IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

27 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greșelile USL, Politică
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 13 2012, 10:44 AM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 13 2012, 06:44 AM) *
Formula asta o fi patentata la Antena 3 pentru unul ca tine, crescut pe messenger si cu ochii la Antena 3 ca la icoane. Pe vremea cand am inceput eu s-o utilizez pentru a desconsidera tot felul de spalati pe creier, Antena 3 nu exista, iar programul la televizor era doua ore pe zi.

Tu faci cam prea multe presupuneri despre persoana interlocutorului tau si, in plus, mai si ataci acea persoana in loc de ideile pe care le sustine. De fapt nici n-ar trebui sa ma mire, idolul tau chior face la fel.

Citeaza
Tu sa vorbesti de bun simt cand ai sa inveti sa folosesti apelative decente la adresa unor politicieni. Daca pentru tine toti sunt "baselu'", "nea ilici" sau "tzapu", cred ca ar fi oidee buna sa vezi ce zice psihologia despre asta.

Asta ai invatat-o in cele 2 ore de tv pe zi, nu-i asa? Daca e presedinte e automat si conducator iubit, n-ai voie sa-l iei peste picior.

Citeaza
In "inocenta" ta, incerci sa ignori faptul ca Basescu a transferat dosarele la CNSAS, in timp ce Iliescu si Adrian Nastase le tineau la adapost de o asemenea institutie. Insa pentru orice persoana de buna credinta, soarta dosarelor e o dovada clara despre care dintre tabere avea ceva de ascuns. Cand o sa vezi in PD-L persoane ca Ristea Priboi, sa vii sa te plangi de CNSAS.

In inocenta mea ma intreb unde disparut dosarul marinelului. E de notorietate faptul ca toti cei care lucrau in strainatate trebuiau sa dea rapoarte la securitate, chiar daca nu erau informatori in adevaratul sens al cuvantului. Toti mai putin marinelu'. Nici dosar de urmarit n-are. Stiu stiu stiu, rusine voiculescu, dar totusi un astfel de dosar era simplu de aratat pentru ca toate comentariile de pe antenele varanului sa inceteze.

La toate atacurile asupra lui, marinelu' a raspuns exact ca ponta la acuzatiile de plagiat: "dusmanii mei se tot leaga de chestiile astea". Dusmani dusmani dar pe mine ma intereseaza daca au sau nu dreptate. Gura pacatosului adevar graieste. Eu nu-s pleshu, nu-mi permit sa aplic dublul standard asa de usor. Din postura mea modesta sunt obligat sa fiu mai deontolog. Deci, de ce au disparut dosare in timp ce marinelu' le muta de zor de colo colo si cum de apar ele la momentul oportun?

Citeaza
Ineptiile "mele" cu rusii le debiteaza Dmitri Rogozin si Konstantin Zatulin in original, daca te intreaba cineva. Dar pentru tine, ce nu e prezentat la Antena 3 nu exista. rolleyes.gif

Astia-s rusii care in 2008 spuneau ca USA se vor separa in maxim 6 luni? laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Teodora01
mesaj Aug 13 2012, 10:48 AM
Mesaj #122

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 13-August 12
Utilizatorul numarul: 31 913

USL PDL..tot pe acolo...ne am cam saturat de ei si de politica lor..

--------------------
http://www.agentieimobiliara.org

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 11:06 AM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 13 2012, 10:44 AM) *
Daca e presedinte e automat si conducator iubit, n-ai voie sa-l iei peste picior.

Eu ti-am zis sa citesti ceva psihologie, da' vad ca tii neaparat sa te faci de ras pe forumuri.

In momentul cand simti nevoia "sa iei peste picior" pe cineva, folosind apelative ca "baselu' ", "tzapu", "ilici", "kioru" sau altele din aceeasi categorie, demonstrezi ca iti recunosti in subconstient starea de inferioritate si incerci sa compensezi starea de disconfort creata de inferioritate prin tentative de a-i desconsidera pe ceilalti, pacalindu-te ca astfel ii aduci si pe ei la acelasi nivel cu tine.

Numai ca stratagema asta te pacaleste doar pe tine, ceilalti isi dau seama de inferioritatea ta, cand folosesti astfel de apelative pentru ca simti tu nevoia de "a lua peste picior".

Mai mult decat atat, in lumea civilizata, "a lua peste picior" este semn de proasta crestere, pentru ca il desconsideri pe respectivul. Dar printre manelistii si cocalarii cu care ai crescut tu, "a lua peste picior" este considerat semn de inteligenta, de "smecherie". Ei, un lumea civilizata nu e, "fraiere" biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 11:12 AM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 13 2012, 08:02 AM) *
Mesia prin definitie este o persoana fara pata si fara greseala.

Asa ti-a zis tie la instructaj sau asta e cultura generala obtinuta in cele 12 ore pe zi state pe mess? tongue.gif

In momentul cand simti nevoia sa explici o notiune ca "Mesia", recunosti singur ca te simti pe nisipuri miscatoare. Iar daca asta zici tu ca inseamna "Mesia prin definitie" rolleyes.gif eu zic sa te intorci pe mess si sa lasi forumurile pentru altii, ca te faci de ras degeaba biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 13 2012, 12:08 PM
Mesaj #125

Guests

Greselile USL... Pai, pana sa trecem la despicarea firului in patru, cum face dl portofel, prima greseala e ca exista! E ca si cum ai la o caruta un magar si-un bou; in plus, cand se intampla sa traga impreuna, unul trage cea, iar altul hăis. Cum sa mearga ţara condusa de o formatiune politica de tip struţo-camilă dpdv ideologic?!?

