IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real., PRIMARIA SECTOR 3 aproba mansardarea ilegala a blocurilor
Vizitator_blocatar PROPRIETAR.
mesaj Feb 5 2009, 09:46 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Jean @ Feb 5 2009, 08:05 PM) *
Stimabili Blocatari
Din cate inteleg , cineva din cadrul acestei povesti , incearca sa obtina dreptate cerand si parerea altor oameni . Notabil gestul ....... dar asta denota ca de fapt , ca nu are de fapt nici o sustinere morala /materiala . Se reduce totul la o ambitie personala , generata de insusi educatia primita in cei 7 ani de acasa + restul ( Ceasca ca sa citez ) si care de fapt confirma faptul ca nu a reusit sa obtina suma pt.care ar fi aceptat totusi lucrarea respectiva.
Acest raspuns a fost conceput ....asa un pic la repezeala (nervi un pic ) atunci cand constati ca ai stat de vrb cu cineva care nu merita acest lucru .Nu am avut timpul necesar sa citesc absolut tot ce a fost scris pe acest blog. Dar promit ca revin, cu povestirea unor fapte reale care pot fi probate cu martori + acte si am sa transmit aceasta adresa de blog si celorlalti oameni care sunt direct afectati , de aceasta prb.
Am sa procedez la acest lucru pt. simpul fapt CA TOATA situatia in sine , este prezentata in mod trunchiat , Poze din unghiuri nefavorabile , ca sa nu spun tendentioase , avand in vedere ca de fapt "SE LUCREZA " . Pareri despre cum va arata la final??? Site-ul firmei constructoare este elocvent. Revin.........in ciuda unora .

Mai "desteptule", daca ti-ai gasit 2-3 fraieri sa le construiesti in cap tu crezi ca iti merge cu toti? Ce faci tu cu mansardarea e o porcarie. Un furt putin civilizat pe alocuri (2-3 frimituri aruncate prostilor), si violent in rest (cu cei care nu sunt de acord cu porcaria). Ce vreau sa iti spun eu (ca tot am vrut de mult sa prind un "destept" dintr-asta cu mansardarea): dute-n-mãta!!! Si incearca sa nu mai revi, ca nu ai de ce.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ION MOCANU sau BRICHETA.
mesaj Feb 6 2009, 09:07 AM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 6 2009, 08:38 AM) *
Problema: o mansarda se ridica ilegal pe un bloc.

Toata povestea si documentele aferente le gasiti aici : http://mansardare.wordpress.com
Nu avea rost sa scriu aici toata povestea ( e lunga).

Au fost sesizate toate institutiile statului abilitate sa ia masuri in astfel de cazuri (politie, primaria sector 3, judecatoria sector 3, inspectoratul de stat in constructii). Politia are puteri limitate, la judecatorie s-a depus plangere dar procesul poate dura si ani de zile. Cele doua institutii care puteau opri mizeria (primaria si ISC) nu ne baga in seama. Adica li se rupe.

In tot acest timp blocul se poate prabusi fara probleme .Chiar nu-i pasa numanui ?
Am deschis acest topic nu in ideea unei discutii pro/contra mansardare (gasiti alt topic pe tema sta). Este un caz real .
Chiar este posibil orice in Romania ? Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Ceva idei ? Vreo solutie rapida ?
Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua . Precedentul a fost creat ...

Cred ca Presedintele de Asociatie si Administratorul blocului tau sunt pe ,,mana'' cu firma de mansardare a blocului. Adica sigur.

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Feb 9 2009, 01:18 PM
Mesaj #93

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 17
Inscris: 3-January 09
Utilizatorul numarul: 5 519

Citeaza (marlboro @ Jan 7 2009, 03:48 PM) *
Insista cu demolarea . Daca mansarda se va demola eu imi maninc basca !

Mai esti in zona ? Eu zic sa incepi sa prepari basca pentru ca in curand va trebui sa o mananci cool.gif .
Inca nu postez primul document oficial emis de o institutie a statului impotriva acestei mansarde pentru ca vreau sa ai timp sa prepari basca cum trebuie sa nu ti se aplece.. laugh.gif . Stai pe aproape !

