IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

22 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ce mancam astazi?
rammstein
mesaj Dec 4 2010, 01:39 PM
Mesaj #91

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (Sieglind @ Dec 4 2010, 01:21 PM) *

am adus eu: baftă ! biggrin.gif

șef? sau chef /ʃɛf/ ? wink.gif

Multumim Sieglind smile.gif Cine serveste primul? Nu are legatura,dar mi-aduc aminte de un grup de conationali umflati de importanta propriilor persoane, aflati in delegatie, ce se invitau reciproc sa guste din duzina de stridii a celuilalt. Deh, protocol frantuzesc... Altfel niste fomisti, dadeau buzna in rafturile cu choucroute si cassoulet la bidon neinscriptionat... Pe mine ma scuzati, o sa revin mai pe seara smile.gif

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Dec 4 2010, 02:26 PM
Mesaj #92

Guests

Darling , am voie sa ma pisicesc si io ??? huh.gif

Prinţul Miorlau

Într-o împărăţie cam ploioasă,
trăiau un împărat şi-o împărăteasă
ce-aveau, cum se cuvine, şi un prinţ,
singur la părinţi.
Prinţul era de şase anişori
şi miorlăia din noapte până-n zori.
În loc de "vreau!" spunea "miorlau!"
şi tot "miorlau!" pentru "nu vreau!"

(- N-am înţeles! veţi spune voi.
Ce-i ăsta, prinţ? Sau e pisoi?
Te rugăm să nu-ţi urmezi povestea
până nu ne lămureşti acestea.
- Răbdare, dragii mei copii,
şi singuri vă veţi lămuri.)

Deci, cum spuneam, cu prinţul miorlăit
deloc nu era lesne de trăit.
Când i se aduceau bomboane –
el miorlăia că vrea baloane;
şi-n loc de baloane
voia tromboane,
şi-n loc de tromboane
voia bomboane,
dar nişte bomboane
cu gust de baloane,
şi-n care să sufle
ca-n nişte tromboane.

Astfel de dulciuri – vai! Nu se găseau...
Şi prinţul miorlăia: Miorlau! Miorlau!
Miorlau! – că plouă afară;
Miorlau! – că afară-i soare;
Miorlau! – că-i zi de lucru;
Miorlau! – că-i sărbătoare...
Părinţii nu mai ştiau ce să-i mai facă
- numai să tacă...
Îi aduceau în fiecare zi
o mie o sută una jucării:
căişori de lemn,
puşti de tras la semn,
gume şi creioane,
raţe dolofane
de celuloid,
şi căţei şi mâţe,
şi păpuşi semeţe,
cu ochi ce se-nchid,
şi iar se deschid...

Ah, dar prinţul nostru nu tăcea de fel
El voia ceva ştiut numai de el:
Miorlau! – de ce e luna lună?
Miorlau! – friptura nu e bună!
Miorlau! – vreau să mănânc compot!
Nu vreau compot că nu mai pot!

... Albi şi împăratul, albi şi-mpărăteasa
De atâta miorlăială, se-mbolnăvise casa.
Canarii asurziră, căţeii leşinară,
iar caii se mutară cu totu-n altă ţară.
Bostanii şi verzele
părăsiră grădinile.
Fugiră găinile,
Zburară şi berzele
Şi se făcu – pe câte ştiu –
în jurul prinţului – pustiu.
... Doar mâţele sosiră toate
cu cozile încârligate,
torcând de zor,
la prinţişor.
Sfârr... Sfârr...
Ce pisici!
Cu ochi mici!
Ce motani
năzdrăvani!
Şi-ncepură să-l aţâţe,
miorlăind motani şi mâţe:
"Miau-miorlau!
Hai cu noi!
Nu eşti prinţ
Eşti pisoi –
Nu mai sta! Vino-ncoa!
De-acum, şoareci vei mânca".

Atunci prinţişorul, de frică
să nu se prefacă-n pisică,
uită de miorlăitul lui, fireşte,
şi prinse să vorbească omeneşte
Pisicile-au plecat tiptil, tiptil:
"Acesta nu-i pisoi, ci e copil!"
Şi foarte bosumflate fură ele
că au putut astfel să se înşele...

