IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

22 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ce mancam astazi?
Vizitator_oama.
mesaj Mar 23 2012, 08:29 AM
Mesaj #301

Guests

Citeaza (marcel @ Mar 22 2012, 07:34 PM) *
Lumee! Mi-a scris doamna Oama!!
Ma scuzati doamna, m-am emotionat de mi-a sarit inima din pept, mi s-a facut pielea de pui, cred ca am materie prima de cateva frigarui din alea delicioase de care pomeniti biggrin.gif Nici n-am cuvinte, decat niste intrebari nedumerite. Daca le invelesc in hartie din aia nu arde? Ca daca iar dau foc la bucatarie, ma da mami afara din casa si ultima data am intepenit in zapada, noroc cu vecinu vasile de la trei care a vrut sa-si deszapezeasca trabantu. Acuma a venit primavara si pot dormi optim sub ceru liber, ma invelesc in ziare, stiu de la servici cum se face! Doua neconveniente apare: tot mai greu gasesc presa buna de invelit, majoritatea e online si ma deranjeaza cainii si matzele mai ales, noaptea cand isi ascut ghearele pe mine... Ce este condimentu ala special, miroase cumva a usturoi si nu se vede la autopsie? blink.gif Ca pe mine ma entereseaza tot ce tine de bucatarie, lu domnu Rammstein o sa-i scriu altdata, acuma trebe sa intru in tura si mi-a cerut o compunere tare complicata, este greu sa povestesti despre viata mea aventuroasa de zi cu zi si sunt modest cand spun asta. Inchei aici, am vazut cum ati rezolvat situatia la tuluz, frantujii aia s-au muiat de prea mult bine cool.gif Va ador!

Honey , am uitat sa-ti spun ca trebuie sa fii foarte vigilent , sa stai cu ochiu’ la gratar si cu mana pe stingatorul de incendii ! Orice consultant de securitate care se respecta ,precum tu , are asa ceva-n dotare .
Din precautie , pana tragi tu delicatesurile in teapa , baga hartiile alea in apa rece cu sforile de motocei cu tot ! tongue.gif
Referitor la condimentu’ special , normal ca usturoi …doar nu te gandeai la niscai praf de pusca !? cool.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
rammstein
mesaj Mar 25 2012, 10:41 AM
Mesaj #302

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

astazi gatim peste smile.gif

daca ar fi dupa mine, as pregati un ton sau un macrou la gratar, dar n-am gasit asa ceva in balta laugh.gif

asa ca o sa ma multumesc precum majoritatea compatriotilor cu un crap nici prea-prea, nici foarte-foarte, despicat cu precizie germana si copt in malai cu neglijenta greceasca... Ca sa fie un preparat multinational punem un italian sa ne gateasca o polenta si o baba ancestrala din spatiul carpato-danubiano-pontic sa ne faca un mujdei iute ca viata... Pacatosii precum omul sau chiar eu au dezlegare la o galeata de vin, dar sa nu faceti ca noi, ca maine o sa va doara tare capul si o sa inventati scuze penibile ca sa nu mergeti la scarbiciu laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Mar 25 2012, 05:06 PM
Mesaj #303

Guests

voi nu va plictisiti niciodata? unsure.gif
http://www.youtube.com/watch?v=6mRMUkS6psk

+Quote Post
Vizitator_Neeck Yo.
mesaj Apr 3 2012, 12:34 PM
Mesaj #304

Guests

Faceti greva foamei sau tineti post ? huh.gif

Marcele , salveaza-i tu pe baietii astia ! Macar cu niscai gogosi de sezon , ceva ... cool.gif

http://www.youtube.com/watch?v=Q9F_4YGd6Ho

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 3 2012, 05:04 PM
Mesaj #305

Membru veteran

Citeaza (Neeck Yo @ Apr 3 2012, 12:34 PM) *
Faceti greva foamei sau tineti post ? huh.gif

