IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Schimbarea sistemului politic, Dezbatere asupra unui nou sistem politic
schimbarea sistemului politic
Credeti ca trebuie schimbat actualul sistem politic?
DA [ 6 ] ** [85.71%]
NU [ 1 ] ** [14.29%]
Nu ma intereseaza [ 0 ] ** [0.00%]
Total voturi: 7
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_limbaje de comunicare.
mesaj Oct 28 2014, 06:53 PM
Mesaj #301

Guests

Citeaza (translativus @ Oct 28 2014, 05:19 PM) *
Portofelul....

Sa fim bine intelesi. Eu nu sunt milionar, nu am facut/nu fac parte din niciun partid si nici nu am visari de mare conducator.
Sunt unul dintre milioanele de truditori jefuiti si satui de atata escrocherie obraznica si incerc sa gasesc o solutie pentru a iesi din aceasta mocirla.
Cine gandeste ca mine, este binevenit sa puna umarul la acest efort iar "creierele de plastic" nu ma intereseaza si nu voi permite ca acestea sa imi decida soarta.

mellow.gif ... dar nici pe ei, cei multi, nu-i intereseaza...aici e problema.

Tot ce am vrut sa subliniez este ca nu vad ce le poate starni atentia si interesul unora (ff multzi) care nu inteleg si nici nu vor sa auda de analize de sistem. Mentalul celor multi, atat asistati, cat si angajati si angajatori, este unul simplu, subjugat de o rutina deloc complicata, si fara efort intelectual prea mare.

Oricat de simplu ar fi conceptul, te lovesti de un zid. Singurul interes al zilei si vietii este pentru ei tandemul motivational format de bani/stimulente si consum, si daca nu vorbesti pe limba lor, daca nu le dai exact atat cat pot sa inteleaga, nici nu existi pentru ei.

De aceea m-am referit la miliardari si crearea locurilor de munca palpabile, intr-un microsistem privat inovativ, pentru ca multimea nu intelege ca de fapt sistemul imbunatatit este cel care creeaza parghiile necesare unei economii sanatoase cu buget la vedere, crestere economica si locuri de munca, etc. Multimea reactioneaza doar empatic, la ''farmecele'' liderilor si a puterii, nu isi folosesc prea mult ratiunea.

Referendumul este greu de initiat in aceste conditii, pentru a sprijini un concept, "abstract'' pentru cei multi.

Cred ca singura problema pe care o aveti acum este comunicarea, si anume lipsa unui limbaj comun si inteligibil pentru rumegatoare... Cum poti face un pork sa tina curatenie in sufragerie ??? Sa inteleaga un concept ???
Nu intelegeti ca traiti intr-o gradina zoologica unde doar adapostul si stomacul conteaza ?

Si iar ne intoarcem la Putere, reprezentata de partide, politicieni, parlamentari...care nu au nici un interes sa promoveze contractul in detrimentul traficului de influenta generator de...bani.

Din pacate trebuie sa aveti un alt inceput, sa va concentrati pe putere, nu pe intelegere rationala, ci pe una empatica :
Doar avand putere politica sau bani foarte multi sau sprijin electoral al unei coalitii (reprezentata de lideri...), deveniti interesant si puteti impune apoi o schimbare de sistem, altfel ramaneti doar un bun teoretician, dar neinteresant pentru majoritatea turmei.

Aveti o audienta extrem de limitata, mult sub masa critica necesara schimbarii ( prin referendum, alegeri libere, initiative private la nivel national, sindical, etc ).
Fara puterea unui lider national...fara vedetism, fara spectacol, fara agresivitate... nu veti avea priza la publicul larg = masa critica.
Matematica nu iarta.

Puterea este cel mai bun mijloc de comunicare pentru mase...apoi poti sa enuntzi aproape orice, pentru ca puterea politica a liderului sau a banului, hipnotizeaza caracterele primitive.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 28 2014, 08:41 PM
Mesaj #302

Guests

Citeaza (limbaje de comunicare @ Oct 28 2014, 06:53 PM) *
mellow.gif ... dar nici pe ei, cei multi, nu-i intereseaza...aici e problema.

Tot ce am vrut sa subliniez este ca nu vad ce le poate starni atentia si interesul unora (ff multzi) care nu inteleg si nici nu vor sa auda de analize de sistem. Mentalul celor multi, atat asistati, cat si angajati si angajatori, este unul simplu, subjugat de o rutina deloc complicata, si fara efort intelectual prea mare.

Argumentele dvs sunt corecte......

....dar "turma" nu este si nici nu trebuie sa fie aici si acum pentru ca mai intai, noi cei constienti, trebuie sa elaboram teoria sistemului si noua constitutie, ca apoi sa il putem prezenta celor destui care nu mai suporta
actualul sistem politic.

De aceea, cred ca un numar redus dintre cei care considera buna ideea de administrare a statului prin contract, suntem de ajuns pentru indeplinirea celor doua obiective.

Dvs v-ati inhama pro bono la o asemenea corvoada ?

Nu stiu daca ati lecturat ideea mea despre administrarea statului prin contract, expusa la pag. 1.
In acest sistem politic, liderul care "hipnotizeaza caracterele primitive" este inlocuit de managerul competent si responsabil, a carui remuneratie mai mult decat generoasa (un milion de euro pe luna), este indisolubil conditionata de realizarea programului propus in campania electorala.

Apoi, un fapt hotarator in succesul noului sistem politic este noua lege a cetateniei, care nu se mai acorda automat prin nastere ci doar la cerere expresa, dupa implinirea varstei de majorat, in urma absolvirii examenului despre cunoasterea constitutiei si depunerea juramantului fata de tara.

Sa fiti sigur ca acele "caractere primitive" inghesuite la pomana, nu vor da buzna sa isi ia cetatenia iar prin Constitutie, DOAR CETATENII AU DREPTUL DE A ALEGE SI DE A FI ALESI.
Astfel, societatea se va curata de influenta nefasta a analfabetilor prin excludere din viata politica sau prin auto-alfabetizarea absolut necesara obtinerii cetateniei.
Prin aceasta lege se va face si primul pas spre Meritocratie.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 29 2014, 07:20 AM
Mesaj #303

Guests

Am toata admiratia pentru un cetatean care se implica in cresterea conditiei umane a concetatenilor sai, fara a avea nici o pretentie materiala. Este in spiritul umanismului, si eu fac parte din cei circa 10 procente de umanisti ai acestei tari.
Totusi, as remarca, fara a critica neaparat, dar ferm, ca schimbarea trebuie facuta treptat, masele trebuie sprijinite, au drepturi, chiar daca sunt mai putin rationale in proportie de 80 % si violente in proportie de 10 %, adica cei care gandesc - sau sustin asta - trebuie sa fie intelepti, sa nu ia decizii care sa le afecteze si sa si le ridice in cap.

