IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> SARACIE CRUNTA, Oamenii nimanui (strazii)- ger napraznic
kjh
mesaj Jan 22 2010, 06:43 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

angry.gif Nesansa=disperare .Sa ratezi drumul in viata , uneori singur alteori ''ajutat'' de altii , e usor dar sa revii pe calea cea buna de cele mai multe ori este imposibil .
Nu-ti intinde nimeni nici o mina sa te smulga din mocirla in care te zbati .
E frig , este foarte frig ! Ai pensie mica si ai renuntat la caldura . Pai da , cu ce sa-ti platesti intretinerea , din ce bani sa-ti cumperi lemne, cind de mult ai renuntat la medicamentele indispensabile si nici nu mai stii gustul carnii.
Uneori gasesti un ''binevoitor'' care se ofera sa-ti indulceasca neputinta in schimbul ultimului lucru de valoare pe care al mai ai , LOCUINTA ... nu trece mult timp si paradoxal sau nu te numesti ''om al strazii''.
Hei , acum ai alta problema ! Incerci sa-ti faci dreptate dar oare te asculta cineva ? Nuuuu, pentu ca nu ai BANI .
Asa ca resemnat iti cauti adapost pe... undeva ,intr-un subsol , intr-o ruina , ori unde .
Intilnesti altfel de oameni cu alte reguli despre care nu stiai nimic .Sunt o adunatura pestrita , de toate virstele .
Este iarna . Este un ger cumplit . Ti-e frig , foarte frig . Linga tine un copil sta ghemuit incercind parca sa fure din caldura trupului tau . A inghetat .
Te intrebi cu ce ati gresit ca soarta a fost asa de cruda cu voi .
Numai Dumnezeu stie !
Adormi ????

--------------------

.......
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Domnul Credit.
mesaj Jan 22 2010, 07:56 PM
Mesaj #2

Guests

pai v-au trebuit credite. va credeati stapanii lumi, occidentali adevarati, mana larga, apartamente de 2 camere de 100.000, masini, lux acum nah! luati credite si spalati-va pe cap cu ele!
bine ati venit in capitalism unde prostii mor de foame!

+Quote Post
Vizitator_Ceausescu Nicolae.
mesaj Jan 22 2010, 08:13 PM
Mesaj #3

Guests

Pai v-a trebuit capitalism ? Na, sa va-nvatati minte !
Cind va aratam io la telejurnal oameni din occident care dormeau in cutii de carton , ati zis ca-s basme . Pi vremea mea nu aveati libertate ?
Acum aveti cu carul ...hi, hi ,hi !!!!!!!!! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Misu.
mesaj Jan 22 2010, 09:05 PM
Mesaj #4

Guests

Problema este ca la noi e foarte greu sa ii ajuti pe cei care stau pe strada, batrani, nevoiasi, etc pentru ca au existat n scheme de organizatii false care au pretins ca aduna bani in scopuri caritabile si de fapt nu erau legitime iar acum oamenii sunt suspiciosi in a mai da bani celor care chiar fac eforturi sa ii ajute pe cei care au nevoie.

In plus rar vei vedea oameni care din initiativa proprie se apuca sa ii caute pe cei fara adapost, sa le duca haine, mancare, sau o vorba buna pentru ca nu face parte din obisnuintele zilnice si nici educatia din scoala nu promoveaza astfel de comportamente civice.

Serviciile sociale ale statului sunt de plans, sub-finantate, fara personal sau dotari si complet dependente de vointa sau priceperea primarului local.

Eu si cu sotia mea facem din cand in cand cate un drum pana la un adapost de noapte sau la cantina saracilor si mai lasam acolo haine si incaltaminte, o patura, de care nu mai avem nevoie, si de obicei mai cumparam fie sapun, sampon, prosoape si alte maruntisuri ori sosete, lenjerie, etc. Nu dam bani ca nu prea avem si nici nu stim unde ajung .... dar hainele vechi si incaltamintea purtata sigur le ia cineva care chiar are nevoie de ele.

Am tot facut si pe la birou activitati din astea pe la sarbatori. Pentru ca suntem o firma cu muti angajati am facut fie colecta de jucarii, carti, haine ... iar intr-un an am pus bani si am cumparat niste electrocasnice pentru un camin de batrani.

Parerea mea este ca oamenii sunt in general buni si ar ajuta foarte mult daca s-ar gasi o forma prin care sa vada si efectul sprijinului pe care il dau, altfel ,nimanui nu ii place sa se creada inselat sau fraierit de retele tip Filantropica. Asta nu se poate realiza decat prin institutii/centre de ajutor stabile unde te poti duce si peste 5 zile sa vezi ce s-a mai intamplat. Poate in momentul in care ONG-urile vor avea mai multe fonduri si vor fi si mai numeroase lucrurile se vor imbunatati.