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 13 2012, 12:16 PM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (urmator @ Aug 13 2012, 08:47 AM) *
bah cetatene, sunt unii pe-aici care arunca mingea la fileu, e usor sa-i identifici, dar pe unii ca tine nu-i inteleg, pentruca pe acest forum nu intra han.di.capati carora sa le vinzi orice mizerie... daca vrei intreaba un admin, poate te lamureste ca sunt majoritatea jurnalisti, politicieni, cativa bugetari plictisiti, si unii din privat cu ceva timp liber la cafea, deci nu poti sa vii aici cu orice aberatii diareice, macar da-le un sens, sa arate bine artistic, de pus in rama...un SF, un horror, gen ''razboi civil in Ro'' laugh.gif , ceva sa atraga spectatorii

Cubiectul ''referendum'' e simplu, cand votezi un presedinte, e la fel ca atunci cand vrei sa-l demiti, voteaza toti cetatenii romani, inclusiv la sectiile de votare din afara tarii, e normal sa participe toti (spre deosebire de locale).
Basescu nu a fost suspendat pe motive din care sa reiasa clar ca a incalcat Legea (''care este''), ci din vointa unei ''majoritati'' - ad hoc, parlavramentari (inclusiv cu doasare si condamnari penale, si lipsiti de kascaval timp de 8 ani)

la vot mergi daca vrei, daca nu, e si asta un raspuns, care inseamna explicit : nu-mi place de voi, sau nu ma intereseaza, sau il vreau pe Basescu, stiind ca toate variantele cantaresc in economia procesului.
............................
- in conditii normale, de suspendare pe motive reale, palpabile, in conditiile unei guvernari democratice, responsabile, al unui Parlament cu oameni sanatosi la cap, as fi venit (eu si multi cunoscuti) si as fi votat DA
- acum, in fata ofensivei unora cu scame rosii in gene care zic : ''Legea suntem noi'', nu m-am prezentat la vot, pentru lipsa de cvorum, respectiv invalidarea ''referendumului''

concluzie:
- unii au votat demiterea lui Basescu
- altii s-au abtinut pentru mentinerea lui Basescu
- iar altii, ca mine, destul de multi, au ''votat'' (prin neprezentare) impotriva manevrelor antidemocratice si ascensiunii unor penali grupati in ''usl'', majpritar psd, cei care din '90 incoace se chinuie sa reinstaureze Legea Partidului Unic, pe decoruri democratice de mucava. Nu pentru Basescu ! Doar impotriva USL !
--------------------
acest referendum reprezinta de fapt lupta intre mentinerea Democratiei (atat cat e) si Dictatura (fiecare tipand ca el e de partea Democratiei dry.gif
la fel si alegatorii, inteleg ''Democratia'' diferit, mai ales ''unii'' rolleyes.gif

Nenorocirea, tinere următor, este că cunoaștem doar cifrele celor care au votat anti-Băsescu și pro-Băsescu. Nu există cifra celor care au urmat indicățiile prețioase ale Kondukătorului și s-au obținut. Dacă inteligentul și infailibilul Kondukător ar fi fost așa de inteligent și infailibil le-ar fi cerut celor care au boicotat referendumul să transmită prin poștă un CNP și o declarație pe proprie răspundere că boictoează referendumul. Ei, așa ar fi avut o bază de discuție .Așa, 7.4 milioane vor marș Băsescu și s-ar putea să iasă cu foarte mari nasoale dacă nu obțin ceea ce vor. Mi se pare normal. Tâmpiții gen Barosso și Reding- care nici ei nu sunt mai peste nivelul băsist- spun în esență ceva de genul ”Hitler a fost legal ales. Ne pare rău dar mai trebuie să stați cu Hitler președinte 2 ani”.

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 12:19 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (Teodora01 @ Aug 13 2012, 10:48 AM) *
USL PDL..tot pe acolo...ne am cam saturat de ei si de politica lor..

Teodora dragă, poți să și argumentezi ? Eu m-am săturat de un mitocan și un neam prost care ne conduce țara pentru că a ieșit președinte din greșeală- dl.Băsescu. Și m-am săturat de un partid de boci proști și ardeleni (adică răi și invidioși pe lângă faptul că sunt proști de bubuie). Ce e de făcut ?

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 12:22 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 13 2012, 12:08 PM) *
Greselile USL... Pai, pana sa trecem la despicarea firului in patru, cum face dl portofel, prima greseala e ca exista! E ca si cum ai la o caruta un magar si-un bou; in plus, cand se intampla sa traga impreuna, unul trage cea, iar altul hăis. Cum sa mearga ţara condusa de o formatiune politica de tip struţo-camilă dpdv ideologic?!?

Laur dragă, înapoi la cartea de istorie !!!! Dar să nu uiți pentru că altfel rămâi corigent ! ”Marea coaliție” între PSD și CDU- cea care a condus Germania la bunăstare- îți spune ceva ? Dar coaliția între PSD și liberalii lui Genscher ?

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 12:22 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 13 2012, 12:08 PM) *

Laur dragă, înapoi la cartea de istorie !!!! Dar să nu uiți pentru că altfel rămâi corigent ! ”Marea coaliție” între PSD și CDU- cea care a condus Germania la bunăstare- îți spune ceva ? Dar coaliția între PSD și liberalii lui Genscher ?

+Quote Post
Vizitator_teodor.
mesaj Aug 13 2012, 12:38 PM
Mesaj #130

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 13 2012, 12:19 PM) *
Teodora dragă, poți să și argumentezi ? Eu m-am săturat de un mitocan și un neam prost care ne conduce țara pentru că a ieșit președinte din greșeală- dl.Băsescu. Și m-am săturat de un partid de boci proști și ardeleni (adică răi și invidioși pe lângă faptul că sunt proști de bubuie). Ce e de făcut ?

Dle. portofel,
De ce nu va faceti dvs. partidul mult visat, plin de bun simt, neamuri bune si inteligenta?
Deci uite ce aveti de facut, este pacat sa va risipiti asa... sad.gif

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 13 2012, 12:39 PM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 13 2012, 11:06 AM) *
Eu ti-am zis sa citesti ceva psihologie, da' vad ca tii neaparat sa te faci de ras pe forumuri.

