IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Perspectiva de viata
hotnewsadmin
mesaj Mar 2 2010, 09:05 PM
Mesaj #61

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (jazz @ Mar 2 2010, 09:50 PM) *
lipsea concluzia la cele de mai sus

nu este o lume perfecta si nici nu ma astept sa fim toti la fel, ar fi cumplit de plictisitor, insa cand citesti opinii normal formulate (fara invective si restul de 'condimente' inutile) nu te poti impiedica sa nu speri ca si cei mai furiosi pot mai mult...

ar fi excelent , insa cei mai furiosi nu sunt furiosi tot timpul ....si ....au la rindul lor pareri care trebuie sa fie auzite . Eu incerc doar atit : sa opresc userii abuzivi .
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 2 2010, 09:32 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (THE Till @ Feb 26 2010, 01:34 PM) *
Buna ziua

îti zice ceva domnul din imagine ?

Buna ziua.
mie imi spune ceva-ceva, tipul ala sufera ca nu si-a lasat mustata. toata viata lui s-a jelit pe chestia asta. apoi a murit, conform obiceiului local.

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Mar 3 2010, 09:58 AM
Mesaj #63

Guests

Credinta este un salt in cunoastere, si nu ma refer acuma la religie ci la stiinta. Stiti ca multe din descoperirile stiintifice, teoreme matematice, experimente s-au bazat in fapt ce o doza de credinta... pe ceva ce nu putea fi demonstrat, si se admitea pur si simplu ca exista, si aici ma refer la axiome care nu pot fi demonstrate insa ele sunt acceptate de cumuniatea stintifica, ceea ce noi am invatat la orele de matematica cand eram la scoala se bazeaza in mare parte pe aceste adevaruri axiomatice nedemonstabile. Acum, daca matematicienii, fizicienii si altii s-ar fi tot chinuit sa demonstreze acele axiome, si nu ar fi mers mai departe in demesul de cercetare, astazi am fi fost cunoscut o involutie pe plan stiintific. "Credinta" in acele axiome, sau acceptarea acelor axime fara dovezi matematice insemna pentru istoria stiintei progres. Din acest punct de vedere exista o importanta asemanare intre stiinta si religie. Imi aduc aminte vorbaunui teolog " credinta este un organ al cunoasterii"- nu am inteles acea vorba, pana ce am avut o discutie cu o rudenie matematician.Ce vreau sa spun, sunt intrigata uneori sa vad cat de multi tot vorbesc despre prapastia aceasta imensa si ireconciliabila intre religie si stiinta. Nu vrea sa spun ca religia ese stiinta , insa consider ca cele doua domenii sunt inrudite. Nu demult, am cautat pe internet, prin biblioteci, pentru ca si eu sunt o impatimita a cunoasterii, carti, studii care prezinte dovezi pro si contra credintei crestine, evolutionismului... cumva si aceastea se leaga cu aceasta "criza" de sens al vietii...Si va spun a religia sau crestinismul sau Biblia, nu sunt pe departe asa cum ni se prezinta in scoli sau cum am fost obisnuiti sa auzim ca fiind basme, povesti pentru copii sau batrani. Am ramas uimita cate dovezi exista pentru diferite intamplari scrise in Biblie sau afirmatii, si aceastea nu au fost studiate de niste amatori, ci sunt lucrari ale unor prestigiosi oameni de siinta, profesori universitari la cele mai mari universitati din lume (ex.Manuscrisele de la Marea Moarta, Marturii care cer un verdict), unii chiar nefiind credinciosi. Asa ca , este bine totusi cei care credeti ca Biblia sau religia este atat de nefondata stiintific sa cititi in primul rand cu atentie si sa suprindeti detaliile gelogice, istorice, arheologice, si sa incercati pentru acele momente sa faceti abstractie de ce v-a spus preotul, pur si simplu sa ganditi cu mintea voastra. Sunt de acord ca mult din ce inseamna religie acum sunt basme, legende, ritualuri care nu se regasesc in Biblie, si am am constatat multe lucruri inventate de oameni insa prezentate ca fiind religioase. Stim prea bine cate aberatii a adus crestinismul sau mai bine zis oamenii care ziceau ca sunt crestini in evul mediu, spre exemplu si chiar si azi mai sunt unii la fel. Insa asta nu inseamna ca credinta in Dumnezeu este o prostie.
Am descoperit si eu nu demult sensul vietii, asa cum este prezentat in Biblie... m-a fascinat. Cititi si veti vedea. Omul are o valoare foarte mare, el este "coroana creatiunii lui Dumnezeu", iar sesnul trairii, existentei sale potrivit Bibliei este " sa fie ca Dumnezeu" ("... vom fi ca El pentru ca Il vom vedea asa cum este", Intaia epistola soborniceasca al lui Ioan, capitoll 3 versetul 2). In alta parte zice ca Tatal , adica Dumnezeu vrea sa duca pe cat mai multi fii, adica oameni la slava. Scopul ultim al existentei noastre este sa fim asemeni lui Dumnezeu, si aceasta prin "Christos in noi, nadejdea slavei- a slavei noastre". Eu am gasit multa pace, alinare in Dumnezeu, si existenta LUI , si, va spun ca c cat il veti cunoaste pe Dumnezeu mai mult il veti iubi mai mult pentruca El este ceva extraordinar, nemarginit, bogat in bunatate, El este dragostea absoluta, " din vesnicie in vesnicie El este Dumnezeu". Nu pot sa spun decat ca abea asteptt ziua acea cand " Il vom vedea asa cum este". Sunt inca studenta la psihologie, si ma minunez la unele cursuri cat de mult psihologia contemporana vorbeste despre Dumnezeu fara sa isi propuna asta.

