IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> pro si contra offshore, pro si contra offshore
Vizitator_evazionistul.
mesaj Feb 3 2010, 04:11 PM
Mesaj #1

Guests

Am de 3 ani o firma in domeniul serviciilor IT. In acesti 3 ani am ajuns la o cifra de afaceri de aprox 110 000 euro/an si aproximativ 7 oameni care lucreaza pt mine(contracte colaborare, perfect legal). Insa tot in acesti 3 ani am ajuns la o lehamite fata de statul roman, fata de birocratia din Romania, de tot ce tine de administratia publica: Finante, Registrul Comertului, ITM, etc. Ma gandesc serios sa-mi mut activitatea pe o firma offshore, impozitele ar fi mult mai mici, contabilitatea ar deveni banal de tinut, ar trebui platit un singur impozit, nu as avea nevoie de punct de lucru in Romania pt ca tot ce facem noi este online. Nu as mai sta cu frica-n san ca poate vin burtosii de la Garda la luat spaga, nu as mai pierde multe ore lunar cu hartogarii inutile ramase de pe vremea comunismului.
Am luat destule flegme de la statul roman(pe banii mei) , de ce sa platesc in continuare ca fraierul cand serviciile pe care le primes din partea statului sunt sub orice critica ?

Are cineva experienta in domeniul acesta "offshore" ? Ma gandesc ca locatie la Delaware(SUA) ca da mult mai bine decat ce stiu eu ce Insula de prin Pacific.

Cum vi se pare ideea ?

P.S: Intentionez ca macar 50% din banii economisiti in urma mutarii sa-i donez. Puteti sa considerati asta o fapta de haiducie. In loc sa las Statul Roman sa administreze banii aia de impozite, prefer sa dau mai mult de 50% din ei unor nevoiasi si restul sa-i pastrez. Iau de la Stat(care e cel mai prost administrator) si il dau unor saraci(nu e doar o intentie, deja donez lunar o suma de bani dar sper sa o cresc considerabil)
Go to the top of the page

+Quote Post
stalker
mesaj Feb 3 2010, 04:54 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

Daca te-ai hotarit deja, da drumul la treaba pana nu le vine vreo idee noua burtosilor. Deja multa lume din real business se uita cu interes la aceasta oportunitate. Daca ai sa cauti pe net ai sa gasesti tot felul de variante, iar Insulele Virgine ofera conditii ceva mai bune dupa parerea mea decit Delaware. Succes!

+Quote Post
Vizitator_forfetatul si nu numai.
mesaj Feb 3 2010, 05:08 PM
Mesaj #3

Guests

Eu mi-am inchis firma si am ramas numai pfa, si mie imi surade ideea unui offshore.
Problema e ca in cazul meu time is money si caut o posibilitate care sa nu implice deplasarea mea. Aveti vreo idee?

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 3 2010, 07:00 PM
Mesaj #4

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (evazionistul @ Feb 3 2010, 05:11 PM) *
Am de 3 ani o firma in domeniul serviciilor IT. In acesti 3 ani am ajuns la o cifra de afaceri de aprox 110 000 euro/an si aproximativ 7 oameni care lucreaza pt mine(contracte colaborare, perfect legal). Insa tot in acesti 3 ani am ajuns la o lehamite fata de statul roman, fata de birocratia din Romania, de tot ce tine de administratia publica: Finante, Registrul Comertului, ITM, etc. Ma gandesc serios sa-mi mut activitatea pe o firma offshore, impozitele ar fi mult mai mici, contabilitatea ar deveni banal de tinut, ar trebui platit un singur impozit, nu as avea nevoie de punct de lucru in Romania pt ca tot ce facem noi este online. Nu as mai sta cu frica-n san ca poate vin burtosii de la Garda la luat spaga, nu as mai pierde multe ore lunar cu hartogarii inutile ramase de pe vremea comunismului.
Am luat destule flegme de la statul roman(pe banii mei) , de ce sa platesc in continuare ca fraierul cand serviciile pe care le primes din partea statului sunt sub orice critica ?