Din acest punct de vedere, lasarea fara cetatenie a unei parti din populatie, prin discriminare negativa, mi se pare absurd, pentru ca oricand regulile se pot schimba si cetatenia poate fi pierduta de alte categorii - de exemplu de minoritatea ganditoare. Este nevoie de o altfel de abordare, constructiva si nu distructiva, o abordare in care cetateanul care nu gandeste sa munceasca si sa-si gaseasca fericirea in munca, fericirea materialista pe care si-o doreste el cu atata ardoare, iar cetateanul care gandeste sa gandeasca si pentru acesta, fiind rasplatit cu fericirea implinirii dorintei sale de realizare intelectuala.

Asta pe scurt. Dezvoltarea pe forum e ineficienta, cine citeste aici romane ?

Daca doriti idei, va voi da link-uri catre ce am mai scis prin alte parti, catre multe pagini de analiza si teorie. Dar nu de idei cred ca duceti lipsa aici, ci de organizare. Deficitara, din moment ce, de regula, cei care se preocupa de soarta altora nu se preocupa si de putere si in general nu sunt interesati nici de avere. Ca si oamenii de stiinta, ii intereseaza doar punerea in opera a realizarilor, descoperirilor, cercetarilor facute si atat.

De aceea, solutia finala va fi una din mediul afacerilor. Un cetatean cu bani, fie el un realizat din stiinta sau sport care a avut noroc in viata, fie un castigator al Nobelului, fie chiar un bancher oarecare, eventual din exteriorul tarii, sa fie dispus sa investeasca in reforma exact ca in dezvoltarea unei ramuri economice, investind in cei care gandesc si exploatandu-le dorinta de a-si vedea operele puse in practica. El poate face asta fie in interes materialist, pentru a castiga de pe urma investitiei bani frumosi, fie in interes umanist, pentru a-si castiga nemurirea. Finantati pentru a supravietuim decent intr-o lume materialista, unde nevoia de bani este echivalenta nevoii de aer sau apa, acei indivizi dotati si dispusi a-si bate capul pentru binele si fericirea umanitatii se vor putea coagula, sub patronajul finantatorului, intr-o echipa gata de actiune, cu publicitate, propaganda, media proprie etc - ca orice partid, dar fara ilegalitati, coruptie, trafic de influenta etc.

Mai discutam.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 29 2014, 08:26 AM
Mesaj #304

Guests

Citeaza (fgh @ Oct 29 2014, 07:20 AM) *
Totusi, as remarca, fara a critica neaparat, dar ferm, ca schimbarea trebuie facuta treptat, masele trebuie sprijinite, au drepturi, chiar daca sunt mai putin rationale in proportie de 80 % si violente in proportie de 10 %, adica cei care gandesc - sau sustin asta - trebuie sa fie intelepti, sa nu ia decizii care sa le afecteze si sa si le ridice in cap.

Sunt absolut de acord cu dvs in privinta faptului ca schimbarea trebuie facuta treptat si am spus asta in postarile mele anterioare.
Noul sistem politic, trebuie sa fie implementat prin convingere si nu cu forta pentru ca "dragostea cu sila se numeste viol".

In ceea ce priveste cetatenia, nimeni nu este impiedicat sa si-o dobandeasca ci dimpotriva, textul noii constitutii va putea fi gasit la orice chiosc, gratuit, si va fi predat in scoli.
Scopul obtinerii cetateniei, doar la cerere si in urma examenului si juramantului, este de a constientiza cetateanul fata de obligatiile si drepturile pe care le presupune aceasta calitate.
Mai mult, impiedica abuzul care se comite acum asupra noului nascut, care odata ajuns la maturitate, constata ca are o cetatenie pe care el nu si-o doreste.
Astfel societatea va avea doua categorii de oameni:
1. Cetatenii, care vor avea obligatiile si drepturile civile si politice,
2. Locuitorii, care vor avea obligatiile si drepturile civile.

Ce relevanta are votul unuia care nu stie nici macar ca tara in care traieste este Romania ? Este dreptul lui sa fie prost dar asta nu il indreptateste ca prin votul lui sa aduca la putere pe escrocul care "il omeneste" cu un mic gratis.
Ceea ce se intampla acum in Romania si in "crizata" UE, este tocmai efectul acestei stari de fapt.

Fericirea materialista sau intelectuala se poate realiza doar intr-un sistem democratic rational autentic, in care, fiecare este liber sa isi aleaga drumul in viata, fara a fi impiedicat de votul habarnistilor.

Cetateanul cu bani, la care va referiti, este liber sa sponsorizeze un sistem politic in care drepturile tuturor sunt garantate pentru ca aici intra si drepturile lui.
Daca este constient de acest fapt si este un tip competent, poate foarte usor sa vina in fata alegatorilor cu propriul sau plan de dezvoltare a tarii si daca planul sau coincide cu dorintele alegatorilor, va fi ales Sef al Administratiei si astfel isi poate pune programul in aplicare.

In sistemul de Administrare a Statului prin Contract (ASC), partidele politice se vor transforma in societati comerciale care vor avea in statut, toate domeniile din CAEN si odata ajunse la putere, isi vor executa planul promis in campania electorala (devenit contract), cu propriile mijloace iar daca acestea nu sunt de ajuns, pot recurge la aliante cu alte partide.
Pe cetatean, nu il intereseaza cine lucreaza si cine ia banii ceruti in campania electorala pentru realizarea programului ci doar ca promisiunile facute, sa fie indeplinite intocmai, la timpul si in parametrii promisi.

Nu sunt de acord cu dvs, in ceea ce priveste puterea internetului in propagarea ideilor, ba dimpotriva. Tineretul, adica aceia carora li se adreseaza aceasta alternativa de sistem politic, este foarte prezenta si active pe acest sector.
Va astept.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 29 2014, 07:27 PM
Mesaj #305

Guests

Ideile mi se par logice. Eu ma gandisem la partide cu rol filozofic, de consiliere, si fara atributii sau rol in stat, exact asa cum e acum biserica - oficial vorbind, si nu real - cu care de altfel si seamana foarte bine atat la conceptii, cat si la actiune. Iar actiunea sa fie lasata in seama managerilor profesionisti, "laici" din punct de vedere filozofic, care sa aleaga, de capul lor, orice linie sau combinatie de linii directoare considera ei necesar a alege pentru bunul mers al activitatii.
Dar cu contract, fireste. Aici ne potrivim.
In principiu, mai multe minti cat de cat mai luminate pot, prin dezbatere publica, gasi solutiile corecte, logice, rationale, aplicabile ... Dar cine le implementeaza oare ?

+Quote Post
Vizitator_punctul pe ''i''.
mesaj Oct 29 2014, 07:59 PM
Mesaj #306

Guests

Citeaza (fgh @ Oct 29 2014, 07:27 PM) *
... Dar cine le implementeaza oare ?

