IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

27 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greșelile USL, Politică
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Aug 12 2012, 01:21 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 8 2012, 10:58 AM) *
Nu poți să joci și să câștigi cu cărțile inamicului și trebuie, cel puțin la un moment dat- să mai schimbi și regulile.

Nu,nu poti asta. Asta inseamna incalcarea legii. Pe aceeasi idee am putea merge si la executii publice ale celor anti usl. Legea se respecta, nu se schimba dupa bunul plac. De ce? Pt ca altfel ar fi domnia celui mai puternic si atunci am putea risca, oricare dintre noi, sa intre o gasca de smecheri peste tine in casa si sa nu poti face nimic. Ti-ar placea? Nu cred. Momentan tu esti in gasca de smecheri si crezi ca e bine, roata se intoarce si atunci ai urla ca nu se respecta legea...

2. lipsa comunicării - în afară de Antena 3 tot ce înseamnă mass-media e pro-Băsescu. Oricât de bună ar fi Antena 3 nu e suficient.

Mass-media nu e pro-basescu ci anti-ceicareincalcalegea. Faptul ca mass media este anti usl ar trebui sa iti dea de gandit pana si tie, un fanatic antibasescu.

3. lipsa intelectualilor anti-Băsescu și anti-PD-L.

E o realitate. Oamenii cu bun simt, educati, cu ratiune si gandire echilibrata realizeaza monstruozitatea actelor uslase. Nu puteti gasi intelectuali care, CU SINCERITATE, sa sustina usl. Diaconu este partizan, este membru USL. El deja nu mai este intelectual cand sustine USL, este un membru de partid. Cei din tabara antiusl nu sunt membri pdl ci pur si simplu nu suporta mizeriile facute de usl, sunt oameni corecti si drepti.

4. lipsa planului b. Bun, au trecut 2 săptămâni de la referendum și există un impas.

Asta arata infatuarea si prostia uslasilor. Credeau ca vor putea fura cum vor ei. N-au putut.

5. Folosirea Rușilor.

Mda,asta spune totul despre cineva. O lichea vanduta scopului mafiot, nu are treaba cu interesul Romaniei.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Aug 12 2012, 01:24 PM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 11 2012, 01:05 AM) *
Dle. Young, matale n-ai dreptate. Prima și cea mai flagrantă încălcare a legii a făcut-o Băsescu-PD-L atunci când i-au oprit pe oameni de la vot

HA HA HA. Cum i-a oprit ma? I-a legat in case? Nu m-a oprit nimeni sa ies la vot. FYI si Antonescu a facut fix la fel in 2009, i-a indemnat pe sustinatorii PNL sa nu voteze la referendumul reducerea parlamentarilor. Atunci a fost bine, acum e rau?
Daca si asta e incalcarea legii nu pot spune decat ca imi creste inima in mine cand vad cat de prosti sunt altii.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 12 2012, 01:56 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 12 2012, 01:24 PM) *
HA HA HA. Cum i-a oprit ma? I-a legat in case? Nu m-a oprit nimeni sa ies la vot. FYI si Antonescu a facut fix la fel in 2009, i-a indemnat pe sustinatorii PNL sa nu voteze la referendumul reducerea parlamentarilor. Atunci a fost bine, acum e rau?
Daca si asta e incalcarea legii nu pot spune decat ca imi creste inima in mine cand vad cat de prosti sunt altii.

Plus la recensamant.De care,culmea,acum vroiau sa se foloseasca.
Astia sunt niste amatori..Fac ei singuri niste legi pe care tot ei le dezaproba mai tarziu.
Constitutia,rolul CCR,mandatul presedintelui de 5 ani...sunt opera lor si tot ei fac scandal.
Si ce vor ei sa schimbe acum..nu-si dau seama ca asta se poate intoarce impotriva lor.

+Quote Post
Vizitator_cashkaval.
mesaj Aug 12 2012, 04:44 PM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 12 2012, 01:56 PM) *
Plus la recensamant.De care,culmea,acum vroiau sa se foloseasca.
Astia sunt niste amatori..Fac ei singuri niste legi pe care tot ei le dezaproba mai tarziu.
Constitutia,rolul CCR,mandatul presedintelui de 5 ani...sunt opera lor si tot ei fac scandal.
Si ce vor ei sa schimbe acum..nu-si dau seama ca asta se poate intoarce impotriva lor.

Nae, abaterea atentiei e numele jocului. In ultima luna fiecare roman a pierdut un leu din zece si pina la sfirsitul scandalului, se mai duce un leu din zece. Politicienii se bat cu arme de recuzita, se acuza de plagiate, de incalcari constitutie, de coruptie dar NIMIC DESPRE BANI. Actualii ministri au auditat ministerele dar nimeni nu a iesit sa spuna functionarul X a furat-deturnat-neglijat o suma de bani, procuratura il ancheteaza si sumele deturnate urmeaza sa fie recuperate. Cand o sa vad asta, o sa-i cred ca se bat cu adevarat dar... ce zici? o sa vad?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 12 2012, 07:53 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (cashkaval @ Aug 12 2012, 04:44 PM) *
Actualii ministri au auditat ministerele dar nimeni nu a iesit sa spuna functionarul X a furat-deturnat-neglijat o suma de bani, procuratura il ancheteaza si sumele deturnate urmeaza sa fie recuperate. Cand o sa vad asta, o sa-i cred ca se bat cu adevarat dar... ce zici? o sa vad?