Are cineva experienta in domeniul acesta "offshore" ? Ma gandesc ca locatie la Delaware(SUA) ca da mult mai bine decat ce stiu eu ce Insula de prin Pacific.

Cum vi se pare ideea ?

P.S: Intentionez ca macar 50% din banii economisiti in urma mutarii sa-i donez. Puteti sa considerati asta o fapta de haiducie. In loc sa las Statul Roman sa administreze banii aia de impozite, prefer sa dau mai mult de 50% din ei unor nevoiasi si restul sa-i pastrez. Iau de la Stat(care e cel mai prost administrator) si il dau unor saraci(nu e doar o intentie, deja donez lunar o suma de bani dar sper sa o cresc considerabil)

mi se pare mica cifra de afaceri pentru un off-shore

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_evazionistul.
mesaj Feb 4 2010, 07:22 AM
Mesaj #5

Guests

Asa aveam si eu impresia, ca doar firmele mari sunt offshore. Nu e vorba doar de impozite, din calculele mele as face o economie de vreo 300 mil pe an, mai ales ca ne asteptam la o cifra de afaceri dubla anul asta. E tot stresul legat de birocratia din Romania, contabilitatea f stufoasa, diversele controale si bete in roate pe care le pune statul.
Exemplu : Am comandat un soft din SUA pt ca era la juma de pret fata de Romania(1800 RON in loc de 3500), cand am mers sa-l ridic de la posta, m-au trimis la vama. Acolo trebe nush ce cod EORI, pt care iar trebuie urmat un procedeu birocratic...
Cine a avut nevoie sa lucreze cu functionarii romani, stie la ce ma refer, cand ai nevoie de ceva de la stat sti ca urmeaza o corvoada.

Care sunt, in opinia dvs, dezavantajele unui offshore ?

+Quote Post
Vizitator_droid04.
mesaj Feb 4 2010, 08:04 AM
Mesaj #6

Guests

Salut baieti!

Firmele de offshore au si avantaje dar si dezavantaje. In functie de tipul de activitate pe care o aveti pot exista si alte solutii de "optimizare fiscala" - perfect legale desigur. Si ca sa vezi, pot sa si ajut persoanele interesate deoarece am o firma care poate deschide societati atat onshore cat si offshore peste tot in UE si in alte locuri interesante din lume smile.gif
//.

+Quote Post
Vizitator_goldinvestmentsa.
mesaj Jun 18 2010, 12:29 PM
Mesaj #7

Guests

am o firma offshore, daca vrei te pot ajuta cu toate detaliile sau putem opta pentru un regim de colaborare, parteneriat sau comision. //.

+Quote Post
echo
mesaj Jun 18 2010, 05:57 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

offshore ?!..."offhorse" !!!!... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_barladeanu.
mesaj Jul 18 2010, 01:10 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (tsunami @ Feb 3 2010, 07:00 PM) *
mi se pare mica cifra de afaceri pentru un off-shore

sa stii ca asa am crezut si eu.. dar uite ca reusesc oricum sa scot macar 1000e pe luna asa....ideea e ca am apelat la o companie care mi-a infiintat o firma offshore cu costuri mult mai mici decat ce gasisem eu, mai mult am facut toate demersurile online, era jale daca trebuia sa ma duc la ei, firma astora fiind din Bacau. ma costat aproape 700e, si anual mai platesc vreo 150 pe niste taxe..de sediu, licenta...din astea.
merita fiindca mi-am scos banii in prima luna...

+Quote Post
Vizitator_neKKit.
mesaj Jul 18 2010, 01:12 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (barladeanu @ Jul 18 2010, 01:10 PM) *
sa stii ca asa am crezut si eu.. dar uite ca reusesc oricum sa scot macar 1000e pe luna asa....ideea e ca am apelat la o companie care mi-a infiintat o firma offshore cu costuri mult mai mici decat ce gasisem eu, mai mult am facut toate demersurile online, era jale daca trebuia sa ma duc la ei, firma astora fiind din Bacau. ma costat aproape 700e, si anual mai platesc vreo 150 pe niste taxe..de sediu, licenta...din astea.