... rolleyes.gif laugh.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 29 2014, 09:50 PM
Mesaj #307

Guests

Citeaza (fgh @ Oct 29 2014, 07:27 PM) *
Ideile mi se par logice. Eu ma gandisem la partide cu rol filozofic, de consiliere,

Implicarea directa a partidelor in executarea programului promis, este esentiala si benefica atat pentru popor cat si pentru partide pentru ca, pe de o parte, poporul va afla in mod direct daca partidul al carui program a fost ales, este in stare sa il si realizeze iar pe de cealalta parte, prin realizarea programului doar de catre firmele partidului respectiv, acesta isi va obtine fondurile necesare pentru proprii membri.

In fapt, din aceste fonduri vor trai iar acest fapt va produce o autoreformare rapida a partidelor care vor cauta sa isi coopteze cei mai capabili economisti, constructori, ingineri, juristi....etc, adica vor instaura Meritocratia la nivel intern de partid, altfel nu vor supravietui.

Exact asa se va intampla in intreaga societate pentru ca doar autoperfectionarea profesionala (in orice domeniu), va garanta castigurile materiale si de imagine ale fiecarui individ.

Dupa desavarsirea teoriei ASC si a noii constitutii, se va trece la popularizarea ei prin toate mijloacele disponibile iar implementarea se va putea face in timp, folosind actualul sistem politic, prin participarea la alegerile parlamentare a unora dintre promotorii ASC si odata alesi, acestia vor putea evidentia diferentele enorme dintre minciuna parlamentarista si beneficiile ASC, direct de la tribuna parlamentului.
Restul va depinde de vointa poporului si este doar o chestiune de timp pana cand acesta, satul de ticalosia actualului sistem, va vedea in ASC alternativa de care are nevoie.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 30 2014, 05:44 AM
Mesaj #308

Guests

Partidele sunt echivalentul modern al cultelor religioase, toate avand acelasi scop materialist - imbogatirea - si totalitarist - stapanirea celorlalti - si practica a dovedit ca doar acele state care s-au distantat de religie in managementul resurselor au progresat definitoriu, cele mai sarace fiind cele in care clericii au drept de decizie. De aceea, eliminarea partidelor din joc o consider esentiala, rolul lor ramanand doar unul ideologic, de filozofie a vietii publice.

Managementul trebuie dat pe mana managerilor profesionisti, lasand amatorilor filo placerea de a vorbi fara limite.
Problema insa nu e asta, ci, dupa ce se evidentiaza o solutie perfecta, cine si cum o implementeaza, din moment ce acum societatea este condusa, in mod totalitar - vezi sistemul ierarhic piramidal - de cei care trebuiesc a fi schimbati. De aceea presupuneam eu, deunazi, ca ometoda de implementare independenta de vointa lor ar fi o investitie, prin care sa se creeze un echivalent al unui partid, dar cu alte scopuri decat averea si puterea - respectiv binele comun.

Idei in acest sens, al punerii in practica a teoriei, in aplicarea reformei, mai are cineva ?

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 30 2014, 07:52 AM
Mesaj #309

Guests

Citeaza (fgh @ Oct 30 2014, 05:44 AM) *
Partidele sunt echivalentul modern al cultelor religioase, toate avand acelasi scop materialist - imbogatirea - si totalitarist - stapanirea celorlalti - si practica a dovedit ca doar acele state care s-au distantat de religie in managementul resurselor au progresat definitoriu, cele mai sarace fiind cele in care clericii au drept de decizie. De aceea, eliminarea partidelor din joc o consider esentiala, rolul lor ramanand doar unul ideologic, de filozofie a vietii publice.

Managementul trebuie dat pe mana managerilor profesionisti, lasand amatorilor filo placerea de a vorbi fara limite.
Problema insa nu e asta, ci, dupa ce se evidentiaza o solutie perfecta, cine si cum o implementeaza, din moment ce acum societatea este condusa, in mod totalitar - vezi sistemul ierarhic piramidal - de cei care trebuiesc a fi schimbati. De aceea presupuneam eu, deunazi, ca ometoda de implementare independenta de vointa lor ar fi o investitie, prin care sa se creeze un echivalent al unui partid, dar cu alte scopuri decat averea si puterea - respectiv binele comun.

Idei in acest sens, al punerii in practica a teoriei, in aplicarea reformei, mai are cineva ?

Nu sunt de acord cu dvs.

Ce trebuie sa intelegem, este ca nu vrem ca sa schimbam lumea ci sa ne folosim de dorintele firesti ale celor puternici, pentru a ne atinge scopul.
Scopul ASC este o democratie autentica in care poporul este chemat sa aleaga dintre mai multe proiecte (nu oameni) de dezvoltare generale si/sau locale si conditionarea platii "lucrarilor", catre cei care au propus programul, de infaptuirea acestora in timpul si parametrii conveniti.
In doua vorbe si pe intelesul tuturor, se aplica dictonul marilor succese comerciale - clientul nostru (poporul), stapanul nostru (partidele politice).

Ideea de baza a ASC, este tocmai folosirea dorintei firesti de imbogatire si de putere a oamenilor. Este ca la judo. Te folosesti de forta adversarului pentru a-l supune.

In "democratia parlamentara", pentru ca are la baza minciuna electorala nepedepsita, dorinta fireasca de imbogatire se satisface prin furt, inselatorie, delapidare.....etc iar bogatia ajunge in mainile hotilor si ale escrocilor.
In ASC, aceiasi dorinta de imbogatire se satisface prin munca asidua a celor implicati in realizarea programului promis in campania electorala fara de care, beneficiile cerute si acceptate de catre popor nu vor fi posibile iar in cazul succesului, bogatia va reveni, asa cum este normal, competentilor profesional si organizatoric.
Acesta este modul prin care mincinosii, incompetentii si escrocii vor fi automat eliminati din partide iar in locul lor vor fi promovati doar cei capabili, adica acei manageri profesionisti iar aceasta se numeste Meritocratie.

Aplicand aceste principii, se va ajunge la acel "bine comun", in care "alesii" isi vor face averile prin munca cinstita iar poporul va beneficia de legislatie, justitie, infrastructura, invatamant....etc la calitatea pe care el a cerut-o si pe bani foarte putini.

Pentru implementarea ASC, asa cum am mai spus, va trebui folosit actualul sistem politic iar coagularea tuturor celor care considera ASC drept o alternativa viabila fata de minciuna parlamentarista, trebuie sa se faca prin infiintarea unui nou partid.
Aici va trebui facuta investitia materiala a acelor cetateni de care vorbeati pentru ca, nu-i asa, banul pune lumea in miscare.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 30 2014, 03:35 PM
Mesaj #310

Guests

Aici nu sunt eu de acord cu Dumneavoastra, pentru ca doar acela care nu isi doreste puterea si averea se vor folosi de cele doua atribute materialiste strict pentru a le dirija catre ceilalti.

