IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> URASC RCS & RDS !, Limitele suportabilului au fost demult depasite... Traiesc un cosmar&#
Vizitator_sly.
mesaj Nov 24 2010, 09:03 AM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 23 2010, 02:41 PM) *
asta înseamnă furt.

eşti mândru de asta??? biggrin.gif

Asa zici tu ca reprezinta furt ,da?Motiveaza de ce ar fi asa.
Atit timp cit ei nu ma deconecteaza nu sint atit de prost sa merg la ei si sa ma rog sa o faca.Asta ar fi culmea.
Si oare cum se numeste faptul ca am platit 2 luni la rind tarif mai mare dcit scrie in contract ? Legalitate?Sa fim seriosi.
Ce dai,aia primesti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Nov 24 2010, 10:02 AM
Mesaj #122

Guests

sunt un om pacifist de fel, insa atata furie am adunat impotriva acestei companii de nu-mi vine nici mie a crede!
sunt niste nemernici, iar angajatii lor asemenea!
probabil ca un anunt de angajare la ei suna cam asa: "daca esti un nesimtit innascut, te doare in cot de ceilalti, si poti trata cu totala indiferenta orice reclamatie primita de la clientii nostri, alatura-te echipei noastre!"
am fost pe 16 noiembrie sa reziliez contractul de internet la ei si mi-au spus sa revin in decembrie pentru a mi se rezilia contractul cu data de 1 ianuarie. asta in conditiile in care trebuie sa stai sa astepti la cozi kilometrice pentru orice problema/solicitare pe care o ai. toate lucrurile se rezolva la acelasi ghiseu.
deci in concluzie va trebui sa platesc o luna si jumatate degeaba un serviciu pe care nu-l mai folosesc, si in plus sa mai pierd inca nu stiu cate ore din nou in decembrie daca vreau ca aceasta minune de reziliere chiar sa se intample!
in ce tara traim?????????!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Nov 24 2010, 10:29 AM
Mesaj #123

Guests

Sbscriu la cele spuse de marea majoritate. E o "companie" care nu da doi bani pe client. Pt ei clientii sunt niste oi care trebuie mulse pana la ultima picatura.
Eu nu am avut probleme cu ei des; in vreo 4 ani de contract mi-a picat netul de 2 ori. Dar prima oara m-a convins ce companie de rahat este. As pleca zburdand de la ei dar nu am alternative.
Intr-o buna zi nu am mai avut net; mi-am zis ca e ceva temporar - lasa ca se remediaza; oricum era weekend si eu trebuia sa plec din localitate. Cand m-am intors duminica seara...tot nimic. Luni am dat telefon si am primit, ca si in cazul celorlalti clienti, tampenia aia de raspuns: ca cererea a fost inregistrata si o echipa va ajunge....bla bla bla.
Nu are rost sa intru in detalii amanuntite, dar dupa vreo 3 saptamani si nenumarate telefoane in care eram dus cu presul si pus sa astept ca prostul o echipa care nu mai venea, am decis sa reziliez contractul. Ca sa nu mai spun ca intre timp o persoana de la "relatii cu clientii" mi-a spus ca de fapt s-a schimbat nu stiu ce naiba in sistemul de alocare a IP-urilor (nu stiu d-astea); pai si atunci echipa aia care trebuie sa tot vina ce naiba sa faca? Sa dea drumul la dop ca sa intre IP-ul? IDIOTI !!!
Zis si facut...ii transmit domnisoarei de la ghiseu ca vreau sa renunt la contract deoarece nu am net de 3 saptamani si cererea mea a fost tratata cu indiferenta. Nu a comentat nimic, nu a cerut explicatii, dar mi-a transmis foarte sec: trebuie sa platesc o luna in avans. CEEEEE ??????????
Incerc sa ma abtin sa imi exprim gandurile in acel moment si ii transmit ca eu nu am de gand sa platesc inca o luna pt niste servicii de care nu mai beneficiez de 3 saptamani si ca voi merge la OPC. Deci donsoara pune mana pe telefon si spune: sefu' am un client care vrea sa rezilieze dar nu vrea sa plateasca. VA DATI SEAMA CAT DE NESIMTIT AM PUTUT FI CA NU VREAU SA PLATESC !.
Dupa ce termina de vorbit la telefon, imi spune ca in seara respectiva va veni o echipa la domiciliu; daca nu vine, a 2-a zi voi putea rezilia contractul.
MINUNE ! Echipa chiar a venit ! Si nu numai ca s-a rezolvat cu netul, dar am primit si telefonie fixa.
Cu telefonul mobil...am aproape un an de cand il astept. Dar mi-e scarba sa ma mai iau la harta cu idiotii astia.

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Nov 24 2010, 10:50 AM
Mesaj #124

Guests

Am cumparat un apartament in Brasov - in martie 2010.
Desi fostul proprietar a anuntat receseul ca s-a intamplat acest lucru (nu stiu ce a facut, daca a inchis contractul sau l-a mutat la noua lui adresa - oricum nu e relevant asta) si pana in ziua de azi mie imi vin la Brasov facturi pentru internet si televiziune pe numele fostului proprietar... culmea este ca nici macar nu s-au sinchisit sa taie serviciile daca tot nu mai primeau bani biggrin.gif
Eu in acel apartament nu am folosit nici un pic serviciile lor, nici de net nici de telefonie. Si nici nu ma intereseaza sa le folosesc.

I-am sunat eu prin septembrie si i-am spus unui baiat de la call center povestea. Mai ca nu m-a luat la bataie ca imi permit eu sa le spun lor ca in acel apartament nu se folosesc serviciile lor si ca trimit facturi degeaba.
Si tanarul e brasovean, adica nesimtirea receseu se invata peste tot, nu numai la Bucuresti rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Gigel.
mesaj Nov 24 2010, 11:55 AM
Mesaj #125

Guests

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Nov 15 2010, 10:44 AM) *
De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
[...]
Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

Nu numai RCS&RDS face figuri de genul asta.
Eu am abonament de la UPC (fostul Astral). Si la un moment dat se apare oferta de televiziune digitala.
Nimic deosebit pana aici, doar ca la un moment dat vad ca unele canale care ma interesau dispar de pe analogic. O magarie in sine, nu ma interesa asa tare sa folosesc televiziune digitala, dar ma rog, hai sa ne mutam pe digital pt ca e mai bun in principiu.

Fain frumos, facem contractul, vin si instaleaza cutia.
Acum incep surprizele. Televiziunea digitala vreo luna-doua a mers in "slow motion" - adica la vreo 10 secunde facea o pauza de cateva secunde. Va dati seama ca nu puteam vedea nimic.

Si da-i si suna, si explica, si (dupa cum eram sfatuit) reseteaza cutia ne nspe ori etc.
La un moment dat, vine si o echipa sa verifice (deja incepuse sa mearga bine).

La care ce imi spune senin nenea care forma "echipa": ca nu aveau inca infrastructura gata cand au dat drumul la televiziunea digitala, si de aia mergea prost.

+Quote Post
Vizitator_Alfred.
mesaj Nov 24 2010, 01:45 PM
Mesaj #126

Guests

Eu patesc altceva.Sambetele si duminicile, nu am net, mai ales seara, de obicei.Dau telefon
la sezizari si, imediat, imi vine net-ul. Lucrez in domeniul IT si cred ca, ei nu au destule adrese/resurse
pentru toti abonatii, si ii decupleaza pe cei "casnici" si ii conecteaza doar cand fac scandal unii sau sezizeaza ei la sediu ca cineva incearca in mod repetat sa se conecteze. Poate gresesc, dar asta simt efectiv ,in ultimul timp chiar zilnic,

+Quote Post
Vizitator_sly.
mesaj Nov 25 2010, 07:13 AM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (ioana @ Nov 24 2010, 10:02 AM) *
am fost pe 16 noiembrie sa reziliez contractul de internet la ei si mi-au spus sa revin in decembrie pentru a mi se rezilia contractul cu data de 1 ianuarie. asta in conditiile in care trebuie sa stai sa astepti la cozi kilometrice pentru orice problema/solicitare pe care o ai. toate lucrurile se rezolva la acelasi ghiseu.
deci in concluzie va trebui sa platesc o luna si jumatate degeaba un serviciu pe care nu-l mai folosesc, si in plus sa mai pierd inca nu stiu cate ore din nou in decembrie daca vreau ca aceasta minune de reziliere chiar sa se intample!
in ce tara traim?????????!!!!!!!!!!

