IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Guvernare umana sau guvernare divina ?
necunoscutu
mesaj Apr 2 2010, 11:42 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Secolul al xx-lea a fost caracterizat de numeroase conflicte armate si multe alte probleme.Omenirea a privit cu speranta urmatorul secol ,insa din pacate acesta a inceput cu alte probleme...De ce se zbate omenirea in atatea probleme ?Care este solutia ?Ce guvern uman ar putea rezolva aceste probleme ?Ce se poate spune despre Dumnezeu ?Se intereseaza el de omenire ?Este guvernarea lui Dumnezeu solutia la problemele actuale ?Este aceasta o realitate ?Poate spera omenirea la o viata mai buna ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Apr 4 2010, 12:12 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Apr 2 2010, 11:42 AM) *
Secolul al xx-lea a fost caracterizat de numeroase conflicte armate si multe alte probleme.Omenirea a privit cu speranta urmatorul secol ,insa din pacate acesta a inceput cu alte probleme...De ce se zbate omenirea in atatea probleme ?Care este solutia ?Ce guvern uman ar putea rezolva aceste probleme ?Ce se poate spune despre Dumnezeu ?Se intereseaza el de omenire ?Este guvernarea lui Dumnezeu solutia la problemele actuale ?Este aceasta o realitate ?Poate spera omenirea la o viata mai buna ?

Sincer ambele sunt gresite.

Propun sa fim guvernati de oameni credinciosi si culti, dar care sunt si morali deopotriva.

Nu prea exista sau nu se baga in politica, dar e un ideal.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 8 2010, 04:09 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Si ce propuneti?

+Quote Post
-Beni-
mesaj Apr 9 2010, 08:13 AM
Mesaj #4

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 861

Ce-i drept, un sfat practic nu putem da. Ce putem face, e sa avem grija de modul in care noi ne purtam.
Necunoscutu, daca ai citi Biblia, ai descoperi ca acolo exista sfaturi de conducere cat se poate de morale, care te conduc catre succes. Vara trecuta am citit 7 carti de leadership. Toate 7 s-au bazat pe principii biblice.
Domeniul politic este destul de murdar ca sa-si poata face aparitia oameni curati. Chiar ieri am stat la masa cu un consilier din secretariatul guvernului romaniei. Am ramas uimit de cata imoralitate poate da dovada.

Singura alternativa este o alta lume. Iar aceasta, Dumnezeu a promis-o wink.gif

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 9 2010, 11:24 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Catre ce fel de succes ne conduc?Si care e lumea aia promisa?Io zic sa coboram cu picioarele pe pamant ca altfel ne trezim ca ne-am irosit viata asteptand iar si iar aceleasi iluzii efemere.... wink.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 10 2010, 02:00 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (-Beni- @ Apr 9 2010, 08:13 AM) *
Ce-i drept, un sfat practic nu putem da. Ce putem face, e sa avem grija de modul in care noi ne purtam.

Bun. Voi incerca sa ma port mai adecvat. Acum cum ramane cu restul celor ~7 miliarde de oameni care n-au citit tredul asta?

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 10 2010, 05:26 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (-Beni- @ Apr 9 2010, 08:13 AM) *
Necunoscutu, daca ai citi Biblia, ai descoperi ca acolo exista sfaturi de conducere cat se poate de morale, care te conduc catre succes. Vara trecuta am citit 7 carti de leadership. Toate 7 s-au bazat pe principii biblice.
Domeniul politic este destul de murdar ca sa-si poata face aparitia oameni curati. Chiar ieri am stat la masa cu un consilier din secretariatul guvernului romaniei. Am ramas uimit de cata imoralitate poate da dovada.

Singura alternativa este o alta lume. Iar aceasta, Dumnezeu a promis-o ;)

Dv. subliniati o realitate a zilelor noastre...Multi resping guvernarea divina...Dumnezeu exista pentru multi doar la diferite ceremonii...Da ,aveti dreptate ,Biblia este un ghid ....Dar va interveni oare Dumnezeu si va impune un sistem de guvernare corect ?

+Quote Post
Vizitator_nestiutu.
mesaj Apr 12 2010, 01:32 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Apr 10 2010, 05:26 PM) *
Dv. subliniati o realitate a zilelor noastre...Multi resping guvernarea divina...Dumnezeu exista pentru multi doar la diferite ceremonii...Da ,aveti dreptate ,Biblia este un ghid ....Dar va interveni oare Dumnezeu si va impune un sistem de guvernare corect ?

Da,cu siguranta asa se va intampla. Allah cel preainalt stie cum sa guverneze lumea. Iisus va avea ministerul muncii si al protectiei sociale,Buddha pe al turismului si tineretului,Mahommed portofoliul apararii..

Mai ziceti si voi,sa facem un guvern complet.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 12 2010, 03:07 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Indiferent de atitudinea celor care il resping pe Dumnezeu ,lumea este in haos economic,politic si moral.
Insa , cei care cred in Dumnezeu , nu ar trebui sa respinga posibilitatea guvernarii lui Dumnezeu....
Este vizibila ipocrizia religioasa azi....De fapt atitudsinea multor oameni ,inclusiv politici, este :"Dumnezeu cu ale lui , noi cu guvernarea "....Da, pentru multi Dumnezeu exista doar dumnica sau la sarbatori....
Insa ,din fericire lucrurile stau altfel....