Marcele , salveaza-i tu pe baietii astia ! Macar cu niscai gogosi de sezon , ceva ... cool.gif

http://www.youtube.com/watch?v=Q9F_4YGd6Ho

Pai nu vezi ca omul s-a plictisit?! Vai de el, a citit oama postarea si a crezut ca nu-i mai gateste nici ei... Asa ca a luat masuri de retorsiune instant. Dupa ce si-a mai revenit bietul, s-a inscris voluntar intr-un experiment epocal cool.gif Nu pot sa destainui prea multe, este top secret! Dupa ce o colega de-a lui oama a reusit sa realizeze primul aro 244 hibrid, varianta militara, ea s-a decis sa creeze primul luptator asemanator...Asa ca l-a hipnotizat pe omul sugerandu-i ca-i o planta ganditoare, l-a conectat la o baterie de automobil si i-a scos patul din casa pe terasa la soare. L-a invelit in turba si-l uda in fiecare zi, drept ca numai cu vin, la apa intra in convulsii laugh.gif Ceva cu fotosinteza, a citit ea pe wiki, mi-e si groaza sa ma gandesc... Cert este ca micutul a dat jos cateva kile, dar este fericit. O sa-i mai las asa cateva zile, apoi il salvez cu o masa copioasa de paste. Pana atunci doar Marcel daca vine ingratul cu vreo reteta, eu alerg de o saptamana dupa o matza sa-i spun ceva si nici de mancare n-am timp blush.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 4 2012, 07:15 PM
Mesaj #306

Membru veteran

Hai sa pregatim o cina rapida, ca mi s-a facut foame... Ce sa fie? Sa zicem ca ne jucam de-a croitorul astazi, asa ca o sa imbracam un pui, ba nu, doi - din spirit de solidaritate cu omul biggrin.gif In compensatie sa fie mici si pricajiti,dar nu ca aia livrati rotiseriilor de gainarii industriali... Mai degraba precum puii de tara pusi sub closca zilele astea si sacrificati prematur pentru niste domni veniti inopinat in ospetie de la oras in toiul verii. Foarte simplu: condimentam paserile cu sare, piper si ce ne mai place noua dintre prafuri, da sa nu fie etnobotanice laugh.gif Le imbracam intr-o camesa diafana compusa dintr-un mortar din pesmet, cas razuit, eu pun si gorgonzola pe post de amorsa, un ou si ulei de cel bun... Apoi le incorsetam in rochia de bal creata de un maestru pizzar si impodobita pe dedesubt cu ulei aromat cu busuioc si putin ardei din cel iute, n-ar strica si cateva smaralde din frunze de salvie si rubine din rosii uscate. Pe dinafara crinolina sa fie simpla, putina stralucire cu o pensula muiata in ulei si catre sfarsitul balului niste cearcane de oboseala de la un galbenus de ou... Sigur ca vedetele serii trebuie lasate sa se incinga treptat in sala mare de ceremonie, la foc potrivit. Nu vor dansa decat o seara apoi vor dispare ca niste efemeride sacrificate de propriul lor succes... Stop, ca am dat in incoerenta papilara tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musai.
mesaj Apr 19 2012, 11:09 PM
Mesaj #307

Guests

Eu unul nu m-as mai incumeta vreodatasa mai mananc din vreo shaormerie,am vazut in ce hal de conditii pot fi facute,cred ca cei de la OPC au dat avizele cu ochii inchisi,cum se fac multe alte chestii in tara noastra.Personalul se schimba intr-o toaleta,care nici aia nu era a lor.Intai isi dadeau halatele pe colacul de WC, fiindca nu aveau loc in cabina ai, iar apoi intrau in asa-zisa bucatarie.Dupa care,ce sa vezi?Niste prosoape,pe care chipurile se stergeau ei pe maini,insa pe care va asigur ca nimeni nu si-ar fi sters nici macar pantofii,de teama sa nu-i murdareasca.Stiti vorba aia,''afara-i vopsit gardul,iar inauntru leopardul''?Chiar asa era!! biggrin.gif Sa nu va mai spun ce era in frigidere,m-a luar cu groaza,nu alta!Era o cocina de nedescris,n-am putut sa stau mai mult de 10 min,din cauza mirosului ingrozitor de stricaciune,era miros de carne alterata..groaznic.Insa,ce credeti ca nu le lipseau?Camerele de luat vederi!Ma gandeam,gandacii nu i-au vazut pe camera sau erau prea mici?!