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Feb 9 2009, 01:50 PM
Mesaj #94

Membru
**

Citeaza (Jean @ Feb 5 2009, 08:05 PM) *
Stimabili Blocatari
Din cate inteleg , cineva din cadrul acestei povesti , incearca sa obtina dreptate cerand si parerea altor oameni . Notabil gestul ....... dar asta denota ca de fapt , ca nu are de fapt nici o sustinere morala /materiala . Se reduce totul la o ambitie personala , generata de insusi educatia primita in cei 7 ani de acasa + restul ( Ceasca ca sa citez ) si care de fapt confirma faptul ca nu a reusit sa obtina suma pt.care ar fi aceptat totusi lucrarea respectiva.
Acest raspuns a fost conceput ....asa un pic la repezeala (nervi un pic ) atunci cand constati ca ai stat de vrb cu cineva care nu merita acest lucru .Nu am avut timpul necesar sa citesc absolut tot ce a fost scris pe acest blog. Dar promit ca revin, cu povestirea unor fapte reale care pot fi probate cu martori + acte si am sa transmit aceasta adresa de blog si celorlalti oameni care sunt direct afectati , de aceasta prb.
Am sa procedez la acest lucru pt. simpul fapt CA TOATA situatia in sine , este prezentata in mod trunchiat , Poze din unghiuri nefavorabile , ca sa nu spun tendentioase , avand in vedere ca de fapt "SE LUCREZA " . Pareri despre cum va arata la final??? Site-ul firmei constructoare este elocvent. Revin.........in ciuda unora .

Tu esti Jeane ? Simti cum se strange latzul in jurul gatului ? Neglijenta si abuz in serviciu iti suna cunoscut ? Fals si uz de fals ? Nu-ti ajunge un dosar penal ? Il vrei si pe al doilea ?
Sau mai bine le spun fraierilor din bloc carora le-ati promis 500 EURO cata spaga ai luat tu ca sa semnezi ??? Ce preferi : parnaie sau linsaj ?
Ai impresia ca 'investitorul' nu te va vinde pentru a-si salva c_rul ? Sau o sa suporte pierderea singur ? De unde crezi ca stiu cata spaga ti-a promis ? Ai ghicit : de la el. Ne-a oferit banii promisi tie si prietenilor tai (si nu ma enerva ca dau si numele) daca retragem plangerile depuse la tribunal ,politie si parchet.
Ar fi interesant sa ne prezinti situatia reala.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 9 2009, 02:31 PM
Mesaj #95

Guests

Stau la ultimul etaj, si nu vreau sa vina nimeni sa imi construiasca in cap o mansarda. Cel mult o voi face eu, cind voi vrea sa extind. Pentru ca acesta este motivul pentru care m-am mutat la ultimul etaj, sa nu am pe nimeni sa imi bocane in cap. Chiar daca era riscul sa am probleme cu ploat in casa.

Citind aici problemele legate de mansardari, in primul rind partea de legalitate, stau si ma intreb in Sibiu cum au rezolvat problema asta? Acolo e plin de mansarde. Cred ca oriunde mergi in Sibiu, intre blocuri de 4 etaje, daca te uiti in jur, vezi cel putin un bloc cu mansarda.

La atitea cazuri, cum au rezolvat problema?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 9 2009, 02:36 PM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Feb 9 2009, 01:50 PM) *
Tu esti Jeane ? Simti cum se strange latzul in jurul gatului ? Neglijenta si abuz in serviciu iti suna cunoscut ? Fals si uz de fals ? Nu-ti ajunge un dosar penal ? Il vrei si pe al doilea ?
Sau mai bine le spun fraierilor din bloc carora le-ati promis 500 EURO cata spaga ai luat tu ca sa semnezi ??? Ce preferi : parnaie sau linsaj ?
Ai impresia ca 'investitorul' nu te va vinde pentru a-si salva c_rul ? Sau o sa suporte pierderea singur ? De unde crezi ca stiu cata spaga ti-a promis ? Ai ghicit : de la el. Ne-a oferit banii promisi tie si prietenilor tai (si nu ma enerva ca dau si numele) daca retragem plangerile depuse la tribunal ,politie si parchet.
Ar fi interesant sa ne prezinti situatia reala.

Ar fi si mai interesant ca sa vedem cit de curind poze de la demolare. Sa vada lumea ca se poate face ceva in tara asta, care sa arate celor care incearca ilegalitati ca nu le merge chiar tot timpul.

Ar da un exemplu si altora care au patit diverse abuzuri din partea firmelor sau primariilor, ca pot sa isi gaseasca dreptatea.