+Quote Post
Vizitator_Tuica, vinul si cu romul.
mesaj Jan 22 2010, 09:43 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (kjh @ Jan 22 2010, 06:43 PM) *
angry.gif Nesansa=disperare .Sa ratezi drumul in viata , uneori singur alteori ''ajutat'' de altii , e usor dar sa revii pe calea cea buna de cele mai multe ori este imposibil .
Nu-ti intinde nimeni nici o mina sa te smulga din mocirla in care te zbati .
E frig , este foarte frig ! Ai pensie mica si ai renuntat la caldura . Pai da , cu ce sa-ti platesti intretinerea , din ce bani sa-ti cumperi lemne, cind de mult ai renuntat la medicamentele indispensabile si nici nu mai stii gustul carnii.
Uneori gasesti un ''binevoitor'' care se ofera sa-ti indulceasca neputinta in schimbul ultimului lucru de valoare pe care al mai ai , LOCUINTA ... nu trece mult timp si paradoxal sau nu te numesti ''om al strazii''.
Hei , acum ai alta problema ! Incerci sa-ti faci dreptate dar oare te asculta cineva ? Nuuuu, pentu ca nu ai BANI .
Asa ca resemnat iti cauti adapost pe... undeva ,intr-un subsol , intr-o ruina , ori unde .
Intilnesti altfel de oameni cu alte reguli despre care nu stiai nimic .Sunt o adunatura pestrita , de toate virstele .
Este iarna . Este un ger cumplit . Ti-e frig , foarte frig . Linga tine un copil sta ghemuit incercind parca sa fure din caldura trupului tau . A inghetat .
Te intrebi cu ce ati gresit ca soarta a fost asa de cruda cu voi .
Numai Dumnezeu stie !
Adormi ????

ce manea lacrimogena ai putut scoate!
sa recapitulam: un gagiu ramane fara cariera/slujba si ajunge pensionar; la pensie lucrurile se agraveaza (deh, incalzirea globala, gripa aviara+porcina si criza economica mondiala isi fac efectul).
gagiul ramane homeless si un puradel se cuibareste la pieptul lui, incercand sa initieze un transfer de energie calorica.... brrr, naspa!

pai ce sa zici la contemplarea unui asemenea tablou? ce zici, poate gagiului nu i-o fi placut cartea, carierele pentru necalificati sunt scurte si secatuitoare!
observatie importanta: de ce in media romaneasca se scrie rom in loc de rrom (desi cel mai corect ar fi tigan)?
din cate stiu, rom = bautura alcoolica (hrana de baza a gagiului descris in maneaua de mai sus).
si tot rom = prescurtarea de la roman.
a naibii prescurtare, cum vrea ea sa se confunde cu tiganul! sau o fi invers?

concluzie:
poa' sa fie cat de frig, numa' vantu' sa nu bata!

+Quote Post
kjh
mesaj Jan 23 2010, 12:40 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (Tuica, vinul si cu romul @ Jan 22 2010, 09:43 PM) *
sa recapitulam: un gagiu ramane fara cariera/slujba si ajunge pensionar; la pensie lucrurile se agraveaza (deh, incalzirea globala, gripa aviara+porcina si criza economica mondiala isi fac efectul).
gagiul ramane homeless si un puradel se cuibareste la pieptul lui, incercand sa initieze un transfer de energie calorica.... brrr, naspa!

pai ce sa zici la contemplarea unui asemenea tablou? ce zici, poate gagiului nu i-o fi placut cartea, carierele pentru necalificati sunt scurte si secatuitoare!
observatie importanta: de ce in media romaneasca se scrie rom in loc de rrom (desi cel mai corect ar fi tigan)?
din cate stiu, rom = bautura alcoolica (hrana de baza a gagiului descris in maneaua de mai sus).

concluzie:

Domnuuul Tuica ,vinul si alte bauturi alchoolice , te invit sa nu transformi acest topic intr-unul rasist !
Daca ai privi cu mai multa atentie in jur sau ai cobori putin de pe pedestalul tau de educat calificat ,ai observa probabil ca din nefericire printre ''oamenii strazii'' sunt mai multi romani decit tzigani .
Deasemenea , nu cred ca n-ai vazut macar la tv. batrini romani degerati in propriile case pentru ca nu au cu ce sa se incalzeasc .
Eu unul am ura desavirsita fata de ''oameni'' ipocriti ca tine care considera ca au dreptul sa-i judece pe altii , nevazindu-si lungul nasului .
Fi convins ca amaritii aia de 70-80 de ani au nevoie macar de caldura sufleteasca ,in disperarea lor .
Asa ca sa-ti fie rusine ! Te-au dezumanizat banii ?
Ai grija , nu se stie niciodata cum ajungi !

--------------------

.......

+Quote Post
Vizitator_RROMUL -cel spirtos.
mesaj Jan 23 2010, 01:03 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Tuica, vinul si cu romul @ Jan 22 2010, 09:43 PM) *

concluzie:

Cine esti ? De unde ai asa de multi bani ca o duci asa de bine ?
Furi sau esti unul din'aia de au pensii nesimtite ? Ca eu am un salariu bunicel si abea o duc !!! blink.gif

+Quote Post
Vizitator_propaganda nix kultur.
mesaj Jan 23 2010, 01:06 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (kjh @ Jan 23 2010, 12:40 PM) *
Domnuuul Tuica ,vinul si alte bauturi alchoolice , te invit sa nu transformi acest topic intr-unul rasist !
Daca ai privi cu mai multa atentie in jur sau ai cobori putin de pe pedestalul tau de educat calificat ,ai observa probabil ca din nefericire printre ''oamenii strazii'' sunt mai multi romani decit tzigani .
Deasemenea , nu cred ca n-ai vazut macar la tv. batrini romani degerati in propriile case pentru ca nu au cu ce sa se incalzeasc .
Eu unul am ura desavirsita fata de ''oameni'' ipocriti ca tine care considera ca au dreptul sa-i judece pe altii , nevazindu-si lungul nasului .
Fi convins ca amaritii aia de 70-80 de ani au nevoie macar de caldura sufleteasca ,in disperarea lor .