" Fericiti sunt ce cu inima curata caci ei vor vedea pe Dumnezeu"

+Quote Post
Vizitator_Bamse.
mesaj Mar 3 2010, 11:27 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (ana @ Mar 3 2010, 09:58 AM) *

Zise Ana si mai lua o gura de miere traznet.

Hai ca m-ai amuzat. 'Credinta' in axiome este similara cu credinta in mosnegi in nori?
Pai sa luam un exemplu de axioma: a + b = b + a ;
Ok sa inteleg ca a crede in exemplul de mai sus este acelasi lucru cu a crede intr-un om invizibil, atotputernic, atotstiutor care vrea sa ca tu sa te rogi, sa ii oferi ofrande si sa ii respecti regulile. In cazul in care nu le respecti, vei arde in adancuri pentru eternitate. In cazul in care le respecti, vei fi primit in ceruri unde te asteapta o eternitate in care nu se va intampla niciodata nimic. Toate astea pentru el este iubire.

Critical thinking, Ana. Question everything. Asta daca te vrei om al 'cunoasterii'. Cei care sunt ignoranti, pe ei ii inteleg. Pe ceilalti, nu.

+Quote Post
Vizitator_oalndezu.
mesaj Mar 3 2010, 12:32 PM
Mesaj #65

Guests

... ma refer la axiome care nu pot fi demonstrate insa ele sunt acceptate de cumuniatea stintifica, ceea ce noi am invatat la orele de matematica cand eram la scoala se bazeaza in mare parte pe aceste adevaruri axiomatice nedemonstabile. Acum, daca matematicienii, fizicienii si altii s-ar fi tot chinuit sa demonstreze acele axiome, si nu ar fi mers mai departe in demesul de cercetare, astazi am fi fost cunoscut o involutie pe plan stiintific.
...

Ana, nu cred ca intelegi exact cum functioneaza chestia asta cu axiomele ...

Am sa incerc sa explic in limbaj profan ca sa zic asa. In matematica, axiomele (sau postulatele) stabilesc niste conditii/reguli. Apoi, urmand rationamente logice se deduc tot felul de alte informatii. Modelul matematic astfel construit spune cam asa "considerand ca adevarat [set de axiome] atunci si [set de teoreme] sunt adevarate". Matematica nu considera axiomele ca fiind adevaruri insa ... Matematica abstracta e un fel de joc "ce ar fi daca?".

Cand un model matematic sa aplica in fizica de exemplu (mai exact cand un model matematic se creaza pentru a explica fenomene observate), axiomele respective nu se iau de bune. Ele se verifica experimental. Daca in urma experimentelor se invalideaza una dintre axiome, intreg esafodajul matematic construit ramane doar un model abstract, fara legatura cu realitatea fizica. Daca unele observatii din lumea naturala sunt in contradicie cu rezultatele modelului matematic asta face modelul invalid si deci implicit axiomele sale (sau macar o parte din ele).