+Quote Post
Vizitator_Jabal.
mesaj Apr 12 2010, 03:15 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Apr 12 2010, 03:07 PM) *
Indiferent de atitudinea celor care il resping pe Dumnezeu ,lumea este in haos economic,politic si moral.
Insa , cei care cred in Dumnezeu , nu ar trebui sa respinga posibilitatea guvernarii lui Dumnezeu....
Este vizibila ipocrizia religioasa azi....De fapt atitudsinea multor oameni ,inclusiv politici, este :"Dumnezeu cu ale lui , noi cu guvernarea "....Da, pentru multi Dumnezeu exista doar dumnica sau la sarbatori....
Insa ,din fericire lucrurile stau altfel....

Asa este. Din fericire Allah cel milostiv o sa ne scape de infideli si o sa fie fericire mereu.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 13 2010, 05:34 AM
Mesaj #11

Guests

In lumea aceasta nici o guvernare omeneasca nici una divina nu mai pot indreapta starea de lucruri. totul se indreapta intr-o directie catastrofala, de autodistrugere. Se mai incearca o redresare, dar, atata timp cat omul a renuntat la principiile lui Dumnezeu, nu mai poate face decat carpeli.
Solutia= o lume noua, cu oameni schimbati,i n care Dumnezeu sa conduca, iar omul sa asculte de EL.

+Quote Post
Vizitator_Jabal.
mesaj Apr 13 2010, 07:25 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:34 AM) *
In lumea aceasta nici o guvernare omeneasca nici una divina nu mai pot indreapta starea de lucruri. totul se indreapta intr-o directie catastrofala, de autodistrugere. Se mai incearca o redresare, dar, atata timp cat omul a renuntat la principiile lui Dumnezeu, nu mai poate face decat carpeli.
Solutia= o lume noua, cu oameni schimbati,i n care Dumnezeu sa conduca, iar omul sa asculte de EL.

Asa este. Uite:

Bernard Shaw spunea despre Muhammed(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui): „Trebuie sa il numim Salvator al umanitatii... Convingerea mea este ca, daca un om ca el si-ar fi putut asuma conducerea lumii moderne, ar fi reusit sa-i rezolve toate problemele, aducand mult dorita pace si fericire.” (The Genuine Islam; Singapore, vol. 1, no. 8, 1936).

+Quote Post
Messer
mesaj Apr 15 2010, 01:24 PM
Mesaj #13

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 11-April 10
Utilizatorul numarul: 19 512

Citeaza (Jabal @ Apr 13 2010, 07:25 AM) *
Asa este. Uite:

Bernard Shaw spunea despre Muhammed(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui): „Trebuie sa il numim Salvator al umanitatii... Convingerea mea este ca, daca un om ca el si-ar fi putut asuma conducerea lumii moderne, ar fi reusit sa-i rezolve toate problemele, aducand mult dorita pace si fericire.” (The Genuine Islam; Singapore, vol. 1, no. 8, 1936).

Din declaratiile tale sa constat ca esti adept al islamului? Ma bucur sa discut cu cineva de aceasta credinta.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 15 2010, 07:27 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Apr 13 2010, 05:34 AM) *

Cand zici ca "omul a renuntat la principiile lui Dumnezeu", cam care crezi ca e perioada in care s-a intamplat lucrul asta si care e punctul de la care omenirea a inceput sa se indrepte intr-o directie catastrofala? (ma intereseaza orice fel de aproximare).

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 19 2010, 05:23 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Apr 15 2010, 07:27 PM) *
Cand zici ca "omul a renuntat la principiile lui Dumnezeu", cam care crezi ca e perioada in care s-a intamplat lucrul asta si care e punctul de la care omenirea a inceput sa se indrepte intr-o directie catastrofala? (ma intereseaza orice fel de aproximare).

Daca ai citit Biblia, tocmai ea prezinta istoria decaderii morale a omenirii: cauze si solutii.
Ea a inceput inca din Eden atunci cand Adam si Eva nu au mai ascultat de poruncile lui Dumnezeu si continua pana azi prin fiecare atitudine imorala a noastra. Din aceasta cauza omenirea a luat-o pe un drum gresit. Ea singura si-o face cu mana ei atunci cand il indeparteaza pe Dumnezeu de la conducere si de la decizii.
Solutia nu e la noi ci tot la Dumnezeu. EL a lansat solutia salvatoare prin moartea Fiului Sau, Iisus Hristos. Oricine crede in EL este achitat .

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 19 2010, 07:53 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 19 2010, 05:23 AM) *
Daca ai citit Biblia, tocmai ea prezinta istoria decaderii morale a omenirii: cauze si solutii.
Ea a inceput inca din Eden atunci cand Adam si Eva nu au mai ascultat de poruncile lui Dumnezeu si continua pana azi prin fiecare atitudine imorala a noastra. Din aceasta cauza omenirea a luat-o pe un drum gresit. Ea singura si-o face cu mana ei atunci cand il indeparteaza pe Dumnezeu de la conducere si de la decizii.
Solutia nu e la noi ci tot la Dumnezeu. EL a lansat solutia salvatoare prin moartea Fiului Sau, Iisus Hristos. Oricine crede in EL este achitat .

