IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Un obiect excepţional în vecinătatea noastră cosmică"
rammstein
mesaj Nov 15 2010, 06:24 PM
Mesaj #151

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (Sieglind @ Nov 15 2010, 05:52 PM) *
pe pagina 1, mesaj # 4

vezi cine a postat smile.gif

dacă dai tu un premiu ... ar fi nice

Stiai dry.gif La dispozitia dumneavoastra mylady smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 15 2010, 06:24 PM
Mesaj #152

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Sieglind, da' de unde ştii că e băiat??? biggrin.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 15 2010, 06:25 PM
Mesaj #153

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (rammstein @ Nov 15 2010, 06:24 PM) *
Stiai dry.gif La dispozitia dumneavoastra mylady smile.gif

Cu cea mai mare plăcere: your choice, please, I submit smile.gif

+Quote Post
copywrite89
mesaj Nov 15 2010, 06:38 PM
Mesaj #154

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 12-November 10
Utilizatorul numarul: 24 513

Citeaza (mifty @ Nov 15 2010, 06:18 PM) *
io am descoperit, cu ajutorul unui quiz de pe facebook că sunt 100% chinez!!!
m-am îngrijorat: şi aşa sunt niţel constipat de ceva vreme... biggrin.gif

Asta o sa fie un plus in viitor pentru tine.
Si, in legatura cu constipatia, ai grija, bea lichide, ca o sa ti se faca ochii misto rau

--------------------
Geto-dac pur-sange!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 15 2010, 06:44 PM
Mesaj #155

Guests

Cred ca s-a negociat la greu cu ce sa schimbe adevarata stire. In cele 10 ore s-a incins firul rosu.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 15 2010, 06:46 PM
Mesaj #156

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Nov 15 2010, 06:44 PM) *
Cred ca s-a negociat la greu cu ce sa schimbe adevarata stire. In cele 10 ore s-a incins firul rosu.

asta era!!! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 15 2010, 06:53 PM
Mesaj #157

Guests

NASA e o adunatura de frecangii fara creier care numai mananca banii de pomana si debiteaza ineptii pe neintelesul lumii stiintifice ca sa creeze confuzie si astfel sa aiba si ei o paine de mancat, altfel agentia se inchide si-i da pe toti puturosii aia afara in somaj.
De 20 de ani n-au mai descoperit nimic interesant ca sa-si justifice activitatea...

+Quote Post
Sakura
mesaj Nov 15 2010, 06:53 PM
Mesaj #158

Membru veteran

Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Sieglind @ Nov 15 2010, 06:23 PM) *
ca exerciţiu de comunicare ... au dat-o în bară

Depinde şi ce au urmărit de fapt. Nu ce au declarat că urmăresc wink.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 15 2010, 07:00 PM
Mesaj #159

Membru veteran

Citeaza (Sakura @ Nov 15 2010, 06:53 PM) *
Depinde şi ce au urmărit de fapt. Nu ce au declarat că urmăresc wink.gif

Sakura,

am plecat de la premisa că aparţin comunităţii ştiinţifice şi, ca atare, se supun unei anumite deontologii

cel mai probabil greşesc
dar, fiind eu un oarecare ... contează? smile.gif

+Quote Post
Sakura
mesaj Nov 15 2010, 07:05 PM
Mesaj #160

Membru veteran

mda, să vedem data viitoare.

Oricum la chestii prea deosebite să nu vă aştetaţi să anunţe. Ăia mici şi verzi se vor prezenta singuri când au chef, nu au nevoie de purtător de cuvând rolleyes.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 15 2010, 07:09 PM
Mesaj #161

Membru veteran

Citeaza (Sakura @ Nov 15 2010, 07:05 PM) *
mda, să vedem data viitoare.

Oricum la chestii prea deosebite să nu vă aştetaţi să anunţe. Ăia mici şi verzi se vor prezenta singuri când au chef, nu au nevoie de purtător de cuvând rolleyes.gif

sau albaştri smile.gif

oricum, viteza de propagare pe net e practic instantanee, which is so so so laugh.gif

problema e câţi mai ştiu morse, în caz că

just in case

.....

pentru astrofizicieni, cele mai bune gânduri smile.gif

Sakura, domo arigato

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 15 2010, 07:14 PM

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 15 2010, 08:08 PM
Mesaj #162