Nu esti cumva un mare propagandist vocal pro-bashist? Poy du-te cu jalba la Woodrea sa se ocupe de ei cu niste bani de la Vindeanu, poate le doneaza niste Vuitoane .... ce grija avem de amariti, dar nu stim vaaaiii! de ce s-a ajuns aici si dam cu auleuuuu!, dupa care punem stampila si legitimam regimul anti-social!

+Quote Post
Vizitator_Tuica, vinul si cu kjh-ul.
mesaj Jan 23 2010, 01:43 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (kjh @ Jan 23 2010, 12:40 PM) *

nu este din nefericire printre ''oamenii strazii'' sunt mai multi romani decit tzigani. tigani sau maghiari sau romani sau secui sau cine PLM vrei tu, ajung acolo cu largul concurs al lor. restul de vina (sa zicem sub 1%) ar fi vina mea, a societatii.
cine sunt eu? unul care nu vrea sa moara de grija altuia, care incearca sa nu se intoxice cu realitati manelistice cum este cea prezentata de celebrul kjh .

mai ieri vedeam la irealitatea tv o batranica de 80 de ani, cu o pensie infernal de mica... numai ca omul acela a avut o istorie de 15 ani in "campul muncii" ... ma gandesc ca cei mai multi dintre noi, la 45 de ani deja avem vechime in munca mai multa decat a avut batranica cu pricina. si ma gandesc ca majoritatea "sclavilor" care muncim de pe la 20-25 de ani, n-o sa apucam pensia. nici macar una de mizerie.
de aceea nu mi-e rusine. tie , bai VIP-ule kjh , nu ti-e greata de moaca pe care o vezi dimineata in oglida cand te speli pe fata?
aaa, pai tu nu te speli, am uitat, scuze.

+Quote Post
Vizitator_hm.
mesaj Jan 23 2010, 03:57 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Tuica, vinul si cu kjh-ul @ Jan 23 2010, 01:43 PM) *
nu este din nefericire printre ''oamenii strazii'' sunt mai multi romani decit tzigani. tigani sau maghiari sau romani sau secui sau cine PLM vrei tu, ajung acolo cu largul concurs al lor. restul de vina (sa zicem sub 1%) ar fi vina mea, a societatii.
cine sunt eu? unul care nu vrea sa moara de grija altuia, care incearca sa nu se intoxice cu realitati manelistice cum este cea prezentata de celebrul kjh .

mai ieri vedeam la irealitatea tv o batranica de 80 de ani, cu o pensie infernal de mica... numai ca omul acela a avut o istorie de 15 ani in "campul muncii" ... ma gandesc ca cei mai multi dintre noi, la 45 de ani deja avem vechime in munca mai multa decat a avut batranica cu pricina. si ma gandesc ca majoritatea "sclavilor" care muncim de pe la 20-25 de ani, n-o sa apucam pensia. nici macar una de mizerie.
de aceea nu mi-e rusine. tie , bai VIP-ule kjh , nu ti-e greata de moaca pe care o vezi dimineata in oglida cand te speli pe fata?
aaa, pai tu nu te speli, am uitat, scuze.

nu vreti sa dati bani din salariul dumneavoastra "de sclav"? - nu va obliga nimeni. dar nu inteleg de ce ii injurati pe cei ce vor sa-i ajute.
vad ca recunoasteti ca va agitati intr-un sistem care va ia mai mult decat aveti - dupa 30 de ani de muncit pt credite probabil ca nu o sa fiti mai vesel decat batranii fara bani pe care ii urati cu atata sete. nu pareti un individ care a descoperit adevarul absolut, secretul vietii sau macar sensul existentei proprii. si totusi sunteti extrem de sigur ca cei care arata compasiune sunt "manelisti"??? poftim? de unde pana unde? sau saracia e o "realitate manelistica"? cu siguranta ca daca lumea ar fi populata numai de oameni ca dv-stra toti ar duce-o bine. probabil, de altfel, ca saracia a fost inventata de vreunul care n-avea nimic mai bun de facut. cu siguranta ca nici minerii nu sunt saraci, ca doar muncesc; probabil se prefac si-si vopsesc existenta in negru din plictiseala, asa. iar cei ce se imbogatesc desigur nu se imbogatesc cu bani luati din munca altora, iar gipanele sunt luate pe profit cinstit, ca altfel cum ar exista saraci doar printre cei ce nu muncesc?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 23 2010, 06:10 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (hm @ Jan 23 2010, 03:57 PM) *
nu vreti sa dati bani din salariul dumneavoastra "de sclav"? - nu va obliga nimeni. dar nu inteleg de ce ii injurati pe cei ce vor sa-i ajute.
vad ca recunoasteti ca va agitati intr-un sistem care va ia mai mult decat aveti - dupa 30 de ani de muncit pt credite probabil ca nu o sa fiti mai vesel decat batranii fara bani pe care ii urati cu atata sete. nu pareti un individ care a descoperit adevarul absolut, secretul vietii sau macar sensul existentei proprii. si totusi sunteti extrem de sigur ca cei care arata compasiune sunt "manelisti"??? poftim? de unde pana unde? sau saracia e o "realitate manelistica"? cu siguranta ca daca lumea ar fi populata numai de oameni ca dv-stra toti ar duce-o bine. probabil, de altfel, ca saracia a fost inventata de vreunul care n-avea nimic mai bun de facut. cu siguranta ca nici minerii nu sunt saraci, ca doar muncesc; probabil se prefac si-si vopsesc existenta in negru din plictiseala, asa. iar cei ce se imbogatesc desigur nu se imbogatesc cu bani luati din munca altora, iar gipanele sunt luate pe profit cinstit, ca altfel cum ar exista saraci doar printre cei ce nu muncesc?