Cel mai probabil, nu.

Pentru ca "deturnare de fonduri", de exemplu, are o definitie foarte clara in Codul Penal si e greu de crezut ca smenurile diversilor functionari (smenuri reale, in sinea lor) se incadreaza propriu-zis la deturnare de fonduri. Dar suna bine sa te adresezi natiunii vorbind despre fraude si deturnari de fonduri, pentru ca omul de rand asta retine, nu situatia reala.

Exemplu de manipulare la Antena 3: Mihai Gadea a ales o definitie a termenului "cvorum" de pe dexonline.ro si a opinat ca 8,4 mil. prezenta la referendum este un "numar minim" de participanti necesar pentru a valida referendumul. Fara sa se deranjeze sa mentioneze ca definitiile de pe dexonline.ro provin chiar de la utilizatori si ignorand faptul ca, in sens juridic, "cvorum" inseamna ceea ce defineste legiuitorul ca inseamna. Pentru unele actiuni, cvorumul poate fi de 50%, pentru altele poate fi de 75%, pentru altele poate fi de 80%.

Pentru Mihai Gadea, astea sunt detalii nesemnificative. Pentru el, fumigenele si petardele sunt de-ajuns.
Insa ce ma intreb eu este altceva: Dan Voiculescu nu este capabil sa gaseasca o persoana mai inteligenta pentru manipularile astea? tongue.gif

Sunt o multime de lucruri care ar putea fi sustinute mult mai credibil, daca moderatorul ar fi ceva mai inteligent. Insa concluzia mea este ca astfel de persoane, gen Oana Stancu si Mihai Gadea, nu cred realmente in ceea ce fac. Ci pur si simplu fac doar acel minim de efort care sa le permita sa sustina ca merita platiti pentru prestatia lor, desi acea prestatie este de fapt de mantuiala tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 12 2012, 08:19 PM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 12 2012, 01:21 PM) *
Nu,nu poti asta. Asta inseamna incalcarea legii. Pe aceeasi idee am putea merge si la executii publice ale celor anti usl. Legea se respecta, nu se schimba dupa bunul plac. De ce? Pt ca altfel ar fi domnia celui mai puternic si atunci am putea risca, oricare dintre noi, sa intre o gasca de smecheri peste tine in casa si sa nu poti face nimic. Ti-ar placea? Nu cred. Momentan tu esti in gasca de smecheri si crezi ca e bine, roata se intoarce si atunci ai urla ca nu se respecta legea...

Mass-media nu e pro-basescu ci anti-ceicareincalcalegea. Faptul ca mass media este anti usl ar trebui sa iti dea de gandit pana si tie, un fanatic antibasescu.

E o realitate. Oamenii cu bun simt, educati, cu ratiune si gandire echilibrata realizeaza monstruozitatea actelor uslase. Nu puteti gasi intelectuali care, CU SINCERITATE, sa sustina usl. Diaconu este partizan, este membru USL. El deja nu mai este intelectual cand sustine USL, este un membru de partid. Cei din tabara antiusl nu sunt membri pdl ci pur si simplu nu suporta mizeriile facute de usl, sunt oameni corecti si drepti.

Asta arata infatuarea si prostia uslasilor. Credeau ca vor putea fura cum vor ei. N-au putut.

Mda,asta spune totul despre cineva. O lichea vanduta scopului mafiot, nu are treaba cu interesul Romaniei.

Parol, dle. Gigel ? Mie unică lege mi-e legea Domnului. Legile pământești pot fi schimbate oricând, oriunde și cu orice prilej. Inclusiv prin forță.
Mass-media băsistă e patetică. Tapalabă și Pora cârpa tuturora nu sunt mass-media ci jălnicuți rămași conservați în formol de la comuniști. CTP-ul mai reprezintă un reper- dar e ghidat de interese personale. În rest- mass media pro-băsistă nu există. Există doar niște slugi de la TRU- sluga ideală- la Mircea Mihăieș- sluga ranchiunoasă că n-a primit el ce trebuia. Marea majoritate a intelectualilor susțin USL. Deosebirea între intelectualii pro-USL și javrele pro-Băsescu rezidă în tupeul jalnic al celei de-a doua categorii. Și în bunul simț al primei categorii. Crezi că Rebengiuc sau Mariana Mihuț sunt tot membri de partid ? Răposatul Ion Lucian era USL-ist ? Între Rebengiuc și Tapalabă cred că alegerea pentru toți oamenii decenți e clară.

+Quote Post
mesaj Aug 12 2012, 08:21 PM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (cashkaval @ Aug 12 2012, 04:44 PM) *
Nae, abaterea atentiei e numele jocului. In ultima luna fiecare roman a pierdut un leu din zece si pina la sfirsitul scandalului, se mai duce un leu din zece. Politicienii se bat cu arme de recuzita, se acuza de plagiate, de incalcari constitutie, de coruptie dar NIMIC DESPRE BANI. Actualii ministri au auditat ministerele dar nimeni nu a iesit sa spuna functionarul X a furat-deturnat-neglijat o suma de bani, procuratura il ancheteaza si sumele deturnate urmeaza sa fie recuperate. Cand o sa vad asta, o sa-i cred ca se bat cu adevarat dar... ce zici? o sa vad?

