IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lumea, incotro ?!, Va fi mai bine?Cand ?Cum?
Vizitator_necunoscutu'.
mesaj Jan 1 2010, 02:13 PM
Mesaj #1

Guests

Dorinta fireasca a fiecaruia dintre noi , este de a fi fericit....Alergam dupa fericire imediat ce ne nastem....Traim insa intr-o lume in care problemele sunt tot mai mari de la o zi la alta...
Politicienii, cu discursuri sforaitoare ,ne asigura ca va fi mai bine....Trecutul si prezentul pe care il traim demonstreaza altceva...Va fi mai bine ?Cand ?Cum ?Cine va realiza acest lucru ?Este rational si logic sa credem ca va fi mai bine ?....
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Slacker.
mesaj Jan 1 2010, 09:15 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (necunoscutu' @ Jan 1 2010, 02:13 PM) *
Dorinta fireasca a fiecaruia dintre noi , este de a fi fericit....Alergam dupa fericire imediat ce ne nastem....Traim insa intr-o lume in care problemele sunt tot mai mari de la o zi la alta...
Politicienii, cu discursuri sforaitoare ,ne asigura ca va fi mai bine....Trecutul si prezentul pe care il traim demonstreaza altceva...Va fi mai bine ?Cand ?Cum ?Cine va realiza acest lucru ?Este rational si logic sa credem ca va fi mai bine ?....

Daca n-as sti mai bine, as fi intrebat ce legatura are asta cu religia ...

In fine, daca e sa fac un pronostic despre ce ai vrut sa spui cu asta, as zice ca te referi la faptul ca, noi ca oameni, n-avem nici o asigurare ca vom fericiti in viata, fara regarda la cat va avansa civilizatia noastra - si asa e, binenteles; Iar singurele lucruri care poat astupa acest neajuns sunt iluziile comfortabile pe care ni le ofera cartile noastre sfinte (n-am de unde sa stiu daca esti crestin sau...).

Dar eu personal n-am sa ma mai bag iar in retorica filosofica fara nici un sens, si n-am de gand sa iti sugerez cum ti-ar fi tie mai bine - cu sau fara un dumnezeu. Nu stiu, pur si simplu unii oameni nu-i pot face fata realitatii asa cum este dansa .. fie pentru ca asa au fost invatati si nu se pot dezvata .. fie pentru ca viata lor devine prea confuza si au nevoie de un refugiu .. Eu n-as putea trai asa dar .. ma rog. Cum iti merge tie mai bine ...

+Quote Post
Vizitator_necunoscutu'.
mesaj Jan 9 2010, 08:43 AM
Mesaj #3

Guests

Principala problema a societatii de astazi este lipsa valorilor morale...O astfel de societate nu poate avea viitor ,iar membrii ei vor fi mereu in nesiguranta...Sigur, ceea ce considera unii moral, este imoral pentru altii ,si invers....Exista oare un ghid universal al adevaratelor valori morale ?...

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jan 9 2010, 10:40 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (necunoscutu' @ Jan 9 2010, 08:43 AM) *
...Exista oare un ghid universal al adevaratelor valori morale ?...

Valorile morale sunt subiective, fie asa cum apar in lumea reala, sau cum apar in Biblie.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Jan 10 2010, 02:33 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (-Slacker- @ Jan 9 2010, 10:40 PM) *
Valorile morale sunt subiective, fie asa cum apar in lumea reala, sau cum apar in Biblie.

Sunt subiective pentru cel care nu vrea sa le aplice.Tocmai asta e problema....omul modern spune ca sunt subiective fiindca nu mai vrea sa le accepte,considera ca nu mai are nevoie de morala dupa dictonul "scopul scuza mijlocaele"

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jan 11 2010, 12:37 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (silviu @ Jan 10 2010, 02:33 PM) *
Sunt subiective pentru cel care nu vrea sa le aplice.Tocmai asta e problema....omul modern spune ca sunt subiective fiindca nu mai vrea sa le accepte,considera ca nu mai are nevoie de morala dupa dictonul "scopul scuza mijlocaele"

No, ai dreptate.

Apropo, ai copii - mai precis vreo fiica? Daca da, ma intrebam daca il dai pe vre-una la vanzare - asa ca sclav zic, nu de alta, doar sunt om serios. Daca e sa-mi lasi numaru' de mobil si poate ne intalnim zilele aste sa negociem un pret (tin sa spun ca ma simt generos zilele astea, deci se merita). Ah, si daca incepe sa urle ca nu vrea s-o vinzi sau ceva o ameninti si tu ca o tarasti in centrul orasului s-o pietruiasca lumea pana la moarte pentru ca nu ti-a dat socoteala.

