IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sa votez? Sa nu votez?, Iar vin alegeri
Vizitator_berger.
mesaj Aug 18 2011, 08:38 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (mary2011 @ Aug 13 2011, 07:14 PM) *
Esti relativ aproape de Budapesta si prevad ca de maine o sa incepi sa scrii numai in maghiara.

Asa ca, de astazi, preventiv, ma apuc sa invat si sa scriu si eu in maghiara.
Am vazut ca se practica metoda asta in USA la granita cu Mexicul si nu numai.

Nici chiar asa. Spuneam doar ca unii gasesc totusi resursele motivationale necesare pentrua vota, desi recunosc ca nu e bun de nimic candidatul lor. "E de-al nostru, ramanem cu el oricat de rau ar fi". Si au dreptate, pentru ca asa cum am spus majoritatea candidatilor romani sunt extrem de slabi. Si daca ar vrea sa iasa din votul pe criteriu etnic tot nu ar avea pe cina vota. Etnia e tot ce le ramane. Poti sa ii condamni pentru asta?

Altceva insa: spuneau cei de a statistica demografica sa ne pregatim de intrare in minoritate dupa 2050, pentru ca de ceva vreme se nasc 3 prunci de tigan la 1 de roman (sau cam asa ceva). Nu-i judeca pe maghiari, stai sa ii vedem pe romani cum voteaza pe criteriu etnic! Ma rog, cei care vom apuca vremurile acelea.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_milud.
mesaj Aug 24 2011, 05:29 PM
Mesaj #32

Guests

Nu v-ati saturat sa alegeti de fiecare data raul cel mai mic?
Daca sinbteti invitat la masa si vi se da sa alegeti intre un rahat, o balega si un gainat se cheama ca sinteti mofturos daca refuzati "tratatia" ?
Oare cei 60%-70% dintre cetateni care Nu vin la vot sint toti neorientati, miserupisti si grataragii ?

"Noi, cind ne ducem la vot, ne luam cu noi un pix si, daca - si numai daca ! - nu avem ce sa alegem, ne desenam un dreptunghi intr-un loc liber din interiorul buletinului de vot, scriem in el NICI UNUL DINTRE CANDIDATI, stampilam, impaturimn si introbagam in urna."

Se cheama ca am fost la vot si nu i-am lasat sa se aleaga cu tzucalarii din partide si cu disperatii cumparati, nu am legitimat pe nici unul dintre candidati prin votul nostru si nu lasati nici o posibilitate ca votul vostru sa fie deturnat, falsificat sau rastalmacit.

Desi nu se inscrie in nici unul dintre cazurile de anulare a votului prevazute de legea electorala, comisiile electorale vor anula buletinul pentru ca nu au cun sa-l numere in raportul final. Daca numai eu si cu citiva vom vota astfel nu va fi nimic, dar daca cei 60%-70% dintre cetatenii care acum refuza sa voteze vor vota in acest fel un mare numar de buletine de vot anulate vor atrage atentia presei si a candidatilor perdanti. Daca toateaceste buletine de vot anulate vor purta dreptunghiul cu NICI UNUL DINTRE CANDIDATI stampilat corect si indubitabil vointa electoratului va fi constatata oficial si fara tyagada si va fi deasupra oricarei legi. Restul vor face partidele si candidatii perdanti care vor vedea in acest vot o sansa sa se reia alegerile.

Daca alaegerile se reiau si haita politica vine cu aceiasi zeama reincalzita le tragem din nou un scuipat in mecla cu NICI UNUL DINTRE CANDIDATI. Pina cind ? Pina cnd se vor simti si vor veni cu candidati valabili ...

De unde stim ca sint valabili ? Aceasta este o alta discutie , mai intii rumegati aceasta propunere si supuneti-o criticii voastre... Eu am fost pe unde sinteti voi si asta e singura solutie pe care am gasit-o la bataia de joc care au ajuns alegerile acum. Poate ma ajutati ?

+Quote Post
Vizitator_Oana.
mesaj Sep 12 2011, 10:39 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (rockstar @ Aug 11 2011, 11:45 AM) *
Asta si vor partidele. Mai putin votanti, mai putini bani cheltuiti in campania electorala. Mai putini oameni de convins si de multumit.

De ce crezi ca se vorbeste de cele doua Romanii? In realitate, Romania poate fi impartita in mii de parti. Dar e mai usor sa imparti la doi. Alb sau negru, cu noi sau impotriva noastra. Esti de acord cu taierile de salarii? Esti cu PDL-ul! Altfel, esti cu USL-ul. Nu exista cale de mijloc!

De ce crezi ca s-a infiintat USL-ul? Cel mai mare partid din Romania (PSD) renunta la functia de presedinte pentru un partid mic (PNL-ul). Un partid minuscul si parazitar intra in parlament si obtine si functii la care altfel nici nu ar visa (PC-ul). Pentru ca altfel risca sa piarda iar conducerea in fata celuilalt partid mare. SI mai e un motiv. Alegerile trecute, politica a fost "anti-marinarul". Si ar fi functionat, dar nu a existat un sac de captare a electoratului. OK, nu-l votez pe asta, dar pe cine votez? Iar Basescu a devenit victima.