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Feb 10 2009, 08:51 AM
Mesaj #97

Membru
**

Citeaza (Musafir @ Feb 9 2009, 02:36 PM) *
Ar fi si mai interesant ca sa vedem cit de curind poze de la demolare. Sa vada lumea ca se poate face ceva in tara asta, care sa arate celor care incearca ilegalitati ca nu le merge chiar tot timpul.

Ar da un exemplu si altora care au patit diverse abuzuri din partea firmelor sau primariilor, ca pot sa isi gaseasca dreptatea.

Pozele vor fi postate pe blog. Nu stiu cat de curand .La Tribunal lucrurile merg extrem de lent. sad.gif

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Feb 20 2009, 10:44 AM
Mesaj #98

Membru
**

UPDATE :
Serviciul Disciplina in Constructii din Primaria sector 3 a amendat contraventional constructorul mansardei si a intocmit proces verbal de anulare a autorizatiei de construire si a decis suspendarea a santierului pentru nerespectarea legii 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Neregularitatile constatate au fost atat de ordin tehnic cat si juridic.

+Quote Post
Vizitator_Geo.
mesaj Feb 20 2009, 12:51 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Feb 20 2009, 10:44 AM) *
UPDATE :
Serviciul Disciplina in Constructii din Primaria sector 3 a amendat contraventional constructorul mansardei si a intocmit proces verbal de anulare a autorizatiei de construire si a decis suspendarea a santierului pentru nerespectarea legii 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Neregularitatile constatate au fost atat de ordin tehnic cat si juridic.

Bravo ! Succes in continuare.

+Quote Post
Vizitator_Contra.
mesaj Feb 22 2009, 02:18 PM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Feb 20 2009, 10:44 AM) *
UPDATE :

Deci se poate ! rolleyes.gif
Numai asa vor intelege toti analfabetii care vorbesc despre mansardare ca aceste cotete sunt ILEGALE .
Astept cu interes pozele de la demolare..

+Quote Post
gikurtu
mesaj Feb 23 2009, 10:34 AM
Mesaj #101

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 22-February 09
Utilizatorul numarul: 6 673

UPDATE : Cum s-ar spune 'a inceput circul' . In cursul diminetii cand misuna inspectorii de la Primarie pe teren este liniste si pace la santier. Cum se face de pranz incep baietzii sa lucreze ca nu mai are cine sa-i prinda. Tupeu de borfas.

+Quote Post
Vizitator_M M.
mesaj Mar 13 2009, 04:19 PM
Mesaj #102

Guests

Am si eu o problema cu o mansardadre. Acum un an si o luna am cumparat un apartament in cladire istorica cu acoperis la ultimul etaj. Acum dupa un an si o luna aflu ca vecinul de langa mine intentioneaza sa mansardeze deasupra mea si ca a obtinut acordul de la proprietarii anteriori, cei care mi-au vandut mie. El nu s-a apucat de lucrare inca. Eu cand am cumparat apartamentul nu am stiut nimic de aceasta mansardare, fostul proprietar nu a mentionat nimic, el chiar mi-a spus ca spatiul 'din acoperis' e liber.

Intrebarea mea este:

Daca vrea sa mansardeze , acum ca eu sunt noul vecin, nu are nevoie de acordul meu, mai ales ca o sa construiasca deasupra apartamentului meu?

Multumesc

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 14 2009, 12:45 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (M M @ Mar 13 2009, 04:19 PM) *
Am si eu o problema cu o mansardadre. Acum un an si o luna am cumparat un apartament in cladire istorica cu acoperis la ultimul etaj. Acum dupa un an si o luna aflu ca vecinul de langa mine intentioneaza sa mansardeze deasupra mea si ca a obtinut acordul de la proprietarii anteriori, cei care mi-au vandut mie. El nu s-a apucat de lucrare inca. Eu cand am cumparat apartamentul nu am stiut nimic de aceasta mansardare, fostul proprietar nu a mentionat nimic, el chiar mi-a spus ca spatiul 'din acoperis' e liber.

Intrebarea mea este:

Daca vrea sa mansardeze , acum ca eu sunt noul vecin, nu are nevoie de acordul meu, mai ales ca o sa construiasca deasupra apartamentului meu?

