IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

63 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dezbaterea comunismului ca viata de zi cu zi
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 03:29 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 02:55 PM) *
Comunism
„Stalin si poporul rus/Libertate ne-au adus”
„Imperialist american/cade-ti-ar bomba in ocean!”
„Noi vrem pace in Balcani/Fara anglo-americani!”
„Luca, Ana, Teo, Dej/Au bagat spaima-n burgheji”
„Iu-iu-iu tractorul ara/Iu-iu-iu porumb, secara/Facem colective-n tara/Toti chiaburii ca sa piara”.
„Da-mi, taticule si mie/O lopata si-o mistrie/Sa ma duc pe santier/Sa ma fac brigadier”
„Stima noastra si mandria/Ceausescu, Romania”
„Ceausescu-Pace”, „Nu vrem arme nucleare/Vrem tractoare pe ogoare”
„Avem paine, avem sare/Avem si Canal la Mare/Sa se plimbe cu vaporul/Ceausescu si Poporul”.

Libertate:
„Jos Ceausescu!”
„Jos comunismul!”
„Nu va fie frica/Ceausescu pica!”
„Libertate, te iubim/Ori invingem ori murim!“
„Luptam, murim/dar liberi vrem sa fim!”
„Ieri la Timisoara, azi in toata tara!”
„Ceausescu nu fi trist/Iliescu-i comunist!”
„Iliescu judecat/Pentru sangele varsat!”
„Zoe si cu Nicu si-au schimbat taticu'!”

Indobitocire comunista:
Noi muncim/Nu gandim!”
„Moarte intelectualilor!”
„IMGB/Face ordine!”
„Iliescu nu ceda/muncitorii toti te vrea”
"Voi n-ati mancat salam cu soia"
"Nu ne vindem tara"
etc

Astea sunt perle intr-adevar imbecile
Dar notocul tau este ca , pe alta parte comunistii te-au dat la scoala cu forta si asa ai avut sansa sa le poti citi.
Au existat alte vremuri, cand numai copii de coconasi aveau acces la ceea ce comunistii au oferit tutulor
wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 03:33 PM
Mesaj #92

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 05:29 PM) *
Dar norocul tau este ca , pe alta parte comunistii te-au dat la scoala cu forta si asa ai avut sansa sa le poti citi.
Au existat alte vremuri, cand numai copii de coconasi aveau acces la ceea ce comunistii au oferit tutulor
wink.gif

Touché! rolleyes.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 03:39 PM
Mesaj #93

Guests

Intamplator,am invatat sa determin varsta unui interlocutor pe net.
-folosirea excesiva a emoticoanelor
- expresii "dintre blocuri"-prietene,frate,etc
-agresivitatea,fara motive intemeiate
-expresii in engleza,cand nu mai ai argumente in romana

Faptul ca esti tanar(probabil,foarte tanar),nu schimba cu nimic situatia.Nu este nici meritul tau,nici un argument in favoarea mea.Este doar un fapt si un motiv pt mine,sa nu mai lungesc discutia asta!Eu voiam sa ma iau de gat,cu aia care au trait ,oribilitatile regimului comunist,care eventual,prin pasivitate(parsivitate?) sau colaborationism au contribuit la perpetuarea lui,timp de 50 de ani! Cu tine,nu am nimic,nici macar,ce discuta.Tu esti...intr-o confuzie totala,si sper sa-ti revii.Daca nu-ti revii,e treaba ta!Eu unul,nu o sa sufar...haiducule!Nici macar nu-mi pasa ca in mintea ta,haiducii....au luptat cu....boierii!Asta ramane oricum,o chestie...BETON!(expresie dintre blocuri,asta este!) Traiesc cu speranta,ca cei tineri ca tine,vor trai intr-o tara normala,ca vor avea o viata normala.Si sa stii,ca sunt sincer.Daca nu o sa fie asa....nu dati vina pe noi,"haiduci" mai batrani.Deja nu aveti motive,traiti intr-o tara libera,puteti lupta pt drepturile voastre!Inclusiv dreptul de a trai decent in aceasta tara!Prin vot si fapte.Intradevar,nu prin vorbe,cum zicea un coleg comunist,de-al tau.Vorbele...asa cum spuneam,raman in cartile de istorie.Vorbele alea grele!Restul....sunt discutii,nici macar pe forumuri nu raman.De exemplu...lupta haiducilor cu...boierii!Inca rad,dar sincer,a meritat.Mi-ai inveselit ziua! Lupta haiducule!Lupta ca avem toti de castigat!Asta nu au inteles comunistii!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 03:55 PM
Mesaj #94