Vad ca esti priceput,desi pare ca nu vorbesti cu cuvintele tale. Sa inteleg ca esti credincios.

Te rog raspunde-mi la cateva intrebari: De ce a fost nevoie sa vina Iisus? Sau de ce a fost nevoie sa moara Iisus ca sa ne salveze? Dumnezeu este atotputernic.Nu putea rezolva singur?

+Quote Post
Crusoe
mesaj Apr 19 2010, 10:01 AM
Mesaj #17

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Guvernare divina, clar.
Unde pun stampila ?

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 19 2010, 12:42 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Apr 19 2010, 05:23 AM) *

A, deci sa inteleg ca raspunsul tau e bazat in intregime pe Biblie. In cazul asta nu prea vad cum vrei sa convingi miliarde de oameni care subscriu la religii diferite ca lumea e la pragul Armagedonului, in lipsa oricarei dovezi materiale sau macar semi-materiale - presupunand, binenteles, ca ai fi pus intr-o pozitie in care sa te poti adresa unei mase de potentiali studenti ai doctrinei tale.

Ma mai nedumereste faptul ca, desi lumea se gaseste intr-o continua decadenta morala in ochii deitatii biblice, asa cum spui tu, se pare ca Dumnezeu a ales de mii de ani sa nu mai administreze pedepse gen distrugerea din temelii a oraselor Sodoma si Gomora. Straniu. Oamenii devin din ce in ce mai nesimtiti, dar Dumnezeu da jos militaria din pod cu noi din ce in ce mai rar. Pe cai misterioase lucreaza Domnul.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 20 2010, 05:39 AM
Mesaj #19

Guests

Te rog raspunde-mi la cateva intrebari:
1. De ce a fost nevoie sa vina Iisus?
2. Sau de ce a fost nevoie sa moara Iisus ca sa ne salveze?
3. Dumnezeu este atotputernic.Nu putea rezolva singur?
[/quote]

1. Pentru ca asa s-a hotarat in Consiliul Ceresc (format din Tatal, Fiul si Duhul Sfant).Si asa a hotarat si Fiul- Iisus Hristos.
2. Omenirea a calcat Legea divina si pedeapsa rostita in dreptul ei a fost moartea. Ca la tribunal. Singura sansa de iertare era ca Dumnezeu sa moara in locul meu ca eu sa fiu iertat de greseala. E ca si cum (tu ai fi un criminal comdamnat la moarte) altcineva isi da viata in locul tau ca tu sa fii achitat.
3. Notiunea de Dumnezeu in Sfanta Scriptura e diferita de a celorlalte popoare. Cand spui Dumnezeu vorbesti de Trei Persoane divine: Tatal, Fiul si Duhul Sfant care sunt una. Una din Ele (Iisus Hristos, Fiul), S-a hotarat sa moara in locul nostru. Era singura solutie salvatoare pentru omenirea vinovata.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 20 2010, 05:44 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Apr 19 2010, 12:42 PM) *
1. A, deci sa inteleg ca raspunsul tau e bazat in intregime pe Biblie. In cazul asta nu prea vad cum vrei sa convingi miliarde de oameni care subscriu la religii diferite ca lumea e la pragul Armagedonului, in lipsa oricarei dovezi materiale sau macar semi-materiale - presupunand, binenteles, ca ai fi pus intr-o pozitie in care sa te poti adresa unei mase de potentiali studenti ai doctrinei tale.

2. Ma mai nedumereste faptul ca, desi lumea se gaseste intr-o continua decadenta morala in ochii deitatii biblice, asa cum spui tu, se pare ca Dumnezeu a ales de mii de ani sa nu mai administreze pedepse gen distrugerea din temelii a oraselor Sodoma si Gomora. Straniu. Oamenii devin din ce in ce mai nesimtiti, dar Dumnezeu da jos militaria din pod cu noi din ce in ce mai rar. Pe cai misterioase lucreaza Domnul.

1. Sunt argumente adaptate fiecarei religii in parte. si nu uita, toate religiile au un fond comun. Vorbesc din Biblie cu tine pentru ca esti crestin. Daca ai fi musulman as schimba strategia.
2. Cam asa e. Dumnezeu a amanat sentinta aplicat in dreptul lumii pentru la sfarsit.

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 20 2010, 08:22 AM
Mesaj #21

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (Messer @ Apr 20 2010, 05:39 AM) *
1. Pentru ca asa s-a hotarat in Consiliul Ceresc (format din Tatal, Fiul si Duhul Sfant).Si asa a hotarat si Fiul- Iisus Hristos.

adica "consiliul de la nicaea" din 325. adunat de constantin. unde un vast sobor de preoti infecti a decis relatia intre fiul si tatal conform credintei lor. e documentat si stiut acest fapt. http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Nicaea

consiliul ceresc. lol.

