IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> A fost Stefan cel Mare un bun crestin?
Vizitator_L G..
mesaj Dec 5 2010, 08:51 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 3 2009, 05:57 PM) *
Daca ne uitam la conceptia marii majoritati a romanilor despre crestinism , da Stefan cel Mare a fost un mare crestin. Ce fac romanii care se considera crestini in proportie de 98%? Fura, curvesc, fac avorturi cu milioanele dar se considera crestini pentru ca se duc de doua trei ori in viata la biserica si mai fac din cand in cand niste donatii. Pai cum sa nu fie atunci Stefan cel Mare un mare crestin, cand el a construit atatea biserici?
Ce contreaza ca pe unde s-a oprit cu ostenii lui a mai facut cate un copil din flori? Din cate stiu a avut cam 40 de copii din flori, 40 de biserici 40 de copii

Da, 42 stiam o spune Xenopol. Erou da , sfant numai Dumnezeu are dreptul sa dea aceast verdict.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ion popescu.
mesaj Dec 5 2010, 01:50 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (TLP @ Jan 13 2009, 11:21 AM) *
Deşteaptă-te, Române!

Motto: "Cei ce nu cunosc istoria sunt condamnaţi să o repete".

Istoria Imaginară şi Istoria Reală

Iată istoria pe care o cred majoritatea:
Poporul Român e creştin de 2000 de ani, de când a venit Sfântul Andrei pe aceste meleaguri. E un popor curajos: am ţinut Imperiul Otoman în şah-mat timp de secole, iar fără prezenţa noastră aici Occidentul s-ar fi închinat de mult către Mecca. Am fost conduşi de bravi domni şi voievozi creştini ce conduceau trupele spre victorie, cu crucea în frunte. Strămoşii noştri şi-au dat viaţa animaţi de idealurile credinţei şi iubirii faţă de neam şi ţară. Toate acestea s-au făcut sub oblăduirea Ortodoxiei.

Iată versiunea reală a istoriei:
- Românii apar prima dată menţionaţi în istorie pe la începutul mileniului 2, ca nişte cete cucerite de către unguri prin Banat şi Crişana.
- Românii îşi fac primele formaţiuni politice câteva secole mai târziu, prin descălecat, conform legendei. În Moldova s-a descălecat de două ori, adică a mers doar la a doua cheie. Primul descălecat s-a făcut la comanda ungurilor, iar al 2-lea tip care s-a dat jos de pe cal acolo era tot din Transilvania.
- Ştefan cel Mare era un criminal şi un beţiv notoriu. Nu zic nimic de afemeiat, că aia nu o consider o trăsătură negativă, iar eu nu-s ipocrit smile.gif. Fiindcă a ridicat biserici (a se citi: a făcut sedii de recrutare pentru ortodoxie), a fost declarat "Sfânt". Presupun că dacă ne rugăm acum lui Ştefan ar trebui să ni se îndeplinească dorinţe (parcă aşa funcţionează loteria numită rugăciune).
- Mihai Viteazul era un baron local care a vrut să unească cele trei "ţări" din interese pur politice. Printre rezultatele sale se numără legarea ţăranilor de glie. Adică a legalizat sclavia, ca nu cumva să mai plece ţăranii de pe pământurile stăpânilor (Boierii) când vin turcii. Grija lui Mihai pentru binele poporului era exemplară, după cum se vede.
- Grija domnilor pentru oameni era de-a dreptul creştină, în general. Ce făceau când veneau turcii? Ardeau toate recoltele, otrăveau fântânile şi trimiteau oamenii să fie tăiaţi de iataganele turceşti. A, şi cum de după fiecare bătălie cu turcii câştigată de noi, tributul către Poartă creştea?
- Atitudinea politicului era dublată de atitudinea religiei. Biserica ţinea de asemenea la oameni: pentru a le asigura mântuirea, primea cu braţele deschise tot ceea ce putea cuprinde. De asemenea, le "ungea" Domnitorul, adică îi dădea puteri magice de a avea autoritate divină asupra poporului. Cum altfel îi putea trimite să moară şi cum le putea arde munca câmpului?
- Simţul naţional era exemplar. Atât de mult ţineau domnitorii la unitatea naţională încât, după cam 700 de ani de activitate au reuşit să se unească Moldova cu Ţara Românească. Presupunem că între timp au fost prea ocupaţi (cu trasul în ţeapă, construitul de biserici şi tăiatul boierilor de Crăciun) ca să mai descalece dintr-o parte în alta din când în când. Apogeul cooperării a fost atins când Ştefan a trimis o gardă personală lui Vlad Ţepeş care să îl apere de asasini. La scurt timp după aceea a fost ucis de către asasini. Acelaşi Ştefan s-a şi certat cu Ţepeş pentru nişte oraşe din Dobrogea.
- Capitala ţării este astăzi acolo unde au ordonat turcii unui domnitor străin s-o mute, pentru a o controla mai bine. Monument al ruşinii.