Multumesc

Vecinul Dvs. poate sa spuna orice. Cereti copie dupa acte (daca are) .Altfel nu va poate raspunde nimeni la intrebare.

+Quote Post
Vizitator_Ozana.
mesaj Mar 19 2009, 08:01 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 6 2009, 08:38 AM) *
Problema: o mansarda se ridica ilegal pe un bloc.

Toata povestea si documentele aferente le gasiti aici : http://mansardare.wordpress.com
Nu avea rost sa scriu aici toata povestea ( e lunga).

Au fost sesizate toate institutiile statului abilitate sa ia masuri in astfel de cazuri (politie, primaria sector 3, judecatoria sector 3, inspectoratul de stat in constructii). Politia are puteri limitate, la judecatorie s-a depus plangere dar procesul poate dura si ani de zile. Cele doua institutii care puteau opri mizeria (primaria si ISC) nu ne baga in seama. Adica li se rupe.

In tot acest timp blocul se poate prabusi fara probleme .Chiar nu-i pasa numanui ?
Am deschis acest topic nu in ideea unei discutii pro/contra mansardare (gasiti alt topic pe tema sta). Este un caz real .
Chiar este posibil orice in Romania ? Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Ceva idei ? Vreo solutie rapida ?
Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua . Precedentul a fost creat ...

Mi s-a intamplat.Acum ce fac ? angry.gif

+Quote Post
gikurtu
mesaj May 7 2009, 12:35 PM
Mesaj #105

Membru
**

Prin decizia 1641/29.04.2009 TRIBUNALUL MUNICIPIULUI BUCURESTI a decis anularea autorizatiei de construire 1280/2008 emisa de Primaria Sector 3 beneficiar A-CON ADI CONSTRUCT SRL deoarece a fost emisa fara respectarea legislatiei in vigoare. link

Poate acum toti analfabetii care vorbesc dspre mansarde vor intelege ca mansardele de bloc ,asa cum se construiesc in Romania , sunt ILEGALE. excl.gif

E valabil si pentru cei care emit autorizatiile de construire .

+Quote Post
Vizitator_Flavius.
mesaj May 7 2009, 12:55 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (gikurtu @ May 7 2009, 12:35 PM) *
Prin decizia 1641/29.04.2009 TRIBUNALUL MUNICIPIULUI BUCURESTI a decis anularea autorizatiei de construire 1280/2008 emisa de Primaria Sector 3 beneficiar A-CON ADI CONSTRUCT SRL deoarece a fost emisa fara respectarea legislatiei in vigoare. link

Poate acum toti analfabetii care vorbesc dspre mansarde vor intelege ca mansardele de bloc ,asa cum se construiesc in Romania , sunt ILEGALE. excl.gif

este foarte bine ca se incearca pastrarea legalitatii. in cazul de fata, se pare ca a reusit (pastrarea legalitatii). mai trebuie ceva, daca se poate...
1. demolarea pseudo-constructiei si refacerea acoperisului (aducerea acoperisului in starea sa initiala), si asta in timp real (cateva luni, nu ani).
2. pedepsirea celor care au permis abuzul , amenzi mai "adevarate" (cat sa piara cheful de abuzuri).
3. plata de daune celor care au avut de suferit (cumva trebuie "cuantificat" disconfortul si toate celelalte), si iarasi plata sa se faca in timp real (luni, nu ani)

daca o sa ne prezentati si poze de la episoadele 1, 2, 3 de mai sus, chiar ca ar fi un happy-end !
cu multumiri pentru vestea cea buna,
Flavius N.

+Quote Post
Vizitator_mansadicul.
mesaj May 8 2009, 11:45 AM
Mesaj #107

Guests

Felicitari !
Ce impact REAL va avea chestia asta?
Vor demola, sau vor construi iun continuare? in ce stadiu se afla constructia la aora actuala? Crezi ca se vor opri aici, sau urmeaza un lung sir de recursuri si amanari de procese in timpul caruia constructia se va finaliza si vinde?
Nu sunt rautacios, chiar sunt din toata inima alaturi de tine, dar ma intreb daca chiar exista solutie la problema asta (alta decat batut pe la colturi pensionarii bashinosi din bloc ininte sa semneze)

Citeaza (gikurtu @ May 7 2009, 12:35 PM) *

+Quote Post
Vizitator_mansadicul.
mesaj May 8 2009, 12:16 PM
Mesaj #108

Guests

M-am uitat pe site-ul firmei - ce cotetze hidoase, nebun sa fie cineva sa cumpere asa ceva.