Mergi la RDesh si depui o cerere de reziliere a contractului incepind cu data de 25.11.2010 sa zicem,daca in contract nu este specificata nici o clauza de reziliere de genul " rezilierea contractului se face doar intre 1-5 ale unii".Ceri raspuns in scris pentru asa ceva,altfel degeaba faci cererea.
Ei iti raspund in maxim 30 de zile.Daca nu vor sa iti rezilieze,mergi si faci o reclamatie la OPC si ei ii vor obliga pe RDs sa iti rezilieze contractul incepind cu 25.11.2010.
Faza ii ca ar trebui sa te sune de la rds sa iti spuna ca rezilierea se face asa cum ai cerut tu.

+Quote Post
Vizitator_Camelia Vornicu.
mesaj Nov 25 2010, 01:11 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (sly @ Nov 25 2010, 07:13 AM) *
Mergi la RDesh si depui o cerere de reziliere a contractului incepind cu data de 25.11.2010 sa zicem,daca in contract nu este specificata nici o clauza de reziliere de genul " rezilierea contractului se face doar intre 1-5 ale unii".Ceri raspuns in scris pentru asa ceva,altfel degeaba faci cererea.
Ei iti raspund in maxim 30 de zile.Daca nu vor sa iti rezilieze,mergi si faci o reclamatie la OPC si ei ii vor obliga pe RDs sa iti rezilieze contractul incepind cu 25.11.2010.
Faza ii ca ar trebui sa te sune de la rds sa iti spuna ca rezilierea se face asa cum ai cerut tu.

Asa e!!
Si mie mi-au zis la fel... si am mers cu OPCul peste ei. Doar asa am reusit sa ies din relatia asta abuziva.
Cred ca mai repede divortezi decat sa eziliezi un contract cu rds

+Quote Post
Vizitator_Marcela.
mesaj Nov 25 2010, 09:52 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (Camelia Vornicu @ Nov 25 2010, 01:11 PM) *
Asa e!!
Si mie mi-au zis la fel... si am mers cu OPCul peste ei. Doar asa am reusit sa ies din relatia asta abuziva.
Cred ca mai repede divortezi decat sa eziliezi un contract cu rds

Hahahaaa... Sa stii ca asa e! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Cornel V.
mesaj Nov 26 2010, 05:46 AM
Mesaj #130

Guests

Povestea ta chiar seamana cu Ziua Cartitei.
Si eu am trecut printr-o poveste asemanatoare, insa dupa cateva saptamani de hartuiala am renuntat sa ma mai lupt cu sistemul.
Am schimbat furnizorul. Asta a fost simplu.
Insa RCS nici pana in momentul asta nu a reziliat contractul cu mine. Am fost sa le spun ca nu mai doresc sa fiu bataia lor de joc, insa mi-au spus si mie ca rezilierile se fac intre 1-5 ale lunii. Am renuntat sa-mi mai pierd timpul.
Le-am scris despre faptul ca doresc sa reziliez contractul, apoi am sunat sa ma asigur ca mesajul meu a ajuns la cine trebuie. BINEINTELES CA NU!!
Mi-au spus si mie ca le datorez macar putin timp, ca nu dureaza mult sa vin pana la sediu pentru reziliere. Le-am spus ca am fost deja la ei, si ca dupa aproape 3 ore de stat la coada mi s-a spus ca nu sunt intre 1-5 ale lunii... si ca acolo nu ma mai intorc.
Daca vor, le mai trimit un mail.

De-atunci primesc in continuare facturi, in conditiile in care eu nu mai beneficiez de serviciile lor. Sper sa nu-mi faca figuri UPCul. Deocamdata merge.

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Nov 26 2010, 12:37 PM
Mesaj #131

Guests

Cine nu se revolta si accepta sa fie tratat in felul asta fara sa ia atitudine, isi merita soarta. Asta cred.
Iar domnii de la rcs ar trebui sa inteleaga ca nu sunt nici dumnezei, si ca nici ulciorul asta n-o sa mai mearga la nesfasit la apa.

Wake up and smell the coffee!!!! Helloooooo!!!

Ati auzit cumva de CLIENT SERVICE??? Sau odata semnat contractul va doare la basca?
Puneti mana si respectati-va obligatiile contractuale!!!
Nu de alta, da' ramaneti fara clienti pe zi ce trece. Ce zic eu "zi"... Cu fiecare minut. Tic - Tac... Tic Tac...
Auziti? Asa se pierd clientii...

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Nov 26 2010, 04:46 PM
Mesaj #132

Guests

mai oameni buni ... nu stiu ce sa zic ! eu am de la ei tot pachetul la 2 adrese, una in Plevnei si alta in Berceni, in afara ca telefonia fixa este praf (am niste ecouri ingrozitoare), merge totul bine : stick de net mobil, tv-ul, netul propriu-zis, ba chiar am luat un nou PC si am chemat echipa sa imi configureze noul PC la setarile lor, ceea ce nu era in sarcina lor ... si au venit cu intarziere dar au venit in aceiasi zi ...
mai scot firele de pe holul blocului cand umbla si nu le mai baga la loc dar la sesizare se reintorc in aceiasi zi , asta se intampla cam de 2 ori pe an (mai ales in adresa din Plevnei unde am inteles ca firele nu sunt etichetate cu nr apartamentelor) ...
deci dupa norocul fiecaruia

ps: cred ca probleme sunt legate de faptul ca se lucreaza pe zona si nu vor sa recunoasca chestia asta ca sa nu returneze ctval. abonamentelor ...

+Quote Post
Vizitator_WDC.
mesaj Nov 26 2010, 10:07 PM
Mesaj #133

Guests

Salutare,

exista o firma care se anunta prin definitie 100% anti rds. Ofera servicii de internet in Drumul Taberei, Mosilor, gara de Nord, etc. Service uptime sub 12 ore. Prompt si rapid.
vezi pe www.wdc.ro / vitezele nu le-au updatat pe site dar merge mai repede decat rds-ul ala de 39 ron.

Citeaza (L C @ Nov 21 2010, 01:17 PM) *
RDS are servicii f f f f proaste. Prima oara am facut contract cu CZONE si mergea internetul f bine. nu am avut probleme. Acum de 2 luni seara nu avem net. Dai degeaba telefoane pt ca oricum nu vine niciodata nimeni dar ultima oara nu m-am mai putut abtine si am ridicat vocea . Am ameninta ca trec la ROMTELECOM. Am observat ca de fiecare data cand ridici vocea imediat ai net. M-am plictisit si eu ca si altii sa tot imi spun CNP pe care l-am invatat pe de rost. Chiar nu-i mai suport. Ziceau ca trebuie sa schimbe echipamentele de la CZONE cu echipemente RDS dar de ce trebuie sa schimbi ceva ce merge bine cu ceva ce merge f prost. La aceasta intrebare nu mi-a raspuns nimeni. Daca nici in aceasta seara nu am net maine ma duc si trec la ROMTELECOM. Multi vecini de ai mei au renuntat deja la RDS.

+Quote Post
Vizitator_Gigel.
mesaj Nov 27 2010, 10:16 PM
Mesaj #134

Guests

Poate nu v-ati prins de ce stau lucrurile asha la domnii de la rcs-rds.....eiiii dragii moshului `ai sa va zic io de ce cred....`Finca e mai eficient....

in conditiile pietei de Internet din .ro si in special din orase unde a disparut competitia odata cu moartea majoritatii retelelor de cartier,
e mai eficient sa ai costuri mici cu intretinerea retelei proprii decit sa ai servicii de o calitate decenta,
`finca fraierii(clientii) oricum sint legati cu un contract pe durate lungi 1 an minim si majoritatea sint prea indolenti ca sa faca ceva atunci cind sint scuipati in fata
`finca vin mai multi fraieri in retea decit pleaca,
`finca rcs stie ca are un avantaj net fata de competitorii sai (retea de fibra pina la mai putin de 100 de m fata de fraieru din bloc) si le poate oferi 100Mbps sau in cazul bizonilor de la case au o infrastructura prin care semnalul optic ajunge pina la bizon in cotet cu posibilitate de a livra pina la 10Gbps(desi aceasta viteza nu edisponibila momentan ci doar max 100Mbps)
`finca atunci cind esti un elefant e inevitabil sa strivesti furnici cind mergi.....
si multe altele..
bottom line
nu e o greseala ce fac rds-ishtii batandu-si joc de clienti ci e una din fetele capitalismului din .ro si faza cea mai tare e ca functioneaza.....si va functiona pina cind acelasi capitalism va reusi sa faca loc unui alt competitor capabil sa il decapitez pe mostrul rds-rcs, se inscrie careva ?.......