Citeaza
2. Omenirea a calcat Legea divina si pedeapsa rostita in dreptul ei a fost moartea. Ca la tribunal. Singura sansa de iertare era ca Dumnezeu sa moara in locul meu ca eu sa fiu iertat de greseala. E ca si cum (tu ai fi un criminal comdamnat la moarte) altcineva isi da viata in locul tau ca tu sa fii achitat.

exista si alte probleme cu viziunea asta pe langa ca esti egoist. tu crestin... ca sa fi salvat. daca nu-ti mai "ofera" raiul, sau frica de iad, mai crezi?

dar nu. hai sa fim mai pragmatici. cand isus a murit tu nu existai. literalmente. deci daca nu existai, nu puteai ca inca sa fi facut pacate. si deci nu aveai de ce sa fii salvat.

defapt, vrei nu vrei, o sa te salveze. si o sa te faca sa te simti vinovat si pacatos si murdar si mic. exact asta.

eu unul nu prea cred in evolutie asa cum e ea definita stiinitific. cred intr-un arhitect/creator. dar ala nu a facut omul nici mic, nici prost, nici umil. l-a facut mare, puternic, frumos, destept si capabil de iubire.

Citeaza
3. Notiunea de Dumnezeu in Sfanta Scriptura e diferita de a celorlalte popoare. Cand spui Dumnezeu vorbesti de Trei Persoane divine: Tatal, Fiul si Duhul Sfant care sunt una. Una din Ele (Iisus Hristos, Fiul), S-a hotarat sa moara in locul nostru. Era singura solutie salvatoare pentru omenirea vinovata.

offf doamne. nici macar crestin nu stii sa fii. nu te mai aglomerez cu explicatii de unde vin si cele 3. "sfanta" treime.

in esenta nu ar fi nimic inneregula cu crestinii (practicantii crestinismului - credinciosi sau nu), daca doar si-ar tine religia pt ei. dar nu... ei nu sa traiasca dupa ea vor... ei vor sa impartasim toti aceiasi mizerie care le caracterizeaza lor viata. invaziv, abuziv si agresiv. PRIMUL PRIMUL lucru care ti-l zic e ca ai sa arzi in iad. funny.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 20 2010, 11:51 AM
Mesaj #22

Membru veteran

Citeaza (Messer @ Apr 20 2010, 05:44 AM) *
1. Sunt argumente adaptate fiecarei religii in parte. si nu uita, toate religiile au un fond comun. Vorbesc din Biblie cu tine pentru ca esti crestin. Daca ai fi musulman as schimba strategia.

Tocmai ai presupus ca toate religiile din lume prezic ca lumea se afla la stagiul de decadenta morala si ca va fi un sfarsit al lumii. Mai precis pe baza a caror cunostiinte ai facut afirmatia asta?

Citeaza
2. Cam asa e. Dumnezeu a amanat sentinta aplicat in dreptul lumii pentru la sfarsit.

A, mda ... asta e faza cu Iisus rastignit pe cruce si cu iertarea pacatului cu care ne nastem bla bla ... convenabil dry.gif ... in fine, n-am timp sa ma documentez mai mult ca sa te contrazic asa ca poti considera ca jumatatea asta de runda ai castigat-o tu.

Dar o sa ma intorc.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 20 2010, 02:36 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 20 2010, 05:39 AM) *
Te rog raspunde-mi la cateva intrebari:
1. De ce a fost nevoie sa vina Iisus?
2. Sau de ce a fost nevoie sa moara Iisus ca sa ne salveze?
3. Dumnezeu este atotputernic.Nu putea rezolva singur?

Messer,nu te supara pe mine,dar am sa iti spun direct ca esti sec precum o fantana fara apa. Ai invatat toate raspunsurile astea - sau le ai notate - si le servesti dupa nevoie.Nu asta este principala problema,ci faptul ca nu intelegi ce am intrebat.
Ma intereseaza sensul intrebarilor de mai sus. Ca sa fiu sincer,ma intereseaza ce sens crezi tu ca au intrebarile de mai sus.Lucrurile astea pe care le-ai spus sunt ABC-ul crestinismului.Le repeti ca si cum sunt picat acum din Mongolia si nu am mai auzit.

Treimea este una,pentru ce sa mai faca.. consiliu?Asta este o notiune de la tine din biserica.Of.. De fapt sunt si eu fatarnic,stiam - eram aproape sigur- ca nu ai posibilitatea sa vorbesti cu mintea ta despre aceste lucruri.Pentru ca iti este frica sa iesi din lege si sa fi liber in credinta.
Asadar,pentru punctul 1,cutare lucru se intampla pentru ca a hotarat Dumnezeu.. Dar ce se intampla fara hotararea Lui? In loc de raspuns ai spus vorbe goale. Mai incearca.

Pentru punctul 2,stiu ca ma socotesti un fel de condamnat la moarte.O sa zici ca este doar un exemplu,dar eu o sa-ti spun ca nu te-ai gandit intamplator la asta.Te crezi mantuit prin faptul ca esti dintr-o anumita confesiune.Mantuirea insa este data de credinta,iar nu de fapte.Judeci pe toti de aici dupa cum tin sau nu tin obiceiuri si legi. Dumnezeu insa - stii si tu- ne judeca dupa credinta.