Acel partid mic, PC-ul, l-a ajutat pe Basescu in 2004 sa faca un guvern cu majoritate parlamentara. Dar se uita repede.... manipulatilor! Mai ganditi si singuri si nu mai preluati ideile lui Basescu.

+Quote Post
Vizitator_Oana.
mesaj Sep 12 2011, 10:44 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (rockstar @ Aug 12 2011, 11:38 AM) *
Partea ta optimista e cam gresit aleasa. Din punct de vedere economic votul este irational. Te costa timp, resurse si scaderea productivitatii si nu castigi nimic perceptibil. Sansele ca votul tau sa incline balanta in favoarea vreunui candidat tind spre 0.

Daca e vorba de o singura persoana care nu se duce la vot. Dar daca vorbim de cateva milioane care nu merg...atunci e altceva. Tu esti aici pus ca sa descurajezi oamenii sa mearga la vot? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Oana.
mesaj Sep 12 2011, 10:56 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Kur Y Osu @ Aug 12 2011, 02:37 PM) *
PNL si PSD? Adica cine? Nastase? Fenechiu? DIP? Mitrea? Tariceanu? Cand vorbesti de furat, la ce te gandesti? La privatizari? La retrocedari? La devalizari banci? La Portile de Fier? La falimentat industrii si vinzari in scop imobiliar pe 1 leu? La FNI? La Caritas? Sau crezi ca Nastase are pe constiinta tarmopane si atit? Pedeleul saracul fura-fura din firmiturile ramase de la ceilalti. Pedeleul trebuie sa imprumute ca sa fure cat de cat, comparativ cu titanii pesedisti ai furtului , pedeleii "nici nu stiu sa fure" .Nici liberalii n-au fost cine stie ce campioni, doar petrolul...

Dar de Blaga, Berceanu, Udrea, Basescu ce zici? Dar de Rosia Montana ce zici? Ca de petrol stii, dar cu Rosia Montana cum e? Ce interes are Basescu sa sustina acest furt al statului roman? Dar cu scaderea pensiilor si a salariilor doar pentru a construi sali de sport pt 5 copii, bazin de inot care sta inchis, etc? Asta nu e furt? De ce prefera sa construiasca lucruri ce nu sunt necesare in perioada de criza din bani publici si nu folosesc banii europeni? A 8-a parte din bugetul Romaniei este gestionata de Udrea! Cati bani s-au adus din turismul romanesc in urma investitiilor? 4 mld euro are madam Udrea, dar noi ne imprumutam la FMI, pt ca nu avem bani de pensii.

+Quote Post
Vizitator_Faimozo BaPeA Ma'Ti.
mesaj Sep 12 2011, 11:13 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Oana @ Sep 12 2011, 10:56 AM) *
Dar de Blaga, Berceanu, Udrea, Basescu ce zici? Dar de Rosia Montana ce zici? Ca de petrol stii, dar cu Rosia Montana cum e? Ce interes are Basescu sa sustina acest furt al statului roman? Dar cu scaderea pensiilor si a salariilor doar pentru a construi sali de sport pt 5 copii, bazin de inot care sta inchis, etc? Asta nu e furt? De ce prefera sa construiasca lucruri ce nu sunt necesare in perioada de criza din bani publici si nu folosesc banii europeni? A 8-a parte din bugetul Romaniei este gestionata de Udrea! Cati bani s-au adus din turismul romanesc in urma investitiilor? 4 mld euro are madam Udrea, dar noi ne imprumutam la FMI, pt ca nu avem bani de pensii.

Cu respect in glas, pesedixule, oggserva ca era vorba despre greci (ei faceau comert pe mare), anume: Sir Kur Y Osu raspundea unui pesedist ca tine cum ca sa se uite si-n ograda pesedista, sa nu vorbeasca numa' de ograda pedelista:) . N-ai cu cine , niste ...pedelisto-pesedisti, macar de-ar pricepe.
PS: soldatul e incapabil sa iasa din logica bataliei, pe asta mizeaza sefii vostri, pedelisti sau pesedisti.

+Quote Post
Vizitator_Oana.
mesaj Sep 12 2011, 11:57 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Faimozo BaPeA Ma'Ti @ Sep 12 2011, 11:13 AM) *
Cu respect in glas, pesedixule, oggserva ca era vorba despre greci (ei faceau comert pe mare), anume: Sir Kur Y Osu raspundea unui pesedist ca tine cum ca sa se uite si-n ograda pesedista, sa nu vorbeasca numa' de ograda pedelista:) . N-ai cu cine , niste ...pedelisto-pesedisti, macar de-ar pricepe.
PS: soldatul e incapabil sa iasa din logica bataliei, pe asta mizeaza sefii vostri, pedelisti sau pesedisti.