În Numele Adevărului

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 05:39 PM) *
Faptul ca esti tanar(probabil,foarte tanar),nu schimba cu nimic situatia.Nu este nici meritul tau,nici un argument in favoarea mea.Este doar un fapt si un motiv pt mine,sa nu mai lungesc discutia asta!Eu voiam sa ma iau de gat,cu aia care au trait ,oribilitatile regimului comunist,care eventual,prin pasivitate(parsivitate?) sau colaborationism au contribuit la perpetuarea lui,timp de 50 de ani! Cu tine,nu am nimic,nici macar,ce discuta.Tu esti...intr-o confuzie totala,si sper sa-ti revii.Daca nu-ti revii,e treaba ta!Eu unul,nu o sa sufar...haiducule!Nici macar nu-mi pasa ca in mintea ta,haiducii....au luptat cu....boierii!Asta ramane oricum,o chestie...BETON!(expresie dintre blocuri,asta este!) Traiesc cu speranta,ca cei tineri ca tine,vor trai intr-o tara normala,ca vor avea o viata normala.Si sa stii,ca sunt sincer.Daca nu o sa fie asa....nu dati vina pe noi,"haiduci" mai batrani.Deja nu aveti motive,traiti intr-o tara libera,puteti lupta pt drepturile voastre!Inclusiv dreptul de a trai decent in aceasta tara!Prin vot si fapte.Intradevar,nu prin vorbe,cum zicea un coleg comunist,de-al tau.Vorbele...asa cum spuneam,raman in cartile de istorie.Vorbele alea grele!Restul....sunt discutii,nici macar pe forumuri nu raman.De exemplu...lupta haiducilor cu...boierii!Inca rad,dar sincer,a meritat.Mi-ai inveselit ziua! Lupta haiducule!Lupta ca avem toti de castigat!Asta nu au inteles comunistii!

Heyyyyyy, ma onoreaza faptul ca ma consideri asa de tanar dar adevarul e ca sunt doar spiritualmente tanar, am trait 18 ani in perioada comunista. blush.gif Eram in clasa a XII-a la Revolutie, imi aduc bine aminte cum se traia si inainte, sa stii. Cu privire la oribilitatile regimului comunist, ele au existat in toate regimurile politice incipiente de cand lumea si pamantul, important e insa cati beneficiaza de pe urma lor. Si in Roma antica, in timpul dictaturii lui Cornelius Sulla, existau liste de proscriptie, orice ştab trecut pe lista devenea proscris si putea fi omorât de oricine contra unei recompense, dar nici un istoric nu s-a gandit sa compare perioada cu stalinismul, de exemplu. Daca de pe urma represiunii beneficiaza putini (ca in capitalism) nu e deloc bine, daca beneficiaza imensa majoritate (ca in comunism) atunci e OK. Sau esti cumva de alta parere? huh.gif smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 3 2011, 03:57 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 04:03 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 03:29 PM) *
Dar notocul tau este ca , pe alta parte comunistii te-au dat la scoala cu forta si asa ai avut sansa sa le poti citi.
wink.gif

auzi mai! Dragule, ideea de invatamant obligatoriu si accesibil tuturor a fost pare propusa prima data de Plato, in antichitate. Educatia primara obligatorie a fost introdusa in Austria inca din 1774 iar printre ultimele tari din europa occidentala, Anglia, in secolul XIX. In mai toata lumea civilizata invatamantul este accesbil tuturor, cu siguranta in europa de west. Nu au facut comunistii tai nimic special, decat ca au plecat capul sub sabia ruseasca.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 04:11 PM
Mesaj #96

În Numele Adevărului

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 06:03 PM) *
Nu au facut comunistii tai nimic special, decat ca au plecat capul sub sabia ruseasca.

On the contrary, Gheorghiu-Dej i-a scos pe rusi din tara in 1958. Desi, daca ar fi fost dupa mine, le-as fi permis sa ramana pana azi. Decat sclavul americanilor, mai bine partenerul rusilor.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 04:21 PM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 11:47 AM) *
Am trait in ultimii 20 de ani multi ani in vecinatatea ta estica(strict). Olandezii tai sunt un exemplu de patriotism, nemtii sunt renumiti pentru patriotismul lor. Daca la ei a fi patriot este ceva normal, in firescul lucrurilor, de ce a fi patriot roman este "desantat"? Sunt mandru ca prim mine multi straini(germani si olandezi) in special au numai impresii excelente despre Romania. As putea oricand sa le spun ca sunt german, si as avea si dreptul asta, 50% din sangele meu venind de acolo. Dar eu SUNT ROMAN si SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN. Daca sunt desantat in dragostea mea de tara asta este.
Ah si inca ceva, din cercul de romani din Germania pe care ii cunosc, cu exceptia unei singure familii, restul sunt toti in acord cu mine.(si sunt vreo cativa)
Spre deosebire de tine care te rusinezi ca te-ai nascut in Romania eu sunt mandru ca m-am nacut acolo.
Romania iti multumesc!!!

