009, 01:39 PM) *
pai asa se formeaza noile generatii de catre cele vechi - prin transmiterea bagajului de cunostinte. daca tu vrei sa-i spui indoctrinare poti s-o faci. cum emotiile alea au fost folositoare pentru societate ele sunt considerate a fi bune. cand n-or mai fi renuntam la ele. nu spune nimeni ca ne-au fost date in folosinta permanenta de catre mos craciun.

>>sa crezi in ceva ce iti este indoctrinat practic fara o baza reala pe care TU sa "pui mana"
>>mi se pare imbecilitate
Mi se pare ca valorile astea despre care discutam cad cam in aceeasi categorie a ceva fara o baza reala pe care sa pui mana. Unii chiar au vrut sa renunte la ele; au crezut ca mai bine pentru societate e sa scape de aristocrati/evrei/bogati, dupa caz.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 19 2009, 09:39 PM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (necunoscutu' @ Nov 19 2009, 08:14 AM) *
De acord....Acest lucru se aplica si la ateism.
DV. DE CE SUNTETI ATEU ?(...putem sa 'credem' in orice bazaconie ne inchipuim, ceea ce este utopic.)ATENTIE.....

ai spus nimic si pe deasupra si cu caps lock ...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_fan teoctist.
mesaj Nov 20 2009, 01:31 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (silviu @ May 29 2009, 03:45 PM) *
Dumnezeu nu trebuie sa se explice in fata ta fiindca nu El are nevoie de tine ci tu de El.El s-a revelat de nenumarate ori omenirii .Ca lumea nu l-a crezut ,nu l-a acceptat aai e treaba oamenilor si vor da socoteala pentru asta.Oamenii pot alege sa creada sau nu, in asta consta liberul arbitru ,Dumnezeu nu obliga pe nimeni si nici nu te baga in Rai cu forta.

fratilor! am avut o revelatie! am simtit puterea lui Dumnezeu!
cum?
dupa ani de zile cu probleme de erectie am constatat ca mi se intareste cand ma uitam la icoane.
aprofundand, am constatat ca pot avea o viata spirituala(ca sa nu mai zic de aia sexuala) nemaipomenita!
si unde credeti ca se intamplau toate astea? la chilia cu pricina!
Daca doriti sa fiti inaltati prin adevarata credinta apelati cu incredere la Teoctist:)
Gayutzii stiu de ce!

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Nov 29 2009, 11:49 PM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (lepton @ Nov 15 2009, 05:56 PM) *
Fa un experiment daca ai curajul: iei un popa bolnav si il treci pe terapia ortodoxa stramoseasca: post si rugaciune, zero medicamente. Intai ii testezi credinta: vezi daca accepta. Si dupa aia evaluezi rezultatele: daca si stiinta si religia se bazeaza pe acelasi lucru, credinta, atunci intre cele 2 tratamente n-ar trebui sa fie nicio diferenta, niciunul nu e mai "demonstrat" decat altul, nu-i asa? Poate te supui chiar tu unui astfel de "tratament" crestin. Stiinta nu e cu nimic superioara religiei, doar asa ai spus. smile.gif

Sunt numeroase cazuri de boli pentru care stiinta nu a avut leac, in schimb prin credinta s-au vindecat acei bolnavi.Eu nu spun ca nu trebuie sa sa mai luam medicamente,care evident sunt necesare si ele ,dar in multe cazuri(in cazul unor boli grave considerate de medici incurabile)bolnavii s-au vindecat(de altfel multi medici si spun unor astfel de pacienti sau rudelor lor sa mearga la biserica ca ei nu au ce sa le mai faca)
Citeaza (lepton @ Nov 15 2009, 05:56 PM) *
Nenea asta pe care l-ai pomenit are veleitati de istoric comunist. Aia vedeau in orice eveniment istoric lupta intre clase, iar asta vede peste tot numai o alegere intre Aristotel si Platon. Asa se ciopartzeste o stiinta intreaga: cu idei putine dar fixe.