Daca Dumnezeu a facut totul dupa planul Lui inca de la facerea lumii,si asa a fost,atunci totul intra in asta. Explicatia ta cu tribunalul este o copilarie. Dumnezeu nu face mascarade de proces din moment ce El ne-a harazit sa parcurgem acest drum.Daca totul este cu cunostinta Domnului,inseamna ca totul trebuie sa se intample,exact asa cum s-a intamplat. Gandeste cu inima.

Pentru punctul 3 este la fel.

Daca vrei sa mai incerci cu evanghelizare adevarata pentru intrebarile de mai sus,te ascult bucuros.

Spune-mi te rog,unde se spune in Noul Testament ca trebuie sa avem o guvernare divina pe pamant?
Spune Iisus Hristos sa tinem vreo zi de inchinare?(noi,neamurile) Unde anume?

Multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 20 2010, 03:02 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (axlslak @ Apr 20 2010, 08:22 AM) *
adica "consiliul de la nicaea" din 325. adunat de constantin. unde un vast sobor de preoti infecti a decis relatia intre fiul si tatal conform credintei lor. e documentat si stiut acest fapt. http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Nicaea

consiliul ceresc. lol.

exista si alte probleme cu viziunea asta pe langa ca esti egoist. tu crestin... ca sa fi salvat. daca nu-ti mai "ofera" raiul, sau frica de iad, mai crezi?

dar nu. hai sa fim mai pragmatici. cand isus a murit tu nu existai. literalmente. deci daca nu existai, nu puteai ca inca sa fi facut pacate. si deci nu aveai de ce sa fii salvat.

defapt, vrei nu vrei, o sa te salveze. si o sa te faca sa te simti vinovat si pacatos si murdar si mic. exact asta.

eu unul nu prea cred in evolutie asa cum e ea definita stiinitific. cred intr-un arhitect/creator. dar ala nu a facut omul nici mic, nici prost, nici umil. l-a facut mare, puternic, frumos, destept si capabil de iubire.

offf doamne. nici macar crestin nu stii sa fii. nu te mai aglomerez cu explicatii de unde vin si cele 3. "sfanta" treime.

in esenta nu ar fi nimic inneregula cu crestinii (practicantii crestinismului - credinciosi sau nu), daca doar si-ar tine religia pt ei. dar nu... ei nu sa traiasca dupa ea vor... ei vor sa impartasim toti aceiasi mizerie care le caracterizeaza lor viata. invaziv, abuziv si agresiv. PRIMUL PRIMUL lucru care ti-l zic e ca ai sa arzi in iad. funny.

Cea mai mare parte dintre credinciosi nu spun asa ceva despre nimeni!(ma refer la iad) Ai aceasta impresie pentru ca vorbesti cu niste oameni care invata acest tip de discurs ca o reteta de abordare a subiectului.
Un fel de talibani crestini,fundamentalisti,cum vrei sa le spui.

Explicatia acestui mod de abordare este,prozaic,necesitatea unei metode,o scoala de "vanzari" tipic americana,un know-how al prozelitismului religios.Frica vinde mai bine ca orice.

Poate sa-ti spuna mesajul:"Prietene,crestinismul este un raspuns in fata conditiei umane,o cale spirituala,un mod de a te implini ca personalitate si de a trai cu adevarat."

Sau poate sa-ti spuna: "Pacatosule,vai de capul tau,esti pierdut,nu stii ce iti cere Dumnezeu ca sa nu arzi in focul iadului vesnic!!! Vino sa te invatam,ca noi stim si nu altcineva!"

Ce zici,ce mesaj prinde mai bine?

+Quote Post
axlslak
mesaj Apr 20 2010, 03:56 PM
Mesaj #25

Membru
**

Postari: 65
Inscris: 19-April 10
Utilizatorul numarul: 19 905

Citeaza (Marti @ Apr 20 2010, 03:02 PM) *
Cea mai mare parte dintre credinciosi nu spun asa ceva despre nimeni!(ma refer la iad) Ai aceasta impresie pentru ca vorbesti cu niste oameni care invata acest tip de discurs ca o reteta de abordare a subiectului.
Un fel de talibani crestini,fundamentalisti,cum vrei sa le spui.

Explicatia acestui mod de abordare este,prozaic,necesitatea unei metode,o scoala de "vanzari" tipic americana,un know-how al prozelitismului religios.Frica vinde mai bine ca orice.

Poate sa-ti spuna mesajul:"Prietene,crestinismul este un raspuns in fata conditiei umane,o cale spirituala,un mod de a te implini ca personalitate si de a trai cu adevarat."

Sau poate sa-ti spuna: "Pacatosule,vai de capul tau,esti pierdut,nu stii ce iti cere Dumnezeu ca sa nu arzi in focul iadului vesnic!!! Vino sa te invatam,ca noi stim si nu altcineva!"