Poti sa fii mandru cat vrei! E ca si cum ai fi mandru ca este blond sau ca ai ochii verzi. Nu te opreste nimeni de la asta. Cat despre aberatia cu runsinea - de ce mi-ar fi rusine?! E ca si cum mi-ar fi rusine ca as avea ochii verzi, parul blond, tenul masliniu sau alb. E absurd. E ridicol.

Nu Novice, nu-mi este rusine, nici nu sunt mandru - imi este indiferent conceptul asta de nationalitate (sau cetatenie, ca veni vorba). Nu am luat cetatenie olandeza pentru ca nu am nevoie de ea si este prea multa bataie de cap. Nu am renuntat la cea romana din acelasi motiv - prea multa bataie de cap, nu am beneficii de pe urma procesuluo. Pasaportul este un instrument pentru mine - poate scrie orice acolo, cata vreme imi permite sa calatoresc unde vreau. Persoana mea nu se defineste prin cetatenia sau nationalitatea pe care o am.

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 04:24 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 04:03 PM) *
auzi mai! Dragule, ideea de invatamant obligatoriu si accesibil tuturor a fost pare propusa prima data de Plato, in antichitate. Educatia primara obligatorie a fost introdusa in Austria inca din 1774 iar printre ultimele tari din europa occidentala, Anglia, in secolul XIX. In mai toata lumea civilizata invatamantul este accesbil tuturor, cu siguranta in europa de west. Nu au facut comunistii tai nimic special, decat ca au plecat capul sub sabia ruseasca.

Ne referim la lucruri diferite inseamna. Tu vorbesti de DREPTUL la invatamant. Marile SCOLI din America , Anglia, etc percepeau insa niste taxe care nu erau accesibile decat maxim la 10% dintre doritori. Copilul de la tara nu avea insa never ever acei bani, bursele erau rara avis, si erau acordate de catre ... cine oare?
Deci cum aveau acces toti amarastenii, asta poate ma luminezi.
Sunt suficiente statistici din epoca, care atesta clar ca 85-90% din populatie era analfabeta.
Prima tara care a oferit invatamant gartuit pentru mase a fost Rusia.(si aici vei avea iar ocazia sa ma alipesti lor, dar asta e treaba ta)

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 04:32 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 04:21 PM) *
Poti sa fii mandru cat vrei! E ca si cum ai fi mandru ca este blond sau ca ai ochii verzi. Nu te opreste nimeni de la asta. Cat despre aberatia cu runsinea - de ce mi-ar fi rusine?! E ca si cum mi-ar fi rusine ca as avea ochii verzi, parul blond, tenul masliniu sau alb. E absurd. E ridicol.

Nu Novice, nu-mi este rusine, nici nu sunt mandru - imi este indiferent conceptul asta de nationalitate (sau cetatenie, ca veni vorba). Nu am luat cetatenie olandeza pentru ca nu am nevoie de ea si este prea multa bataie de cap. Nu am renuntat la cea romana din acelasi motiv - prea multa bataie de cap, nu am beneficii de pe urma procesuluo. Pasaportul este un instrument pentru mine - poate scrie orice acolo, cata vreme imi permite sa calatoresc unde vreau. Persoana mea nu se defineste prin cetatenia sau nationalitatea pe care o am.

Dar de MAMA ta esti mandru? Ei bine Romania e mama ta!!! Buna, rea, e mama ta!! Te-a batut cand erai mic, te-a tinut in frig, te-a nedreptatit, dar e mama ta!!
Nu spui direct, ca ti-e rusine cu tara ta, dar printre randuri ... Hai sa fim un pic mai responsabili.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 04:37 PM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 04:24 PM) *
Ne referim la lucruri diferite inseamna. Tu vorbesti de DREPTUL la invatamant. Marile SCOLI din America , Anglia, etc percepeau insa niste taxe care nu erau accesibile decat maxim la 10% dintre doritori. Copilul de la tara nu avea insa never ever acei bani, bursele erau rara avis, si erau acordate de catre ... cine oare?
Deci cum aveau acces toti amarastenii, asta poate ma luminezi.
Sunt suficiente statistici din epoca, care atesta clar ca 85-90% din populatie era analfabeta.
Prima tara care a oferit invatamant gartuit pentru mase a fost Rusia.(si aici vei avea iar ocazia sa ma alipesti lor, dar asta e treaba ta)