Dragi copii, povestea-i gata,
Să vă duceţi imediat
şi la mama, şi la tata,
să le spuneţi răspicat:
"Iubiţii mei părinţi, nu vreau
să fiu şi eu un prinţ Miorlau!"

Nina Cassian

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 4 2010, 03:30 PM
Mesaj #93

Guests

Bravo draga mea! Sa speram ca printul Miorlau o sa inteleaga ceva, desi sunt pesimist. Te astept acasa cu ceva bun...

+Quote Post
mifty
mesaj Dec 4 2010, 04:06 PM
Mesaj #94

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

omul şi oama!!! biggrin.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 04:22 PM
Mesaj #95

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (omul @ Dec 4 2010, 03:30 PM) *
Bravo draga mea! Sa speram ca printul Miorlau o sa inteleaga ceva, desi sunt pesimist. Te astept acasa cu ceva bun...

ceva bun, ja ja! laugh.gif

sau .... ?

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 4 2010, 04:27 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 4 2010, 04:47 PM
Mesaj #96

Membru veteran

Mor incet laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Omule, ce-mi dai la cina?

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 4 2010, 05:01 PM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 04:47 PM) *
Omule, ce-mi dai la cina?

Domnul este servit cu Hrana completa pentru pisici adulte - bucati de friptura in sos. Contine carne si derivate de origine animala ( min 4 % ), cereale, diverse minerale si zaharuri. cool.gif Analiza tipica: proteina bruta 7 %, ulei brut 4 %, cenusa bruta 2 %, fibra bruta 0,5 %, calciu 0,% %, umiditate 86 %. Ce zici? tongue.gif Mai spune ceva: pentru pisicile gestante sau care alapteaza, lasati mancarea la dispozitie. unsure.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 4 2010, 05:40 PM
Mesaj #98

Membru veteran

Citeaza (omul @ Dec 4 2010, 05:01 PM) *
Domnul este servit cu Hrana completa pentru pisici adulte - bucati de friptura in sos. Contine carne si derivate de origine animala ( min 4 % ), cereale, diverse minerale si zaharuri. cool.gif Analiza tipica: proteina bruta 7 %, ulei brut 4 %, cenusa bruta 2 %, fibra bruta 0,5 %, calciu 0,% %, umiditate 86 %. Ce zici? tongue.gif Mai spune ceva: pentru pisicile gestante sau care alapteaza, lasati mancarea la dispozitie. unsure.gif

Merci! Daca nu are si boabe de mazare verde sau bucatele de morcovi tineri, nu servesc. Tine-o totusi calda, poate da oama de ea wink.gif

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Dec 4 2010, 06:33 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (mifty @ Dec 4 2010, 04:06 PM) *

omul şi oama!!! biggrin.gif

S-un undercover mic.. tongue.gif

http://www.youtube.com/watch?v=k85mRPqvMbE

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 4 2010, 06:54 PM
Mesaj #100

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 05:40 PM) *
Merci! Daca nu are si boabe de mazare verde sau bucatele de morcovi tineri, nu servesc. Tine-o totusi calda, poate da oama de ea wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 4 2010, 07:05 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 4 2010, 08:12 PM
Mesaj #101

