IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> comportamentul patronilor fata de angajati
papusik_2007
mesaj Jan 14 2009, 07:03 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 14-January 09
Utilizatorul numarul: 5 774

poate acest mesaj va fi citit de o persoana in masura sa puna in miscare organele de control ale statului in privinta respectarii de catre patroni (italieni) a codului muncii privind retribuirea si programul de lucru . stiu numai sa ceara, nu sunt multumiti niciodata, daca s-ar putea sa le muncesti pe gratis.IN TARA ASTA NU MAI EXISTA LEGE?ORDINE?am ajuns sa fim exploatati ca in evul mediu..daca nu mai rau...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_balaceanu.
mesaj Jan 15 2009, 10:38 AM
Mesaj #2

Guests

Fraieri sunt angajatii ca nu stiu sa-si ceara drepturile.

+Quote Post
Vizitator_bombonel.
mesaj Jan 15 2009, 11:17 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (papusik_2007 @ Jan 14 2009, 07:03 PM) *
poate acest mesaj va fi citit de o persoana in masura sa puna in miscare organele de control ale statului in privinta respectarii de catre patroni (italieni) a codului muncii privind retribuirea si programul de lucru . stiu numai sa ceara, nu sunt multumiti niciodata, daca s-ar putea sa le muncesti pe gratis.IN TARA ASTA NU MAI EXISTA LEGE?ORDINE?am ajuns sa fim exploatati ca in evul mediu..daca nu mai rau...

Nu mai lucra pentru patroni italieni smile.gif asta e solutia. Pentru ei dar si pentru altii nu conteaza codului muncii din Romania, conteaza doar profitul. Deci, pleaca din firma respectiva sau fa plangere la ITM [www.inspectiamuncii.ro].

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 15 2009, 11:38 AM
Mesaj #4

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (papusik_2007 @ Jan 14 2009, 08:03 PM) *

papusik, te rog defineste: munca

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 15 2009, 01:38 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

asa cum sunt patroni nesimtiti sunt si angajati nesimtiti. cand dai de un patron nesimtit pleci/il reclami si cand dai de un angajat nesimtit in dai afara, ecuatia e simpla.

+Quote Post
_darthmaul
mesaj Jan 15 2009, 06:53 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 28-May 08
De la: Tastatura
Utilizatorul numarul: 819

Citeaza (tsunami @ Jan 15 2009, 11:38 AM) *
papusik, te rog defineste: munca

Munca are mai multe definitii in teoria dreptului muncii! Este definita ca o activitate prin care omul isi castiga existenta, onest, fie activitatea pe care un individ o desfasoara in baza unui contrac individual de munca/raport de serviciu sau este definita ca o "marfa" pe care angajatul o vinde contra unui "pret" salar...

+Quote Post
Chris
mesaj Jan 15 2009, 07:56 PM
Mesaj #7

Nou venit
*

Inscris: 5-October 08
Utilizatorul numarul: 3 688

Fata a crezut ca ajunge sa scrie pe "internet" si mania inspectorilor de munca se va pravali asupra nemernicului de italian. Cred ca poate sa astepte. blink.gif

+Quote Post
_darthmaul
mesaj Jan 15 2009, 08:51 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 28-May 08
De la: Tastatura
Utilizatorul numarul: 819

Poate fi un inceput faptul ca te plangi aici! Daca ai impresia ca maine toate autoritatile vor fi pe capul "italianului" te inseli. De acest fapt banuiesc ca iti dai si singur/a seama. Spun asta din cel putin 3 motive : aici nu se fac reclamatii, nu ai indicat un nume/adresa de firma si nu ai indicat ce drepturi iti sunt incalcate.
Dar ca sa iti rezolvi problema poti sa incerci o rezolvare pe cale amiabila a "conflictului" apoi te poti indrepta pentru inceput catre sindicat sau cu o adresa catre ITM (nu cu o anonima).
Succes!

