IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> 80% dintre motociclisttii autohtoni sunt pericol public si fonic?, politia rutiera e handicapata, adica oarba si surda.
bebeero
mesaj Dec 30 2009, 11:24 PM
Mesaj #271

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 12
Inscris: 29-December 09
De la: Iasi
Utilizatorul numarul: 17 957

Acu' mi-a venit in minte. La Targu Frumos, undeva prin judetul Iasi. Politia din localitate era sicanata constant de un ciumete de asta cu figuri de motociclist al iadului. Stiti cum l-au oprit? A ignorat semnalele politiei, l-au urmarit, iar masina de politie a intrat in plin in el. Numai asa au putut sa-l potoleasca.
Nu sugerez asa ceva, dar.....citeodata iti vine sa-i dai o portiera celui de linga tine care ambaleaza motorul si pleaca pe o roata de la semafor. Nu....?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_un motociclist oarecare.
mesaj Dec 31 2009, 01:01 AM
Mesaj #272

Guests

Citeaza (bebeero @ Dec 30 2009, 11:24 PM) *
Acu' mi-a venit in minte. La Targu Frumos, undeva prin judetul Iasi. Politia din localitate era sicanata constant de un ciumete de asta cu figuri de motociclist al iadului. Stiti cum l-au oprit? A ignorat semnalele politiei, l-au urmarit, iar masina de politie a intrat in plin in el. Numai asa au putut sa-l potoleasca.
Nu sugerez asa ceva, dar.....citeodata iti vine sa-i dai o portiera celui de linga tine care ambaleaza motorul si pleaca pe o roata de la semafor. Nu....?

Pai numai politia romana e in stare de asa ceva. Adica de ce sa-i facem filtru cu obstacol pe calea de acces... nuuu... il omoram direct pe satanist!
Pe principiul ce nu intelegem: interzicem; ce nu putem opri: omoram; sau macar rupem picioarele.

Politia are mijloace specifice de interceptare a cazurilor precum cel de mai sus.

Ideea e ca expunerea ta omite faptul ca intre motociclist si unul din politistii aflati in masina exista un conflict mai vechi...
Asta una la mana...
A doua la picior ne spune ca daca ne-am dat frau liber toti la instinctele animalice in trafic... ar iesi cu sange.

Si uite asa ajungem sa ne scoatem ochii astazi pentru ca X s-a bagat in fata, maine pentru ca Y a schimbat banda peste mine, poimaine o sa luam foc pe pietoni: cum adica sa treaca omu' pe trecerea de pietoni si in mijlocul deplasarii sale semaforul sa se faca rosu? Pai daca nu esti in stare sa alergi pe trecere sa prinzi verdele pana in celalalt capat, stai dreaq in casa de bosorog...

aaaa .... scuze: bad example... asta se intampla deja de mult in bucuresti...

Plus ca ar trebui sa mearga toti cu medicamentatia la purtator. Si multi dintre "conducatorii auto" chiar au nevoie DEJA de medicamentatie.

Si ce daca tureaza motorul la plecarea de la semafor? Tu cum pleci cu masina? O ridici ca Fred Flinstone si pleci agale cu "ea" la subtiori? Tu nu bagi in treapta intai, accelerezi si pleci ca tot boboru' ?
Pai hai sa-ti explic ceva tare rau de tot: asta face si motociclistul: baga in treapta 1 si pleaca. La el se aude motorul mai tare pentru ca n-are un pachet de fiare care sa-l acopere si motocicleta este prin definitie echipata cu un motor de turatie. Stii ce inseamna un motor de turatie?
Un motor de turatie este acel motor caruia daca nu-i dai, nu-ti da. Sau nu-ti da suficient si, o ineci!
Stai tu linistit ca nu pleaca el de pe loc direct din 10000 de ture... ca mai are un semafor in fata si n-ar cum sa opreasca nici daca-i neam cu Rosii... iar el stie asta prea bine!

Acuma ca omu' pleaca pe-o roata... e problema lui ca o are mica!
Desi, nu cred ca "deranjeaza" faptul ca pleaca pe-o roata cat "deranjeaza" faptul ca ... pleaca... in timp ce tu stai.
Da' ai stat vreo-data sa te gandesti ca poate a "dormit pe el" un pic ... stii tu ... activitatea aia intensa cu care va ocupati majoritatea dintre voi cand sunteti la volan... cum spuneam, poate a dormit un pic si, l-a plecare, i-a scapat mana in gaz??

Este ca nu v-ati gandit nici ptr. o secunda la asa ceva.
Pai cum draq sa va ganditi, cand voi sunteti prea umbriti de gandul "i-a uite...draceee... prind si stopul asta"!

Scapatul mainii in gaz este acel mic fenomen, distractiv rau mai ales printre incepatorii in ale motociclismului, care fenomen presupune sprijinirea mainii in maneta / mansonul de acceleratie...

Da, pentru ca, contrar unor promteriste netede la creier pe care le auzi vorbind despre motociclisti cu apelativul "a calcat acceleratia motocicletei", acceleratia unei motociclete se afla pe ghidonul.... drept. Si se trage.

Si nu se trage ca Gheorghe cand isi trage turul pantalonilor incercand sa se dea jos din "jiipu" cu bani de la masa... se trage ca si cum ai dezbraca o virgina: adica... prea impulsiv: se sperie si pleaca la masa acasa.
In corespondenta cu discutia de fata: un mm mai mult decat trebe', si, o sa faci cu mana la propria motocicleta!
Asa, de dragul discutiei, eu am mers blana cu motocicleta (eram pe turatii la maxim), insa nu eram blana ca si cursa a mansonului de acceleratie!

Si uite... poate... doar poate, motociclistul a plecat normal de la semafor cu exceptia ca a fost o milisecunda neatent si s-a sprijinit in acceleratie, caz care a facut ca motocicleta "sa-si ridice botul" in aer. Au tendinta asta, sa stii... ale draq parca's posedate... oare sa fie de la faptul ca au tractiunea pe roata din spate???

Tu n-ai cum sa-i vezi fata disperata si incercarile, majoritatea inconstiente, de a controla motocicleta. Nu ... tu vezi ca "se etaleaza" in trafic. Tu il vezi pe Ghost Rider in piele si oase si ala, "saracu' " are in posterior morcovul cu tarla si gradinar cu tot.
Si il ajungi la urmatorul semafor, si-i dai o lectie, o "portiera in fata": "da-l draq de teribilist nesimtit, cum sa faca el circ pe drumul public? si cu mine de-fata. Pun pariu ca e si satanist, r'atziai draq de motociclisti dobitoci"!

+Quote Post
mpcj
mesaj Dec 31 2009, 08:31 AM
Mesaj #273

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

de acord, inseamna ca esti unul dintre putinii motociclisti care se respecta si ii respecta pe ceilalti participanti la trafic si chiar restul lumii; ce ne facem insa cu hoardele de cocalari pe doua roti, care pericliteaza siguranta traficului si isi calmeaza complexele prin agresivitate si harmalaie (de preferinta in orele de liniste)? titlul acestui forum la ei (majoritari din pacate) se refera, nu la bikerii seriosi.

Citeaza (un motociclist oarecare @ Dec 30 2009, 03:43 PM) *
"Nene", eu am cazut la 100km/h pe circuit si m-am ridicat de jos tocmai datorita echipamentului. Si echipamentul a costa cam act 60% din cat am dat pe moto.
Vesta reflectorizanta sa porti tu in masina cand recitesti regulamentul de circulatie. Vesta reflectorizanta este obligatorie numai biciclistilor, mopedistilor si scuteristilor.

Tocmai pentru ca-mi cunosc limitele propriului vehicol, in oras ma deplasez. Insa clar-vazator (astfel incat sa visez cu o noapte inainte ca tu ala din masina din fata ai de gand sa faci dreapta brusc pentru ca vorbeai la telefon si n-ai fost atent) nu sunt.
Nu am de unde sa ghicesc ce intentionezi tu sa faci.
De accea conserva aia a ta este dotata standard cu oglinzi si semnale: ca sa le spui si la altii ce intentionezi sa faci. Caci, poate data viitoare nu mai sunt eu pe banda si, poate e masina de la REBU si dupa aceea te vedem (doamne fereste) la stiri cum lasi orfani niste copii.
Si la stiri n-o sa spuna ca ai fost un idiot care nu s-a asigurat, o sa spuna ca a fost accident.

Insa, daca eu pe motocicleta sunt dat pe jos din cauza manevrelor bruste si violente cauzate de neatentia ta, despre mine se va spune ca sunt un inconstient care se deplasa cu 3000 km/h si, fiind pe-o roata soferul nu l-a vazut.
Intelegi pana unde merge prostia in tara asta?

Acum sa-ti spun cate ceva despre "mopedul" meu:

"Mopedul" meu are 185 de cai putere (135 kW @ 10000 rpm) si aprox 210kg si, cu toate astea "stie" sa mearga cu viteza legala. In treapa 1 "stie" cam 130 km/h si este confundat cu un 747 la aterizare. Insa "mopedul" meu are sase trepte de viteza, si noaptea merge cu a treia prin oras intocmai pentru a-ti pastra tie somnul dulce pentru a avea mintea odihnita.

"Stie" sa puna semnalul, "stie" sa cedeze trecerea acolo unde trebuie, "stie" sa-si tina banda si mai "stie" sa ia un viraj cu 180 km/h. "Mopedul" meu, de aprox 4 ani de cand il am, a vazut peste 50000 de km, dintre care, mai bine de 3000 sunt facuti pe circuit. "Mopedul" meu nu s-a ridicat niciodata pe-o roata, pentru ca nu intelege sensul acestei manevre. Deasemenea, "mopedul" meu trebuie zilnic sa "evite" manelisti la volanul de BMW care se cred Shumi si pleaca cu scartait de roti de la semafor.

"Mopedul" meu nu poate circula linistit prin afara localitatilor fara "a fi provocat" de cate un idol de-al tau de firma cu mercedes benz din 2000, sau de catre un "zeu" in BMW. Ultima oara, un astfel de "zeu in bemveu" i-a franat in fata "mopedului" meu pentru ca "mopedul" meu circula regulamentar pe mijlocul benzii, si n-avea "urangutanul" loc sa-si impresioneze pitipoanca din dreapta.

"Mopedul" meu s-a obisnuit deja cu pitzile care se cer plimbate, cu toate ca "mopedul" meu e casatorit fericit de un an de zile, si a trecut demult de stadiul "piptzele de la terasa". "Mopedul" meu roseste pe la semafor cand ii trimit "fetitele de la volan" pupici...
"Mopedului" meu ii pare nespus de rau ca nevasta-ta sau prietena ta se uita lung dupa "mopedisti" oftand in sec... "mopedul" meu nu are nici o vina.
"Mopedului" meu ii pare rau de voi si cand va vede "hipnotizand" semaforul cu gandul la mancarica calda care va asteapta acasa. "Mopedul" meu nu are nici o vina ca pe voi nu va duce capul.

"Mopedul" meu nu are nici o vina pentru ca alti "mopedisti" alearga noaptea pe bulevarde de nebunii; la orele acelea "mopedul" meu doarme in garaj caci a doua zi de dimineata trebuie sa-si duca "mopedistul" la birou unde face site-uri precum asta, acordadu-ti tie sansa de a te manifesta si a-ti refula fustrarile.

Nu-ti zic viteza maxima a "mopedului" caci s-ar putea sa-ti dau un "reset de bios".

Ce nu stie "mopedul" meu sa faca este sa-i educe pe nesimtitii
- care uita ca au oglinzi la masini, care pun semnalul dupa ce au schimbat banda, care, cu toate ca sunt in depasire (deci paraleli cu ei), intra si ei in depasire,

- care fiind in depasire cu toate ca ma vad circuland pe banda refuza sa intre in coloana pe baza prioritatii de tonaj, care aflandu-se pe strazile dintre blocuri, merg pe mijloc asteptandu-se sa ma feresc eu, care dau cu spatele fara sa sa uite sau macar sa puna avariile (este ca nu stia de reglementarea asta din codul rutier?),

- care atunci cand opresc la trecerea de pietoni, ma iau pe capota, care ruleaza la juma' de metru distanta de mine in spate, care-si scuipa chistoacele de tigari pe strada, care-si inchipuie ca daca i-a dat masa bani de BMW inseamna ca i-a dat si strada cu totul.

- care atunci cand sunt la intersectie semaforizata si au verde, iar ei vor sa faca stanga, nu au bunul simt si constiinta de a astepta sa se faca rosu fapt care va opri traficul de pe contrasens. Nu, ei se baga precum chilotii in cOOr si obliga "mopedistul" sa bruscheze franele cu anvelopele reci. Asta pentru ca ajunge cu trei secunde mai devreme.