Orice structura totalitara si orice individ cu apucaturi asemeni stramosilor sai ancestrali se va stradui sa castige cat mai mult investind cat mai putin, in conformitate cu a doua lege a naturii. Si deci va minti, insela, sustrage, profita si asa mai departe, asociindu-se cu cei care ar trebui sa verifice loialitatea lor fata de cetateni, respectiv manipuland cu ajutorul serviciilor secrete, care vor fi nevoite sa ii stea la dispozitie, ca parte din sistemul de management national.

Din punctul meu de vedere, orice incercare de a oferi puterea si avutia nationala unor indivizi care asta isi doresc cel mai mult va fi o catastrofa, chiar daca nu in prima parte a asocierii, sau, ma rog, a contractului, cand se fac jocurile pentru adormirea vigilentei.

E un punct de vedere bazat pe o experienta umana disponibila in istoria tuturor epocilor, inclusiv moderne.

Sau aplicam cumva caragialescul "Sa se schimbe, dar sa ramana la fel" ?

+Quote Post
Vizitator_semiotica bor.
mesaj Oct 30 2014, 05:21 PM
Mesaj #311

Guests

Citeaza (translativus @ Oct 30 2014, 07:52 AM) *
Nu sunt de acord cu dvs.

Pentru implementarea ASC, asa cum am mai spus, va trebui folosit actualul sistem politic iar coagularea tuturor celor care considera ASC drept o alternativa viabila fata de minciuna parlamentarista, trebuie sa se faca prin infiintarea unui nou partid.
Aici va trebui facuta investitia materiala a acelor cetateni de care vorbeati pentru ca, nu-i asa, banul pune lumea in miscare.

deci caci decat asta am zis si eu ca si cum...semiotic vorbind, in dialect dambovitean de aval

''banii vorbeste'' ... $$$ "truuust in meee" $$$ ...

adica banu' si partidu' care inseamna PUTERE la max, face turma sa puna botu' la vrajeala - nimic nou...
cine implementeaza totusi cel mai bine o vrajeala nationala, partiduletzu sau bor ? - aicishea e intrebarea...

noul ezperiment al lui Masonache tomnai asta e : implementare de vrajeala pe calea binecuvantarii ...BANULUI de la partiduletz - care cu onoare ise da o noua viatza si un nou miros prin donatzii fara numar.

dar mai ceva decat Puterea banului si a politikiei e santaju' superstitiei institutionalizate biggrin.gif

deci dragii mei forumisti inovatori de sistem de care mi-e sincer drag, va dau o veste super - nashpa :
too late ... sad.gif

orice restartare sau modelare de sistem, va trece de acum prin programul antivirus al bor ! laugh.gif

hugh ! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_vrednic este.
mesaj Oct 30 2014, 06:05 PM
Mesaj #312

Guests

Citeaza (semiotica bor @ Oct 30 2014, 05:21 PM) *
''banii vorbeste'' ... $$$ "truuust in meee" $$$ ...

noul ezperiment al lui Masonache tomnai asta e : implementare de vrajeala pe calea binecuvantarii ...BANULUI de la partiduletz - caruia cu onoare i se da o noua viatza si un nou miros prin donatzii fara numar.

orice restartare sau modelare de sistem, va trece de acum prin programul antivirus al bor ! laugh.gif

dar din dar si iar in dar rolleyes.gif

http://www.stirihot.ro/secventa-din-las-fi...facebook/513099

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 30 2014, 06:12 PM
Mesaj #313

Guests

Citeaza (fgh @ Oct 30 2014, 03:35 PM) *
Aici nu sunt eu de acord cu Dumneavoastra, pentru ca doar acela care nu isi doreste puterea si averea se vor folosi de cele doua atribute materialiste strict pentru a le dirija catre ceilalti.

Nu cred ca ati inteles mecanismul.

Sa ma explic :

In primul rand, am fi ipocriti daca nu am recunoaste faptul ca totii ne dorim o situatie materiala mai buna si trebuie sa recunoastem ca aceasta dorinta este insasi motorul evolutiei umane.
Problema este ca unii dintre noi, adica majoritatea, intelegem sa ne asiguram aceasta prosperitate prin munca cinstita, respectand regulile societatii dar altii, o minoritate, incearca sa isi asigure prosperitatea incalcand acele reguli.

Plecand de la acest adevar elementar si conjugandu-l cu scopul urmarit, adica democratia autentica, am ajuns la concluzia ca sistemul de Administrare a Statului prin Contract (ASC), este singura modalitate de impacare a celor doua elemente.

Va exemplific:

Ca sa poate elabora un program de guvernare cu care sa se prezinte in alegeri, partidele vor trebui sa cunoasca ce isi doreste poporul.
Sa zicem ca in majoritatea sa, poporul isi doreste o autostrada de 100 de Km intre A si B. Cunoscand aceasta, toate partidele isi vor face, pe cheltuiala lor, proiectele tehnice, termenele de realizare si costurile reale pentru acea autostrada dupa care, in campania electorala, vor veni fiecare si isi vor prezenta proiectul, termenul de finalizare defalcat pe ani si pretul de cost in care se include si profitul.
Evident, va fi o competitie pentru castigarea alegerilor iar aceasta se va materializa prin oferte cat mai generoase la preturi cat mai mici, ceea ce va fi spre beneficiul poporului.

Dupa alegeri, castigatorul va incepe imediat constructia autostrazii pentru a se incadra in timpul promis iar cheltuielile le va suporta din banii lui.
Daca la sfarsitul primului an si-a indeplinit norma, isi va putea insusi banii din taxa pentru autostrada dar daca norma nu este indeplinita, nu isi va primi acei bani si va ramane in paguba pe anul acela.

In ASC, nu exista asazisa opozitie iar partidele care nu au castigat alegerile se vor transforma in cel mai vigilent controlor si vor cauta cea mai mica neindeplinire a programului celor de la putere, pentru ca aceia sa nu isi poata lua banii la sfarsit de an.
In plus, acest sistem politic este justitiabil deci, absolut oricine, persoana fizica sau juritica, poate actiona in judecata puterea, daca a constatat ca aceasta nu si-a indeplinit programul.
In plus fata de acestea, poporul poate decide oricand, prin referendum, incetarea contractului, chiar si fara motiv.
In acest caz, daca puterea si-a indeplinit norma pana in momentul demiterii, poporul va trebui sa ii plateasca contractul in totalitate iar daca nu, evident ca nu va plati nimic.

De aceea spun ca partidele isi vor inlatura mincinosii, escrocii si incompetentii pentru ca astfel de oameni vor aduce nerespectarea normelor si implicit paguba financiara.
Asa ca temerea dvs este nejustificata pentru ca poporul nu plateste inainte, ca la fete ci dupa realizarea proiectului si numai daca acesta intruneste toate promisiunile din contract.