zau novice, discuti de un sistem, nu? Spui ca in RO tot ce avem e datorita comunismului, nu? Pai vezi si tu ce rau o duc tarile ce nu au avut parte de comunism! Am construit metroul? Drumuri? Blocuri? Educatie? Viziteaza Europa, vezi acolo sistem de educatie, de transport public functional, trenurile de mare viteza, autostrazi, locuinte, canale, ce vrei. In 1990 RO era cu cel putin 30 de ani in urma europei occidentale datorita comunismului. Fara comunism in RO poate aveam erau si acolo cateva mii de km de autostrada.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 04:40 PM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 04:32 PM) *
Dar de MAMA ta esti mandru? Ei bine Romania e mama ta!!! Buna, rea, e mama ta!! Te-a batut cand erai mic, te-a tinut in frig, te-a nedreptatit, dar e mama ta!!
Nu spui direct, ca ti-e rusine cu tara ta, dar printre randuri ... Hai sa fim un pic mai responsabili.

Auzi Novice, esti mandru de Universul nostru? Ei bine, de fapt Universul e MAMA si TATA.
laugh.gif
"argumente" de 2 bani.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 04:40 PM
Mesaj #102

În Numele Adevărului

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 06:37 PM) *
Fara comunism in RO poate aveam erau si acolo cateva mii de km de autostrada.

Fara revolutia aia tampita aveam acum cateva mii de km de autostrada, ca toate strazile asfaltate din Romania comunistii le-au facut.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 04:43 PM
Mesaj #103

În Numele Adevărului

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 06:40 PM) *
Auzi Novice, esti mandru de Universul nostru? Ei bine, de fapt Universul e MAMA si TATA.
laugh.gif
"argumente" de 2 bani.

Ooooo, olandezule, ai trecut la categoria filosofica! Foarte tare! biggrin.gif Chiar ca ai inceput sa vezi Lumina becului lui Pintea! laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 05:05 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 04:37 PM) *
zau novice, discuti de un sistem, nu? Spui ca in RO tot ce avem e datorita comunismului, nu? Pai vezi si tu ce rau o duc tarile ce nu au avut parte de comunism! Am construit metroul? Drumuri? Blocuri? Educatie? Viziteaza Europa, vezi acolo sistem de educatie, de transport public functional, trenurile de mare viteza, autostrazi, locuinte, canale, ce vrei. In 1990 RO era cu cel putin 30 de ani in urma europei occidentale datorita comunismului. Fara comunism in RO poate aveam erau si acolo cateva mii de km de autostrada.

Ai vizitat castelele din Austria? Bun. Somptuoase ? Bun .Cine le-a facut capitalismul sau AURUL DACILOR?
Germania, a fost aliatul nostru in al doilea razboi,da? Cumva pentru benzina?
Turcii la fel. Ce -mi povestesti tu mie? Spania, Portugalia, Franta, Italia, Benelux, le-am vazut pe toate. Gem de averile Africii, Americii, si restului lumii. Vorbesti de comunism si esti oripilat de crimele lor. De acord. Dar uiti de genocidul american, pe care nu l-au facut comunistii. Ce drepturi au acum indienii din America? Dreptul la un loc in rezervatie, poate.
Vorbeste tu acum de subiecte delicate in Vest, sa vedem poti? Cum nu poti, ca e democratie. Citeste pe Wikileaks cele peste 100 de teme pe care daca le abordezi public, chiar la tine in Olanda, ai sanse sa dipari pe termen nedefinit. Guantanamo? Arme de distrugere in Irak? Etc, etc. Prietene rusii au avut o groaza de magarii, dar au luptat ca orice imperiu pentru expansiune.
Pana nu vei avea putere sa nu mai judeci emotional nu vei vedea adevarul.
Ce stim despre nazisti? Ca erau niste dementi care terorizau Germania aidoma comunistilor. Spunele asta germanilor care au trait acele vremuri si te vor ucide pe loc. Eu nu mai risc experimentul asta, ptr ca era sa ma coste.