+Quote Post
Vizitator_stefan.
mesaj Jan 15 2009, 11:12 PM
Mesaj #9

Guests

din intamplare sau nu stiu multi angajatori fripti de angajati dar mai stiu si cazuri in care angajatorii sunt chiar disperati in a le suge sangele angajatilor si ii considera sclavi pe plantatie. (un umil exemplu este sc hesper sa din buc. la astia chiar asa se intampla... program de voie peste cel normal si din cate am aflat discutand cu unul din angajati nici macar platit conform contractului cu 100% nu conform legilor cu 200% si aia de facura reclamatii sau scandal in 60 min aveau decizia de incetare a muncii semnata si parafata --- avantajul aluia de e patron e ca angajeaza numai persoane cu experienta si aproape de 50 ani ca sa fie mai docile si cu frica in san sa nu fie dati afara si sa nu mai gaseasca de lucru--- ) dar tot la capitala am ami vazut si PUTORI cum nici nu gandesti sa existe si am cainat angajatorul respectiv dar nu aveam ce sa ii fac si-o facuse singur semnand contract de munca cu respetivii si nu prea avea cum sa ii dea afara *a se studia bine codul muncii si se va vedea ca noi plebea avem mult mai multe drepturi decat obligatii iar daca 'patronul' nu se protejeaza e mancat cu fulgi cu tot. (exemple pot da mai multe in care taietori de frunza au plecat cu sume consistente din firme numai ca sa se duca si sa nu se mai intoarca ...) problema nu e insa asta ci faptul ca NU SE RESPECTA NICI UN STATUT SI NICI O LEGE nici patronatul si nici angajatii si nu exista sau e ca si inexistent un organ de control respectabil si necoruptibil din ambele parti --angajator si angajat--. putem scrie multe aici pe forum dar nu cred ca se va face primavara cu o floare de apartament... singurul lucru pe care il putem face este sa oferim seriozitate in munca si sa cerem acelasi lucru (beleaua este ca de multe ori unde se ofera nu se primeste si vice-versa).

as fii interesat sa ascult si parerea altora.

pentru patronat acum e mai usor in a face selectii intrucat daca intr-adevar ne va lovi si pe noi criza vor fii destui la poarta pentru munca dar invers nu va fi nimic ceea ce va duce pe alocuri la imense abuzuri si umiliri ale angajatilor.

oricum singura scapare a tarii de o recesiune si mari probleme este schimbarea mentalitatii despre munca si corectitudine din ambele tabere; chestie care tare as dorii sa o vad si la noi. (exp. sunt state din eu ce detin angajati model... tin cu patronatul si vice-versa... pentru ca se crea acel sentiment de apartenenta si de o parte si de alta si nu mai exista patron-angajat ci doar o mare familie =asta la firmele mici si mijlocii si pe alocuri si la cele mari nu si la corporatii unde e "mancatoria" in floare= ce munceste cu drag si spor fara a se supara niciodata si unde si unii si altii ies la pensie primind cadouri si felicitari dar unde programul de lucru e sfant si de ne zdruncinat iar munca este depusa exact asa cum trebuie sa fie). o alta forma de echipa am intalnit-o destul de des ... afacerea de familie (inexistenta in ro pe motivul destul de intemeiat ca rudele sunt cei mai mari hoti si puturosi si tot timpul se gandesc cum ca "vai cat de mult il ajut pe x sa se imbogateasca si eu nu ma aleg cu mare lucru de pe urma lui asa ca o las mai moale ... vrea bani multi ... sa munceasca singur".

astept pareri pro si contra si eventual detaliat cuvantul MUNCA pe intelesul romanilor.

sm

+Quote Post
Vizitator_alt_somer.
mesaj Jan 16 2009, 05:54 AM
Mesaj #10

Guests

Cred ca cel mai important pentru angajat este sa se protejeze de patron.
1) Sa aiba o rezerva de bani care sa ii permita sa zica patronului sa plimbe ursul (asta am invatat-o pe pielea mea)
2) Sa fie capabil sa gaseasca un alt job in cateva saptamani sau o luna
Cele mai mari abuzuri se intampla in momentul cand angajatii nu au nici o alternativa (e singurul loc de munca din oras pentru ei) si traiesc si de la salariu la salariu. Ambele cazuri sunt des intalnite.
Orice angajat trebuie sa isi respecte angajatorul. Schimbarea angajatorului in mai putin de 1 an nu sunt o marca buna pentru CV-ul angajatului (dar nici pentru angajator). In ultimul timp insa loialitatea fata de angajator este inexistenta. Din pacate la fel se intampla si pentru angajator.