"Mopedul" meu s-a enervat rau odata si a circulat cu 310km/h pe circuitul de la Serres. "Mopedul" meu insa, merge incet in trafic, nu de frica amenzilor si a politiei, ci de frica sa nu omoare o persoana nevinovata. "Mopedul" meu stie ca in oras regurile sunt impuse cu un scop si de aceea nu abuzeaza de putere pistoanelor.
Dar, pentru simplu motiv ca este "mare si nervos", si gaseste locuri de parcare oriunde si nu plateste rovinieta, prima inmatriculare, polueaza mai putin + ca ajunge si mai devreme acasa, "mopedul" meu cauzeaza invidie si vrajba intre cretineii cu creier neted care nu pot intelege ca "mopedismul" este viitorul in orasele aglomerate.

Sa-ti spun si cat consuma "mopedul" meu? Nu-ti mai zic, ca spargi tastatura si dupa aceea nu o sa mai ai cu ce sa ne delectezi oferindu-ne monstre nemarginite din inteligenta ta nemasurata.

Apropo, ar trebui sa publici codul rutier pe care-l stii tu: ar face senzatie pe la Otv si, sa nu uitam, idolii tai: "Povestiri Adevarate"!

PS: vezi ca o sa-ti cer comision pana la urma: cu ajutorul meu, si in timpul meu liber tu descoperi codul rutier!

+Quote Post
mesaj Dec 31 2009, 12:23 PM
Mesaj #274

Guests

Citeaza (mpcj @ Dec 31 2009, 08:31 AM) *
de acord, inseamna ca esti unul dintre putinii motociclisti care se respecta si ii respecta pe ceilalti participanti la trafic si chiar restul lumii; ce ne facem insa cu hoardele de cocalari pe doua roti, care pericliteaza siguranta traficului si isi calmeaza complexele prin agresivitate si harmalaie (de preferinta in orele de liniste)? titlul acestui forum la ei (majoritari din pacate) se refera, nu la bikerii seriosi.

Ar trebui sa se procedeze la fel cu toti, indiferent de "atelajul" din dotare.
Nu numai motociclistii sunt zgomotosi, deopotriva si scuteristii si automobilistii.
Insa una este cand trece odata si, sa zicem din neatentie, merge mai turat si "uita" ca mai are si treapta inferioara, si alta este cand "fac curse" printr-un nebunesc dute-vino.

Eu am pe cineva in cartier care, la un cazan de BMW, si-a pus evacuare de motocicleta si anume Yoshimura ptr Yamaha R1. Deasemenea cunosc, din vedere, o gramada de scuteristi cu tobele gaurite, "desfundate" sau ce draq le mai fac ei ca sa sune, in opinia lor, "mijto".

Motociclisti nu cunosc, personal, poate si din cauza faptului ca am un grup restrans de prieteni, insa asta nu inseamna ca nu exista.

O singura data am avut treaba prin centru, dupa ora 1 dimineata si, intr-adevar, pe Magheru cel putin, se merge ca-n filme. Insa nu numai motociclistii, si masinile deopotriva.
Chiar am si zis in sinea mea: cum draq sa nu vrea astia sa ne interzica cand se alearga in halul asta?

Insa nu asta e solutia. Nu poti interzice accesul unei intregi categorii de vehicole doar din cauza ca nu esti in stare sa controlezi un flagel restrans, mai ales cand legislatie exista.
Aaaaa... ca ne este greu sa ne punem capul la contributie si sa "muncim" nu sa stam la "pomana" cu radarele... asta e parte-a-doua.

Faci filtre si OPRESTI tot. Bah... da' tot. Si daca nu corespunde talonul cu "echiparea", il timiti frumos la RAR.
O sa spuneti ca motociclistul ajunge acasa, monteaza toba stock, se duce la RAR si recupereaza talonul.
Corect, insa asta inseamna timp si bani, si daca argumentul asta nu convinge pe nimeni, s-ar putea instaura niste amenzi pe masura, cant - sa zicem - esti prins ptr. a nu stiu cata oara in offside.

Da' nu cu faze d'alea de genu': "am auzit eu ca e toba zgomotoasa!", caci astfel de faze constituie un abuz si aduc jena mare politiei romane si-asa greu incercata de evolutiile intelectuale ale secolului in curs.
Organizezi cursuri in politie sa stie tot tablagiul care e treaba cu tobele, cu modificarile & shit, dupa care te apuci si faci filtre.
Momentan e ca si cum ai pune pe Ghita oierul cu radarul la interval. Momentan, politistii se uita ca vaca la schiuri la tobe si, majoritatea nu sunt in stare nici sa completeze un proces-verbal.
Singurul politist de la rutiera care m-a oprit, a facut-o doar ca sa ma intrebe cat am dat pe ea si extra-enervanta intrebare: "cat baga nenea?"
Nu tu talon, permis, asigurare... nu; eram inregula oricum, da' asa, ca chestie...

Ce vreti sa-mi spuneti, ca cei de la rutiera nu stiu care sunt punctele "fierbinti" din orasul pe care "il apara"?
Sa fim seriosi.

Insa e mai usor atat din punct de vedere procedural cat si "cerebral" sa interzici, decat sa combati. Si ma obligi astfel pe mine, omul de rand care nu circula noaptea cu motocicleta decat in cazuri extreme (de doua ori in patru ani mi s-a intamplat sa am nevoie sa plec noaptea) sa te dau in judecata la CEDO pentru atitudine discriminatorie.
Si cand o sa vada aia ca tu ai legi, ai echipaje, ai si timp sa faci ce trebuie facut, o sa-mi dea castig de cauza si, uite asa va dau o gaura in buget, de va trimite iar Boc in concediu fara plata.

Toate chestiile care se intampla acum, cu toata nesimtirea de pe sosele, nu numai cu motociclistii, toate vin de la "toleranta" cu care sunt tratati infaptuitorii.
L-ai prins beat: arde-l, l-ai prins cu 50 peste limita legala: arde-l, l-ai prins obosit: arde-l; l-ai prins cu probleme mecanice: arde-l, l-ai prins pe scuter fara casca:arde-l ; n-are acte pe scuter: confisca-l... scurt si direct. Nu-mi sta cu mana intinsa...

Insa asta se intampla i datorita faptului ca suntem o tara de fatarnici: vrem sa se faca, sa se dreaga, da' sa faca altul. Vrem sa se respecte legea si ne plangem ca nu e respectata, insa cand noi insine o incalcam, fie si neintentionat, gasim scuze si metode de ocolire a pedepsei.

Lucrurile o sa devina civilizate NUMAI in momentul in care "telefonul nu o sa mai fie la putere" in tara asta.

+Quote Post
bebeero
mesaj Dec 31 2009, 01:21 PM
Mesaj #275

Nou venit
*

Repede mai luati foc... Si eu am motor si nu ma dau artist explicind de ce pleaca motorul cu zgomot mai mare de pe loc, decit masina. Am spus doar un lucru banal, si trist dar adevarat: soferii sunt frustrati de faptul ca stau la semafor muuuuult timp fata de motociclisti, iar muuuulti motociclisti au atitudinea ta. Cum se uita mai strimb cineva la tine iei foc? Pai asa te comporti si in trafic....Si inca odata, te rog citeste cu atentie ceea ce scriu. La Targu Frumos, acel nesimtit cu motocicleta a innebunit jumatate de oras. Repet, sunt si eu motociclist, dar a meritat sa intre in el. Undeva, cindva, poate ai sa-ti gasesti si tu nasu'. Nu tin partea "militienilor", dar sunt satul de metoda telefonului. Metoda raspindita printre toti, nu numai motociclisti ci si soferi.
"Sarbatori Fericite" ....si fii mai calm, asa poate nu te risti, undeva, cindva, cind sunt cu masina si nu cu motorul, sa fiu nasu' tau...Cel putin prin Iasi si Nordul Moldovei....

+Quote Post
mesaj Dec 31 2009, 02:05 PM
Mesaj #276

Guests

Citeaza (bebeero @ Dec 31 2009, 01:21 PM) *
Repede mai luati foc... Si eu am motor si nu ma dau artist explicind de ce pleaca motorul cu zgomot mai mare de pe loc, decit masina. Am spus doar un lucru banal, si trist dar adevarat: soferii sunt frustrati de faptul ca stau la semafor muuuuult timp fata de motociclisti, iar muuuulti motociclisti au atitudinea ta. Cum se uita mai strimb cineva la tine iei foc? Pai asa te comporti si in trafic....Si inca odata, te rog citeste cu atentie ceea ce scriu. La Targu Frumos, acel nesimtit cu motocicleta a innebunit jumatate de oras. Repet, sunt si eu motociclist, dar a meritat sa intre in el. Undeva, cindva, poate ai sa-ti gasesti si tu nasu'. Nu tin partea "militienilor", dar sunt satul de metoda telefonului. Metoda raspindita printre toti, nu numai motociclisti ci si soferi.
"Sarbatori Fericite" ....si fii mai calm, asa poate nu te risti, undeva, cindva, cind sunt cu masina si nu cu motorul, sa fiu nasu' tau...Cel putin prin Iasi si Nordul Moldovei....

Stii de ce n-o sa-mi gasesc nasul niciodata??
Pentru ca nu il caut.

Nu i-au foc chiar asa de usor. Ar trebui sa-ti faci timp sa circuli, macar o saptamana prin Bucurshit; o sa vedem care "ia foc" primul.

In ceea ce priveste atitudinea "a meritat-o" o singura intrebare iti spun: ce te face pe tine judecator? Cum cuantifici nivelul de cat merita si cine merita?
Cand zic "tine", ma refer la "zmeii" din posturile anterioare care propun aruncatul uleiului pe strada, intinsul de sarme si alte astfel de "metode pasnice".

In cazul in care esti motociclist, eu iti urez asfalt uscat si drum intins... iar, prin Nordul Moldovei ramasesem cu impresia ca sunt oamenii mult mai toleranti, intelegatori si educati. In Bucuresti s-au adunat toate scursurile...

Pe mine asta m-a deranjat in postul tau:

"dar.....citeodata iti vine sa-i dai o portiera celui de linga tine care ambaleaza motorul si pleaca pe o roata de la semafor. Nu....?"

Nu ma intereseaza cazul de la Targu-Frumos precum nu ma intereseaza nici ceea ce face fiecare motociclist in trafic. Nu stiu cum sa fiu responabil pentru toti motociclistii existenti, de aceea cand postez undeva scriu numai din experienta proprie sau evenimente la care am participat ca si martor direct.

Insa ma interseaza cand vad un anumit nivel de prostie care e dus pana la gradul de etalon. Nu ma adresez tie, ci ma adresez oricarei persoane care vrea sa asculte.
Si, forum asta este citit de mai multe persoane, prin urmare daca tie ti se pare "ca ma dau artist", altul poate invata ceva despre sportul asta. De ceva timp, sportul asta nu mai este o curiozitate, ci un subiect de interes.

La Multi Ani, va urez la toti!

+Quote Post
bebeero
mesaj Dec 31 2009, 02:27 PM
Mesaj #277

Nou venit
*

Sunt foarte tolerant, chiar excesiv, insa citeodata chestia asta cu pusul in aceeasi oala a tuturor devine agasanta. Si cum nu este padure fara uscaturi, asa nu sunt nici posesori de permis perfecti. Toata lumea greseste, este in firea omului. Dar te rog crede-ma, am urmarit subiectul indeaproape (ma refer la vitelul ala de la Tg. Frumos) si eu sa fiu in locul politistilor, la fel faceam. Adu-ti aminte de politistul ala care a impuscat un ciumete de asta cu muzica data la maxim. Ajungi undeva sa-ti gasesti nasu'. Am circulat o singura data pe motor in Bucuresti. De atunci numai cu masina sau pe jos circul. De preferat un harb care sa nu-mi para rau daca pocnesc vreun manelist de asta cu SUV. Sau vreun ciumi cu Moto Guzzi ce se crede motociclistul iadului.
AAAA si sa mai stii un lucru, "mopedul" meu...un Ducati "amarit" nu a avut nici un accident pina acu. Si am vreo 38 de anishori si 20 de permis..
Sarbatori Fericite!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 2 2010, 03:47 PM
Mesaj #278

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Dec 30 2009, 03:43 PM) *
"Nene", eu am cazut la 100km/h pe circuit si m-am ridicat de jos tocmai datorita echipamentului. Si echipamentul a costa cam act 60% din cat am dat pe moto.
Vesta reflectorizanta sa porti tu in masina cand recitesti regulamentul de circulatie. Vesta reflectorizanta este obligatorie numai biciclistilor, mopedistilor si scuteristilor.

Vad ca mai esti si pasionat de moda pe langa mecanica de prost gust. Bine ca din cei aprox 100 de ani de istorie a motocicletei (ca nea Benz, Daimler si Maybach au experimentat mai intai cu motociclete) in marea majoritate motociclistii s-au descurcat bine mersi si fara costum de cosmonaut din ala de care au unii acuma. Bunul simt ii apara de toate relele.