Avutia nationala de care pomeniti, in sistemul ASC este in buzunarele poporului si nimeni nu o poate lua cu forta.
Apoi, la un venit de peste un milion de euro pe luna (neimpozabil), cu cat va fi platit seful administratiei, sa fiti sigur ca nu risca sa piarda totul pentru cine stie ce gainarie stiind ca la sfarsit de an, dupa ce si-a indeplinit programu pe anul acela, va incasa peste 12 milioane de euro, bani curati.
Intr-un mandat de cinci ani, cu programul termitat, va incasa poeste 60 de milioane de euro.

Suma pare imensa dar poporul va plati infim, cate 50 de bani pe luna de fiecare om care are un venit si ce inseamna 50 de bani pe luna ? Nimic !

Sper ca acum ati inteles, in mare, cum funtioneaza ASC.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 30 2014, 06:28 PM
Mesaj #314

Guests

Citeaza (semiotica bor @ Oct 30 2014, 05:21 PM) *
deci dragii mei forumisti inovatori de sistem de care mi-e sincer drag, va dau o veste super - nashpa :
too late ... sad.gif

Sa inteleg din postarea dvs ca nu mai avem nicio sansa si ca trebuie sa acceptam ticalosia in care abia supravietuim ?

Nu sunt de acord ! Daca unii s-au resemnat si au renuntat, nu inseamna ca toti trebuie sa facem asta.

+Quote Post
Vizitator_Noua Era.
mesaj Oct 30 2014, 06:49 PM
Mesaj #315

Guests

Citeaza (translativus @ Oct 30 2014, 06:28 PM) *
Sa inteleg din postarea dvs ca nu mai avem nicio sansa si ca trebuie sa acceptam ticalosia in care abia supravietuim ?

Nu sunt de acord ! Daca unii s-au resemnat si au renuntat, nu inseamna ca toti trebuie sa facem asta.

Eu doar am atras atentia (de cateva luni bune), ca urmeaza o perioada lunga, luminoasa, pana la orbire de luminoasa...in care vom urla la pereti si nu ne va mai auzi nimeni. Locurile sunt ocupate. Nu ne va deranja nimeni oricat de tare ne-am manifesta, nu vor fi arestari, nici asasinate, doar ca nu vom fi bagati in seama de cei multi si indoctrinati de ''onestitate'' si suficienta, iar sistemul va va marginaliza cu'' tehnici '' superioare limbajului si sinceritatii dvs.
Succes !

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Oct 30 2014, 07:27 PM
Mesaj #316

Guests

Citeaza (Noua Era @ Oct 30 2014, 06:49 PM) *
...nu vom fi bagati in seama de cei multi si indoctrinati de ''onestitate'' si suficienta, iar sistemul va va marginaliza cu'' tehnici '' superioare limbajului si sinceritatii dvs. Succes !

Multumesc de urare si totusi, daca noi, inclusiv dvs, suntem aici, inseamna ca "orbirea" nu este totala si mai devreme sau mai tarziu, orbii se vor impiedica si vor da asa de tare cu dintii de asfalt, incat le va reveni si vederea si mintea cea de pe urma.
Asta nu este o presupunere ci o certitudine pentru ca suta de lei promisa (si ceausescu promisese tot o suta, inainte de a fi impuscat), este luata tot din buzunarul jerpelit al platitotului de taxe si astfel, "lumina orbitoare" va fi intrerupta de chioraitul matelor.

Nu spun ca schimbarea va veni de pe o zi pe alta dar cu siguranta, va veni.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 14 2014, 05:57 PM
Mesaj #317

Guests

Solutii la schimbare

Exista multi oameni dispusi sa caute solutii la probleme, sa le simuleze, sa le aplice, sa faca munca de cercetare in domeniul social-politic. Dar majoritatea nu au timp sa se ocupe de asta decat ocazional si amatoricesc, pentru ca sunt nevoiti sa isi asigure o existenta decenta muncind in alte domenii de activitate, de regula departe de social-politic sau media. Daca grija zilelor urmatoare le-ar fi asigurata prin compensare materiala anticipata sau prin contracte pe termen lung, acestia s-ar putea dedica pasiunii lor, iar rezultatele ar putea fi spectaculoase.

Dar aici e problema lor acum – grija zilei de maine, intr-o tara saraca nu doar cu duhul, ci si material, si intr-o societate materialista prin caracter, in care daca nu ai bani, nu ai resurse de supravietuire. De aceea ziceam ca problema se poate rezolva printr-o investitie privata, facuta de cineva care este dispus in a investi din averea sa in viitorul natiei – pentru ca este necesar ca cineva sa le asigure acelor minti luminate ca ziua de maine le va fi favorabila, ca vor avea o imagine personala pozitiva in comunitate, ca vor avea un status social decent spre demn etc. Asa cum au conducatorii de partid astazi, doar ca acestia isi rasplatesc investitorii nu cu rezultate deosebite in plan social, politic, managerial, economic pentru toata comunitatea, ci cu contracte favorabile doar acestora, rezultate din spolierea contributorilor.

Mai este apoi nevoie de infrastructura, de organizare, de coordonarea activitatilor si a rezultatelor, de impartirea temelor de cercetare sau solutionare, de o structura de analiza si cuantificare a rezultatelor obtinute, de aplicatii informatice pentru simulare, de un mediu de implementare ... si mai vedem. Dar si de o structura media proprie, un fel de "Europa Libera" contemporana, independenta si intangibila politic, preferabil cu emisia si studiourile in afara tarii sau intr-o zona libera de ingerinte, eventual intr-o ambasada straina. Un fel de neo-Pro-TV al somitatilor, in care sa nu aiba acces decat cei care au fost anterior evaluati intelectual, la care eventualele diplome sa nu conteze decat cel mult la CV. Si nu ar fi rau nici un Institut Social-Politic aparte, tot cu acces controlat, care sa promoveze valori autentice atat in tara cat si peste hotare.

Acestea ar putea fi pepinierele de viitori activisti umanitari si sociali ai unei generatii necorupte si netotalitare, dar nu activisti din aceia care ingrijesc persoane batrane, bolnave sau fara discernamant, ci din aceia care ingrijesc natiuni, state bolnave si fara discernamant, deparazitandu-le, stabilindu-le tratamente, medicatii, operatii, dar acordand si meditatii, sfaturi, pilde, facand minuni, precum Iisus odinioara poporului sau. Si, evident, facand dreptate, pentru ca doar facand dreptate rapida si eficienta se poate castiga sprijinul moral al maselor, descurajate astazi de realitatea ca dreptatea se cumpara, nu se castiga si nici nu se obtine la cerere, cum si-ar dori. Ca si sanatatea.