Patronul trebuie la randul lui sa se protejeze.
1)Trebuie sa faca o selectie cat mai buna INAINTE sa angajeze pe cineva
2)Odata facuta angajarea trebuie sa comunice cu angajatul si sa ii explice consecintele in caz ca nu urmeaza regulile.
Un angajat ne-productiv poate fi transformat in unul productiv dar nu neaparat prin rele tratamente. Nu trebuie ezitat prea mult sa fie inlocuit un angajat dar nu intr-o maniera agresiva (cum prea des se intampla in Romania) si nu inainte de a permite angajatului sa isi imbunatateasca performanta.
Un patron trebuie sa inteleaga ca un angajat comfortabil cu jobul este unul productiv. In momentul in care schimbi 3 angajati din 10 pe luna e clar ca ceva nu in regula si nu te poti astepta la loialitate din partea angajatilor pentru ca ei stiu ca pot fi inlocuiti intr-o secunda.

Ca sa inchei am fost in ambele situatii iar acum sunt angajat. Am decis ca un patron trebuie sa isi asume prea multe responsabilitati printre care si fata de angajati si nu toata lumea e facuta pentru asta .

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jan 16 2009, 05:35 PM
Mesaj #11

Guests

Mai exista si exceptii. Am lucrat si in firme mici si in multinationale (nu schimbate ca ciorapii ca am stat si 6 ani) si am vazut ca poate fi si OK din acest punct de vedere. Important e sa nu accepti sa fii tratat asa. Nu e OK pleci. Simplu. Eventual poti sa faci si reclamatie. Dar daca stai lucrurile nu se vor schimba, nu prea au cum din pacate.
Dar exista firme care respecta drepturile angajatului.

+Quote Post
Vizitator_Alt Eu.
mesaj Jan 19 2009, 09:32 PM
Mesaj #12

Guests

"Respect yourself"

+Quote Post
Buzuka
mesaj Mar 25 2009, 08:23 PM
Mesaj #13

Nou venit
*

Inscris: 25-March 09
Utilizatorul numarul: 7 207

Buna tuturor! Eu am muscat-o cu patroni romani. excl.gif Am lucrat aproape 4 ani la o firma IT pe partea de vanzari. Totul a fost f. bine. Mi-am facut treaba, si a fost ok deambele parti. In afara de salar...care zau era mic....nu am avut ce comenta. Din cauza asta nici nu m-am prea stresat sa caut al job. Dar.....suprizeeee.....Acum 4 luni m-am casatorit, si doream sa fac un copil. Tin sa spun ca patronii imi "monitorizau" discutiile avute pe messenger si mailuri. (sa nu sara unii sa zica ce umbli pe mess in timpul serviciului, asa tineam legatura cu colegii, o parte din furnizori si clienti. ) Deci....stiam ca discutiile sunt interceptate, dar niciodata nu am fost deranjata de acest lucru, ma gandeam ca nu fac nimic rau....asa ca...sa fie sanatosi....sa citeasca, daca n-au altceva mai bun de facut. Dar......surprizeee, am discutat cu cineva pe emss, si am zis ca merg la control la medicul ginecolog ca vrea sa dau drumul sa fac bebe, si...dupa 3 zile am fost anuntata ca sunt concediata, ca e criza. Dar...au uitat ac eu am acces la gestiune, si vad ca firma merge foarte bine, ca si anul trecut? Asa ca....am fost data afara....si pana la urma...le convine. Scapa de un salar, si firmele mari pe care le-am adus ca i clienti...le raman. Ca acum cauta sa ma discrediteze, si suna patronul toata ziua la clienti si se linguseste blush.gif pe langa ei. Mi-e sila , si nu pot sa cred ca am stat atata vreme langa asa oameni, si nu le-am vazut adevarata fata. Poate va intrebati de unde stiu sigur ca am fost ascultata? Pt ca ultimele zile cat am mai stat in firma....m-am plans unora pe mess de multe chestii.....si prostul de sef...tocmai acele lucruri mi le-a aruncat in ochi laugh.gif . S-a dat singur de gol. Ca nu avea de unde sa le stie..... Deci....ei au dreptul sa faca copii, dar noi....nu. Si sa nu zic acum ca-mi pune bete-n roate, ca li frica ca poate imi gasesc job similar...si car clientii dupa mine.