700 euro ????? unde, si ce inseamna exact ca ai facut online?

+Quote Post
Vizitator_barladeanu.
mesaj Jul 19 2010, 04:29 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (neKKit @ Jul 18 2010, 01:12 PM) *
700 euro ????? unde, si ce inseamna exact ca ai facut online?

adica toate formalitatile le-am facut la agent pe site, am completat niste chestii si am dat doar o copie dupa buletin..nu am fost la ei la birou, actele mi-au venit prin curier traduse legalizate. Evedex se numea agentul. Atunci cand mi-am deschis contul am mai avut nevoie de o apostila pe statut si am mai platit ceva, asa ca ar fi bine sa ceri de la inceput apostile pe toate actele

+Quote Post
Vizitator_gigelu.
mesaj Jul 23 2010, 11:30 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (barladeanu @ Jul 19 2010, 04:29 PM) *
adica toate formalitatile le-am facut la agent pe site, am completat niste chestii si am dat doar o copie dupa buletin..nu am fost la ei la birou, actele mi-au venit prin curier traduse legalizate. Evedex se numea agentul. Atunci cand mi-am deschis contul am mai avut nevoie de o apostila pe statut si am mai platit ceva, asa ca ar fi bine sa ceri de la inceput apostile pe toate actele

Ne poti spune te rog la ce banca ai facut contul? A fost complicat?

+Quote Post
Vizitator_barladeanu.
mesaj Jul 30 2010, 06:11 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (gigelu @ Jul 23 2010, 11:30 AM) *
Ne poti spune te rog la ce banca ai facut contul? A fost complicat?

initial am vrut sa imi deschida ei contul, sa se ocupe de tot, dar mai trebuia sa platesc..si nu putin. asa ca mi-am luat singur actele si am plecat pe la banci..m-au refuzat multe dar pana la urma am reusit la Bank of cyprus, cont atat in romania (ron) cat si direct in Cipru. astia de la Evedex mi-au recomandat fie Bank of Cyprus fie o banca din Belize, am ales unde a fost mai ieftin, rezultatul e tot ala la urma-urmei.

+Quote Post
Vizitator_NEDLECU FLORIN.
mesaj Aug 3 2010, 06:31 AM
Mesaj #14

Guests

Salut
Ideea ta este foarte buna, sati faci osfhore.
Vezi si cipru sau mai multe tarii.
Apropo imi poti dona si mie o suma de bani?
imi poti raspunde la nic201965@yahoo.com.
Sunt intrun mare impas financiar.
te rog sa ma scuzi intrebarea.

+Quote Post
Vizitator_calin.
mesaj Aug 6 2010, 02:47 PM
Mesaj #15

Guests

Salutare tuturor.
Lucrez ca si PFA in IT (la norma de venit) pentru o firma din straintate (UE). De curand s-a dat OUG cu activitatile dependente conform careia imi risc taxe de 50-60% din veniturile reale (16% impozit + contributii sociale angajat/angajator - daca "angajatorul" nu vrea/poate sa isi plateasca partea lui de taxe va trebui sa le platesc eu. Cum "angajatorul" e din alta tara e destul de clar ca le-as plati eu).