Dle. Cașcaval, n-ați citit bine. Oricum, fac un denunț public- acela că cei de la firma TNT lucrau cu un comision de 20% la structurale- comision care mergea direct la Elena Udrea. E suficient ? TNT-ul e firma cu frunzulița....

+Quote Post
Vizitator_fat frumos din lacrima.
mesaj Aug 12 2012, 08:56 PM
Mesaj #98

Guests

"Eurodeputatul PDL, Monica Macovei, a declarat duminica seara la Realitatea TV ca situatia politica din Romania este foarte grava si exista riscul degenrarii intr-un razboi civil."

laugh.gif

chiar nu este nimeni (de dorit un barbat) care "sa o bage in seama" pe stimata?

+Quote Post
Vizitator_fat frumos si merele de aur.
mesaj Aug 12 2012, 09:04 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 12 2012, 08:21 PM) *
Dle. Cașcaval, n-ați citit bine. Oricum, fac un denunț public- acela că cei de la firma TNT lucrau cu un comision de 20% la structurale- comision care mergea direct la Elena Udrea. E suficient ? TNT-ul e firma cu frunzulița....

si eu fac un denunt public: during the first happy time miron mitrea facea bistari sanatosi din licentele acordate firmelor de transport "prietene". toata lumea fericita, inclusiv partidul. ion a' lui iliescu nu stia nimic, el fiind curat si cinstit. e suficient...

+Quote Post
mesaj Aug 12 2012, 09:17 PM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (fat frumos din lacrima @ Aug 12 2012, 08:56 PM) *
"Eurodeputatul PDL, Monica Macovei, a declarat duminica seara la Realitatea TV ca situatia politica din Romania este foarte grava si exista riscul degenrarii intr-un razboi civil."

laugh.gif

Stimate Făt Frumos,

Dna. Macovei suferă de 2 lucruri- de fapt de 3. Urâțenie și prostie congenitală- dovadă că nu există dl.Macovei- îți imaginezi pe un bărbat- orice bărbat chiar pitic, cu cocoașă și fără 1 picior că ar face amor cu dna. Macovei ? Frustărrile sexuale sunt completate de vârsta numită menopauză și de o schizofrenie gravă, gravă, gravă. Dna. Macovei vede în jur doar dușmani și și-a focusat obiectul dragostei pe dl. Băsaescu .Evident, o dragoste neîmprtășită.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 12 2012, 09:50 PM
Mesaj #101

Guests

CQ CQ CQ
Portofele, pardon Pinteo, tu esti, mah? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 12 2012, 10:18 PM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 12 2012, 09:17 PM) *
Stimate Făt Frumos,

Dna. Macovei suferă de 2 lucruri- de fapt de 3. Urâțenie și prostie congenitală- dovadă că nu există dl.Macovei- îți imaginezi pe un bărbat- orice bărbat chiar pitic, cu cocoașă și fără 1 picior că ar face amor cu dna. Macovei ? Frustărrile sexuale sunt completate de vârsta numită menopauză și de o schizofrenie gravă, gravă, gravă. Dna. Macovei vede în jur doar dușmani și și-a focusat obiectul dragostei pe dl. Băsaescu .Evident, o dragoste neîmprtășită.

Parca spuneai ca nu-ti plac oamenii agresivi..
Ipocrizie?
Sau miniciuna..care e tot o 'lege a Domnului'...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 12 2012, 10:27 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (fat frumos din lacrima @ Aug 12 2012, 08:56 PM) *

laugh.gif

Razboi civil nu prea vad dar e adevarat ca referendumul asta a impartit tara in 2.Ceea ce nu trebuia sa se intample.Se duc inca razboaie pe FB,pe forumuri,pe comentarii desi treaba trebuia sa se rezolve in doua zile cel mult.
Eu zic ca nu e bine sa-ti doresti sa o bage cineva in seama.Nu stiu daca te-ai gandit la un act agresiv impotriva ei dar stiu ca daca se gaseste cineva sa arunce cu o piatra (sau ceva mai tragic) e posibil sa avem ceva nedorit.Ceva care ne-ar trage in jos 20 de ani.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 12 2012, 10:30 PM
Mesaj #104

Guests

Dna. Macovei suferă de 2 lucruri- de fapt de 3. Urâțenie și prostie congenitală [...] Frustărrile sexuale sunt completate de vârsta numită menopauză și de o schizofrenie gravă, gravă, gravă. Dna. Macovei vede în jur doar dușmani

Argumentum ad hominem. Neeext! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 12 2012, 10:32 PM
Mesaj #105

Guests

Stimate Făt Frumos,

Acu,eu nu inteleg o treaba.
Adminu zice ca nu tolereaza atacul personal la useri.Asta inseamna ca putem ataca oricine nu e pe forum?
De exemplu eu daca zic ca mama lui portofel (care nu scrie saraca pe acest forum si logic nu e un user) a facut o greseala mare in tineretea ei,calc regulile forumului?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 12 2012, 10:33 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 12 2012, 08:19 PM) *
Tapalabă și Pora cârpa tuturora nu sunt mass-media ci jălnicuți rămași conservați în formol de la comuniști.

Ia uita-te un pic intr-o oglinda! Tu ce crezi ca esti? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 12 2012, 10:53 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 12 2012, 10:33 PM) *
Ia uita-te un pic intr-o oglinda! Tu ce crezi ca esti? tongue.gif

Degeaba ai oglinda daca nu stii sa te uiti in ea.E dreptul lui sa se creada mai destept decat toti cei pe care ii jigneste,sa creada ca rudele lui feminine sunt mai frumoase decat Macovei (nu vreau sa ma hazardez sa cred ca e insurat) .
Asta este peste puterea noastra.Poate niste institute din Viena,Berlin,Sapoca,calugari din Tibet,etc,o actiune din partea unora superspecializati..ar putea ajuta.
Nu eu.Nu noi.