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Cristina..
mesaj Nov 28 2010, 06:07 PM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (Gigel @ Nov 27 2010, 10:16 PM) *
Poate nu v-ati prins de ce stau lucrurile asha la domnii de la rcs-rds.....eiiii dragii moshului `ai sa va zic io de ce cred....`Finca e mai eficient....

in conditiile pietei de Internet din .ro si in special din orase unde a disparut competitia odata cu moartea majoritatii retelelor de cartier,
e mai eficient sa ai costuri mici cu intretinerea retelei proprii decit sa ai servicii de o calitate decenta,
`finca fraierii(clientii) oricum sint legati cu un contract pe durate lungi 1 an minim si majoritatea sint prea indolenti ca sa faca ceva atunci cind sint scuipati in fata
`finca vin mai multi fraieri in retea decit pleaca,
`finca rcs stie ca are un avantaj net fata de competitorii sai (retea de fibra pina la mai putin de 100 de m fata de fraieru din bloc) si le poate oferi 100Mbps sau in cazul bizonilor de la case au o infrastructura prin care semnalul optic ajunge pina la bizon in cotet cu posibilitate de a livra pina la 10Gbps(desi aceasta viteza nu edisponibila momentan ci doar max 100Mbps)
`finca atunci cind esti un elefant e inevitabil sa strivesti furnici cind mergi.....
si multe altele..
bottom line
nu e o greseala ce fac rds-ishtii batandu-si joc de clienti ci e una din fetele capitalismului din .ro si faza cea mai tare e ca functioneaza.....si va functiona pina cind acelasi capitalism va reusi sa faca loc unui alt competitor capabil sa il decapitez pe mostrul rds-rcs, se inscrie careva ?.......

Nu ma prea pricep la forumuri... da' asta e un LIKE (ca pe facebook)
smile.gif

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Nov 29 2010, 05:38 PM
Mesaj #136

Guests

nu stiu cum de au ajuns atat de importanti dar presupun ca nimic nu e vesnic!

Sper

+Quote Post
Vizitator_bla.
mesaj Nov 30 2010, 02:38 AM
Mesaj #137

Guests

Revin cu un exemplu mai acatarii de tratare a clientilor - am zis mai spre primele pagini ca am net de la Romtelecom si TV digital de la UPC. Unul din mediaboxuri tot imi facea figuri - se bloca daca schimbam programele prea repede, imi tot dadea mesaje cu Software upgrade in process etc. Asa ca dupa vreo sapt nu l-am mai suportat si-am sunat la ei sa le zic ca am un media box care-mi face figuri. M-au programat pt interventie pt a doua zi, cand de fapt au revenit cu un tel si m-au reprogramat pt peste 2 zile. Am zis ok pt ca nu era nimic urgent, echipamentul cu pricina mergea, doar ca mai facea fite. In ziua stabilita a venit un nene, a luat media box-ul belit, a pus unul nou, no questions asked si gata.

Intr-adevar, n-au venit chiar a 2-a zi cum au zis initial, dar am fost totusi anuntat de amanare si le spusesem ca nu e urgenta urgentelor. Un 8 din 10 il merita cu prisosinta. Sper ca n-or sa-si dea in petic mai tarziu smile.gif

+Quote Post
Vizitator_MP.
mesaj Nov 30 2010, 07:58 AM
Mesaj #138

Guests

Multumesc pentru informatii
am vrut sa devin client RCS dar noroc ca mi-au propus din start sa astept 3 luni . Romtelecom propun doar o luna iar la UPC tocmai am renuntat datorita ... serviciilor de "calitate" .
Ma intreb ce alte variante ar mai fi ?

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Dec 1 2010, 05:03 PM
Mesaj #139

Guests

Nu cred ca exista o companie care sa-si trateze cu mai mare indiferenta clientii.
De fapt, INDIFERENTA e putin spus. RCS & RDS e de o nesimtire fara margini.

+Quote Post
Tibishor MEREU S...
mesaj Dec 1 2010, 05:13 PM
Mesaj #140

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 19
Inscris: 15-November 10
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 24 558

Am gasit azi o poveste la fel de incredibila / absurda ca cea prin care am trecut eu.
http://raluxa.com/wtf/rcs-rds-tragicomedie-in-4-acte/

RCS RDS: tragicomedie in 4 acte

Sunt obosita, sfarsita, la capatul puterilor. Ma uit in jurul meu si vad ramasitele razboiului, acte, mufe, telecomenzi, aschii si franturi inutile de cabluri. Televizorul din fata mea ruleaza nestingherit aceeasi imagine de aproape 24 de ore. Telefonul se uita la mine neputincios.

Sunt in prima zi de contract cu RCS pentru furnizarea serviciului de televiziune digitala prin cablu RCS DIGI TV. Nu stiu de ce m-am mutat de la UPC, partener de nadejde in ultimii ani pe parte audio-video, alaturi de care am traversat multe. De fapt stiu: voiam net de la RDS si nici nu concepeam sa am disconfortul de a plati doua facturi separate, una de TV si una de internet. Si cum zeita Fortuna m-a blagoslovit cu o scara de bloc dublu cablata, cu RCS si UPC pe acceasi teava, am decis sa-mi exercit puterea liberului arbitru si sa trec de la un furnizor la altul.

Prolog
La semnarea contractului, toate bune si frumoase: am ales o oferta care imi combina RDS Fiberlink 2 si pachetul RCS Digi TV Extra Digital. Exista si o promotie pentru prima jumatate a contractului (plateai pachetele de baza, RDS Fiberlink 1 si RCS Baza Digital si primeai pachetele premium). Am plecat in mai putin de 10 minute cu contractul semnat si promisiunea ca vor veni in termen de o saptamana echipele dedicate sa imi instaleze noile servicii.

Actul 1: InstalareaCateva zile mai tarziu, in nefericita zi de 30 noiembrie, apare un tip cam creepy, intre doua varste, cu o cutie DIGI TV la subsuoara. Intra in casa incaltat, fara sa-si ceara scuze sau sa intrebe daca se poate (oricum nu l-as fi descaltat), incepe sa monteze jucaria, apoi iese pe scara, coboara la etajul 6 unde e cutiuta RCS, mestereste la cablu si imi pune serviciul DIGI pe acelasi cablu pe care inainte aveam UPC-ul (???).

Bun, aici trebuie sa recunosc ca am sentimente amestecate, pe de o parte imi doream sa vina cu un cablu nou, cu o mufa noua, ca la servicii noi nu trebuie sa te sprijini pe umerii concurentei, nu? Nu de alta, dar dupa aia cand nu merge serviciul tau, ai pe ce da vina (dupa cum se va vedea mai tarziu). Pe de alta parte l-am binecuvantat in gand ca nu imi trage alt cablu fiindca sunt satula de cablurile care imi stranguleaza deja locuinta.

Pauza de la scris: am mai pierdut inca o batalie la serviciul clienti. Sunt claustrata in casa pentru un nou interval orar: 13-15. Este deja 1 decembrie, s-au implinit 24 de ore de RCS si deja o vena imi pulseaza la tampla stanga dubios de puternic.

“Domnul” instalator DIGI TV, pe numele lui Florin-Ion Niculescu (cel mai probabil numele lui nu e relevant, dar il trec aici pentru posteritate) mi se adreseaza la per-tu, in conditiile in care eu ii vorbesc la persoana a doua plural: “Gata, ai cablu!” revine triumfator din excursia pe scara blocului, de parca ma scosese din mizerie, in conditiile in care mai devreme chiar el taiase cu clestisorul cablul de pe care venea un UPC analog curat ca lacrima.

Pe ecranul televizorului se vede granulat, patat, in reluare si cu un usor bazait. Contururile joaca, pixelii par a fi napadit fiecare canal si in general se vede blurat. Fiecare din cele 70 si ceva de programe se vede cam cum se filma in anii 80 pe caseta video.