+Quote Post
rammstein
mesaj Jul 11 2012, 07:10 PM
Mesaj #308

Membru veteran

buna seara lume smile.gif

o sa stergem putin panzele de paianjen de pe aici, toata lumea este dusa in oras ca sa manance bine...

deocamdata oferta este limitata: punem pe gratar niste cotlete de miel, de vitel si cativa mici...

niste pita proaspata si un mustar iute ca zilele astea, bonus bere dupa sufletul fiecaruia...

dupa aia mai vedem rolleyes.gif

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Jul 14 2012, 03:01 PM
Mesaj #309

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

am facut greseala si am aruncat o privire pe-aci in ograda.
sa ma ia cu lesin si alta nu!
sute de tentatii gastronomice pentru o biata fiinta silita sa se hraneasca cu ierburi si graunte incercand sa combata efectele nefaste ale excesului de bere smile.gif

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_ana pop.
mesaj Aug 1 2012, 11:50 AM
Mesaj #310

Guests

Clatite americane

Clatite americane

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 9 2012, 07:16 PM
Mesaj #311

Guests

buna seara, gurmanzilor !

cind am ceva timp liber la dispozitie, imi place sa ma joc in bucatarie. dar nu sint sclava ei, fiindca detest sa stau cu orele linga o cratita tongue.gif
prefer retetele simple, ce se gatesc la foc automat. cre' ca de lene, dar nu stiti de la mine, da ?! laugh.gif

singura exceptie o fac in cazul pulpelor de ratza, ce necesita citeva ore bune de preparare (6-8 ore de marinare la rece in sare grunjoasa, un catel de usturoi tocat si vreo 2 crengute de rozmarin), dupa care le fac un dus, le pun intr-o cratita cu untura de ratza (ideal ar fi sa le acopere), acopar cu un capac si le dau la cuptorul preincalzit la 120°C, timp de 2h 45'
in final, ca sa capete un aspect crocant, fie ca le mai las 10' ridicind temperatura cuptorului la 200°C, fie ca le transfer intr-o forma termorezistenta si le pun 5' pe functiunea "grill" a cuptorului, avind grija sa le stropesc din cind in cind cu untura topita

azi le-am acompaniat cu o garnitura de galbiori cu usturoi si patrunjel verde - sa aveti pofta ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Sep 9 2012, 07:58 PM
Mesaj #312

Guests

Citeaza (punctul pe i @ Sep 9 2012, 07:16 PM) *
buna seara, gurmanzilor !

cind am ceva timp liber la dispozitie, imi place sa ma joc in bucatarie. dar nu sint sclava ei, fiindca detest sa stau cu orele linga o cratita tongue.gif
prefer retetele simple, ce se gatesc la foc automat. cre' ca de lene, dar nu stiti de la mine, da ?! laugh.gif

singura exceptie o fac in cazul pulpelor de ratza, ce necesita citeva ore bune de preparare (6-8 ore de marinare la rece in sare grunjoasa, un catel de usturoi tocat si vreo 2 crengute de rozmarin), dupa care le fac un dus, le pun intr-o cratita cu untura de ratza (ideal ar fi sa le acopere), acopar cu un capac si le dau la cuptorul preincalzit la 120°C, timp de 2h 45'
in final, ca sa capete un aspect crocant, fie ca le mai las 10' ridicind temperatura cuptorului la 200°C, fie ca le transfer intr-o forma termorezistenta si le pun 5' pe functiunea "grill" a cuptorului, avind grija sa le stropesc din cind in cind cu untura topita

buna seara punctulet!
dupa ce mi-am legat papilele gustative, ca salivam pe ecran, iti multumesc pentru cina smile.gif
eu eram mai inapoiat si frecam rata in corpore cu un praf de sare, o fardam cu oleaca de piper si boia, o intepam cu niste rozmarin, apoi o lasam sa cugete peste noapte la nemurirea poftei de mancare intr-un bait din putin ulei de masline, doi catei de usturoi pisati, oleaca de ghimbir razuit, miere si mustar din ala iute cu boabe, ardei feliat neglijent si o salota.
a doua zi o strecuram sa se perpeleasca la foc mic in cuptor si aveam grija sa o protejez de arsuri cu baitul avand factor uv 120...
dar o mancam cu niste hribe usturoaie, ca de varza rosie m-am saturat biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 9 2012, 09:04 PM
Mesaj #313