+Quote Post
mesaj Aug 13 2012, 01:29 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 12 2012, 10:53 PM) *
Degeaba ai oglinda daca nu stii sa te uiti in ea.E dreptul lui sa se creada mai destept decat toti cei pe care ii jigneste,sa creada ca rudele lui feminine sunt mai frumoase decat Macovei (nu vreau sa ma hazardez sa cred ca e insurat) .
Asta este peste puterea noastra.Poate niste institute din Viena,Berlin,Sapoca,calugari din Tibet,etc,o actiune din partea unora superspecializati..ar putea ajuta.
Nu eu.Nu noi.

Dle. nae, voi ignora majoritatea remarcilor matale și-ți voi spune că mi-e total indiferent dacă dna. Macovei ar putea fi frumoasă sau nu. Sunt convins că e isterică și după ce a zis astăzi de războiul civil- și proastă. Și dna. Pivnicieru o bate de o ascultă cu urechea apropo de știința dreptului. În rest, vale e me ama....

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 13 2012, 06:17 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 11 2012, 01:20 PM) *
Du-te, mai baiatule, si behaie chestiile astea la Antena 3, nu pe Hotnews!

Asta era de fapt sub poleiala de aparenta buna credinta, doar propaganda tipica de Antena 3. Cine vrea sa auda chestii din astea, se uita la Badea si la Gadea, ca n-are nevoie sa stie sa citeasca pentru asta biggrin.gif

Aha, Hotnews e rezervat altui gen de opinii... laugh.gif

A, si in legatura cu "mai baiatule" - daca tot ai pomenit de antena3 vezi ca formula asta de adresare e patentata de stan si badea asa ca, daca nu ai citat cu ghilimele se cheama ca ai plagiat in stil copy-paste laugh.gif Plagiat ordinar, vorba unor clasici in viata.

Acuma serios, zi-mi si tu niste stenograme aparute in vremea lui nea ilici sau a tzapului. Cu toate bubele lor in cap au avut macar bunul simt sa se abtina de la asa ceva. Si cu dosarele de cnsas alta magarie, a dracului cum apar numai dosare ale inamicilor marinarului de apa dulce (Scheldt are apa dulce nu-i asa?). Bai si apar pe banda, nu stiu cum dar nu la antena 3.

A, si ineptiile tale cu rusii debiteaza-le la beunu teveu.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 06:44 AM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 13 2012, 06:17 AM) *
in legatura cu "mai baiatule" - daca tot ai pomenit de antena3 vezi ca formula asta de adresare e patentata de stan si badea asa ca, daca nu ai citat cu ghilimele se cheama ca ai plagiat in stil copy-paste

Formula asta o fi patentata la Antena 3 pentru unul ca tine, crescut pe messenger si cu ochii la Antena 3 ca la icoane. Pe vremea cand am inceput eu s-o utilizez pentru a desconsidera tot felul de spalati pe creier, Antena 3 nu exista, iar programul la televizor era doua ore pe zi.

zi-mi si tu niste stenograme aparute in vremea lui nea ilici sau a tzapului. Cu toate bubele lor in cap au avut macar bunul simt sa se abtina de la asa ceva.

Tu sa vorbesti de bun simt cand ai sa inveti sa folosesti apelative decente la adresa unor politicieni. Daca pentru tine toti sunt "baselu'", "nea ilici" sau "tzapu", cred ca ar fi oidee buna sa vezi ce zice psihologia despre asta.
Si cu dosarele de cnsas alta magarie, a dracului cum apar numai dosare ale inamicilor marinarului de apa dulce (Scheldt are apa dulce nu-i asa?). Bai si apar pe banda, nu stiu cum dar nu la antena 3.

In "inocenta" ta, incerci sa ignori faptul ca Basescu a transferat dosarele la CNSAS, in timp ce Iliescu si Adrian Nastase le tineau la adapost de o asemenea institutie. Insa pentru orice persoana de buna credinta, soarta dosarelor e o dovada clara despre care dintre tabere avea ceva de ascuns. Cand o sa vezi in PD-L persoane ca Ristea Priboi, sa vii sa te plangi de CNSAS.

si ineptiile tale cu rusii debiteaza-le la beunu teveu.

Ineptiile "mele" cu rusii le debiteaza Dmitri Rogozin si Konstantin Zatulin in original, daca te intreaba cineva. Dar pentru tine, ce nu e prezentat la Antena 3 nu exista. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 13 2012, 07:02 AM
Mesaj #111

Guests

Citeaza
Exemplu de manipulare la Antena 3: Mihai Gadea a ales o definitie a termenului "cvorum" de pe dexonline.ro si a opinat ca 8,4 mil. prezenta la referendum este un "numar minim" de participanti necesar pentru a valida referendumul.............................

Exemplu dat de tine e foarte semnificativ.
Gadea se forteaza sa minta folosind semnificatii secundare ale cuvintelor, semantica, interpretari subiective etc. pe cand cetateanul cu flacara violet si cu 1000 de tricouri bleu o minte pe de-a dreptul pe doamna Merkel la telefon spunand ca in Constitutia Romaniei nu exista procedura demiterii presedintelui. Cum e cand spui ca toti care nu au venit la vot au votat de fapt cu tine aia ce fel de minciuna e comparativ cu cea a lui Gadea.

