IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Fumatul ar trebui interzis?
Fumatul ar trebui interzis?
Fumatul ar trebui interzis??
da [ 1 ] ** [25.00%]
nu [ 3 ] ** [75.00%]
Total voturi: 4
Musafirii nu pot vota 
absolutep0wer
mesaj Aug 15 2009, 01:13 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 39
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 866

Pro
Fumatul afecteaza sanatatea
Fumatul este neplacut pentru nefumatori
Interzicerea fumatului ar contribui la micsorarea numarului de tigari fumate de catre o persoana.

Contra
Fumatul este alegerea libera a oricarei persoane
Fumatul in locuri special amenajate nu afecteaza nefumatorii
Interzicerea fumatului ar duce la agravarea dependentei fumatorilor
Go to the top of the page

+Quote Post
bbrosg
mesaj Aug 30 2009, 04:57 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 28-August 09
De la: Timisoara, RO-mania
Utilizatorul numarul: 10 656

Depinde din care parte a "baricadei" privesti problema.

Ca sa "interzici" ar suna nedemocratic.

Daca intrebarea era daca ar fi bine sa "dispara" tigarile cred ca scapam de dilema asta cu interzisul.

Tigarile aduc un plus mare de bani companiilor producatoare. Doar lor.
Faptul ca statul incaseaza accize e un fas. Daca s-ar compara sumele obtinute din accize (ganditi-va ca inca se vand multe tigari "fara timbru") cu pierderile cauzate de tigari, s-ar vedea clar in care parte atarna "balanta".

Sa subliniem putin "pierderile":

1. daca fumatorul e in timpul programului de lucru, reclama "pauza de tigara". Care, de altfel, sunt destul de dese.
2. fumezi -> inlesnesti "instalarea" in organism a multor boli (cardiovasculae, respiratorii, cancer de vezica urinara, ...). Cancerul de plamani trebuie vazut ca si ultimul lucru la care sa te astepti la cel care fumeaza, este precedat de un arsenal intreg de boli.
3. Ca urmare a acestor boli -> concedii medicale, platite din banii tuturor, incapacitate de munca, eventual iesirea prematura din campul muncii cu plata pensiei de boala.

In fine, se poate discuta si "lungi" sirul motivelor pentru care tigaile ar trebui sa "dispara".

Treaba cu "sunt matur, fac ce vreau" e un pic trasa de par. Omul, din cate se poate lesne obsrva , este ignorant.
Si asta se poate vedea clar : stiu ca ma imbolnavesc daca fumez, inca scrie cu litere de-o schioapa pe pachete, dar "mie nu mi se intampla". Daca s-ar face un "tur" prin spitale ... evidenta arata ca toti credeau ca lor nu li se intampla.

Asta ar fi rationamentul pe care imi trag concluzia ca ele (tigarile) ar trebui sa dispara.

Numai bine si multa sanatate tuturor!

------------------------------------
http://www.PovestiCuTalc.ro

+Quote Post
Vizitator_Ciresika.
mesaj Sep 25 2012, 11:54 PM
Mesaj #3

Guests

excl.gif Cunosc mai multe persoane nefumatoare,care au iesit din campul muncii cu mult inainte de termen si primesc indemnizatii de la stat;asadar fumatul nu reprezinta un pericol iminent,astfel incat sa ajungi in punctul ala.Nu sunt fumatoare,dar consider ca fiecare individ are dreptul sa aleaga ce face cu viata sa,cu sanatatea sa.

+Quote Post
Vizitator_wildkitty.
mesaj Oct 25 2012, 01:07 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (bbrosg @ Aug 30 2009, 04:57 PM) *
Treaba cu "sunt matur, fac ce vreau" e un pic trasa de par. Omul, din cate se poate lesne obsrva , este ignorant.
Si asta se poate vedea clar : stiu ca ma imbolnavesc daca fumez, inca scrie cu litere de-o schioapa pe pachete, dar "mie nu mi se intampla". Daca s-ar face un "tur" prin spitale ... evidenta arata ca toti credeau ca lor nu li se intampla.

sa nu uitam ca s-au cheltuit bani grei pentru a demonstra daca nicotina produce sau nu dependenta si concluzia e clara - DA, nicotina duce la dependenta atat psihologica cat si fizica. Nu e vorba de ignoranta aici, ci despre faptul ca fumatorii fumeaza din impuls fara a tine cont de efectele negative asupra sanatatii. Tigara e ca orice drog, daca incerci sa renunti brusc la ea treci prin tot felul de stari: anxietate, depresie, dorinta puternica de a-ti administra doza de nicotina.

Nu poti interzice fumatul, cel mult poti face asta in locurile publice frecventate si de nefumatori dar poti promova metodele de tratare a acestei dependente, cum ar fi plasturii antitabac sau mai stiu eu ce alte metode.

+Quote Post
Vizitator_tigaia balaia.
mesaj Oct 25 2012, 05:24 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (bbrosg @ Aug 30 2009, 04:57 PM) *
In fine, se poate discuta si "lungi" sirul motivelor pentru care tigaile ar trebui sa "dispara".

------------------------------------
http://www.PovestiCuTalc.ro

fara discutie, tigaile cu teflon, tigaile de aluminiu si probabil si laea cu smalt de email sau ceramica trebuie interzise: s-a demonstrat ca sunt nocive!

+Quote Post
FinalPrice2012
mesaj Nov 22 2012, 09:23 AM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 22-November 12
Utilizatorul numarul: 31 991

Sunt Pro ....Fumatul trebuie interzis.
Sotul meu fumeaza , avem un bebe de 2 ani si jumatate si urmeaza sa vina altu peste 3 luni...
De cand am nascut primul copil,i-am impus tot felul de reguli ...sa nu imi afecteze copilul cu nicotina pe care o emana dupa ce fumeaza...pur si simplu nu mai suport mirosul de tigari.
Da , si eu am fost fumatoare...din pura ambitie,am zis : de maine nu mai pun tigare in gura si chiar nu am mai pus......mi se pare horror sa fii mama si stai cu copilu in brate si tigara in gura.....
Ce exemplu dai u la un copil cand u ii vorbesti cu tigara in gura/mana?
Felicitari parintilor care chiar daca fumeaza , fac tot posibilul ca, copii lor nici sa nu simta prezenta nicotinei.....cinste lor ca se feresc, cu toate ca ar trebui sa nu mai fumeze deloc....

+Quote Post
Vizitator_mihaipopmotan.
mesaj Aug 13 2014, 09:30 AM
Mesaj #7

Guests

Oricat se va incerca o astfel de constrangere a drepturilor omului, tot se vor gasi metode si "lucruri" de fumat. In plus industria tigarilor este una profitabila.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th September 2019 - 06:14 PM