Deci serios, daca vrei, ma suni sau lasi un mesaj, eu sunt valabil in orice zi a saptamanii de la 6 la 2 noaptea, poti sa ma contactezi oricand. Si nu uita sa te consulti cu Biblia in legatura cu asta (Exod 21:1 -11), sunt acolo toate regulamentele de rigoare pentru treaba asta, nu de alta, da' ca sa n-avem probleme.

Ciao.

+Quote Post
Vizitator_necunoscutu'.
mesaj Jan 12 2010, 11:55 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (necunoscutu' @ Jan 9 2010, 08:43 AM) *
Principala problema a societatii de astazi este lipsa valorilor morale...O astfel de societate nu poate avea viitor ,iar membrii ei vor fi mereu in nesiguranta...Sigur, ceea ce considera unii moral, este imoral pentru altii ,si invers....Exista oare un ghid universal al adevaratelor valori morale ?...

Datorita lipsei acestor valori morale, vedem spectacolul care ne inconjoara:criza,divort,crime, violenta,lipsa de incredere...Ne dam "destepti" dar realitatea arata altceva...Cand ajungem in fata morti sau o boala incurabila ne lovste, ne facem mici, mici, mici de frica sa nu murim....Societatea de azi bajbaie in intuneric,nu se vede nici macar un beculet la orizont....Da, lumea este derutata...Joaca la bingo gandind ca va fi mai bine...Joaca la loto gandind ca va castiga...Alege pe X sau Y gandind ca va avea un viitor mai bun....Insa trecutul si prezentul arata altceva...

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jan 12 2010, 06:59 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (necunoscutu' @ Jan 12 2010, 11:55 AM) *
Datorita lipsei acestor valori morale, vedem spectacolul care ne inconjoara:criza,divort,crime, violenta,lipsa de incredere...Ne dam "destepti" dar realitatea arata altceva...

Te invit sa-mi dai exemplu de o perioada in timp cand oamenii erau mai morali.

Citeaza
Cand ajungem in fata morti sau o boala incurabila ne lovste, ne facem mici, mici, mici de frica sa nu murim....

Si lucrul asta nu e normal sau justificat pe motiv ca ...?

Citeaza
Societatea de azi bajbaie in intuneric,nu se vede nici macar un beculet la orizont....Da, lumea este derutata...Joaca la bingo gandind ca va fi mai bine...Joaca la loto gandind ca va castiga...Alege pe X sau Y gandind ca va avea un viitor mai bun....Insa trecutul si prezentul arata altceva...

Din nou, am sa te rog sa-mi explici cum societatea de azi e mai neadecvata decat cea din tecut.

+Quote Post
Vizitator_necunoscutu'.
mesaj Jan 14 2010, 08:52 AM
Mesaj #9

Guests

Mulţi oameni de ştiinţă sunt devotaţi studierii universului, cu toate acestea însă ei simt un gol, deoarece cercetările pe care le efectuează nu dau un sens durabil vieţii lor. De exemplu, fizicianul Steven Weinberg a scris: „Cu cât universul pare mai lesne de înţeles, cu atât pare mai lipsit de sens“. Iată ce se spunea în revista Science cu privire la punctul de vedere exprimat de astronomul Alan Dressler: „Când cercetătorii afirmă că cosmologia dezvăluie «gândirea» sau «opera» lui Dumnezeu, ei îi atribuie celui divin ceea ce ar putea fi considerat în cele din urmă cel mai neînsemnat aspect al universului — structura lui fizică“. Dressler a arătat că ceea ce are o importanţă mai mare este sensul vieţii umane. El a scris: „Oamenii au renunţat la credinţa străveche potrivit căreia pământul, ca locuinţă a omenirii, se află în centrul fizic al universului [fizic], însă trebuie să revină la credinţa potrivit căreia în noi [oamenii] se găseşte sensul vieţii“.

Evident, fiecare dintre noi trebuie să fie profund interesat de sensul vieţii noastre. Simplul fapt de a accepta ideea că Creatorul, sau Maestrul Proiectant, există şi că noi depindem de el este posibil să nu dea un sens vieţii noastre. Acest lucru este adevărat în special deoarece viaţa pare scurtă. Mulţi au ajuns să împărtăşească sentimentele Regelui Macbeth dintr-una din piesele lui William Shakespeare:

„Mi-e viaţa doar o umbră călătoare,
Un biet actor, ce-n ceasul lui pe scenă

Se grozăveşte şi se tot frământă

Şi-n urmă nu mai este auzit.
E o poveste spusă de-un nătâng,

Din vorbe-alcătuită şi din zbucium

Şi nensemnând nimic“.
— Macbeth, actul V

+Quote Post
Vizitator_Traian.
mesaj Jan 14 2010, 11:17 AM
Mesaj #10

Guests

UN verset biblic spune: si draci crede ,dar nu se supun(lui D_ZEU).Am intilnit multi oameni care nu credeau in D_ZEU,dar cind a dat o nenorocire peste ei atuncia a strigat spre el sai scape ,boala,accident ,etc . Fara de dumnezeu nu se poate trai ,aicia pe pamint nu este nimic,adevarata viata este de la mormint incolo .O VIATA VEJNICA CU DUMNEZEU SAU FARA EL

In fine, daca e sa fac un pronostic despre ce ai vrut sa spui cu asta, as zice ca te referi la faptul ca, noi ca oameni, n-avem nici o asigurare ca vom fericiti in viata, fara regarda la cat va avansa civilizatia noastra - si asa e, binenteles; Iar singurele lucruri care poat astupa acest neajuns sunt iluziile comfortabile pe care ni le ofera cartile noastre sfinte (n-am de unde sa stiu daca esti crestin sau...).

Dar eu personal n-am sa ma mai bag iar in retorica filosofica fara nici un sens, si n-am de gand sa iti sugerez cum ti-ar fi tie mai bine - cu sau fara un dumnezeu. Nu stiu, pur si simplu unii oameni nu-i pot face fata realitatii asa cum este dansa .. fie pentru ca asa au fost invatati si nu se pot dezvata .. fie pentru ca viata lor devine prea confuza si au nevoie de un refugiu .. Eu n-as putea trai asa dar .. ma rog. Cum iti merge tie mai bine ...
[/quote]

+Quote Post
Vizitator_necunoscutu'.
mesaj Jan 14 2010, 04:33 PM
Mesaj #11

Guests

Oamenii de pretutindeni pot fi de acord cu ceea ce a spus William Shakespeare; însă când ei înşişi se confruntă cu o problemă gravă, s-ar putea să strige după ajutor tot la Dumnezeu. Elihu, un bărbat înţelept din vechime, a făcut următoarea remarcă: „Oamenii strigă împotriva mulţimii apăsătorilor, se plâng . . ., dar nici unul nu zice: «Unde este Dumnezeu, Creatorul meu?» . . . [El] ne învaţă mai mult decât pe animalele pământului şi ne dă mai multă pricepere decât păsărilor cerului“. — Iov 35:9–11

Te-ai întrebat vreodată care este sensul vieţii? Există oare un scop unic pentru toţi oamenii sau, viaţa are sensul pe care i-l dă fiecare? Indiferent cât de avansată e lumea din punct de vedere tehnologic, ceva din interiorul nostru caută cu disperare un sens. Există un moment în viaţă când majoritatea dintre noi se întreabă: Până la urmă, ce căutăm pe pământ?

Ştiinţa modernă s-a străduit să găsească un răspuns. Concluzia? David Barash, profesor de psihologie şi zoologie ne spune: „În procesul evoluţiei, viaţa în sine nu are sens“. Pentru biologii evoluţionişti, lucrurile vii au un singur scop: supravieţuire şi reproducere. Prin urmare, profesorul Barash afirmă: „Într-un univers imens şi lipsit de scop, pentru care omul nu înseamnă nimic, nouă ne revine misiunea de a da sens vieţii prin alegeri libere şi în deplină cunoştinţă de cauză“.

+Quote Post
-Beni-
mesaj Feb 27 2010, 06:44 PM
Mesaj #12

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 861

Citeaza (-Slacker- @ Jan 11 2010, 12:37 AM) *
No, ai dreptate.

Apropo, ai copii - mai precis vreo fiica? Daca da, ma intrebam daca il dai pe vre-una la vanzare - asa ca sclav zic, nu de alta, doar sunt om serios. Daca e sa-mi lasi numaru' de mobil si poate ne intalnim zilele aste sa negociem un pret (tin sa spun ca ma simt generos zilele astea, deci se merita). Ah, si daca incepe sa urle ca nu vrea s-o vinzi sau ceva o ameninti si tu ca o tarasti in centrul orasului s-o pietruiasca lumea pana la moarte pentru ca nu ti-a dat socoteala.

Deci serios, daca vrei, ma suni sau lasi un mesaj, eu sunt valabil in orice zi a saptamanii de la 6 la 2 noaptea, poti sa ma contactezi oricand. Si nu uita sa te consulti cu Biblia in legatura cu asta (Exod 21:1 -11), sunt acolo toate regulamentele de rigoare pentru treaba asta, nu de alta, da' ca sa n-avem probleme.

Ciao.