Altfel gaseste tu pasajul in care spun textual ca tot ce avem este datorita comunismului.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 05:15 PM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 05:05 PM) *
Ai vizitat castelele din Austria? Bun. Somptuoase ? Bun .Cine le-a facut capitalismul sau AURUL DACILOR?
Turcii la fel. Ce -mi povestesti tu mie? Spania, Portugalia, Franta, Italia, Benelux, le-am vazut pe toate. Gem de averile Africii, Americii, si restului lumii. Vorbesti de comunism si esti oripilat de crimele lor. De acord. Dar uiti de genocidul american, pe care nu l-au facut comunistii. Ce drepturi au acum indienii din America? Dreptul la un loc in rezervatie, poate.
Vorbeste tu acum de subiecte delicate in Vest, sa vedem poti? Cum nu poti, ca e democratie. Citeste pe Wikileaks cele peste 100 de teme pe care daca le abordezi public, chiar la tine in Olanda, ai sanse sa dipari pe termen nedefinit. Guantanamo? Arme de distrugere in Irak? Etc, etc. Prietene rusii au avut o groaza de magarii, dar au luptat ca orice imperiu pentru expansiune.
Ce stim despre nazisti? Ca erau niste dementi care terorizau Germania aidoma comunistilor. Spunele asta germanilor care au trait acele vremuri si te vor ucide pe loc. Eu nu mai risc experimentul asta, ptr ca era sa ma coste.

Altfel gaseste tu pasajul in care spun textual ca tot ce avem este datorita comunismului.

Da, s-au facut si fac magarii in tarile astea, inclusiv si in frunte cu US. Nici un sistem nu este perfect insa unele sunt perfectibile wink.gif
Gresesti cu Wiki, chiar pot sa-mi afirm public parerea. Mai mult, mirror-urile wiki sunt in buna parte "cazate" in NL & DE. La fel si cu razboiul din Irak, Afganistan sau problema Guantanomo. De fapt europeanul de rand nu priveste de fel cu ochi buni derapajele US si asta s-a vazut in demonstratii & dezbateri ce au avut si au loc. O fi existand vreun pericol sa fiu redus la tacere? Foarte, foarte, foarte putin probabil dar intr-adevar, nu cu totul imposibil. Insa daca am fi trait in comunism, ar fi fost un lucru cert!

Chiar si tu, poti sa-ti dai cu parerea pe aici pentru ca traiesti intr-o societate mai libera, altfel probabil nici nu stiai ca exista asemena dezbateri pentru ca Marele Firewall Comunist cenzura informatia, asa cum o face in China.

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 05:24 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 05:15 PM) *
Da, s-au facut si fac magarii in tarile astea, inclusiv si in frunte cu US. Nici un sistem nu este perfect insa unele sunt perfectibile wink.gif
Gresesti cu Wiki, chiar pot sa-mi afirm public parerea. Mai mult, mirror-urile wiki sunt in buna parte "cazate" in NL & DE. La fel si cu razboiul din Irak, Afganistan sau problema Guantanomo. De fapt europeanul de rand nu priveste de fel cu ochi buni derapajele US si asta s-a vazut in demonstratii & dezbateri ce au avut si au loc. O fi existand vreun pericol sa fiu redus la tacere? Foarte, foarte, foarte putin probabil dar intr-adevar, nu cu totul imposibil. Insa daca am fi trait in comunism, ar fi fost un lucru cert!

Chiar si tu, poti sa-ti dai cu parerea pe aici pentru ca traiesti intr-o societate mai libera, altfel probabil nici nu stiai ca exista asemena dezbateri pentru ca Marele Firewall Comunist cenzura informatia, asa cum o face in China.

Iti place cand te dai mai la vale in DE, este? Va vad trecand in fiecare vara cu rulotele voastre din ce in ce mai mari. Mai aveti vreo cativa ani sa ajungeti la nivelul DE. Dupa WM2 generatia care atunci era adolescenta avea doua optiuni: sa o taie in US sau sa moara de foame. Ei au ales ... DE. Au pastrat imnul Deutscland uber alles, si-au suflecat manecile, au carat ani de zile molozul si au creat ceea ce vezi tu azi. De ce au facut-o :erau patrioti, isi iubeau tara, si-o respectau, erau mandrii de ea. Era un morman de moloz dar o iubeau. Au ramas acolo si au recreat o tara din nimic.
Ce facem noi in schimb? Plecam peste tot in lume si ne dam italieni, polonezi, greci si altele. De ce?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 05:34 PM
Mesaj #107

În Numele Adevărului

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 07:24 PM) *
Iti place cand te dai mai la vale in DE, este? Va vad trecand in fiecare vara cu rulotele voastre din ce in ce mai mari. Mai aveti vreo cativa ani sa ajungeti la nivelul DE. Dupa WW2 generatia care atunci era adolescenta avea doua optiuni: sa o taie in US sau sa moara de foame. Ei au ales ... DE. Au pastrat imnul Deutscland uber alles, si-au suflecat manecile, au carat ani de zile molozul si au creat ceea ce vezi tu azi. De ce au facut-o :erau patrioti, isi iubeau tara, si-o respectau, erau mandri de ea. Era un morman de moloz dar o iubeau. Au ramas acolo si au recreat o tara din nimic.
Ce facem noi in schimb? Plecam peste tot in lume si ne dam italieni, polonezi, greci si altele. De ce?