Guests

Citeaza (omul @ Sep 9 2012, 07:58 PM) *
buna seara punctulet!
dupa ce mi-am legat papilele gustative, ca salivam pe ecran, iti multumesc pentru cina smile.gif
eu eram mai inapoiat si frecam rata in corpore cu un praf de sare, o fardam cu oleaca de piper si boia, o intepam cu niste rozmarin, apoi o lasam sa cugete peste noapte la nemurirea poftei de mancare intr-un bait din putin ulei de masline, doi catei de usturoi pisati, oleaca de ghimbir razuit, miere si mustar din ala iute cu boabe, ardei feliat neglijent si o salota.
a doua zi o strecuram sa se perpeleasca la foc mic in cuptor si aveam grija sa o protejez de arsuri cu baitul avand factor uv 120...
dar o mancam cu niste hribe usturoaie, ca de varza rosie m-am saturat biggrin.gif

cu placere, omule, si merci frumos pt. reteta de bait. o incerc cu proxima ocazie. smile.gif

cind te saturi si de hribi, incearca o garnitura din verzisoare de Bruxelles (fierte pt. 3' in apa cu sare, apoi scoase cu spumiera si puse in apa cu gheatza pt. a sista procesul de fierbere; dupa care se soteaza 2' intr-o tigaie cu o lingura de unt), piure de cartofi si 2-3 pere fierte intr-un pahar de vin rosu (ca. 250 ml) cu 2-3 cuisoare si un betisor de scortisoara, pina cind lichidul scade la jumatate, iar sosul se ingroasa biggrin.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 11 2012, 04:50 PM
Mesaj #314

Membru veteran

Am gatit si noi ceva astazi, ne-am gandit la o tocanita de toamna... Asa ca am incrucisat un coq au vin de la prietenii de geanta latina, cu un soi de osso bucco talienesc, sa nu se supere nimeni si sa fie pace in lume, poate intram si in schengen biggrin.gif Nu stiu la ce mi-ar folosi mie - un motan nevaccinat si rapanos aceasta accedere, dar imi doresc nespus asta, impreuna cu trecerea la euro, am inteles ca mi-ar iesi nisipelul si vaccinurile mai ieftin! laugh.gif

Deci am avut la dispozitie un cocosel de tzara, saracul de el, n-a apucat nici macar sa se infoaie prin gard la vecinul mai pintenat, darmite sa cedeze galant rama dezgropata cu truda celei mai ingaduitoare gainuse din ograda, poate totusi se impiedica... Langa el am adaugat niste costite de purcel proaspete, nu-mi place gustul dat de afumatura, fie ea si de soi. Calite in putin ulei si usturoi pisat, apoi adaugat ciuperci din belsug, cateva cepe taiate mare, vreo doi morcovi si o telina mica ciopartita marunt. Cand adunatura a inceput sa sfaraie nerabdatoare, bronzata si insetata am simulat un asediu medieval si i-am aprins in cap un paharut de vinars de calitate. Apoi am innecat-o in vin roze, ca cel rosu nu-mi place cum fardeaza carnea si am lasat-o sa se perpeleasca la focurile unui iad aflat in austeritate. Mai incolo am scapat in oala vreo doua rosii ciopartite, cimbrisor si tarhon verde, dar si o frunza de dafin. Nu stiu daca am uitat ceva, dar taranul tot taran, am turnat rapid o mamaliga. A fost ideea lui omu, atat a facut si el. tongue.gif Aaa, plus ca a baut vinul ramas si apoi si-a spalat repede paharul sa cada toata vina pe matzu, daca apare cumva oama in control inopinat. cool.gif

Aceasta postare a fost editata de rammstein: Sep 11 2012, 04:55 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 11 2012, 04:58 PM
Mesaj #315

Membru veteran

Ce portie mica mi-a iesit! biggrin.gif

Omule, tu nu gusti nimic, oricum te-ai betivit destul! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 11 2012, 07:02 PM
Mesaj #316