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Dec 4 2010, 06:54 PM) *

Ce privire trista are saraca. Hai cu nenea sa mananci ceva decent. smile.gif Uite, am in frigider un triceps de Ferdinand pascut in pampas. Il impartim. Ca daca ne bazam pe omul si alti vestiti bucatari specializati in gastronomie felina, murim de foame. Il taiem in felii groase cat labuta ta, sau mai bine a mea. Piper si sare doar, spun bucatarii. Eu adaug putina boia pentru aroma, nu-i vorba de culoare. Ideea este sa nu pui tot felul de tampenii care sa-i schimbe gustul, ca de intarit se intampla doar la neaveniti. Din pacate sunt multi. Spun unii: un minut pe o parte, altul pe cealalta. Probabil ca asa fac in dormitor. Depinde de temperatura, recipient si chiar de hota... Ma rog, noua ne este foame, deci ne permitem un medium. Roca vulcanica, plita cu inductie... Prostii, am o ustensila din tuci in care scap putin unt si ulei de masline. Nu ma uit la ceas, am incredere in ghearele proprii. La sfarsit unii pun unt si patrunjel deasupra. Un sos de piper verde sau unul gorgonzola. Eu zic sa nu ne complicam. Pofta buna! Si nu trebuie sa-mi multumesti, dar daca insisti... Ne scuzati blush.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 5 2010, 12:35 AM
Mesaj #102

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Dec 4 2010, 08:12 PM) *
Ce privire trista are saraca. Hai cu nenea sa mananci ceva decent. smile.gif Uite, am in frigider un triceps de Ferdinand pascut in pampas. Il impartim. Ca daca ne bazam pe omul si alti vestiti bucatari specializati in gastronomie felina, murim de foame. Il taiem in felii groase cat labuta ta, sau mai bine a mea. Piper si sare doar, spun bucatarii. Eu adaug putina boia pentru aroma, nu-i vorba de culoare. Ideea este sa nu pui tot felul de tampenii care sa-i schimbe gustul, ca de intarit se intampla doar la neaveniti. Din pacate sunt multi. Spun unii: un minut pe o parte, altul pe cealalta. Probabil ca asa fac in dormitor. Depinde de temperatura, recipient si chiar de hota... Ma rog, noua ne este foame, deci ne permitem un medium. Roca vulcanica, plita cu inductie... Prostii, am o ustensila din tuci in care scap putin unt si ulei de masline. Nu ma uit la ceas, am incredere in ghearele proprii. La sfarsit unii pun unt si patrunjel deasupra. Un sos de piper verde sau unul gorgonzola. Eu zic sa nu ne complicam. Pofta buna! Si nu trebuie sa-mi multumesti, dar daca insisti... Ne scuzati blush.gif

Ramm,

acum dacă tu ai fi fost tu în locul ei / lui, te mai veseleai? cu morcovelul ăla pe post de cină romantică? lăptic, mda, înţeleg eu că e sănătos seara, înainte de culcare, dar parcă - parcă e mai bun altceva ... cel puţin cu ce ai pregătit tu smile.gif

(de omu` nici să nu mai aud! să rămână cu oama ceea cool.gif )

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Dec 5 2010, 12:55 AM

+Quote Post
Vizitator_reloaded.
mesaj Dec 5 2010, 12:43 PM
Mesaj #103

Guests

S-ar fi mirat , probabil : "Duaaaamneeee, ce le-a mai fost dat pisicilor in viata lor sa manance !!!" dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Angela.
mesaj Dec 11 2010, 06:44 PM
Mesaj #104

Guests

Baieti, va scriu voua pentru ca sunteti printre putinii care ma puteti ajuta. Adica poate ca ma bagati in seama in cateva zile, nu incercati sa ma transformati in mop inainte sa ma agatati si mai ales, cred ca dati din cand in cand prin bucatarie. Si inca ceva: aici nu ne vede nimeni. Ce va rog: in sfarsit am gasit un fraier, un scump zic eu, pe care l-as dori gestionar forever, pana ce moartea sau soacra ne va desparti. Scurt, stiu ca va place asta, maine seara vine la mine. Vreau sa iasa totul perfect. Cu ce sa-l astept? Daca nu-mi raspundeti in timp util, desi vad ca o frecati zilnic pe aici, o sa-i spun ca sunt intr-una din zilele acelea si sa revina ulterior. Desi are o fata chinuita scumpul... Multumesc anticipat si daca-i cazul si dupa!