Apreciez ca nu m-ai putut contrazice, doar m-ai atacat ca as fi soldat pesedist.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 12 2011, 01:12 PM
Mesaj #38

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Oana @ Sep 12 2011, 01:39 PM) *
Acel partid mic, PC-ul, l-a ajutat pe Basescu in 2004 sa faca un guvern cu majoritate parlamentara. Dar se uita repede.... manipulatilor! Mai ganditi si singuri si nu mai preluati ideile lui Basescu.
Acel partid mic s-a ajutat in primul rand pe sine sa ajunga la ciolan. Dar a ramas si cu un picior in cealalta alianta, cu PSD. Iar majoritatea parlamentara dupa cum desigur observi nu e o conditie de baza a guvernarii. Asa a guvernat PNL un mandat intreg, nu? Mai gandeste si singura, nu prelua doar ideile televizate.

Citeaza (Oana @ Sep 12 2011, 01:56 PM) *
Dar de Blaga, Berceanu, Udrea, Basescu ce zici?
Acest gen de eschiva e deja depasit si monoton. Nastase a facut...dar de Videanu de ce nu zici? Iliescu a dres...dar de Basescu de ce nu zici? Uite d-aia!

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 12 2011, 01:16 PM
Mesaj #39

Membru veteran

Citeaza (rockstar @ Aug 12 2011, 02:38 PM) *
Din punct de vedere economic votul este irational. Te costa timp, resurse si scaderea productivitatii si nu castigi nimic perceptibil.
Misto, sa decida cei din frunte ce si cum, nu are rost sa mai cheltuim atatia bani sa ne intrebati si pe noi.

+Quote Post
pehash
mesaj Sep 12 2011, 02:04 PM
Mesaj #40

Membru veteran

Postari: 398
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (milud @ Aug 24 2011, 06:29 PM) *
Nu v-ati saturat sa alegeti de fiecare data raul cel mai mic?
Daca sinbteti invitat la masa si vi se da sa alegeti intre un rahat, o balega si un gainat se cheama ca sinteti mofturos daca refuzati "tratatia" ?...

Cam slaba argumentatia. Din pacate nu esti invitat la masa ci asta este singurul meniu care ti se va servi urmatorii 4 ani. Sa refuzi 'tratatia' inseamna sa mori de foame sau se emigrezi. Daca nu votezi sau anulezi votul, pur si simplu accepti sa mananci orice ti se da, cel mai probabil o combinatie din cele 3 optiuni. Daca votezi, alegi. Daca nu-ti plac optiunile... candideaza tu!

+Quote Post
pehash
mesaj Sep 12 2011, 02:12 PM
Mesaj #41

Membru veteran

QUOTE (Oana @ Sep 12 2011, 11:56 AM) *
4 mld euro are madam Udrea, dar noi ne imprumutam la FMI, pt ca nu avem bani de pensii.

Noi ne imprumutam la FMI pentru ca majoritatea celor cu drept de vot cred, ca si tine, ca nu avem bani de pensii pentru ca ii cheltuie X sau Y. Realitatea crunta este ca nu avem bani de pensii pentru ca actualii pensionari nu au fost in stare toata viata nici sa puna bani de-o parte, nici sa construiasca o economie solida, care sa le asigure la batranete (desi multi dintre ei nici nu sunt batrani) un trai decent. Asta este adevarul. S-au lasat condusi ca oile de conducatori iubiti. Acum sa se duca la aceeasi conducatori sa le dea aia pensii. Dupa '89 economia nu a fost distrusa de tinerii de azi, ci de pensionarii de azi, direct, prin nesimtirea si indolenta lor, sau indirect, prin votul pe care l-au dat fostilor comunisti.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 12 2011, 02:42 PM
Mesaj #42

Membru veteran

Citeaza (pehash @ Sep 12 2011, 05:12 PM) *
Realitatea crunta este ca nu avem bani de pensii pentru ca actualii pensionari nu au fost in stare toata viata nici sa puna bani de-o parte, nici sa construiasca o economie solida, care sa le asigure la batranete (desi multi dintre ei nici nu sunt batrani) un trai decent.
Nu prea. Economiile sunt optionale, nu obligatorii. Daca nu ai economii nu iti permiti excese, nu te duci in concediu in strainatate si nu iti schimbi pantofii odata pe luna. Dar un trai decent trebuie sa iti fie accesibil pe banii din pensie.
Despre sistemul trecut, da, ei l-au suportat si mentinut dar cine are dreptul sa ceara socoteala altuia ca nu a fost erou?