Slacker, am fost si eu curios sa caut un raspuns la nedreptatea despre care vorbesti tu. Iata si ce am gasit:

"„Pentru ce, dar”, I-au zis ei, „a poruncit Moise ca barbatul sa dea nevestei o carte de despartire si s-o lase?”
Isus le-a raspuns: „Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste.” Matei 19, 7-9"
Moise este autorul cartii exod, cea din care tu ai citat acele legi aparent stupide.
Se pare ca atunci cand poporul evreu a fost scos din Egipt de catre Moise, el i-a luat cu toate principiile si legile lor. Apoi, incet incet a dat legi care i-au apropiat de standardul lui Dumnezeu, care sunt cele 10 porunci + legea de aur a Bibliei (sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti).
Inceputul acela se refera la perioada dinaintea caderii in pacat.
Legea aceasta referitoare la cartea de despartire a fost data tot in cartea exod.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Feb 27 2010, 08:30 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (-Beni- @ Feb 27 2010, 06:44 PM) *
Slacker, am fost si eu curios sa caut un raspuns la nedreptatea despre care vorbesti tu. Iata si ce am gasit:

"„Pentru ce, dar”, I-au zis ei, „a poruncit Moise ca barbatul sa dea nevestei o carte de despartire si s-o lase?”
Isus le-a raspuns: „Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste.” Matei 19, 7-9"
Moise este autorul cartii exod, cea din care tu ai citat acele legi aparent stupide.
Se pare ca atunci cand poporul evreu a fost scos din Egipt de catre Moise, el i-a luat cu toate principiile si legile lor. Apoi, incet incet a dat legi care i-au apropiat de standardul lui Dumnezeu, care sunt cele 10 porunci + legea de aur a Bibliei (sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti).
Inceputul acela se refera la perioada dinaintea caderii in pacat.
Legea aceasta referitoare la cartea de despartire a fost data tot in cartea exod.

Vezi tu, cele 10 porunci sunt scrise in "Exod 20", cu un capitol inainte de partea cu protocolurile legate de sclavie si pedeapsa capitala. Iar daca doctrinele astea sunt doar niste barbarisme ale lui Moise si n-au nici o legatura cu cuvantul lui dumnezeu, atunci ce mai cauta in biblie?

+Quote Post
-Beni-
mesaj Mar 2 2010, 03:39 PM
Mesaj #14

Membru
**

Moise a fost proorocul Domnului. Chiar in versetul citat anterior Dumnezeu spune ca li s-au ingaduit astfel de legi tocmai datorita starii lor degradate. Scopul Lui era ca incet incet ei sa fie ghidati catre intreaga lege morala.
La fel cum de fumat nu te poti lasa dintr-odata ci treptat, la fel si Dumnezeu a vrut sa-i ajute sa se lase de acele abuzuri. Schimbarile se realizeaza in timp ci nu dintr-odata.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 4 2010, 11:23 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

M-am saturat deja de atata intoxicare religioasa,de atata ipocrizie si de atat minciuna!Cred ca avem dreptul sa ne revoltam,ca de 2000 de ani numa asta inghitim...zi de zi! angry.gif angry.gif angry.gif
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

un exemplu de "bunavointa si iubire a religiei":

"Autoritatile germane au efectuat, miercuri, o razie intr-o manastire din sudul tarii, dupa ce mai multi preoti din lacasul de cult au fost acuzati ca au abuzat sexual zeci de copii, au declarat procurorii, citati de CNN. Ancheta se desfasoara in contextul in care Biserica Catolica din Germania se afla in mijlocul unui scandal legat de abuzurile sexuale ale preotilor.

Opt fosti elevi la scoala manastirii Ettal au declarat ca au fost abuzati la manastire in 1954, precum si in anii '70 si '80. Staretul si directorul scolii au demisionat din functii saptamana trecuta.

Procurorii din Munchen au efectuat o perchezitie la manastirea benedectina din Ettal si au ridicat mai multe probe. CNN precizeaza ca n-a fost efectuata nicio arestare in cadrul anchetei legate de abuzarea sexuala a minorilor de catre preotii manastirii.

Ancheta se desfasoara in contextul in care Biserica Catolica din Germania se afla in mijlocul unui scandal legat de abuzurile sexuale ale preotilor.

De la sfarsitul lunii ianuarie, zeci de persoane au declarat ca au fost abuzate sexual de preotii catolici din Germania. In acest moment, exista cel putin 150 de plangeri.

Cel mai important preot catolic din Germania, arhiepiscopul de Freiburg, Robert Zoellitsch, a declarat ca isi cere scuze "in numele bisericii din Germania tuturor celor care au fost victimele acestor crime... N-ar trebui sa existe abuzuri sexuale - in special in biserica".