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Dec 11 2010, 08:47 PM
Mesaj #105

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Citeaza (Angela @ Dec 11 2010, 07:44 PM) *
Baieti, va scriu voua pentru ca sunteti printre putinii care ma puteti ajuta. Adica poate ca ma bagati in seama in cateva zile, nu incercati sa ma transformati in mop inainte sa ma agatati si mai ales, cred ca dati din cand in cand prin bucatarie. Si inca ceva: aici nu ne vede nimeni. Ce va rog: in sfarsit am gasit un fraier, un scump zic eu, pe care l-as dori gestionar forever, pana ce moartea sau soacra ne va desparti. Scurt, stiu ca va place asta, maine seara vine la mine. Vreau sa iasa totul perfect. Cu ce sa-l astept? Daca nu-mi raspundeti in timp util, desi vad ca o frecati zilnic pe aici, o sa-i spun ca sunt intr-una din zilele acelea si sa revina ulterior. Desi are o fata chinuita scumpul... Multumesc anticipat si daca-i cazul si dupa!

Chiar m-ai facut sa zambesc....

Cat vrei sa petreci in bucatarie?! Daca ai doar 10 minute pentru bucatarie si juma de zi pentru machiat atunci iti recomand cu caldura: Paste cu sos pesto si sunculita afumata, daca ai ceva mai mult timp de pierdut prin bucatarie, desi din mesajul tau inteleg ca nu e cazul, iti recomand: Cotlet de porc cu legume sau Fantezii cu rosii – "Buburuze"

Cu buburuzele alea cred ca o sa-l dai pe spate... Pe mine personal m-ar da pe spate o faza d'asta smile.gif Sunt aratoase dar si foarte bune...

Si ca desert... pregateste o baie cu spume multe si uleiuri si lumanari parfumate.... smile.gif

Chiar sunt curios ce decizie ai luat!

Si ca precis te gandesti: "Ce vrea nebunul ala cu buburuzele lui"...

Aceasta postare a fost editata de pamfletaru: Dec 11 2010, 08:53 PM

+Quote Post
Vizitator_Angela.
mesaj Dec 11 2010, 09:10 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (pamfletaru @ Dec 11 2010, 08:47 PM) *
Chiar m-ai facut sa zambesc....

Cat vrei sa petreci in bucatarie?! Daca ai doar 10 minute pentru bucatarie si juma de zi pentru machiat atunci iti recomand cu caldura: Paste cu sos pesto si sunculita afumata, daca ai ceva mai mult timp de pierdut prin bucatarie, desi din mesajul tau inteleg ca nu e cazul, iti recomand: Cotlet de porc cu legume sau Fantezii cu rosii – "Buburuze"

Cu buburuzele alea cred ca o sa-l dai pe spate... Pe mine personal m-ar da pe spate o faza d'asta smile.gif Sunt aratoase dar si foarte bune...

Si ca desert... pregateste o baie cu spume multe si uleiuri si lumanari parfumate.... smile.gif

Chiar sunt curios ce decizie ai luat!

Si ca precis te gandesti: "Ce vrea nebunul ala cu buburuzele lui"...

Multumesc dragule! Decizie? Cred ca glumesti. Indiferent ce am hotarat, ma uit ca n-am ce face la fata lui, apoi spun patrunsa de importanta momentului: NU! Dupa aia ii demonstrez ca nu-i sensibil, il tin de mana cand plange si ii bag textul cu: lasa draga, mami rezolva tot. Suna familiar? Of, mai bine am incheia un contract dinainte. Asa parca joc pe Forex sad.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 12 2010, 01:10 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Angela @ Dec 11 2010, 06:44 PM) *