In momentul cand simti nevoia "sa iei peste picior" pe cineva, folosind apelative ca "baselu' ", "tzapu", "ilici", "kioru" sau altele din aceeasi categorie, demonstrezi ca iti recunosti in subconstient starea de inferioritate si incerci sa compensezi starea de disconfort creata de inferioritate prin tentative de a-i desconsidera pe ceilalti, pacalindu-te ca astfel ii aduci si pe ei la acelasi nivel cu tine.

Numai ca stratagema asta te pacaleste doar pe tine, ceilalti isi dau seama de inferioritatea ta, cand folosesti astfel de apelative pentru ca simti tu nevoia de "a lua peste picior".

Mai mult decat atat, in lumea civilizata, "a lua peste picior" este semn de proasta crestere, pentru ca il desconsideri pe respectivul. Dar printre manelistii si cocalarii cu care ai crescut tu, "a lua peste picior" este considerat semn de inteligenta, de "smecherie". Ei, un lumea civilizata nu e, "fraiere" biggrin.gif biggrin.gif

Eu ti-am zis sa nu mai ataci la persoana, dar vad ca tu tii neaparat sa te faci de ras pe forumuri laugh.gif
Cu atat mai mult cu cat tu mai faci pe mine "fraier", de unde rezulta, conform studiilor tale psihologice ca ai o stare de disconfort creata de inferioritate.

Si, daca e sa continuam discutia, argumente pro baselu' ai? Ca pana acum am vazut ca injuri pe toti cei care nu il divinizeaza si cam atat.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 13 2012, 12:39 PM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 13 2012, 12:22 PM) *

Iar dumneata ar trebui sa revii la intelepciunea populara:
1. Nu compara mere cu pere!
2. Nu da vrabia din mana pt cioara din gard

Cum poate cineva sa creada ca dupa disparitia lui Basescu Romania va fi condusa dupa principii sanatoase (gen nationalizarea resurselor naturale, precum in Suedia, de ex), decat daca e platit sa "creada" asa ceva...

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 12:56 PM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 13 2012, 12:39 PM) *
Iar dumneata ar trebui sa revii la intelepciunea populara:
1. Nu compara mere cu pere!
2. Nu da vrabia din mana pt cioara din gard

Cum poate cineva sa creada ca dupa disparitia lui Basescu Romania va fi condusa dupa principii sanatoase (gen nationalizarea resurselor naturale, precum in Suedia, de ex), decat daca e platit sa "creada" asa ceva...

Laur dragă, dacă până acuma, de când ne conduce Băsescu- am fost conduși prost - nu mai reiau faptele pentru că am impresia că discut cu un copil de liceu- dar o să-ți menționez doar reducerea salariilor cu 25% pe care nici o altă țară din Europa n-a mai făcut-o- e la mintea oricărui cetățean care gândește- și nu e un băsist cu ochelari de cal- că va fi ma ibine. Cazurile în care nu va fi mai bine sunt următoarele:
1. Vadim președinte;
2. DD președinte;
3. rămâne republică prezidențială și revine u ntâmpit la fel de mare ca Băsescu- de exemplu dl.Boc. Pentru cazul 3 USL e hotărâtă să transforme constituția astfel încât să fim republică parlamentară.
Dar tot nu mi-ai explicat chestia cu PSD-ul și USD-ul din Germania. Să fie oare nemții mai proști decât noi ? Nu, că exact în perioada aceea au avut cea mai mare creștere economică.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 12:58 PM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 13 2012, 12:39 PM) *
Eu ti-am zis sa nu mai ataci la persoana, dar vad ca tu tii neaparat sa te faci de ras pe forumuri laugh.gif
Cu atat mai mult cu cat tu mai faci pe mine "fraier", de unde rezulta, conform studiilor tale psihologice ca ai o stare de disconfort creata de inferioritate.

Typical logical fallacy: tu quoque. Neeext! tongue.gif

Mai pe romaneste, cea mai inteligenta replica pe care ai putut-o emite a fost "ba tu esti".

Citeaza (basecu' @ Aug 13 2012, 12:39 PM) *
Si, daca e sa continuam discutia, argumente pro baselu' ai?

Eu nu trebuie sa am argumente pro, ca nu vreau sa-l teleportez la Cotroceni cum l-ati teleportat voi pe Antonescu. Basescu are un mandat valabil pana in 2014 si argumentul asta nu e in favoarea lui, e in favoarea statului de drept.

Dar daca primul tau ministru da ordonante care modifica atributiile Curtii Constitutionale, nu cred ca ai nici tu nici el prea multe tangente cu statul de drept.

Din pacate, simpatizantii USL sunt inca la nivelul de Pan Troglodytes, adica sunt capabili sa puna mana pe bate si sa iasa la lupte, dar nu pot asimila notiuni atat de abstracte ca statul de drept.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 13 2012, 01:08 PM
Mesaj #135

Guests

Citeaza
Asa ti-a zis tie la instructaj sau asta e cultura generala obtinuta in cele 12 ore pe zi state pe mess?

Asta e tot ceea ce ai gasit gresit la postarile mele????? SUPEEER.
In extremis ai dreptate. Pentru mine ca si crestin Mesia si Isus Hristos sunt unul si acelasi si sunt fara pata si fara prihana. Pentru tine ca si ateu mesia este si Carl Marx si Darwin si Freud si Basescu iar ei nu sunt....

Citeaza

Postarea ta este super corecta cu o singura mica mare problema. Cel mai mare aruncator de apelative din Romania vestit si celebru creator de porecle este Basescu. Acum reciteste postarea ta cu ideea in gand ca se adreseaza de fapt lui Basescu. Nu-i a buna chestore!!!! Te cam ia cu frigul si cu dosarul penal???