Ce zici,ce mesaj prinde mai bine?

evident ca prima. si atunci, de ce numarul primilor crestini care ALEG sa se exprime e mai mic ca al doilea? tehnic, daca vrei, iti numar. aici pe forum. si ce concluzii tragi tu?

cine iti pateaza religia mai tare? eu, sau cei care ti-o sustin?

tu poti sa o ai. eu nu inteleg de ce te asociezi lor.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 20 2010, 06:47 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (axlslak @ Apr 20 2010, 03:56 PM) *
evident ca prima. si atunci, de ce numarul primilor crestini care ALEG sa se exprime e mai mic ca al doilea? tehnic, daca vrei, iti numar. aici pe forum. si ce concluzii tragi tu?

cine iti pateaza religia mai tare? eu, sau cei care ti-o sustin?

tu poti sa o ai. eu nu inteleg de ce te asociezi lor.

Prima suna mai bine dar nu lasa urme.. Oamenii asculta,le place,dar trec mai departe,se gandesc ca o sa vina vremea pentru astfel de ganduri.

A doua enerveaza,irita,ca o reclama stresanta. Te revolta stupiditatea cu care se sustine ca Dumnezeu arata ca un zeu discretionar,Dumnezeul evreilor de acum 3000 de ani. Evident ca oamenii in situatii limita,simpli,fara carte,carora primul mesaj nu le spune nimic,sunt clientii acestui tip de discurs.

Ei sunt inregimentati,li se spune ce sa faca,cum,cand,ca sa aiba viata vesnica.Daca nu fac ce li se spune,nu o au.Prezenta lor pe forumuri se datoreste si presiunii doctrinei de a face activitate misionara.

Sunt prezenti pe forumuri si pentru ca sunt indeajuns de limitati sa se lanseze in discutii cu asa zisi atei,in discutii ce de fapt sunt justificari ale exibarii egourilor.. Sunt usor de combatut si persiflat oameni cu conceptii atat de stranii,osificate,scoase din cartea de istorie antica.

Este adevarat,fac rau pentru ca multi oameni asociaza credintei crestine discursul acesta de talibani crestini.Din fericire nu toti sunt la fel. Pe de alta parte,fac si bine.
"Ce castigam atunci cand pierdem si ce pierdem atunci cand castigam ceva?" cum spune Patapievici.

Poti sa te gandesti la valorile generale cultivate de protestantism. De exemplu,in opozitie cu valorile ortodoxiei,paradoxal chiar si cu cele evanghelice,o dovada a faptului ca esti un bun crestin,ca faci voia divina,este data de faptul ca prosperi,ca esti bogat.. In Germania a functionat,poate functioneaza si la noi. rolleyes.gif

Uite un link referitor la asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Max_Weber

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 21 2010, 05:36 AM
Mesaj #27

Guests

1. Treimea este una,pentru ce sa mai faca.. consiliu?Asta este o notiune de la tine din biserica.Pentru ca iti este frica sa iesi din lege si sa fi liber in credinta.
2. Te crezi mantuit prin faptul ca esti dintr-o anumita confesiune.Mantuirea insa este data de credinta,iar nu de fapte.Judeci pe toti de aici dupa cum tin sau nu tin obiceiuri si legi. Dumnezeu insa - stii si tu- ne judeca dupa credinta.
3. Explicatia ta cu tribunalul este o copilarie. Dumnezeu nu face mascarade de proces din moment ce El ne-a harazit sa parcurgem acest drum.Daca totul este cu cunostinta Domnului,inseamna ca totul trebuie sa se intample,exact asa cum s-a intamplat. Gandeste cu inima.
4. Spune-mi te rog,unde se spune in Noul Testament ca trebuie sa avem o guvernare divina pe pamant?
5. Spune Iisus Hristos sa tinem vreo zi de inchinare?(noi,neamurile) Unde anume?

1. Nu crezi ca Persoanele Dumnezeirii Se sfatuiesc inainte de a pune la cale o actiune? Crezi ca fac totul de capul LOR? Ar fi haos in cazul acesta. A fi liber in credinta nu inseamna sa fii fara Legea lui Dumnezeu, adica sa faci ce vrei tu. Mai studiaza problema.
2. E adevarat ca suntem mantuiti prin credinta, dar, credinta fara fapte e moarta (citeste in acest sens Iacov. 2.17-18. ). Eu nu judec, nu dau verdicte, ci analizez lucrurile si parerile in comparatie cu ce spune Scriptura. Nu confesiunea iti acorda mantuirea, ci Iisus.
Dumnezeu ne judeca dupa fapte, mai citeste Apocalipsa 20.12.
3. am folosit ilustratia aceasta pentru a sublinia pe cat posibil ce a insemnat jertfa lui Hristos pentru noi. Nu stiu ce ai vrut sa spui prin fraza "Dumnezeu nu face mascarade de proces din moment ce El ne-a harazit sa parcurgem acest drum".
4. In Apocalipsa 21.1-4. Restul tragi tu concluzia.
5. Da, in Exodul 20.8-11. Porunca a patra a Decalogului valabil in vesnicie. Porunca regasita si in noul testament: Luca 4.16 (obiceiul lui Iisus), Fapte 17.2 (obiceiul Ap.Pavel), pentru poporul lui Dumnezeu (Evrei 4.9), pe noul Pamant (Isaia 66.22-23).