Am citit destul de multe articole despre offshore. Se pare ca Cipru ar fi "rentabi" din prisma credibilitatii. Mai exact daca fiscul merge la o firma si vede ca firma respectiva are cheltuiel cu o alta firma din "paradis fiscal" incep sa intre la banuieli. Cipru e stat membru UE si are intelegere cu Romania de neaplicare a dublei impozitari. Are si numar european VAT deci din Cipru pt alte tari europene se poate factura fara TVA (conform normelor europene).
Impozitul e de 10% pe profit si cica se pot deduce multe cheltuieli (desi nu prea vad ce mi-as deduce...).
Cat despre metoda de aducere a banilor in tara tot nu mi-am dat seama cum s-ar putea proceda...Mi s-a spus ca ideal ar fi sa ai cont bancar intr-o tara in care secretul bancar este asigurat (gen Letonia)...
Poate o alta varianta ar fi un offshore intr-o tara aiurea care sa faca niste cheltuieli firmei din Cipru si astfel impozitul se minimizeaza si mai mult...
Daca cineva mai are ceva idei haide-ti sa le punem cap la cap smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Aug 10 2010, 07:33 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza
Impozitul e de 10% pe profit si cica se pot deduce multe cheltuieli (desi nu prea vad ce mi-as deduce...).
Cat despre metoda de aducere a banilor in tara tot nu mi-am dat seama cum s-ar putea proceda...Mi s-a spus ca ideal ar fi sa ai cont bancar intr-o tara in care secretul bancar este asigurat (gen Letonia)...
Poate o alta varianta ar fi un offshore intr-o tara aiurea care sa faca niste cheltuieli firmei din Cipru si astfel impozitul se minimizeaza si mai mult...
Daca cineva mai are ceva idei haide-ti sa le punem cap la cap smile.gif.

Firma din Cipru poate avea actionar o firma offshore dintr-un paradis fiscal. Cand virezi dividendele nu se impoziteaza in Cipru iar tu poti sa beneficiezi de bani din paradis direct printr-un card de debit.
Succes

+Quote Post
Vizitator_ioana_fintescu.
mesaj Oct 26 2010, 01:28 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (barladeanu @ Jul 19 2010, 04:29 PM) *

ca si contabil am recomandat la mai multi clienti firma asta, din cate stiam evedex nu percepea sume suplimentare pentru deschiderea de conturi.. mie una nu mi-au cerut si deja le-am format o clientela fidela. ma rog, ideea e ca dupa ce am studiat cateva luni piata, tot Delaware ramane cea mai buna alegere din punct de vedere a costurilor si eficientei. Ce ne facem insa cu imposibilitatea deducerii Tva?

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 26 2010, 09:48 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

mie chiar îmi place cum discutaţi de-astea pe un forum, ba vă mai şi daţi numele reale!!!
ştiţi ce, ia simplificaţi lucrurile de tot: daţi şi adresa, pinul, mărimea de la pantofi... să ştie clar finanţiştii grevişti pe cine să calce ca să-şi justifice sporurile!!! smile.gif)

Aceasta postare a fost editata de mifty: Oct 26 2010, 09:49 PM

+Quote Post
stefan2008
mesaj Feb 15 2011, 06:08 PM
Mesaj #19

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 16-May 08
Utilizatorul numarul: 165

Citeaza (mifty @ Oct 26 2010, 09:48 PM) *
mie chiar îmi place cum discutaţi de-astea pe un forum, ba vă mai şi daţi numele reale!!!
ştiţi ce, ia simplificaţi lucrurile de tot: daţi şi adresa, pinul, mărimea de la pantofi... să ştie clar finanţiştii grevişti pe cine să calce ca să-şi justifice sporurile!!! smile.gif)

Pai tu ai impresia ca in momentul in care faci un contract intre firma ta din Belize cu o firma romaneasca pentru care prestezi servicii din cosmos (adica teoretic din Belize), numele tau nu va aparea pe contract?
Nu stiu de ce ai impresia ca ar trebui sa vorbim pe ascuns despre asta.
Eh... ca prin asta evitam impozitarea romaneasca, asta-i problema statului roman, nu a noastra. Eu prin impozite/comisioane/taxe investesc intr-un stat si prefer sa investesc in statul care se poarta cel mai frumos cu mine - adica in MINE. Sunt eu de vina ca statul roman imi ia 100% taxe pentru un angajat? Sau 50% taxe pentru un PFA?! Ce ofera in schimb? Ai vazut politist care sa se bage daca ti se fura portofelul in autobuz? Ai vazut spital care sa te trateze doar pentru taxele care le-ai platit la stat? Mai exact, de ce sa mearga banii munciti de mine in buzunare la parlamentari, sau tot felul de corupti?
Mi se pare imoral, ca sa nu spun ilegal sa nu incerci sa tai din veniturile unui intreg sistem mafiot.