De menţionat că varianta asta romanţată a istoriei nu e o chestie nouă. Romanţarea idealismului naţional al poporului a fost o invenţie paşoptistă (vezi: Nicolae Bălcescu şi alţii) care vroiau să animeze nişte naţionalism în apatia generală a vremii. Adică au minţit cu neruşinare ca să-i prostească pe naivi.

Un amic avea de spus următoarele despre aşa-zişii "eroi ai neamului":

Rolul Bisericii:

Politic şi Social
Toate abuzurile împotriva indivizilor de către feudali au fost vegheate cu grijă de către Biserică.
Toate umilinţele prin care au trecut strămoşii noştri (înfometare, muncă silnică, iobăgie, clacă, trimitere la război şi alte sacrificii) au fost acceptate, ba chiar încurajate de Biserică.

Economic
La 1863, peste un sfert din teritoriul Munteniei era deţinut de cler. În Moldova, suprafaţa era de 22.33%. Aproape jumătate din resursele obţinute se duceau la Muntele Athos, în Grecia.
În acest punct putem fi recunoscători că cifra vehiculată, de 2000 de ani, e falsă. Imaginaţi-vă cum era să se fi scurs anual 10% din averea românilor către o ţară străină, fără niciun motiv şi fără niciun beneficiu, timp de 2 milenii. Peste 90% din suprafaţele deţinute erau muncite de clăcaşi - echivalentul mioritic al sclavilor sau ceva foarte apropiat - oameni fără pământ care muncesc gratis în schimbul tolerării.

Cultural
Biserica Ortodoxă s-a adresat secole la randul în slavonă unui popor latin. De asemenea B.O.R a blocat accesul românilor la spiritul critic şi analitic al Renaşterii, făcându-le astfel un enorm prejudiciu în ceea ce priveşte evoluţia lor intelectuală. Renaşterea n-a pătruns în spatiul unde ortodoxia este majoritară decât sub forma unor insule de imitaţie. În niciun caz în "spaţiul ortodox" n-a pătruns spiritul filosofic al renaşterii. Popoare care nu sunt latine prin origine (cehii, ungurii, polonezii) erau în perioada renaşterii mai latine decat noi.
- Motanul Biped

+Quote Post
Vizitator_Ion Popescu.
mesaj Dec 5 2010, 01:55 PM
Mesaj #63

Guests

O viziune de ungur frustrat, de adunatura din stepele orientului, usuita de mongoli, lingai la portile imperiale. In prezent un popor depresiv, va uitati la trecutul vostru "glorios" de hiene. Incercati degeaba sa distrugeti simbolurile noastre nationale

+Quote Post
Vizitator_L. G.
mesaj Dec 7 2010, 08:26 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Ion Popescu @ Dec 5 2010, 01:55 PM) *
O viziune de ungur frustrat, de adunatura din stepele orientului, usuita de mongoli, lingai la portile imperiale. In prezent un popor depresiv, va uitati la trecutul vostru "glorios" de hiene. Incercati degeaba sa distrugeti simbolurile noastre nationale

Sunt cu totul de acord cu TLP, noi tara latina , suntem incorsetati intr_o biserica cu obiceiuri slavone, iar POLONIA , UNGARIA, tara slava au ritualuri latine , care au avut contributie in civilizatia lor. Cititi "Istoria Crestinismului " si la noi pana sec. 8 am fost pe rit latin. In sec. 8 s_au crestinat bulgarii . au cucerit sudul nostru si cu ajutorul rusilor au impus ritul slavon si biserica noastra tinea de episcopia din Sofia, etc.

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Jan 15 2011, 12:44 AM
Mesaj #65

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

a fost bun crestin atata ca le cam tragea la masea!:)

Omega

+Quote Post
Vizitator_ecologistu bio.
mesaj Jan 17 2011, 04:36 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (mrnmarius @ Jan 15 2011, 12:44 AM) *
a fost bun crestin atata ca le cam tragea la masea!:)

Eventual la maseaua necredinciosilor si a alora care comentau prea mult ca sa-si promoveze suplimentele naturiste.

+Quote Post
Lovelife
mesaj Jan 31 2011, 12:20 PM
Mesaj #67

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Din fericire Dumnezeu judeca viata unui om ca ansamblu, nu doar un amanunt care nu a fost tocmai in regula, pana la urma efectele a tot ceea ce a facut conteaza.
Eu daca spun cevam influenteaza doar pe navasta mea, daca ma asculta, dar daca o mare personalitate spune ceva la televizor, de exemplu Basescu sau Ponta, influenteaza mii de oameni, si de aici fapta buna sau pacatul este mai mare. La fel si cu Stefan, faptele lui au avut efecte in intreaga europa, si efecte pozitive, si mai are efecte si astazi, este un om ce coaguleaza un popor si care da motivatii, a pus multa inima in tot ceea ce a facut.
Faptul ca a fost un om viril si a avut multe femei pe unde se ducea, copii din flori si ce o mai fie, chiar nici nu mai conteaza pe langa resul. Si din acest punct de vedere nu prea putem face deosebire intre legenda si adevar