Membru veteran

... m-a strigat cineva??? tongue.gif

+Quote Post
radukku
mesaj Nov 15 2010, 09:13 PM
Mesaj #163

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Pana la urma cred ca eu am castigat cu experimentul sociologic laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 15 2010, 09:20 PM
Mesaj #164

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (radukku @ Nov 15 2010, 11:13 PM) *
Pana la urma cred ca eu am castigat cu experimentul sociologic laugh.gif

Chiar asa! Felicitari, Radule! happy.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Nov 15 2010, 09:32 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Sakura
mesaj Nov 15 2010, 09:33 PM
Mesaj #165

Membru veteran

Ai dreptate, codul morse este şi cred că întotdeauna va fi cel mai fiabil mod de comunicare. Nu cel mai rapid, nici cel mai comod, ci fiabil. Poate funcţiona în condiţii în care nici un alt mod nu mai poate fi recepţionat inteligibil, iar echipamentul poate fi suficient de simplu încât orice electronist amator să poată construi unul din piese recuperate din electronice defecte. Şi mai sunt încă foarte mulţi care îl cunosc...

Trebuie să adaugi la partea de echipament vechile transceivere pe lămpi. Acestea sunt imune la impulsuri electromagnetice intense, fie ele generate de o bomba nucleară explodată la înaltă altitudine cu scopul de a întrerupe comunicaţiile, fie ele de la o explozie solară puternică sau arme EMP. Asta pe lângă multe alte lucruri pe care lămpile le tolerează timp de multe minute sau ore în timp ce tranzistorii se ard în prima fracţiune de secundă.

Acum ceva ani am participat la campionatele naţionale de telegrafie sală, momentan însă mi-ar trebui puţin antrenament să-mi reintru în mână. Particip ocazional la competiţii radioamatoriceşti, dar pe partea de fonie, nu telegrafie. Actualmente la Suceava este o echipă foarte performantă la telegrafie de viteză în sală, amănunte aici şi aici.

Legat de codul morse, acum cativa ani a fost în emisiunea lui Jay Leno o întrecere între doi tineri, cei mai rapizi la vremea aia la trimis sms-uri şi doi bătrânei utilizatori de cod morse. Cei doi telegrafisti erau radioamatori normali, de trafic cotidian, nu din cei care participa la concursuri de telegrafie viteză. Cu toate acestea, cele 3 minute de show au ieşit superb. Clipul de 3 minute (8 MB) nu se găseşte pe YouTube, dar l-am încărcat pe transfer.ro şi doritorii îl pot descărca în următoarele 10 zile de aici (arhivă cu filmuleţul şi subtitrare).

Domo arigato gozaimashita.

+Quote Post
Vizitator_stelica.
mesaj Nov 15 2010, 10:05 PM
Mesaj #166

Guests

pe vremuri, m-am jucat si eu un an-doi la clubul elevilor din constanta, cu examen de morse (parca la viteza de 60, cea "de intrare"), cu indicativ si toate alea.
dar au venit bac-ul, admiterea la facultate si am pierdut legatura, am renuntat.
stateam nopti la rand la statia din parcul tabacarie.
mai am si acum o cutie cu carduri QSL.
cel mai mult faceam voce, mai putin morse.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 15 2010, 10:14 PM
Mesaj #167

Membru veteran

Sakura,

apropo de impulsuri electromagnetice intense, cred că ai putea explica mai bine decât mine ce au realizat aici

fără mare tam-tam, fără conferinţă de presă "în orb" anunţată well in advance

pe mine te rog să mă scuzi în seara asta, mă simt cam rău

oyasuminasai smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 15 2010, 10:15 PM

+Quote Post
radukku
mesaj Nov 15 2010, 10:21 PM
Mesaj #168

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 15 2010, 09:20 PM) *
Chiar asa! Felicitari, Radule! happy.gif

Mersi, nu era greu de inteles.
Si e gresit ca NASA nu a facut experimente psihologice/sociologice. Facea chiar pe posibili astronauti, voluntari, etc. Mai nou se pare ca face pe intreaga populatie. Cand am auzit ce au descoperit era sa pic de pe scaun de ras. O gaura neagra? WOW! Era o descoperire interesanta daca era prezentata acum cateva decenii cand nu erau demonstrate gaurile negre. Acum e ceva foarte banal, iar urmarirea evolutiei unei gauri negre poate dura chiar si mii de ani. Au facut atata tam-tam pt asa ceva. Ceva ce nu prea intereseaza publicul larg. Experiment, "mintea publica" deja si-a expus parerea pe net.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Nov 16 2010, 01:57 AM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (stelica @ Nov 15 2010, 10:05 PM) *
pe vremuri, m-am jucat si eu un an-doi la clubul elevilor din constanta, cu examen de morse (parca la viteza de 60, cea "de intrare"), cu indicativ si toate alea.
dar au venit bac-ul, admiterea la facultate si am pierdut legatura, am renuntat.
stateam nopti la rand la statia din parcul tabacarie.
mai am si acum o cutie cu carduri QSL.
cel mai mult faceam voce, mai putin morse.