Citeaza
Tocmai pentru ca-mi cunosc limitele propriului vehicol, in oras ma deplasez. Insa clar-vazator (astfel incat sa visez cu o noapte inainte ca tu ala din masina din fata ai de gand sa faci dreapta brusc pentru ca vorbeai la telefon si n-ai fost atent) nu sunt.
Nu am de unde sa ghicesc ce intentionezi tu sa faci.
De accea conserva aia a ta este dotata standard cu oglinzi si semnale: ca sa le spui si la altii ce intentionezi sa faci. Caci, poate data viitoare nu mai sunt eu pe banda si, poate e masina de la REBU si dupa aceea te vedem (doamne fereste) la stiri cum lasi orfani niste copii.
Si la stiri n-o sa spuna ca ai fost un idiot care nu s-a asigurat, o sa spuna ca a fost accident.

Insa, daca eu pe motocicleta sunt dat pe jos din cauza manevrelor bruste si violente cauzate de neatentia ta, despre mine se va spune ca sunt un inconstient care se deplasa cu 3000 km/h si, fiind pe-o roata soferul nu l-a vazut.
Intelegi pana unde merge prostia in tara asta?

Eu inteleg pana unde merge prostia in tara asta cand vad ce prostii debitezi tu pe forum. Hai sa-ti explic cum sta treaba cu mopedul tau, masina mea si camionul de la REBU.
O masina de om normal (nu luam acum in calcul masinile de cocalari) are greutatea de aprox o tona si, sa zicem 120CP (cele mai multe nu au nici atat). Asta inseamna cam 8,3 kg/CP.
La motocicleta ta cum e? Cam 180CP si 210kg. Asta inseamna aprox 1kg/CP adica de 8 ori mai mult decat in cazul masinii.
Tu, cu motocicleta ta poti accelera (si implicit lua prin surprindere) mult mai repede pe ceilalti participanti la trafic decat majoritatea masinilor. De fapt am vazut o "demonstratie" de asta cu o motocicleta de cocalar vs. un IAR-93 si motocicleta accelera mai repede si decat avionul.
De asta mi se poate intampla (desi nu mi s-a intamplat pana acum) sa nu observ motocicleta de pe banda din dreapta in momentul cand virez, desi nu o sa am NICIODATA problema asta cu masina REBU, pentru simplul fapt ca nu are aceleasi posibilitati de a accelera ca mopedul tau.

Baga bine la cap ce-ti zic, daca nu vrei sa ajungi sa-ti donezi post-mortem bucatzi din propriul fizic: pe drumurile publice se circula cat mai PREVIZIBIL posibil. In cazul vostru inseamna sa nu-ti folosesti nici 10% din posibilitatile mototicletei, dar ce sa-i faci? Drumul e pentru toti.

Citeaza
Acum sa-ti spun cate ceva despre "mopedul" meu:

Am retinut frustrarile sexuale (pipitzele n-ar trebui sa fie in aceeasi propozitie cu vehiculele, in afara cazului in care esti cocalar). Nu tot ce ai intre picioare conteaza la potentza.
A, si daca o sa dai ortul popii pe sosea asta o sa fie din cauza celor 310km/h nu a soferilor.

Citeaza
PS: vezi ca o sa-ti cer comision pana la urma: cu ajutorul meu, si in timpul meu liber tu descoperi codul rutier!

Vad ca sustii cu incapatanare idioata ca soferii ar accidenta mopedistii din cauza ca nu ar respecta legile de circulatie.
Uite, eu, de exemplu era sa accidentez un pieton care traversa pe trecere. Stiu, ai sa strigi din toti bojocii ca nu stiu codul rutier. Problema era ca:
1. o masina era parcata fix pe trecere si pietonul nici n-a catadicsit sa se asigure inainte, a rasarit brusc de dupa masina.
2. pietonul a plonjat pur si simplu pe trecere nelasand nici o sansa unui eventual sofer ca sa franeze si/sau evite.

Desi, daca, doamne fereste, il accidentam, politistul ar fi spus, conform codului rutier ca vina e integral a mea, d.p.d.v. moral vina e impartita.

Tine cont ca peisajul rutier mai ales in Romania e suprasaturat cu stimuli vizuali, auditivi,etc. la care soferul (si probabil si motociclistul) trebuie sa raspunda. Cate un amator de senzatii tari care tine mortis sa testeze limitele de reactie ale altora pica colac peste pupaza.

Majoritatea mototiclistilor pe care i-am vazut in trafic se poarta ca si soferii incepatori si accelereaza si franeaza in linie dreapta complet fara motiv (partea proasta e ca si pot, dua cum ti-am explicat mai sus). Normal ca-s o sursa de stres inutil pentru soferi, mai ales daca merg pe mijlocul benzii.

+Quote Post
bebeero
mesaj Jan 2 2010, 05:29 PM
Mesaj #279

Nou venit
*

Ai mare dreptate si te aprob, asta in calitate de sofer, care conduce zilnic o masina de serviciu, in jungla urbana. Pe de alta parte te contrazic, fiind totodata si motociclist. Mi-au luat fata de zeci de ori soferii, nu s-au asigurat de multe ori si era sa ma trezesc pe portierele si stalpii lor.
Ideea este ca scria un alt motocicilst, ca nu poate sa fie raspunzator de ceilalti. Adevarat si fals totodata. Am participat la mai multe intruniri ale motocicistilor si am ramas de fiecare data cu un gust amar. NU puteau pur si simplu sa nu se abtina la se da mari ciumeti. Sincer, sunt unii motociclisti cu adevarat frustrati.
Daca toti participantii la trafic ar fi responsabili si civilizati ar fi OK. Soferii sa mai lase telefoane de la ureche iar motociclistii mofturile de bike-ri ai iadului. Ceea ce vreau eu este ceva utopic, pentru ca toata mizeria asta din trafic pleaca de la instructorii auto. Acei oameni "responsabili" care invata elevii sa se bage inconstienti in intersectii sau sa franeze ca nebunii in fata celor care incearca sa-i depaseasca. Chestii de astea "minore".
Si nu in ultimul rind, Politia Rutiera Romana, care in opinia mea in acest moment este cel mai CORUPT organism din administratia publica. Sunt satul de politisti care se intorc cu spatele la "gipuri" de fite ce incalca legea, si aplica apoi cu strictete legea, pe un amarat.

+Quote Post
mesaj Jan 3 2010, 02:07 AM
Mesaj #280

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 2 2010, 03:47 PM) *
Vad ca mai esti si pasionat de moda pe langa mecanica de prost gust. Bine ca din cei aprox 100 de ani de istorie a motocicletei (ca nea Benz, Daimler si Maybach au experimentat mai intai cu motociclete) in marea majoritate motociclistii s-au descurcat bine mersi si fara costum de cosmonaut din ala de care au unii acuma. Bunul simt ii apara de toate relele.

Aici iti dau dreptate: echipamentul, peste o anumita viteza si anumite conjucturi, nu face decat sa te arate bine in sicriu. Totul sta in atitudine.

Eu inteleg pana unde merge prostia in tara asta cand vad ce prostii debitezi tu pe forum. Hai sa-ti explic cum sta treaba cu mopedul tau, masina mea si camionul de la REBU.

Uite aici ai nevoie de mai multe lamuriri, insa nu pe timpul meu liber. Fa bine si reciteste postul meu, de data asta insa, citeste pe litere: poate ti se aprinde vreun beculet.
Era vorba despre accelasi comportament imprevizibil, numai ca, in mintea ta, daca este infaptuit de soferii de masini, este "piua".

O masina de om normal (nu luam acum in calcul masinile de cocalari) are greutatea de aprox o tona si, sa zicem 120CP (cele mai multe nu au nici atat). Asta inseamna cam 8,3 kg/CP.
La motocicleta ta cum e? Cam 180CP si 210kg. Asta inseamna aprox 1kg/CP adica de 8 ori mai mult decat in cazul masinii.
Tu, cu motocicleta ta poti accelera (si implicit lua prin surprindere) mult mai repede pe ceilalti participanti la trafic decat majoritatea masinilor. De fapt am vazut o "demonstratie" de asta cu o motocicleta de cocalar vs. un IAR-93 si motocicleta accelera mai repede si decat avionul.
De asta mi se poate intampla (desi nu mi s-a intamplat pana acum) sa nu observ motocicleta de pe banda din dreapta in momentul cand virez, desi nu o sa am NICIODATA problema asta cu masina REBU, pentru simplul fapt ca nu are aceleasi posibilitati de a accelera ca mopedul tau.

Nici n-ai idee ce poate sa faca raportul asta de cp/kg pe circuit.
Eu cu motocicleta mea POT, asta nu inseamna ca o fac. Insa tu asta gandesti ca fac DOAR pentru am motocicleta asta. Si asta spune multe, si anume, ca nu am cu cine sa discut.

Baga bine la cap ce-ti zic, daca nu vrei sa ajungi sa-ti donezi post-mortem bucatzi din propriul fizic: pe drumurile publice se circula cat mai PREVIZIBIL posibil. In cazul vostru inseamna sa nu-ti folosesti nici 10% din posibilitatile mototicletei, dar ce sa-i faci? Drumul e pentru toti.

E a nu stiu cata oara in care sunt nevoit sa ma repet: pe strada doar ma deplasez.
Daca vreau sa ma dau, ma duc pe circuit. Si acolo chiar ma dau.

Am retinut frustrarile sexuale (pipitzele n-ar trebui sa fie in aceeasi propozitie cu vehiculele, in afara cazului in care esti cocalar). Nu tot ce ai intre picioare conteaza la potentza.
A, si daca o sa dai ortul popii pe sosea asta o sa fie din cauza celor 310km/h nu a soferilor.

Aici esti chiar prost, sau fustrat rau... se pare ca vorbele mele chiar te-au atins. Unde ai vazut tu ca e scris ca am mers cu viteze astea pe strada?
Auzi la el... fustrari sexuale... pai esti chiar dus: in momentul in care ai nevoie de o motocicleta ca sa "fii barbat"... spune multe despre tine.
Cum am spus... am trecut de mult de faza "pipitzelor de la terasa".
Daca n-ai fi fost asa obtuz, ti-as fi povestit chiar niste faze de te rostogoleai de ras.

Vad ca sustii cu incapatanare idioata ca soferii ar accidenta mopedistii din cauza ca nu ar respecta legile de circulatie.

Nu o sustin eu, o sustin statisticile de la Politia Rutiera.

Uite, eu, de exemplu era sa accidentez un pieton care traversa pe trecere. Stiu, ai sa strigi din toti bojocii ca nu stiu codul rutier. Problema era ca:
1. o masina era parcata fix pe trecere si pietonul nici n-a catadicsit sa se asigure inainte, a rasarit brusc de dupa masina.
2. pietonul a plonjat pur si simplu pe trecere nelasand nici o sansa unui eventual sofer ca sa franeze si/sau evite.

Desi, daca, doamne fereste, il accidentam, politistul ar fi spus, conform codului rutier ca vina e integral a mea, d.p.d.v. moral vina e impartita.

E era sa ii omor unei proaste copilul pe Stefan cel Mare. Mergand pe banda trei, i-am vazut pe cei doi (mama si copilul) traversand strada cu trafic din stanga lor, insa ea, idioata, se uita in dreapta. Pesemne credea ca a scapat din stanga.
Stii de ce nu i-am lovit?
PENTRU CA MA ASTEPT LA UN ASEMENEA COMPORTAMENT.

Intr-o alta data, ma duceam la Man'O'Warr la concert, si chiar la iesirea din pasajul Unirii spre Universitate, un cretin de pieton a sarit gardul in mijlocul benzii... stii de ce nu l-am lovit? Pentru ca mergeam cu 55-60. Peogeot-ul de pe banda unu, in dreapta mea l-a evitat la mustata... si de ce? Pentru ca venea tare din spate!

Stii de ce mergeam cu 55-60, cu toate ca era 23.30 noaptea si pe bulevard se alerga cu 80 - suta?
Pentru ca este o lege motociclistica care spune sa nu alergi prin locurile unde nu ai vizibilitate sau sunt intens circulate.

Si mai este o lege care spune: "atentie la neatentie".

Vrei sa-ti mai spun astfel de situatii? Cred ca nu au astia spatiu de stocare pe server... si ma pricep destul de bine la mysql.
Iti mai spun doar una:
Prin vara, veneam de la servici si eram pana in restaurantul Samara din Titan (pe langa strand). Circulam cu trafic cu tot, pe banda doi cu aprox 60-70. Asa mergea traficul. Sa nu-mi zici ca tu mergeai mai incet in locul meu, ca n-am picat acum de pe Luna sa pun botu'.
So... in stanga mea, mai in fata, un taxi, in spate, un jeep, in dreapta mea, mai in spate o solenta.
Si cum mergeam noi linistiti, taxiul dintr-o data trage dreapta de volan, taie toate benzile si intra pe o strada laterala situata in dreapta.

Cu franare mea cu tot, il luam original asa ca am iesit de pe frane si am fandat agresiv pe stanga, unde am avut noroc fenomenal ca tipu' din spate cu jeep-ul a avut prezenta de spirit, caci l-am luat si eu, din scurt.