Pentru tine toti cei care au o parere contrara tie sunt comunisti?!Ma tem ca cel care nu stie sau nu vrea sa dialogheze are idei putine dar fixe.

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Dec 10 2009, 08:22 PM
Mesaj #103

Guests

Mai e o mica problema cu pariul lui nea Pascal. Nu ne spune exact despre care zeu e vorba. Ca daca te inchini cu smerenie in fiecare zi la biserica ortodoxa iar dupa ce dai coltu' dai nas in nas cu Allah, ti-ai bagat picioarele in el pariu... unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 11 2009, 12:18 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (Paul @ Dec 10 2009, 08:22 PM) *
Mai e o mica problema cu pariul lui nea Pascal. Nu ne spune exact despre care zeu e vorba. Ca daca te inchini cu smerenie in fiecare zi la biserica ortodoxa iar dupa ce dai coltu' dai nas in nas cu Allah, ti-ai bagat picioarele in el pariu... unsure.gif

Daca pariezi pe DA, mai ai o sansa sa-l gasesti pe cel adevarat, daca pariezi pe NU, nu mai ai nici o sansa.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 11 2009, 12:56 AM
Mesaj #105

Membru
**

Postari: 46
Inscris: 11-December 09
Utilizatorul numarul: 17 597

Imi pare rau, dar timpul meu pe pamant e limitat si nu am de gand sa mi-l petrec cautand adevarata divinitate. Daca exista, o sa aflu oricum la un moment dat. Iar daca exista si m-a pus pe pamant ca sa il preaslavesc, e un dobitoc si nu vreau sa am de-a face cu el.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 11 2009, 04:04 AM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 11 2009, 12:56 AM) *
Imi pare rau, dar timpul meu pe pamant e limitat si nu am de gand sa mi-l petrec cautand adevarata divinitate. Daca exista, o sa aflu oricum la un moment dat. Iar daca exista si m-a pus pe pamant ca sa il preaslavesc, e un dobitoc si nu vreau sa am de-a face cu el.

Poate exista si te-a pus pe pamant cu un alt scop.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 11 2009, 05:06 AM
Mesaj #107

Membru
**

Asa ma gandesc si eu. Cred ca scopul meu e sa imi vad de viata mea fara sa imi bat capul cu zei, ingeri si alti balauri. Dar, daca am inteles eu bine regulile, asta inseamna ca dupa moarte o sa ma astepte ceva nasol, nu?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 11 2009, 08:55 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 11 2009, 05:06 AM) *
Asa ma gandesc si eu. Cred ca scopul meu e sa imi vad de viata mea fara sa imi bat capul cu zei, ingeri si alti balauri. Dar, daca am inteles eu bine regulile, asta inseamna ca dupa moarte o sa ma astepte ceva nasol, nu?

Nu stiu cu siguranta ce o sa se intample dupa moarte. In Biblie avem parabola judecatii de apoi cu privire la acest subiect.
Dar, pe de alta parte, noi in general spunem ca Dumnezeu ar fi drept. Mai vedem ca in lumea asta sunt unii care se straduie si isi bat capul cu zei si ingeri, cum spui tu, iar altii hulesc tocmai pentru a-si afirma necredinta. Ar fi drept ca in lumea cealalta sa fie tratati cu totii in mod egal?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 11 2009, 10:47 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 11 2009, 05:06 AM) *

Aceasta este esenta pariului lui Pascal: daca pariezi pe viata asta, te alegi cu viata asta. Daca pariezi pe viata cealalta, te poti alege cu viata asta, sau cu viata asta si cu cealalta, dupa caz.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 11 2009, 02:12 PM
Mesaj #110

Membru
**

Pai

1. Daca pe lumea ailalta cei care s-au ploconit toata viata in fata lui Dzeu au statut de privilegiati, atunci Dzeu e un dobitoc si nu vreau sa am nimic de-a face cu el.

2. Daca pariezi pe viata cealalta si la judecata de apoi afli ca de fapt zeul suprem e Odin, ti-ai pierdut ambele vieti.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 11 2009, 03:40 PM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 11 2009, 02:12 PM) *
2. Daca pariezi pe viata cealalta si la judecata de apoi afli ca de fapt zeul suprem e Odin, ti-ai pierdut ambele vieti.