am citi o cugetare pe forum, in alt thread (topic), cum ca munca ne omoara wink.gif . probabil ca nu munca ne-ar ucide (desi m-am intalnit cu "moartea la locul de munca"), ci mai degraba stress-ul. mai fetita cu fundita, nu urasc cu sete sau cu foame pe nimeni. doar ca m-am saturat sa platesc de multe ori pentru aceleasi lucruri. in continuare platesc CAS-uri, si problemele sociale manelistico-lacrimogene exista. vrei sa dau bani "extra" ? scoate-mi CAS-urile, si ne vom ocupa de "probleme".
care mineri? aia care la iesirea din sut negau realitatea prin scufundarea in alcool prin carciumi? nooo, vei spune, minerii la terminarea programului de lucru (de sase ore) se imbulzeau care la biblioteca, care prin salile de concert, se buluceau prin cinematografe si sali de teatru , morti dupa poezie, muzica culta , arte plastice, etc. aaa, unii se zgaiau la cer, pasiunea lor fiind astronomia si in general matematicile superioare.
nu sunt instarit, nu am datorii si aproape sigur nimeni nu-mi datoreaza ceva.
am casa si gipanul meu se cheama Logan, atata pot - atata am.

+Quote Post
Vizitator_hm.
mesaj Jan 23 2010, 06:41 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 23 2010, 06:10 PM) *
am citi o cugetare pe forum, in alt thread (topic), cum ca munca ne omoara wink.gif . probabil ca nu munca ne-ar ucide (desi m-am intalnit cu "moartea la locul de munca"), ci mai degraba stress-ul. mai fetita cu fundita, nu urasc cu sete sau cu foame pe nimeni. doar ca m-am saturat sa platesc de multe ori pentru aceleasi lucruri. in continuare platesc CAS-uri, si problemele sociale manelistico-lacrimogene exista. vrei sa dau bani "extra" ? scoate-mi CAS-urile, si ne vom ocupa de "probleme".
care mineri? aia care la iesirea din sut negau realitatea prin scufundarea in alcool prin carciumi? nooo, vei spune, minerii la terminarea programului de lucru (de sase ore) se imbulzeau care la biblioteca, care prin salile de concert, se buluceau prin cinematografe si sali de teatru , morti dupa poezie, muzica culta , arte plastice, etc. aaa, unii se zgaiau la cer, pasiunea lor fiind astronomia si in general matematicile superioare.
nu sunt instarit, nu am datorii si aproape sigur nimeni nu-mi datoreaza ceva.
am casa si gipanul meu se cheama Logan, atata pot - atata am.

cand am spus eu ca vreau sa dati bani extra? nu atenteaza nimeni la banii dumneavoastra. in continuare, ce spuneti e complet lipsit de sens...
pur si simplu nu imi explic de ce, intr-o discutie cu care nu aveti nici in clin, nici in maneca va apucati sa-i injurati pe cei care vad altceva pe strada decat dumneavoastra. sunt oameni pe care ii frapeaza imaginea mizeriei.
normal ca minerii beau dupa ce ies din mina. poate dumneavoastra ati dori sa mearga la biblioteca, dar exact asta e saracia sau mizeria: cea care nu iti permite sa mergi la baluri, in primul rand pentru ca te dezumanizeaza, iar in al doilea rand pentru ca nu ai bani pt asa ceva. da, majoritatea beau, dar tot majoritatea fac o munca pe care nimeni nu ar face-o de bunavoie. si risca sa moara in fiecare zi.

+Quote Post
kjh
mesaj Jan 23 2010, 07:04 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (hm @ Jan 23 2010, 06:41 PM) *
cand am spus eu ca vreau sa dati bani extra? nu atenteaza nimeni la banii dumneavoastra. in continuare, ce spuneti e complet lipsit de sens...
pur si simplu nu imi explic de ce, intr-o discutie cu care nu aveti nici in clin, nici in maneca va apucati sa-i injurati pe cei care vad altceva pe strada decat dumneavoastra. sunt oameni pe care ii frapeaza imaginea mizeriei.
normal ca minerii beau dupa ce ies din mina. poate dumneavoastra ati dori sa mearga la biblioteca, dar exact asta e saracia sau mizeria: cea care nu iti permite sa mergi la baluri, in primul rand pentru ca te dezumanizeaza, iar in al doilea rand pentru ca nu ai bani pt asa ceva. da, majoritatea beau, dar tot majoritatea fac o munca pe care nimeni nu ar face-o de bunavoie. si risca sa moara in fiecare zi.

Omul asta cred ca umbla el insusi numai beat ! daca nu cumva are probleme psihice .
Nu l-a invitat nimeni intr-o discutie daca nu-i creeaza interes , si totusi ...delireaza .
Nici nu i-a cerut nimeni vreun ban sau alta forma de ajutor . Atunci nu-l inteleg .
Ce vrea sa spuna , ca noi cei care macar ne gindim cu groaza la cum ar fi sa ai soarta celui din strada , suntem ...manelisti ,sustinem tiganii, minerii ? Vai de capul lui ! Cred ca si familia lui il uraste pe asta .

--------------------

.......