Draga mea, cand arde undeva percutam imediat. Nu stiu daca ma crezi, dar m-am framantat indelung ce sa-ti sugerez. Era o dilema existentiala ce ma incurca. Nu stiam cum arati. Noi barbatii suntem niste animale (recunosc) care pun mare pret pe limbajul trupului si niste esteti desavarsiti. Asta-i criteriul fundamental. Si m-am tot perpelit asa, pana ce o matza oarecare a venit cascand si cu ochii lipiti sa-mi arate poza de noapte buna care ne-ai trimis-o pe topicul ala de doi bani... Sa stii ca mie mi-a placut intotdeauna fizica smile.gif Acuma acest aspect lamurit, ce sa-ti spun? La cum arati, nu trebuie sa-ti faci probleme. Putina carnita si fericitul adrisant face orice...
Daca vrei sa inveti sa gatesti, eu sa stii ca fac voluntariat si te-as putea consilia, cam de doua ori pe saptamana, ca am deja o varsta. Plus o oama care ... Mai bine nu spun nimic. sad.gif
Deci, prima lectie: toate domnitele stiu sa faca omleta si cartofi pai. Cele sofisticate se pricep mai nou la paste. Ce ti-as face eu, adica ce ti-as gati? Se ia o punga de spaghete. Cu cat mai lungi, cu atat mai bine, n-asa? rolleyes.gif Se pun la fiert in apa, fara sare zic eu. Daca pe punga scrie 8 minute, lasa-le doar sase. Pana ce ele sunt ocupate, amesteci putin ulei de masline din ala obtinut din tocilar presat la rece cu o frunzulita sau doua de oregano. Daca nu gasesti, baga niste cimbru autohton, ca nu tuseste nimeni. Scapi si vreo doi catei de usturoi pisati in medicamentul respectiv. Calesti pastele in solutia vrajitoreasca. Eu as pune si niste ciuperci adevarate acolo, as turna un sos alb deasupra si multa branza: mozarella zic unii, eu mai adaug putina gorgonzola si chevre... Acum, poate ca musafirul este obisnuit cu tochitura. In cazul asta plusam. Nu stii deocamdata sa alegi muschiul de vita, dar o sa te invat daca vrei. Prin urmare cumperi un muschiulet de porc. Care il vezi mai amarat si mai neinjectat. Il tai cu un cutit neascutit ( vezi de ce trebuie barbat in casa ) in felii mari, adaugi niste praz si ardei kapia rosu plus morcovel si cateva maslinute, le calesti si la final pui cateva rosii despuiate de coaja in prealabil. Vin rosu, dar nu prea mult ca se emotioneaza de tot biggrin.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 19 2010, 10:58 AM
Mesaj #108

Membru veteran

Astazi mi-as fi dorit sa fiu pe o partie undeva si sa beau vin fiert cu scortisoara... Vinul l-am baut in avans noaptea trecuta, impreuna cu omul. Si cum stam noi si povesteam damigeana, companionul meu repeta obsesiv de la un moment dat: varza a la Cluj, haide Steaua, totusi sa nu uitam ca si la Cluj este varza... Acuma se drege cu moare si spune: nu o sa mai fac niciodata tongue.gif Prin urmare o sa ma sacrific eu si o sa gatesc astazi ceea ce balmajea deunazi bolnaviorul nostru. Oricum nu poate nici macar sa guste laugh.gif Deci, varianta pe care o propun eu: avem nevoie de o varza bine crescuta, dar deja ma abat de la cutume si spun ca prefer sa nu fie murata. O taiem fideluta si o calim cu putin cimbrisor, maghiran si cateva seminte de chimen. Separat, ca sa lucram la doua maini, chiar daca nu cantam la pian, sfartecam vreo doua cepe si cateva ciuperci, pe care le bronzam in putin ulei, ca asa-i trendy iarna. Fierbem si o cana mica de orez, pe care il calim ulterior ca sa nu se supere. Era sa uit esentialul. Ghici ce? Vinul rosu? Si el, dar inainte de asta mai avem nevoie si de carne. Ca sa promovam diversitatea punem si porc dar si oleaca de bou. Antricot fasonat mai neglijent, adica sa aiba si putina grasime, ca noi toti biggrin.gif Nu le dam prin masina cum fac aia mai comozi, ci le hacuim marunt cu ceva ascutit si apoi le frigem cat sa nu se intareasca. Aceste proceduri preliminare fiind indeplinite, incepem sa construim, vorba omului. Intr-o tava mai mult adanca decat lata, aruncam cu gratie: varza, carnea amestecata cu ceapa si ciupercile plus o lingura mai mare de bulion, orez si tot asa. La final inecam totul in smantana si bagam la cuptor cinstita adunare ca sa se cunoasca mai bine. Abia acum putem destupa sticla cu suc de struguri...