Guests

Citeaza (rammstein @ Sep 11 2012, 04:58 PM) *
Ce portie mica mi-a iesit!
Omule, tu nu gusti nimic, oricum te-ai betivit destul!

sa-ti fie de bine, mitzule smile.gif

da' chiar sa nu-i dai omului macar un pic sa guste din mincare, zgircitule ?! tongue.gif

p.s. ti-am marit-o biggrin.gif (de portie ziceam laugh.gif)
p.p.s. data aviatoare da c/p primului link Forum Code de pe imageshack, ca sa-ti iasa o portie de om

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 11 2012, 07:11 PM
Mesaj #317

Guests

omulet, pot sa te mituiesc cu t-bones, sa ma inveti sa fac polenta ? biggrin.gif

pofta mare ! smile.gif

ia-o si pe oama, ca pt. doamne am facut o salata de cartofi cu hering marinat

iar la desert - clatite americano-brinzoase

p.s. pt. cine vrea sa riste a incerca reteta acasa, iat-o, e extrem de simpla si delicioasa ! cool.gif

http://www.youtube.com/watch?v=qW6xCD3LWnA

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 14 2012, 11:05 AM
Mesaj #318

Guests

azi mi-e lene sa gatesc, asa ca dau o fuga pina la 'talieni la un restaurant de fitze tongue.gif

mitzule, vii si tu ? rolleyes.gif ca ai muncit destul pe saptamina asta biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=jI1AmuOOusM

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 15 2012, 02:53 PM
Mesaj #319

Membru veteran

Citeaza (punctul pe i @ Sep 14 2012, 11:05 AM) *
azi mi-e lene sa gatesc, asa ca dau o fuga pina la 'talieni la un restaurant de fitze
mitzule, vii si tu ? rolleyes.gif ca ai muncit destul pe saptamina asta

http://www.youtube.com/watch?v=jI1AmuOOusM

ha, nici eu nu gatesc pana maine, dar pana sa ajung la restaurantul cela cu flori, am organizat pentru omul un meci de ridicare la suprafata a spiritului de luptator biggrin.gif eu - ca motan alfa, m-am costumat in negru, bine ca dupa aia mi-a fost cald... iar pe omulet l-am impodobit in verde ca pe un spiridus, o sa-l recunosti in sec. 53, este ala de nu stau hainele pe el laugh.gif da' sa nu ma spui ca-i tare sensibil si oropsit! cool.gif

http://www.youtube.com/watch?v=uHW1K2LeQXE

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 15 2012, 08:51 PM
Mesaj #320

Guests

Citeaza (rammstein @ Sep 15 2012, 02:53 PM) *
ha, nici eu nu gatesc pana maine, dar pana sa ajung la restaurantul cela cu flori, am organizat pentru omul un meci de ridicare la suprafata a spiritului de luptator biggrin.gif eu - ca motan alfa, m-am costumat in negru, bine ca dupa aia mi-a fost cald... iar pe omulet l-am impodobit in verde ca pe un spiridus, o sa-l recunosti in sec. 53, este ala de nu stau hainele pe el laugh.gif da' sa nu ma spui ca-i tare sensibil si oropsit! cool.gif

http://www.youtube.com/watch?v=uHW1K2LeQXE

iar faci aburi ? biggrin.gif
nu te mai da alfa, ca te-am ginit, mirtzane, la sec. 46 - ce limbusitor esti ! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 15 2012, 10:02 PM
Mesaj #321

Guests

cica a dat harnicia in mine rolleyes.gif

azi am prins din zbor niste cotlete de miel, ce-a zburdat cindva zglobiu pe pajistile Patagoniei biggrin.gif , si le-am pus intr-o punga cu ziplock sa stea pt. 2 h la marinat in: 2 dl vin rosu, 2 linguri de ulei x-travirginel de masline, 1 catel de usturoi tocat, 1 lingura de miere, 1 lingura de rozmarin proaspat tocat, 10 picaturi de tabasco

am fript cotletele intr-o tigaie-grill bine incinsa, cite 3' pe fiecare parte

servindu-le imediat cu o garnitura de ardei gras si galbiori (inca nu m-am saturat de ei ) si cartofi natur

pt. un happy ending am facut desertul meu preferat - yiaourti me meli, din: 3 linguri de iaurt grecesc, 1 lingura miere, 2 linguri amestec de miezuri de nuca si fistic, ambele tocate; sa aveti papile fericite ! cool.gif

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Sep 16 2012, 03:57 PM
Mesaj #322

Guests

Buna seara!