Hai sa ne amintim un eveniment.
Pe vremea lui Nastase s-a intamplat ceva oarecum asemanator. La un moment dat Nastase a zis ceva de un ziarist si peste cateva ore militia l-a saltat din fata blocului si l-a 'invitat in arest'. Brusc s-a declansat furtuna. Societatea civila, intelesctualii, presa, TV, ziarele au sarit din toate partile pe Nastase. Ziaristul a fost brusc eliberat. Nastase a iesit la TV si si-a cerut scuze.
Pe vremea lui Basescu , cetateanul din garaj cu flacara violet merge regulat la TV ca betivanul la sticla de whisky ameninta in direct cu puscaria "Nu e bine chestore" si multe multe altele. A doua zi militia ii salta pe respectivii. Nu ii salta si ii elibereaza a doua zi ca pe vremea lui Nastase. NUUUUUU. Ii tine bine, le face DOSAR PENAL si ii tine zi dupa zi la audieri si interogatoriu prin holurile parchetelor. Basescu nu isi cere scuze niciodata si societatea civila+presa sunt in coma unii de frica dosarelor penale. "NU e bine chestore" "Nu e bine ziaristule" "Nu e bine intelectualule" etc. Altii cum se vede evident pe acest forum sunt platiti sa faca propaganda probasista.
Da ce ce a confiscat parchetul listele celor peste 8 milioane de tradatori si complici la lovitura de stat care au calcat ordinul direct al amiralului suprem si violet si au venit la vot??? Am inteles ca incep sa fie chemati la parchet si oamenii care au indraznit sa voteze.
Ce solutii au suporterii lui basescu pentru a pedepsi 8,4 milioane de complici la lovitura de stat? Cred ca in puscarie nu incap. Lagare sau gropi comune?
Dar Base care azi a chemat la reconciliere nationala ia a doua zi a amenintat 8,4 milioane de votanti cu lagarul ca fiind complici la lovitura de stat trecand si la amenintari personale cu nume si prenume? Apoi a inceput pe banda rulanta sa faca dosare penale si sa cheme la parchet.

Dar marioneta lui Base - Zegrean - cum se poate cataloga fapta lui???

Ma gandesc ca pe langa majoritatea forumistilor platiti sa il sprijine pe base exista si o minoritate care crede sincer ca acesta e Mesia. Ce dezamagire vor avea exact ca fanaticii sustinatori fideli si sinceri ai lui Hitler.

Citat din CTP: 'basisti nu mai pot fi accesati pe cale rationala'.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 07:25 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 13 2012, 07:02 AM) *
cetateanul cu flacara violet si cu 1000 de tricouri bleu o minte pe de-a dreptul pe doamna Merkel la telefon spunand ca in Constitutia Romaniei nu exista procedura demiterii presedintelui.

Aici, ca sa dovedesti ca afirmatia asta nu e doar o manipulare tipica de Antena 3, ar fi nevoie de doua mici detalii:

1. Un transcript ("stenograma", cum ii spuneti voi, desi de-obicei nu stenografiaza nimeni) al convorbirii telefonice respective. L-am auzit pe Basescu spunand multe prostii, mai ales atunci cand se grabeste sa aiba o reactie si abia ulterior ajunge la solutia corecta, dupa ce "porumbelul" i-a scapat deja, insa nu l-am auzit pe Basescu mintind in privinta unor chestiuni verificabile.

Asadar, daca nu poti oferi un link spre un trascript, o sa consider ca e doar o manipulare tipica de Antena 3, o afirmatie gratuita provenind de la Gadea, Badea sau Ciuvica.

2. O declaratie pe proprie raspundere tongue.gif din partea ta, in care sa-ti declari convingerea ca Angela Merkel nu primeste rapoarte de la Ambasada si de la diversi agenti proprii aflat pe malurile Dambovitei in privinta prevederilor legale sau constitutionale din RO., fiind astfel nevoita sa-l sune pe Basescu si sa-l intrebe personal "bai, la voi cum e?" biggrin.gif

In absenta acestei declaratii pe proprie raspundere din partea ta, o sa consider ca Angela Merkel primeste acele rapoarte de la Ambasada proprie, iar tu nu faci decat sa lansezi petarde, la fel ca la Antena 3.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 13 2012, 08:02 AM
Mesaj #113

Guests

Citeaza
1. Un transcript ("stenograma", cum ii spuneti voi, desi de-obicei nu stenografiaza nimeni) al convorbirii telefonice respective. L-am auzit pe Basescu spunand multe prostii, mai ales atunci cand se grabeste sa aiba o reactie si abia ulterior ajunge la solutia corecta, dupa ce "porumbelul" i-a scapat deja, insa nu l-am auzit pe Basescu mintind in privinta unor chestiuni verificabile.

Incearca sa judeci lucrurile mai profund.

Daca Basescu a mintit-o pe Mekel la telefon asa cum a recunoscut el singur : A mintit.
Daca Basescu nu a mintit-o pe Merkel la telefon atunci ne-a mintit pe noi telespectatorii deoarece ne-a relatat o discutie inexistenta si inventata deci : A mintit.
Imi pare rau pentru tine dar Basescu a mintit oricum.