A detine o firma straina este perfect legal. Te deranjeaza ca statul unde am eu firma nu ma impoziteaza? Problema ta. Te deranjeaza ca o firma romaneasca prefera sa plateasca numai 75% pentru un serviciu prestat de o firma straina, in loc sa plateasca 100% pentru serviciile unei firme romanesti? Asta e economia de piata, libera si capitalista. Daca nu-ti place, muta-te intr-o tara comunista, unde statul iti spune cu cine poti face contract si cu cine nu.

+Quote Post
reformist
mesaj Feb 17 2011, 02:18 PM
Mesaj #20

Membru
**

Postari: 30
Inscris: 11-February 11
Utilizatorul numarul: 25 871

Citeaza (evazionistul @ Feb 3 2010, 04:11 PM) *

Cum vi se pare ideea ?

Cipru e cel mai sigur , contacteaza un avocat specializat pe offshore , daca doresti iti recomandam , dar poti gasi lesne cauta pe google ! Succes !

+Quote Post
Vizitator_kRIStian.
mesaj Jul 17 2011, 05:34 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (ioana_fintescu @ Oct 26 2010, 01:28 PM) *
ca si contabil am recomandat la mai multi clienti firma asta, din cate stiam evedex nu percepea sume suplimentare pentru deschiderea de conturi.. mie una nu mi-au cerut si deja le-am format o clientela fidela. ma rog, ideea e ca dupa ce am studiat cateva luni piata, tot Delaware ramane cea mai buna alegere din punct de vedere a costurilor si eficientei. Ce ne facem insa cu imposibilitatea deducerii Tva?

vad ca lucrezi in domeniul contabilitatii, poate ma poti ajuta...tot prin evedex mi-am facut o firma, de fapt am cumparat de la ei una ready-made, si am urmatoarea problema: am incheiat un contract intre firma respectiva (tot llc din Delaware) si un srl (tot al meu), cei de la evedex m-au sfatuit ferm sa obtin si un certificat de good standing pe care sa il atasez in contabilitatea firmei alaturi de contract si facturile emise de catre llc, si in felul asta sa fiu sigur ca voi beneficia de prevederile tratatului privind prevenirea dublei impuneri intre SUA si Romania (la un eventual control de la fisc la srl-ul romanesc). este neaparat necesar? tu cum ai procedat? intreb fiindca costa si asta niste bani.. angry.gif

+Quote Post
Vizitator_ioana_fintescu.
mesaj Aug 6 2011, 09:52 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (kRIStian @ Jul 17 2011, 05:34 AM) *
vad ca lucrezi in domeniul contabilitatii, poate ma poti ajuta...tot prin evedex mi-am facut o firma, de fapt am cumparat de la ei una ready-made, si am urmatoarea problema: am incheiat un contract intre firma respectiva (tot llc din Delaware) si un srl (tot al meu), cei de la evedex m-au sfatuit ferm sa obtin si un certificat de good standing pe care sa il atasez in contabilitatea firmei alaturi de contract si facturile emise de catre llc, si in felul asta sa fiu sigur ca voi beneficia de prevederile tratatului privind prevenirea dublei impuneri intre SUA si Romania (la un eventual control de la fisc la srl-ul romanesc). este neaparat necesar? tu cum ai procedat? intreb fiindca costa si asta niste bani.. angry.gif

da, ai nevoie de un document apostilat care sa confirme existenta si functionarea legala a firmei, inregistrarea ei, altfel la primul control...poti avea surprize.
nu te zgarci la tarate, poti merge si asa dar o faci pe riscul tau.
unde ai conturile? le-ai facut singur sau prin evedex?