+Quote Post
pehash
mesaj Sep 12 2011, 03:19 PM
Mesaj #43

Membru veteran

QUOTE (Uncle Sam @ Sep 12 2011, 03:42 PM) *
...Dar un trai decent trebuie sa iti fie accesibil pe banii din pensie...

trebuie sa iti fie accesibil???
Da, poti sa spui orice. Hartia suporta orice aberatie, mai nou si in format electronic.
Sa presupunem (deloc absurd) ca emigreaza cei 25% salariati din sectorul privat care duc in spate grosul incasarilor bugetare. Sa presupunem ca "un trai decent" in acel moment va insemna ca tot bugetul statului sa se duca in pensii. Ce facem? Nu mai platim bugetari? Inchidem toate scolile si spitalele? Sa mergem la extrem, si sa presupunem ca intr-o zi va ramane un singur salariat, platitor de cotizatie la acest sistem de pensii. Ce procent o sa-i puneti in spate ca sa asigurati pensia aia 'decenta'?

Sistemul actual de pensii este o aberatie si se va prabusi cu siguranta. Este aberant sa ceri un trai decent indiferent cat de mult ai muncit si cat ai pus de-o parte.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 12 2011, 03:50 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Citeaza (pehash @ Sep 12 2011, 06:19 PM) *
trebuie sa iti fie accesibil???
Da, poti sa spui orice. Hartia suporta orice aberatie, mai nou si in format electronic.
Sa presupunem (deloc absurd) ca emigreaza cei 25% salariati din sectorul privat care duc in spate grosul incasarilor bugetare. Sa presupunem ca "un trai decent" in acel moment va insemna ca tot bugetul statului sa se duca in pensii. Ce facem? Nu mai platim bugetari? Inchidem toate scolile si spitalele? Sa mergem la extrem, si sa presupunem ca intr-o zi va ramane un singur salariat, platitor de cotizatie la acest sistem de pensii. Ce procent o sa-i puneti in spate ca sa asigurati pensia aia 'decenta'?

Sistemul actual de pensii este o aberatie si se va prabusi cu siguranta. Este aberant sa ceri un trai decent indiferent cat de mult ai muncit si cat ai pus de-o parte.
Da, asa este, hartia electronica suporta orice aberatie. Dovada este mai sus. Nu actualii salariati platesc pensiile "milogilor" care au muncit o viata intreaga. Acestia si-au platit singuri pensiile contribuind conform legii. Actualii angajati isi platesc propriile pensii pe care le vor primi cand se vor pensiona. Nu credeam ca mai trebuie explicata aceasta situatie de abecedar logic.

+Quote Post
pehash
mesaj Sep 12 2011, 05:37 PM
Mesaj #45

Membru veteran

QUOTE (Uncle Sam @ Sep 12 2011, 04:50 PM) *
Da, asa este, hartia electronica suporta orice aberatie. Dovada este mai sus. Nu actualii salariati platesc pensiile "milogilor" care au muncit o viata intreaga. Acestia si-au platit singuri pensiile contribuind conform legii. Actualii angajati isi platesc propriile pensii pe care le vor primi cand se vor pensiona. Nu credeam ca mai trebuie explicata aceasta situatie de abecedar logic.

abecedar logic? eu m-as baza mai curand pe matematica de clasa a 2-a.
tot nu m-ai lamurit, ce se intampla cand sistemul asta piramidal va ajunge la ceva de genul 1 salariat la 10 pensionari? in 90 era un raport de 5 la 1.. 5. acum sunt 4 salariati la 5 pensionari.. adica 0,8. de la 5 la 0.8 in 20 de ani? nu-ti trebuie prea multa minte sa intelegi ca cei care platesc astazi nu vor mai vedea nici un sfert din banii pe care ii dau.

Aceasta postare a fost editata de pehash: Sep 12 2011, 05:38 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 12 2011, 05:57 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Ok, atunci ii eutanasiem.
Intre timp discutam despre a vota sau nu.

+Quote Post
pehash
mesaj Sep 12 2011, 10:00 PM
Mesaj #47

Membru veteran

De ce sa-i eutanasiem? Crezi ca inainte sa se inventeze sistemele de pensii oamenii erau eutanasiati cand ajungeau la... 2/3 din speranta medie de viata (ca asta e media de pensionare in Romania)? Pur si simplu vor incepe iar sa munceasca. Credeam ca e din 'abecedarul logicii'. Atunci cand nu-ti mai da nimeni de pomana pui mana si muncesti daca vrei sa mananci.

+Quote Post
Vizitator_nehotaritu' turmentat.
mesaj Jan 7 2012, 03:32 PM
Mesaj #48

Guests

Sa votam ca sa schimbam sau sa votam ca sa pastram? Sa votam ca sa-i rotim? De fapt, ce putem sa facem cu votul nostru? Sa-i schimbam iar intre ei? Sa votam iar raul mai mic? (chiar, care-i raul mai mic?) Vorba ceea, numa' maine nu-i poimanine... si ne trezim la urne. Oare exista cineva pe-aici care sa-si imagineze un mecanism prin care putem sa obtinem politicieni care sa faca ceva si pentru noi, nu numai pentru ei ca pina acum?