Asa cum a mintit in foarte multe cazuri hai sa iti mai reamintesc cateva.
Acum vreo 4-5 ani Basescu a iesit la TV si tipa ca se pregateste "o lovitura de stat" (boala lunga si grea) si ca in tot Bucurestiul se tiparesc clandestin si ocult fluturasi antibasisti care urmau sa instige populatia la razmerita. Politia, procuratura, serviciile alea multe, ziaristii toata lumea a cautat fluturasii si nimeni nu a gasit nimic niciodata. Apoi lucrurile au cazut in uitare.

Cand a aparut filmuletul in care Basescu palmuia un copil, Basescu tipa pixelul albastru, rusine Dinu patriciu etc. dar cand a fost pus sa jure daca a lovit copilul ghici cum a jurat: "Jur ca nu i-am dat cu topurul in cap, jur ca nu l-am strapuns cu sulita, jur ca nu l-am taiat cu sabia laser etc. " cam asa ceva. Toata lumea il intreba daca a palmuit un copil iar el se jura ca nu i-a dat cu capul in maxilar!!!!???? O jumatate de adevar e minciuna asta sa sa stii si tu!

Oricum esti si tu bolnav de sindromul Mesia ca multi altii. Cand ai sa te trezesti din vraja nu o sa iti vina se crezi ce ai spus si ce ai facut. Mesia prin definitie este o persoana fara pata si fara greseala. Asta e unul din lucrurile care ma supara la culme. Eu pot recunoaste si enumera greseli la toti TOTI!!! politicienii romani.
Dar cand discut cu un probasisti el are o lista infinita de greseli pentru toata lumea DAR ZERO ERORI, nici o greseala , NICI O PATA pe intreaga cariera a SINGURULUI SECURIST FARA DOSAR DIN ROMANIA.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 13 2012, 08:32 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza
In absenta acestei declaratii pe proprie raspundere din partea ta, o sa consider ca Angela Merkel primeste acele rapoarte de la Ambasada proprie, iar tu nu faci decat sa lansezi petarde, la fel ca la Antena 3.

Invartesti si rasucesti lucrurile, evenimentele , afirmatiile, logica poate poate iesi cum vrei tu. Poate poate totusi Basescu este mesia fara pata si fara prihana.
Varianta cea mai plauzibila este cea in care doamna Merkel a primit rapoarte de la Ambasada proprie si apoi dupa o informare prealabila fiind pusa in tema a avut si o discutie telefonica cu garajistul bleu care ne arde cu flacara violet.
Vezi realitatea e foarte simpla. Fictiunea in care plutesti cea in care Mesia Basescu este Hristosul politicii romanesti e mai complicata si se lasa cu declaratii pe proprie raspundere la parchet. "Nu e bine chestore, nu e bine".

Eu astept sa fiu saltat de parchetul lui basescu pentru ca am indraznit sa merg la vot.
Abia astept sa imi trec in CV ca sunt persecutat politic. Si am si memorie.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 08:35 AM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 13 2012, 08:02 AM) *
Incearca sa judeci lucrurile mai profund.[/b]

Daca Basescu a mintit-o pe Mekel la telefon asa cum a recunoscut el singur : A mintit.
Daca Basescu nu a mintit-o pe Merkel la telefon atunci ne-a mintit pe noi telespectatorii deoarece ne-a relatat o discutie inexistenta si inventata deci : A mintit.

[b]Imi pare rau pentru tine
dar Basescu a mintit oricum.

Incep din ce in ce mai mult sa cred ca voi chiar faceti cursuri de manipulare, inainte de a scrie pe forumuri.
Zi-mi si mie, cine te crezi, ca sa-ti para rau pentru mine ?!
Sau ca sa-mi dai sfaturi sa judec mai profund ?!

Te crezi taica-meu, cumva? Sau asa va invata pe voi la cursuri?

Eu zic sa citesti un pic de psihologie pe cont propriu, exact asa cum a scris-o Berne sau Erikson in original, nu asa cum ti-a predat-o cineva la cursuri si dupa aia o sa inceapa sa-ti fie rusine sa mai scrii in felul asta pe forumuri. Asta, evident, daca ai vreo urma de stima de sine.

Back on-topic: unde a recunoscut si ce a recunoscut Basescu, referitor la convorbirea cu Merkel? Link, te rog.

Oricum esti si tu bolnav de sindromul Mesia ca multi altii. Cand ai sa te trezesti din vraja nu o sa iti vina se crezi ce ai spus si ce ai facut. Mesia prin definitie este o persoana fara pata si fara greseala. Asta e unul din lucrurile care ma supara la culme.

Din nou, zi-mi si mie cine te crezi, ca sa te consideri indreptatit sa te supere la culme asa-zisa mea boala?
Esti cumva Crin Antonescu? biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 08:38 AM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 13 2012, 08:32 AM) *
Eu astept sa fiu saltat de parchetul lui basescu pentru ca am indraznit sa merg la vot.
Abia astept sa imi trec in CV ca sunt persecutat politic. Si am si memorie.

Eu zic sa te duci sa te denunti singur, daca tot te crezi martir tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_urmator.
mesaj Aug 13 2012, 08:47 AM
Mesaj #117

Guests

Incearca sa judeci lucrurile mai profund.