Prelatul a afirmat ca va aborda acest subiect in timpul intalnirii pe care o va avea cu Papa Benedict al XVI-lea in luna martie. "

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
-Beni-
mesaj Mar 7 2010, 06:06 PM
Mesaj #16

Membru
**

Cocolina, aminteste-ti ca Isus a fost crucificat la ordinul preotilor si al fariseilor. Deasemenea, Dumnezeu nu ne invata sa ne punem increderea in oameni, ci in El.

“Ferice de cei ce-şi pun tăria în Tine, în a căror inimă locuieşte încrederea. Când străbat aceştia Valea Plângerii, o prefac într-un loc plin de izvoare şi ploaia timpurie o acopere cu binecuvântări. Ei merg din putere în putere şi se înfăţişează înaintea lui Dumnezeu în Sion.” (Psalmul 84:5-7)

Aceleasi dezamagiri le intalnim si in viata sociala. Daca un politist ucide martori in serie, asta nu inseamna ca toti politistii sunt la fel. Atata timp cat vom trai pe pamant, vom tot avea parte de dezamagiri. Locul pe care Dumnezeu ni l-a pregatit este cerul, unde plansul si durerea nu vor mai fi.

"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era." (Apocalipsa, capitolul 21 cu versetul 1)
"El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut." (Apocalipsa, capitolul 21 cu versetul 4)

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 8 2010, 05:21 AM
Mesaj #17

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (-Beni- @ Mar 7 2010, 08:06 PM) *
Locul pe care Dumnezeu ni l-a pregatit este cerul, unde plansul si durerea nu vor mai fi.

Beni, m-am convins, esti complet deraiat. Tu nu te-ai nascut ca sa traiesti, iubesti mai mult moartea decat viata... Oribil. sad.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
-Beni-
mesaj Apr 9 2010, 07:43 AM
Mesaj #18

Membru
**

Pintea, critici ceva ce nu intelegi. M-am nascut pentru viata, insa nu pentru cea de aici. Vezi tu, Dumnezeu a pregatit lucruri pe care noi nu le putem intelege. Aparent este ilogic sa crezi ca va exista candva o lume noua, fara pacat; plina de fericire. Insa atata timp cat recunosti ca exista Dumnezeu, realizezi ca este o fiinta superioara noua, ale carui strategii si logici nu le putem pricepe in totalitate. E ca si cum ai pune un copil de 5 ani sa pregateasca o campanie de promovare. Pentru el sunt lucruri de neinteles.
In ce priveste moartea, nici n-ai cum s-o iubesti. E efectiv o stare de inconstienta.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 9 2010, 11:35 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Si tu de ce esti asa de sigur Beni?Ca deocamdata nimic concret si real nu iti poate da aceasta certitudine...deci nu ai nici cum sa o sustii. wink.gif

Si as fi curioasa poate asta o stii...dat fiind ca intra in programul pregatit-asa trebuie sa se desfasoare viata oamenilor,in chinuri,boli,suferinta,razboi si foamete? blink.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 10 2010, 02:55 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Citeaza (-Beni- @ Mar 2 2010, 03:39 PM) *
Moise a fost proorocul Domnului. Chiar in versetul citat anterior Dumnezeu spune ca li s-au ingaduit astfel de legi tocmai datorita starii lor degradate. Scopul Lui era ca incet incet ei sa fie ghidati catre intreaga lege morala.
La fel cum de fumat nu te poti lasa dintr-odata ci treptat, la fel si Dumnezeu a vrut sa-i ajute sa se lase de acele abuzuri. Schimbarile se realizeaza in timp ci nu dintr-odata.

Iarta-ma dar nu prea pot sa concep cum tu poti sa interpretezi asa vehement un citat ca asta:

Citeaza (Iisus)
„Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa.

Pe post de:

Citeaza
Dumnezeu spune ca li s-au ingaduit astfel de legi tocmai datorita starii lor degradate.Scopul Lui era ca incet incet ei sa fie ghidati catre intreaga lege morala.

Din cate inteleg ce voia Iisus sa spuna e ca Dumnezeu le-a ingaduit acelor oameni sa divorteze de nevestele lor pentru ca inimile lor erau impietrite - cu alte cuvinte nu-si mai iubeau nevestele sub nici o forma.

Si nu-mi amintesc de nici o parte a Bibliei unde Dumnezeu este flexibil cu respectarea legilor lui absolute cu privire la pacat. Din cate am citit, de obicei prefera sa distruga intregi orase de pe fata pamantului, sa-si trimita armatele de urmasi peste toate civilizatiile nesocotitoare sau sa trimita animale salbatice peste copiii care indraznesc sa se amuze pe seama profetilor lui. Etcetera. Nu prea am dat de pasaje unde acest dumnezeu care vede toate pacatele ca fiind egale sa negocieze cu pacatosii, dar cred ca as putea sa-mi imaginez:

Dumnezeu catre Moise: "Ba Moise, ce ti-am spus eu saptamana trecuta pe munte ca toti oamenii sunt facuti egali de mine si ca singurul stapan al vostru este moi? Ai dat odata drumul la sclavi?"

