IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cultura generala sau cultura pentru job?
Vizitator_Voinea.
mesaj Oct 20 2008, 12:55 PM
Mesaj #1

Guests

Pe ce ar trebui pus accentul in liceu si scoala generala?

E foarte greu sa prezici ce slujbe vor aparea peste 10 ani, asa ca as zice ca e nevoie de cultura generala, mai mult decat de specializari. Si totusi unele discipline noi tin deja de cultura generala.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 20 2008, 03:12 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Voinea @ Oct 20 2008, 12:55 PM) *
Pe ce ar trebui pus accentul in liceu si scoala generala?

E foarte greu sa prezici ce slujbe vor aparea peste 10 ani, asa ca as zice ca e nevoie de cultura generala, mai mult decat de specializari. Si totusi unele discipline noi tin deja de cultura generala.

pe cultivarea placerii de a invata, pe cultivarea ideei ca a sti este cool, nu conteaza ca-i istorie sau matematica. cand un copil isi formeaza o minte orientata spre intelegere si rationament, orice meserie ar aparea in viitor o va putea invata cu usurinta. cei care comenteaza "ce-mi trebuie mie istorie/chimie/mate/romana/etc sunt niste terminati deja. cand mentalitatea este "nu invat decat ce-mi trebuie
deja esti pe drumul care duce in jos, sansele sa faci ceva in viata iti scad cu fiecare zi in care persisti in gandirea negativa.
cand un copil gaseste placere in a citi o carte, in a exersa la un instrument muzical sau a face un sport (intr-o maniera profesionista nu doar sa bata mingea pe maidan) atunci ii va fi foarte bine.
copil fiind, am citit sute de carti, am cantat si cant in continuare la chitara, am facut si ceva sport (judo) si nu pot spune decat ca ma simt mai mult decat implinit. profesional o duc foarte bine, financiar foarte bine, pe plan familial la fel. cred ca am reusit sa fac ceva bun din viata mea din simplul motiv ca mi-a placut sa invat, ca orice am facut am facut-o cu placere.

+Quote Post
Vizitator_Leoard Radutz.
mesaj Oct 20 2008, 03:25 PM
Mesaj #3

Guests

La prima vedere ai spune că învăţământul ar trebui să se orienteze strict pe nevoile societăţii şi nu ale individului.
Fiindcă e diferenţă între ele.
Societatea are niste nevoi proprii şi dacă ar fi după asta, oamenii ar trebui să înveţe minimul necesar pentru a face faţă solicitărilor job-ului prezent şi cel probabil din viitor şi atât.
În rest, bere, discoteci, distracţie.
Cu cât ştie mai puţine, cu atât va vota mai simplu, în funcţie de ce îi spun alţii la televizor că e bine.
Dar a învăţa nu este un rău necesar (şi, deci, care trebuie să fie redus la minim) ci este o cale fundamentală de transformare şi evoluţie a individului (vă aduceţi aminte-"Cât trăieşte, omul învaţă"). Dacă acum cineva vrea ceva şi gândeşte cumva, peste un timp, dacă acel om se transformă interior şi asimilează cunoştinţe, deprinderi şi informaţii, el va vrea altceva şi va gândi altfel. Sau cum s-ar spune simplu, "devine mai deştept".
Ori, dacă traieşti într-o societate de oameni deştepţi, este mult mai bine decât într-o societate în care fiecare a evoluat şi s-a transformat la nivelul minim necesar.
"Mai bine cu un deştept la pierdere decât cu un prost la câştig".
Sigur, am putea spune că nu putem pune semnul egal între a învăţa şi "a fi deştept".
Să nu uităm că prin asimilarea unor abilităţi şi deprinderi de ordin general sau, mai bine zis, universal, calităţile omului evoluează şi se rafinează: felul în care vorbeşte în care se mişcă, felul în care reacţionează în condiţii de stres, felul în care aplică morala şi etica în viaţa de zi, felul în care conduce maşina, felul în care votează, în care face politică, felul în care iubeşte, în care trăieşte şi chiar felul în care moare.
Chiar şi felul în care fură, în care se bate sau în care scuipă sau se îmbată e altfel. Dacă mai face aşa ceva.
Si atunci nu mai vrei să emigrezi în Canada sau altundeva.
Fiindcă la tine acasă o să fie bine...
................................................................................
....................
Normal, dacă întrebi un copil ce ar vrea să facă, să înveţe sau să se distreze, răspunsul este previzibil.
De aceea este nevoie de părinţi conştienţi sau de guvernanţi "deştepţi", dar... care "să ţină cu tine"...!
Pentru a decide în adevăratul interes al tău, care nu pare atractiv în clipa prezentă (deoarece efortul de evoluţie nu e la fel de "dulce" ca distracţia).
..............................................
Deci cred că învăţământul general trebuie amplificat şi rafinat. De el depinde nivelul spiritual şi cultural al unei comunităţi.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Feb 29 2012, 09:08 AM
Mesaj #4

Guests

Impreuna cu un prieten bun deocamdata incerc sa creez un spatiu virtual de quizuri de calitate, care sa provoace nu atat memoria cat un pic de cautare a unor informatii de cultura generala. Suntem la inceput, dar avem speranta ca vor fi mai multi alaturi de noi in acest demers.

NICI NU MA GANDESC SA-MI FAC RECLAMA AICI.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 01:17 PM