IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

15 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum vă mint şi vă manipulează televiziunile
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 17 2011, 12:32 PM
Mesaj #241

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (gorro @ Aug 17 2011, 12:10 PM) *
Şi, mă rog matale, cam unde ar fi problema? Doamna Udrea îşi cheltuie banii după cum vrea muşchii ei. Că are de unde. Era mai interesant de aflat, din ce fonduri îşi cumpără porumbacu costumele Armani. Că doară, în afară de leafa (nemeritată) de parlamentar, nu are vreo altă sursă de venit.

Nu te mai lega de Antonel, că-l trezeşti şi e devreme pentru neuronul lui! Lucrează Alinuţa şi pentru el, de ce crezi că s-a însurat? Ea este mare consilier şi mai are timp şi de organizat simpozioane pentru Gabriel Ressources.... Prietenii ştiu de ce!
Go to the top of the page

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 17 2011, 12:39 PM
Mesaj #242

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (annoying_orange @ Aug 17 2011, 03:28 PM) *
Niciun politician n-ar trebui sa se imbrace cu haine de mii de euro,
Nici daca are oficial si legal mii de euro? Eu as intreba de unde are mii de euro si daca ii are legal nu are decat sa se imbrace cum vrea. O sanctionez la urmatoarele alegeri pentru lipsa de respect (pentru ca e intr-adevar lipsa de respect si decenta sa te afisezi excesiv de pretentios cand faci apel la austeritate)

Citeaza
Este cu atat mai grav cu cat cea de care vorbim este de la "putere"!
Nu stiu ce ma face sa cred ca e de fapt singurul motiv care irita. Ca altfel si cei din opozitie au niste exemplare care isi afiseaza de-a dreptul indecent opulenta.

+Quote Post
Vizitator_Ana Armanca Ardeleanu.
mesaj Aug 17 2011, 03:25 PM
Mesaj #243

Guests

Citeaza (tzcumbaru´ @ Aug 17 2011, 11:21 AM) *
ptr. ana ! conf. temei thread-ului.

manipulatorul & manipulatul.

Mulţumesc. Dacă ar fi numai unul cocoţat în spatele tău, sau al meu, ar fi bine...

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 04:34 PM
Mesaj #244

Membru veteran

Postari: 207
Inscris: 6-August 11
De la: București
Utilizatorul numarul: 29 094

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 17 2011, 12:39 PM) *
Nici daca are oficial si legal mii de euro? Eu as intreba de unde are mii de euro si daca ii are legal nu are decat sa se imbrace cum vrea. O sanctionez la urmatoarele alegeri pentru lipsa de respect (pentru ca e intr-adevar lipsa de respect si decenta sa te afisezi excesiv de pretentios cand faci apel la austeritate)

Nu stiu ce ma face sa cred ca e de fapt singurul motiv care irita. Ca altfel si cei din opozitie au niste exemplare care isi afiseaza de-a dreptul indecent opulenta.

Unchiule,- c
Dacă o să o vezi matale pe Merkel sau pe ministresele lui Sarkozy- dacă au mai rămas- îmbrăcate în jdemii de Euro haina și poșeta- eu recunosc public că ai dreptate. Nenorocirea face ca la momentul în care dna. Udrea ne informează că România are conducători responsabili- și în care oamenilor li se mărește salariul NU- să apară astfel- evident din muncă cinstită pentru că noi am fost niște tâmpiți că n-am tras linii de vopsea pe trotuar. Ehe, șpăgăriile PSD și ale restului lumii pălesc în fața escrocheriei Dali, Prigoană și a restului de afaceri cu mașina de tăiat frunză la câini...

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 04:40 PM
Mesaj #245

Membru veteran

Citeaza (pehash @ Aug 17 2011, 11:40 AM) *
Problema ta, dupa cum am incercat sa-ti sugerez mai sus, dar nu pari sa percepi subtilitatile, este ca din lipsa de experienta, interes sau pur si simplu intelect, nu esti in stare sa separi viata personala de cea profesionala a omului si sa o analizezi doar pe cea din urma. De altfel asta este singurul aspect pe care latrinele tv il servesc zilnic, nefiind in stare sa aduca in platou niste profesionisti care sa discute in limitele responsabilitatilor pe care subiectul analizat le are. Funeriu trebuie sa-si dea demisia pt ca nu e in stare Dorel sa-i citeasca diploma in franceza, nu conteaza daca reformele si corectitudinea la ultimele examene sunt bune sau rele. Udrea trebuie sa plece pt ca are haine scumpe, nu pt ca strategiile ei in domeniul turismului si dezvoltarii sunt gresite sau nu dau roade.
Moare de ciuda prostul satului ca n-are si el conserva pe patru roti ca primarul... si anul viitor voteaza alt primar... da' ala are rotile si mai mari! Si prostul tot prost ramane. Ca isi ia zilnic doza de imbecilizare tv.
Ultimul stinge lumina...