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Apr 21 2010, 05:48 AM
Mesaj #28

Guests

[quote name='Marti' date='Apr 20 2010, 06:47 PM' post='84357']
1. Te revolta stupiditatea cu care se sustine ca Dumnezeu arata ca un zeu discretionar,Dumnezeul evreilor de acum 3000 de ani. Evident ca oamenii in situatii limita,simpli,fara carte,carora primul mesaj nu le spune nimic,sunt clientii acestui tip de discurs.
2. Ei sunt inregimentati,li se spune ce sa faca,cum,cand,ca sa aiba viata vesnica.Daca nu fac ce li se spune,nu o au.Prezenta lor pe forumuri se datoreste si presiunii doctrinei de a face activitate misionara.
3. Sunt prezenti pe forumuri si pentru ca sunt indeajuns de limitati sa se lanseze in discutii cu asa zisi atei,in discutii ce de fapt sunt justificari ale exibarii egourilor.. Sunt usor de combatut si persiflat oameni cu conceptii atat de stranii,osificate,scoase din cartea de istorie antica.

1. Tu vrei o religie in care Dumnezeu sa te accepte asa cum esti, sa te ingaduie cu pacatele tale iar tu sa faci ce vrei si nimeni sa nu-ti spuna nimic. N-ai decat sa-ti faci o asemenea religie, o religie individualista. Dar, crestinismul e o religie cu reguli, mod de viata, principii, un Model de viata , un viitor stralucit, cu experiente minunate, si cu oameni deosebiti. e o religie care are si probleme. E, de fapt singura acceptata de Iisus care duce la viata vesnica.
2. Asa a dat ordin Mntuitorul: "Duceti-va in toata lumea si faceti ucenici..." in Matei 28. Il contrazici pe Iisus?
Nu doctrina da ordinul ,ci Iisus. EL te indeamana sa faci ceva pentru semenii tai, sa nu stai ca un egoist, ca un avar.
3. E parerea ta.

Se pare ca nu ai prea studiat religie crestina. si, mai ales Biblia.

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 21 2010, 06:29 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 21 2010, 05:36 AM) *
1. Treimea este una,pentru ce sa mai faca.. consiliu?Asta este o notiune de la tine din biserica.Pentru ca iti este frica sa iesi din lege si sa fi liber in credinta.
2. Te crezi mantuit prin faptul ca esti dintr-o anumita confesiune.Mantuirea insa este data de credinta,iar nu de fapte.Judeci pe toti de aici dupa cum tin sau nu tin obiceiuri si legi. Dumnezeu insa - stii si tu- ne judeca dupa credinta.
3. Explicatia ta cu tribunalul este o copilarie. Dumnezeu nu face mascarade de proces din moment ce El ne-a harazit sa parcurgem acest drum.Daca totul este cu cunostinta Domnului,inseamna ca totul trebuie sa se intample,exact asa cum s-a intamplat. Gandeste cu inima.
4. Spune-mi te rog,unde se spune in Noul Testament ca trebuie sa avem o guvernare divina pe pamant?
5. Spune Iisus Hristos sa tinem vreo zi de inchinare?(noi,neamurile) Unde anume?

1. Nu crezi ca Persoanele Dumnezeirii Se sfatuiesc inainte de a pune la cale o actiune? Crezi ca fac totul de capul LOR? Ar fi haos in cazul acesta. A fi liber in credinta nu inseamna sa fii fara Legea lui Dumnezeu, adica sa faci ce vrei tu. Mai studiaza problema.
2. E adevarat ca suntem mantuiti prin credinta, dar, credinta fara fapte e moarta (citeste in acest sens Iacov. 2.17-18. ). Eu nu judec, nu dau verdicte, ci analizez lucrurile si parerile in comparatie cu ce spune Scriptura. Nu confesiunea iti acorda mantuirea, ci Iisus.
Dumnezeu ne judeca dupa fapte, mai citeste Apocalipsa 20.12.
3. am folosit ilustratia aceasta pentru a sublinia pe cat posibil ce a insemnat jertfa lui Hristos pentru noi. Nu stiu ce ai vrut sa spui prin fraza "Dumnezeu nu face mascarade de proces din moment ce El ne-a harazit sa parcurgem acest drum".
4. In Apocalipsa 21.1-4. Restul tragi tu concluzia.
5. Da, in Exodul 20.8-11. Porunca a patra a Decalogului valabil in vesnicie. Porunca regasita si in noul testament: Luca 4.16 (obiceiul lui Iisus), Fapte 17.2 (obiceiul Ap.Pavel), pentru poporul lui Dumnezeu (Evrei 4.9), pe noul Pamant (Isaia 66.22-23).

„Eu şi Tatăl Meu una suntem” (Ioan 10:30) Daca sunt una cum "sa faca consiliu"? Treimea este una si aceeasi persoana,in trei manifestari diferite. Ideea ca fac consiliu mi se pare foarte ciudata.
Spune-mi te rog ce confesiune esti. Eu sunt botezat ortodox,dar n-am legaturi cu biserica.