Iar n-ai inteles. Ti-ai pierdut numai una.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 11 2009, 11:20 PM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 11 2009, 02:12 PM) *
Pai

1. Daca pe lumea ailalta cei care s-au ploconit toata viata in fata lui Dzeu au statut de privilegiati, atunci Dzeu e un dobitoc si nu vreau sa am nimic de-a face cu el.

Daca Dumnezeu exista, atunci El este creatorul si tu esti creatura. Este o relatie de subordonare, fie ca iti place fie ca nu. Poti sa-l numesti pe Dumnezeu dobitoc pentru ca te-a creat, la fel cum poti sa-l numesti asa pe tatal tau pentru ca te-a facut. Iar porunca ce ni se da in Biblie este sa iubim, nu sa ne ploconim.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 12 2009, 09:25 AM
Mesaj #113

Membru
**

Dragostea cu forta se numeste viol. Daca vine din partea tatalui, e chiar mai grav. Cu pariul lui Pascal nu mai insist, ca e evident ca nu pricepi ce vreau sa zic.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 12 2009, 10:25 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 12 2009, 09:25 AM) *
Dragostea cu forta se numeste viol. Daca vine din partea tatalui, e chiar mai grav. Cu pariul lui Pascal nu mai insist, ca e evident ca nu pricepi ce vreau sa zic.

Te simti in vreun fel obligat sa-L iubesti pe Dumnezeu? Pentru a continua comparatia, o familie in care unul iubeste iar celalalt intoarce spatele e cam disfunctionala si ambii sufera.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 12 2009, 10:27 AM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 12 2009, 09:25 AM) *
Cu pariul lui Pascal nu mai insist, ca e evident ca nu pricepi ce vreau sa zic.

Iar tu nu pricepi ce vreau sa zic eu.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 12 2009, 11:40 AM
Mesaj #116

Membru
**

Te cam contrazici. Inainte ziceai ca e porunca sa-l iubesc. Eu nu ma simt obligat, cred ca e evident, dar se pare ca daca nu o fac o sa stau in loja acuzatilor la judecata de apoi.

Pai nu prea am ce sa pricep. Ti-am pus o intrebare simpla, da un raspuns simplu. Nu mai incerca sa imi inchizi gura cu raspunsuri profunde si evazive, ca alea functioneaza numai la tzara.

Deci: Pariul lui Pascal e fundamental gresit pentru ca ignora faptul ca exista nenumarate religii si nenumarati zei. Nu ajunge sa crezi, trebuie sa crezi si in cine trebuie, in caz contrar esti expediat in iad in acelasi vagon cu cei care nu au crezut in nimic. Si de ce ar fi Dumnezeul vostru mai bun decat cel al triburilor din Noua Caledonie?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 12 2009, 05:49 PM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 12 2009, 11:40 AM) *
Te cam contrazici. Inainte ziceai ca e porunca sa-l iubesc. Eu nu ma simt obligat, cred ca e evident, dar se pare ca daca nu o fac o sa stau in loja acuzatilor la judecata de apoi.

Pai nu prea am ce sa pricep. Ti-am pus o intrebare simpla, da un raspuns simplu. Nu mai incerca sa imi inchizi gura cu raspunsuri profunde si evazive, ca alea functioneaza numai la tzara.

Deci: Pariul lui Pascal e fundamental gresit pentru ca ignora faptul ca exista nenumarate religii si nenumarati zei. Nu ajunge sa crezi, trebuie sa crezi si in cine trebuie, in caz contrar esti expediat in iad in acelasi vagon cu cei care nu au crezut in nimic. Si de ce ar fi Dumnezeul vostru mai bun decat cel al triburilor din Noua Caledonie?

Poruncile din Biblie nu fac altceva decat sa exprime o stare de fapt. La fel cum mama isi invata copilul sa nu bage mana in foc ca se arde, asa si Dumnezeu ii invata pe evrei ca daca raspund la iubire cu ura sau indiferenta sufletul lor o sa se vestejeasca si o sa se umple de amaraciune.