Acum explica-mi si mie, sa nu mor prost... crezi ca daca ti-a sarit pieton in fata le-ai vazut pe toate? Mie daca nu-mi sare unu' in fata, odata la 3 zile, ma intreb ce draq se intampla cu lumea?

Omule, nu ma lua pe mine cu mersul previzibil prin oras caci n-ai idee ce inseamna, care-i definitia mersului previzibil si defensiv pana nu te sui la ghidonul unei motociclete.

Iti mai dau un ultim exemplu:

Eu pe banda incercand sa fac o depasire. Eu dau un flash scurt si pun semnalul. Si eu nu vin pana in nr tau de inmatriculare inainte de depasire, precum faceti voi cei cu masinile. Nu... ii dau un flash scurt, ca poate nu m-a vazut, si ca sa ma asigur, dau si un claxon scurt.
Semnalul il aveam pus de ceva timp.

Intru in depasire.
Si, sa vezi chestie: exact cand eram paralel cu el, cretinul, ca nu stiu cum sa-i spun altfel, pune semnalul si imediat se baga si el in depasire... ce draq depasea el nu stiu, caci era ceva pana la masina din fata...
Acum, tu ce-ai fi facut in momentul ala, domnule sofer previzibil??
Te-ai fi scapat pe tine cand ai fi vazut tabla masinii la nici 10 centimetri de piciorul tau...
Eu nici n-am mai avut timp sa claxonez... un singur lucru am facut: am bagat mana in gaz. Si aici a intervenit chestia ai pe care o blamezi tu: 1kg/CP. Care, stii ce? Mi-a salvat viata, atat mie cat si pasagerului meu, caci da: aveam pasager: pe sotia mea.
Si iata, stimabile sofer previzibil, cum cei 185 de cai mi-au salvat viata. Daca era pe scuterul recomandat de tine pentru Bucuresti, eram amandoi morti acum, si probabil, soferul era liber: deh, doi satanisti, donatori de organe i-a mancat in cOOr sa intre legal intr-o depasire.

Asa ca scuteste-ma cu mesajele astea de "fi previzibil", asa cum ti-am spus: nici n-ai idee ce inseamna cuvantul "previzibil".

Tine cont ca peisajul rutier mai ales in Romania e suprasaturat cu stimuli vizuali, auditivi,etc. la care soferul (si probabil si motociclistul) trebuie sa raspunda. Cate un amator de senzatii tari care tine mortis sa testeze limitele de reactie ale altora pica colac peste pupaza.

Majoritatea mototiclistilor pe care i-am vazut in trafic se poarta ca si soferii incepatori si accelereaza si franeaza in linie dreapta complet fara motiv (partea proasta e ca si pot, dua cum ti-am explicat mai sus). Normal ca-s o sursa de stres inutil pentru soferi, mai ales daca merg pe mijlocul benzii.

Dar ti-ai pus intrebarea de ce se intampla acest lucru? Ma refer la franarea, aparent fara motiv.
E un post mai sus care explica franarea "imprevizibila" a motociclistilor pe strada. Cauta-l tu, eu n-am timp sa ti-l caut. Se leaga de obstacolele omniprezente pe strada.

mai ales daca merg pe mijlocul benzii.

Scuza-ne ca ne deplasam pe strada. Nu stiam ca, odata cu masina ti s-a livrat si strada pe unde te deplasez.
Sa stii ca mai sunt persoane care n-au nevoie sa care 1,5 tone dupa ei doar pentru asi deplasa hoitul de ici colo.

A... mai e ceva: motociclistii care i-ai vazut tu pe mijlocul benzii sunt incepatori.
Un motociclist experimentat, va merge pe stanga benzii deoarece:

1. se afla tot timpul in oglinda soferului din fata;
2. vede tot traficul din fata si din spate
3. este vazut de traficul din fata
4. este vazut si de traficul din spate atunci cand un sofer mai din spate ar dori sa intre in depasire. Daca ar merge motociclistul pe mijlocul benzii, soferul intra in depasire si cand ar reveni pe banda: surpriza: motociclistul.
5. este vazut si de gropile din asfalt, si de petele de ulei precum si de resturile care se aduna intre suprafata de rulare ale rotilor unei masini. Si cu punctul asta ti-am raspuns indirect si la capitolul franarea "imprevizibila" a motociclistilor.

Eu m-am cam saturat sa tot fac educatie cu voi, astia care auzi la ei: circula previzibil!

+Quote Post
Vizitator_motociclist si conservar.
mesaj Jan 3 2010, 03:40 AM
Mesaj #281

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Dec 31 2009, 01:01 AM) *
Pai numai politia romana e in stare de asa ceva. Adica de ce sa-i facem filtru cu obstacol pe calea de acces... nuuu... il omoram direct pe satanist!
Pe principiul ce nu intelegem: interzicem; ce nu putem opri: omoram; sau macar rupem picioarele.

Asa ca idee ..ar trebui sa vezi cam ce se ntampla in tari mai civilizate cand nu opresti la semnalul agentului de circulatie , fie ca esti motorist fie ca esti conservar .Mai ales daca esti conservar .Da aia au si alta specie de politisti..plm..

Si n alta ordine de idei ..eu am si motor(pegaso 650)..dupa posibilitati ..n am avut tatic cu bani ca unu sau altu si am luat o pe carca mea din bani munciti de mine .. si masina(pug 206 2.0hdi) tot din banii mei wink.gif..
Da faptu ca ca ai si conduci motor nu te face motociclist cum statu in garaj nu te face masina ..Si pe principiu asta pe multi nu i consideri motociclisti chiar daca s calare pe rachete ..Si lafel nu te consider nici pe tine cand te vad ca n loc sa ti vezi de motoru tau urli cu atata ura pe forum la unu sau la altu care nu ti inpartaseste convingerile..
Eu il consider pe taicamiu ..sau unchii mei care au permise moto si circula de ani si ani de zile fara nici un accident ..si fara sa se mai planga ..motociclisti..Cam tre sa ti castigi statutu de motociclist excl.gif
De idioti la volan am dat si cand conduceam masina da de si mai multi cand conduceam motocicleta ..Partea amuzanta e ca numaru de prosti si teribilisti este IN PROCENT egal in ambele categorii , si n usoara crestere in randu motociclistilor pt ca mai nou e cuul sa ti iei motor chiar daca esti un manelist infect .
Nu va mai lamentati ca nu ti da unu sau altu prioritate ..ca nu te vede..etc ..cand in f multe cazuri daca ti limitezi gazu si conduci preventiv..nu ..gresesc ..nu preventiv..chiar paranoic..iti cresti sansele de a evita prostu care iese de pe banda fara sa se asigure ..
Asigura te tu si pt el daca el e prost ..Mergi paranoic ..Mergi pe prima banda ca oricum conservarii se nghesuie pe a doua chiar daca prima i libera ..Beleste ochii la masinile de pe margine dupa semne c ar fi pornite (fum..abur.. la esapament ..lumini aprinse) ..redu viteza daca vezi semne c ar fi pornite si ar putea sa plece fara sa se asigure ..Da prioritate tu daca tot e altu bivol si nu ti da cand e cazu ..Lasa l sa treaca ca prosti sunt destui si o sa mori tanar daca te stresezi pt fiecare .
Nu fi binevoitoru care se grabeste sa nu l lase pe altu s astepte ..LASA L sa astepte ..S ar putea sa ai surpriza ca ala sa nu te vada si n graba ta sa traversezi intersectia pe drumu tau cu prioritate ala sa iasa de pe drumu fara prioritate si sa te pocneasca (am patit o)..
Si as mai putea sa mai scriu ooo gramada ..da de ce mama dracu tre sa existe topicuri de genu asta ..?

+Quote Post
Vizitator_tot eu.
mesaj Jan 3 2010, 04:02 AM
Mesaj #282

Guests

Si bagandu ne picioarele n conduita preventiva ..cand nu se asigura ..si te nghesuie conservaru pe banda intai ..Da i gaz sa i iesi in fata cat sa te vada , in timp ce claxonezi.. ca sigur se sperie si ncepe si face opturi pe sosea ..dupa care baga i te n fata ..franeaza usor ..eventual pana la oprire ..O sa te ocoleasca ca nu i prost sa coboare sa zica ceva cand are catamai musca pe caciula ..Fii inventiv ..ai modalitati nelimitate sa l terorizezi daca chiar ti s a pus pata wink.gif
Cand tot ce am scris mai sus nu functioneaza ..tureaza motoru ca un nebun in a I a sa te vada lumea si fa ordine n trafic cu degetu mijlociu al mainii stangi laugh.gif
Nu mai fiti ma asa dusmanosi ca faceti riduri ..

+Quote Post
Vizitator_gigi contra.
mesaj Jan 3 2010, 03:47 PM
Mesaj #283

Guests

Citeaza (Hipercorect @ May 29 2009, 06:14 AM) *
De ce nu iei metroul daca te grabesti? Nu-mi imaginez ca ar exista oras din tara care sa nu aiba mijloace de transport in comun.

Valcea smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 6 2010, 12:58 PM
Mesaj #284

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Jan 3 2010, 02:07 AM) *
Nici n-ai idee ce poate sa faca raportul asta de cp/kg pe circuit.
Eu cu motocicleta mea POT, asta nu inseamna ca o fac. Insa tu asta gandesti ca fac DOAR pentru am motocicleta asta. Si asta spune multe, si anume, ca nu am cu cine sa discut.

Pe circuit nu esti problema mea. Bineinteles, daca nu sugerezi ca ai putea muri pe circuit din cauza ca te sugestionez eu telepatic.

Eu nu spun ca accelerezi sau franezi ampulea cu intentie. Eu sugerez doar ca de la o anumita putere incolo acceleratia motocicletei e cam sensibila. Si 180 de cai e mult peste limita asta.

Citeaza
Aici esti chiar prost, sau fustrat rau... se pare ca vorbele mele chiar te-au atins. Unde ai vazut tu ca e scris ca am mers cu viteze astea pe strada?
Auzi la el... fustrari sexuale... pai esti chiar dus: in momentul in care ai nevoie de o motocicleta ca sa "fii barbat"... spune multe despre tine.
Cum am spus... am trecut de mult de faza "pipitzelor de la terasa".
Daca n-ai fi fost asa obtuz, ti-as fi povestit chiar niste faze de te rostogoleai de ras.

1. Poti muri linistit si pe circuit, la 310 la ora chiar nu mai conteaza.
2. Tu ai mototcicleta, nu eu, deci tu esti suspect de frustrari. Ai recunoscut singur ca ai trecut prin faza pipitzelor. MIe niciodata in viata nu mi-a dat prin cap sa cuceresc o femeie cu un vehicul, cu atat mai mult cu o chestie ridicola pe care o tii intre picioare.

Citeaza
Nu o sustin eu, o sustin statisticile de la Politia Rutiera.

Mda, dar in statisticile politiei probabil ca apar si o groaza de masini fara frane care au lovit o alta masina din spate, cand de fapt cel din fata ori a franat brusc ori chiar a bagat in marsarier la stop in loc de a-ntaia (exista si din astia).

Citeaza
Acum explica-mi si mie, sa nu mor prost... crezi ca daca ti-a sarit pieton in fata le-ai vazut pe toate? Mie daca nu-mi sare unu' in fata, odata la 3 zile, ma intreb ce draq se intampla cu lumea?

Iti dadusem doar un exemplu. Daca vrei sa-mi scriu memoriile automobilistice pe aici trebuie sa te pregatesti serios de lectura.

Citeaza
Eu pe banda incercand sa fac o depasire. Eu dau un flash scurt si pun semnalul. Si eu nu vin pana in nr tau de inmatriculare inainte de depasire, precum faceti voi cei cu masinile. Nu... ii dau un flash scurt, ca poate nu m-a vazut, si ca sa ma asigur, dau si un claxon scurt.
Semnalul il aveam pus de ceva timp.

Intru in depasire.
Si, sa vezi chestie: exact cand eram paralel cu el, cretinul, ca nu stiu cum sa-i spun altfel, pune semnalul si imediat se baga si el in depasire... ce draq depasea el nu stiu, caci era ceva pana la masina din fata...
Acum, tu ce-ai fi facut in momentul ala, domnule sofer previzibil??
Te-ai fi scapat pe tine cand ai fi vazut tabla masinii la nici 10 centimetri de piciorul tau...
Eu nici n-am mai avut timp sa claxonez... un singur lucru am facut: am bagat mana in gaz. Si aici a intervenit chestia ai pe care o blamezi tu: 1kg/CP. Care, stii ce? Mi-a salvat viata, atat mie cat si pasagerului meu, caci da: aveam pasager: pe sotia mea.
Si iata, stimabile sofer previzibil, cum cei 185 de cai mi-au salvat viata. Daca era pe scuterul recomandat de tine pentru Bucuresti, eram amandoi morti acum, si probabil, soferul era liber: deh, doi satanisti, donatori de organe i-a mancat in cOOr sa intre legal intr-o depasire.