+Quote Post
Vizitator_Cipi.
mesaj Jul 18 2009, 09:10 PM
Mesaj #14

Guests

A aparut un nou mod de lucru, lucrezi din greu toata ziua si rasplata nimic. In weekend se plateste dublu, adica tot nimic. Cei care sunteteti pregatiti pentru o astfel de oportunitate ve-ti intelege mesajul meu si ma puteti contacta; regretele vor fi de partea oamenilor mai putini inteligenti.
dolarom@yahoo.com

rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_bubu.
mesaj Jul 19 2009, 01:19 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Cipi @ Jul 18 2009, 09:10 PM) *
A aparut un nou mod de lucru, lucrezi din greu toata ziua si rasplata nimic. In weekend se plateste dublu, adica tot nimic. Cei care sunteteti pregatiti pentru o astfel de oportunitate ve-ti intelege mesajul meu si ma puteti contacta; regretele vor fi de partea oamenilor mai putini inteligenti.
dolarom@yahoo.com

rolleyes.gif

Cipi, daca tot postezi mesajul asta pe mai multe forumuri, macar straduieste-te si scrie corect romaneste, ca altfel intri si tu la categoria "mai putini inteligenti" ... sau esti deja acolo? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_cosmin.
mesaj Jul 19 2009, 05:01 PM
Mesaj #16

Guests

in relatia cu seful tau, un singur lucru e de tinut minte: impune-te sau esti mancat. Cred ca fiecare angajat ar trebui sa isi evalueze puterea de negociere cu viitorul angajator inainte de a accepta un job. PAtronii cu siguranta asta fac de cele mai multe ori wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Borat.
mesaj Jul 19 2009, 06:43 PM
Mesaj #17

Guests

Pai daca dumneavoastra acceptati sa fiti tratat prost de straini chiar in tara voastra, ce fel de ajutor va asteptati de la stat?

Lucrurile se schimba numai atunci cand oamenii de rand nu mai tolereaza asemenea lucruri. In mod special din partea strainilor. Exact pentru ca legea sa respecta asa de bine in Romania, nu o sa deranjeze pe nimeni daca macaronarul sufera un accident sa casa lui ia foc...

+Quote Post
Vizitator_Script.
mesaj Sep 23 2012, 10:36 PM
Mesaj #18

Guests

Multor oameni le place sa sacrifice pentru familie prin umilinta, desi se pot opune, stiu ca au drepturi si accepta tacit pentru salariul ala amarat sa fie umiliti.
De exemplu, exista niste fabrici prin Romania, unde angajatii sunt facuti prosti, tampiti etc. de catre patroni romani, am asistat la astfel de scene din relatia patronul roman si angajat, iar angajatii clar nu pot ulterior sa-si bage ceva in serviciul ala, de vreme ce au rate la banci, copii de intretinut, pana isi gasesc un alt serviciu, e pierdere de timp, foi de completat si zeci de drumuri la fortele de munca ai caror angajati lasa de dorit.

Sa nu mai spun ca la unele fabrici oamenii lucreaza 12 cu 24 de ore, adica 12 ore lucreaza, 24 stau acasa, etc. unde atunci cand cineva lipseste din varii motive, patronul opreste o tanara sa raman in continuare la lucru, adica, femei tinere au lucrat 24 de ore in continu, iar una dintre fabrici a mai primit si fonduri UE, probabil sa exploatez mai mult oamenii.
Inca un motic clar si limpede pentru multi, oricume este umlit in propria tara de catre conationali, mai usor ar suporta umilinta altor straini, dar primesc salarii pe masura, apoi asa se pot realiza in viata, in tara noastra, multi muncesc doar sa manance.