Si apropo de dezvoltarea pe plan stiintific: tocmai curiozitatea, scepticismul si spiritul critic au permis dezvoltarea, nu credinta oarba in ceva.

+Quote Post
-Beni-
mesaj Mar 3 2010, 06:00 PM
Mesaj #66

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 23
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 861

*tzurlogen - cred ca viata inseamna mai mult decat acele mici placeri, reprezentate de momentele de bucurie.
Daca acele momente placute dispar, inseamna ca viata ta nu mai are rost? Trebuie sa existe un scop mai puternic...

Apropo de ce zicea Ana... daca Dumnezeu n-ar exista si n-ar da El un scop al vietii, cine altcineva ar putea da un scop pe care sa te sprijini continuu? Care ar putea fi motivatia care sa te intareasca in momentele grele?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Mar 3 2010, 09:58 PM
Mesaj #67

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (-Beni- @ Mar 3 2010, 08:00 PM) *
daca Dumnezeu n-ar exista si n-ar da El un scop al vietii, cine altcineva ar putea da un scop pe care sa te sprijini continuu? Care ar putea fi motivatia care sa te intareasca in momentele grele?

Ar putea fi multe... Cum ar fi orgoliul, adică o gândire de genul: "buey, da' eu sunt loser sau ce dreaq, o să mă las doborât de greutăţi cu una cu două??? No way, Beni e cel mai tare!!!" biggrin.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Capsunaru BC
mesaj Mar 4 2010, 01:08 AM
Mesaj #68

Membru
**

Postari: 95
Inscris: 6-February 10
Utilizatorul numarul: 18 573

Eu as zice ca scopul individual e sa produci acele substante chimice care te fac sa te simti bine (parca endomorfine) incepind de la actul sexual si terminind la micile placeri.(asta ar fi un postulat)
In favoarea faptului ca nu prea exista un alt scop vine observatia ca sint o serie de dezaxati sexual, mintal etc care au cu totul alte pareri despre bine decit cele acceptate si care au o placere in a omori pe cineva in timp ce altii au o placere in a ajuta pe cineva. Scopurile "inalte" pot fi si ele reduse catre aceasta observatie minimala. Ne sculam dimineata ca sa mergem la munca, mergem la munca sa avem bani sa cumparam ce ne trebuie ca sa traim bine etc. Curiozitatea si dorinta de cunoastere a lumii este tot generatoare de placere. In felul asta viata ar fi mai mult o relatie chimica care daca mergi in directia buna se produc substante care produc placerea iar in directia rea se produc substante care genereaza neplacerea, tristete etc. Chestia asta e ca un drog, avem nevoie de el deci cind momentele placute dispar trebuie create altele. Un om care isi cumpara o super masina sau alta placere scumpa va fi mai nefericit ca cel care isi satisface un zilion de placeri micute si ieftine pt ca cantitatea de drog e cam la fel de fiecare data. Cred ca ar fi interesant ca doza de drog/placere sa depinda de valoarea obiectului. Daca asa ceva ar fi existat probabil societatea era cu totul diferita.
Alt exemplu ar fi drogatii, ei au schimbat drogul natural pe unul mai tare care a preluat controlul. Scopul lor in viata este doar doza de drog. Ei nu au dumnezeu dar au o super motivatie.

Faptul ca actul sexual produce multa placere scopul nu este perpetuarea ci doar inmultirea speciei. Intre cele 2 exista o mica diferenta.
Experimentele arata ca o cultura de bacterii se va multiplica pina la ocuparea spatiului si terminarea/consumarea resurselor.

Extrapolind de la bacterii cred ar trebui discutate 2 aspecte, si anume aspectul individual si cel colectiv.

Pina si tipul actual de societate poate fi explicat prin aceasta prizma.
Ca societate asemanarea cu bacteriile care au invadat o gazda (pamintul) si ne inmultim necontrolat pina la terminarea resurselor poate continua.
O intrebare buna ar fi de ce se inmultesc bacteriile/oamenii etc. Teoria lui darvin ar zice ca ar trebui sa avem o mutatie inainte sa fie prea tirziu.