+Quote Post
Vizitator_kRIStian.
mesaj Aug 20 2011, 07:29 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (ioana_fintescu @ Aug 6 2011, 09:52 AM) *
da, ai nevoie de un document apostilat care sa confirme existenta si functionarea legala a firmei, inregistrarea ei, altfel la primul control...poti avea surprize.
nu te zgarci la tarate, poti merge si asa dar o faci pe riscul tau.
unde ai conturile? le-ai facut singur sau prin evedex?

un cont mi-au facut la o banca din afara, si inca unul mi l-am facut singur aici in Romania

+Quote Post
Vizitator_Luca.
mesaj Feb 14 2012, 03:58 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (evazionistul @ Feb 3 2010, 04:11 PM) *

Cum vi se pare ideea ?

+Quote Post
Vizitator_Luca.
mesaj Feb 14 2012, 04:02 PM
Mesaj #25

Guests

Cei interesati de acest subiect se pot adresa direct unui specialist. Consultatia gratuita. Confidentialitate maxima.

http://romanianlawyer.ro

+Quote Post
Vizitator_Masaro.
mesaj Mar 2 2012, 08:48 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (kRIStian @ Jul 17 2011, 05:34 AM) *

buna, am si eu o intrebare pt ca vad ca sunt mai multe persoane care au apelat la firma asta pentru consultanta, cat de sigur e sa lasi o alta persoana sau firma sa iti deschida conturile bancare? cum te-ai asigurat tu ca cei care iti deschid contul nu vor avea acces la el? astazi am facut pe siteul lor comanda pt infiintarea unui llc dar sunt in dubii daca sa imi deschid singur contul sau sa ii las pe ei...

+Quote Post
Vizitator_anonnete54.
mesaj May 4 2012, 11:00 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Masaro @ Mar 2 2012, 08:48 AM) *
buna, am si eu o intrebare pt ca vad ca sunt mai multe persoane care au apelat la firma asta pentru consultanta, cat de sigur e sa lasi o alta persoana sau firma sa iti deschida conturile bancare? cum te-ai asigurat tu ca cei care iti deschid contul nu vor avea acces la el? astazi am facut pe siteul lor comanda pt infiintarea unui llc dar sunt in dubii daca sa imi deschid singur contul sau sa ii las pe ei...

pai doar tu ar trebui sa ai drept de semnatura si acces pe contul ala...nu e mai simplu si mai sigur ca dupa ce ai firma sa iti deschizi singur cont?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj May 28 2012, 11:04 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (barladeanu @ Jul 18 2010, 01:10 PM) *

poti te rog sa imi spui si mie unde ai deschis offshorul atat de ieftin ms anticipat mail vj.pappalino@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_sergio a.
mesaj Jun 26 2012, 09:25 PM
Mesaj #29

Guests

va recomand loyal bank ... pt cont si deschideti contul singur .. e mai sigur si mai eficient ...
nu as avea incredere intr-o firma romaneasca ... serviciile functioneaza in romania asta e clar.
firma va recomand in HK .. China este top in exporturi astazi si ei accepta orice.
bancile din belize sunt cele mai sigure astazi si cea mai OK este choice bank ltd .

Pt Romania o firma offshore este buna daca esti in o functie de conducere in primul rand smile.gif pt ca asa poti lua spaga fara sa fii prins.

+Quote Post
Vizitator_barladeanu.
mesaj Jul 10 2012, 10:10 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Vizitator_bogdan. @ May 28 2012, 11:04 PM) *
poti te rog sa imi spui si mie unde ai deschis offshorul atat de ieftin ms anticipat mail vj.pappalino@yahoo.com

Evedex..da un search pe google

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2017 - 12:44 AM