Din nou, ma gandesc la cablul meu analog de la UPC pe care puteam sa-i numar firele de par lui Esca in fiecare seara la stiri. Si ma intreb ce m-a apucat sa ma infrupt din oferta amara a concurentei.

Il intreb pe instalatorul sinistru (in naivitatea mea, credeam in puterea dialogului cu reprezentantii RCS. Acum nu mai cred. Stiu ca trebuie sa porti o ofensiva impotriva lor, ca numai prin intimidare poti obtine informatii): “Asa o sa se vada mereu? Pentru ca daca raspunsul e afirmativ avem o problema”.

Imi raspunde in sictir: “La TINE e bine… la altii se vede si mai rau. Sa-ti iei amplificator” – imi arunca generos un sfat pe banii mei. Simt cum mi se urca furnicaturi pe piele si imi aduc aminte de epopeea antenelor dinaninte de ’80, cand tata incerca sa prinda semnalul TV cu ligheanul metalic. “Imi pare rau”, zic atunci, “dar daca RCS nu poate furniza semnal de calitate prin solutii proprii, in acest caz nu pot pastra abonamentul”. “Si mie imi pare rau ca am asemenea clienti” vine replica lui.

NO COMMENT.

Acesta a fost primul meu contact cu personalul RCS.

Actul 2: echipa de interventie
Odata instalatorul sinistru plecat, am pus mana pe telefon. Nu mai am demult naivitatea sa sper la o rezolvare prin apelarea serviciului clienti, indiferent de companie. La capatul firului sunt niste angajati prost platiti, fara aspiratii sau frustrati ca stau intr-un job sub nivelul lor de competenta, cu atributii foarte limitate, pusi sa recite niste poezii si sa opereze in sistem niste entry-uri de baza: a sunat X, trimite echipa Y, nu puteti vorbi cu un superior, nu putem prelua cereri de reziliere, va rugam sa va adresati unui centru.

Fara sa obtin solutii dar cu multe minute pierdute pe hold, am reusit sa obtin un interval de timp (generos, as putea spune) in care va veni o echipa de interventie sa-mi verifice echipamentul: 18-22. Bine ca n-au zis: stati acasa intre luni si miercuri si va veni cineva. In fine, m-am autoclaustrat la domiciliu in asteptarea echipei salvatoare. Noroc ca lucrez de acasa pentru ca altfel ar fi trebuit sa imi sacrific o zi de concediu pentru experienta asta hidoasa.

Sau doua zile de concediu, dupa cum urmeaza sa citim impreuna.

Interesant e ca tipul din call center s-a scapat sa recunoasca faptul ca nu e nimic neobisnuit ca dupa echipa de instalare sa vina echipa de service. Bling, un mare semn de intrebare in mintea mea!!

La 17:30 (inainte de inceperea intervalului – daca nu eram acasa??) apare echipa de interventie: doi indivizi care, la fel, intra incaltati in casa, fara sa intrebe sau sa isi ceara scuze. Deja standardele mele de politete si conversatie cu RCS-ul scazusera destul de mult. Asteptam doar solutii.

Pentru acuratetea relatarii, mai sunasem o data la RCS pentru a mi se activa pachetele HBO si Cinestar, de care beneficiam dar la care instalatorul nu se obosise sa se mai aplece. Acum functionau si acestea vesele, cu aceleasi granule si contururi neregulate ca si pachetele gratuite.

Echipa de pixel busters se uita pe scara, la mufa innadita de instalator. Se uita la decodor. Se uita in stanga, in dreapta, la margine si la mijloc. Rand pe rand, invinuiesc:

- televizorul – sigur e televizorul de vina, echipamentul nostru e ok. Ma uit la Samsungul meu luat acum 3 luni, cu diagonala de 96 cm, full HD, o “mica” bijuterie a tehnologiei, si nu-mi vine sa cred ca specialistii RCS au atata tupeu incat sa dea vina pe el. Ii intreb daca vor sa le pun un AVI pe laptopul conectat prin HDMI ca sa-i lamuresc cum se vede TV-ul. Nu mai comenteaza.

- cablul din casa dvs e intrerupt de undeva cu variatiunea mufa care intra in decodor e defecta – acestea fiind fostele mele echipamente de la UPC. Parez si aceasta teorie.

- mufa euroscart care intra din decodor in televizor e de vina. Va trebuie cabluri RCA. Bun, aveti cabluri RCA cu care sa schimbam aceasta mufa? Nu, le cumparati dvs, vi le puneti, sigur se va ameliora situatia. Deci eu trebuie sa dau bani in plus pentru ca echipamentele cu care vine RCS sa-mi furnizeze serviciul sunt proaste din start. Gasesc cabluri RCA in casa, i le dau specialistului. Le monteaza. Se vede la fel. Nu mai comenteaza.

- aveti un splitter pe undeva – ma pufneste rasul. Se vede clar ca au intrat intr-o garsoniera cu un singur televizor si cu un traseu clar al cablului, vizibil de la o posta. Se prind si ei ca devin ridicoli.

- trebuie sa va cumparati decodor HD – wait, WHAT? Sa mai pun niste bani peste valoarea actuala a contractului, desi mi-ati demonstrat clar ce fel de valoare imi oferiti de banii aia? Ce incredere sa mai am in servicii cu valoare adaugata daca baza este de asemenea calitate? Instalatorul imi recomandase sa-mi iau amplificator, astia, si mai destepti pe banii mei, ma trimit direct spre o dezamagire HD!

- decodorul e de vina – da, dar si cu cablul pus direct in TV se vede si mai prost. Prost, frate. Dincolo de orice grad de bunavointa – mai ales ca bunavointa mea se scurgea rapid. Trebuie sa mergeti cu el la service, in Regina Maria – wait again, WHAT??? Abia a venit un coleg de-al vostru cu el in geanta acum cateva ore! Iar acum o echipa de interventie nu poate sa vina din nou sa mi-l schimbe? Eu m-am legat de calorifer azi ca sa va tot astept pe voi cu solutii si acum ma puneti tot pe mine pe drumuri?

Nu le-am retinut numele acestor oameni. Dar si ei au fost la fel de necooperanti (desi mai politicosi)ca precedentul. Mi-au schimbat intr-o veselie setarile la TV, desi era clar ca nu aparatul meu e problema. Mi-au reglat Sharpness pe 19% – desi UPC-ul functionase pe sharpness 80%! Mi-au schimbat formatul imaginii pe wide zoom in loc de auto zoom, astfel incat din Realitatea TV se vedea doar bucata din mijloc. Mi-au modificat formatul de imagine in 4:3 cand eu il tineam pe 16:9. In fine, mi-au terfelit setarile in orice mod posibil, doar sa nu admita ca problema curge undeva pe teava lor de cablu.

Actul 3: echipa invizibila
Imediat dupa plecarea lor am pus din nou mana pe telefon, nevenindu-mi sa cred ca o “echipa” se rezuma la a trece in revista tot felul de scenarii improbabile si dupa aia la a ma trimite in service.

Am vorbit cu o fatuca plictisita si clefaitoare de guma, care mi-a explicat ca trebuie sa astept echipa intre 18 si 22 (??). A treia oara cand i-am explicat rar, pe silabe, ca echipa asteptata in intervalul orar respectiv a fost deja si m-a ajutat precum linsul de sare vindeca diabetul, a binevoit sa programeze o noua echipa care sa imi analizeze situatia.

Ar fi devenit hilara perindarea “echipelor de interventie” daca televizorul meu n-ar fi suferit in continuare de granulatie severa, bazait cronic si distorsionare acuta a formelor. Orice rescanare, rememorare a posturilor, restart si alte frectii la meniul decodorului s-au dovedit inutile. Puterea semnalului era la 70% si calitatea la 100%. Absolut sinistru, pentru ca nimic din calitatea transmisiei nu intrunea macar 10% din asteptarile mele de la un serviciu TV!

Am stat in casa pentru a astepta echipa numarul 3, doar eu si televizorul si un telefon care incepuse sa se inroseasca de stress. Mi se spusese ca aceasta echipa va masura nivelul semnalului de pe scara blocului si abia dupa ce remediaza problema la nivel de scara va veni si la mine acasa. Fatuca de la serviciul clienti punea problema de parca aceasta echipa era Mesia DIGI TV-ului, si toti cei de pana acum fusesera niste uzurpatori ai titlului.