Superbă replica ta, Novice! Sunt profund impresionat. mellow.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 3 2011, 05:36 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 05:37 PM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 3 2011, 05:34 PM) *
Superbă replica ta, Novice! Sunt profund impresionat. mellow.gif

Multzam fain' wink.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 05:42 PM
Mesaj #109

În Numele Adevărului

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 07:37 PM) *
Multzam fain' wink.gif

Prietene, te rog fa-ti si tu cont de utilizator HotNews, asa putem comunica si prin mesageria privata. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 06:14 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 05:24 PM) *
Iti place cand te dai mai la vale in DE, este? Va vad trecand in fiecare vara cu rulotele voastre din ce in ce mai mari. Mai aveti vreo cativa ani sa ajungeti la nivelul DE. Dupa WM2 generatia care atunci era adolescenta avea doua optiuni: sa o taie in US sau sa moara de foame. Ei au ales ... DE. Au pastrat imnul Deutscland uber alles, si-au suflecat manecile, au carat ani de zile molozul si au creat ceea ce vezi tu azi. De ce au facut-o :erau patrioti, isi iubeau tara, si-o respectau, erau mandrii de ea. Era un morman de moloz dar o iubeau. Au ramas acolo si au recreat o tara din nimic.

asa este, si-au suflecat mainile si au purces la treaba, cu mic cu mare, cu respect pentru valoare si cu constiinta muncii. Din pacate asta nu s-a intamplat in RO. Eu unul nu stau sa-mi irosesc viata "construind Romania". N-am cu cine.

Asta se va intampla insa "de la sine", peste inca o generatie-doua, atunci cand un sistem de valori firesc va reveni norma in Romania. "de la sine" asta este dat tocmai de deschiderea si reasezarea valorilor ce se petrece incet, incet chiar acum, prin interactiunea ce o are societatea romaneasca cu lumea civilizata, interactiune de care a fost privata vreme de 40 de ani.

Asta nu inseamna ca nu exista si oameni de valoare in RO ci pur si simplu sunt marginalizati si ridiculizati de o societate bolnava, in recuperare acum dupa dezastrul comunist. Tocmai de aceea, la nivelul meu, promovez si recompensez valoarea, munca bine facuta, dedicatia si onestitatea. De aceea "dau de lucru" la cativa romani si creez oportunati de afaceri altora. Nu pentru ca sunt romani ci pentru ca merita, ii cunosc si pentru ca o pot face.

+Quote Post
Vizitator_elful.
mesaj Jan 3 2011, 06:31 PM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 05:05 PM) *

Astacu aurul dacilor si cu indienii din america.....E TAREEEEEEE!!!! Multumesc mult tuturor postacilor,care-mi inveselesc aceste zile,care se anuntau,un pic cam triste!Nici nu mai am nevoie de alte argumente in aceasta discutie despre comunism!Am fost zdrobit,distrus,nu mai am replica!!!!Ma pis pe mine de ras,cand realizez cu cine incercam sa discut...logic!Cu...AURUL DACILOR SI INDIENII DIN AMERICA!Uite cu cine ne batem noi gura!Ori copii...ori...au dat in mintea copiilor!Uitati stimati interlocutori,argumente!Mor de ras,de zece minute!AURUL DACILOR!!!!Sa mori tu,ca au furat capitalistii aurul dacilor????!!!!!Bai(da bai,de la "ba',)ca deja nu-mi pasa!ESTI TARE!!!!Esti BETON!!!AUUUURUL DACILOR!Hai mai zi ceva si de incasi,te rooog mult!Da de gepizi?Stii ceva?De nenorocitii aia de romani?Aia de la Roma,nu din Romanica,capitalistii aia,care au asuprit comunistii de daci!!!AURUL DACILOR...si FLOTA..... GRECILOR!!!Si penele indienilor din America!!!Hait!Cine a furat penele si drepturile indienilor???CAPITALISTIII evident!Are un indian o pana in partea dorsala?!Vine imediat capitalistu...si-o fura!Dar evident,intai,fura aurul amaratilor de daci!!!!TAREEEE!!!Combati bine pentru un novice!Combate ca m-ai spart!Sunt distrus....nu mai am replica,deja ai de partea ta,toti dacii si amerindienii!Sunteti multi si...haiosi!Foarte seriosi!!!!Mor de ras!!!!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 06:38 PM
Mesaj #112

În Numele Adevărului

Citeaza (elful @ Jan 3 2011, 08:31 PM) *
Combati bine pentru un novice!Combate ca m-ai spart!Sunt distrus....nu mai am replica,deja ai de partea ta,toti dacii si amerindienii!Sunteti multi si...haiosi!Foarte seriosi!!!!Mor de ras!!!!