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 23 2010, 09:20 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (kjh @ Jan 23 2010, 07:04 PM) *
Omul asta cred ca umbla el insusi numai beat ! daca nu cumva are probleme psihice .
Nu l-a invitat nimeni intr-o discutie daca nu-i creeaza interes , si totusi ...delireaza .
Nici nu i-a cerut nimeni vreun ban sau alta forma de ajutor . Atunci nu-l inteleg .
Ce vrea sa spuna , ca noi cei care macar ne gindim cu groaza la cum ar fi sa ai soarta celui din strada , suntem ...manelisti ,sustinem tiganii, minerii ? Vai de capul lui ! Cred ca si familia lui il uraste pe asta .

domnisoara hm, doua replici mai inainte sughiti:
nu vreti sa dati bani din salariul dumneavoastra "de sclav"? - nu va obliga nimeni.
si mai recent:
cand am spus eu ca vreau sa dati bani extra? nu atenteaza nimeni la banii dumneavoastra.
ehei, te pui cu logica polivalenta!
fara suparare, nu vrei sa incerci o cariera de parlamentar? ca numai ei reusesc sa uite asa de repede! smile.gif

pe forumul asta umbla un fluiera-vant, pintea zmucitul. si el delireaza cam in acelasi stil: inventeaza cate un topic, care topic devine "al lui", si se intra cu invitatie speciala pe thread dupa mintea lui..
cred ca pintea ti-a fost model, prabusitule kjh!
ia spune, nu cumva tu ai delirat invocand imagini poetice cu batrani pensionari zacand prin ger , si copii cuibarindu-se la pieptul lor?
oare cine a cantat "maneaua" asta de of si jale?
ma rog, atat te duce capul- atat poti , nu este vina ta, ci a lui onor taica-tau, care te-a facut la betie. de ce fraza asta? pentru ca ori umblu beat, ori am probleme psihice (citat din imensa-ti intelepciune) si trebuia sa te luminez, intunecatule!

"Ma bucur de fiecare rasarit de soare ."...si mâine va fi o zi . ia dezvolta subiectul asta, daca tot il cari cu tine, cu fiecare postare!

hai ca am cedat primul, ramai in patratelul tau topicul tau.

+Quote Post
Pileati
mesaj Jan 24 2010, 07:29 AM
Mesaj #15

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 16-January 10
Utilizatorul numarul: 18 226

Eu din topicul asta, pana acum, inteleg un singur lucru: ca exista cineva care il detesta pe kjh. Ce legatura are asta cu subiectul propus de kjh sau ce rost are o asemenea atitudine este o intrebare care nu prezinta interes decat pentru psihologi. De cand am inceput sa intru pe forumuri, am observat ca la fiecare subiect de discutie propus trebuie sa fie cativa Gica-Contra doar de dragul de a fi contra si de a putea denigra oameni si idei de sub anonimat.
Revenind la subiect, acum cateva zile chiar pe hotnews.ro a fost un interviu cu economistul sef de la BNR, Valentin Lazea, spunea ca el "crede ca in societatea romaneasca exista o problema de mentalitate care ii face pe cei cu averi foarte mari sa refuze sa participe la acte de solidaritate sociala, astfel ca vom avea in continuare jeep-uri si vile la doi metri de strazi defundate si oameni saraci." Asa ca solutia ar fi ca tot cei din patura de mijloc sa incerce sa ajute, bineinteles in masura puterilor fiecaruia.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 24 2010, 08:00 AM
Mesaj #16

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

toate astea se intampla pentru ca inca suntem primitivi.
in alte tari, la banca exista sa zisul, "reverse mortgage", adica o asigurare, care-ti da bani pe casa in care traiesti in fiecare luna. dupa moarte, banca e proprietar.

acum stau si ma gandesc, cati batrani ar da casele bancilor pentru un trai decent?
cred ca foarte putini. majoritatea prefera sa moara-n frig si sa le lase casele copiilor, care, de cele mai multe ori au o durere in partea dorsala pentru parinti.
oare nu ne place sa ne vaitam ca drobul de sare ne poate omora copilul?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 24 2010, 08:24 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 23 2010, 06:10 PM) *
gipanul meu se cheama Logan, atata pot - atata am.

Nu va intereseaza un Hyundai Tucson foarte putin folosit? L-as da la schimb cu Logan plus ceva diferenta.

+Quote Post
Vizitator_Maria Magdalena.
mesaj Jan 24 2010, 08:27 AM
Mesaj #18

Guests

Nesansa, soarta cruda? Scuze pentru cei slabi.

Majoritatea oamenilor strazii pur si simplu nu au fost in stare sa faca nimic toata viata, deci n-au nici pensie, nici casa, nici prieteni, nici nimic. Nu vad de ce asta ar fi induiosator in vreun fel.