Ma uimiti cu talentele voastre in arta culinara

Moaama ..si ce de mai bunataturi p'aici. Recunosc : eu sunt o mare varza in bucatarie ! laugh.gif

Punctuletule , multumesc frumos pentru salata de cartofi cu ton , a fost delicioasa . Promit sa ma revansez candva , intr-un viitor nu foarte indepartat cu niste ravase la gratar ,din alea de care a fugit Marcelino ca de praful de pusca . Deocamdata adun vreascuri pentru gratar

Motanului o sa-i pregatesc niste parjoale bune de-o sa ma tina minte toata viata asta si urmatoarele care le-o mai avea laugh.gif ,nu de-altceva , dar nu vreau sa cer azil politic presului de la intrarea in cutia muzicala

Omulet , tie ce sa-ti mai pregatesc ?!?
Darling , pe tine te hranesc zilnic doar cu dragostea mea , fireste ca nu stau hainele pe tine laugh.gif

Acum plec sa-mi fac un "ekagheu" , doftoru' mi-a zis ca am inima-n pionieze ,basca un inceput de paranoia in forma neaccentuata , sper sa nu devina cronica laugh.gif
Darling , daca incep sa o iau razna , sa nu ma internezi la sanatoriu ! rolleyes.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 16 2012, 07:06 PM
Mesaj #323

Membru veteran

Astazi am gatit ceva, ca omuletul era tare flamand dupa ce s-a incordat sa nu-i alunece hainele biggrin.gif

M-am descurcat cu ce-am avut la indemana: am prins o idee de cucos de prin vecini si i-am cules babei de vizavi buruienile din ograda, ca tovarasului meu de haka i s-a pus pata pe culoarea verde si s-a trezit copilul din el tongue.gif Asa ca a rezultat o coproductie semnata de casa de fum si tigai cu smaltul sarit omul and ramm. Adica oarece deloc atragator pentru ochi, total lipsit de originalitate, dar menit sa potoleasca pofta a doi flamanzi nepretentiosi. Un spanac dres cu usturoaie si smantana, insotit de zburatoarea liliputana... Ia sa vedem ce iese cu codul dintai wink.gif

Clar, marimea nu conteaza! laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de rammstein: Sep 16 2012, 07:08 PM

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 16 2012, 08:18 PM
Mesaj #324

Guests

Citeaza (rammstein @ Sep 16 2012, 07:06 PM) *
Astazi am gatit ceva, ca omuletul era tare flamand dupa ce s-a incordat sa nu-i alunece hainele

M-am descurcat cu ce-am avut la indemana: am prins o idee de cucos de prin vecini si i-am cules babei de vizavi buruienile din ograda, ca tovarasului meu de haka i s-a pus pata pe culoarea verde si s-a trezit copilul din el
Asa ca a rezultat o coproductie semnata de casa de fum si tigai cu smaltul sarit omul and ramm. Adica oarece deloc atragator pentru ochi, total lipsit de originalitate, dar menit sa potoleasca pofta a doi flamanzi nepretentiosi. Un spanac dres cu usturoaie si smantana, insotit de zburatoarea liliputana... Ia sa vedem ce iese cu codul dintai wink.gif

Clar, marimea nu conteaza! laugh.gif

'tanule, da' ce vrea omuletul lui Gopo, sa ajunga un Popeye marinaru' ? laugh.gif

nu incetezi sa ma uimesti. desigur nu cu marimea, ci prin faptul ca ai prins de gustul poftografiei. sa te tina ! rolleyes.gif
din ce vad pe farfurie, ai crescut in ochii mei inca vreo 10 cm si poti sa te infoi in blana la noapte. biggrin.gif
ti-a iesit ceva minunat: un cocosel perfect rumenit; iar spanacului, eu i-as fi adaugat pe linga smintina si 1 lingurita de curry, ca sa-i dau o aroma asiatica. de gustibus ...