Dle.Pehash, e nasol când apari îmbrăcat în viața personală și nu profesională. Nu de alta, dar noi am făcut, prin 1975- dacă nu mă înșel, o oră în clasa a 8-a de ”Comportament civic”- dacă nu mă înșel. Unde explica, pentru toate țoapele din Pleșcoi sau aiurea că nu vii la servici îmbrăcat ca pentru spectacol, etc. Acuma, dacă dna. de care discutăm- nu prea are cei 7 ani de acasă- fiind probabil trimisă de părințeii dumneaei să-și câștige pâinea cu gîștele, rațele sau ce mai păștea ea- n-a prins faze de genul ”Nu mă îmbrac ca o țoapă când merg la serviciu că fetele nu o să mă aprecieze mai mult că sunt o proastă cu rochie de 14.000 lire”.
PS: Ce ziceai de strategii ? Că tot vorbim de manipulare, când întrebi un ministru PD-L ce a făcut concret- e răspunsul invarianbil- strategii. Că munca e pentru proști și roboți...

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 04:44 PM
Mesaj #246

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 17 2011, 12:23 PM) *
Sicer, mă aşteptam ca o muiere invidioasă pe banii lui Cocoş să ţipe şi să înfiereze cu mânie proletară vuitoanele, cârpele şi tinichelele lui Udrea....
I-o fi frică lui Croco veritail să nu-şi dorească Udrea şi o vuitoană din piele de crocodil?....

Ana, mă flatulează că mă confunzi cu dl. Boc. El înfierează cu mânie proletară nu știu ce- eu am depășit de vreo 40 de ani faza asta...în rest, dacă dna. Udrea era pur și simplu o femeie frumoasă- n-aveam nimic cu dumneaei. Dar fiind o femeie ministru într-un minister unde afacerile lui bărbatu sunt nu știu cum înnCopos sau altele îmbrăcate în rochii de 14.000 Euro ca la țară la Pleșcoi să scoată ochii la sătenii ajunși mai prost....

--------------------

+Quote Post
mesaj Aug 17 2011, 05:02 PM
Mesaj #247

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 17 2011, 04:44 PM) *
Ana, mă flatulează că mă confunzi cu dl. Boc. El înfierează cu mânie proletară nu știu ce- eu am depășit de vreo 40 de ani faza asta...în rest, dacă dna. Udrea era pur și simplu o femeie frumoasă- n-aveam nimic cu dumneaei. Dar fiind o femeie ministru într-un minister unde afacerile lui bărbatu sunt nu știu cum înnCopos sau altele îmbrăcate în rochii de 14.000 Euro ca la țară la Pleșcoi să scoată ochii la sătenii ajunși mai prost....

CUM VĂ MINT ŞI VĂ MANIPULEAZĂ TELEVIZIUNILE!

Postul de televiziune Antena 3 a criticat-o in repetate randuri pe democrat-liberala pentru ca a purtat, in plina criza, o roche de podium de la Dolce&Gabbana, care, sustineau ei, costa 14.000 de lire sterline. In replica, Elena Udrea a explicat pe blog ca rochia a costat doar 780 de lire sterline, un pret "de vreo 20 de ori mai mic decat cel de care balmajea oastea de stransura a lui Voiculescu".

Ministrul nu l-a uitat nici pe liderul PSD Victor Ponta, care a facut cateva remarci la adresa tinutelor ei. Ea a comentat ca partas la emisiunea in care a fost criticata pentru rochia prea scumpa pe care o purta a fost "si Victoras Ponta, care a tacut chitic, desi toata ziua poarta pulovere de 600 de euro de la Paul&Shark". "Si, culmea!, emisiunea se desfasura la televiziunea lui Voiculescu, care nu se jeneaza sa se afiseze in costume de la Missoni sau Brioni", incheie Elena Udrea.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 17 2011, 05:05 PM
Mesaj #248

Membru veteran

Acum ceva vreme doamna Merkel a aparut cu o rochie care a declansat imediat comentarii. Raspunsul purtatorului de cuvant Thomas Steg a fost cat se poate de relevant: "Cand nu a mai ramas nimic important de discutat in lume decat de o rochie atunci probabil nu ai ce-i face.