+Quote Post
Vizitator_hm.
mesaj Jan 24 2010, 09:26 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 23 2010, 09:20 PM) *
domnisoara hm, doua replici mai inainte sughiti:
nu vreti sa dati bani din salariul dumneavoastra "de sclav"? - nu va obliga nimeni.
si mai recent:
cand am spus eu ca vreau sa dati bani extra? nu atenteaza nimeni la banii dumneavoastra.
ehei, te pui cu logica polivalenta!
fara suparare, nu vrei sa incerci o cariera de parlamentar? ca numai ei reusesc sa uite asa de repede! smile.gif

logica...
intamplator, chiar am o logica destul de buna. nu stiu a dumneavoastra cum e. cu toate acestea, ca sa poti folosi logica, trebuie sa stii sa folosesti limbajul si sa cunosti limba - romana in cazul nostru, gramatica, sintactica etc.
eu am zis: "nu va obliga nimeni. dar nu inteleg de ce ii injurati pe cei ce vor sa-i ajute."
daca eu zic ca nu te obliga nimeni sa dai bani asta inseamna ca vreau sa dai??? asa ca scuzati-ma, cu logica ati dat-o in bara. poate va refereati la psihologie. da, asta poate fi tactica unui escroc sentimental, dar nu a unei persoane rezonabile.
"nu te obliga nimeni" inseamna "e optional, facultativ"
iar daca va enerveaza cei care dau bani altora, asta e alta problema. si e in totalitate a dumneavoastra.
personal, dau bani, cand am, celor care par cu adevarat saraci sau amarati, si sinceri. bineinteles, totul se joaca la nivelul aparentelor, si castiga cel care are mai multa intuitie. dar riscul asta ti-l asumi si in situatii mult mai importante din viata.
iar unei femei batrane care cere bani nu m-as gandi sa-i spun, ca prim repros, ca a muncit doar 15 ani din viata. are probabil 80 de ani, din care eu nu cunosc decat ultima secunda. de unde sa stiu eu cat a muncit si ce? asa ca, daca-mi place tanti, o ajut. si basta. btw, stiti cat era, acum cativa ani (prin 2002, cred) o pensie de CAP-ist? - 200.000 lei vechi. perioada in care bursa unui student era pe la 650.000.
dati bani la asigurari de sanatate si asigurari sociale? prea multi? si eu. fata de cat ma imbolnavesc si de cata pensie o sa prind, sunt enorm de multi bani. si se duc, unii, la oameni cu care nu mi-as dori sa stau de vorba. dimpotriva, cand dau bani pe strada cuiva, controlez destinatia lor. si pornesc de la premisa (socialista) ca, si daca omul respectiv nu-i merita, nu sunt suficiente motive pentru o diferenta atat de mare intre veniturile mele si ale sale. v-ati pus vreodata problema utilitatii muncii dumneavoastra? poate ca aveti o munca utila, si asta e bine. dar sunt atatea joburi in "servicii" care nu produc efectiv nimic, incat ajungi sa-i cauti pe cei care, efectiv, produc ceva. tot saracie vezi si la piata, cand, de la tarani, iei un kg de mere cu 1 leu, in timp ce in hipermarketuri sunt de vreo 6 ori mai scumpe, probabil.

+Quote Post
Vizitator_Joe Limonada.
mesaj Jan 24 2010, 01:31 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 24 2010, 08:24 AM) *
Nu va intereseaza un Hyundai Tucson foarte putin folosit? L-as da la schimb cu Logan plus ceva diferenta.

buey tu vorbesti serios? io am un logan 2006 / 80000km reali, nuvreai sa facem oleaca de schimb iti dai io tie dacia imi dai tu mie tucsonu si iti mai dau zece mui si batem palma?

+Quote Post
Vizitator_Ardeleanul.
mesaj Jan 24 2010, 07:38 PM
Mesaj #21

Guests

Guvernul asta, a blocat toata initiativa de antreprenoriat al romanilor. Parlamentul, "NOSTRU " a mentinut Impozitul forfetar, contrar interesului nostru de natie, de a propulsa economia romaniei. Consideram ca toti parlamentarii, inclusiv membrii guvernului romano-maghiar, care s-au infipt la conducerea Romaniei, trebuie sanctionati drastic,..poate trebuie deschis un nou canal dunarea - marea neagra, ca sa proiduca si ei ceva pentru noi ramanii. sa Dea Dumnezeu sa vina si vremea aceea!!!.

+Quote Post
Vizitator_rromanu'prost.
mesaj Jan 24 2010, 09:40 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Ardeleanul @ Jan 24 2010, 07:38 PM) *
Guvernul asta, a blocat toata initiativa de antreprenoriat al romanilor. Parlamentul, "NOSTRU " a mentinut Impozitul forfetar, contrar interesului nostru de natie, de a propulsa economia romaniei. Consideram ca toti parlamentarii, inclusiv membrii guvernului romano-maghiar, care s-au infipt la conducerea Romaniei, trebuie sanctionati drastic,..poate trebuie deschis un nou canal dunarea - marea neagra, ca sa proiduca si ei ceva pentru noi ramanii. sa Dea Dumnezeu sa vina si vremea aceea!!!.

ce vorbesti mai ardeleanu'? cine voteaza base-pdl? cine ne-adus "flacara violeta" pe cap? o sa va incalece ungurii pentru ca sunteti cei mai prosti si mai manelizati "rromani" ai lu' piticu' boc! vai de steaua voastra vrajitoreasca...

+Quote Post
Vizitator_Unu' a autostrazii.
mesaj Jan 27 2010, 06:09 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Maria Magdalena @ Jan 24 2010, 08:27 AM) *
Nesansa, soarta cruda? Scuze pentru cei slabi.

Majoritatea oamenilor strazii pur si simplu nu au fost in stare sa faca nimic toata viata, deci n-au nici pensie, nici casa, nici prieteni, nici nimic. Nu vad de ce asta ar fi induiosator in vreun fel.