Asa ca scuteste-ma cu mesajele astea de "fi previzibil", asa cum ti-am spus: nici n-ai idee ce inseamna cuvantul "previzibil".

Daca in primele exemple iti dau dreptate (desi in situatii de alea te poti trezi usor si la volan, nu doar pe motoreta) la ultima pur si simplu nu pot fi de acord cu tine.

1. Tu, fiind pe motocicleta, trebuie sa te gandesti de 2 ori daca chiar e necesar sa depasesti o masina. Pe circuit, asa cum ai spus, ii poti da cu cat te tine, pe sosea o tii mai cuminte.

2. Tu, fiind in orice vehicul si cu atat mai mult pe 2 roti, trebuie sa te gandesti de 2*2=4 ori daca e necesar sa depasesti 2 vehicule in coloana. Daca primul vehicul e cel care merge prea incet il lasi pe cel de-al doilea sa depaseasca si apoi vezi punctul 1. Daca cel de-al doilea vehicul e cel lent, astepti ca primul sa se indeparteze si dupa aia vezi punctul 1.
Orice smecheras care depaseste mai multe masini in coloana nu poate da vina pe altul pentru ce i se intampla.

Citeaza
Dar ti-ai pus intrebarea de ce se intampla acest lucru? Ma refer la franarea, aparent fara motiv.
E un post mai sus care explica franarea "imprevizibila" a motociclistilor pe strada. Cauta-l tu, eu n-am timp sa ti-l caut. Se leaga de obstacolele omniprezente pe strada.

Pe mine ma deranjeaza in primul rand ca accelereaza fara motiv, in special in oras. Sa-ti dau un exemplu: eu, intr-o parcare imensa de mall, plina ochi, caut un loc sa parchez. In fata mea la capatul sirului de masini apare un p..la verde de asta pe 2 roti. Eu o tin linistit cu sub 20 la ora, incercand sa ochesc un spatiu liber intre masini.
Oops, vad locul de parcare liber pe stanga. Ma uit in fata: p..la verde e cam la 50 - 60m in fata de-abia virase. Zic:"OK, ma bag" si dau sa virez stanga. Cand-colo, surpriza, in fractiunea de secunda in care eu nu m-am uitat la el, fiind atent sa strecor masina mea in locul liber, a accelerat brusc si a ajuns in dreptul meu. Ca si cum n-ar fi fost suficient, cand aproape ajunsese in dreptul meu a mai si franat, chipurile ca sa nu ne ciocnim, astfel incat s-a oprit exact in fata mea.
Sa te tii scandal! Ala o tine una si buna ca el are prioritate, deoarece eu, daca vreau sa fac stanga trebuie sa dau prioritate tuturor vehiculelor de pe sensul opus. Si, intr-adevar, daca incidentul s-ar fi soldat cu pagube eu mi-as fi pierdut carnetul, deoarece pare o incalcare clara si grava a codului rutier.
Insa te rog sa-mi explici niste chestii:

1. Daca ai luat un viraj cu 20-30 la ora si in fata, la 100m mai ai de luat un viraj tot cu 20-30 la ora, de ce trebuie sa accelerezi si sa franezi si nu poti mentine viteza constanta. Pierzi atata timp pretios daca parcurgi aia 100 de m cu 30km/h fie si pe o motocicleta supersport?

2. Chiar trebuie sa faci manevre de astea in locuri unde atentia soferului e impartita (cum e cazul parcarilor, unde soferii care vor sa parcheze sunt atenti si la sirul de masini parcate, nu numai la drum)?

3. Motociclistii nu pot sa circule cu viteza pe care le-o permit reflexele proprii si personale? O decizie cel putin la fel de tampita ca acceleratul a fost sa franeze, desi era clar ca nu se mai poate opri inainte sa ne intersectam. Barem daca ar fi mentinut viteza, ar fi trecut vant prin fata mea si ar fi scapat chiar daca eu nu eram pe faza si franam.

Citeaza
Scuza-ne ca ne deplasam pe strada. Nu stiam ca, odata cu masina ti s-a livrat si strada pe unde te deplasez.
Sa stii ca mai sunt persoane care n-au nevoie sa care 1,5 tone dupa ei doar pentru asi deplasa hoitul de ici colo.

Mda, dar:

1. Cei mai multi dintre noi pot sa-si "deplaseze hoitul" si cu 75 de cai si nu le trebe 180.
2. Cei mai multi dintre noi isi deplaseaza, ocazional, pe langa "hoit" si alte lucruri personale voluminoase si/sau grele.
3. Cei mai multi dintre noi vor sa ajunga la destinatie fara sa-i ude ploaia si fara sa-i improaste noroiul.
4. Unii dintre noi (printre care si eu), atunci cand punctele 2 si 3 nu se aplica pot sa-si "deplaseze hoitul" si fara sa apeleze la motoare cu ardere interna si aleg sa-si arda grasimile in loc.

+Quote Post
mesaj Jan 8 2010, 12:18 AM
Mesaj #285

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 6 2010, 12:58 PM) *
Pe circuit nu esti problema mea. Bineinteles, daca nu sugerezi ca ai putea muri pe circuit din cauza ca te sugestionez eu telepatic.

Eu nu spun ca accelerezi sau franezi ampulea cu intentie. Eu sugerez doar ca de la o anumita putere incolo acceleratia motocicletei e cam sensibila. Si 180 de cai e mult peste limita asta.

Nici un motociclist nu franeaza ca sa se afle in treaba sau sa le strice ziua altora. Uneori, acceleratia brusca te poate scapa de un accident. Exista si astfel de cazuri, insa acestea sunt particularitati.
Exista dealtfel situatii in care nici macar franarea singura nu te scoate dintr-un accident.

Am un prieten caruia o proasta i-a iesit in fata de pe-o straduta adiacenta si nu a franat pentru ca, dupa cum isi facuse el calculele pe moment, lovea portiera si o omara pe idioata aia. Asa ca a accelerat, a lovit aripa masini, a sarit ceva metri, cand a aterizat, a cules ceva fracturi de pe jos, insa s-a refacut complet.

Daca avea viteza si-o lua urat rau. Iti dai seama ca tembela a declarat politiei ca nu l-a vazut? Pai cum draq sa-l vada daca, iesind de pe starduta si avand trafic din stanga, ea se uita in dreapta, posibil dupa mataranga???

E... ce draq i se intampla proastei cu pricina daca se asigura? Adica chiar mori daca intorci capul si te uiti? Chiar mori daca flexezi " deishtu' " sa atinga semnalul?

Pe circuit, singurul responsabil de viata mea sunt eu. Acolo pot sa "ma descarc" si in acelasi timp sa-mi incarc bateriile cu andrenalina. Acolo, singurele limite de viteza sunt legile fizice si propriile abilitati.

1. Poti muri linistit si pe circuit, la 310 la ora chiar nu mai conteaza.
2. Tu ai mototcicleta, nu eu, deci tu esti suspect de frustrari. Ai recunoscut singur ca ai trecut prin faza pipitzelor. MIe niciodata in viata nu mi-a dat prin cap sa cuceresc o femeie cu un vehicul, cu atat mai mult cu o chestie ridicola pe care o tii intre picioare.

Evident ca poti sa crapi cu mare spor pe circuit: o secunda de neatentie si esti pa; mai ales la vitezele alea.
Nu stiam insa, ca, prin posesia unui obiect sau vehicol esti automat incadrat.
Nu toti posesorii de BMW sunt cocalari, nu toti taximetristii sunt periculosi, nu toate femeile de la volan sunt petarde.
Nu poti categorisi un om doar din perspectiva vehicolului cu care a ales sa se deplaseze.

Faza pipitelor la mine, se intampla prin liceu unde, oricat de mult as fi dorit, nu am avut motocicleta. Si a fost mai bine ca n-am avut: mintea rebela a unui copil de 15-18 ani nu are ce cauta la ghidonul unei motociclete, mai ales un super-sport.

Mda, dar in statisticile politiei probabil ca apar si o groaza de masini fara frane care au lovit o alta masina din spate, cand de fapt cel din fata ori a franat brusc ori chiar a bagat in marsarier la stop in loc de a-ntaia (exista si din astia).

Din statisticile politiei reies o groaza de soferi care nu au acordat prioritate motocicletei cu toate ca aceasta avea acest drept. Este vorba despre diverse cazuri in care soferul, fie din neglijenta, fie din indiferenta, nu a respectat legea, iar ghinionul a facut ca un motociclist sa fie la locul nepotrivit, in locul nepotrivit.

Nu ma refer la descreieratii de "motociclisti" care gonesc si-o cauta cu lumanarea, ma refer la acei motociclisti care au avut nesansa sa fie unde nu trebuie, cand nu trebuie.

Iata ceea ce ni se poate intampla noua:
http://www.220.ro/viOyovHYb2/Accident-Moto

Evident, ma refer numai la accidente in care au fost impicate motociclete.
Insa, stai linistit, exista si accidente din vina motociclistului. Toata lumea greseste, insa una este sa gresesti, alta e sa ignori niste reguli elementare, iar ignoranta ta sa ia o viata, sau abilitatea unei persoane de a mai merge vreodata.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa astepte din primavara, cand incepe sezonul din nou... Anul trecut au fost accidente groaznice atat din vina soferilor cat si din vina motociclistilor.
Mai nou, tineretul asta Gutza & Co este ferm convins ca nu mai e la moda sa te sinucizi daca nu o faci la ghidonul unei motociclete. Si multi au reusit anul trecut. Unu' dintre ei s-a "sinucis" cu un CBR 600F, la doua masini in fata mea, primavara trecuta...

Ma sperie cand ma gandesc cati o sa reuseasca in sezonul ce vine...

1. Tu, fiind pe motocicleta, trebuie sa te gandesti de 2 ori daca chiar e necesar sa depasesti o masina. Pe circuit, asa cum ai spus, ii poti da cu cat te tine, pe sosea o tii mai cuminte.

2. Tu, fiind in orice vehicul si cu atat mai mult pe 2 roti, trebuie sa te gandesti de 2*2=4 ori daca e necesar sa depasesti 2 vehicule in coloana. Daca primul vehicul e cel care merge prea incet il lasi pe cel de-al doilea sa depaseasca si apoi vezi punctul 1. Daca cel de-al doilea vehicul e cel lent, astepti ca primul sa se indeparteze si dupa aia vezi punctul 1.
Orice smecheras care depaseste mai multe masini in coloana nu poate da vina pe altul pentru ce i se intampla.

Crede-ma ca, la ghidonul unei motociclete, indiferent de puterea acesteia, este chiar musai sa te gandesti de doua ori inainte de a te inscrie intr-o depasire.
Sau oricare manevra d'asta din care s-ar putea sa pierzi mai mult decat castigi. Pana si schimbatul benzii poate deveni sport extrem. Sa nu mai zic de opritul la trecerea de pietoni...

N-am facut dublare sau triplare de cand ma stiu ca conduc pe strazi si asta pentru ca mi-e teama de neprevazut. Si crede-ma, daca vreau, abia daca o sa-mi distingi culoarea la motocicleta in momentul in care te depasesc.
Nu inseamna ca nu pot, ci inseamna ca prefer sa nu mi-o caut cu lumanarea.

Insa pentru multi care se uita din masina la mine, insasi prezenta mea (a noastra) pe strada inseamna ca o si facem. Nu o sa stau acum sa vorbesc despre perceptia umana si perceptia romanului indobitocit de presa asta de doi bani.

Cred ca nu ai citit prea atent exemplul meu.
Iti spuneam acolo ca un idiot vroia sa depaseasca pisicii din mintea lui, exact peste mine care il depaseam pe el, eu neavand pe nimeni in spate. Deh, i-a fost greu sa se uite in oglinda (i-am dat si flash inainte de a intra in depasire, l-am si claxonat).
Intre masina lui si duba din fata incapeai leger doua camioane in mers. Dar nu... el a tinut mortis sa intre in depasire... ca nici azi nu-mi dau seama ce draq depasea el.

Tind sa cred ca a fost un pic de tentativa de omor.