I-am asteptat ca pe o echipa formata din Mos Craciun, zana Maseluta si ursitoarea cea buna, iar prezenta lor in viata mea s-a concretizat exact in stilul personajelor de mai sus. Cu alte cuvinte, am mari motive sa cred ca au fost pur si simplu fictivi, pentru ca la ora 22 fara 5, cand am apelat din nou serviciul clienti ca sa imi dau seama ce sa mai astept, mi s-a zis ca echipa trecuse, bine mersi. Si remediase problema direct din scara blocului. A, nu se vede mai bine imaginea TV? Ce pacat, problema este remediata!

Oare cat de simplu este sa fii om de service RCS si sa treci intr-o fisa oarecare remedierea fictiva a unei probleme reale?

Din nou rescanari, rebootari de decodor, aceeasi frectie la picior de lemn. Mi se programeaza a 4-a echipa de interventie pentru a doua zi (azi 1 decembrie ) intre 9 si 11 dimineata, cu promisiunea ca acestia vor oferi un ajutor concret.

Actul 4: bataia de joc
Daca va spun ca a patra echipa care m-a tinut in casa si a doua zi de serviciu DIGI TV n-a mai ajuns deloc, oare nu o sa inceapa sa vi se para hilar acest balet?

Si totusi, fie ea si tragicomedie, povestea mea cu RCS RDS a ajuns si la acest stadiu. Am asteptat zadarnic , in cea de-a doua zi de prizonierat domestic, a patra runda de apostoli care sa imi remedieze problema sau macar sa contribuie in felul lor la ameliorarea complexului fenomen prin care pe ecranul televizorului meu dansau puricii de pe vremuri.

La ora 11 si 15 am sunat, din nou, la serviciul clienti, singura mea fereastra de comunicare cu odiosii de la RCS, cata vreme eram tinuta in casa tot prin bunavointa lor. Evident pe partea cealalta a firului s-au ridicat iar o pereche de umeri si singura solutie? Haideti, sigur ghiciti! Programarea pentru o noua interventie intr-un nou interval orar!! Asteptarea celei de-a 5-a divinatii!

In acel moment, dupa 4 “echipe de interventie”, doua care n-au rezolvat nimic real si doua care n-au aparut deloc, s-a nascut ideea acestui articol. Din cenusa nervilor mei, a frustrarilor si a chinurilor, a timpului, nervilor si banilor aruncati pe fereastra, a neuronilor pierduti in dialoguri stupide si a revendicarii zadarnice a propriilor drepturi in calitate de client platitor.

Epilog

Ma uit in jurul meu. Sunt cabluri peste tot, acte si procese verbale, linia cu serviciul clientii este inrosita degeaba, televizorul are in continuare varsat de vant. Si nu ma pot opri din a trage concluzia ca e vina e a mea, pentru ca m-am oferit atat de usor pe tava drept client, ca le-am dat unor smecheri cu mult tupeu acces in casa si in viata mea, doar pentru a-si sterge picioarele pe nervii mei.

Este prima oara cand pe acest blog ma exprim atat de explicit anti-brand. Am fost nemultumita si pana acum de calitatea serviciilor altor furnizori – inclusiv UPC, altfel nu ma indreptam spre alternative. Traiesc si eu in Romania serviciilor mediocre la preturi premium. Si pe mine ma enerveaza vanzatori, administratori de bloc, functionari de banca, consultanti de la serviciul clienti etc.

Dar nimeni pana acum n-a ajuns la capatul rabdarii mele ca RCS RDS. Nimeni n-a aratat atata aroganta, bataie de joc, minciuna si incompetenta precum RCS RDS.

Sa devii abonat RCS RDS inseamna sa te inhami la un martiriu benevol in care angajatii vor face tot posibilul sa-si bata joc de timpul, banii si nervii tai si in care calitatea serviciului in sine e o bataie de joc dusa la extrem.

Acest furnizor este de toata jena. angajatii isi bat EFECTIV joc de tine stiind ca sunt acoperiti, ca nu ai ce sa le faci, decat sa generezi o amarata de reclamatie numai buna de arhivat intr-un folder uitat de lume. Atat dialogul cu reprezentantii RCS RDS cat si serviciile in sine sunt execrabile.

Noroc ca exista legea 161 / 2010 (pot sa afirm intr-un final ca o lege portocalie a fost cu adevarat oportuna!) si ca am dreptul de a rezilia inainte de perioada contractuala de 24 de luni.

Iata si cateva imagini: asa se vedea azi pe televizorul meu Realitatea TV. Fotografiile nu sunt prelucrate in niciun fel, exact asa se vede: imagine dublata, contur neregulat, calitate de anii 80. Click pentru a mari pozele. Pareri?

Concluzia: RCS RDS sunt sub orice critica. Daca aveti de ales, feriti-va de aceasta companie si alegeti celalalt rau, cu siguranta mai mic.
Imi doresc ca povestea mea sa ajunga cat mai departe. Vreau ca acest articol sa stea, printat, pe masa unui manager RCS. Sau in inboxul lui.

Draga RCS, sper ca intr-o zi sa va pot ura din inima: “Faliment placut!”
PS: Pentru de-alde Gica Contra care vor veni sa comenteze ca ei au RCS si li se vede impecabil: da, STIU. Am si eu amici carora serviciul DIGI li se vede oglinda si sunt constienta ca daca erau doar o padure cu uscaturi, ar fi dat probabil faliment de multa vreme. Dar calitatea serviciului nu se vede acolo unde clientii sunt multumiti, nu? Relevant e cum se poarta intr-o situatie particulara cu o problema de remediat si modul in care e tratat clientul care are acea problema.

Nu de alta, dar urmatorul in locul meu ai putea fi chiar tu.

+Quote Post
Vizitator_anghel negru.
mesaj Dec 2 2010, 07:02 AM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (Ileana N @ Nov 16 2010, 10:53 AM) *
Mi-aduc aminte cat i-am mai asteptat si eu...si cand nu mai aveam nicio speranta, au aparut biggrin.gif
Asa ca, daca vrei sa vina, nu mai spera smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Rumple.
mesaj Dec 2 2010, 11:24 AM
Mesaj #142

Guests

Ce mi se pare cel mai dubios, este ca dupa aprox 10 zile de hot topic pe Hotnews, NIMENi de la RCS nu s-a stresat catusi de putin sa comenteze ceva. Evident sunt si alte companii cu comportament asemanator (parca totusi nici una nu cuprinde atatia "nonsalanti"), dar cand apare un stream de asta pe net, imediat apare un directoras care sa intre "carne de tun" in discutii. In mod evident, vor avea soarta Romtelecomului din anii '90.

+Quote Post
Tibishor MEREU S...
mesaj Dec 2 2010, 01:03 PM
Mesaj #143

Membru
**

Citeaza (Rumple @ Dec 2 2010, 11:24 AM) *
Ce mi se pare cel mai dubios, este ca dupa aprox 10 zile de hot topic pe Hotnews, NIMENi de la RCS nu s-a stresat catusi de putin sa comenteze ceva. Evident sunt si alte companii cu comportament asemanator (parca totusi nici una nu cuprinde atatia "nonsalanti"), dar cand apare un stream de asta pe net, imediat apare un directoras care sa intre "carne de tun" in discutii. In mod evident, vor avea soarta Romtelecomului din anii '90.

Salutare!

Si mie mi s-a parut dubios, motiv pentru care i-am trimis un mail d-lui Nemes (Marketing & PR Coordinator) in care ii comunicam ca topicul "URASC RCS & RDS" are peste 10,000 de vizitatori, si foarte multe comentarii extrem de negative. Il mai intrebam daca nu i se pare ca RCS & RDS ar avea o problema de fond.
Mai sus, printre commenturi este mailul meu, iar mai jos - raspunsul dlui Nemes.

Buna ziua domnule Capudean,

Raspunsul pe care l-ati primit din partea colegilor mei este pozitia oficiala a companiei, in conformitate cu clauzele cuprinse in contractul dintre parti.
Ne cerem scuze pentru inconvenientele datorate situatiei create si va asigur ca urmarim cu interes post-urile de pe forum-ul respectiv, precum si de pe alte forum-uri. Aceasta intrucat suntem interesati de perceptia clientilor nostri fata de compania RCS & RDS si serviciile pe care le ofera. Stim ca inca avem aspecte de imbunatatit “pe fond”, iar sesizarile primite pe diverse canale ne ajuta in acest sens.