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 13 2012, 01:14 PM
Mesaj #136

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 13 2012, 12:56 PM) *
dacă până acuma, de când ne conduce Băsescu- am fost conduși prost - e la mintea oricărui cetățean care gândește că va fi mai bine.

Sefu', de 22 de ani tara asta a fost vreodata condusa bine, ca sa am speranta ca USL-ul va face chestia asta?
De 22 de ani Romania a fost condusa pe principiul "mai bine sa moara *>*, decat sa nu râdă mama". Iar mă-sa lor nu râde decît daca locuieste la vila cu două'jde camere, facuta din salariu de bugetar a plodului...

In afara de cazul in care nu esti unul din cei care ciugulesc firimiturile de pe la ospeţele bugetare, te sfatuiesc sa-ti reduci optimismul cu privire la buna-credinta a USL-ului, PDL-ului, UDMR-ului (aici ma refer la leader-i de tot felul - locali si mai ales centrali), caci altfel vei fi foarte dezamagit in urmatoarele 4-5 luni...

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 01:36 PM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 13 2012, 12:58 PM) *

Mai pe romaneste, cea mai inteligenta replica pe care ai putut-o emite a fost "ba tu esti".

Eu nu trebuie sa am argumente pro, ca nu vreau sa-l teleportez la Cotroceni cum l-ati teleportat voi pe Antonescu. Basescu are un mandat valabil pana in 2014 si argumentul asta nu e in favoarea lui, e in favoarea statului de drept.

Dar daca primul tau ministru da ordonante care modifica atributiile Curtii Constitutionale, nu cred ca ai nici tu nici el prea multe tangente cu statul de drept.

Din pacate, simpatizantii USL sunt inca la nivelul de Pan Troglodytes, adica sunt capabili sa puna mana pe bate si sa iasa la lupte, dar nu pot asimila notiuni atat de abstracte ca statul de drept.

Draghe domnule Warrington,

Dacă îmi aduc eu bine aminte, cea mai mare ”democrație” din lume, respectiv Marea Britanie- a fost așa de atentă cu statul de drept din Germania nazistă încât le-a dat Austria, Cehoslovacia, a admis amestecul nerușinat în Spania, toate sub politica statului de drept, parol, și de asemenea a ceea ce s-a numit ”appeasement”. Îngăduie-mi să nu dau nici măcar 1 leu pe o democrație chioară, care-și vede exact scopurile de sub naș și care a aruncat lumea în cel de-al doilea război mondial. Dacă britanicii chiar ar fi vrut să caute un vinovat- ăla nu era dl.Hitler ci dl.Neville Chamberlain care cu grație britanică (nu știu de ce îmi aduce aminte de dna. Reding- care e luxemburghoază) spunea că Hitler (Băsescu) e prietenul său, că e un foarte mare democrat și că trebuie sprijinit prin toate mijloacele. E exttrem de interesant că la momentul la care divizia germană Condor a bombardat Guernica- și a provocat ceea ce a provocat- reprezentantul englez din Comitetul de Neintervenție a spus că nu poate lua în considerare dovada (adică bombardamentul crunt) pentru că nu a fost prezentată oficial și nu este confirmată de franchiști. N u-i așa că e frumoasă democrația când alții o iau peste bot ???

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 01:50 PM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 13 2012, 01:08 PM) *
Cel mai mare aruncator de apelative din Romania vestit si celebru creator de porecle este Basescu.

Basescu nu e tocmai un model in materie de educatie, iar apelative gen "dottore", desi desconsidera persoana la care se refera, nu se incadreaza in modelul psihologic mentionat.

Ti-l poti imagina pe Basescu preocupat sa obtina titlul de doctor? Eu nu! tongue.gif

Dar asta e o chestiune paralela cu problema in discutie. Nu ti-a cerut nimeni sa-l dai pe Basescu exemplu copiilor tai, insa asta nu face ca mandatul lui de presedinte sa fie invalidat.

In esenta, voi nu aveti argumente serioase pentru suspendare, ci doar ceva de genul "ne-am saturat de el, nu ne place de fata lui, ne enerveaza etc. etc." N-ai decat sa nu te duci cu el la petreceri, daca te enerveaza, dar asta nu invalideaza mandatul lui de presedinte.