+Quote Post
mesaj Aug 17 2011, 05:22 PM
Mesaj #249

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 17 2011, 05:05 PM) *
Acum ceva vreme doamna Merkel a aparut cu o rochie care a declansat imediat comentarii. Raspunsul purtatorului de cuvant Thomas Steg a fost cat se poate de relevant: "Cand nu a mai ramas nimic important de discutat in lume decat de o rochie atunci probabil nu ai ce-i face.

Uncle, eu chiar n-o plac pe E. U. Nici cum se îmbracă, nici cum se coafează. Dar doamne iartă-mă, după asta trebuie să judec un ministru?!
Ajungem să comentăm cârpe şi tinichele ministeriale?!
Cu ce te-ar fi făcut mai fericit ca Tăriceanu când a modificat clauzele la Sterling şi a făcut-o catastrofală pentru ţară, ar fi fost îmbrăcat second-hand sau în zdrenţe?!
Şi, deşi n-o plac, trebuie să recunosc că mi-a plăcut un lucru la ea: n-a folosit niciodată maşina de la minister, are bani soţul ei şi merge cu maşina ei şi cu benzina ei.

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 05:25 PM
Mesaj #250

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 17 2011, 05:02 PM) *

CUM VĂ MINT ŞI VĂ MANIPULEAZĂ TELEVIZIUNILE!

Postul de televiziune Antena 3 a criticat-o in repetate randuri pe democrat-liberala pentru ca a purtat, in plina criza, o roche de podium de la Dolce&Gabbana, care, sustineau ei, costa 14.000 de lire sterline. In replica, Elena Udrea a explicat pe blog ca rochia a costat doar 780 de lire sterline, un pret "de vreo 20 de ori mai mic decat cel de care balmajea oastea de stransura a lui Voiculescu".

Ministrul nu l-a uitat nici pe liderul PSD Victor Ponta, care a facut cateva remarci la adresa tinutelor ei. Ea a comentat ca partas la emisiunea in care a fost criticata pentru rochia prea scumpa pe care o purta a fost "si Victoras Ponta, care a tacut chitic, desi toata ziua poarta pulovere de 600 de euro de la Paul&Shark". "Si, culmea!, emisiunea se desfasura la televiziunea lui Voiculescu, care nu se jeneaza sa se afiseze in costume de la Missoni sau Brioni", incheie Elena Udrea.

Știrile de alaltăieri....

Ana, am auzit prostiile astea ieri- la știrea zilei- fiind de alaltăieri- adică de luni. Tot ieri dl.Gâdea a prezentat . proba- adică catalogul Elle unde ce să vezi, era 14,100 lire. Am văzut cu ochii mei, parol. Acuma că o fi pixelu albastru n-am de unde să știu.Dar aia scria în catalog. Dacă tu n-ai văzut emisiunea- e problema ta dar constat- fără nici o supărare, că încerci să ne dezinformezi pe un thread despre dezinformare...

--------------------

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 05:28 PM
Mesaj #251

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 17 2011, 05:05 PM) *

Am profunde îndoieli că din cauza prețului- și sunt absolut convins că nu era de 14.100 lire. Uncle, parol, am fost și eu ceva prin străinezia și nu am văzut persoane care să umble în chestii atât de scumpe- bine că nu m-am întâlnit cu Rotschild ci doar cu șeful celei mai puternice case de asigurări de prin Elveția. Un costum Armani- văzut de mine în magazin și spus ptiu drace- era 1000 de Euro- adică un preț acceptabil chiar și pentru profesorul din Germania care și-ar cumpăra 2 astfel de costume pe an la un salariu de 3500...4000 de Euro lunar. Nu știu cu ce se îmbracă lady Gaga dar îmi aduc aminte ce i s-a întâmplat acelei doamne care, atunci când a aflat că parizienii nu au pâine- le sugera să pape cozonac...