Primul lucru de stabilit cand abordam credintele religioase este daca aceasta lume se sustine prin ea insasi sau isi deriva existenta dintr-o forta transcendenta. Aici opereaza pariul lui Pacal. Dupa aia putem discuta daca exista un Dumnezeu sau mai multi.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 13 2009, 08:45 AM
Mesaj #118

Membru
**

Citeaza
Primul lucru de stabilit cand abordam credintele religioase este daca aceasta lume se sustine prin ea insasi sau isi deriva existenta dintr-o forta transcendenta. Aici opereaza pariul lui Pacal.

Ce aberatie. Ok, hai sa stabilim treaba asta, ca sa putem aborda credintele religioase. Parerea mea e ca lumea "se sustine prin ea insasi". Tu ce zici? Ceva imi spune ca nu esti de acord. Bun, ce legatura are asta cu Pariul lui Pascal?! huh.gif

Una din doua: tu ori ai o problema foarte mare cu priceperea propozitiilor simple, ori incerci o tehnica ieftina de manipulare pt a-mi inchide gura. Fraza ta bombastica ar putea suna impresionant rostita la Caminul Cultural, dar mie nu ai reusit sa-mi smulgi decat un zambet. Mai incearca, totusi. Pana la urma poate ma aduci pe calea cea dreapta si faci puncte bonus pt cand ajungi in Rai.

Citeaza
Poruncile din Biblie nu fac altceva decat sa exprime o stare de fapt.

O stare de fapt? Asa zici tu. Eu spun ca nu fac altceva decat sa exprime niste legende si nascociri menite sa tina oamenii in frau si sa ii manipuleze dupa bunul plac al Bisericii.

Citeaza
La fel cum mama isi invata copilul sa nu bage mana in foc ca se arde, asa si Dumnezeu ii invata pe evrei ca daca raspund la iubire cu ura sau indiferenta sufletul lor o sa se vestejeasca si o sa se umple de amaraciune.

Deci, cum ar zice Ombladon, "Nu-ti baga p#%@-n mine ca poate explodeaza minele" laugh.gif Eu cred ca o sa ma risc totusi, desi nu sunt evreu... rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Zamolxis.
mesaj Dec 13 2009, 11:30 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (Musafir @ May 27 2009, 06:03 PM) *
Solipsismul este un curent filosofic care spune ca doar sinele exista iar lumea exterioara este o iluzie. Acest curent filosofic nu a putut fi infirmat niciodata.Nici un ateu nu a probat ca exista Marea Neagra dar ei au pretentia ca eu sa demonstrez existenta lui Dumnezeu. ADRESEZ O PROVOCARE- daca un ateu va proba existenta Marii Negre sau A MUNTILOR CARPATI ATUNCI SI EU VOI PROBA EXISTENTA LUI DUMNEZEU.Solipsismul nu a putut fi infirmat de nici un filozof pana acum

Am facut baie in ea. Putin imi pasa daca ma crezi sau nu. De fapt, as prefera sa nu ma crezi, si sa traiesti in continuare in aberatiile tale.
Am o provocare pentru tine: ca sa demonstrezi ca exteriorul nu exista, stai in fata trenului, astfel, daca e cum zici tu, n-o sa patesti nimic. Bem o bere dupa si-mi povestesti cum a fost.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 14 2009, 10:09 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 13 2009, 08:45 AM) *
Ce aberatie. Ok, hai sa stabilim treaba asta, ca sa putem aborda credintele religioase. Parerea mea e ca lumea "se sustine prin ea insasi". Tu ce zici? Ceva imi spune ca nu esti de acord. Bun, ce legatura are asta cu Pariul lui Pascal?! huh.gif

O propozitie simpla: in religie e ca-n business. Investesti, castingi; nu investesti, nu castigi.
Daca nu cultivi acea relatie cu transcendentul din aceasta viata, partea transcendenta din tine nu are cum sa supravietuiasca mortii biologice.

+Quote Post

12 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 11:44 PM