Ce vrei sa spui cu asta: "Nu crezi ca Persoanele Dumnezeirii Se sfatuiesc inainte de a pune la cale o actiune? Crezi ca fac totul de capul LOR? Ar fi haos in cazul acesta."

Tu realizezi ce scri aici? Gandeste-te bine.. Poate ca ar trebui sa lasi lucrurile astea pentru altii.

Sunt unele persoane mai sensibile,pe care chestiunile religioase le tulbura foarte mult si le deranjeaza echilibrul psihic. Cum poti sa spui "Crezi ca fac totul de capul LOR?" ? Dar dupa capul cui?
Esti sigur ca intelegi ce inseamna Dumnezeu?Cred ca te-ai grabit cu scrisul.Te iert.

Daca citesti versete pe sarite poti sa scoti ce vrei din Biblie. Sunt o gramada de nebuni,lunatici cum le spunea Martin Luther,care vin si inteleg ce vor ei.

Citeste Epistola catre Romani. Acolo scrie foarte clar ce inseamna manturirea prin credinta si prin lege.
Si in Galateni este evident.

Domnul nostru Iisus Hristos nu spune sa tinem sambata sau duminica sau vreo zi speciala de inchinare.Spune sa ne rugam neincetat.Daca tu alegi o zi a saptamanii dupa exemplul iudaic,ca sa o dedici rugaciunii si meditatiei este foarte bine.Felicitari! Dar nu pretinde ca spune Hristos in scriptura ca sa faca asa toata lumea.

Crezi ca fapta este oglinda credintei. Foarte bine. Dar nu spune tu cine si cum este pierdut. In Luca 9:54,55 se vede foarte clar ca necredinta,refuzul primirii Domnului,nu aduce de la sine condamnarea. Domnul nu este un zeu rau si razbunator. Este Dumnezeul iubirii si al iertarii.

Hai sa spunem lucrurilor pe nume. Fiecare citeste in scripturi si vede altceva.

Prima porunca,cea mai mare a lui Iisus Hristos,si a doua,la fel de mare ca prima,care sunt?

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 21 2010, 06:44 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Messer @ Apr 21 2010, 05:48 AM) *
Citeaza (Marti @ Apr 20 2010, 06:47 PM) *

1. Te revolta stupiditatea cu care se sustine ca Dumnezeu arata ca un zeu discretionar,Dumnezeul evreilor de acum 3000 de ani. Evident ca oamenii in situatii limita,simpli,fara carte,carora primul mesaj nu le spune nimic,sunt clientii acestui tip de discurs.
2. Ei sunt inregimentati,li se spune ce sa faca,cum,cand,ca sa aiba viata vesnica.Daca nu fac ce li se spune,nu o au.Prezenta lor pe forumuri se datoreste si presiunii doctrinei de a face activitate misionara.
3. Sunt prezenti pe forumuri si pentru ca sunt indeajuns de limitati sa se lanseze in discutii cu asa zisi atei,in discutii ce de fapt sunt justificari ale exibarii egourilor.. Sunt usor de combatut si persiflat oameni cu conceptii atat de stranii,osificate,scoase din cartea de istorie antica.

1. Tu vrei o religie in care Dumnezeu sa te accepte asa cum esti, sa te ingaduie cu pacatele tale iar tu sa faci ce vrei si nimeni sa nu-ti spuna nimic. N-ai decat sa-ti faci o asemenea religie, o religie individualista. Dar, crestinismul e o religie cu reguli, mod de viata, principii, un Model de viata , un viitor stralucit, cu experiente minunate, si cu oameni deosebiti. e o religie care are si probleme. E, de fapt singura acceptata de Iisus care duce la viata vesnica.
2. Asa a dat ordin Mntuitorul: "Duceti-va in toata lumea si faceti ucenici..." in Matei 28. Il contrazici pe Iisus?
Nu doctrina da ordinul ,ci Iisus. EL te indeamana sa faci ceva pentru semenii tai, sa nu stai ca un egoist, ca un avar.
3. E parerea ta.

Se pare ca nu ai prea studiat religie crestina. si, mai ales Biblia.

Vreau ceea ce si am. Dragoste,incredere,intelegere si ajutor,prin credinta crestina.Atat cat pot. "Cred Doamne,ajuta necredintei mele!" Asta a promis si asta ne-a dat.Legea iudaica este pentru iudei.

Iisus a spun ucenicilor sa se duca si sa invete neamurile,ceea ce au si facut. Nu a spus ca fiecare om sa se duca sa propovaduiasca.Poate ma insel.. Da-mi pasajul unde spune asta. Putini sunt chemati la propovaduire,putini au darul pentru asa ceva. De exemplu tu,dupa parerea mea,nu ai deloc pricepere.Mai mult indepartezi decat apropii pe cei necredinciosi de credinta.
Intr-adevar,trebuie sa marturisim,sa nu ascundem credinta noastra.Dar nu sa facem misiune.

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2018 - 11:30 AM