Aceasta postare a fost editata de Lovelife: Jan 31 2011, 12:22 PM

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
mesaj Nov 11 2013, 09:46 PM
Mesaj #68

Guests

モンクレール キッズ ダウン 部自分のために鉱洞の石壁を殴って、ごろごろ音が聞こえ

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #69

Guests

???モンクレール メンズ な頭の体へ敖广東海竜王咬去は、東海竜王敖广よけたいく

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #70

Guests

モンクレール ダウン レディース 2014 磁気瓶の膨大な磁力、孔玉論点は体内で同じ膨大な磁力で

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #71

Guests

モンクレール 通販 いプラネタリウムにしか見て孔玉修行修行はこの法プラネ

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #72

Guests

モンクレール キッズ た、それは自分を見てびっくりした.私はあの声炸雷後、空

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #73

Guests

モンクレール ダウン 2年のために成長が非常に加え、崑崙山に見たことか、分か

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #74

Guests

モンクレール 2014 新作 直っていた.はは、使っていないの、あなたの攻撃は私は少

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #75

Guests

???モンクレール メンズ き法、唐魅児の攻撃をかわす.宋晓も錬精化ガス第三重の境

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #76

Guests

モンクレールジャパン も勇気がないから、私に来てあなたの教訓さん、私も来た

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #77

Guests

モンクレール キッズ ダウン あの人が来るように何かを待ってた.もっとください見たい

+Quote Post
Vizitator_accugspab.
Mesaj #78

Guests

モンクレール 通販 先前に既に修練した九転玄功の第4転、体の強さの程度はと

+Quote Post
ada7
mesaj Mar 10 2014, 09:36 AM
Mesaj #79

Membru
**

Postari: 21
Inscris: 12-November 13
Utilizatorul numarul: 32 534

Romania nu este tara latina, deja s-a demonstrat tot mai mult acest lucru. Bisericile, ambele, au facut tot posibilul sa ne impuna sute de ani o istorie falsa. Iar si eu cred ca doar Dumnezeu poate sa admita faptul ca e sfant sau nu. Se stie ca a avut o sotie si inca vreo 100 de amante pe langa, insa, exact ca si in scrierile stravechi, au existat foarte multi oameni foarte pacatosi, atei si etc. care dupa un timp au devenit sfinti si au si fost canonizati astfel. Se stie ca domnitorii nostri impreuna cu Stefan cel Mare au urcat pe tronul tarile sprijiniti de diferite puteri externe, insa credinta lor a fost nestramutata, faceau anumite ritualuri sau se rugau, nu stiu cu exacttitate, pentru a fi din vointa Domnului, "domn din mila lui Dumnezeu". Erau crestini pentru ca isi iubeau neamul, pentru ca s--au sacrificat pentru el, pentru ca au lcadit numeroase lacase de cult in cinstea divinitatii. Sigur, tocmai natura umana era cea care ii facea sa nu fie perfecti sfinti.

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Feb 19 2019, 01:36 PM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (Lovelife @ Jan 31 2011, 12:20 PM) *
1. Din fericire Dumnezeu judeca viata unui om ca ansamblu, nu doar un amanunt care nu a fost tocmai in regula, pana la urma efectele a tot ceea ce a facut conteaza.
2. Eu daca spun cevam influenteaza doar pe navasta mea, daca ma asculta, dar daca o mare personalitate spune ceva la televizor, de exemplu Basescu sau Ponta, influenteaza mii de oameni, si de aici fapta buna sau pacatul este mai mare.
3. La fel si cu Stefan, faptele lui au avut efecte in intreaga europa, si efecte pozitive, si mai are efecte si astazi, este un om ce coaguleaza un popor si care da motivatii, a pus multa inima in tot ceea ce a facut.
4. Faptul ca a fost un om viril si a avut multe femei pe unde se ducea, copii din flori si ce o mai fie, chiar nici nu mai conteaza pe langa resul. Si din acest punct de vedere nu prea putem face deosebire intre legenda si adevar

Miroase a popime!!!
1. De unde stii TU, un vierme de pe o planeta de la capatu' celei mai insignifiante galaxii din Univers CUM judeca Barbosu'? Ti-a cerut ...sfatu' cumva?
3. Interessant, sehr Interessant! Va sa ziCA CA faptele lu' Stefan au avut efecte in intreaga Europa!!! Violurile comise de el? Crimele comise de el? Furturile din averile crestinilor moldoveni? Care din ele, mai precis?
4. (P-asta chiar o ador!!!) "a avut multe femei pe unde se ducea"=a preacurvit (singur ai spus ca nu erau ale lui)=s-a pis..t pe porunca lui Barbosu' "Sa nu ravnesti la femeia altuia!". Dupa cum afla de la Sfiintia Sa, nu conteaza ca a calcat poruncile lu' Barbosu' ca Nenorocitu' tot...Sfant este! Da' ce conteaza, Popo, pe lumea asta?

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 09:26 PM