+Quote Post
Vizitator_georgel.
mesaj Aug 13 2012, 01:56 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 8 2012, 10:58 AM) *
Așa după cum poate vedea oricine cu ochiul liber USL-ul nu merge prea bine. În loc să guverneze- și să impresioneze cetățenii prin guvernanța sa- USL-ul nu reușește să depășească fie prin câștig/fie prin pierdere momentul Băsescu. Mai mult decât atât USL persistă în greșeli jenante, cum ar fi:
1. repetarea papagalicească că respectă și va respecta legea. Orice fel de lege este perfectibilă și până și un PD-List poate să spună că actuala constituție e nașpa. În loc să repete la infinit că vor respecta hotărârile CCR- după ce au pus de un referendum care a costat 20 de milioane și au avut un vot zdrobitor anti-Băsescu, USL ar trebui să spună foarte clar UE că acest vot contează și nu o lege făcută în cine știe ce moment de inspirație.Nu poți să joci și să câștigi cu cărțile inamicului și trebuie, cel puțin la un moment dat- să mai schimbi și regulile. ț
2. lipsa comunicării - în afară de Antena 3 tot ce înseamnă mass-media e pro-Băsescu. Oricât de bună ar fi Antena 3 nu e suficient.
3. lipsa intelectualilor anti-Băsescu și anti-PD-L. Cu excepția dlui. DIaconu care e cărat precum sfintele moaște dintr-o emisiune în alta- USL nu a reușit să capaciteze figuri de gen Cărtărescu, Liiceanu sau Pleșu. Dl.Oprea preferă să stea în umbra dlui. Tismăneanu iar vocile tupeiste dintre Contributors nu-și au pandantul în tabăra USL.
4. lipsa planului b. Bun, au trecut 2 săptămâni de la referendum și există un impas. Care se va prelungi până pe 31 August când, norocoși cum îi știm USL-iștii vor pune capul jos și vor spune ”Bine-ai revenit, Băsescu vodă”. În acest timp Băsescu putea fi dat jos fie prin forța celor 7 milioane (hai să spunem că nu se strângeau 7- dar măcar 50.000 dacă se strângeau în fața curticicii era deja un fait accompli) fie se puteau începe negocieri pe sistemul (cară-te dar nu-ți luăm avantajele de fost președinte). Cine crede că dl.Băsescu chiar simte o nevoie imperioasă să facă bine pentru țară este dobitoc și merită împăiat de viu. Omul Băsescu se zbate ca să rămână cu prada- și cam atât.
5. Folosirea Rușilor. Dl.Ponta- ca și dl.Geoană- au avut ocazia să vadă ....ismul patent al grupului de la Cluj. Oamenii fie că așa sunt de la mama lor- și n-ai ce să le faci- fie că au fost de la început agenți PD-Liști. Dacă te pregătești să-l dai pe Băsescu jos nu-l lași pe Rus să-ți numere votanții- decât dacă ești masochist.
6.Lipsa coordonării. Una spune Ponta, alta spune Antonescu, una face Marga alta gândește Andronescu. Era normal să existe un plan minimal- de implementat până la sfârșitul lui 2012 și toată lumea să se țină de acest plan minimal.

nenea, uite greselile corectate:
1. nu mai repeta papagaliceste ca respecta legile, acestea trebuie sa-i respecte pe ei.
2. antena 3 este etalonul, tvr si realitatile gafaie din greu in urma.
3. la dl. Diaconu va adaugati dvs., lasati modestia deoparte!
4. dl. intelectual in rezerva Dogaru lucreaza la asta, chiar ieri promitea apocalipsa in strada in caz ca...
5. s-a rezolvat, de unul am scapat, ceilalti rusi folosesc niste marionete si nu invers.
6. aici este mai greu, tine de medici...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 13 2012, 02:00 PM
Mesaj #140

Guests

Dom' portofel,
Unde-oi fi vazut 'mneata legatura cu USL-ul si greselile sale in mesajul de mai sus ramane pt mine un mister...

In orice caz, amestecul ideologic din USL este de rau augur chiar si dpdv teoretic. Caci, practic, stim ca toti sunt la fel: cu ochii la cascavalul public nu au cum sa vada ca traiul romanilor costa in Romania mult mai mult decat in afara ei... De fapt asta e ceea ce si doresc conducatorii nostri, fiind pretul platit pentru luxul vietii personale.

Numai ca unii ca portofelul si toteu sunt orbiti de Basescu. In Romania nu exista seceta, ci Basescu... Nu exista licitatii trucate ci Basescu; nu's facturi ale institutiilor publice umflate de cate 3-4 ori ci Basescu, nu-i bai ca avem parlamentari cat pentru 100 de milioane de locuitori, buba e Basescu; nu conteaza ca guvernele conduc prin ordonante de urgenta, jos Basescu!

Scarba am pt voi toti, dar in primul rand pt mine ca nu am puterea sa las totul si sa ma ascund intr-o manastire. (Si partea dureroasa e ca nu sunt singurul care gandeste asa...)

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 13 2012, 02:02 PM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 13 2012, 12:58 PM) *

Ooof, complicata germana asta, nu-i asa? tongue.gif

Serios vorbind, pe romaneste, "Tu quoque" inseamna "si tu esti". Macar "next" stii ce inseamna?

Vorba baselului: latina nu-i ca chineza laugh.gif

Rostul postului meu a fost (ca si toata interventia mea pe forumul asta) ca basistii sunt in postura hotului care striga "hotul!". Orice,dar absolut orice acuza o aduc adversarilor politici ei practica si mai vartos. Deci da, dragule basist, SI tu esti ... Nu te da mai breaz ca n-ai de unde.

Citeaza

Deci n-ai. q.e.d. ( si asta e tot in franceza biggrin.gif )

Citeaza

Oof, daca ar fi macar primul meu ministru... Am inceput interventia mea pe forumul asta spunand chiar asta: ca toti sunt o apa si un pamant. Daca tot ii da pe "fallacy"-uri logice am si eu una pentru tine: false dichotomy

Citeaza

Or fi, ce treaba am eu. Dar asa cum ziceam mai sus: Tu quoque wink.gif

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 02:04 PM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 13 2012, 02:00 PM) *
Dom' portofel,
Unde-oi fi vazut 'mneata legatura cu USL-ul si greselile sale in mesajul de mai sus ramane pt mine un mister...

In orice caz, amestecul ideologic din USL este de rau augur chiar si dpdv teoretic. Caci, practic, stim ca toti sunt la fel: cu ochii la cascavalul public nu au cum sa vada ca traiul romanilor costa in Romania mult mai mult decat in afara ei... De fapt asta e ceea ce si doresc conducatorii nostri, fiind pretul platit pentru luxul vietii personale.

Numai ca unii ca portofelul si toteu sunt orbiti de Basescu. In Romania nu exista seceta, ci Basescu... Nu exista licitatii trucate ci Basescu; nu's facturi ale institutiilor publice umflate de cate 3-4 ori ci Basescu, nu-i bai ca avem parlamentari cat pentru 100 de milioane de locuitori, buba e Basescu; nu conteaza ca guvernele conduc prin ordonante de urgenta, jos Basescu!

Scarba am pt voi toti, dar in primul rand pt mine ca nu am puterea sa las totul si sa ma ascund intr-o manastire. (Si partea dureroasa e ca nu sunt singurul care gandeste asa...)