Pe mine ma deranjeaza in primul rand ca accelereaza fara motiv, in special in oras. Sa-ti dau un exemplu: eu, intr-o parcare imensa de mall, plina ochi, caut un loc sa parchez. In fata mea la capatul sirului de masini apare un p..la verde de asta pe 2 roti. Eu o tin linistit cu sub 20 la ora, incercand sa ochesc un spatiu liber intre masini.
Oops, vad locul de parcare liber pe stanga. Ma uit in fata: p..la verde e cam la 50 - 60m in fata de-abia virase. Zic:"OK, ma bag" si dau sa virez stanga. Cand-colo, surpriza, in fractiunea de secunda in care eu nu m-am uitat la el, fiind atent sa strecor masina mea in locul liber, a accelerat brusc si a ajuns in dreptul meu. Ca si cum n-ar fi fost suficient, cand aproape ajunsese in dreptul meu a mai si franat, chipurile ca sa nu ne ciocnim, astfel incat s-a oprit exact in fata mea.
Sa te tii scandal! Ala o tine una si buna ca el are prioritate, deoarece eu, daca vreau sa fac stanga trebuie sa dau prioritate tuturor vehiculelor de pe sensul opus. Si, intr-adevar, daca incidentul s-ar fi soldat cu pagube eu mi-as fi pierdut carnetul, deoarece pare o incalcare clara si grava a codului rutier.
Insa te rog sa-mi explici niste chestii:

1. Daca ai luat un viraj cu 20-30 la ora si in fata, la 100m mai ai de luat un viraj tot cu 20-30 la ora, de ce trebuie sa accelerezi si sa franezi si nu poti mentine viteza constanta. Pierzi atata timp pretios daca parcurgi aia 100 de m cu 30km/h fie si pe o motocicleta supersport?

2. Chiar trebuie sa faci manevre de astea in locuri unde atentia soferului e impartita (cum e cazul parcarilor, unde soferii care vor sa parcheze sunt atenti si la sirul de masini parcate, nu numai la drum)?

3. Motociclistii nu pot sa circule cu viteza pe care le-o permit reflexele proprii si personale? O decizie cel putin la fel de tampita ca acceleratul a fost sa franeze, desi era clar ca nu se mai poate opri inainte sa ne intersectam. Barem daca ar fi mentinut viteza, ar fi trecut vant prin fata mea si ar fi scapat chiar daca eu nu eram pe faza si franam.

Daca in momentul in care ai incercat sa intri in parcare aveai semnalul pus, la cum descrii tu intamplarea, este greseala lui. Daca nu aveai semnalul pus, este greseala ta.

La punctul 1, rezonez cu tine.
La punctul 2 trebuie sa fii in stare sa faci fata oricarei situatii, iar daca atentia ta nu poate procesa mai multe evenimente care se desfasoara in acelasi timp, pai, scuza-ma ca-ti zic, nu ai ce cauta la volan. Este valabil si ptr. motociclete.

Nu inteleg de ce motociclistul a accelerat (poate vazand ca te uiti la el, o fi inteles ca-l lasi sa treci (bazandu-se pe prioritatea mentionata de tine)), mai ales daca tu, nu aveai semnalul pus. Sunt ferm convins ca, daca ai fi avut semnalul pus, te-ar fi lasat sa te bagi. Majoritatea motociclistilor cedeaza trecerea chiar si cand nu este cazul (daca situatia o permite, evident) macar ca scapa de o grija in plus.

Trebuie sa intelegi ca pentru motociclist este foarte greu sa prevada o actiune a ta in momentul in care tu nu-ti faci cunoscuta intentia. Si eu ma uitam cu placere la episoadele cu David Copperfield, dar degeaba: nu s-a lipit nimic de mine, asa ca nu pot sti ce este in mintea ta.

Motocilistul a franat intocmai pentru ca a fost surprins de comportamentul tau, el asteptandu-se sa fie lasat sa treaca, mai ales dupa ce s-a efectuat, din ce spui tu, un contact vizual; ceea ce, inca odata, ma face sa cred ca tu, nu ai avut semnalul pus.
Singura lui greseala, din punctul meu de vedere, este ca si-a lasat, intr-un fel de-a spune, viata in mainile tale.
Eu nu voi face asta niciodata: nu ma voi fi culcat pe ideea ca m-ai vazut.

1. Cei mai multi dintre noi pot sa-si "deplaseze hoitul" si cu 75 de cai si nu le trebe 180.

nici mie nu-mi trebe 180. Daca te-ai fi uitat atent, acei 180 cp sunt la o anumita turatie, turatie care nu e fezabila pe strada. Pe strada, daca folosesc 40% din puterea motocicletei. Eu schimb intre 4 si 5 mii de ture. Aproximez, un maxim 80cp utilizati pe strada. Pur si simplu, nu ai nevoie si daca, "din greseala te dai la ea", efectiv te teleporteaza. Incepand cu 7000 de ture, dai efectiv de draq. Asta in oras. Ca pe circuit, e altceva.

2. Cei mai multi dintre noi isi deplaseaza, ocazional, pe langa "hoit" si alte lucruri personale voluminoase si/sau grele.

Si eu, ocazional, folosesc masina pentru a-mi satisface nevoile de transport a diverselor bagaje, cumparaturi voluminoase. Acesta este singurul scop, din punctul meu de vedere, al masinii: sa faci cumparaturi, sa te duci cu familia ici colo, nu sa stai ca cretinul la stop doar pentru ca esti prea comod sa folosesti alte mijloace de transport.

3. Cei mai multi dintre noi vor sa ajunga la destinatie fara sa-i ude ploaia si fara sa-i improaste noroiul.

Evident nu stii ce echipamente moto sunt pe piata: bani sa ai. Este o vorba care circula printre motociclisti: nu exista vreme nepotrivita, exista doar echipament nepotrivit.

4. Unii dintre noi (printre care si eu), atunci cand punctele 2 si 3 nu se aplica pot sa-si "deplaseze hoitul" si fara sa apeleze la motoare cu ardere interna si aleg sa-si arda grasimile in loc.

Am inteles, e la moda sa fii green. Da bine la self-esteem.
No argument there!
Insa ca sa fii green nu presupune NUMAI sa mergi cu bicicleta... mai impune si alte aspecte pe care nu am timp sa le detaliez acum.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 8 2010, 08:58 AM
Mesaj #286

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Jan 8 2010, 12:18 AM) *
Nici un motociclist nu franeaza ca sa se afle in treaba sau sa le strice ziua altora. Uneori, acceleratia brusca te poate scapa de un accident. Exista si astfel de cazuri, insa acestea sunt particularitati.
Exista dealtfel situatii in care nici macar franarea singura nu te scoate dintr-un accident.

N-ai inteles ce ziceam. Pe scurt eu ziceam ca uneori motociclistii fac manevre bruste fara sa realizeze ca le fac. NU ma lua cu experienta si cu "nu toti sunt la fel", la marea majoritate a motociclistilor (cam la 80% dupa cum spune si titlul threadului) pe care i-am intalnit am observat tendinta asta. restul de 20% erau din aia cu cruisere (sau cum dreaqu s-or chema) gen Harley Davidson & shit, de aia am tras concluzia ca e din cauza motocicletei pe care ti-o alegi.

Citeaza
Evident ca poti sa crapi cu mare spor pe circuit: o secunda de neatentie si esti pa; mai ales la vitezele alea.
Nu stiam insa, ca, prin posesia unui obiect sau vehicol esti automat incadrat.
Nu toti posesorii de BMW sunt cocalari, nu toti taximetristii sunt periculosi, nu toate femeile de la volan sunt petarde.
Nu poti categorisi un om doar din perspectiva vehicolului cu care a ales sa se deplaseze.

Te contrazic: vehiculul pe care ti l-ai ales spune multe despre ce posesor. In principiu daca ti-ai luat un BMW puternic e pentru ca sa te dai in stamba pe sosea, deci ai cam intra in categoria cocalar. Daca iti iei BMW cu motor putzintel mai puternic decat loganu' e pentru ca lumea sa te ia drept cocalar autentic. Daca iti iei "mertzan" e ca lumea sa vada ca "ai cu ce" cumpara o masina scumpa, daca iti iei Volvo e ca lumea sa te considere asezat la casa ta. Daca iti iei motocicleta gen Harley Davidson e ca lumea sa te considere baiat rau, daca iti iei motocicleta supersport...cred ca tu stii mai bine.
Traim intr-o lume unde vehicolul pe care il conduci e asociat cu imaginea pe care o ai in lume si oamenii actioneaza conform cu principiul asta, fie ca vrei sau nu.

Citeaza
Faza pipitelor la mine, se intampla prin liceu unde, oricat de mult as fi dorit, nu am avut motocicleta. Si a fost mai bine ca n-am avut: mintea rebela a unui copil de 15-18 ani nu are ce cauta la ghidonul unei motociclete, mai ales un super-sport.

Ciudat cum am sarit eu peste faza asta...cred ca e din cauza ca-s mai tocilar din fire.

Citeaza
Din statisticile politiei reies o groaza de soferi care nu au acordat prioritate motocicletei cu toate ca aceasta avea acest drept. Este vorba despre diverse cazuri in care soferul, fie din neglijenta, fie din indiferenta, nu a respectat legea, iar ghinionul a facut ca un motociclist sa fie la locul nepotrivit, in locul nepotrivit.

Iar n-ai inteles ce am vrut sa spun. La faza cu ciocnirea din spate ti-am dat un exemplu despre modul standard cum clasifica vajnica si omniprezenta politie rutiera romana "evenimentele rutiere": "cel din spate e de vina" (o variante autohtona a principiului "the butler did it"). Eu voiam sa remarc doar ca fiecare "eveniment rutier" e unic in felul lui, de multe ori vina e impartita chiar daca decizia politiei (si implicit modul in care intamplarea intra in statistici) e diferita.

Nu te poti lua exclusiv dupa statisticile politiei in situatii de astea. Sa-ti mai dau un exemplu care nu implica motociclete:

Eu dau sa ies de pe o straduta laterala superaglomerata pe o alta strada practic captusita cu masini parcate si pe stanga si pe dreapta. Dau "sa scot nasul" ca sa pot sa ma asigur si sa ies. Sa te tii claxoane si injuraturi! Alta masina mergea pe strada pe care voiam eu sa ies cu peste 50 la ora si eu "am scos nasul" chiar in fata ei. Din cauza masinilor parcate nu vedeai nimik decat daca ieseai cu masina pana aproape de axul strazii. Daca ma lovea, politia clasifica accidentul la simpla "neacordare de prioritate" si vina era exclusiv a mea. Vina morala e impartita insa de mine, de celalalt sofer care circula de parca era singur pe strada si a celor care parcasera masinile practic in intersectie.

Citeaza
Daca in momentul in care ai incercat sa intri in parcare aveai semnalul pus, la cum descrii tu intamplarea, este greseala lui. Daca nu aveai semnalul pus, este greseala ta.

La punctul 1, rezonez cu tine.
La punctul 2 trebuie sa fii in stare sa faci fata oricarei situatii, iar daca atentia ta nu poate procesa mai multe evenimente care se desfasoara in acelasi timp, pai, scuza-ma ca-ti zic, nu ai ce cauta la volan. Este valabil si ptr. motociclete.

Nu inteleg de ce motociclistul a accelerat (poate vazand ca te uiti la el, o fi inteles ca-l lasi sa treci (bazandu-se pe prioritatea mentionata de tine)), mai ales daca tu, nu aveai semnalul pus. Sunt ferm convins ca, daca ai fi avut semnalul pus, te-ar fi lasat sa te bagi. Majoritatea motociclistilor cedeaza trecerea chiar si cand nu este cazul (daca situatia o permite, evident) macar ca scapa de o grija in plus.

Trebuie sa intelegi ca pentru motociclist este foarte greu sa prevada o actiune a ta in momentul in care tu nu-ti faci cunoscuta intentia. Si eu ma uitam cu placere la episoadele cu David Copperfield, dar degeaba: nu s-a lipit nimic de mine, asa ca nu pot sti ce este in mintea ta.

Motocilistul a franat intocmai pentru ca a fost surprins de comportamentul tau, el asteptandu-se sa fie lasat sa treaca, mai ales dupa ce s-a efectuat, din ce spui tu, un contact vizual; ceea ce, inca odata, ma face sa cred ca tu, nu ai avut semnalul pus.
Singura lui greseala, din punctul meu de vedere, este ca si-a lasat, intr-un fel de-a spune, viata in mainile tale.
Eu nu voi face asta niciodata: nu ma voi fi culcat pe ideea ca m-ai vazut.

N-ai dreptate: mopedistul tipa la mine ca nu respect codul rutier si legal avea dreptate, pentru ca eu (cu semnal sau fara) am virat stanga, desi codul spune ca trebuia sa-i dau lui prioritate.
Codul mai spune si ca in oras trebe sa semnalizezi cu 50m inainte de manevra. Dar in situatia asta particulara eu nu am de unde sa stiu daca gasesc loc pe dreapta sau pe stanga, deci nu stiu ce semnalizare sa pun.
In cazul ala eu am semnalizat, dar in nici un caz cu 50m inainte asa cum spune legea, ci imediat dupa ce am vazut locul liber. In cazul asta semnalizarea nu prea ajuta.

Contactul vizual a fost unilateral: poate ca el mi-a vazut ochii eu am vazut doar casca de batman, complet inexpresiva ca orice casca.
Spui ca motociclistul nu putea sa-mi ghiceasca intentiile. Hmm... Eu cand vad o masina invartindu-se prin parcare cu viteza redusa am o premonitie: ala vrea sa parcheze. Cred ca-s ruda cu mama omida sa ceva de genul, altfel nu inteleg cum ii pot ghici intentiile asa de bine (se adevereste in 100% din cazuri).