+Quote Post
Vizitator_milud.
mesaj Jan 11 2012, 06:53 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (pehash @ Sep 12 2011, 05:37 PM) *
abecedar logic? eu m-as baza mai curand pe matematica de clasa a 2-a.
tot nu m-ai lamurit, ce se intampla cand sistemul asta piramidal va ajunge la ceva de genul 1 salariat la 10 pensionari? in 90 era un raport de 5 la 1.. 5. acum sunt 4 salariati la 5 pensionari.. adica 0,8. de la 5 la 0.8 in 20 de ani? nu-ti trebuie prea multa minte sa intelegi ca cei care platesc astazi nu vor mai vedea nici un sfert din banii pe care ii dau.

Actualul sistem de pensii este intr-adevar un joc piramidal dar el nu asa este menit sa functioneze : banii platiti de angajatii de acum sint plasati de administratorul fondului - statul - in investitii financiare, in plasamente cu dobinda la termen si in industria de stat. Din profitul astfel realizat se platesc pensiile celor care sint acum pensionari. La fel va fi si pentru cei care sint acum cotizanti. Orice prost isi da seama ca e nevoie de 8-10 cotizanti pentru a realiza o pensie , deci fara investirea banilor nu se poate. Pina prin 2002 existau chiar excedente de sute de miliarde la fondul de pensii care erau varsate anual la fondul de stat in ideea ca atunci cind vor fi deficite statul sa le compenseze

Actualmente piata financiara este loterie curata, dobinzile reale sint negative la orice banca ai depune banii iar industria de stat, cita mai e, produce gauri negre ca beneficiul se topeste in firmele capusa si in salariile lipitorilor de afise pusi sefi acolo. Asa ca nu exista factorul de multiplicare a banilor care a asigurat de la inceput si pina acum functionarea sistemului de pensii iar bugetul statului, anemiat de haita care il suge, nu mai poate acoperi diferentele.

Statul , desi nu este proprietarul fondului de pensii, a facut doua magarii sub inteleaptele conduceri ale lui Adrian Nastase si Emil Boc: pe ultima suta de metri a guvernarii sale Mugur Isarescu a dat o lege care spunea ca fondul de pensii este separat de bugetul statului si ca orice transfer de fonduri intre ele este deturnare de fonduri si infractiune penala. Prima ordonanta a lui Adrian Nastase a fost sa anuleze paragraful respectiv din lege iar doi ani mai tirziu a varsat fondul de pensii la bugetul de stat. Si vine neghiobul de Boc care se apuca sa dea pensii militarilor si magistratilor precum si venit minim garantat la tot cartierul, de unde ? Din fondul de pensii la care statul nu a contribuit pentru militari si magistrati si nici cei care nu aveau nici un fel de venit !

De ce nu lichideaza odata acest sistem care a ajuns joc piramidal prin incompetenta si venalitatea administratorului sau, statul ? Pentru ca atunci nu ne-ar mai putea retine din salarii contributia si ar trebui sa de ainapoi banii cotizati de cei care inca nu au ajuns pensionari. Ca cei care au apucat sa ia macar o pensie s-au ras pe bot, se cheama ca fata de ei statul si-a facut datoria !

+Quote Post
Vizitator_milud.
mesaj Jan 11 2012, 07:03 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (pehash @ Sep 12 2011, 10:00 PM) *
De ce sa-i eutanasiem? Crezi ca inainte sa se inventeze sistemele de pensii oamenii erau eutanasiati cand ajungeau la... 2/3 din speranta medie de viata (ca asta e media de pensionare in Romania)? Pur si simplu vor incepe iar sa munceasca. Credeam ca e din 'abecedarul logicii'. Atunci cand nu-ti mai da nimeni de pomana pui mana si muncesti daca vrei sa mananci.

Si daca nu mai esti in stare de munca ? Pensia a fost la inceput intentionata ca un ajutor pentru cei ce nu puteau sa munceasca de batrini sau de bolnavi. Statul a binevoit sa dea pensii si militarilor si magistratilor care ies din serviciu la 42 de ani ! Desi sint cit malul si majoritatea mai profeseaza pe la firme private, plus pensia care e chiar nesimtita uneori : iesit la pensie ca maior de la MAPN= 7000 RON; sotia care a lucrat vreo 5-6 ani in MAPN are si ea pensie 3000 RON ; procuror sef de inchisoare in ultimele sase luni = 20000 RON ! Desi pentru nici unii statul nu avarsat un leu la fondul de pensii , primesc totusi bani din fondul de pensii la care contribuie pina si somerii din amaritul de ajutor de somaj !!!

Dar in perspectiva eu am o propunere, daca ma alegeti deputat: la 25 de ani iesim toti la pensie si stam asa, pe banii statului - 1-2 salarii medii pe economie - pina la 35 de ani, timp in care ne intemeiem o familie si ne intarcam pruncii, ne terminam studiile si, daca vrem, putem sa si muncim in firma noastra, ca PF sau angajat la altii dar nu la stat. La 35 de ani intram la munca, fara pensie , si muncim asa, hat, pina pe la 70 de ani. Cine ajunge... Si cine trece de 75 de ani mai iese o data la pensie in aceleasi conditii. Ce ziceti, ma alegeti ?