Dle. Laur, cu memoria stai cam prost. Cine o fi condus țara din 2008 încoace ? Cine a tăiat salariile cu 25% pentru a permite construirea unor drumuri care nu sunt drumuri, unor telegondole care n-au utilitate, unor bazine de înnot fără înotători sau unor pârtii de schi unde schiază maximum 1000 de persoane/ an ? Cine și-a umflat buzunarele, cine a făcut pe nebunul că știe mai bine decât toți de toate ? Nu compara seceta cu Băsescu pentru că Băsescu e ma irău ....

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 02:10 PM
Mesaj #143

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 13 2012, 02:04 PM) *
Cine a tăiat salariile cu 25% pentru a permite construirea unor drumuri care nu sunt drumuri, unor telegondole care n-au utilitate, unor bazine de înnot fără înotători sau unor pârtii de schi unde schiază maximum 1000 de persoane/ an ?

Noi am avut discutia asta: care sunt cifrele?
Cat reprezinta acei 25%, in lei sau in euro si care sunt sumele cheltuite pentru telegondole, bazine sau partii de schi?

Despre sumele cheltuite de administratiile locale pentru echipe de fotbal, e parere ai?

Majoritatea comentatorilor de ocazie habar n-au ce sume astronomice se duc in fiecare luna pe salariile bugetarilor. Dar tu nu esti dintre aceia, tu ai capacitatea de a intelege despre ce sume astronomice vorbim. Insa preferi sa-i dai inainte cu petardele despre telegondole si bazine de inot.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 13 2012, 02:31 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 11 2012, 09:05 PM) *
Dle. Gamma, îmi permit să mă îndoiesc într-un mod politicos de inteligența matale. Ca Bucureștean am suportat timp de 4 ani jenanta administrație Videanu și crede-mă că vorbesc despre borduri în deplină cunoștință de cauză. Din banii de borduri Videanu- dacă nu-și construia vila - putea face minim 10 școli. ÎNLOCUIREA BORDURILOR A FOST INUTILĂ pentru că nimeni nu s-a plâns până acuma (în afară de Pd-Liștii cu mari goluri în tărtăcuță) de starea bordurilor. Ca bucureștean de 51 de ani îți mărturisesc că până să înceapă Videanu cu bordurile n-am întâlnit niciodată, dar niciodată vreo problemă- nici măcar în mass-media- cu aceste borduri.
Eu, dacă aș fi PD-List aș ieși în stradă doar cu punga pe cap. Ar trebui să vă fie rușine să vorbiți de oricine altcineva când dna. Udrea a aruncat- câte miliarde ? pe lucruri care nu vor aduce în veci de veci profit- începând de la drumuri pe care nu circulă nimeni (n-a fost în stare de autostradă- pentru autostrăzi trebuie să fi mai mult decât o trotuaristă de Pleșcoi cu cap de păsărică), telegondole, piste de schi unde nu merge nimeni, etc. Nu mai vorbim de luxul de neam prost manifestat de toți PD-Leii atunci când femeii aceleia cu 3 copii și cancer i se dădea ajutor social pentru 1 copil iar Băse a redus ajutorul social cu țara de ”mămicuțe și bebeluși”. Iar blonda aialaltă proastă- dna. Vass ne povestea cum pleca ea de la guvern cu tramvaiul 34 să-și alăpteze copilul.
Case de avocatură zici ? Udrea angajată ca avocat la guvern n-a câștigat un singur proces. .Ești sigur că mai vrei ?

Eu ziceam doar ca nu trebuie sa crezi tot ce circula in presa . Daca ai insistat , ok , avem un criminal in fruntea guvernului , ca toata lumea a auzit de cazul Panait . Atat te duce mintea, nu insist .
In rest , am auzit ca Oprescu schimba bordurile lui Videanu ca nu se pupa estetic cu darapanaturile istorice. Sigur , acest motiv este intemeiat pentru ca vorbim de roshdependentul Oprescu nu ?
Apropo de Udrea , vreau sa vad in toata istoria voastra trecuta si viitoare un ministru care sa absoarba fonduri europene cat a reusit ea . Stiu , nu e cazul sa-mi raspunzi , daca e facut de Udrea nu face profit si nu e vazut de nimeni - dar europenii dau bani pe ele si ii cred pe ei nu pe tine .Restul magariilor pot fi atacate cu aceesi masura .. hmm opera lui Ponta ca procuror ? Err.. un plagiat ?

Ce e naspa e ca eu n-am fost deloc surprins de magariile USL , le-am anticipat dar mai anticipez si alte chestii care chiar ar fi nasoale daca se vor intampla ... adica incepe sa-mi fie frica sa am dreptate .

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 13 2012, 02:48 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 13 2012, 02:10 PM) *
Noi am avut discutia asta: care sunt cifrele?
Cat reprezinta acei 25%, in lei sau in euro si care sunt sumele cheltuite pentru telegondole, bazine sau partii de schi?

Despre sumele cheltuite de administratiile locale pentru echipe de fotbal, e parere ai?

Majoritatea comentatorilor de ocazie habar n-au ce sume astronomice se duc in fiecare luna pe salariile bugetarilor. Dar tu nu esti dintre aceia, tu ai capacitatea de a intelege despre ce sume astronomice vorbim. Insa preferi sa-i dai inainte cu petardele despre telegondole si bazine de inot.