Imi pare rau pentru tine dar Basescu a mintit oricum.
ok, Basescu minte ca a vorbit cu un PM al Germaniei, care oricum este total informat de ambasada si propriile servicii, dupa judecata ta, deci trebuie demis doar pentru asta?
ce zici de cei cu dosare si condamnari penale, care inca voteaza? sunt cumva apti sa demita un Presedinte ales ???

Asa cum a mintit in foarte multe cazuri hai sa iti mai reamintesc cateva.
Acum vreo 4-5 ani Basescu a iesit la TV si tipa ca se pregateste "o lovitura de stat" (boala lunga si grea) si ca in tot Bucurestiul se tiparesc clandestin si ocult fluturasi antibasisti care urmau sa instige populatia la razmerita. Politia, procuratura, serviciile alea multe, ziaristii toata lumea a cautat fluturasii si nimeni nu a gasit nimic niciodata. Apoi lucrurile au cazut in uitare.

Cand a aparut filmuletul in care Basescu palmuia un copil, Basescu tipa pixelul albastru, rusine Dinu patriciu etc. dar cand a fost pus sa jure daca a lovit copilul ghici cum a jurat: "Jur ca nu i-am dat cu topurul in cap, jur ca nu l-am strapuns cu sulita, jur ca nu l-am taiat cu sabia laser etc. " cam asa ceva. Toata lumea il intreba daca a palmuit un copil iar el se jura ca nu i-a dat cu capul in maxilar!!!!???? O jumatate de adevar e minciuna asta sa sa stii si tu!

Oricum esti si tu bolnav de sindromul Mesia ca multi altii. Cand ai sa te trezesti din vraja nu o sa iti vina se crezi ce ai spus si ce ai facut. Mesia prin definitie este o persoana fara pata si fara greseala. Asta e unul din lucrurile care ma supara la culme. Eu pot recunoaste si enumera greseli la toti TOTI!!! politicienii romani.
Dar cand discut cu un probasisti el are o lista infinita de greseli pentru toata lumea DAR ZERO ERORI, nici o greseala , NICI O PATA pe intreaga cariera a SINGURULUI SECURIST FARA DOSAR DIN ROMANIA.

bah cetatene, sunt unii pe-aici care arunca mingea la fileu, e usor sa-i identifici, dar pe unii ca tine nu-i inteleg, pentruca pe acest forum nu intra han.di.capati carora sa le vinzi orice mizerie... daca vrei intreaba un admin, poate te lamureste ca sunt majoritatea jurnalisti, politicieni, cativa bugetari plictisiti, si unii din privat cu ceva timp liber la cafea, deci nu poti sa vii aici cu orice aberatii diareice, macar da-le un sens, sa arate bine artistic, de pus in rama...un SF, un horror, gen ''razboi civil in Ro'' laugh.gif , ceva sa atraga spectatorii

Cubiectul ''referendum'' e simplu, cand votezi un presedinte, e la fel ca atunci cand vrei sa-l demiti, voteaza toti cetatenii romani, inclusiv la sectiile de votare din afara tarii, e normal sa participe toti (spre deosebire de locale).
Basescu nu a fost suspendat pe motive din care sa reiasa clar ca a incalcat Legea (''care este''), ci din vointa unei ''majoritati'' - ad hoc, parlavramentari (inclusiv cu doasare si condamnari penale, si lipsiti de kascaval timp de 8 ani)

la vot mergi daca vrei, daca nu, e si asta un raspuns, care inseamna explicit : nu-mi place de voi, sau nu ma intereseaza, sau il vreau pe Basescu, stiind ca toate variantele cantaresc in economia procesului.
............................
- in conditii normale, de suspendare pe motive reale, palpabile, in conditiile unei guvernari democratice, responsabile, al unui Parlament cu oameni sanatosi la cap, as fi venit (eu si multi cunoscuti) si as fi votat DA
- acum, in fata ofensivei unora cu scame rosii in gene care zic : ''Legea suntem noi'', nu m-am prezentat la vot, pentru lipsa de cvorum, respectiv invalidarea ''referendumului''

concluzie:
- unii au votat demiterea lui Basescu
- altii s-au abtinut pentru mentinerea lui Basescu
- iar altii, ca mine, destul de multi, au ''votat'' (prin neprezentare) impotriva manevrelor antidemocratice si ascensiunii unor penali grupati in ''usl'', majpritar psd, cei care din '90 incoace se chinuie sa reinstaureze Legea Partidului Unic, pe decoruri democratice de mucava. Nu pentru Basescu ! Doar impotriva USL !
--------------------
acest referendum reprezinta de fapt lupta intre mentinerea Democratiei (atat cat e) si Dictatura (fiecare tipand ca el e de partea Democratiei dry.gif
la fel si alegatorii, inteleg ''Democratia'' diferit, mai ales ''unii'' rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 13 2012, 08:48 AM
Mesaj #118

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 13 2012, 08:32 AM) *
Fictiunea in care plutesti cea in care Mesia Basescu este Hristosul politicii romanesti

Am sa-ti spun un secret: daca Basescu ar incerca sa candideze a treia oara la presedintie, iar un clovn ca Ponta sau Antonescu ar fi singurul contracandidat, atunci as accepta un astfel de clovn pe post de presedinte, pentru ca regulile sunt mai importante decat persoanele.