O zi buna,
Florin NEMES
Marketing & PR Coordinator
RCS & RDS Bucuresti

Mail: florin.nemes@rcs-rds.ro

Fax: +4031 400 44 41
Web: www.rcs-rds.ro

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Dec 2 2010, 02:30 PM

+Quote Post
Vizitator_travolta.
mesaj Dec 2 2010, 03:07 PM
Mesaj #144

Guests

Cateva alte probe care dovedesc nesimtirea celor de la erdeies:

- acum vreo cativa ani, cine isi facea contract la ei, avea tarifarea convorbirilor la 10 secunde, inca din primul minut, si avea un bonus de 30 (sau 50?) de minute gratuite in Romtelecom.

- Cine a avut proasta inspiratie sa adauge ceva la contractul vechi (eu am adaugat un abonament de mobil de 2 euro), a putut observa, fara sa i se spuna dinainte acest lucru, si fara sa poata avea vreo reactie (deoarece nimeni n-are timp sa citeasca pe loc toate prevederile contractului, stiind ca mai sunt si alte zeci de clienti la coada), urmatoarele schimbari in rau a conditiilor contractuale: s-a semnat un nou contract, care-l anuleaza pe cel vechi; s-au anulat minutele gratuite in Romtelecom; tarifarea se face la minut intreg, si nu se mai face la 10 secunde (efectul asupra valorii finale a facturii este important. Daca stati un pic si analizati, o sa ajungeti la concluzia ca tarifele erdeies nu sunt nici pe departe asa de mici cum par la prima vedere, ba chiar sunt mai mari decat alte oferte cu minute incluse ale altor operatori
); perioada contractula a devenit impusa pentru termen de 16 luni, chiar daca abonatul are vechime de ani de zile.

- Dupa ce i-am anuntat si i-am batut la cap in mod repetat, reclamandu-le ca in contractul meu nu scrie ca se tarifeaza la minut intreg, au inceput sa-mi tarifeze fixul la 10 secunde si sa-mi pastreze tarifarea mobilului (abonamentul de 2 euro) la minut intreg. Cu toate acestea, n-au vrut sa-mi raspunda la sesizarea intregistrata telefonic la ei, si nici sa-mi recalculeze convorbirile pentru lunile anterioare. De asemenea, foarte de curand (de o luna, doua), au schimbat mentiunea pe site-ul lor, aici: http://www.rcs-rds.ro/asistenta/intrebari-frecvente?t=fix , ca tarifarea se face la minut. Pana atunci, scriau ca tarifarea de pe fix se face la 10 secunde, din primul minut, iar la telefonia mobila nu spuneau nimic.

- daca sunati la asistenta clienti si intrebati cum se face tarifarea, veti auzi atatea pareri, cate telefoane la Asistenta dati. Cei de la asistenta clienti sunt, cel mai probabil, inapoiati mintal, dar au si o circumstanta atenuanta - faptul ca modelele de contracte se schimba pe site foarte des, aproape saptamanal, si nu mai stiu nici ei care sunt conditiile.
- In contractul de aici: http://www.rcs-rds.ro/resources/doc/contra...4rev3.1.pdf?v=1 (daca nu merge linkul, intrati pe www.rcs-rds.ro, apoi jos in pagina, la "Dreptul la informare", apoi "Contract servicii"), nu au nici pana acum specificat modul de tarifare, lucru care se numeste inselatorie. Singura mentiune se gaseste ascunsa la pag. 4, la art. 3.3. : "Stabilirea duratei apelului se face la intervale de cate un minut". Exprimarea este in mod intentionat neclara, ceva de genul: stabilirea duratei apelului se face la sfarsitul zilei. Adica ei refuza sa foloseasca in contract, asa cum fac toti ceilalti operatori de telefonie, expresia "tarifarea apelurilor se face la minut intreg". Asa cum scriu ei, se poate intelege ca cineva, un operator al lor sau un program informatic, calculeaza durata convorbirii, din minut in minut, adica ne informeaza cand o calculeaza, nu si cum o calculeaza. O dovada in plus ca sunt escroci, este ca aceasta mentiune din contract "Stabilirea duratei apelului se face la intervale de cate un minut", a fost mentinuta in paralel cu afirmatia de pe site la "intrebari frecvente": "Taxarea convorbirilor se face, din primul minut, la 10 secunde". Avand in vedere ca in contract se stipuleaza ca tarifele se pot modifica, actualizarile gasindu-se pe site, multi abonati or fi luat de buna tarifarea la 10 secunde, cea trecuta la intrebari frecvente.

- daca vrei sa reziliezi contractul, ti se spune ca numai intre 1 si 5 ale lunii. Daca faci scandal, se poate in orice zi

- daca spui ca ai primit sms prin care erdeies accepta rezilierea abonamentului de telefonie mobila fara penalitati, pentru ca a majorat tarifele internationale (i-a obligat Protectia Consumatorului sa notifice toti clientii), operatoarea de la casierie refuza, pe motiv ca n-ai avut nicio convorbire internationala, si deci n-ai fost cu nimic prejudiciat prin aceasta majorarea a tarifelor. Daca-i raspunzi ca ai de gand sa vorbesti de acum incolo, iti raspunde ca esti liber s-o faci, ca o faci in cunostinta de cauza, fiind deja notificat de majorare, deci o faci acceptand majorarile "viitoare". Este aberant, se preface ca nu intelege ca Protectia Consumatorului ne da dreptul sa reziliem un contract daca erdeies a modificat tarifele, indiferent daca am fi folosit sau nu telefonul in convorbiri tarifate cu alte sume decat cele initiale, trecute in contractul semnat.

- daca, in timp ce te afli la un punct de prezenta, suni la Asistenta Clienti, si le prezinti o problema, atunci, in mod "inexplicabil", cei de la Asistenta nu te mai trimit la un punct de prezenta, cum o fac intotdeauna, ci iti comunica un numar de fax, sau te indruma la sediul central. Aberant, din nou.

- am vrut sa anulez telefonul fix si mobilul asociat, fara sa predau mobilul, pe considerentul ca au anulat acel contract, impreuna cu bonusul de 30 minute in Romtelecom (sau erau 50 de minute?), ca au impus perioada minima de 16 luni, adica si-au atribuit numai avantaje, numai ca, anuland contractul vechi, au anulat si procesul verbal prin care-mi predasera mobilul, pentru ca procesul verbal era anexa la contractul vehi: s-a reziliat contractul, s-a reziliat si procesul verbal. Ei bine, operatoarea n-a vrut in ruptul capului sa accepte sa-i predau doar simul, pentru ca, justifica ea, eu nu pot dovedi ca telefonul e proprietatea mea. I-am spus ca e in posesia mea, l-am dobandit de buna credinta, deci legea prezuma ca este in proprietatea mea. I-am mai zis ca nici erdeies nu poate dovedi ca este proprietarul telefonului, pentru ca au reziliat, ca fraierii, contractul. Din respect fata de clientii care stateau la coada, i-am dat telefonul, pentru ca ma interesa mult mai mult sa reziliez contractul. Totusi, am adnotat peste contract data de 01.12.2010, pentru ca ea scrisese ca rezilierea opereaza pe 01.01.2011.

- ca sa termin de tot cu ei, am cerut sa reziliez si mobilul de 2 euro. N-a vrut decat sa-l transforme in abonament de zero euro. Neavand ce sa fac, am acceptat varianta asta, si am aruncat mobilul intr-o debara din casa, propunandu-mi sa nu-l folosesc niciodata.

- serviciul Asistenta Clienti este total zero, pentru ca nu poti obtine nimic sunand acolo, decat sa te enervezi inutil.

- toate sesizarile noastre sunt folosite foarte eficient de erdeies, nu ca ni le rezolva, ci pentru ca modifica imediat contractul cadru, astfel incat clientul sa nu mai aiba niciun drept legat de problema respectiva. De exemplu, clientul are voie sa conteste o factura numai 30 zile, nu 2 ani, cum cere legea. Altfel spus, erdeies, precum un hot de buzunare, se bazeaza pe iuteala lui de mana si nebagarea de seama a clientului, care - de cele mai multe ori - nici nu primeste factura in 30 de zile de la emiterea ei, darmite sa mai aiba timp s-o conteste. Aberant, iarasi.