Argumentul e partial corect. Adicatelea problema a fost identificata bine pana la un punct. Sume enorme sunt alocate lunar ptr. salariile bugetarilor, dar asta pentru ca sunt prea multi bugetari, nu pentru ca bugetarii au salarii prea mari, de aici concluzia ca unii bugetari ar trebui concediati, nicidecum ca salariile tuturor bugetarilor ar trebui taiate cu acelasi procent. Mai mult, nu toti bugetarii sunt egali intre ei. Medicii, profesorii si politistii sunt si ei bugetari dar in domeniile astea e o lipsa de cadre si nu un surplus. Solutia buna (nu aia aplicata de pedelei) ar fi fost sa perie bine toate ministerele, agentiile si alte institutii publice care gem de personal si sa dea afara pe toti bagatorii de seama si plimbatorii de hartii precum si pe ajutoarele acestora. Si poate sa mai si simplifice birocratia in timpul asta.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 03:51 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 13 2012, 02:48 PM) *
Sume enorme sunt alocate lunar ptr. salariile bugetarilor, dar asta pentru ca sunt prea multi bugetari, nu pentru ca bugetarii au salarii prea mari, de aici concluzia ca unii bugetari ar trebui concediati, nicidecum ca salariile tuturor bugetarilor ar trebui taiate cu acelasi procent.

Absolut de-acord, asta a fost unul din lucrurile prostesti facute de Boc.

Dar: vine USL-ul sa rezolve cum trebuie chestia asta, adica sa reduca numarul bugetarilor? Ma indoiesc.

Citeaza (basecu' @ Aug 13 2012, 02:48 PM) *
Medicii, profesorii si politistii sunt si ei bugetari dar in domeniile astea e o lipsa de cadre si nu un surplus. Solutia buna (nu aia aplicata de pedelei) ar fi fost sa perie bine toate ministerele, agentiile si alte institutii publice care gem de personal si sa dea afara pe toti bagatorii de seama si plimbatorii de hartii precum si pe ajutoarele acestora. Si poate sa mai si simplifice birocratia in timpul asta.

Iarasi de-acord. Insa vine USL-ul sa reduca birocratia si numarul agentiilor guvernamentale?

Ce treaba are suspendarea lui Basescu cu ce-ar avea in mod normal de facut un guvern responsabil? A incercat USL sa reduca birocratia si numarul functionarilor publici si a refuzat cumva Basescu promulgarea legilor respective? Doar intr-o astfel de situatie s-ar fi justificat suspendarea.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Aug 13 2012, 05:01 PM
Mesaj #147

Guests

Pentru cei care critica pe Elena Udrea:

 Din numărul total al contractelr semnate, 20% din proiectele începute au fost finalizate. Asta, prin comparaţie cu celelalte programe care au înregistrat rate de absorbţie de 1-2%.

-  Domeniul schiabil din Poiana Braşov, printr-o investiţie a MDRT de 27 milioane de euro, a crescut de la 14 kiliometri de pârtie câţi erau până acum, la 24 kilometri.

- a făcut o nouă instalaţie de transport pe cablu în Sinaia. Are o lungime de 1.600m, capacitate de transport de 1800 persoane/oră. O investiţie de 30 milioane de euro pentru a completa infrastructura de schi din regiune.

-  Ministerul Turismului şi Dezvoltării a investit 1,7 milioane de euro în Pârtia de la Borsec. Am schiat şi eu acolo. Pârtia arată bine. Fără să exagerez, aduce puţin cu cele din afară.

-  Investiţiile MDRT la Sulina au triplat numărul de turişti veniţi acolo. În 2011 am avut 8200 de turişti care au vizitat această localitate doar într-un weekend.

-  MDRT a contractat 22 de miliarde de lei din fonduri europene
În 2011 s-au semnat 2.382 de contracte de finanţare comunitară, valoarea totală ajungând la 4,6 miliarde euro. Din această sumă, 3 miliarde euro au fost fonduri nerambursabile.

-  Proiectele derulate de Elena Udrea au făcut ca absorbţia fondurilor europe prin POR să înregistreze cea mai bună rată dintre toate programele finanţate din bani europeni.

- Fondurile absorbite au generat un număr mare de locuri de muncă. Există localităţi din România care au obţinut contracte de finanţate din bani europeni cu o valoare de 10 ori mari mare decât propriul buget anual de investiţii.

-  Sala Polivalentă din Călăraşi este o investiţie de 20 milioane de lei, finanţată din bani europeni, printr-un program derulat de MDRT în 2011.

-  Elena Udrea a semnat contracte de 20 milioane de euro, finanţate de la Comisia Europeană, pentru reabilitarea Arcului de Triumf, cartierului Militari din Capitală şi refacerea zonei Bulevardului Iuliu Maniu. Încet, încet, prin astfel de investiţii, Bucureştiul se transformă într-un oraş turistic.

-  Elena Udre a încheiat un contract de 6,5 milioane de euro pentru reabilitarea zonei centrale a oraşului Roman. Finanţarea se face prin Programul Operaţional Regional.

-  Elena Udrea a semnat un contract de 70,6 milioane lei, prin Programul Operaţional Regional, pentru reabilitarea reţelei stradale din Bârlad.

-  Elena Udrea a semnat un proiect, finanţat prin POR, pentru modernizarea şi extinderea unei străzi din municipiul Timişoarea. Valoarea proiectului este 15 milioane de lei.

-  În perioada cât Elena Udrea a fost la conducerea MDRT a fost derulat un program de reabilitare a mini-portului turistic din Sfântu Gheorghe. Suma investită a fost de 33 milioane de lei

-  Elena Udrea a derulat proiecte cu finanţare nerambursabilă, prin POR, în valoare de 500 milioane de lei pentru reabilitarea infrastructurii în Craiova

- Elena Udrea a semnat contracte pentru reabilitarea străzilor din Slatina în valoare de 24 de milioane de lei. Investiţia este finanţată prin Programul Operaţional Regional.

-  MDRT, în timpul mandatului Elenei Udrea, a fost semnat un contract de reabilitare a apartamentelor, prin fonduri europene, în valoare de 360 milioane de euro.

-  Pentru prima dată în Sulina a fost asfaltat drumul care leagă plaja de restul oraşului.