+Quote Post
gikurtu
mesaj May 8 2009, 02:03 PM
Mesaj #109

Membru
**

Citeaza (mansadicul @ May 8 2009, 11:45 AM) *
Felicitari !
Ce impact REAL va avea chestia asta?
Vor demola, sau vor construi iun continuare? in ce stadiu se afla constructia la aora actuala? Crezi ca se vor opri aici, sau urmeaza un lung sir de recursuri si amanari de procese in timpul caruia constructia se va finaliza si vinde?
Nu sunt rautacios, chiar sunt din toata inima alaturi de tine, dar ma intreb daca chiar exista solutie la problema asta (alta decat batut pe la colturi pensionarii bashinosi din bloc ininte sa semneze)

Va urma recursul, primaria o sa taraganeze demolarea iar in ceea ce priveste vanzarea imi pare rau pentru cei care (eventual) au achizitionat sau vor achizitiona un apartament la mansarda. Tzeapa ! sad.gif
Dar dupa nenumarate recursuri, taraganari etc.. constructia va fi , fara indoiala, demolata.

In urma acestei experiente pot afirma categoric ca solutia 'la colturi' propusa de tine si de altii ramane de departe cea mai rapida,sigura, eficienta si ,mai ales, ieftina.

+Quote Post
Vizitator_mansadicu.
mesaj May 8 2009, 02:45 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (gikurtu @ May 8 2009, 02:03 PM) *
Va urma recursul, primaria o sa taraganeze demolarea iar in ceea ce priveste vanzarea imi pare rau pentru cei care (eventual) au achizitionat sau vor achizitiona un apartament la mansarda. Tzeapa ! sad.gif
Dar dupa nenumarate recursuri, taraganari etc.. constructia va fi , fara indoiala, demolata.

In urma acestei experiente pot afirma categoric ca solutia 'la colturi' propusa de tine si de altii ramane de departe cea mai rapida,sigura, eficienta si ,mai ales, ieftina.

Sper sa ai dreptate, din pacate treaba cu "fara indoiala" e indoielnica.. Ai facut nu mare bine publicand treaba asta, multi potentiali cumparatori de cotetze se vor feri, ce ma tem e sa nu ajungi in situatia alora care fac asociatii de lupta impotriva consumului de droguri dupa ce copilul lor e addicted sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Flavius.
mesaj May 8 2009, 05:20 PM
Mesaj #111

Guests

a facut foarte bine publicand o situatie particulara. din ea trebuie sa invatam cu totii. si apoi, de ce trebuie sa ne ferim de adevar, de ce nu am cauta dreptatea "cea dreapta"?

+Quote Post
Vizitator_jimmy.
mesaj May 10 2009, 02:55 PM
Mesaj #112

Guests

Asa ar trebui sa procedeze toti cei care au probleme cu autoritatile corupte. Ne vaitam pe forumuri ca ne fura, ca ne fac, ne dreg s.a.m.d. dar cati dintre noi fac si o plangere la tribunal ? Bravo lor ca s-au luat de gat cu Primaria sector 3 si au castigat. Din pacate, la cate ilegalitati se fac in sect.3 si in Bucresti , cu o floare nu se face primavara.

+Quote Post
Made in China
mesaj May 16 2009, 05:46 PM
Mesaj #113

Membru
**

Postari: 25
Inscris: 26-October 08
Utilizatorul numarul: 4 461

Citeaza (gikurtu @ May 8 2009, 02:03 PM) *
imi pare rau pentru cei care (eventual) au achizitionat sau vor achizitiona un apartament la mansarda.
Daca vrei sa faci un bine, agata un banner pe balcon: "Mandarda este ilegala!"