Ce dreaqu gasesti de râs? angry.gif Cum te poti numi om râzând de tragedia unei intregi natiuni? Ai idee cati amerindieni au fost exterminati de americanii tai indispensabili? 40 DE MILIOANE. Cel mai mare genocid din istorie. Si tu mori de râs... degeneratule. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 06:44 PM
Mesaj #113

Guests

da extraterestrii?Nimic, nimic?Zi ceva de ei.Trebuie sa-si fi bagat si ei coada prin dacia!Cred ca i-au ajutat pe romani,sa faca podu ala, de da toata lumea vina pe Apolodor,pamanteanul,sau macar la Sarmisegetuza,la atacul final,ca altfel cum reuseau barbarii aia de romani,sa invinga un popor asa de vestit,ca dacii!Cel maivestit si mai viteaz dintre traci!Poate si cu Ceasca,l-au hipnotizat,cumva si i-au luat mintile,diploma de 4 clase,poate extraterestrii i-au bagat pe gat leanei,diploma de facultate si de mare doctor in stiinte!de am ramas noi,astia prostii,fara auru dacilor si amerindienii sara o pana in partea dorsala!!!Este o argumentatie EXCEPTIONALA,la subiect,pt un bolnav psihic,sau pt un mare umorist.Sunt convins,ca esti,un mare umorist!

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 06:55 PM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 06:44 PM) *
da extraterestrii?Nimic, nimic?Zi ceva de ei.Trebuie sa-si fi bagat si ei coada prin dacia!Cred ca i-au ajutat pe romani,sa faca podu ala, de da toata lumea vina pe Apolodor,pamanteanul,sau macar la Sarmisegetuza,la atacul final,ca altfel cum reuseau barbarii aia de romani,sa invinga un popor asa de vestit,ca dacii!Cel maivestit si mai viteaz dintre traci!Poate si cu Ceasca,l-au hipnotizat,cumva si i-au luat mintile,diploma de 4 clase,poate extraterestrii i-au bagat pe gat leanei,diploma de facultate si de mare doctor in stiinte!de am ramas noi,astia prostii,fara auru dacilor si amerindienii sara o pana in partea dorsala!!!Este o argumentatie EXCEPTIONALA,la subiect,pt un bolnav psihic,sau pt un mare umorist.Sunt convins,ca esti,un mare umorist!

Elfule, cum poti sa iei in deradere istoria romanilor. Tu nu stii oare ca inca de pe vremea dacilor romanii erau cei mai priceputi, cei mai destepti si cei mai crestini dintre pamanteni? Insa s-or unit toti capitalistii si i-or cotropit rand pe rand de nu or putut ridica capul. Le-o luat tot aurul, pana si ala ce l-or ascuns in America (in caz ca nu stiai, romanii au pus primii piciorul acolo). Le-or luat oile, le-or luat cartofii, tat, tat, tat or luat si de aia is acuma toti prinprejur bogati numa' romanii saraci. Or furat si istoria netrebnicii, or furat si arhitectura (toate constructiile ce le vezi la Roma sunt construite dupa modele dacice, care insa au fost distruse de barbarii cotropitori). Peste toate astea, or falsificat istoria, ca sa nu se mai stie nimica de istoria glorioasa a romanilor, care sunt pe pamantul asta de mii de ani, de dinainte de daci
ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 06:55 PM
Mesaj #115

Guests

Hai,fa-mi hatarul si baga ceva si cu incasii!!!Te rog mult!Sa stii ca si astia erau capitalisti feroce,faceau tot felul de sacrificii umane,sa creasca indicele la bursa!!!Sau poate ei erau buni,ca au ramas si ei ca Dacii fara aur???Saracii dacisi incasi!!!NEDREPTATEEEEEE!Sariti si aparati dacii si indienii,ca se imbogatesc capitalistii cu aurul si bizonii lor!!!Uite bai fratilor,cum rade un nemernic de genocidul indienilor!Iar un roman serios si responsabil,care-l doare sufletu de ei,numestevictimele gulagului comunist....dusmani de clasa!Cica de ce rad!?Pai ce dracu sa fac,sa plang,cand vad...ce lung este si o sa fie drumul?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 07:02 PM
Mesaj #116

În Numele Adevărului

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 08:55 PM) *
Hai,fa-mi hatarul si baga ceva si cu incasii!!!Te rog mult!Sa stii ca si astia erau capitalisti feroce,faceau tot felul de sacrificii umane,sa creasca indicele la bursa!!!