Cand esti puternic, iti poti impune vointa prin forta, ratiunea si intelepciunea putand fi usor inlocuite de o oarecare inteligenta si multa viclenie. Cand esti slab insa, este neaparat nevoie de ratiune si intelepciune, pentru a folosi forta adversarului in a-l dobori. Ca si la artele martiale, este nevoie de rapiditate in decizie, de o intuitie antrenata, de miscari iuti, foarte precise, de rezistenta la amenintari, la stres si la tavaleala, de mult calm si stapanire de sine, de vigilenta, de seriozitate si asa mai departe.

Timpul nu va rezolva niciodata astfel de probleme. Nu este cazul sa repetam experienta lui Hanibal cu cetatea Romei, daca putem invata din experientele americane in Irak. Un razboi odata declansat se duce pana la capat, pana la inlaturarea completa a cauzelor care l-au declansat, iar evitarea urmatorului razboi se poate face doar asanand mediul de germenii anteriori, permanent si sistematic. Orice veriga slaba in sistem va permite reaparitia parazitismului si transmiterea ereditara, disimulat initial in simbiotica. Doar o vigilenta permanenta a unui tratament preventiv poate asigura un viitor emancipat si o sanatate social-economica efectiva, o prosperitate rezonabila pentru toata lumea si asa mai departe.
Caile nu sunt poate chiar asa de simple, dar important este ca exista. Manipularea genetica umana, prin nastere artificiala, in viitoare fabrici de copii, in care caracteristicile, aptitudinile, abilitatile, vor putea fi programate si reglementate, functie de normele morale si necesitatile comunitatilor, urmata de oferirea catre fiecare individ nascut, de catre societate, a tuturor conditiilor de viata implinita si fericita, sunt variante pe care eu le vad implementate intr-un viitor apropiat, pentru ca sunt usor controlabile, nediscriminatorii, constructive, confortabile, aplicabile oricaror tipuri de caractere.

Si mai sunt multe de spus pe temele acestea, dar sa mai luam o pauza ...

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 14 2014, 08:17 PM
Mesaj #318

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 26
Inscris: 9-February 12
Utilizatorul numarul: 31 587

Citeaza (fgh @ Nov 14 2014, 05:57 PM) *
Solutii la schimbare

Exista multi oameni dispusi sa caute solutii la probleme, sa le simuleze, sa le aplice, ...

De acord cu dvs.

Si eu fac parte dintre acei oameni care activeaza departe de mediul social-politic sau media si care ma ocup ocazional si amatoricesc de subiectul schimbarii acestui sistem politic perfid.
Sunt constient de resursele mele limitate dar asta nu ma impiedica sa le folosesc la maximum si daca am strans peste 30.000 de vizitatori, inseamna ca sunt destui cei care cauta solutii pentru iesirea din acest cerc vicios al minciunii in care societatea este captiva.

In ceea ce priveste acea persoana sau grup de persoane care sunt dispusi in a investi din averea lor in viitorul natiei, personal nu am cunostinta de asa ceva dar asta nu inseamna ca nu exista si intr-adevar, un astfel de suport material ar putea pune rapid bazele teoretice ale noului sistem politic precum si noua constitutie.
Astfel va fi suficient timp, pana la alegerile parlamentare din 2016, pentru popularizarea noului sistem si pentru promovarea unor candidati integri si dedicati schimbarii care, odata ajunsi in Parlament, vor forma un grup aparte si vor ataca minciunile, mincinosii si escrocii chiar din interior, aratand lumii adevarata fata a mega-escrocheriei numita in mod mincinos "democratie" si totodata facand pe viu, din pozitii oficiale, diferenta intre acest sistem politic perfid si noul sistem propus.

In acest mod, pe langa acel "neo- PRO-tv", noul sistem politic va fi prezentat si de actuala Mass-Madia, cu aprobarile sau criticile de rigoare dar cu siguranta, acesta va intra in constiinta cetateanului care va vedea ca exista o alternativa iar asta este cel mai important.

In opinia mea, penetrarea actualului sistem si atacarea lui din interior prin devoalari si actiuni concrete in favoarea justitiei, este singura cale acceptabila pentru schimbare. Doar asa mesajul va ajunge nedistorsionat la cetatean iar acesta va putea alege noul sistem, in cunostinta de cauza.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 15 2014, 03:40 AM
Mesaj #319

Guests

E sinonim cu evolutia in mediul biologic. Poti astepta o evolutie naturala, adica mii sau milioane de ani, sau poti accelera evolutia prin manipulare genetica, in cativa ani de cercetare si experimentare.

Eu aleg varianta evolutiei artificiale, ca fiind atat posibila cat si logica, si am convingerea ca doar varianta aceasta poate fi benefica umanitatii autentice.

Evolutia artificiala in politica si management social, economic si al resurselor umane, adica. Dar creditez si evolutia artificiala in mediul biologic, in ceea ce priveste omul, in paranteza fie spus.

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 15 2014, 08:12 AM
Mesaj #320

Membru
**

Citeaza (fgh @ Nov 15 2014, 03:40 AM) *
Eu aleg varianta evolutiei artificiale, ca fiind atat posibila cat si logica, si am convingerea ca doar varianta aceasta poate fi benefica umanitatii autentice.

Evolutia artificiala are beneficiile ei dar trebuie mentinuta strict intre anumite limite caci altfel se ajunge la monstruozitate.
Important este ca scopul cu care se intervine in evolutia naturala, trebuie sa fie considerat benefic de o mare majoritate iar minoritatea care gandeste altfel, sa aiba dreptul la libera opinie pentru ca majoritatea de astazi, maine poate deveni minoritate ceea ce este absolut normal.
Asta in plan politic, managerial, socio-economic .....etc.

In ceea ce priveste evolutia artificiala in mediul biologic, inclusiv omul, eu nu sunt de acord.
In urma experientelor traite, am trecut de la ateism la credinta in Dumnezeu, ca mai apoi sa ajung la siguranta in existentei Lui.
Nu ma intelegeti gresit. Nu sunt habotnic si nici practicantul vreunui cult ci pur si simplu, ma straduiesc sa indeplinesc cele zece porunci care, in fapt, sunt esenta si singura cale pentru a putea beneficia de promisiunea pe care Dumnezeu ne-a facut-o prin Isus Mesia si anume, viata vesnica in imparatia lui.

Daca intelegem ca in aceasta viata suntem doar niste pasageri, care trebuie sa ne pregatim pentru absolvirea examenului de promovare in viata vesnica, vom constata ca manipularea genetica spre o alta evolutie biologica nu isi are sensul.
Stiu, multi spun ca bolile vor fi eradicate......etc si ca viata oamenilor va fi fericita. Nu cred asa ceva iar exemplul cel mai bun in falsitatea manipularii genetice este urmatorul : clonele, care sunt absolut identice cu originalul, nu pot procreea.
Culmea este ca in biblia scrisa cu mii de ani in urma, se spune ca Dumnezeu isi va rade de stiinta oamenilor.
In fine, sunt enorm de multe motivele pentru care nu sunt de acord cu manipularea genetica, chiar daca omenirea se indreapta intr-acolo.