--------------------

+Quote Post
mesaj Aug 17 2011, 05:34 PM
Mesaj #252

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 17 2011, 05:25 PM) *

Ana, am auzit prostiile astea ieri- la știrea zilei- fiind de alaltăieri- adică de luni. Tot ieri dl.Gâdea a prezentat . proba- adică catalogul Elle unde ce să vezi, era 14,100 lire. Am văzut cu ochii mei, parol. Acuma că o fi pixelu albastru n-am de unde să știu.Dar aia scria în catalog. Dacă tu n-ai văzut emisiunea- e problema ta dar constat- fără nici o supărare, că încerci să ne dezinformezi pe un thread despre dezinformare...

Cât despre povestea halucinogenă cu rochia, nu există rochie de purtat ziua de 14.000 de lire sterline! Dacă nu ai cunoştinţe despre cârpe, nu mai comenta!
Asta e rochia: Dolce&Gabbana Multi-star print dress £780.00

http://fashion.telegraph.co.uk/ispied/TMG3829/multi-star-print-dress.html

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 17 2011, 05:34 PM
Mesaj #253

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 17 2011, 08:22 PM) *
Uncle, eu chiar n-o plac pe E. U. Nici cum se îmbracă, nici cum se coafează. Dar doamne iartă-mă, după asta trebuie să judec un ministru?!
Ana, nu are nici o legatura cu Udrea. Daca nu era ea se gasea altceva. Asta e lupta politica suta la suta. Unul din cei ce vorbeste acum de rochiile scumpe ale Elenei Udrea apara cu strasnicie toaletele fostului premier Tariceanu si faptul ca isi facea onomasticile sau nu stiu ce nunta pe la Monte Carlo. In realitate si Tariceanu si Udrea pot face ce vor cu banii lor. Dar ar fi normal ca politicienii sa afiseze nu modestie sau retinere, ci macar ceva decenta.
Iar daca e sa vorbim de Merkel sau Sarkozi, sa fim seriosi, habar nu are cineva cat costa rochia Angelei Merkel (ei nu stiu nici cat costa rochia Elenei Udrea dar asa le-a spus Gadea)iar de doamna Sarkozy, care e fotomodel...hai sa schimbam subiectul.

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 05:38 PM
Mesaj #254

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 17 2011, 05:34 PM) *
Ana, nu are nici o legatura cu Udrea. Daca nu era ea se gasea altceva. Asta e lupta politica suta la suta. Unul din cei ce vorbeste acum de rochiile scumpe ale Elenei Udrea apara cu strasnicie toaletele fostului premier Tariceanu si faptul ca isi facea onomasticile sau nu stiu ce nunta pe la Monte Carlo. In realitate si Tariceanu si Udrea pot face ce vor cu banii lor. Dar ar fi normal ca politicienii sa afiseze nu modestie sau retinere, ci macar ceva decenta.
Iar daca e sa vorbim de Merkel sau Sarkozi, sa fim seriosi, habar nu are cineva cat costa rochia Angelei Merkel (ei nu stiu nici cat costa rochia Elenei Udrea dar asa le-a spus Gadea)iar de doamna Sarkozy, care e fotomodel...hai sa schimbam subiectul.

Ha, ha, unchiule....
Păi tocmai că putem ști cât costă hainele în care se modelează dna. Bruni- actuală Sarkozy- pentru că dacă le prezintă ca model trebuie să le și vândă- nu ? Deci o revistuță ca Elle probabil că are și prețurile- și eu sunt convins că dacă ar apărea într-o rochie de 14.100 de lire mâine Sarkozy și-ar prezenta, măcar, scuze...

--------------------

+Quote Post
mesaj Aug 17 2011, 05:39 PM
Mesaj #255

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 17 2011, 05:34 PM) *

Cât despre povestea halucinogenă cu rochia, nu există rochie de purtat ziua de 14.000 de lire sterline! Dacă nu ai cunoştinţe despre cârpe, nu mai comenta!

http://fashion.telegraph.co.uk/ispied/TMG3...rint-dress.html

Deci: cine vrea să vadă, vede cât costă rochia. Am pus linkul unde se vede şi rochia şi preţul. Şi dacă mai continuă să susţină că a costat 14.000 lire, atunci manipulează.