Am citit mai devreme un exemplu cu o camera si un scaun. Cred ca mai bine se adauga ca fapt e posibil sa nu stim daca sintem sau nu in camera deci nu stim daca sa cautam sau nu scaunul iar daca ceea ce vedem este un scaun si nu o masa. Ar mai fi posibil ca scaunul sa apara/dispara. Deci alte observatii poate o sa ne arata ca ce ziceam noi acum ca e scaun poate e o masa mai mica dar deocamdata cam atit s-a observat.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Mar 4 2010, 01:49 AM
Mesaj #69

Guests

" Fericiti sunt ce cu inima curata caci ei vor vedea pe Dumnezeu"

mai era una, fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi imparatia cerurilor biggrin.gif

capshu, tu nu erai in vacanta ? wtf faci pe net ?

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Mar 4 2010, 03:58 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 4 2010, 01:49 AM) *
mai era una, fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi imparatia cerurilor biggrin.gif

scrie de la un net cafe din cred

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 4 2010, 11:16 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (-Beni- @ Mar 3 2010, 06:00 PM) *
Apropo de ce zicea Ana... daca Dumnezeu n-ar exista si n-ar da El un scop al vietii, cine altcineva ar putea da un scop pe care sa te sprijini continuu? Care ar putea fi motivatia care sa te intareasca in momentele grele?

-Beni-, tu scrii din Genève ? Daca da, lasa phorumul, si misca-te la salonul auto ! laugh.gif

Citeaza (Pintea Haiducul @ Mar 3 2010, 09:58 PM) *
Ar putea fi multe... Cum ar fi orgoliul, adică o gândire de genul: "buey, da' eu sunt loser sau ce dreaq, o să mă las doborât de greutăţi cu una cu două??? No way, Beni e cel mai tare!!!" biggrin.gif

Pintea, lasa eseurile patetice de a face humor, ca nu le ai cu astea. Limiteaza-te la a te juca cu stirile agerpress.

Citeaza (Capsunaru BC @ Mar 4 2010, 01:08 AM) *
Eu as zice ca scopul individual e sa produci acele substante chimice care te fac sa te simti bine (parca endomorfine) incepind de la actul sexual si terminind la micile placeri.(asta ar fi un postulat)

biggrin.gif
Capshunarule, în spatele aerelor astora de teoretician universitar, se ascunde un habarnism care ma face sa-ti pun în cârca aceleasi epitete cu care te alinta simpaticii tai conationali de prin vancouver.
//.
Lasa naibii aerele astea semidocte si postulatele cu care încerci sa stabilesti conceptii de viata universal valabile si renunta sa mai încerci sa inventezi roata, //.!

Ia de aici super uzata teorie a piramidei lui maslow, si reflecteaza înainte de a alege sa mai împarti întelepciune cu polonicul :

//.

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 4 2010, 01:49 AM) *

împarte stiinta poporului, lumineaza cu mintea sa supra-încinsa masele largi însetate de cultura !!

Citeaza (Gelu77 @ Mar 4 2010, 03:58 AM) *
scrie de la un net cafe din cred

daaaa, ca nu se poate tine deoparte, îl manânca'n posterior !!!!

+Quote Post
Capsunaru BC
mesaj Mar 4 2010, 07:18 PM
Mesaj #72

Membru
**

Postari: 95
Inscris: 6-February 10
Utilizatorul numarul: 18 573

Citeaza (THE Till @ Mar 4 2010, 11:16 AM) *
-Beni-, tu scrii din Genève ? Daca da, lasa phorumul, si misca-te la salonul auto ! laugh.gif

Pintea, lasa eseurile patetice de a face humor, ca nu le ai cu astea. Limiteaza-te la a te juca cu stirile agerpress.

biggrin.gif
Capshunarule, în spatele aerelor astora de teoretician universitar, se ascunde un habarnism care ma face sa-ti pun în cârca aceleasi epitete cu care te alinta simpaticii tai conationali de prin vancouver.
//.
Lasa naibii aerele astea semidocte si postulatele cu care încerci sa stabilesti conceptii de viata universal valabile si renunta sa mai încerci sa inventezi roata, //.!