Revenind la situatia socio-politica actuala, va urez "o coada lunga la sectia de votare", semn ca romanul s-a trezit.

Aceasta postare a fost editata de Translativus: Nov 15 2014, 08:15 AM

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 15 2014, 07:50 PM
Mesaj #321

Guests

Imi pare rau ca ati ales o cale eronata din punct de vedere al ratiunii umane autentice.

Nu stiu la care biblie faceti referire, eu o stiu pe de rost pe cea clasica si niciunde nu apare o asemenea afirmatie. Poate imi citati exact, o fi vreo scapare de-a mea, datorata varstei.

Scopul existentei umane nu este robia la nici un stapan, ci libertatea, o libertate specifica divinitatilor, inexistenta in natura. Logica ne invata ca orice fiinta creata seamana creatorului sau, iar cei care se vor slugi sunt de fapt contrafacutii, clonele de o calitate submediocra.

Daca acceptati creatia, trebuie sa acceptati si inevitabilitatea maturizarii umanitatii, care ii va semana creatorului. Iar daca acceptati evolutia, trebuie sa recunoasteti caracterul animal, adica de supus al omului, al evoluatului. supus al omului creat, desigur, omului autentic adica.

Sigur ca e un paradox, dar nu se datoreaza logicii, ci deturnarii adevarului de catre biserica, pentru a explica parvenitismul si impostura lor, adica accederea in functii a unor oameni contrafacuti, cu aspect uman si comportament animal, violent, materialist, posesiv, teritorial.

Asta a fost o paranteza, off-topic desigur, dar necesar a fi facuta apropo de afirmatiile Dumneavoastra.

Va doresc in continuare mult succes in cautarea de solutii alternative la politica actuala, dar sfatul meu este sa fie alternative si nu caragialesti, adica sa implice schimbare de conceptii si nu de persoane.

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 16 2014, 08:01 AM
Mesaj #322

Membru
**

Citeaza (fgh @ Nov 15 2014, 07:50 PM) *
Imi pare rau ca ati ales o cale eronata din punct de vedere al ratiunii umane autentice.
Va doresc in continuare mult succes in cautarea de solutii alternative la politica actuala, dar sfatul meu este sa fie alternative si nu caragialesti, adica sa implice schimbare de conceptii si nu de persoane.

Sunt surprins de sfatul dvs "sa fie alternative si nu caragialesti, adica sa implice schimbare de conceptii si nu de persoane" si nu ii vad logica.
Va reamintesc faptul ca insasi topic-ul se numeste SCHIMBAREA SISTEMULUI POLITIC si daca ati fi lecturat ideea de baza de la pag. 1, ati fi constatat exact acea "schimbare de conceptii si nu de persoane" ceea ce face ca ironia gratuita despre "caragialesc" sa aiba efect de bumerang.
Oricum, va multumesc de urare si sper ca cei care cauta, cu adevarat, solutii alternative la actuala dictatura parlamentara, sa mi se alature.

Off-topic :

Nu stiu ce intelegeti prin "biblia clasica" pe care sustineti (si va cred) ca o cunoasteti pe de rost.
Eu am citit toate variantele pe care le-am intalnit si pentru o mai buna cunoastere a subiectului, am discutat si cu mozaici si cu musulmani si cu budisti.

Cat priveste "Logica ne invata ca orice fiinta creata seamana creatorului sau...", faptul ca Dumnezeu ne-a creeat dupa chipul si asemanarea Sa, nu pune semnul egal intre Creator si creatie si va mai amintesc faptul ca Dumnezeu a creeat si toate celelalte fiinte, care nu seamana in niciun fel cu Creatorul.

Aceeasi "logica" v-a dus si la concluzia gresita ca respectarea unor legi (cele zece porunci) inseamna sclavie. Nicidecum, ba dimpotriva. Respectarea unor legi universal valabile, asemeni constitutiei, aduce insasi libertatea individului si asta pentru ca acestea sunt liber asumate de toti cei ce doresc sa traiasca in acel sistem. Nimeni nu este obligat sa intre in imparatia lui Dumnezeu !
Asa ca, pentru cei care cred in Dumnezeu, scopul existentei umane in aceasta viata este pregatirea in vederea absolvirii examenului (judecatii de apoi) de care nimeni nu va scapa si prin aceasta, accesul in sistemul (paradisul) promis.

Ce trebuie inteles, este faptul ca "cernerea" noastra se face prin ispita iar aceasta o constientizam, nu daca recitam ci doar intelegand cuvintele singurei rugaciuni luata in seama de Dumnezeu - Tatal Nostru.

Faptul ca biserica, oricare ar fi ea, este varful de lance al ispitelor, nu trebuie sa ne mire. Insusi antehristul va avea "chip de miel dar fapte de fiara" iar judecata va fi individuala asa ca, nu vom putea arunca vina pe nimeni.

Cand spuneti "ratiunea umana autentica", ca referiti la materialismul dialectic ?

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 16 2014, 03:04 PM
Mesaj #323

Guests

Da, ma refeream la propunerea constituirii unor alte partide ... etc. Adica sa schimbam, dar sa nu se modifice nimic.

Despre religie, credinciosi, sensul existentei unui credincios si altele pe tema asta, exista un alt spatiu de polemica, acum monopolizat de Ghebu. Am pus si acolo postari, romane tematice, le puteti consulta eventual.

Schimbarea sistemului politic actual implica o reforma autentica daca vrem sa obtinem rezultate pozitive. Daca vrem sa evoluam adica. Ori, evolutia poate fi accelerata de om prin manipulare genetica. Iar manipularea nu e neaparat ceva negativ. Depinde cine plateste si comanda insa, pentru ca e costisitoare inca, asta e drept.

De schimbare este nevoie ca de haine curate, si in fiecare comunitate necesitatea schimbarii este dependenta de cat de des au pretentia oamenii sa-si schimbe hainele, adica de nivelul lor de emancipare.

In ce priveste credinta religioasa, si Iisus avea aceleasi cerinte de la ascultatorii sai - respectarea celor zece porunci si a legilor in vigoare, respectiv nedeturnarea credintei in folosul materialismului. Restul e minciuna.

O reforma in viata social-politica implica insa, neconditionat, si o reforma a celei religioase la noi, unde clericismul, politicianismul si interlopismul si-au dat mana intr-o cardasie macabra a totalitarismului de tip feudal, cu tendinte de regres catre sclavagism.

Cu sau fara religie, solutii de reforma politica se vor gasi. Cine insa se va implica in aplicarea lor in practica ?

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 16 2014, 06:58 PM
Mesaj #324

Membru
**

Citeaza (fgh @ Nov 16 2014, 03:04 PM) *
De schimbare este nevoie ca de haine curate, si in fiecare comunitate necesitatea schimbarii este dependenta de cat de des au pretentia oamenii sa-si schimbe hainele, adica de nivelul lor de emancipare.