+Quote Post
Varahil
mesaj May 16 2009, 07:52 PM
Mesaj #114

Membru
**

Inscris: 9-May 09
De la: un computer
Utilizatorul numarul: 7 761

Citeaza (Made in China @ May 16 2009, 05:46 PM) *

Ar agata omul, dar trebuie sa aibe vreun aviz de la Primarie, ca afisarea sa fie legala wink.gif
laugh.gif

+Quote Post
gikurtu
mesaj May 18 2009, 06:00 AM
Mesaj #115

Membru
**

Citeaza (Made in China @ May 16 2009, 05:46 PM) *

Ne-am gandit si noi dar ne trebuie autorizatie de la Primarie. Aceeasi Primarie care a autorizat constructia ilegala. Ceea ce ar putea fi o problema. blush.gif

+Quote Post
Vizitator_jiji.
mesaj Jun 4 2009, 09:26 AM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (gikurtu @ May 18 2009, 06:00 AM) *
Ne-am gandit si noi dar ne trebuie autorizatie de la Primarie. Aceeasi Primarie care a autorizat constructia ilegala. Ceea ce ar putea fi o problema. blush.gif

Noutati?? Vrem poze cu mansarda demolata !

+Quote Post
gikurtu
mesaj Jun 5 2009, 05:59 AM
Mesaj #117

Membru
**

Citeaza (jiji @ Jun 4 2009, 09:26 AM) *
Noutati?? Vrem poze cu mansarda demolata !

Aici avem o mica problema. Demolarea ar trebui efectuata de catre primarie. Adica aceiasi primarie care a luat spa.., pardon , a emis autorizatia ilegala. Si care primarie zice acum ca 'in cazul in care ne consideram bla.,bla.. sa ne adresam instantelor de judecata. Mai pe romaneste se fac ca nu stiu sa citeasca si ,cum ar veni, sentinta nu ii priveste pe ei. Adica fac pe idiotii (nu ca n-ar fi ). Prin urmare vom executa silit Primaria sectorului 3 .

In tot acest timp constructorul-infractor se chinuie din greu sa vanda cotetul si exista zvonuri ca ar fi gasit doi fraieri. Insa ceea ce este foarte grav este pasivitatea politiei. Pur si simplu Politia refuza sa intervina motivand ca nu este treaba lor (!?!?!?) si sa ne adresam primariei etc..
Revin cand mai apar ceva noutati. Oricum daca aveti vreun prieten, cunostinta care se lauda ca si-a cumparat apartament la mansarda sfatuiti-l sa se adreseze urgent politiei pentru inselaciune poate apuca sa-si recupereze banii pana nu fuge constructorul.

+Quote Post
bigdopeee1245451...
mesaj Jun 20 2009, 08:51 AM
Mesaj #118

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 19-June 09
De la: Ploiesti
Utilizatorul numarul: 9 163

Eu sunt pentru mansarda, atata timp cat este o afacere legala si locuitorii blocului au de castigat. Adica nu o mansarda aparuta peste noapte, fara stirea nimanui.

+Quote Post
Vizitator_mansadicul.
mesaj Jun 21 2009, 01:14 AM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (bigdopeee1245451514257 @ Jun 20 2009, 08:51 AM) *
Eu sunt pentru mansarda, atata timp cat este o afacere legala si locuitorii blocului au de castigat. Adica nu o mansarda aparuta peste noapte, fara stirea nimanui.

tu esti un tampit.
Tocmai s-a explicat ca calitatea vietii locatarilor blocului respectiv e grav afectata pe durata constructiei si dupa (densitate prea mare, problema parcarilor, instalatii electrice, canalizare si aerisiri insuficiente
Asta pentru niste "investitii" pe care cu un minim de simt gospodaresc si le-ar face singuri cum ar fi zugravit scara sau pus interfon(inutilitati ca usi de termopan nu merita nici discutate, o mana de vopsea pe usa metalica ar fi suficienta, ca nu e ritz, iar plasticul ala prapadit oricum nu tine prea mult, iar geamurile de pe casa scarii - nu e nevoie sa fie 30 de grade pe holul blocului)
De asemenea s-a explicat ca studiile de rezistenta sunt facute superficial, ca ceea ce se executa e neconform cu autorizatia de construire, emisa si ea ilegal...
Iar cumparatorii cumpara un produs de o calitate indoielnica si care pune si problememlegale care pot degenera urat...
in final, cat de disperat trebuie sa fi ca sa urci/cobori zilnic 5 etaje pe scari??

+Quote Post
Vizitator_Contra.
mesaj Jun 22 2009, 04:59 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (bigdopeee1245451514257 @ Jun 20 2009, 08:51 AM) *

Poate ne explici cum se poate face legal si ce au de castigat locuitorii blocului. Istetule.. rolleyes.gif

+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th January 2020 - 06:31 AM