Moise: "Pai da Domnia voastra da' vedeti ... eu daca le dau drumu' cine mai ramane sa sclaveasca prin ograda? Stiti ca nevasta mea, bat-o norocu', e bolnava in pat si nu mai poate sa traca la plug sarmana."

Dumnezeu: "Mmm, da, recunosc ca am cam exagerat cu ciuma aia neagra, da' asta e; A insistat sa poarte o bazma facuta din doua materiale diferite ... acuma' a dat nas-in-nas cu consecintele. Ce sa-i faci... No, bine shmen, uite ce propun atunci: Ai 7 sclavi pe babatura, macar da-i drumu' fetitei aleia ... cum o cheama..."

Moise: "Ana..."

Dumnezeu: "...Asa, asa, Ana ... pustioaica aia de 12 ani. Las-o sa se duca inapoi la bunica-sa ca a ajuns cat o aschie la cat ii dai sa manance."

Moise: "Mda ... mm ... faza e ca am dat la schimb o avere pe ea..."

Dumnezeu: "Ma Moise nu fa pe smecheru' cu mine ..."

Moise: "No, serios, am primit-o pe 20 de saci de grau si un cal arab!"

Dumnezeu: "Care cal, ala negru pe care mi l-ai aratat acu' o luna?"

Moise: "Ala, ala! Mureau vecinii de ciuda cand l-au vazut."

Dumnezeu: "Aoleo ce teapa ti-ai luat! Cum sa fii asa fraier! ... ... Hm ... bine ma, hai ca ma mai gandesc ce facem cu treaba asta si revin. No, hai noroc. Transmite-i salutari nevestii din partea mea."

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 10 2010, 05:28 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (-Slacker- @ Apr 10 2010, 02:55 PM) *
Iarta-ma dar nu prea pot sa concep cum tu poti sa interpretezi asa vehement un citat ca asta:

Pe post de:

Trezeste-te ....Nu mai abera.... mad.gif

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Apr 11 2010, 01:01 PM
Mesaj #22

Membru veteran

^Vand urmatoarea: Pachet complet - una bucata simt al umorului + bonus tricou . Pret negociabil.

+Quote Post
pcritique
mesaj Apr 11 2010, 03:37 PM
Mesaj #23

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (-Beni- @ Apr 9 2010, 07:43 AM) *
Vezi tu, Dumnezeu a pregatit lucruri pe care noi nu le putem intelege. Aparent este ilogic sa crezi ca va exista candva o lume noua, fara pacat; plina de fericire.

mie-mi este neclar cum poti tu sa ai certitudini despre fenomene pe care chiar tu le declari incomprehensibile. adica tu incepi sa construiesti (sau o iei de-a gata) o ontologie cu un dumnezeu de neinteles. ce faci mai departe? daca ai depasit varsta intelectuala de cinci ani (la care logica incepe sa devina functionala) pui punct si te apuci de alte lucruri. daca nu, contrazici in a doua propozitie ceea ce ai afirmat in prima si te faci de ras. nu-i nimic aparent aici.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 11 2010, 05:05 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Citeaza (pcritique @ Apr 11 2010, 03:37 PM) *
mie-mi este neclar cum poti tu sa ai certitudini despre fenomene pe care chiar tu le declari incomprehensibile. adica tu incepi sa construiesti (sau o iei de-a gata) o ontologie cu un dumnezeu de neinteles. ce faci mai departe? daca ai depasit varsta intelectuala de cinci ani (la care logica incepe sa devina functionala) pui punct si te apuci de alte lucruri. daca nu, contrazici in a doua propozitie ceea ce ai afirmat in prima si te faci de ras. nu-i nimic aparent aici.

Mai greu sa intelegi ce spune omul.... cool.gif

+Quote Post
Ansa
mesaj Apr 11 2010, 05:22 PM
Mesaj #25

Membru
**

Postari: 48
Inscris: 26-March 10
Utilizatorul numarul: 19 310

Citeaza (necunoscutu' @ Jan 1 2010, 02:13 PM) *

Fericirea ? Ce este fericirea ? Cum o definim si mai ales cind si in ce conditii putem spune : 'Da ! Sint fericit !' ?
Este adevarat , o vanam in orice secunda , alergam dupa ea intreaga viata. Ceea ce nu inteleg eu este de ce asociem fericirea neaparat cu ideea de a ne fi mai bine ? Fericirea este strans legata de ceea ce avem material ? Restul oamenii, viata , natura , bucuriile marunte , zambetele , sentimentul de bine si caldura sufleteasca, toate astea nu inseamna fericire ? Daca ele nu inseamna nimic , atunci nu am cunoscut fericirea ?