Cind o sa ma lase adminul sa imi fac un thread cum vreau eu o sa va expun intregul meu program electoral. Ori ma alegeti ori ma legati !

+Quote Post
Vizitator_milud.
mesaj Jan 11 2012, 07:07 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (nehotaritu' turmentat @ Jan 7 2012, 03:32 PM) *
Sa votam ca sa schimbam sau sa votam ca sa pastram? Sa votam ca sa-i rotim? De fapt, ce putem sa facem cu votul nostru? Sa-i schimbam iar intre ei? Sa votam iar raul mai mic? (chiar, care-i raul mai mic?) Vorba ceea, numa' maine nu-i poimanine... si ne trezim la urne. Oare exista cineva pe-aici care sa-si imagineze un mecanism prin care putem sa obtinem politicieni care sa faca ceva si pentru noi, nu numai pentru ei ca pina acum?

"Noi, cind ne ducem la vot, ne luam cu noi un pix si, daca - si numai daca ! - nu avem ce sa alegem, ne desenam un dreptunghi intr-un loc liber din interiorul buletinului de vot, scriem in el NICI UNUL DINTRE CANDIDATI, stampilam, impaturimn si introbagam in urna."

Vezi postarea mea din Aug 24 2011, 05:29 PM

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Feb 1 2012, 11:15 PM
Mesaj #52