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 17 2011, 05:41 PM
Mesaj #256

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 17 2011, 05:34 PM) *

http://fashion.telegraph.co.uk/ispied/TMG3829/multi-star-print-dress.html

Ana, știrea de alaltăieri- și falsă...
Am văzut catalogul. Și parcă, parcă mi-ar conveni să știu că dna. Udrea cumpără totuși din magazin și nu de pe un site cu chinezisme...aici e o problemă rezolvabilă- care însă ridică suspiciuni. Și eu care nu sunt chiar expert în rochii știu că modelul original costă mult mai scump și că după aceea firma- în cazul ăsta D&G face serii de masă- că am intrat și prin magazinele lor- la prețuri mai ieftine. Pe de altă parte poșetele nu suferă aceeași soartă- așa că nu văd rochie de 700 de Euro cu poșetă de 2000...nu se pupă, înțelegi....

--------------------

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 17 2011, 05:42 PM
Mesaj #257

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 17 2011, 08:34 PM) *
Cât despre povestea halucinogenă cu rochia, nu există rochie de purtat ziua de 14.000 de lire sterline!
O fi Udrea cocheta dar proasta nu e. Logica ar trebui sa spuna oricui ca nu ar fi avut tupeul sa se afiseze cu o rochie asa scumpa stiind ca toata lumea e cu ochii pe ea. Logica elementara. Nu e nevoie sa se uite cineva nici in cataloage nici in emisiuni de cancan ca sa traga o concluzie simpla: asta e o minciuna gogonata. Dar nimic nu poate sta in calea romanului caruia ii place sa fie mintit. Nimic. Nici macar logica elementara.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Aug 17 2011, 05:42 PM

+Quote Post
Vizitator_elle.
mesaj Aug 17 2011, 09:57 PM
Mesaj #258

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 17 2011, 05:25 PM) *

"dl.Gâdea", asistat social cu locuinta de la stat, studiaza catalogul Elle? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_tzurlogen_matol.
mesaj Aug 18 2011, 12:14 AM
Mesaj #259

Guests

Citeaza (elle @ Aug 17 2011, 09:57 PM) *
"dl.Gâdea", asistat social cu locuinta de la stat, studiaza catalogul Elle? smile.gif

mie mi se pare ca domnul Gadea se scarpina la OO cautand audienta.
parca mi-e dor de Dinescu...

+Quote Post
Vizitator_tzurlogen_matol.
mesaj Aug 18 2011, 12:17 AM
Mesaj #260

Guests

si asa-mi vine cate-un dor de duca dupa ce ma uit 10 minute la tembelizor...

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 18 2011, 05:58 AM
Mesaj #261

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 17 2011, 05:42 PM) *
O fi Udrea cocheta dar proasta nu e. Logica ar trebui sa spuna oricui ca nu ar fi avut tupeul sa se afiseze cu o rochie asa scumpa stiind ca toata lumea e cu ochii pe ea. Logica elementara. Nu e nevoie sa se uite cineva nici in cataloage nici in emisiuni de cancan ca sa traga o concluzie simpla: asta e o minciuna gogonata. Dar nimic nu poate sta in calea romanului caruia ii place sa fie mintit. Nimic. Nici macar logica elementara.

Aici nu e vorba despre Udrea. O fi tută, proastă, nu mă interesează cârpele ei. Puteam paria că nu şi-a cumpărat singură rochia, ci i-a făcut-o soţul cadou. O femeie cumpăra ceva mai elegant la banii ăştia!
Aici e vorba că o televiziune minte cu neruşinare.

Ori ei au prezentat - cică - un catalog Elle.
Părtaş la emisiune a fost şi Victoraş Ponta, care a tăcut chitic, deşi toată ziua poartă pulovere de 600 de euro de la Paul&Shark. Şi, culmea!, emisiunea se desfăşura la televiziunea lui Voiculescu, care nu se jenează să se afişeze în costume de la Missoni sau Brioni.

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 18 2011, 11:07 AM
Mesaj #262