Eu am facut armata la transmisiuni.Morse! Peste 120 pe minut.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Nov 16 2010, 09:34 AM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (Goe @ Nov 16 2010, 01:57 AM) *
Eu am facut armata la transmisiuni.Morse! Peste 120 pe minut.

ejti un jmeker, parol

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 10:07 AM
Mesaj #171

Membru veteran

well, well, late comers! smile.gif

mai bine mai târziu decât niciodată !

îmi menţin părerea că şi-au ratat exerciţiul de comunicare (chestia cu ştire-bombă, "dezvăluire" etc.) ca strategie de marketing, că probabil se aşteaptă la noi reduceri de buget, dintr'astea dry.gif

cât despre rezultatul observaţiilor ... nu merită ridiculizat doar fiindcă ideea vreunui Gică sau Ţache de la NASA sau mai ştiu eu care agency a dat chix.

after all, după 30 de ani astronomii au putut CONFIRMA, în sfârşit! prin observare directă - o teorie, anume că găurile negre provin din supernove. iar asta poate fi prilej de satisfacţie pentru oricine interesat să acceadă la cunoaştere prin mijloacele şi instrumentarul specific evoluţiei raţionalităţii (Vanga & the like excluded)

mă rog, la numărat ar cam ieşi 31 (anii) cool.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 16 2010, 10:29 AM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 16 2010, 10:59 AM
Mesaj #172

În Numele Adevărului

Ia cititi articolul asta:

NASA descopera isteria exceptionala din mass-media romaneasca

www.zvoner.ro

Se dau urmatoarele: un tweet din partea unui cont destul de urmarit pe Twitter si un post pe contul de Facebook al aceleiasi organizatii, care atragea atentia asupra conferintei de presa NASA de azi.

Nimic gresit pana acum, ARCA se ocupa cu proiecte din preajma spatiului, e normal sa atraga atentia asupra a ceea ce-i intereseaza. Si sa puna accentul cu litere mari daca vor.

Dar urmeaza un lucru amuzant.

Sunt jde redactori din mass-media romaneasca pe Twitter si Facebook, care au luat din zbor tweet-ul si hocus-pocus au facut ditamai stirea. Nu doar site-urile pasionate de UFOlogie au preluat informatia referitoare la conferinta de presa NASA (reala si interesanta pentru pasionatii de spatiu, dar probabil fara legatura cu fenomenul UFO), ci si site-urile ziarelor romanesti, apoi site-urile televiziunilor si nu ma indoiesc ca om putea vedea si la jurnalele de stiri mega-stirea (deja) cum ca NASA a descoperit un “obiect exceptional in vecinatatea noastra cosmica”. De la site-urile generaliste, ’stirea’ a trecut pe prima pagina chiar si pe site-urile destinate businessului, precum zf.ro si compania.

Bon, deci avem, in mai putin de 15 ore, o mega-stire inceputa de la un tweet din partea unor pasionati si transformata in evenimentul saptamanii, cu pagina dedicata deja pe realitatea.net. Toti nu uita sa mentioneze ca aceasta conferinta-eveniment este deja amintita si asteptata cu sufletul la gura de intreaga mass-media internationala.

Numai ca… o cautare pe news.google.com sau .fr sau .de releva trista realitate: cam nimeni din mass-media internationala nu da 2 bani pe conferinta de presa NASA. Nici macar site-urile dedicate spatiului, cum ar fi space.com, nu dedica… spatiu evenimentului. Nici vorba de evenimentul secolului: probabil ca NASA va releva existenta unui corp ceresc interesant undeva prin galaxie si cam atat. Iar mass-media internationala e mai putin isterica decat cea de la noi.