Ia de aici super uzata teorie a piramidei lui maslow, si reflecteaza înainte de a alege sa mai împarti întelepciune cu polonicul :

//.

împarte stiinta poporului, lumineaza cu mintea sa supra-încinsa masele largi însetate de cultura !!

daaaa, ca nu se poate tine deoparte, îl manânca'n posterior !!!!

Ce am scris eu are treaba cu piramida aia, am senzatia ca nu ai sesizat, piramida este o chestie de stare aici era vorba de cauzalitate. Deci piramida este rezultatul acestei necesitati/dorinte.

+Quote Post
Vizitator_0C3A28.
mesaj Mar 4 2010, 10:18 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Maria Magdalena @ Feb 25 2010, 08:48 AM) *
The answer is 42.

Right on!!!

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 5 2010, 07:07 AM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (Capsunaru BC @ Mar 4 2010, 07:18 PM) *
Ce am scris eu are treaba cu piramida aia, am senzatia ca nu ai sesizat, piramida este o chestie de stare aici era vorba de cauzalitate. Deci piramida este rezultatul acestei necesitati/dorinte.

Mey capshunik, de ce nu ai decenta sa sesizezi când o iei razna ?
Las-o cum a cazut, ia si învata, si nu mai încerca (ti-am mai zis) sa creezi tu sertarase si etichete cu care sa-i cataloghezi pe toti si pe toate.
Asta e o manie tipic sovietica, stiu ca tu vii din sistemul asta de întelegere a lumii, dar admite ca nu este totul catalogabil pe lumea asta.
Priamida lui maslow e doar o încercare patetica de a face (mult mai bine) ce ai încercat tu sa sexplici cu endomorfinele alea.
//.

+Quote Post
Vizitator_capsunaru.
mesaj Mar 5 2010, 06:39 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (THE Till @ Mar 5 2010, 07:07 AM) *
Mey capshunik, de ce nu ai decenta sa sesizezi când o iei razna ?
Las-o cum a cazut, ia si învata, si nu mai încerca (ti-am mai zis) sa creezi tu sertarase si etichete cu care sa-i cataloghezi pe toti si pe toate.
Asta e o manie tipic sovietica, stiu ca tu vii din sistemul asta de întelegere a lumii, dar admite ca nu este totul catalogabil pe lumea asta.
Priamida lui maslow e doar o încercare patetica de a face (mult mai bine) ce ai încercat tu sa sexplici cu endomorfinele alea.
//.

Eu pot sa sesized daca ai bunul simt si-mi explici unde am gresit. Deci presupunind ca am gresit iar piramida e patetica poate poti tu saq aduci lumina pe tematica asta

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 6 2010, 12:49 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (capsunaru @ Mar 5 2010, 06:39 PM) *
Eu pot sa sesized daca ai bunul simt si-mi explici unde am gresit. Deci presupunind ca am gresit iar piramida e patetica poate poti tu saq aduci lumina pe tematica asta

Pai cum explici tu (hai sa fac efortul asta wink.gif ) ca tu ai inconstienta sa sustii ca sensul omului pe acest pamânt este doar producerea de endomorfine ???
Adica ce e omul, fabuloasa creatie divina, dupa tine ?? doar o glanda ????
Incongruentule !
D-aia ti-am pus piramida aia, nu ca ar fi cine stie ce mare descoperire recenta :
ca sa vezi ca eliminarea de endomorfine se afla la subnivelul "1", si ca sa vezi, istetule, ca nivelul tau de cultura stiintifica e la "-1", adica daca tot ai pretentia sa teoretizezi de la catedra la care te imaginezi, macar fa-ti temele de acasa !!!
Sa nu fi auzit de piramida lui maslow, si sa ai pretentia de a cataloga oamenii, tipurile de emigranti, cauzele pentru care acestia emigreaza sau nu emigreraza, etc, e inconstienta pura.
D-aia îti dau câte una peste freza aia de canadian, ca sa te trezesti când vorbesc cu tine, sa iei notite, si sa înveti.
E o onoare pentru tine.
laugh.gif

+Quote Post
-Beni-
mesaj Mar 7 2010, 06:25 PM
Mesaj #77

Membru
**

Capsunaru, tu ai spus ca viata e reprezentata de mici "droguri". Totusi, toate astea sunt trecatoare. Sa nu mai spunem ca drogatii cu toate ca au o motivatie puternica, stim cat e de distrugatoare.
Chiar asa, cand ajungi in momente limita ale vietii, piramida lui maslow chiar te motiveaza sa mergi mai departe? La voi a avut efect?