Motociclistul a accelerat pentru ca a confundat legile fizicii cu legile de circulatie. A procedat la fel ca si pietonii care fug pana in fata masinii pentru a o obliga sa opreasca si apoi incetinesc brusc.

Ce n-a inteles el e ca, totusi, nu are atentia mea 100%, ca sunt shpe mii de chestii la care trebuie sa fiu atent si ca cel mai bine e sa nu iei prin surprindere pe ceilalti.

La ce viteza avea el cand m-am asigurat puteam parca linistit de 2 ori pana sa ajunga la mine, nici nu se punea problema sa trec la limita. Singura problema e ca el in secunda cat mi-am luat ochii de la el a apasat serios acceleratia.

Citeaza
nici mie nu-mi trebe 180. Daca te-ai fi uitat atent, acei 180 cp sunt la o anumita turatie, turatie care nu e fezabila pe strada. Pe strada, daca folosesc 40% din puterea motocicletei. Eu schimb intre 4 si 5 mii de ture. Aproximez, un maxim 80cp utilizati pe strada. Pur si simplu, nu ai nevoie si daca, "din greseala te dai la ea", efectiv te teleporteaza. Incepand cu 7000 de ture, dai efectiv de draq. Asta in oras. Ca pe circuit, e altceva.

Si eu care schimb la 3000 cu motor de 75CP ce sa zic. Cred ca ma ia si un carutzas mai vitezoman.

Citeaza
Si eu, ocazional, folosesc masina pentru a-mi satisface nevoile de transport a diverselor bagaje, cumparaturi voluminoase. Acesta este singurul scop, din punctul meu de vedere, al masinii: sa faci cumparaturi, sa te duci cu familia ici colo, nu sa stai ca cretinul la stop doar pentru ca esti prea comod sa folosesti alte mijloace de transport.

Aici intram intr-un alt subiect: utilitatea unui vehicul. Daca eu vreau sa am un singur vehicul cu motor (si cred ca majoritatea oamenilor vor asa) o masina e cea mai potrivita alegere pentru ca acopera marea majoritate a situatiilor in care te poti gasi. De aceea cei mai multi soferi nu au si motocicleta pe cand multi motociclisti sunt si soferi.
Cat despre statul la stop, fii sincer cu tine insuti: ce poate face o motocicleta in oras si nu poate face un scuter putzintel mai naravas?

Citeaza
Evident nu stii ce echipamente moto sunt pe piata: bani sa ai. Este o vorba care circula printre motociclisti: nu exista vreme nepotrivita, exista doar echipament nepotrivit.

Stai linistit, sunt la curent, am colegi motociclisti care, cel putin pe vremea asta, vin intr-un fel de costume (presurizate cred, ca par de 3 ori mai solizi decat sunt de fapt) pe care dupa aia se chinuie sa le dezbrace la toaleta. O fi ala echipamentul potrivit dar e foarte putin practic.

Citeaza
Am inteles, e la moda sa fii green. Da bine la self-esteem.
No argument there!
Insa ca sa fii green nu presupune NUMAI sa mergi cu bicicleta... mai impune si alte aspecte pe care nu am timp sa le detaliez acum.

Eu am zis ca las masina eoparte de dragul exercitiului fizic si tu ai inteles ceva cu ecologia. Nu stiu daca-s neaparat legate intre ele, mie nu mi se pare.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Jan 8 2010, 01:30 PM
Mesaj #287

Guests

Am o cunostinta care, cand era in Romania, avea o boala nespusa pe motociclisti. Dupa ce s-a mutat in NZ, in Wellington, si-a schimbat complet parerea. Ba mai mult, atat el cat si sotia lui au acum motociclete si si-au luat learner permit.
Diferenta o face gradul de civilizatie rutiera a tuturor participantilor la trafic, indiferent ca dau talpa la mobre sau conserve. Ei se simt mult mai in siguranta pe motocicleta in NZ decat se simteau in masina in Ro. E un fapt ca in tarile cu apa calda conducatorii auto sunt mai grijulii la manevre, stiu sa conduca mai bine la viteze de croaziera, exista mai multa curtoazie in trafic, si asa mai departe. Romania mai are mult de tras aici.
Asa ca eu zic sa lasati discutiile motociclisti vs. soferi, nu prea isi au rostul.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_BOGDAN..
mesaj Sep 1 2010, 12:01 PM
Mesaj #288

Guests

Citeaza (Crypto @ May 28 2009, 01:51 PM) *
Eu stau la o intersectie iar zgomotul produs de motociclete este infernal.
E atat de mare incat atunci cand vorbesti la telefon trebuie sa faci o pauza pentru ca nu mai auzi nimic.
Treaba asta se intampla in fiecare noapte de multe ori. Sunt pur si simplu niste nesimtiti !
Imi pare rau in general de persoanele care au accidente, insa motociclistii sunt in cazul meu o exceptie, ei in proportie de 90% isi merita soarta !

as ruga frumos sa nu mai vorbiti in halul asta despre motociclisti ca nu e frumos.in primul rand nu aveti de ce sa ne doriti moartea pentru simplul motiv ca teribilistii uruie tobele la semafoare.motociclistii nu sunt toti la fel,dar sunt catalogati la fel de unii dintre voi,evident soferi frustrati.ce ar fi sa vad un accident de masina,sa ma opresc la fata locului si sa calc pe cap pe omul care da sa moara pe motiv ca m-a lovit si pe mine un automobilist mai zilele trecute(uitase ca mai exista si oglinzi retrovizoare).faptul ca ne dispretuiti va duce la dezvoltarea urii fata de voi,cand de fapt ar trebui sa fim colegi in trafic si sa ne respectam.

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Silviul.
mesaj Sep 1 2010, 08:32 PM
Mesaj #289

Guests

N-am maşină, n-am motor, sunt pieton RATB-ist şi beau o bere de fiecare dată când aud că un cocalar pe două roţi a dat colţul. Asta cu motocicliştii e cea mai bună exemplificare a teoriei lu Darwin ăla cu selecţia naturală. Cu cât crăpaţi mai mulţi, cu atât fondul genetic rămas e mai evoluat.

Vreţi respect? O sa vă ajut să traversaţi strada când o-ţi fi în cârje.

+Quote Post
Vizitator_Doar eu.
mesaj Sep 2 2010, 08:28 AM
Mesaj #290

Guests

Citeaza (Musafir_Silviul @ Sep 1 2010, 08:32 PM) *
N-am maşină, n-am motor, sunt pieton RATB-ist şi beau o bere de fiecare dată când aud că un cocalar pe două roţi a dat colţul. Asta cu motocicliştii e cea mai bună exemplificare a teoriei lu Darwin ăla cu selecţia naturală. Cu cât crăpaţi mai mulţi, cu atât fondul genetic rămas e mai evoluat.

Dar de unde stii tu ca era sau nu cocalar ? Dau astia la TV ?

+Quote Post
mesaj Sep 2 2010, 08:44 AM
Mesaj #291

Guests

Citeaza (Musafir_Silviul @ Sep 1 2010, 08:32 PM) *

Sa recapitulez postul dumneavoastra:
"N-am maşină, n-am motor, sunt pieton RATB-ist"... wink.gif insa postati parerea pe o sectiune numita "Masini, trafic, motoare si parcari"...
Mi se pare mie, sau dumneavostra aveti treaba si noi va retinem!

E ca si cum m-as apuca eu acum sa dau sfaturi pe topicuri de fizica quantica doar pe baza unor documentare pe care le-am vazut in timpul liber.

Singura dumneavostra grija ar trebui sa fie doar traversarea strazii prin loc PERMIS.

Datul cu parerea cu toate ca n-avem "nici o taina" cu fenomenul pus in discutie aici (si ma refer doar la trafic) e cea mai buna exemplificare de "cocalarism" posibil.

+Quote Post
corect
mesaj Sep 2 2010, 11:06 AM
Mesaj #292

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (un motociclist oarecare @ Sep 2 2010, 08:44 AM) *
Sa recapitulez postul dumneavoastra:
"N-am maşină, n-am motor, sunt pieton RATB-ist"... wink.gif insa postati parerea pe o sectiune numita "Masini, trafic, motoare si parcari"...
Mi se pare mie, sau dumneavostra aveti treaba si noi va retinem!

E ca si cum m-as apuca eu acum sa dau sfaturi pe topicuri de fizica quantica doar pe baza unor documentare pe care le-am vazut in timpul liber.

Singura dumneavostra grija ar trebui sa fie doar traversarea strazii prin loc PERMIS.

Datul cu parerea cu toate ca n-avem "nici o taina" cu fenomenul pus in discutie aici (si ma refer doar la trafic) e cea mai buna exemplificare de "cocalarism" posibil.

Foarte buna remarca. As adauga si pe culoarea verde a semaforului.