+Quote Post
Vizitator_Ileana Cosanzeana.
mesaj Aug 13 2012, 06:10 PM
Mesaj #148

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 13 2012, 05:01 PM) *
Pentru cei care critica pe Elena Udrea:

 Din numărul total al contractelr semnate, 20% din proiectele începute au fost finalizate. Asta, prin comparaţie cu celelalte programe care au înregistrat rate de absorbţie de 1-2%.

-  Domeniul schiabil din Poiana Braşov, printr-o investiţie a MDRT de 27 milioane de euro, a crescut de la 14 kiliometri de pârtie câţi erau până acum, la 24 kilometri.

- a făcut o nouă instalaţie de transport pe cablu în Sinaia. Are o lungime de 1.600m, capacitate de transport de 1800 persoane/oră. O investiţie de 30 milioane de euro pentru a completa infrastructura de schi din regiune.

-  Ministerul Turismului şi Dezvoltării a investit 1,7 milioane de euro în Pârtia de la Borsec. Am schiat şi eu acolo. Pârtia arată bine. Fără să exagerez, aduce puţin cu cele din afară.

-  Investiţiile MDRT la Sulina au triplat numărul de turişti veniţi acolo. În 2011 am avut 8200 de turişti care au vizitat această localitate doar într-un weekend.

-  MDRT a contractat 22 de miliarde de lei din fonduri europene
În 2011 s-au semnat 2.382 de contracte de finanţare comunitară, valoarea totală ajungând la 4,6 miliarde euro. Din această sumă, 3 miliarde euro au fost fonduri nerambursabile.

-  Proiectele derulate de Elena Udrea au făcut ca absorbţia fondurilor europe prin POR să înregistreze cea mai bună rată dintre toate programele finanţate din bani europeni.

- Fondurile absorbite au generat un număr mare de locuri de muncă. Există localităţi din România care au obţinut contracte de finanţate din bani europeni cu o valoare de 10 ori mari mare decât propriul buget anual de investiţii.

-  Sala Polivalentă din Călăraşi este o investiţie de 20 milioane de lei, finanţată din bani europeni, printr-un program derulat de MDRT în 2011.

-  Elena Udrea a semnat contracte de 20 milioane de euro, finanţate de la Comisia Europeană, pentru reabilitarea Arcului de Triumf, cartierului Militari din Capitală şi refacerea zonei Bulevardului Iuliu Maniu. Încet, încet, prin astfel de investiţii, Bucureştiul se transformă într-un oraş turistic.

-  Elena Udre a încheiat un contract de 6,5 milioane de euro pentru reabilitarea zonei centrale a oraşului Roman. Finanţarea se face prin Programul Operaţional Regional.

-  Elena Udrea a semnat un contract de 70,6 milioane lei, prin Programul Operaţional Regional, pentru reabilitarea reţelei stradale din Bârlad.

-  Elena Udrea a semnat un proiect, finanţat prin POR, pentru modernizarea şi extinderea unei străzi din municipiul Timişoarea. Valoarea proiectului este 15 milioane de lei.

-  În perioada cât Elena Udrea a fost la conducerea MDRT a fost derulat un program de reabilitare a mini-portului turistic din Sfântu Gheorghe. Suma investită a fost de 33 milioane de lei

-  Elena Udrea a derulat proiecte cu finanţare nerambursabilă, prin POR, în valoare de 500 milioane de lei pentru reabilitarea infrastructurii în Craiova

- Elena Udrea a semnat contracte pentru reabilitarea străzilor din Slatina în valoare de 24 de milioane de lei. Investiţia este finanţată prin Programul Operaţional Regional.

-  MDRT, în timpul mandatului Elenei Udrea, a fost semnat un contract de reabilitare a apartamentelor, prin fonduri europene, în valoare de 360 milioane de euro.

-  Pentru prima dată în Sulina a fost asfaltat drumul care leagă plaja de restul oraşului.

Mdeah... Bah, poporul roman nu se dezminte: in timp ce in Romania se moare crunt de foame gasim forta necesara de a ne justifica opiniile (si) prin kilometri de partie realizati de cei transformati de catre propriul nostru inconstient, si dreaq stie de ce se intampla asa, in salvatorii neamului. Oare unde esti tu, Tepes Doamne? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 13 2012, 07:17 PM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (Ileana Cosanzeana @ Aug 13 2012, 06:10 PM) *
Mdeah... Bah, poporul roman nu se dezminte: in timp ce in Romania se moare crunt de foame gasim forta necesara de a ne justifica opiniile (si) prin kilometri de partie realizati de cei transformati de catre propriul nostru inconstient, si dreaq stie de ce se intampla asa, in salvatorii neamului. Oare unde esti tu, Tepes Doamne? laugh.gif

Las' ca tot aia e.
Daca nu se face nimic..de ce nu?
Daca se face...de ce?

Chiar sunt curios,cunosti personal sau ai un link despre cineva care chiar a murit de foame?

+Quote Post
Vizitator_relu.
mesaj Aug 13 2012, 08:14 PM
Mesaj #150

Guests

[color="#0000FF"][/color]DOMNULE BASESCU AR FI INDICAT SATI DAI DEMISIA DE ONOARE SI ANUME DE CE? PENTRUCA AI ADUS ROMONIA INTRUN HAOS DE NEDESCRIS POATE ESTI CONSIDERAT CEL MAI TIRAN PRESEDINTE PE CARE LA AVUT ROMINIA DE FAPT ESTI UN NIMENI NE AVINDUL PE DUMNEZEU SI TOTUSI CONTROLEZI TOATE INSTITUTIILE STATULUI ASCUTI TELEFOANELE STII SI CIND CINEVA MERGE LA GRUPUL SOCIAL OPRESTETE

+Quote Post

27 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
86 Utilizatori care citesc acest topic (86 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd August 2019 - 03:40 PM