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Dec 20 2010, 04:11 PM
Mesaj #109

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (rammstein @ Dec 19 2010, 10:58 AM) *
Astazi mi-as fi dorit sa fiu pe o partie undeva si sa beau vin fiert cu scortisoara... Vinul l-am baut in avans noaptea trecuta, impreuna cu omul. Si cum stam noi si povesteam damigeana, companionul meu repeta obsesiv de la un moment dat: varza a la Cluj, haide Steaua, totusi sa nu uitam ca si la Cluj este varza... Acuma se drege cu moare si spune: nu o sa mai fac niciodata tongue.gif Prin urmare o sa ma sacrific eu si o sa gatesc astazi ceea ce balmajea deunazi bolnaviorul nostru. Oricum nu poate nici macar sa guste laugh.gif Deci, varianta pe care o propun eu: avem nevoie de o varza bine crescuta, dar deja ma abat de la cutume si spun ca prefer sa nu fie murata. O taiem fideluta si o calim cu putin cimbrisor, maghiran si cateva seminte de chimen. Separat, ca sa lucram la doua maini, chiar daca nu cantam la pian, sfartecam vreo doua cepe si cateva ciuperci, pe care le bronzam in putin ulei, ca asa-i trendy iarna. Fierbem si o cana mica de orez, pe care il calim ulterior ca sa nu se supere. Era sa uit esentialul. Ghici ce? Vinul rosu? Si el, dar inainte de asta mai avem nevoie si de carne. Ca sa promovam diversitatea punem si porc dar si oleaca de bou. Antricot fasonat mai neglijent, adica sa aiba si putina grasime, ca noi toti biggrin.gif Nu le dam prin masina cum fac aia mai comozi, ci le hacuim marunt cu ceva ascutit si apoi le frigem cat sa nu se intareasca. Aceste proceduri preliminare fiind indeplinite, incepem sa construim, vorba omului. Intr-o tava mai mult adanca decat lata, aruncam cu gratie: varza, carnea amestecata cu ceapa si ciupercile plus o lingura mai mare de bulion, orez si tot asa. La final inecam totul in smantana si bagam la cuptor cinstita adunare ca sa se cunoasca mai bine. Abia acum putem destupa sticla cu suc de struguri...

am retinut partea cu sucu' de struguri.
insist pe ea pana cand ma fac varza a la Vama Veche smile.gif

Aceasta postare a fost editata de tzurlogen: Dec 20 2010, 04:12 PM

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 20 2010, 08:04 PM
Mesaj #110

Membru veteran

Citeaza (tzurlogen @ Dec 20 2010, 04:11 PM) *
am retinut partea cu sucu' de struguri.
insist pe ea pana cand ma fac varza a la Vama Veche smile.gif

Hey, cred ca am avea ce povesti... Am fost salvamar in Vama intre 86 si 89. By UBB dry.gif Am venit dupa aia in 98 cred si am rezistat doua ore, pana ce am dat cap in cap doi viitori licentiati. Acum ma abtin, ca vreau sa aiba copii mei tata si in continuare. Ma duc in alta parte pe litoral, dar nu spun unde, ca mai vreau si alta data... La Multi Ani!

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 22 2010, 12:13 PM
Mesaj #111

Membru veteran

Buna ziua smile.gif Omule, ce merinde le recomanzi sa puna in traista celor care calatoresc zilele astea? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Dec 22 2010, 01:07 PM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (rammstein @ Dec 22 2010, 12:13 PM) *
Omule, ce merinde le recomanzi sa puna in traista celor care calatoresc zilele astea?