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj Jun 6 2013, 10:04 AM
Mesaj #19

Guests

sunt un spamer imbecil

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj Jun 6 2013, 10:06 AM
Mesaj #20

Guests

sufar ca sunt imbecil

+Quote Post
Vizitator_laura76.
mesaj Feb 16 2015, 04:05 PM
Mesaj #21

Guests

ANGAJATII SUNT NSTE LASI CARE SE PLANG SI ATAT. HAIDETI SA FACEM CEVA SI SA NU NE MAI PLANGEM DE MILA.

+Quote Post
Vizitator_laura76.
mesaj Feb 16 2015, 04:10 PM
Mesaj #22

Guests

NU V-ATI SATURAT SA VA PLANGETI DE MILA? HAIDE SA FACEM CEVA IMPOTRIVA CELOR CARE SUNT PLATITI DIN BANII NOSTRII SA NE APERE DREPTURILE. ITM -UL. NU SE REZOLVA NIMIC DACA SCRIEM PE FORUMURI DAR NU FACEM NIMIC PENTRU A REZOLVA SITUATIA.

+Quote Post
Vizitator_credinciosul.
mesaj Feb 26 2015, 06:35 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (laura76 @ Feb 16 2015, 04:10 PM) *
NU V-ATI SATURAT SA VA PLANGETI DE MILA? HAIDE SA FACEM CEVA IMPOTRIVA CELOR CARE SUNT PLATITI DIN BANII NOSTRII SA NE APERE DREPTURILE. ITM -UL. NU SE REZOLVA NIMIC DACA SCRIEM PE FORUMURI DAR NU FACEM NIMIC PENTRU A REZOLVA SITUATIA.

Regret, dar asa ne-a invatat la scoala, la orele de religie, cand ceva nu merge dupa planurile noastre sa ne rugam la Dumnezeu, care ne rezolva, sau eventual la cei in masura sa o faca, cine-or fi ei, ca doar nu e treaba noastra sa le stim pe toti si pe toate, sa mai citeasca si ei pe forumuri si ...
Sa se rezolve o data, ca ne-am saturat !

+Quote Post
Vizitator_abis.
mesaj Jun 23 2015, 08:05 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (laura76 @ Feb 16 2015, 04:05 PM) *
ANGAJATII SUNT NSTE LASI CARE SE PLANG SI ATAT. HAIDETI SA FACEM CEVA SI SA NU NE MAI PLANGEM DE MILA.

Laura perfect de acord cu tine problema sunt si angajatii care permit angajatorilor sa ii trateze asa, din pacate sunt multi care nu au de ales si tac si inghit. Ca tot se discuta de angajatorii italieni, ferrero romania este un exemplu foarte bun unde oamenii sunt tratati ca niste sclavi, si aici ma refer la romani, ca doar suntem rasa inferioara nu? asa suntem considerati, desi avem minte de 2 ori cat ei la un loc. Conducerea ungureasca mai ales pe hr este dezastru si de aici se impute pestele. Oamenii sunt exploatati, se muncesc ore peste program evident fara plata sau concediu compensator, si daca nu le convine pot sa plece, cam asta e mesajul. Ca deh...e tara lui papura voda. Crezi ca ITMul daca il sesizezi face ceva? daca s-ar primi mai multe sesizari iti garantez ca vin, oamenii numai sa aiba curaj sa reclame. In firma asta nu se da nimic, doar niste amarate de bonuri de masa care se scot oamenilor pe nas, salarii de mizerie si pretentii cat casa...de multinationala cica. Pretentii de multinationala la salarii de butic de cartier. Si mai vezi prin ziare ce avere are ferrero... As vrea sa apuc ziua cand romanii vor inceta sa mai accepte sclavagismul la modul asta si angajatii isi vor apara drepturile. Daca toti isi apara drepturile, pe cine vor mai exploata genul asta de companii? pai nu vor mai avea pe cine si vor fi nevoiti sa ne respecte.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 12:06 AM