Guests

De-abia aștept- persoana aceea- poate și și un spiriduș, elf sau troll- care să-mi spună- și să-mi argumenteze concret- de ce și cum a trăit el mai bine pe vremea guvernării Băsescu- dl.Boc e doar un detaliu totalmente nesemnificativ.
Dacă ar fi să încep - aș spune că am trăit mai prost nu pentru că mi s-a redus din salariu- n-am avut plăcerea, nu pentru că am avut ceva de suferit - deși cu nenumărate ocazii mi-am formulat deschis părerea - ci pentru rămânerea în urmă, incoerența și prostia de care au dat dovadă guvernele PD-l din 2008 încoace. N-au făcut nimic. Parafrazându-l pe Nicu Ceaușescu- n-au reușit nici măcar să vopsească ce a făcut Tăriceanu. IMM-urile au fost rase de impozitul forfetar și de TVA- PFA-urile de prostiile dezvoltate de ANAF- cei care au vrut să lucreze mai mult de prevederea absurdă că nu poți lucra decât 12 ore pe zi. România are azi un președinte circar- care, să fim corecți- este disprețuit în toată Europa. Nu cred că Parlamentul European ar accepta pentru dna. Merkel- sau dl.Sarkozi- ceea ce a acceptat din partea USL pentru PD-L și Băsescu. Și a acceptat în cunoștință de cauză știind că există- deja- dictatură în ROmânia. Dictatură nu înseamnă neapărat că se trage în tine dacă ai alte păreri- așa cum își închipuie dnii.Băsescu și PD-Leaua lipsită de simțul istoriei. DL.Mussolini- a fost- după marșul asupra Romei din 1921- mult mult mai democrat decât dl.Băsescu. Dacă privim doar la raportul presa puterii vs. presa opoziției vedem că raportul este de cel puțin 3:1 (România Liberă, Evenimentul și Curentul) vs. Jurnalul Național- pentru presa scrisă. Informația televizată- ținând seama de faptul că circa 65% din populație are acces doar la istericalele dnei. Culcer de la TVR1- dă din nou senzația unei dictaturi- ca și legile proaste aprobate pe bandă și încă respinde de CCR- cum a fost legea comasării alegerilor.
Revenind la subiect- dacă sunteți dependenți, dacă nu aveți o șiră a spinării, dacă trăiți cu nostaligia tătucului- dl. Băsescu și PD-Lul sunt perfecți. Dl.Băsescu s-a clonat în timp- cu clone antipatice gen dna. Vass- așa că are cine să-i ducă moștenirea mai departe. Iar dl.Tălmăcean poate fi un prim-ministru mai haios decât Boc- dacă în loc să facă pe retardatul harnic se apucă să se zbânțuie prin studiouri.
Aș vota USL- pentru că e altceva. DIn partea USL nu mă aștept decât la un președinte decent, onest și perfect ornamental- pe care să nu-l auzim toată ziua la TV dându-și cu părerea despre orice. Și la un guvern gen guvernul Tăriceanu care să și gândească înainte de a scoate porumbei pe gură. Mă aștept la stoparea vânătorii de vrăjitoare- respectiv prostiile cu corupția- prin legea lobby-ului și o transparență desăvârșită referitoare la cheltuirea banului public. Și da, prefer ca angajații de la primării să primească un spor la un salariu mizer decât să se construiască un drum comunal între Niciunde și Nicăieri sau dl.Flutur să scrie cu oi numele Kondukătorului pe dealuri sau dna. Udrea să facă o telegondolă pe care numai prostul gust nativ al domniei sale ar fi putut-o concepe. Decât investiții fără nici un profit- și fără rost- mai bine dai banii la oameni. Vor încuraja consumul- și vor contribui la bunăstare. Prefer- apropo de ce ne-a spus dl.Kondukător- o bunăstare azi în locul unei ipotetice case pentru ipoteticii mei copii. Ar trebui să învățăm că trăim doar o dată și că beneficiile trebuie să ne revină nouă, în viața asta, acum. Și să votăm în consecință.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 24 2019, 06:46 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 1 2012, 11:15 PM) *
De-abia aștept- persoana aceea- poate și și un spiriduș, elf sau troll- care să-mi spună- și să-mi argumenteze concret- de ce și cum a trăit el mai bine pe vremea guvernării Băsescu- dl.Boc e doar un detaliu totalmente nesemnificativ.
Dacă ar fi să încep - aș spune că am trăit mai prost nu pentru că mi s-a redus din salariu- n-am avut plăcerea, nu pentru că am avut ceva de suferit - deși cu nenumărate ocazii mi-am formulat deschis părerea - ci pentru rămânerea în urmă, incoerența și prostia de care au dat dovadă guvernele PD-l din 2008 încoace. N-au făcut nimic. Parafrazându-l pe Nicu Ceaușescu- n-au reușit nici măcar să vopsească ce a făcut Tăriceanu. IMM-urile au fost rase de impozitul forfetar și de TVA- PFA-urile de prostiile dezvoltate de ANAF- cei care au vrut să lucreze mai mult de prevederea absurdă că nu poți lucra decât 12 ore pe zi. România are azi un președinte circar- care, să fim corecți- este disprețuit în toată Europa. Nu cred că Parlamentul European ar accepta pentru dna. Merkel- sau dl.Sarkozi- ceea ce a acceptat din partea USL pentru PD-L și Băsescu. Și a acceptat în cunoștință de cauză știind că există- deja- dictatură în ROmânia. Dictatură nu înseamnă neapărat că se trage în tine dacă ai alte păreri- așa cum își închipuie dnii.Băsescu și PD-Leaua lipsită de simțul istoriei. DL.Mussolini- a fost- după marșul asupra Romei din 1921- mult mult mai democrat decât dl.Băsescu. Dacă privim doar la raportul presa puterii vs. presa opoziției vedem că raportul este de cel puțin 3:1 (România Liberă, Evenimentul și Curentul) vs. Jurnalul Național- pentru presa scrisă. Informația televizată- ținând seama de faptul că circa 65% din populație are acces doar la istericalele dnei. Culcer de la TVR1- dă din nou senzația unei dictaturi- ca și legile proaste aprobate pe bandă și încă respinde de CCR- cum a fost legea comasării alegerilor.
Revenind la subiect- dacă sunteți dependenți, dacă nu aveți o șiră a spinării, dacă trăiți cu nostaligia tătucului- dl. Băsescu și PD-Lul sunt perfecți. Dl.Băsescu s-a clonat în timp- cu clone antipatice gen dna. Vass- așa că are cine să-i ducă moștenirea mai departe. Iar dl.Tălmăcean poate fi un prim-ministru mai haios decât Boc- dacă în loc să facă pe retardatul harnic se apucă să se zbânțuie prin studiouri.
Aș vota USL- pentru că e altceva. DIn partea USL nu mă aștept decât la un președinte decent, onest și perfect ornamental- pe care să nu-l auzim toată ziua la TV dându-și cu părerea despre orice. Și la un guvern gen guvernul Tăriceanu care să și gândească înainte de a scoate porumbei pe gură. Mă aștept la stoparea vânătorii de vrăjitoare- respectiv prostiile cu corupția- prin legea lobby-ului și o transparență desăvârșită referitoare la cheltuirea banului public. Și da, prefer ca angajații de la primării să primească un spor la un salariu mizer decât să se construiască un drum comunal între Niciunde și Nicăieri sau dl.Flutur să scrie cu oi numele Kondukătorului pe dealuri sau dna. Udrea să facă o telegondolă pe care numai prostul gust nativ al domniei sale ar fi putut-o concepe. Decât investiții fără nici un profit- și fără rost- mai bine dai banii la oameni. Vor încuraja consumul- și vor contribui la bunăstare. Prefer- apropo de ce ne-a spus dl.Kondukător- o bunăstare azi în locul unei ipotetice case pentru ipoteticii mei copii. Ar trebui să învățăm că trăim doar o dată și că beneficiile trebuie să ne revină nouă, în viața asta, acum. Și să votăm în consecință.

Ce vremuri...şi cat de beliiită e azi...

+Quote Post
Vizitator_fsn-ciuma roşie.
mesaj May 22 2019, 08:42 AM
Mesaj #54

Guests

Multumim Basescu PMP PNDL :

https://www.ronews.co.uk/the-guardian-scrie...u-parasit-tara/

Nu uitati, dragi basisti : cele doua mandate dezastruase ale Naşului din suflet au intarit pesedeaua !