Guests

dear ana, nu-mi multumi, ca n-ai motiv/e.
ai deschis un thread c-o tema foarte interesanta/importanta, putini sau chiar (...) constientizeaza, insa, schimbul de opinii, pe acest thread, se indreapta in aceeasi directie obscura a modelelor de "manipulare" media practicate de, ai momentului, realizatori de talk shouri tv si-a unei prese covarsitor, sufocant preponderent tabloide. : tzganisme, mahalagisme, cleveteli a la radio shantz, transmise/ emise, catre o sociatatea civila,-in majoriatate submediocra, daca nu chiar de-a dreptul inculta- prin intermediul unor oarecare posturi de televiziune romaneasca in speranta dobandirii unei cote de piata cat mai confortabila in ale unei imorale imbogatiri ale finantatorului si-a autofinantarii afacerilor din mass-media pe care le "administreaza"
departe de ei acele tehnici profesioniste de manipulare prin intermediul mass-media, daca acesti realizatori tv, jurnalisti (gazetari) "analisti "politico-economici, etc. din mass-media romaneasca de astazi, s-ar rodica macar pana la gleznele membrului inferior-stang sau drept- al gazetarilor romani interbelici (dapdv) tot ar mai exista macar un oaresce castig al multimii, macar ar avea de urmarit un spectacol al mass-mediei cel putin de minim bun gust, minim nivel cultural,sau bine impanat cu arta a scrisului, si cultura veritabila, ori un nivel ridicat de acuratete a informatiei utila unei multimi majoritare tot mi dezorientate, ce-i parvine dintr-o zona cu adevarat de interes major la modul general sau particular(de specialitate) but...all is off... exact acolo unde snobismul si incultura, atat a reprezentantilor( n-am sa-i nominalizez) cat si a executantilor (pe ei nici macar)din mass-media romaneasca, se impune ca un dat, de facto, al mentalitatii lor mai mult decat inguste.
mass-media este cel mai puternic instrument de manipulare folosit de clasa conducatoare cu un singur scop, de a manipula masele, pentru a intelege adevaratul rol pe care-l joaca mass-media in societate, mai intai ar trebui sa te dedici unui studiu aprofundat in ceea ce priveste modul de functionare al mass-media, importantele sale teorii dezvoltate de anumiti ganditori si empiristi in ale filozofico-neuro-psiho socio-multimilor si tehnicilor utilizate in ceea ce priveste rationalismul si/sau sentimentalismul multimilor sociale, aplicate-n practicile mass-media, conforme intereselor unei anumite structuri de putere,-fie ea politica,administrativa, economica, financiara, etc... pentru atingerea acelui scop exact, ce defineste matrite conceptuale, atitudini, ceea ce este normal/anormal, sau ceea ce este acceptabil/inacceptabil, dpdv mental ( uneori chiar prin inducere subliminala a informatiei intr-o directie) a unei anumite multimi sociale apartinatoare unui anumit areal geografic si cu un anumit nivel de cultura etno-tradidionala.

dear ana, nici macar nu vreau sa cred ca don quijotismul tau expus aici, se indreapta impotriva unor manipulanti profesionisti dintr-o mass-media veritabila, n-ai avea chiar nici macar cea mai mica sansa de a-i combate sau a le diminua catusi de putin efectele pe care le obtin prin rafinatele lor tehnici de manipulare media, pe ei nici macar n-ai avea posibilitatea sa le sesizezi implicarile, altceva cred ca te deranjeaza, acele practici din mass-media romaneasca ce depasesc cu mult principiile educationale din cei 7 ani de-acasa de care ar trebui sadea dovada orice lucrator din mass-media, acele practici contodente, grobiene in majoritatea cazurilor daca nu chiar in totalitatea lor, pe care lucratorii sin masss-media romaneasca le folosesc cu o nonsalanta uimitoare, poate te deranjeaza prostul gust si copy/paste-urile in abordarea unor teme media si-a unor emisiuni de divertisment ale mass-mediA, sau poate kitsch-ul adus ostentativ si cotidian in mass-media din romania, sau poate....microbul tau politico-social este opozabil altor microbi de aceeasi factura, aflandu-va momentan in clase diferite si raporturi antagonice... (gluma, in ultima expresie)

aaa, era sa omit un aspect, priviti confruntarea electorala tv din 3 dec. traian basescu vs mircea geoana, aveti sa observati acolo o manipulare media regizorala, executata intr-o dehnica de-un primitivism greu de imaginat. veritabili habarnisti consacrati acei manipulanti.

hai,... ca n-am sa va mai plictisesc, dar va recomand o lectura, cel putin prefata cartii lui aldous huxley ( a brave new world ) si-am sa-nchei cu un citat din t.jefferson :

“if a nation expects to be ignorant and free, it expects what never was and never will be.”

o zi, poate fi si buna, depinde numai de unghiul din care-o percepi !

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 18 2011, 11:11 AM
Mesaj #263

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 18 2011, 05:58 AM) *
Aici nu e vorba despre Udrea. O fi tută, proastă, nu mă interesează cârpele ei. Puteam paria că nu şi-a cumpărat singură rochia, ci i-a făcut-o soţul cadou. O femeie cumpăra ceva mai elegant la banii ăştia!
Aici e vorba că o televiziune minte cu neruşinare.