Ma rog, asta sa fie nelalocul sau in Romania, sa preia toata presa conferintele de presa NASA la ore de prime-time. Nu m-ar supara. Ma supara insa faptul ca nimeni, dar absolut NIMENI nu s-a uitat putin sa vada daca insasi cei de la NASA isi promoveaza cumva conferinta de presa de asta-seara ca fiind un eveniment exceptional, sau nu. Asta inainte sa faca din tantar armasar. Treaba pe care am vazut-o deja repetata de prea multe ori: ziaristii romani au uitat sa verifice sursele si sa vada care este importanta reala a unei stiri inainte de a ne bombarda cu ea. Poate ca nu toate stirile mentionate de pasionati pe social media merita preluate si promovate drept headlines, nu?

Un lucru e clar: privind rezultatele de trafic ale feed-ului video NASA.gov, americanii se vor scarpina putin in crestet cand vor vedea ca probabil 90% din trafic va veni din… Romania.

Uite asa ajungem si noi in spatiu. smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Nov 16 2010, 11:02 AM

--------------------

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 11:19 AM
Mesaj #173

Membru veteran

Pintea,

cine s-a găsit să dea cu piatra? tongue.gif

sau cum era titlul unei nuvele de Costache Negruzzi: Au mai păţit-o şi alţii

DISCLOSURE IMMINENT? NASA TO ANNOUNCE DISCOVERY OF "EXCEPTIONAL OBJECT IN OUR COSMIC NEIGHBORHOOD"

my suggestion: citeşte comentariile laugh.gif

p.s. remember Tommaso Dorigo!

"Why Rumor Mongering ?

Why am I doing this ? I know several “serious” physicists and colleagues who have questioned this care-free attitude of mine in the past. What good does it do to shout “Higgs” every second week ?

It does a lot of good to particle physics, in my very humble, but not quite uninformed, opinion. I have made this point other times, and will not repeat it here. Suffices to say that, in a nutshell, keeping particle physics in the press with hints of possible discoveries that later die out is more important than speaking loud and clear once in ten years, when a groundbreaking discovery is actually really made, and keeping silent the rest of the time.

And there is another reason why I find this kind of rumor-mongering entertaining: maybe some informed soul out there might comment anonymously and share some more gossip about the matter with us… "

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 16 2010, 11:32 AM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 16 2010, 11:52 AM
Mesaj #174

În Numele Adevărului

Citeaza (Sieglind @ Nov 16 2010, 01:19 PM) *
Pintea,

cine s-a găsit să dea cu piatra? tongue.gif

Sieglind, recunoaste ca te-ai lasat dusa de val. tongue.gif Si nu arata cu degetul spre mine, eu nu am umflat niciodata un subiect in mod artificial, cu pompa.

--------------------

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 16 2010, 11:59 AM
Mesaj #175

Membru veteran

pompagiule!!! tongue.gif

oricum, mulţumesc că n-aţi râs de mine când am descoperit că nu vedeam ce transmitea nasa din pricina codecurilor de 13 bani chila trântite cu forţa în sistem de nea nero, nicidecum din motive de şerpilieni şi alte alea!!! rolleyes.gif

însă google earth tot se încăpăţânează să-mi arate imagini vechi de 4-5-6 zile când vreau să mă uit peste DC...
de data asta am verificat şi pe lap înainte, şi am verificat şi din linux tongue.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 12:01 PM
Mesaj #176

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 16 2010, 11:52 AM) *
Sieglind, recunoaste ca te-ai lasat dusa de val. tongue.gif Si nu arata cu degetul spre mine, eu nu am umflat niciodata un subiect in mod artificial, cu pompa.

Pintea, în ce fel eu dusă de val? oare fiindcă predicţia mea (anticiparea) referitoare la acel "obiect excepţional în vecinătatea noastră cosmică" - mesajul #4 - era chiar "gaură neagră"?

mai ştiu că ego-ul tău nu suportă decât laude rolleyes.gif ţi le poţi autoadministra fără limite, nu le cenzurez tocmai eu!

aaaaaa, chestiunile legate de comunicare, "marketing" de ştiri, conspiraţionisme ... cu totul altceva!

la urma urmei, Pintea, ştii cum văd lucrurile? cât se poate de simplu: din noianul de informaţii şi pseudo- de pe net, semnificativ e ce selectezi TU, ca individ - şi după ce criterii

în rest, bună pace smile.gif

so! readuc şi inventarul (#124), făleşte-te cât vrei, obţinuseşi o categorie distinctă:

1. planetă asemănătoare Terrei;
1.1. Pandora
2. gaură neagră
3. tentacule (lots of ...)
4. planeta x
5. experiment psiho-socio (whichever)
6. meteorit (+ .... )
7. gaura neagră supermasivă (sau supernova) din centrul galaxiei
8. baze (pe Lună, Marte ... undeva)
8.1. naziste, pe partea întunecată a Lunii
8.2. tot pe lună, dar ruseşti;
8.3. elsewhere
9. pintoide
10. Nibiru sau supernova in sistemul solar
11. satelit natural al Terrei ... acolo, un gloduleţ banal
12. sondă spaţială (not ours)

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 16 2010, 12:11 PM

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 12:15 PM
Mesaj #177

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 16 2010, 11:59 AM) *
pompagiule!!! tongue.gif

oricum, mulţumesc că n-aţi râs de mine când am descoperit că nu vedeam ce transmitea nasa din pricina codecurilor de 13 bani chila trântite cu forţa în sistem de nea nero, nicidecum din motive de şerpilieni şi alte alea!!! rolleyes.gif

însă google earth tot se încăpăţânează să-mi arate imagini vechi de 4-5-6 zile când vreau să mă uit peste DC...
de data asta am verificat şi pe lap înainte, şi am verificat şi din linux tongue.gif

mifty,

am convenit aici că "nu se înjură" fetele ! tongue.gif (ador reflexivul ăsta pasiv, delicios de impersonal şi imprecis)

şi TU le vorbeşti pe chinezeşte?!!!!

mah! lasă-mă cu astea! laugh.gif

mai bine dă o fugă acolo unde ţip după ajutor ce lap să aleg (desigur, asta în caz că doreşti cu adevărat).

iar dacă nu ... e tot ok.

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 16 2010, 12:39 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 16 2010, 12:17 PM
Mesaj #178

În Numele Adevărului

Citeaza (Sieglind @ Nov 16 2010, 02:01 PM) *
mai ştiu că ego-ul tău nu suportă decât laude rolleyes.gif ţi le poţi autoadministra fără limite, nu le cenzurez tocmai eu!

tongue.gif Aiurea, nu ma cunosti deloc. Ego-ul meu suporta si critici rationale, daca nu ma crezi intreaba-l pe Radukku. Sau pe Mifty.

--------------------

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 12:26 PM
Mesaj #179

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 16 2010, 12:17 PM) *
tongue.gif Aiurea, nu ma cunosti deloc. Ego-ul meu suporta si critici rationale, daca nu ma crezi intreaba-l pe Radukku. Sau pe Mifty.

asta recunosc: nu te cunosc deloc! doar ce-am mai citit din ce scrii tu pe aici

aşa cum spuneam, e o alegere individuală, nu-ţi poate turna nimeni cu de-a sila în cap dacă tu nu eşti (pre)dispus să te laşi

sorry: no further comment

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 01:31 PM
Mesaj #180

Membru veteran

now, spicuiri dintr-un articol (Dan Arsenie, Ev.Z):

"Ar putea fi prima observare a formării unei găuri negre în modul obişnuit", a spus şi Abraham Loeb, de la acelaşi Centru. El spune că unele găuri negre din Universul îndepărtat au fost depistate sub formă de explozii de raze gamma. Ori SN 1979C este diferită, una pentru că este apropiată, iar a doua pentru că aparţine unei clase de supernove care nu e caracterizată de exploziile raze gamma. Iar teoria spune că cele mai multe găuri negre din Univers se produc atunci când miezul stelei se prăbuşeşte, iar exploziile de raze gamma nu au loc.

Loc de dubii: de ce nu e NASA sigură pe descoperire?

Cei care au participat la conferinţă au spus că ipoteza găurii negre este cea mai plauzibilă, dar au admis şi o altă variantă, chiar dacă puţin probabilă.

Deşi pare o gaură neagră, obiectul poate fi o tânără stea neutronică, care se roteşte foarte rapid în spaţiu. Iar puternicele emisii de raze X înregistrate de Chandra şi alte telescoape să fie, de fapt, rezultatul unui puternic "vânt" de particule cosmice înalt energetice (cu energii foarte mari).

În acest caz, obiectul din supernova ar fi cea mai "tânără", cea mai recent observată, stea neutronică.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/nasa-a-des...gra-912428.html

o să avem în cu.rând şi lămuriri din partea unui excepţional om de ştiinţă român. unul autentic, nu ...

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 16 2010, 01:40 PM

+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 6th December 2019 - 09:40 AM