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Apr 12 2010, 03:11 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Citeaza (Ansa @ Apr 11 2010, 05:22 PM) *
Fericirea ? Ce este fericirea ? Cum o definim si mai ales cind si in ce conditii putem spune : 'Da ! Sint fericit !' ?
Este adevarat , o vanam in orice secunda , alergam dupa ea intreaga viata. Ceea ce nu inteleg eu este de ce asociem fericirea neaparat cu ideea de a ne fi mai bine ? Fericirea este strans legata de ceea ce avem material ? Restul oamenii, viata , natura , bucuriile marunte , zambetele , sentimentul de bine si caldura sufleteasca, toate astea nu inseamna fericire ? Daca ele nu inseamna nimic , atunci nu am cunoscut fericirea ?

Subliniati intr-adevar alte motive sanatoase de bucurie sau fericire....Insa din pacate traim intr-o lume care a "luat-o la vale" moral si in ceea ce priveste adevaratele valori.De fapt am dori sa fim mereu bucurosi,fericiti alaturi de cei dragi noua....Astazi ne bucuram doar de putin....Se vor schimba lucrurile in viitor ?Cum ?

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Apr 12 2010, 03:28 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Apr 12 2010, 03:11 PM) *
Subliniati intr-adevar alte motive sanatoase de bucurie sau fericire....Insa din pacate traim intr-o lume care a "luat-o la vale" moral si in ceea ce priveste adevaratele valori.De fapt am dori sa fim mereu bucurosi,fericiti alaturi de cei dragi noua....Astazi ne bucuram doar de putin....Se vor schimba lucrurile in viitor ?Cum ?

Lumea a inceput sa fie din ce in ce mai buna si mai frumoasa. Medicina a evoluat foarte mult,tehnica ne ajuta sa vorbim impreuna oameni de pe toate continentele, poate pe acest forum..

In Romania este democratie,atata cata este,dar este.Libertatea opiniilor,fie ele si stupide sau fanatice,libertati religioase de toate felurile..

Cine are minte vede limpede ca nu suntem nascuti pentru a fi fericiti.. fericirea este subiectiva,tine strict de individ.
Apoi,cum spunea un filozof,pretentia la fericire este hidoasa. Cand ai atata nefericire,suferinta,neintelegere si rautate imprejur..

Cred ca in viitor,dupa cat s-a vazut pana acum,lucrurile vor continua sa fie imprevizibile. Va fi mai multa pace,pentru ca razboaiele vor fi mai greu acceptate in societatile in care oamenii traiesc bine si au acces la informatie.Dar vor fi si razboaie si greu si crize.. Ca si pana acum,dragilor.. cam la fel.

+Quote Post
Ansa
mesaj Apr 12 2010, 06:44 PM
Mesaj #28

Membru
**

Citeaza (necunoscutu @ Apr 12 2010, 03:11 PM) *

Cine este vinovat de modificarea adevaratelor valori? Nu cumva noi? De cate ori am auzit spunandu-se ''la ce ne/le mai trebuie scoala?'', ''de ce ne/le mai trebuie respect?'' .
Aveti copii? Eu am si la un moment dat chiar imi puneam problema serios cum sa-i pregatesc pentru viata. Sa-i invat sa respecte munca, sa fie cinstiti, cu bun simt, sa ajute, sa puna suflet in ceea ce fac? M-am gandit de multe ori daca ii voi educa asa, nu cumva vor fi niste neadaptati intr-o lume asa dura? Nu cumva oamenii ii vor arata cu degetul? Nu ne vor condamna ei mai tarziu? Si totusi asa am ales sa-mi cresc si sa-mi educ copiii, cu orice risc. Am mers pe premiza ca daca vrei in viata si iti doresti cu adevarat, ai sa reusesti. Nu trebuie sa-ti faci FNI sau Caritas ca sa poti trai bine. Nu trebuie sa calci peste cadavre. Nu banul, masina sau vilele iti aduc satisfactie si fericire. Sau poate iti aduc dar nu pentru mult timp. Cred ca linistea ta sufleteasca si faptul ca pui capul linistit pe perna ta, e mult mai important.
Nu sunt un om credincios sau cel putin nu cred ca sunt. Nu merg la biserici, nu ma inchin la icoane dar cu toate astea cred ca daca vrem putem schimba lucrurile, ne putem lupta cu mentalitati invechite sau cu cei care cred ca ei stapanesc lumea. Totul este sa ne dorim sa facem asta. Din pacate oamenii se intreaba in prima faza ce primesc si apoi daca e cazul isi mai pun problema daca dau ceva in schimb. Eu zic ca pentru inceput, daca am inversa putin lucrurile lumea ar fi mai buna macar pentru 5 minute. Si sa nu conditionam nimic, sa nu asteptam ca dupa ce dam TREBUIE sa primim si mai ales sa primim inzecit. Facem un exercitiu?