Salutare smile.gif Cine a mai vazut matza calatoare? Cred ca-i o specie mutanta biggrin.gif Daca-i vorba de curajosi care se incumeta sa bata zilele astea mii de kilometri dry.gif , ce sa spun? Pe vremuri, cand corabiile ii duceau cu lunile, isi luau pesmeti si carne uscata, plus neaparat usturoi, ca era trendy sa faci scorbut... Adica, du-te fuguta la mall si cumpara biscuiti de aia pentru slabit cu multe fibre ce trebuie pusi in apa inainte de a te incumeta sa musti din ei, ca dentistii e scumpi in ziua de azi. Si niste hamon de ala din porc negru de Castellon, tinut la mumificat doi ani. Da usturoiu sa fie autohton. Cum insa mataluta ti-ai luat inima in dinti si o sa te urci in pasarea aia mare de metal care scoate un zgomot asurzitor, nu-i cazul. Recomand solutia celor mai amarati cum sunt eu, ca sa aiba ce manca prinsi in ambuteiajul traditional de pe DN 1.
Deci pentru matale: nu pune slana, sarmale si palinca, nu o sa te lase in avion cu ele. In schimb carduri, nu neaparat multe, cat pline. Astea la purtator si vreau sa-mi aduci neaparat o poza cu tine stand la coada la casa de schimb cu teancul de dolari, pardon de euroi, ca sa obtii nu stiu ce prostii convertibile. Si dupa, stand iarasi la coada, ca sa afli la final ca nu-s convertibles decat la intrare, nu si la iesire tongue.gif Dar poate ca nu sunt eu bine informat... Ce poti sa iei cu tine? Intr-o valiza mare, ingramadesti toate pacatele de peste an, neimplinirile si tristetile si o dai la cala, chiar daca o sa platesti pentru bagaj excedentar. La ce harababura este in zilele astea prin aeroporturi sigur ti-o ratacesc astia. Ca sa fii sigur, da-le spaga sa o eticheteze gresit...
Ce sa aduci? Stii tu, beutura si tutun...
Bafta si sarbatori fericite! rolleyes.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Dec 22 2010, 01:33 PM
Mesaj #113

Membru veteran

Citeaza (omul @ Dec 22 2010, 01:07 PM) *
Ce sa aduci? Stii tu, beutura si tutun...
Bafta si sarbatori fericite! rolleyes.gif

Am inteles smile.gif Si tu stii, nu vreau sa fiu banal...

http://www.youtube.com/watch?v=EAchKt2xjsw rolleyes.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 9 2011, 11:43 AM
Mesaj #114

Membru veteran

Buna dimineata smile.gif Este cineva acasa? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 9 2011, 11:54 AM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (rammstein @ Jan 9 2011, 11:43 AM) *
Buna dimineata smile.gif Este cineva acasa? unsure.gif

Da ce crezi mataluta, ca-i sat fara caini? Pardon, am uitat ca te streseaza canidele... Si dimineata a fost demult biggrin.gif Ia sa vad ce-ti poate neuronul astazi smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 9 2011, 12:34 PM
Mesaj #116

Membru veteran

Citeaza (omul @ Jan 9 2011, 11:54 AM) *
Da ce crezi mataluta, ca-i sat fara caini? Pardon, am uitat ca te streseaza canidele... Si dimineata a fost demult biggrin.gif Ia sa vad ce-ti poate neuronul astazi smile.gif

Foame mare asa-i? laugh.gif Iar tie nu-ti trebuie caine, rezolva fina orice problema de securitate tongue.gif Acum, ce mancam astazi? O cunostinta ce a calatorit de curand prin lume, mi-a spus ceva de chango, unii o numesc mancarea zeilor, dar inseamna ca au niste divinitati rezonabile ca si pretentii... Deci, se pune din ajun ceva jambon de Ghita la marinat in suc de lime si portocala, usturoi pisat si cimbru. Mie stii ca nu-mi plac tiparele, asa ca o sa adaug si putin rom alb, ca sa respect specificul zonei. A doua zi se pune porcusorul la copt in cuptor, cu cat mai mult, cu atat mai bine. Totul este sa nu se arda. Separat fierbi niste fasole neagra cu vreo doua frunze de dafin si o ceapa. Cand este aproape gata, o scurgi pe jumatate, adaugi orez alb si le pui la slabit... Ca sa nu te plictisesti calesti multa ceapa cu usturoi si ardei gras, la final scapi si niste rosii cubulete, dar decojite in prealabil. Se iau toate cele si se pun intr-un vas mare sa se perpeleasca la foc mic. Localnicii adauga porumb si prajesc niste banane ca sa fie in loc de paine. Cel care mi-a povestit reteta a dat zece dolari ca in loc de ramator sa aiba un homar bine crescut. Chestie de gust. Eu, perfectionist cum ma stii, o sa imprietenesc porcul cu un un bou crescut in salbaticie, las deoparte porumbul si pun in loc dovlecel, iar niste ardei din aia mici, dar suparati pe toti si toate nu pot sa lipseasca. Asta creeaza si setea ce trebuie musai stamparata cu un vinisor, ca altfel nu are nici un farmec demersul.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 9 2011, 01:04 PM
Mesaj #117