- contractul de abonament la internet are o mare problema: nu defineste cel mai important lucru, Obiectul Contractului. Pai nu poti sa dai internet la viteza maxima de xx MBps, fara sa spui si care e viteza minima. Asa cum e facut contractul, erdeies poate sa furnizeze 0,001 kbs, si sa se incadreze in prevederile contractulale. E ca si cum cei de la Enel mi-ar da curent la 220V, maxim 2000kW, dar ar furniza intregului cartier aceasta putere totala, astfel incat reteaua ar cadea daca in cartier s-ar consuma simultan peste 2001kW putere instalata.

- o sa-i reclam si eu la OPC, pentru ca altfel nu ma pot intelege cu ei, si o sa solicit sa mi se comunice masurile luate impotriva lor, respectiv amenda pe care au primit-o.

+Quote Post
Vizitator_travolta.
mesaj Dec 2 2010, 03:11 PM
Mesaj #145

Guests

Iata tarifarea valabila pana de curand, pe site:

+Quote Post
Tibishor MEREU S...
mesaj Dec 2 2010, 03:31 PM
Mesaj #146

Membru
**

Citeaza (travolta @ Dec 2 2010, 03:07 PM) *
Cateva alte probe care dovedesc nesimtirea celor de la erdeies:

- acum vreo cativa ani, cine isi facea contract la ei, avea tarifarea convorbirilor la 10 secunde, inca din primul minut, si avea un bonus de 30 (sau 50?) de minute gratuite in Romtelecom.

- Cine a avut proasta inspiratie sa adauge ceva la contractul vechi (eu am adaugat un abonament de mobil de 2 euro), a putut observa, fara sa i se spuna dinainte acest lucru, si fara sa poata avea vreo reactie (deoarece nimeni n-are timp sa citeasca pe loc toate prevederile contractului, stiind ca mai sunt si alte zeci de clienti la coada), urmatoarele schimbari in rau a conditiilor contractuale: s-a semnat un nou contract, care-l anuleaza pe cel vechi; s-au anulat minutele gratuite in Romtelecom; tarifarea se face la minut intreg, si nu se mai face la 10 secunde (efectul asupra valorii finale a facturii este important. Daca stati un pic si analizati, o sa ajungeti la concluzia ca tarifele erdeies nu sunt nici pe departe asa de mici cum par la prima vedere, ba chiar sunt mai mari decat alte oferte cu minute incluse ale altor operatori
); perioada contractula a devenit impusa pentru termen de 16 luni, chiar daca abonatul are vechime de ani de zile.

- Dupa ce i-am anuntat si i-am batut la cap in mod repetat, reclamandu-le ca in contractul meu nu scrie ca se tarifeaza la minut intreg, au inceput sa-mi tarifeze fixul la 10 secunde si sa-mi pastreze tarifarea mobilului (abonamentul de 2 euro) la minut intreg. Cu toate acestea, n-au vrut sa-mi raspunda la sesizarea intregistrata telefonic la ei, si nici sa-mi recalculeze convorbirile pentru lunile anterioare. De asemenea, foarte de curand (de o luna, doua), au schimbat mentiunea pe site-ul lor, aici: http://www.rcs-rds.ro/asistenta/intrebari-frecvente?t=fix , ca tarifarea se face la minut. Pana atunci, scriau ca tarifarea de pe fix se face la 10 secunde, din primul minut, iar la telefonia mobila nu spuneau nimic.

- daca sunati la asistenta clienti si intrebati cum se face tarifarea, veti auzi atatea pareri, cate telefoane la Asistenta dati. Cei de la asistenta clienti sunt, cel mai probabil, inapoiati mintal, dar au si o circumstanta atenuanta - faptul ca modelele de contracte se schimba pe site foarte des, aproape saptamanal, si nu mai stiu nici ei care sunt conditiile.
- In contractul de aici: http://www.rcs-rds.ro/resources/doc/contra...4rev3.1.pdf?v=1 (daca nu merge linkul, intrati pe www.rcs-rds.ro, apoi jos in pagina, la "Dreptul la informare", apoi "Contract servicii"), nu au nici pana acum specificat modul de tarifare, lucru care se numeste inselatorie. Singura mentiune se gaseste ascunsa la pag. 4, la art. 3.3. : "Stabilirea duratei apelului se face la intervale de cate un minut". Exprimarea este in mod intentionat neclara, ceva de genul: stabilirea duratei apelului se face la sfarsitul zilei. Adica ei refuza sa foloseasca in contract, asa cum fac toti ceilalti operatori de telefonie, expresia "tarifarea apelurilor se face la minut intreg". Asa cum scriu ei, se poate intelege ca cineva, un operator al lor sau un program informatic, calculeaza durata convorbirii, din minut in minut, adica ne informeaza cand o calculeaza, nu si cum o calculeaza. O dovada in plus ca sunt escroci, este ca aceasta mentiune din contract "Stabilirea duratei apelului se face la intervale de cate un minut", a fost mentinuta in paralel cu afirmatia de pe site la "intrebari frecvente": "Taxarea convorbirilor se face, din primul minut, la 10 secunde". Avand in vedere ca in contract se stipuleaza ca tarifele se pot modifica, actualizarile gasindu-se pe site, multi abonati or fi luat de buna tarifarea la 10 secunde, cea trecuta la intrebari frecvente.

- daca vrei sa reziliezi contractul, ti se spune ca numai intre 1 si 5 ale lunii. Daca faci scandal, se poate in orice zi

- daca spui ca ai primit sms prin care erdeies accepta rezilierea abonamentului de telefonie mobila fara penalitati, pentru ca a majorat tarifele internationale (i-a obligat Protectia Consumatorului sa notifice toti clientii), operatoarea de la casierie refuza, pe motiv ca n-ai avut nicio convorbire internationala, si deci n-ai fost cu nimic prejudiciat prin aceasta majorarea a tarifelor. Daca-i raspunzi ca ai de gand sa vorbesti de acum incolo, iti raspunde ca esti liber s-o faci, ca o faci in cunostinta de cauza, fiind deja notificat de majorare, deci o faci acceptand majorarile "viitoare". Este aberant, se preface ca nu intelege ca Protectia Consumatorului ne da dreptul sa reziliem un contract daca erdeies a modificat tarifele, indiferent daca am fi folosit sau nu telefonul in convorbiri tarifate cu alte sume decat cele initiale, trecute in contractul semnat.

- daca, in timp ce te afli la un punct de prezenta, suni la Asistenta Clienti, si le prezinti o problema, atunci, in mod "inexplicabil", cei de la Asistenta nu te mai trimit la un punct de prezenta, cum o fac intotdeauna, ci iti comunica un numar de fax, sau te indruma la sediul central. Aberant, din nou.

- am vrut sa anulez telefonul fix si mobilul asociat, fara sa predau mobilul, pe considerentul ca au anulat acel contract, impreuna cu bonusul de 30 minute in Romtelecom (sau erau 50 de minute?), ca au impus perioada minima de 16 luni, adica si-au atribuit numai avantaje, numai ca, anuland contractul vechi, au anulat si procesul verbal prin care-mi predasera mobilul, pentru ca procesul verbal era anexa la contractul vehi: s-a reziliat contractul, s-a reziliat si procesul verbal. Ei bine, operatoarea n-a vrut in ruptul capului sa accepte sa-i predau doar simul, pentru ca, justifica ea, eu nu pot dovedi ca telefonul e proprietatea mea. I-am spus ca e in posesia mea, l-am dobandit de buna credinta, deci legea prezuma ca este in proprietatea mea. I-am mai zis ca nici erdeies nu poate dovedi ca este proprietarul telefonului, pentru ca au reziliat, ca fraierii, contractul. Din respect fata de clientii care stateau la coada, i-am dat telefonul, pentru ca ma interesa mult mai mult sa reziliez contractul. Totusi, am adnotat peste contract data de 01.12.2010, pentru ca ea scrisese ca rezilierea opereaza pe 01.01.2011.

- ca sa termin de tot cu ei, am cerut sa reziliez si mobilul de 2 euro. N-a vrut decat sa-l transforme in abonament de zero euro. Neavand ce sa fac, am acceptat varianta asta, si am aruncat mobilul intr-o debara din casa, propunandu-mi sa nu-l folosesc niciodata.

- serviciul Asistenta Clienti este total zero, pentru ca nu poti obtine nimic sunand acolo, decat sa te enervezi inutil.