Actually, sa stii ca incasii erau mai degraba socialisti, o treime din pamantul agricol era impartit in mod egal intre familii, o treime apartinea regelui si o treime preotimii. Nu aveau deloc aristocratie. Mai citeste si tu istorie, ca altfel te manipuleaza capitalistii astia cum vor. Un om bine informat nu poate fi manipulat asa usor.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_oribil.
mesaj Jan 3 2011, 07:04 PM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 06:55 PM) *
Elfule, cum poti sa iei in deradere istoria romanilor. Tu nu stii oare ca inca de pe vremea dacilor romanii erau cei mai priceputi, cei mai destepti si cei mai crestini dintre pamanteni? Insa s-or unit toti capitalistii si i-or cotropit rand pe rand de nu or putut ridica capul. Le-o luat tot aurul, pana si ala ce l-or ascuns in America (in caz ca nu stiai, romanii au pus primii piciorul acolo). Le-or luat oile, le-or luat cartofii, tat, tat, tat or luat si de aia is acuma toti prinprejur bogati numa' romanii saraci. Or furat si istoria netrebnicii, or furat si arhitectura (toate constructiile ce le vezi la Roma sunt construite dupa modele dacice, care insa au fost distruse de barbarii cotropitori). Peste toate astea, or falsificat istoria, ca sa nu se mai stie nimica de istoria glorioasa a romanilor, care sunt pe pamantul asta de mii de ani, de dinainte de daci
ohmy.gif

Ce gandire de om idiot. Nu e de mirare ca Romania a ajuns in halul asta. Bine macar ca mai sunt sperante.

Ok, daca tot ai adus in discutie faptul ca istoria dacilor e "furata", cu asa un talent umoristic de exceptie, raspunde si mie la cateva intrebari, pentru ca daca faci asemenea afirmatii presupun ca ai cunostinte minime de istorie (as vrea si ca ala mic si verde care respira greu, recte Elfu', sa dea si el cu parerea):

-Cât la sută din Dacia a fost cucerită de romani?
-Câţi ani au ocupat romanii acei "procent" din teritoriul Daciei?
- Soldaţii "romani" chiar veneau de la Roma şi chiar erau fluenţi în limba latină ?
Si ultima: -- Cum a fost posibil ca într-un aşa de scurt interval istoric TOATĂ populaţia Daciei să-şi uite limba şi să înveţe o limbă nouă, limba latină, de la nişte soldaţi "romani" care nici ei nu o vorbeau

+Quote Post
Vizitator_elful.
mesaj Jan 3 2011, 07:06 PM
Mesaj #118

Guests

Din acest moment,ma retrag din discutie.Nu mai am argumente!Intradevar,aurul dacilor...este argumentul final.Eu am fost convins.Iar de soarta amerindienilor...nu mai vorbesc!Sunt coplesit!

Urez tuturor,un an nou mai bun.Normal ca in aceasta urare nu intra picior de jefuitor de aur dacic,sau vacar,ucigas de indieni!

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 07:10 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (oribil @ Jan 3 2011, 07:04 PM) *
Ce gandire de om idiot. Nu e de mirare ca Romania a ajuns in halul asta. Bine macar ca mai sunt sperante.

Ok, daca tot ai adus in discutie faptul ca istoria dacilor e "furata", cu asa un talent umoristic de exceptie, raspunde si mie la cateva intrebari, pentru ca daca faci asemenea afirmatii presupun ca ai cunostinte minime de istorie (as vrea si ca ala mic si verde care respira greu, recte Elfu', sa dea si el cu parerea):

-Cât la sută din Dacia a fost cucerită de romani?
-Câţi ani au ocupat romanii acei "procent" din teritoriul Daciei?
- Soldaţii "romani" chiar veneau de la Roma şi chiar erau fluenţi în limba latină ?
Si ultima: -- Cum a fost posibil ca într-un aşa de scurt interval istoric TOATĂ populaţia Daciei să-şi uite limba şi să înveţe o limbă nouă, limba latină, de la nişte soldaţi "romani" care nici ei nu o vorbeau

of, of, esti oribil de grabit. Daca citeai cateva postari inainte iti puteai da seama ca este vorba de un fel de parodie groteasca a gandirii unora ca Pintea sau Novice.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 07:11 PM
Mesaj #120

În Numele Adevărului

Citeaza (elful @ Jan 3 2011, 09:06 PM) *
Urez tuturor,un an nou mai bun.Normal ca in aceasta urare nu intra picior de jefuitor de aur dacic,sau vacar,ucigas de indieni!

Multumim pentru urare, te mai asteptăm pe forum. smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 3 2011, 07:17 PM

--------------------

+Quote Post

63 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 08:53 PM