p.s. transmite-i lui Ghitza, ca miine seara e asteptat la portitza ca sa nu se mai incurce in coduri

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 19 2012, 04:55 PM
Mesaj #325

Membru veteran

ia sa vedem ce-am pus pe masa astazi smile.gif

de-ale toamnei: pastrama, carnaciori, muraturi, usturoaie innecate in rosii batucite, plus la solicitarea lui omulet niste dovlecel panelit si cartoafe coapte, ca nu poate fara biggrin.gif

vinisorul nu l-am postat, ca poate se uita si minori, plus ca nu incapea in cadru laugh.gif

Fisiere atasate
Fisier atasat  cam_1.jpg ( 395.39K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 6

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Sep 19 2012, 05:25 PM
Mesaj #326

Guests

Citeaza (rammstein @ Sep 19 2012, 04:55 PM) *
ia sa vedem ce-am pus pe masa astazi

de-ale toamnei: pastrama, carnaciori, muraturi, usturoaie innecate in rosii batucite, plus la solicitarea lui omulet niste dovlecel panelit si cartoafe coapte, ca nu poate fara

vinisorul nu l-am postat, ca poate se uita si minori, plus ca nu incapea in cadru laugh.gif

mah, eu nu pot vedea ce-ai pus pe masa si nu-i din cauza bauturii ohmy.gif
urca-l si in format poza de buletin biggrin.gif
altfel te evacuez de la mine de pe topic laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 19 2012, 09:09 PM
Mesaj #327

Guests

Citeaza (omul @ Sep 19 2012, 05:25 PM) *
mah, eu nu pot vedea ce-ai pus pe masa si nu-i din cauza bauturii
urca-l si in format poza de buletin
altfel te evacuez de la mine de pe topic laugh.gif

mah omule, eu il cred pe cuvint ! tongue.gif
asa de bune au fost toate, incit le-a inghitit fisierul atasat hn-ului biggrin.gif

(probabil ca poza trebuie redimensionata la o scala mai mica, ca sa o digere si forumul, da' te pui cu turcu' ?! laugh.gif )

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 19 2012, 09:42 PM
Mesaj #328

Guests

am avut musafiri care si-au anuntat vizita de pe o ora pe alta rolleyes.gif

asa ca a trebuit sa fac ceva rapidescu - ardei umpluti si gratinati la cuptor

se ia o katana si se spinteca ardeii in jumatate, apoi se curata de cotorul cu seminte, dar fara a macelari codita tongue.gif
se prepara o umplutura din: carne tocata (la alegere - pui, vita, porc) amestecata cu morcov ras si ceapa tocata un pic calite in ulei, se adauga un ou, zarzavaturi tocate (marar si patrunjel, cit va lasa inima), sare si piper dupa gust
se umplu jumatatile de ardei, se presara cu cascaval ras si se aseaza intr-o forma termorezistenta unsa cu putin ulei (optional, se poate turna in forma 200 ml vin alb + 200 ml smintina subtire)
se da forma la cuptorul preincalzit 200°C, timp de 35-40'

ardeii umpluti i-am servit pe un pat de orez fiert - simplu, nu ? biggrin.gif

p.s. pt. miine seara cred ca ma gatesc pe mine, ca am venit de la shopinguiala si cu papornita plina de dessouri - e greu sa rezisti tentatiei de a nu-ti lua un set din dantela neagra cu un model bej, si un babydoll + g-strings din voal corai cu danteluta offwhite laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_punctul pe i.
mesaj Sep 20 2012, 05:56 AM
Mesaj #329

Guests

un mic-mare dejun sanatos biggrin.gif

scrob cu spanac si sunca

de smoothie de nectarine - sa aveti pofta ! cool.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Sep 20 2012, 09:19 AM
Mesaj #330

Membru veteran

Citeaza (omul @ Sep 19 2012, 05:25 PM) *
mah, eu nu pot vedea ce-ai pus pe masa si nu-i din cauza bauturii ohmy.gif
urca-l si in format poza de buletin

ia-ti manutele de pe ochi si o sa vezi cool.gif

vezi daca nu esti membru de soi? tongue.gif

+Quote Post

22 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 09:05 AM