Ori ei au prezentat - cică - un catalog Elle.
Părtaş la emisiune a fost şi Victoraş Ponta, care a tăcut chitic, deşi toată ziua poartă pulovere de 600 de euro de la Paul&Shark. Şi, culmea!, emisiunea se desfăşura la televiziunea lui Voiculescu, care nu se jenează să se afişeze în costume de la Missoni sau Brioni.

Iarăși știrile de ieri, aiurea și fără citate....

Ana, ultima parte- aia bolduită- provine direct din gura lu Udrea, a fost spusă luni, eu m-am referit la o emisiune de marți unde dl.Ponta n-a existat și unde dl.Gâdea a spus la ce croitor român își face dl. Voiculescu costumele- nu că asta ar avea vreo importanță.
Important este faptul că un ministru al guvernului Boc care ar trebui să poată explica orice fel de apariție în public- extrem de simplu- respectiv faptul că poartă o replică și nu originalul cu cristale- o dă cotită că și Ponta poartă nu știu ce- un nu știu ce cu care și dl.Băsescu a recunoscut că se îmbracă....

--------------------

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 18 2011, 11:28 AM
Mesaj #264

Membru veteran

Citeaza (tzucumbaru´ @ Aug 18 2011, 11:07 AM) *
“if a nation expects to be ignorant and free, it expects what never was and never will be.”

Ai zice că a vorbit ieri, deşi Thomas Jefferson a trăit între 1743 – 1826....

"Dacă poporul american va permite vreodata băncilor private să controleze economia, băncile şi corporaţiile care se vor naşte în jurul băncilor, vor lipsi poporul de toate bunurile şi proprietăţile, până când generaţiile viitoare se vor trezi fără casă pe continentul cucerit de părinţii lor."

"Reclamele conţin singurele adevăruri pe care te poţi baza dintr-un ziar." (televiziune există de vreo 60 de ani, nu?)

„Cred ca cea mai importanta lege in toata legislatia noastra este de departe aceea privind difuzarea cunostintelor in popor. Nu poate fi intrevazut nici un alt fundament mai sigur pentru pastrarea libertatii si fericirii.”

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 18 2011, 11:34 AM
Mesaj #265

Membru veteran

dear ana, nici macar nu vreau sa cred ca don quijotismul tau expus aici, se indreapta impotriva unor manipulanti profesionisti dintr-o mass-media veritabila, n-ai avea chiar nici macar cea mai mica sansa de a-i combate sau a le diminua catusi de putin efectele pe care le obtin prin rafinatele lor tehnici de manipulare media, pe ei nici macar n-ai avea posibilitatea sa le sesizezi implicarile, altceva cred ca te deranjeaza, acele practici din mass-media romaneasca ce depasesc cu mult principiile educationale din cei 7 ani de-acasa de care ar trebui sadea dovada orice lucrator din mass-media, acele practici contodente, grobiene in majoritatea cazurilor daca nu chiar in totalitatea lor, pe care lucratorii sin masss-media romaneasca le folosesc cu o nonsalanta uimitoare, poate te deranjeaza prostul gust si copy/paste-urile in abordarea unor teme media si-a unor emisiuni de divertisment ale mass-mediA, sau poate kitsch-ul adus ostentativ si cotidian in mass-media din romania, sau poate....microbul tau politico-social este opozabil altor microbi de aceeasi factura, aflandu-va momentan in clase diferite si raporturi antagonice... (gluma, in ultima expresie)

Nu rămâi uluit de atâta prostie şi prosteală şi prostituţie?! Nu mai vorbim de manipulare....
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cele-mai-p...ata-942150.html

Nu ştiu dacă admin-ul nu va şterge linkul.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 18 2011, 11:36 AM
Mesaj #266

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 18 2011, 11:34 AM) *
Nu rămâi uluit de atâta prostie şi prosteală şi prostituţie?! Nu mai vorbim de manipulare....
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cele-mai-p...ata-942150.html

Nu ştiu dacă admin-ul nu va şterge linkul.

http://youtu.be/laS44Kn4zHk

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 18 2011, 11:44 AM
Mesaj #267

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Aug 18 2011, 11:28 AM) *
Ai zice că a vorbit ieri, deşi Thomas Jefferson a trăit între 1743 – 1826....