Guests

Mda, merge... Ramm draga, pai daca vrei o fasolica de care sa te indragostesti nu trebuie sa mergi pana la Havana, sau mai degraba la Rio daca ma iau dupa adaugirile tale. Vii la baiatu si vanam prin curte cocosul cel falos, sau daca te incumeti mergem pe balta si le luam gasculitelor barbatul... Lasa orezul, multumeste-te cu o fasole din aia porceasca, ceapa si usturoi, merg si vreo doi ardei. Daca vrei sa fie hard adauga la zburatoare si o scaricica afumata sau ceva carnati veritabili. Fara tomate, dar oleaca bagata in viteza de un piparus si cu multa verdeata la final, sa zicem marar neaparat. Bagi si niste muratura langa, sugerez o varza data prin ulei, moarea o pastrezi pentru mai tarziu... De ce? Pentru ca bucatele necesita suc de struguri din belsug. Stii tu blush.gif

+Quote Post
Cocolina
mesaj Jan 9 2011, 01:58 PM
Mesaj #118

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

La pranz supa de vita cu tortellini(in loc de taitei).Pui umplut cu carne,oua,sunculita...cartofi piure si salata verde.Desert pere coapte si crema de caramel.

Aceasta postare a fost editata de Cocolina: Jan 9 2011, 01:58 PM

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 9 2011, 02:15 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (Cocolina @ Jan 9 2011, 01:58 PM) *
La pranz supa de vita cu tortellini(in loc de taitei).Pui umplut cu carne,oua,sunculita...cartofi piure si salata verde.Desert pere coapte si crema de caramel.

Mmm, suna bine si nu are cum sa fie decât un rasfat. Ai încercat sa pui in supa ceva paste umplute cu brânză, spanac, poate ficatei? Iar din desert, dacă mai rămâne ceva, poţi trimite putin prin curierul rapid? Si ca sa nu se plictiseasca pe drum, macar aroma de pui...

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 16 2011, 12:25 PM
Mesaj #120

Membru veteran

Omule am venit. Ieri mi-am sarbatorit pustoaica, de parca nu stii... Mananc mai des decat insinuezi tu, dar nu vreau sa-ti fac pofta tongue.gif Pentru tine: se ia o bucata, pardon, multe antricoate de vitel, ca si asa stai bine cu acidul uric biggrin.gif Ideea este sa fie ceva cu os, o ruda felinoida care se da mare bucatar printre domnite pricepute si petrecarete sugereaza copane de pui. Ma rog, el inca se mai uita dupa copane laugh.gif Se tavalesc bucatile printr-un mix format din gorgozola maruntita si parmezan apoi se oblojesc cu felii de prosciutto. Dupa ce le-am transformat temporar in mumii, le izolam termic folosind ou si faina&pesmet. Dupa aia le aruncam fara mila in ulei incins. Ev mediu, ce mai... Mai conteaza garnitura? Sa zicem un piure de cartoafe in care din greseala scapam putina branzica si putin vin ca sa alunece mai bine... Unii nu se pot abtine si adauga ardei copti sau usturoi pisat, calmat de un iaurt grecesc si mult marar verde. Pe mai incolo smile.gif

+Quote Post

22 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 12:51 AM