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 8 2010, 07:06 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (-Beni- @ Mar 7 2010, 06:25 PM) *
Capsunaru, tu ai spus ca viata e reprezentata de mici "droguri". Totusi, toate astea sunt trecatoare. Sa nu mai spunem ca drogatii cu toate ca au o motivatie puternica, stim cat e de distrugatoare.
Chiar asa, cand ajungi in momente limita ale vietii, piramida lui maslow chiar te motiveaza sa mergi mai departe? La voi a avut efect?

-Beni- eu te-am mai trimis o data la salonul autoi de la geneva, nu mai sta sa faci filosofie ieftina pe forum !

Cât despre piramida aia, eu i-am intodus-o d-nului capshunarescu, si se pare ca i-a stat în gâti, ca de atunci nu mai e capabil sa scrie nimica concret.

Cât despre motivatie, faci o remarcabila eroare, piramida nu este despre ce te si cum motiveaza, ci este doar o ierarhizare a nevoilor.
Fiecare alegere e dictata de modul si nivelul la care te afli.
Spre exemplu, capshunarul ar alege ceva ce i-ar spori nivelul de endomorfine, el aflându-se înca în acest stagiu animalic (primul).
Tu, care mergi frecvent la biserica si esti evanghelizat, probabil te afli pe la nivelul II-III, si în momentele dificile faci o rugaciune si trece.
Este ?

+Quote Post
Vizitator_capsunaru.
mesaj Mar 8 2010, 06:55 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (THE Till @ Mar 8 2010, 07:06 AM) *
-Beni- eu te-am mai trimis o data la salonul autoi de la geneva, nu mai sta sa faci filosofie ieftina pe forum !

Cât despre piramida aia, eu i-am intodus-o d-nului capshunarescu, si se pare ca i-a stat în gâti, ca de atunci nu mai e capabil sa scrie nimica concret.

Cât despre motivatie, faci o remarcabila eroare, piramida nu este despre ce te si cum motiveaza, ci este doar o ierarhizare a nevoilor.
Fiecare alegere e dictata de modul si nivelul la care te afli.
Spre exemplu, capshunarul ar alege ceva ce i-ar spori nivelul de endomorfine, el aflându-se înca în acest stagiu animalic (primul).
Tu, care mergi frecvent la biserica si esti evanghelizat, probabil te afli pe la nivelul II-III, si în momentele dificile faci o rugaciune si trece.
Este ?

Nu ai priceput ce am vrut sa spun.Cind ai nevoie de 100 euro te agiti sa o produci, daca ai reusit ai prods endomorfine, daca nu mai sapi.. dar in momentul cind ai produs suta nu mai e perceputa ca nevoie si apare alta nevoie (eventual de alta suta) sau de pe un nivel superior. In consecinta nu stii pe ce nivel sint eu ci doar iti dai cu presupusul eventual prin analogie cu propria persoana.

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 8 2010, 07:55 PM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (capsunaru @ Mar 8 2010, 06:55 PM) *
Nu ai priceput ce am vrut sa spun.Cind ai nevoie de 100 euro te agiti sa o produci, daca ai reusit ai prods endomorfine, daca nu mai sapi.. dar in momentul cind ai produs suta nu mai e perceputa ca nevoie si apare alta nevoie (eventual de alta suta) sau de pe un nivel superior. In consecinta nu stii pe ce nivel sint eu ci doar iti dai cu presupusul eventual prin analogie cu propria persoana.

Duamne, dar nu numai ca esti ***beep*** (cum te face vizitatorul), dar mai esti si încapatânat, ca e si o vorba, cu ala care nu e fudul destul ...
Dom'le, chiar nu vrei sa pricepi ca bati câmpii cu gratie ?
Lasa-le'n glanda lor pe endomorfinele alea (ia s-o întreb pe nevsta-mea ce glanda e aia, sa te luminez naibii) ca nu se reduce totul la endomorfine, capsoman obtuz ce esti !