- toate sesizarile noastre sunt folosite foarte eficient de erdeies, nu ca ni le rezolva, ci pentru ca modifica imediat contractul cadru, astfel incat clientul sa nu mai aiba niciun drept legat de problema respectiva. De exemplu, clientul are voie sa conteste o factura numai 30 zile, nu 2 ani, cum cere legea. Altfel spus, erdeies, precum un hot de buzunare, se bazeaza pe iuteala lui de mana si nebagarea de seama a clientului, care - de cele mai multe ori - nici nu primeste factura in 30 de zile de la emiterea ei, darmite sa mai aiba timp s-o conteste. Aberant, iarasi.

- contractul de abonament la internet are o mare problema: nu defineste cel mai important lucru, Obiectul Contractului. Pai nu poti sa dai internet la viteza maxima de xx MBps, fara sa spui si care e viteza minima. Asa cum e facut contractul, erdeies poate sa furnizeze 0,001 kbs, si sa se incadreze in prevederile contractulale. E ca si cum cei de la Enel mi-ar da curent la 220V, maxim 2000kW, dar ar furniza intregului cartier aceasta putere totala, astfel incat reteaua ar cadea daca in cartier s-ar consuma simultan peste 2001kW putere instalata.

- o sa-i reclam si eu la OPC, pentru ca altfel nu ma pot intelege cu ei, si o sa solicit sa mi se comunice masurile luate impotriva lor, respectiv amenda pe care au primit-o.

HotNews... HotNews... Nu vrei sa povestesti putin despre RCS & RDS?? Material ai mai mult decat suficient.
Ajuta-ne sa aratam oamenilor cum isi bate compania asta joc de clientii ei.

Pretty Please!
smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Tibishor MEREU Surprinzator: Dec 2 2010, 03:32 PM

+Quote Post
Vizitator_Rumple.
mesaj Dec 3 2010, 07:19 AM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Dec 2 2010, 01:03 PM) *
...
Ne cerem scuze pentru inconvenientele datorate situatiei create si va asigur ca urmarim cu interes post-urile de pe forum-ul respectiv, precum si de pe alte forum-uri...

Adica ne doare la bascheti, eu oricum nu o sa mai fiu in curand pe aceasta pozitia asta, deci nu ma interseaza ce se va intampla maine.
Faptul ca detin monopol in acest moment in multe zone, le confera pozitia de "Sefi de trib", iar ingratii de clienti, ar trebui sa mearga la ei cu ofrande.
MULTUMESC RCS&RDS CA EXISTI! ITI DORESC SOARTA ROMTELECOMULUI, sa-ti plece 80% din clienti, dupa care sa ajungi sa te rogi in genunchi dupa fiecare pensionar nostagic, asta dupa ce ai inteles ca fara respect, nu castigi decat azi.

Off topic: nu avem de unde sti strategia lor: poate in cativa ani (poate luni), vor vinde "pachetul majoritar" catre o alta companie, mizand pe numarul mare de clienti si aria de acoperire. Dupa care, "sa faca aia ce vor".

+Quote Post
Vizitator_dan ardelean.
mesaj Dec 3 2010, 08:07 AM
Mesaj #148

Guests

Citeaza (Claudiu @ Nov 16 2010, 08:39 AM) *
RCS & RDS e cea mai ingrozitoare companie cu care am avut nesansa sa vin in contact. I-am asteptat 6 luni. N-au venit niciodata. Merita dati in judecata!!! Doar ca oamenii n-au timp de asa ceva. Si pe asta se bazeaza si ei.

Bravo tie ca ai luat atitudine!

folosiţi această adresă de email: alex.oprea@rcs-rds.ro este directorul general, un om extrem de civilizat. poate aveţi mai mult noroc... sau poate nu smile.gif

+Quote Post
Vizitator_TepariiRDS.
mesaj Dec 3 2010, 07:38 PM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Nov 15 2010, 10:44 AM) *
De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Eu am patit asa la inceputul contractului cu ei, cand zilnic existau probleme cu reteaua RDS in bloc si trebuia sa ii sun pe impostorii de la aceasta companie sa vina sa remedieze si evident ei actionau cu intarzieri foarte mari, norocul meu ca aveam si alt provider.
Personalul tehnic de la rds e ok, baietii isi fac treaba, dar cum reteau RDS sux probabil ca sunt invinsi numeric de numarul reclamatiilor.

Eu nu pot sa ii iert pe nenorocitii de la conducerea Rds-rcs ca mi-au pus Ilegal pe factura 5 lei pe telefonie fixa care trebuia sa fie gratuita fara sa ma anunte si sa primeasca acordul meu in vreun fel si nu mi-au returnat banii.
Daca sunt mai multi in aceasta situatie as vrea sa facem un grup si sa ii ardem, sa returneze banii, ca la 2 mil de clienti inseamna destul de mult cate un euro furat pe cel putin o luna, pana s-au prins clientii.

Am inteles ca li s-a dat o amenda de la OPC destul de simbolica, sub 10 000 de euro, dar vreau sa facem demersuri sa li se confiste si toti banii pe care i-au adaugat ilegal pe facturile clientilor si acesti bani sa fie returnati celor care au primit factura umflata sau banii sa fie donati la stat, pentru spitale sau ceva de genul asta.
Facea cineva un calcul ca amenda care a fost aplicata de Opc companiei Rds pt acea taxa ilegala e infinit mai mica decat hotia pe care a comis-o Rds furand cate 5 lei de la fiecare client care trebuia sa aiba tel fix gratuit.
Telefonul mobil gratuit la oferta nu l-am primit nici eu vreodata, mi-am reziliat contractul de telefonie fixa si mobila cu ei.

Sunt niste javre si trebuie pusi la punct de clienti, au oferte mincinoase. De fiecare data cand ma duc la casierie sunt mai multi oameni care reclama probleme tehnice, nu isi primesc echipamentele gratuite promise si se cearta cu angajatii rds.

+Quote Post
Vizitator_Lavinia.
mesaj Dec 4 2010, 06:52 AM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (TepariiRDS @ Dec 3 2010, 07:38 PM) *
Eu am patit asa la inceputul contractului cu ei, cand zilnic existau probleme cu reteaua RDS in bloc si trebuia sa ii sun pe impostorii de la aceasta companie sa vina sa remedieze si evident ei actionau cu intarzieri foarte mari, norocul meu ca aveam si alt provider.
Personalul tehnic de la rds e ok, baietii isi fac treaba, dar cum reteau RDS sux probabil ca sunt invinsi numeric de numarul reclamatiilor.

Eu nu pot sa ii iert pe nenorocitii de la conducerea Rds-rcs ca mi-au pus Ilegal pe factura 5 lei pe telefonie fixa care trebuia sa fie gratuita fara sa ma anunte si sa primeasca acordul meu in vreun fel si nu mi-au returnat banii.
Daca sunt mai multi in aceasta situatie as vrea sa facem un grup si sa ii ardem, sa returneze banii, ca la 2 mil de clienti inseamna destul de mult cate un euro furat pe cel putin o luna, pana s-au prins clientii.

Am inteles ca li s-a dat o amenda de la OPC destul de simbolica, sub 10 000 de euro, dar vreau sa facem demersuri sa li se confiste si toti banii pe care i-au adaugat ilegal pe facturile clientilor si acesti bani sa fie returnati celor care au primit factura umflata sau banii sa fie donati la stat, pentru spitale sau ceva de genul asta.
Facea cineva un calcul ca amenda care a fost aplicata de Opc companiei Rds pt acea taxa ilegala e infinit mai mica decat hotia pe care a comis-o Rds furand cate 5 lei de la fiecare client care trebuia sa aiba tel fix gratuit.
Telefonul mobil gratuit la oferta nu l-am primit nici eu vreodata, mi-am reziliat contractul de telefonie fixa si mobila cu ei.

Sunt niste javre si trebuie pusi la punct de clienti, au oferte mincinoase. De fiecare data cand ma duc la casierie sunt mai multi oameni care reclama probleme tehnice, nu isi primesc echipamentele gratuite promise si se cearta cu angajatii rds.

SI EU AM PATIT LA FEL!!! Am crezut ca sunt un caz singular, insa vad ca nu.
Oricum, dupa cum am citit aici, se pot intampla lucruri MULT MAI GRAVE.
Ce asteapta OPC-ul?
Eu i-am reclamat deja.

+Quote Post

16 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 03:12 PM