Io-te d'aia , cap de guma ce esti ! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Mihnea.
mesaj Jan 28 2010, 07:25 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Ardeleanul @ Jan 24 2010, 07:38 PM) *

Desigur, Boc este de vină!
Cei care sunt pe străzi nu sunt tineri, ci au o vârstă la care ar fi trebuit să aibe un adăpost deasupra capului. Mai mult, sunt pensionari care mor de foame prin oraşe, stând la bloc, când puteau vinde convenabil apartamentele lor şi să se mute la ţară, să cumpere şi să renoveze o casă şi să le rămână şi câteva mii bune de euro pentru bătrâneţe. Dar ei nu au vrut asta. Aşa că ce să le faci că nu se descurcă?

+Quote Post
Vizitator_dreapta chibzuinta.
mesaj Jan 28 2010, 11:18 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Misu @ Jan 22 2010, 09:05 PM) *
Problema este ca la noi e foarte greu sa ii ajuti pe cei care stau pe strada, batrani, nevoiasi, etc pentru ca au existat n scheme de organizatii false care au pretins ca aduna bani in scopuri caritabile si de fapt nu erau legitime iar acum oamenii sunt suspiciosi in a mai da bani celor care chiar fac eforturi sa ii ajute pe cei care au nevoie.

In plus rar vei vedea oameni care din initiativa proprie se apuca sa ii caute pe cei fara adapost, sa le duca haine, mancare, sau o vorba buna pentru ca nu face parte din obisnuintele zilnice si nici educatia din scoala nu promoveaza astfel de comportamente civice.

Serviciile sociale ale statului sunt de plans, sub-finantate, fara personal sau dotari si complet dependente de vointa sau priceperea primarului local.

Eu si cu sotia mea facem din cand in cand cate un drum pana la un adapost de noapte sau la cantina saracilor si mai lasam acolo haine si incaltaminte, o patura, de care nu mai avem nevoie, si de obicei mai cumparam fie sapun, sampon, prosoape si alte maruntisuri ori sosete, lenjerie, etc. Nu dam bani ca nu prea avem si nici nu stim unde ajung .... dar hainele vechi si incaltamintea purtata sigur le ia cineva care chiar are nevoie de ele.

Am tot facut si pe la birou activitati din astea pe la sarbatori. Pentru ca suntem o firma cu muti angajati am facut fie colecta de jucarii, carti, haine ... iar intr-un an am pus bani si am cumparat niste electrocasnice pentru un camin de batrani.

Parerea mea este ca oamenii sunt in general buni si ar ajuta foarte mult daca s-ar gasi o forma prin care sa vada si efectul sprijinului pe care il dau, altfel ,nimanui nu ii place sa se creada inselat sau fraierit de retele tip Filantropica. Asta nu se poate realiza decat prin institutii/centre de ajutor stabile unde te poti duce si peste 5 zile sa vezi ce s-a mai intamplat. Poate in momentul in care ONG-urile vor avea mai multe fonduri si vor fi si mai numeroase lucrurile se vor imbunatati.

Iata singurul leac adevarat pentru boala saraciei

Probabil ca daca ar exista mai multi care sa va urmeze exemplul, fata lumii s-ar schimba, cu siguranta in mai bine!

+Quote Post
Vizitator_inttrus.
mesaj Jan 28 2010, 08:40 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Domnul Credit @ Jan 22 2010, 07:56 PM) *
pai v-au trebuit credite. va credeati stapanii lumi, occidentali adevarati, mana larga, apartamente de 2 camere de 100.000, masini, lux acum nah! luati credite si spalati-va pe cap cu ele!
bine ati venit in capitalism unde prostii mor de foame!

http://salvatiromania.wordpress.com/2010/0...b-romania-de-ce

+Quote Post
Vizitator_nisorfue-eufrosin.
mesaj Jan 28 2010, 09:16 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (inttrus @ Jan 28 2010, 08:40 PM) *

Faptele, locurile si obiceiurile:
1. link-ul ne duce la blogul unui papagal. pe blogul papagalului (sa-l numim eufrosin) zace poza ceausescului, si intrebarea catre Romania: "De ce am fost impuscat?".
2. topicul plaseaza saracia oamenilor strazii intr-un decor de iarna geroasa.

bai omule, sa-ti zica tac'tu cum era prin in anii '80 in Romania. daca nu vrea sau nu poate, iti zic eu:
eram la fel de saraci aproape toti, haleala - "rationalizata" si gerul de afara il simteai din casa ("mai puneti o haina mai groasa pe dedesubt"). pentru mentinerea tonusului in societate, ceausescul dadea drumul infractorilor din puscarii (gratieri, cica!) si stingea luminile.
si ca sa fim umiliti pana la capat, din cand in cand ne strangea in mari adunari popullare, sa-i multumim carmaciului si partidului pentru conditiile alea minunate.

de ce a fost impuscat? pentru ca pe lume sunt abjecti care mai intai trebuiesc impuscati, si apoi judecati.
unul dintre abjecti a fost ceausescu.
mai sunt abjecti, gloante mai avem. cadrul si ocazia lipsesc (deocamdata).