+Quote Post
Vizitator_fsn-ciuma roşie.
mesaj May 26 2019, 06:02 PM
Mesaj #55

Guests

Incredibil ce mizerie la sectiile de votare pentru romanii din UE...
Mii de romani la dispoziția a cate 2 ștampile la o secșie de votare (vezi Bruxelles)...
Meleșcanu ar trebui destituit azi !

Alegerile ar trebui invalidate pentru că oamenii nu au putut să-și exprime votul în diaspora !
PSD/SRI = Bolșevism

Intrebare : ce face SRI cand se repetă situația la sectiile de votare in diaspora iar responsabil e ecelași ministru Meleșcanu ?

Să sabotezi alegerile într-un stat democratic, este echivalent cu un atentat la siguranța națională.

Generalii SRI sunt adevărații tartori ai acestei țărișoare triste, acești egregori și piramidele lor trofice au supervizat întreg dezastrul din 1990 pană astăzi !...

+Quote Post
Vizitator_FSN Vs USRPLUS.
mesaj May 28 2019, 02:15 PM
Mesaj #56

Guests

"Cu mulți ani în urmă am spus că victoria PDL-ului în 2008 fusese o pleașcă datorată lui Băsescu. Victoria PNL-ului de ieri e tot o pleașcă: o pleașcă datorată lui Liviu Dragnea. "Pică pară mălăiață în gura lui Nătăfleață". T.Paleologu

PSD a adus iar votul negativ în favoarea tuturor partidelor...
PN(D)L fostil aliat PSD...aceeasi oameni deformați, incapabili să conducă o țară...au demonstrat deja asta...FSN cu față voopsită... Blaga, Bușoi, Orban etc... faliții politicii românești.

" Speranța " rămâne ls USR și PLUS, partidul
confiscat iar celalalt initiat de aceeasi structură, securiștii buni, lupii tineri, cei de după '89.
Urmează să vedem cât sunt de pregătiți și cât sunt de lacomi...

Ce se mai bucură românii că au scăpat de Dracu'... sper că nu au dat de ta-su... ca altădată...

+Quote Post
Vizitator_Clona lui Rareş.
mesaj cu 4 saptamani in urma
Mesaj #57

Guests

Citeaza (FSN Vs USRPLUS @ May 28 2019, 02:15 PM) *
"Cu mulți ani în urmă am spus că victoria PDL-ului în 2008 fusese o pleașcă datorată lui Băsescu. Victoria PNL-ului de ieri e tot o pleașcă: o pleașcă datorată lui Liviu Dragnea. "Pică pară mălăiață în gura lui Nătăfleață". T.Paleologu

PSD a adus iar votul negativ în favoarea tuturor partidelor...
PN(D)L fostil aliat PSD...aceeasi oameni deformați, incapabili să conducă o țară...au demonstrat deja asta...FSN cu față voopsită... Blaga, Bușoi, Orban etc... faliții politicii românești.

PN(D)L se întoarce deja la propria-i vomă, alianţa cu PZD ?

"Postarea pe care a publicat-o Andrei Caramitru a adunat aproape o mie de aprecieri și zeci de share-uri. Cititorii săi s-au arătat indignați de faptul că liberalii l-au criticat pe președintele USR Dan Barna pentru faptul că a fost prezent în platou alături de Gâdea: „PNL=psd, aceeași porcărie…”, „Cand s-a dus Barna la Antena 3, lingaii din presa Pnl s-au activat imediat, acum tac malc, nu vad nicio postare de la Cartianu, Oreste, etc.”,

„Rareș Bogdan mi-a plăcut ca jurnalist,dar atât.De când a devenit penelist,știind în ce cloacă a intrat,m-a dezamăgit și nu mă interesează parcursul său politic.Eu cred că se va pierde în buruienile peneliste”, sunt comentariile date de simpatizanții lui Caramitru, pe facebok."

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj cu 2 saptamani in urma
Mesaj #58

Guests

De reţinut, via Baba Vanga :

Cam asta e varianta probabilă a noului Şparlament, e încă greu de prognosticat majoritatea şi minoritatea, deşi, firesc ar fi ca Pesedeaua Roşie să intre în opoziţie :

1. PSD, ALDE, PROponta si ... probabil PN(D)L (încă nu s-au hotărat "liberalii"...probabil aşteaptă prezidenţialele ca să pupe unde trebuie dacă Joianis pică ... Pontea ar avea şanse în turul doi, cu 5 milioane de aligatori de stanga)

2. USRPLUS şi PMP (doar dacă presedintele ţării este agreat de toţi, probabil Cioloş care are o mai bună prezenţă scenică la aligator şi l-ar bate pe Pontea ... şi atunci e posibil să vină şi PN(D)L la ciolan pentru majoritate, secondaţi fireşte de UDMR)

şi, fireşte...
UDMR mereu in balanţă, dar de partea majorităţii ... nu-i văd în opoziţie

Vacanţă Plăcută Tuturor !

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2019 - 08:56 AM