Dar suspendarea presedintelui este pentru situatii speciale. Daca ar fi incercat sa anexeze R.Moldova sau sa invadeze Transnistria, suspendarea ar fi fost justificata "bai, asta e nebun, ne duce la un razboi impotriva rusilor". Dar cand tu vrei sa suspenzi un presedinte, iar interimarul pe care-l pui in functie face exact aceleasi lucruri de care l-ai acuzat pe suspendat, rezulta ca suspendarea nu e decat o mare mistificare.

Asta daca nu cumva si tu si clovnul ala de la Cotroceni credeti sincer ca rezultatul referendumului a fost 86% in favoarea lui tongue.gif . Caz in care problema incepe sa tina de psihiatrie.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 13 2012, 10:22 AM
Mesaj #119

Guests

Citeaza
Asta daca nu cumva si tu si clovnul ala de la Cotroceni credeti sincer ca rezultatul referendumului a fost 86% in favoarea lui . Caz in care problema incepe sa tina de psihiatrie.

Sunt atatea probleme GRAVE in ceea ce spui (si nu numai in citatul ales de mine) incat ga intreb dacaare rost sa discut logic cu cineva suferind de sindromul mesianic varianta Stockholm.

Daca tu, basescu si toti probasisti nu ati fi stat ascunsi sub pat in ziua votului si na niste cetateni responsabili ceea ce pretindeti ca sunteti ati fi venit la vot sar fi intamplat urmatoarele:
1) am fi depasit lejer pragul de 50% (chiar si cel artificial creat de Basescu)
2) ar fi iesit aprox 60% pentru demitere si aprox 40% contra demiterii
3) AM FI IESIT DIN CRIZA POLITICA ACTUALA

Scuteste-ma de elitismele tale. In 100% din cazurile in care vorbesc cu un probasist ajung sa mi se spuna pe sleau ca el probasistul face parte dintr-o elita iar noi ceilati suntem niste prosti, inculti, analfabeti, lenesi, asistati socia, cu probleme psihice etc. Si adeptii sicer mesianici ai lui hitler credeau ca ei faceau parte dintr-o elita ariana iar ceilati erau suboameni. SI AU PIERDUT.

Acum sa revenim la una din adevaratele mari probleme.
Pe vremea dictaturii lui Ceausescu (si acum incep sa devin intelectual) tara se duca la vale deoarece dictatura fortase o fractura intre realitate si imaginea cosmetizata propagandistic. Aceasta alienare de realitate a dus in final la caderea dictaturii. Hai sa iti explic concret ca sa intelegi. In realitate pe ogoare in romania se recolta cam 2 tone de griu la hectar. Propaganda trambita productii record de 4 tone la hectar. Intre realitate si fictiune birocratica era un hau imens. Totusi dictatura forta Romania ca sa functioneze pe baza datelor ireale si nu a celor reale pana cand s-a produs explozia.
Acum pe vremea lui Basescu am ajuns la fel. In realitate sunt pe undeva max. 17 milioane de alegatori la o populatie de 19,5 milioane locuitori. Simplu la 19,5 milioane locuitori scazi 18% care este procentul de minori. Ca sunt 19% ca sunt 17% nu conteaza asa mult.
Propaganda basista spune ca productia de alegatori la hectar de de 18,5. Base acum o saptamana a iesit si a mintit spunand ca daca se numara corect ar mai fi pe sub pat in plus cam 400.000 de alegatori. Deci in curand numarul alegatorilor din Romania va depasi numarul cetatenilor romani. Haul dintre realitate si fictiunea creata propagandistic de dictatura basista se adanceste si va exploda.
Iesirea democratica ar fi fost niste alegeri la care sa fi iesit toti TOTI la vot exact ca la prima suspendare.
Apropo Basescu a mintit si cand a spus ca nu vrea sa castige la masa vede apoi a indemnat profund nedemocratic sa nu voteze.
Basescu a mintit si cand a spus ca daca va fi suspendat in 5 minute isi da demisia.
E destul??!!
Nu cred. Vraja mesianica de pe creierii "elitisti" ai probasistilor nu se exorcizeaza asa usor.

+Quote Post
Vizitator_fat frumos din lacrima.
mesaj Aug 13 2012, 10:44 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 12 2012, 10:27 PM) *
Eu zic ca nu e bine sa-ti doresti sa o bage cineva in seama.Nu stiu daca te-ai gandit la un act agresiv impotriva ei dar stiu ca daca se gaseste cineva sa arunce cu o piatra (sau ceva mai tragic) e posibil sa avem ceva nedorit.Ceva care ne-ar trage in jos 20 de ani.

Prietenul meu, cumva noi doi am mai discutat pe marginea subiectului. Doamna, dimpreuna cu colegii ei, toti colegii ei, baga in buzunar undeva intre 14-16K euro/luna. Pentru acesti bani, doamna, cat si colegii ei, participa la luarea unor decizii cruciale pentru cei aprox. 500 de milioane de europeni. De exemplu standardizarea scaunelor tractoarelor produse across EU. De unde un consum nervos sensibil peste medie, cu repercusiunile de rigoare.
Prietenul meu, iti dau cate o lada de Westmalle in fiecare zi, timp de o saptamana, daca respectiva doamna are macar una bucata rid pe cortex care sa produca macar un suspin, sau similar, atunci cand isi aduce aminte, daca isi aduce, de saracia, coruptia sau alte belele care sufoca Romania. Singurul lucru care conteaza este sa "sforaie" tare pentru ca astfel atrage atentia. Facem pariu? smile.gif

+Quote Post

27 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th August 2019 - 02:05 AM