+Quote Post
-Beni-
mesaj Apr 9 2010, 07:36 AM
Mesaj #81

Membru
**

Till, asta inseamna ca scopul vietii difera de nivelul la care se afla fiecare?
Daca pentru un taran viata inseamna sapa si vin, asta inseamna ca omul si-a atins scopul in viata?

Sa inteleg ca un om care se afla la nivelul 1 cu tendinta spre 2, atunci cand intalneste probleme dificile, renunta la tot, in timp ce alta persoana superioara lui, catalogata la nivelul 4 sau 5, trece cu bine peste probleme. Cum iti explici ca oameni aparent realizati in viata, care si-au creat un nume si un viitor, si-au pus capat zilelor?
Sa fi avut ei o perspectiva de viata gresita?

+Quote Post
Vizitator_Marti.
mesaj Apr 12 2010, 05:46 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (-Beni- @ Apr 9 2010, 07:36 AM) *
Till, asta inseamna ca scopul vietii difera de nivelul la care se afla fiecare?
Daca pentru un taran viata inseamna sapa si vin, asta inseamna ca omul si-a atins scopul in viata?

Sa inteleg ca un om care se afla la nivelul 1 cu tendinta spre 2, atunci cand intalneste probleme dificile, renunta la tot, in timp ce alta persoana superioara lui, catalogata la nivelul 4 sau 5, trece cu bine peste probleme. Cum iti explici ca oameni aparent realizati in viata, care si-au creat un nume si un viitor, si-au pus capat zilelor?
Sa fi avut ei o perspectiva de viata gresita?

Inteleg unde vrei sa bati,draga Beni!
Nihil sine Deo ( Nimic fara Dumnezeu ) este o deviza veche si frumoasa.
Ea cere de la cel ce o adopta sa faca doar binele,sa nu faca raul.
La tine insa are un sens schimbat..
La tine si la frati,deviza aceasta frumoasa s-a transformat intr-un precept ce deformeaza. Cine/ce nu este in Domnul este rau si imoral si pierdut.. Sa nu uitam: "Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea... " Asadar lumea,lumea..
Fratii fiului risipitor sunt foarte suparati si nu vor sa intre in casa.

+Quote Post
-Beni-
mesaj Jul 13 2010, 07:46 AM
Mesaj #83

Membru
**

Hm... cum crezi ca un om care nu il are pe Dumnezeu, poate fi un om moral si amabil? Cu ce scop ar indeplini aceste doua caracteristici?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jul 13 2010, 08:46 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (-Beni- @ Jul 13 2010, 07:46 AM) *
Hm... cum crezi ca un om care nu il are pe Dumnezeu, poate fi un om moral si amabil? Cu ce scop ar indeplini aceste doua caracteristici?

egocentrism, pragmatism si un IQ cat de cat, Beni - este suficient ca un om sa fie moral si amabil. Omul traieste intr-un grup, vrea-nu vrea, nu prea poate altfel. Orice om o tzara de minte isi da seama ca este nevoie de niste reguli ca sa poti trai intr-un grup. Tot asa, este foarte clar ca nu se poate specifica totul in legi, ba mai mult, ca regulile jocului se pot si trebuie modificate pe masura ce nevoile grupului se schimba. Partea asta "fluida" si primara a regulilor este moralitatea.

Cat despre amabilitate - la fel. Cu putin cap si experienta iti dai seama ca un zambet si o vorba buna deschide mai multe usi decat o injuratura sau un pumn. Tot asa, gandid un pic e clar ca daca se promoveaza pumnul, mai devreme sau mai tarziu risti sa-ti sparga fata.

Pe scurt, un om trebuie sa fie amabil si rezonabil de moral ca sa-i fie lui bine, in relatia cu cei din jur iar asta nu are nici o legatura cu Dumnezeu. Mai mult, mie personal imi este groaza de omul "moral" cu frica de Dumnezeu - nu stii ce-o sai mai sopteasca domnu' la noapte si cand vine sa-ti taie beregata, ca asa i-a spus in vis al de sus.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Jul 13 2010, 08:58 AM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (-Beni- @ Jul 13 2010, 07:46 AM) *

de chichi si 2 lei ridichi. inca un retard care crede ca moralitatea e definita doar de biblie ...