"Dacă poporul american va permite vreodata băncilor private să controleze economia, băncile şi corporaţiile care se vor naşte în jurul băncilor, vor lipsi poporul de toate bunurile şi proprietăţile, până când generaţiile viitoare se vor trezi fără casă pe continentul cucerit de părinţii lor."

"Reclamele conţin singurele adevăruri pe care te poţi baza dintr-un ziar." (televiziune există de vreo 60 de ani, nu?)

„Cred ca cea mai importanta lege in toata legislatia noastra este de departe aceea privind difuzarea cunostintelor in popor. Nu poate fi intrevazut nici un alt fundament mai sigur pentru pastrarea libertatii si fericirii.”

Ana, să fim sobri....
1. În adfară de televiziunile publice- TF1-RTF, BBC1- și așa mai departe, restul televiziunilor sunt deținute de moguli- mă refer la Europa Occidentală și la țările civilizate.
2. Mogulul face ce vor banii lui. Dl.Murdroch- pe care o să îl luăm prin comparație cu mogulii la care te referi tu- are emisiuni foarte conservatoare pe Fox News- foarte manipulatoare- și pentru care, dacă Obama s-ar numi Băsescu- ar trebui să protesteze toată ziua împotriva lor.
3. Americanii nu se sesizează de Fox News - așa cum pudibonzii PD-Liști se trezesc să o facă raportat la Antene și Realitatea- deși Fox-ul e mai scârbos...
Rezumând- la televiziunea mogulului, pe banii lui, cât timp nu încalcă legea cu CNA-ul- ce vrea el, aia face.

--------------------

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 18 2011, 12:20 PM
Mesaj #268

Membru veteran

Citeaza (tzucumbaru´ @ Aug 18 2011, 02:07 PM) *
poate te deranjeaza prostul gust si copy/paste-urile in abordarea unor teme media si-a unor emisiuni de divertisment ale mass-mediA, sau poate kitsch-ul adus ostentativ si cotidian in mass-media din romania,
Prostul gust e legal. Si am cam ajuns la concluzia ca oricum are efect doar asupra celor ce il cauta.
Minciuna insa e ilegala. Falsificarea realitatii, difuzarea de stiri neverificate pe ideea(gaselnita tipic massmedia romanesti) ca nu noi am spus asa ceva, noi doar difuzam. Ei, ca sa le difuzezi trebuie sa le verifici. Astea sunt ilegale. Si pe mine asta ma deranjeaza in primul rand, ca unii au voie sa incalce legea.

+Quote Post
Vizitator_proterozoicu' mankurt.
mesaj Aug 18 2011, 12:25 PM
Mesaj #269

Guests

am asteptat si opinia ta, ca doar linkuri si copy/paste gasesc destule. bref, toti astia de se ciocnesc toata ziua de-o parte sau de alta (si se jura ca nelasandu-se manipulati de mass-media se lupta pentru ADEVAR) isi iau informatia dintr-o gura (de canal).
evolutie? consumerismul i-a pus capat (si capac). bleah!

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Aug 18 2011, 12:42 PM
Mesaj #270

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 18 2011, 12:20 PM) *
Prostul gust e legal. Si am cam ajuns la concluzia ca oricum are efect doar asupra celor ce il cauta.
Minciuna insa e ilegala. Falsificarea realitatii, difuzarea de stiri neverificate pe ideea(gaselnita tipic massmedia romanesti) ca nu noi am spus asa ceva, noi doar difuzam. Ei, ca sa le difuzezi trebuie sa le verifici. Astea sunt ilegale. Si pe mine asta ma deranjeaza in primul rand, ca unii au voie sa incalce legea.

unchiule, intr-un stat in care actiunile administatiei si hotararile justitiei sunt obstructionate ,legislativi-legislatie, atunci cand minciuna sta la masa regelui iar pe masa guvernului coruptia este la ea acasa si, largi mase ale diferitelor claselor sociale sunt indobitocite programatic, depeste 50 de ani, mai ai cumva pretentia, mai poti spera, sa se sesizeze cineva din oficiu atunci cand minciuna, dezinformarea, subversivul, este rasprandit in mase prin intermediul mass-media, chiar daca exista un articol in codul penal ce pedepseste astfel de fapte de-o gravitate, criminala, as spune?...mira-m-as !

+Quote Post

15 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 7th December 2019 - 10:16 AM