Pentru implementarea sistemului politic ASC, in prima faza, nu este nevoie de constituirea si inregistrarea unui nou partid ci ar fi de ajuns un numar oarecare de candidati independenti care sa acceada in parlament si asa cum am mai spus, sa demaste prin media minciuna si escrocheria chiar de la fata locului si totodata, prin comparatie, sa arate avantajele noului sistem politic.
Abia dupa aceea, respectand modul de functionare al partidelor din sistemul ASC (adica de societate comerciala), se pot pune bazele unui nou partid si totodata se poate pune oficial in dezbaterea publica noua constitutie.

Pentru realizarea celor de mai sus, nu este nevoie de "manipulare genetica" ci doar de banala organizare a unor cetateni hotarati care isi doresc intr-adevar schimbarea si care considera ca sistemul ASC este varianta cea mai potrivita de sistem politic, in care democratia autentica se exprima prin alegerea unui anumit proiect economic iar meritocratia se exprima prin nevoia interna a fiecarui partid in a-si promova doar competentii, adica pe cei care merita (meritocratie) in fruntea lor, altfel, nu vor putea realiza proiectul si isi vor pierde banii.

De aceea sustin ca sistemul ASC este cel mai bun, pentru ca se autoregleaza iar castigul este si pentru angajati (administratia, in cazul realizarii proiectului) dar si pentru angajator (cetateanul platitor de taxe si impozite, indiferent daca proiectul se realizeaza sau nu)
De asemenea, in sistemul politic ASC, reforma socio-politica de care pomeneati, va veni de la sine pentru ca mincinosii, escrocii si incompetentii vor fi eliminati automat din partide si deci, nu vor mai avea acces nici in politica si nici la banul public.

Implementarea noului sistem politic depinde doar de noi, cei care credem in el si care ne dorim o viata normala, in care sa ne putem bucura de roadele muncii noastre aici, in tara noastra.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 17 2014, 08:14 AM
Mesaj #325

Guests

Da ... Eu zic sa mai asteptam si alte idei, respectiv solutii, pana cand se va gasi cineva dispus sa experimenteze teoria in practica. La urma urmei, finantatorul alege, pe principiul ca cine plateste, ala comanda.

Nu o sa stau nici eu pe tusa, voi tot propune, pana cand imi voi incasa premiul. Nu in bani, desigur - pai ce credeati ? - ci in onoare. Dar de partide tot nu vreau sa mai aud, parca ar fi vorba de noi si noi secte religioase, culte si aripioare ...

Adica de aceeasi Marie, cu alta palarie ...

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 17 2014, 11:42 AM
Mesaj #326

Membru
**

Citeaza (fgh @ Nov 17 2014, 08:14 AM) *
Da ... Eu zic sa mai asteptam si alte idei, respectiv solutii, ...

Citeaza (fgh @ Nov 17 2014, 08:14 AM) *
Da ... Eu zic sa mai asteptam si alte idei, respectiv solutii, pana cand se va gasi cineva dispus sa experimenteze teoria in practica. La urma urmei, finantatorul alege, pe principiul ca cine plateste, ala comanda.

Nu o sa stau nici eu pe tusa, voi tot propune, pana cand imi voi incasa premiul. Nu in bani, desigur - pai ce credeati ? - ci in onoare. Dar de partide tot nu vreau sa mai aud, parca ar fi vorba de noi si noi secte religioase, culte si aripioare ...

Adica de aceeasi Marie, cu alta palarie ...

Dreptul de a alege nestingherit un anumit proiect, este insasi baza sistemului politic al ASC asa ca, in ceea ce ma priveste, oricine poate fi, sau nu, de acord cu ideea mea.

Si eu am un interes direct in implementarea sistemului ASC si nu urmaresc nici banii si nici onoare ci pur si simplu, vreau PUTEREA !
Stati, nu sariti in sus caci puterea pe care mi- o doresc eu este cea a cetateanului simplu, cel care are job-ul sau afacerea lui si care isi platese constiincios taxele si impozitele dar care are puterea de a decide prin vot, ce program se va realiza din banii sai si care poate refuza plata catre administratia statului in cazul neindeplinirii acelui program.
Asa se aplica in sistemul ASC "principiul ca cine plateste, ala comanda.", adica cetateanul comanda dar nu plateste decat in cazul in care ceea ce a comandat, i se indeplineste.

Cat priveste partidele actuale, aveti dreptate. Cineva spunea ca acestea sunt cele mai bine organizate clanuri mafiote si asta doar pentru ca actualul sistem politic, in ticalosia lui, tocmai pe astfel de organizatii se bazeaza.
Pe de alta parte, administrarea statului fara partide nu este posibila si de aceea, in sistemul ASC, partidele vor fi nevoite sa se reformeze pentru ca au obligatia de a-si realiza promisiunile din campania electorala, caz contrar, isi vor pierde banii iar asta se va intampla in mod natural, fara legi speciale si fara presiuni exterioare.

Asa ca, in sistemul politic ASC, avem aceiasi palarie doar o alta Marie, profesionista, care ne va multumi pe toti pentru banii pe care noi ii vom plati.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Aug 11 2015, 11:59 PM
Mesaj #327

Guests

Citeaza (Translativus @ Feb 21 2012, 06:48 AM) *
SCHIMBAREA SISTEMULUI POLITIC

ADMINISTRAREA STATULUI PRIN CONTRACT

Pentru a incheia un contract, cele 2 parti au nevoie de existenta uni mediu extern...

+Quote Post
novator
mesaj Aug 12 2015, 03:05 PM
Mesaj #328

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 12-August 15
Utilizatorul numarul: 34 016

Citeaza (Andrei @ Aug 11 2015, 11:59 PM) *
Pentru a incheia un contract, cele 2 parti au nevoie de existenta uni mediu extern...

Un mediu extern ? Nu inteleg la ce te referi. Vrei sa detaliezi ?
in expunerea de la pag 1, am aratat ca cei al caror program de guvernare a fost votat majoritar, vor publica programul in Monitorul Oficial si din acel moment, acesta va avea valoare de contract intre alesi si alegatori iar cei care, eventual, nu isi respecta obligatiile din program (contract), vor suporta sanctiuni materiale sau penale, dupa caz.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 16 2015, 08:35 PM
Mesaj #329

Guests

Citeaza (novator @ Aug 12 2015, 03:05 PM) *
Un mediu extern ? Nu inteleg la ce te referi. Vrei sa detaliezi ?

Foarte extern, extraterestru chiar:
http://caplimpede.ro/al-treilea-razboi-mon...bilit-viitorul/

+Quote Post
Vizitator_Tiberius.
mesaj Aug 19 2015, 06:12 PM
Mesaj #330

Guests

Salut sunt șocat exista măcar o singura tara în lume în care spaga este legala

+Quote Post

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 02:30 PM