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Jul 13 2010, 11:49 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (-Beni- @ Mar 7 2010, 06:25 PM) *
Capsunaru, tu ai spus ca viata e reprezentata de mici "droguri". Totusi, toate astea sunt trecatoare.

Beni, la ce biserica mergi ?
evanghelisti, mormoni, martorii lui Jehova, biserica scientologica ?

Ai venit sa ne convertesti ?
Vrei sa ne convingi ca Dumnezeul e raspunsul la toate ?

+Quote Post
Pintea HaiducuI
mesaj Jul 17 2010, 09:34 PM
Mesaj #87

Membru
**

Postari: 49
Inscris: 25-November 09
De la: Veda
Utilizatorul numarul: 16 732

QUOTE (-Beni- @ Jul 13 2010, 07:46 AM) *
Hm... cum crezi ca un om care nu il are pe Dumnezeu, poate fi un om moral si amabil?

Omul fara credinta este ca pestele fara bicicleta, citat din Murphy.

+Quote Post
-Beni-
mesaj Jul 19 2010, 09:04 AM
Mesaj #88

Membru
**

Citeaza (olandezu @ Jul 13 2010, 08:46 AM) *
egocentrism, pragmatism si un IQ cat de cat, Beni - este suficient ca un om sa fie moral si amabil. Omul traieste intr-un grup, vrea-nu vrea, nu prea poate altfel. Orice om o tzara de minte isi da seama ca este nevoie de niste reguli ca sa poti trai intr-un grup. [...]

Cum iti explici atunci ca 80% dintre romani cel putin nu traiesc dupa principiile astea? Daca tu esti bun cu cineva, ai garantia ca si el va fi bun cu tine?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jul 19 2010, 12:46 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (-Beni- @ Jul 19 2010, 09:04 AM) *
Cum iti explici atunci ca 80% dintre romani cel putin nu traiesc dupa principiile astea? Daca tu esti bun cu cineva, ai garantia ca si el va fi bun cu tine?

ti-am raspuns pe celalalt thread.
RO este un caz particlular de aparent regres considerand o unitate de timp relativ scurta (cateva zeci de ani). Libertatea este prost inteleasa deocamdata, trebuie un pic de timp ca omul sa invete ce-i aia. Tine cont ca Olanda, Franta, Germania etc au avut timp cateva sute de ani ca sa dezvolte o cultura bazata pe drepturile individului (indiv care ramane totusi o fiinta sociala).

In RO tranzitia la "libertate" s-a efectuat brusc si oamenii nu au fost si nu sunt inca pregatiti pentru ea. Nu inteleg inca un lucru simplu: libertatea aduce cu sine responsbilitate. Chiar daca teoretic poti face orice, practic, spre binele tau (si al celor din jurul tau) trebuie sa inveti sa evaluezi consecintele actiunilor tale libere, nu numai pe termen scurt ci si pe termen lung. Unii oameni (poate mai luminati?) fac asta constient altii o fac "cultural" - prin conditionarea impusa de educatia data intr-un sistem "dezvoltat". In RO, cultura asta sanatoasa a libertatii nu s-a format inca. Trebuie timp, beni. Trebuie niste sa treaca niste generatii.

+Quote Post
Vizitator_REIKI.
mesaj Dec 2 2010, 09:22 PM
Mesaj #90

Guests

Salutare. Am un topic nou si vreau sa-l introduc prin parazitarea / deturnarea celui initial, pentru ca imi este lene sa ma inregimentez ca membru utilizator (care ar fi diferenta/ utilitatea?).

Subiectul propus este cumva legat de cel anterior, dar axat pe aspecte strict practice (fapte - nu vorbe), cu doua subtemecare tin de REIKI spiritual (nu curativ):

1. Poate cineva sa confirme experienta personala a atingerii stadiului de introspectie informationala prin asa zisa vizualizare extrasenzoriala a "arhivei universale" reflectate la nivel cerebral?

2. A avut cineva o experienta proprie paranormala initiatica in zona Bucegi- Omul- Pestera?

Multumesc anticipat, timpul meu s-a scurtat, incerc sa apelez la scurtaturi.

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2018 - 11:51 AM