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 12 2010, 07:06 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Ansa @ Apr 12 2010, 06:44 PM) *
Cine este vinovat de modificarea adevaratelor valori? Nu cumva noi? De cate ori am auzit spunandu-se ''la ce ne/le mai trebuie scoala?'', ''de ce ne/le mai trebuie respect?'' .
Aveti copii? Eu am si la un moment dat chiar imi puneam problema serios cum sa-i pregatesc pentru viata. Sa-i invat sa respecte munca, sa fie cinstiti, cu bun simt, sa ajute, sa puna suflet in ceea ce fac? M-am gandit de multe ori daca ii voi educa asa, nu cumva vor fi niste neadaptati intr-o lume asa dura? Nu cumva oamenii ii vor arata cu degetul? Nu ne vor condamna ei mai tarziu? Si totusi asa am ales sa-mi cresc si sa-mi educ copiii, cu orice risc. Am mers pe premiza ca daca vrei in viata si iti doresti cu adevarat, ai sa reusesti. Nu trebuie sa-ti faci FNI sau Caritas ca sa poti trai bine. Nu trebuie sa calci peste cadavre. Nu banul, masina sau vilele iti aduc satisfactie si fericire. Sau poate iti aduc dar nu pentru mult timp. Cred ca linistea ta sufleteasca si faptul ca pui capul linistit pe perna ta, e mult mai important.
Nu sunt un om credincios sau cel putin nu cred ca sunt. Nu merg la biserici, nu ma inchin la icoane dar cu toate astea cred ca daca vrem putem schimba lucrurile, ne putem lupta cu mentalitati invechite sau cu cei care cred ca ei stapanesc lumea. Totul este sa ne dorim sa facem asta. Din pacate oamenii se intreaba in prima faza ce primesc si apoi daca e cazul isi mai pun problema daca dau ceva in schimb. Eu zic ca pentru inceput, daca am inversa putin lucrurile lumea ar fi mai buna macar pentru 5 minute. Si sa nu conditionam nimic, sa nu asteptam ca dupa ce dam TREBUIE sa primim si mai ales sa primim inzecit. Facem un exercitiu?

Da,problema se pune insa in termenii ca in afara religiei nu exista moralitate,nu exista bine. Si eu gandesc asemanator cu tine. Privim moralitatea ca o dimensiune unica a omului. Nu cred asta.
Eu cred ca acesta este unul dintre sensurile in care traind,capatam experienta. Nimic nu este scop in sine inafara omului. Nici chiar moralitatea,adevarul,binele..

+Quote Post
Ansa
mesaj Apr 12 2010, 07:24 PM
Mesaj #30

Membru
**

Citeaza (Marti @ Apr 12 2010, 07:06 PM) *
Da,problema se pune insa in termenii ca in afara religiei nu exista moralitate,nu exista bine. Si eu gandesc asemanator cu tine. Privim moralitatea ca o dimensiune unica a omului. Nu cred asta.
Eu cred ca acesta este unul dintre sensurile in care traind,capatam experienta. Nimic nu este scop in sine inafara omului. Nici chiar moralitatea,adevarul,binele..

Eu, una, nu cred ca moralitatea este in stransa legatura cu religia. Sau poate ca este si nu-mi dau eu seama. Este adevarat ca vazut multi oameni care nu injura, nu fumeaza, nu consuma alcool, nu fura, nu dau in cap pentru ca le e frica pentru viata de dincolo. Am mai vazut multi care tin post pentru ca "asa trebuie". Multi care fac matanii, care se roaga, care dau de pomana, care sfintesc locasuri ca asa se face si da bine la "public". Asta sa fie moralitatea? Eu cred ca exista bine, frumos si fericire si in afara religiei atunci cand il faci si te bucuri pur si simplu. Nu sa ajungi in rai, nu sa ocupi un norisor mai aproape de Sf Petru, nu sa ai lumina si verdeata (parca asa e sloganul smile.gif ) Eu cred ca binele este de fapt bine cand il faci cu toata inima pentru cel de langa tine si pentru bucuria ta si a lui de acum. Ce o sa fie "dupa", mi se pare neinteresant smile.gif

daca nu am inteles postul dumneavoastra, imi cer scuze smile.gif

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2018 - 10:55 AM