+Quote Post
Vizitator_inttrus.
mesaj Jan 29 2010, 07:56 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (nisorfue-eufrosin @ Jan 28 2010, 09:16 PM) *
Faptele, locurile si obiceiurile:
1. link-ul ne duce la blogul unui papagal. pe blogul papagalului (sa-l numim eufrosin) zace poza ceausescului, si intrebarea catre Romania: "De ce am fost impuscat?".
2. topicul plaseaza saracia oamenilor strazii intr-un decor de iarna geroasa.

bai omule, sa-ti zica tac'tu cum era prin in anii '80 in Romania. daca nu vrea sau nu poate, iti zic eu:
eram la fel de saraci aproape toti, haleala - "rationalizata" si gerul de afara il simteai din casa ("mai puneti o haina mai groasa pe dedesubt"). pentru mentinerea tonusului in societate, ceausescul dadea drumul infractorilor din puscarii (gratieri, cica!) si stingea luminile.
si ca sa fim umiliti pana la capat, din cand in cand ne strangea in mari adunari popullare, sa-i multumim carmaciului si partidului pentru conditiile alea minunate.

de ce a fost impuscat? pentru ca pe lume sunt abjecti care mai intai trebuiesc impuscati, si apoi judecati.
unul dintre abjecti a fost ceausescu.
mai sunt abjecti, gloante mai avem. cadrul si ocazia lipsesc (deocamdata).

Bai...... daca stai la bloc,stai in casa lui Ceausescu .Tot ce vezi in jur cind iesi din casa....... e facut in timpul lui Ceausescu.E adevarat am dus-o rau dar toate astea ca sa se faca ceva in tara asta.Astia in 20 de ani ce ai facut? Au distrus mai ..... tot si au facut datorii de 100 miliarde de euro pe care no sa-i mai platim niciodata si vom ramane sclavii FMI.
NU trebuie sa-l intreb pe tata nimic poate tu trbuie s-o faci.Eu an 45 de ani si am lucrat in agricultura pe timpul lui Ceasca -sunt medic veterinar ,cunosc foarte bine situatia de atunci vis-a vis de GENOCIDUL care a avut si inca mai are loc in tara asta.

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Jan 29 2010, 08:23 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (inttrus @ Jan 29 2010, 07:56 AM) *
............

Ca sa intelegem. Lucrai pe vremea lu' Ceausescu in agricultura asa ca probabil aveai sarsanalele pline si veneau prapadiuti aia de ingineri, profesori si alti sa-ti ceara papaica.
Stii cat de tare imi pasa mie ca suntem sclavii FMI-ului? Ma doare in dos. Nici macar acolo. Si nici nu o sa-mi pese vreodata cata vreme am papica pe masa, caldurica in casa, vacanta in fiecare an, dreptul sa ma plimb prin lume.
Stii cat imi pasa mie ca Romania are datorii? Cam cat negru de sub unghie. Ups, stai ca nu mai am negru sub unghie ca acum am apa calda. Chestie care imi lipsea pe vremea lu' Ceasca.

In ceea ce priveste subiectul topicului faza e cam asa. Am avut o ruda pe care o culegeam de prun santuri. Ca daduse in darul betiei. Om bun de altfel. Da' lucrurile n-au mers chiar cum trebuia in viata lui. Problema e ca oamenii isi fac singuri viata. Atitudinile de genul, sa-mi dea alti, sa decida alti pentru mine nu duc la nimic bun, pentru ca alti nu pot sa aleaga pentru tine si sa iasa si bine.
Imi pare rau da' am 30 de ani si circa 11 ani de munca. Nu o sa ma convinga cineva sa ii plang de mila batranici de 80 de ani care a muncit 15 ani.
Se pare ca in general in .ro oamenii ii plang de mila greierului cand imbatraneste, vezi bieti artisti, si ii doare in cot de furnica care a muncit toata viata, vezi resoectul pentru aia care reusesc sa faca un bussines si sa dea de mancare la alti.

+Quote Post
kjh
mesaj Jan 29 2010, 05:00 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (ginel @ Jan 29 2010, 08:23 AM) *
In ceea ce priveste subiectul topicului faza e cam asa. Am avut o ruda pe care o culegeam de prun santuri. Ca daduse in darul betiei. Om bun de altfel. Da' lucrurile n-au mers chiar cum trebuia in viata lui. Problema e ca oamenii isi fac singuri viata. Atitudinile de genul, sa-mi dea alti, sa decida alti pentru mine nu duc la nimic bun, pentru ca alti nu pot sa aleaga pentru tine si sa iasa si bine.
Imi pare rau da' am 30 de ani si circa 11 ani de munca. Nu o sa ma convinga cineva sa ii plang de mila batranici de 80 de ani care a muncit 15 ani.
Se pare ca in general in .ro oamenii ii plang de mila greierului cand imbatraneste, vezi bieti artisti, si ii doare in cot de furnica care a muncit toata viata, vezi resoectul pentru aia care reusesc sa faca un bussines si sa dea de mancare la alti.

"In ceea ce priveste subiectul topicului faza sta cam asa ". Domnule , stii cit este o pensie de c.a.p-ist (Cooperativa Agricola de Productie) , ? Dar a unui muncitor care a lucrat 40-45 ani intr-o cooperativa mestesugareasca (croitor , ceasornicar ,etc )? dar a unui muncitor pensionat prin '90-95 ?...si exemplele ar putea continua .
Ce, ti se pare ca omul ala nu s-a straduit destul pentru viitorul lui ,sau ca s-au schimbat vremurile iar banii primiti nu-i ajung , cu toata subventia la caldura si medicamente ?
Ce vina are ca s-a nascut intr-un alt timp , intr-alte vremuri ?
Nu crezi ? Poate ca esti plecat de multa vreme din tara sau poate ca traiesti intr-un oras minunat ,unde toata lumea este fericita . Stiu si eu ?!!!!

--------------------

.......

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 04:49 AM