+Quote Post
Vizitator_mot33.
mesaj Sep 2 2010, 11:10 AM
Mesaj #293

Guests

Eu sunt un motociclist "inrait", in sensul ca merg foarte mult cu mototcicleta, inclusiv in oras si inclusiv in interes de serviciu. Sunt motociclist de vreo 10 ani si de atunci pot sa spun ca mi-am cristalizat o anumita atitudine si am o anumita experienta.
In primul rand, pentru mine "conflictul" motociclist - automobilist este un mister. In sensul ca, desi se vorbeste des despre asta, eu nu reusesc sa identific nici un conflict intre cele doua categorii de participanti la trafic. Din experienta proprie de ani de zile, pot sa afirm ca - cel putin in cazul meu - si mai ales in ultimii ani, nu pot sa ma plang deloc de comportamentul automobilistilor in trafic vis-a-vis de motociclisti. Nu stiu, oi fi avand eu o casca care impune frica sau respect laugh.gif, dar cel putin fata de mine, majoritatea covarsitoare a automobilistilor au fost si sunt niste domni! Dar am si eu regurile mele, pe care o sa le descriu sumar mai jos, reguli care spun eu nu creaza situatii tensionate sau riscante in trafic intre mine si automobilisti.
In oras eu am trei reguli "sfinte", si altele "obisnuite".
Prima regula sfanta este viteza in oras. Pentru mine e simplu. Circul cu viteza coloanei de masini. In caz ca nu am reperul asta, nu depasesc 80 km/h, dar de obicei 60-70, in fuctie de strada. Uneori accelerez puternic, dar elanul meu se potoleste sublim la maxim 80 km/h. N-are sens sa justific regula asta aici, orice om cat de cat normal la cap (motociclist sau automobilist) stiu de ce.
A doua regula sfanta este "problema vizibilitatii", cum o numesc eu. Eu sunt si automobilism, deci stiu cum e sa fii "de cealalta parte a baricadei" (va rog observati ghilimelele). Treaba e simpla: o motocileta, prin natura dimensiunilor ei, este mai putin vizibila. Adica, mai direct spus, exista riscul ca un automobilist, intr-o anumita situatie in trafic, intr-o anumita perioada de timp scurta in care decide sa faca sau nu o manevra, pur si simplu sa nu ma observe, desi se asigura. Accidentul e gata asigurat, legal el este de vina, dar, ca sa ma exprim mai... poetic, este "vinovatul fara vina". Omul s-a asigurat dar nu m-a vazut. Mai exista un factor psihiologic foarte interesant! In sensul ca un automobilist sa se asigure, sa ma vada, sa stie ca trebuie sa opreasca, dar creierul lui sa nu "compileze" ca trebuie sa se opreasca. Creierul lui "se asteapta" sa vada o masina, iar daca nu vede, primeste "verde". Asta se intample in cateva fractiuni de secunda, suficienti ca sa ridice piciorul de pe ambreiaj, se intampla foarte rar, dar... se intampla! Deci, regula e simpla: chiar daca am prioritate clara, ma asigur intotdeauna, dar intotdeauna, ca automobilistul m-a observat si actioneaza cum trebuie. Exista o multitudine de semne sau modalitati ca sa-mi dai seama de asta, inceapan de la contactul vizual direct, continuant cu studierea (foarte scurta, mai bine spus "scanarea" evolutie vitezei, traiectoriei masinii, etc etc. N-are sens sa continui cu descirerele astea aici, ca as putea scrie o carte numai despre subiectul asta. (poate intr-o zi chiar o s-o scriu). Pe scurt: chiar si cand am prioritate, ma asigur ca automobilistul este constient de prezenta mea si ca imi va acorda prioritate.
A treia regula sfanta in oras, regula pe care poate chiar si unii dintre automobilisti nu o agreeaza, dar care - credeti-ma - e in avantajul reciproc - este circulatia pe benzi. Pe scurt, eu nu mai circul niciodata, dar niciodata intre benzi! Din punctul meu de vedere e o tampenie. Exista dour doua avantaje, ca "eliberez" loc pe banda si ca ajung mai repede fiind mereu primul la semafor, dar - din punctul meu de vedere - creeaza premize periculoase mult prea mari si prea dese ca sa merite! Tin sa precizez un aspect important (si stiu ce vorbesc): legea (in Romania) nu numai ca imi permite sa ocup un loc pe banda de circulatie, dar ma si obliga sa fac asta! Si chiar in tarile unde sunt permise legal deplasarile intre benzi, chiar si acolo legea doar permite, nu si obliga la circulatia intre benzi. In primii ani de motociclism circulam intre benzi. Am renuntat definitiv demult! E prea riscant! Oricand o masina poate evita o gropa de exemplu, dar fara a iesi de pe banda proprie, si te poate lovi foarte usor, fara sa te vada! In fine, pot da mult mai multe motive, n-are sens aici. Foarte multi dintre motociclisti circula intre benzi, daca nu cumva majoritatea. E treaba lor! Eu am dreptul legal sa ocup o bucata de banda, stau de obicei relativ pe mijlocul ei si astfel automobilistii sunt descurajati sa incearca sa treaca razant pe langa mine, creand o situatie riscanta. Si circulatia asta intre benzi e enervanta si iritanta (pe buna dreptate) pentru automobilisti, datorita lispei factorului de predictibilitate. Pur si simplu cand un motociclist tasneste printre masini, creeaza in automobilist o stare de stres! Si e normal sa fie asa.
Privitor la "donatorii de organe". Din pacate, exista si vor exista cat va fi lumea. Un anumit procentaj dintre motociclisti, sunt inconstienti. Si folosesc acest cuvant in sens oarecum psihiatric! Eu, in judetul meu, fac pariu cu oricine, ca in fiecare sezon o sa moara cel putin 3 motociclisti, strict din vina lor! Pacat de ceilalti implicati in accindete, care n-au nici o vina.
Despre zgomot. Faptul ca unii dintre voi aveti de suportat zgomotele motocileteleor turate pe la 1 noaptea la asa-zisele "liniute", adica concursuri de viteza pe distante scurte, dragii mei, asta nu e o problema motociclistica. Nu are de-a face cu motocicletele. Are de-a face cu tulburarea linistii publice si este o problema strict de competenta politiei. Voi nu cu acei motociclisti ar trebui sa aveti o problema, ci cu politia, care nu este in stare sa starpeasca fenomenul. Rectific, nu e vorba ca nu sunt in stare. Ca sunt! Ci ca nu vor! Dragii mei, in fiecare seara cate o amenda de 200 de lei pentru tulburarea linistii publice, si garantat ca se potolesc! E datoria legala a politie sa faca asta! Iar daca nu isi fac datoria, voi, ca cetateni, puteti sa-i trageti la rapsundere. Inclusiv pe cale juridica.
Despre zgomotul motoarelor de motocicleta care doar trec prin zona, aici e treaba mai delicata. Eu personal, daca merg noaptea, in orase o las mai moale cu turatiile. Pana-n 3 - 4000 turatii pe minut, o motocicleta nu "urla", si n-am nevoie de turatie mai mare. N-are sens sa trezesc un cartier intreg numai fiindca ma simt eu mare scula pe bascula ca am un motor de 100 sau 180 CP sub mine. Asta tine de un bun simt elementar..... Chestia este ca o motocicleta, daca vrei neaparat, poate sa faca un zgomot teribil, daca o turezi... si zona rosie la viteziste e undeva pe la 14 000 turatii pe minut... la turatia aia logic ca urla ca dementele. Si nu vorbesc despre cele cu tobe adaptate, ci de cele obisnuite. Aici e mai mult chestie de bun simt elementar. Accentuez, elementar!
Despre incepatori. Da, exista un procentaj mare de incepatori teribilisti. O motocicleta de viteza, in linie dreapta are o stabilitate incredibila! Si coroborat cu puterea motorului si cu acea senzatie pe care nu pot s-o descriu, intr-adevar, te "indeamna" s-o calci! Numai ca aici apare marea problema pentru incepatori: ai senzatia c-o stapanesti, cand de fapt esti penibil de stangaci! In linie dreapta, exagerand, dar foarte putin, pot spune ca o motocicleta practic sta singura pe sosea! La curbe si frane, de acolo incepe experienta si maiestria pilotului. Iar incepatorii.... Cunosc personal cateva cazuri de incepatori, care au murit pe loc in accidente provocate de ei numai fiindca n-au fost in stare sa faca niste manevre absolut elementare! Sau si daca au incercat sa le faca, le-au ratat desavarsit, tocmai din cauza lipsei crase de experienta! Si repet, manevre absolut elemnare si extrem de usoare pentru unul care cat de cat are un pic de experienta!
Solutia mea ar fi simpla. Sa fie ca in Japonia. Acolo, exista mai multe categorii de permis pentru motociclete. Iar daca vrei sa pilotezi o motocicleta sportiva, dai atatea teste complicate pana sa obtii acel carnet ca ti se acreste! Acolo trebuie realmente sa ai experienta prealabila (pe o categorie inferioara, motociclete cu puteri mult mai mici) ca sa obtii carnetul ala pentru vitezane. Si la noi exista legal cerinta ca in primii 2 ani de la obtinerea permisului sa nu conduci motoare mai puternice de vreo 24 CP (pe acolo, nu mai stiu exact numarul), dar cine respecta asta? Si chiar daca respecti asta, poti foarte bine ca in primii 2 ani sa nu pilotezi nimic, si astfel nu ajuta legea asta, ca si dupa 2 ani tot incepator vei fi.
Despre vitezomani. Orice pilot de motocicleta are in el o anumita doza de vitezoman. O vitezana "se cere" sa fie calcata, "se cere" sa fie turata, e mediul ei! Plange dupa turatii si transmite si pilotului starea asta! Daca nu ati "calarit" vreodata asa ceva, nu puteti intelege! Pentru asta sunt proiectate! Strict pentru viteza, nimic altceva! Mai ales "miarele" (cele cu capacitatea cilindrica in jur de 1000 cmc) au un raport putere/greutate atat de colosal, incat realmente iti provoaca un... "orgasm mental", daca imi permiteti sa ma exprim asa. Ganditi-va: un motor de 190 CP la o greutate a motocicletei de 200 kg. Asta la o masina ar insemna sa aiba puterea undeva pe la 1300 CP! (nu 130, ci 13000 CP) (si asta la un pret in jur de 14000 de euro, noua nouata!) Si in mana unuia care chiar stie, poate face minuni! La care o masina nici nu poate visa! DAR pentru asta exista autostrada! Si eventual drumuri virajate putin circulate si - pentru cei cu dare de mana - circuite de viteza. Treaba e simpla: te poti distra grozav cu o motocicleta fara sa iti pui in pericol propria viata si mai ales fara sa pui in pericol vietile altora sau sa-i stresezi pe automobilisti cu "vitejiile" tale! E "o poveste" foarte lunga aici, dar idee e clara: poti sa fii uneori vitezoman fara sa omori pe cineva!
In rest, ce sa zic..... Intr-adevar, un anumit procentaj de motociclisti romani (si nu numai) chiar sunt un pericol public si fonic! Nu cred ca 80%, dar prea multi totusi. Inceptul cu incetul va scadea acest procent... dupa Revolutie vitezanele erau reginele absolute, in ultimii ani motociclistii au inceput sa aprecieze si altceva decar viteza pura (si nebuna deseori). Dar mereu vor exista si "donatori de organe". Organele lor sau ale altora....
P.S. Am folosit termenul de "vitezana" pentru motocicletele din categoria supersport si superbike, motociclete sportive prin definitie. In general, pentru publicul larg, sunt cele mai spectaculoase. Sunt create numai pentru viteza, au o manevrabilitate teribil de buna (pentru cei care stiu si au experineta s-o foloseasca, nu pentru oricine!), dar pentru altceva (gen drumuri lungi eventual cu bagaje, drumuri mai proaste) isi ating limitele foarte repede.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Sep 2 2010, 12:27 PM
Mesaj #294

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Sep 2 2010, 08:44 AM) *
Venind din partea unui motociclist, sfatul ar fi trebuit sa fie "traversarea strazii prin loc PERMIS dar doar dupa ce v-ati asigurat ca nu sunt pericole" biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_moto2000.
mesaj Sep 2 2010, 01:55 PM
Mesaj #295

Guests

Mai curand spre 20%.
Nimeni nu baga in seama o motocicleta care circula regulamentar, fara sa incomodeze pe altii si fara zgomot exagerat, dar cand la 11 seara trece 1 moto cu tevi in loc de tobe turata la 11000rpm... apoi un cartier intreg ia aminte.

E banal sa generalizezi. Daca un motociclist te sicaneaza, "arde-l", dar nu ne bagati pe toti la un loc.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Sep 2 2010, 03:52 PM
Mesaj #296

Guests

Citeaza (Vizitator_BOGDAN. @ Sep 1 2010, 12:01 PM) *
as ruga frumos sa nu mai vorbiti in halul asta despre motociclisti ca nu e frumos.in primul rand nu aveti de ce sa ne doriti moartea pentru simplul motiv ca teribilistii uruie tobele la semafoare.motociclistii nu sunt toti la fel,dar sunt catalogati la fel de unii dintre voi,evident soferi frustrati.ce ar fi sa vad un accident de masina,sa ma opresc la fata locului si sa calc pe cap pe omul care da sa moara pe motiv ca m-a lovit si pe mine un automobilist mai zilele trecute(uitase ca mai exista si oglinzi retrovizoare).faptul ca ne dispretuiti va duce la dezvoltarea urii fata de voi,cand de fapt ar trebui sa fim colegi in trafic si sa ne respectam.

Ai dreptate. Tu NU esti un pericol public si fonic.

Tu esti un pericol pentru limba romana si pentru logica in general. biggrin.gif

Acu, am si eu o mica curiozitate. Mai zilele trecute tea lovit un automobilist cum? Ca sincer, cred ca nu mai aveam aceasta discutie daca te lovea cu oglinda retrovizoare. Deh, conservarii "stie" de ce. wink.gif

+Quote Post
ciob
mesaj Sep 2 2010, 04:14 PM
Mesaj #297

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 16-September 09
Utilizatorul numarul: 12 608

locuiesc in bucuresti pe o strada circulata. In foecare nopate cel putin o data la 10 minute se aude un motor care uruie terbil. de multe ori sunt aceiasi, noapte de noapte, fac ture de vitezA in regim de zgomot. in conditiile in care 99 la sutza din poluatie dorm noapte de ce el esdt epermis acestor 0,3 % sa polueze fonic???? si s aintreprupa somnul celorlalti????

de ce nu se face un motodrom unde toti cei care au insomnii sa isi poata tura al maxim moto si de ce nu se aplica amenzi pt poluarea fonica???

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 2 2010, 04:27 PM
Mesaj #298

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (ciob @ Sep 2 2010, 05:14 PM) *
locuiesc in bucuresti pe o strada circulata. In foecare nopate cel putin o data la 10 minute se aude un motor care uruie terbil. de multe ori sunt aceiasi, noapte de noapte, fac ture de vitezA in regim de zgomot. in conditiile in care 99 la sutza din poluatie dorm noapte de ce el esdt epermis acestor 0,3 % sa polueze fonic???? si s aintreprupa somnul celorlalti????

de ce nu se face un motodrom unde toti cei care au insomnii sa isi poata tura al maxim moto si de ce nu se aplica amenzi pt poluarea fonica???

vorbeste la Primaria de sector sa puna jumpere . Zi ca sunt copii mici care o iau la fuga de bezmetici in strada .

+Quote Post
mesaj Sep 2 2010, 09:55 PM
Mesaj #299

Guests

Citeaza (ciob @ Sep 2 2010, 04:14 PM) *

Esti sigur ca sunt motociclete? Caci s-ar putea sa ai o surpriza: sunt jdemii de "cazane", pardon, BMW-uri (si nu numai) care se dau race pe strazi in Bucuresti. Si pe la mine prin cartier sunt vreo cativa Shumi d'astia... plus vreo cativa "motociclisti"...

Suna la politie ca ei "vegheaza la siguranta si incredere"...

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Sep 3 2010, 06:02 PM
Mesaj #300

Guests

Citeaza (forumulcivic @ May 28 2009, 09:36 AM) *
plus ca majoritatea motociclistilor i-si murdaresc, indoaie ori posteaza nr de inmatriculare adinc sub aripa din spate, vadit ptr a nu putea fi filmati de politie in trafic.
Ptr asta, oriunde in Europa civilizata te lasa fara talon sau carnet.
POLITIA RUTIERA, TREZIREA !!! CA DORMITI PE BANII NOSTRI...
sau macar de i-ati taxa constant la spaga pe smecherii astia pe 2 roti si tot s-ar mai linisti, dar asa fara sa-i arda la buzunar nimeni, normal ca -si fac de cap la greu...

M I L I T ZI A !!!! Asta sunt. Politzie e in UE-le adevarat. Calare pe bicla, pe motor, pe orice, impartiali si cu respect reciproc fatza de comunitet.: Nu opresc aiurea, nu merg cu viteza aiurea si nu dau atat cu girofarul si sirena.

+Quote Post

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 11:19 PM