IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

40 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 > »   
Closed TopicStart new topic
> Afaceri MLM , da sau nu?, avon,amway,grave,herbalife,gano,oriflame....etc
mickme
mesaj Aug 25 2009, 11:52 AM
Mesaj #631

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 138
Inscris: 6-May 09
Utilizatorul numarul: 7 719

ba precis, da` soarele ce face?!?!? nu lumineaza in intuneric?!?! fuckin brainwashed, somebody shoot him, please

Citeaza (petreflp @ Aug 25 2009, 11:42 AM) *
Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.
Go to the top of the page

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 25 2009, 11:53 AM
Mesaj #632

Membru veteran

Postari: 101
Inscris: 1-February 09
Utilizatorul numarul: 6 220

Deci ca sa scurtam poliloghia....

ca sa demarezi afacerea tre sa-tiei Touchul de vreo 13-14 milioane sau sa ai comenzi cumulate de suma asta in timp de 2 luni, daca nu esti out.
targetul de inceput e 1 punct personal adica 160euro (adica vreo 672 RON) si 3 puncte cu grupul )....(480 euro

mda...este cea mai buna cale de a-ti incepe propria afacere.
Ca sa incheiem si subiectul asta cu FLP-ul...fiecare afacere are avantaje si dezavantaje, dar lucrurile trebuiesc precizate de maniera asta. Scurt pe doi, fara inflorituri cu libertate si empatie. Asta se aplica la un nivel superior.

P.S. : Targeturile astea sunt mizilic pe langa cele din "sferele superioare"

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 25 2009, 11:55 AM
Mesaj #633

Guests

Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.

Esti penibil, macar nu spui ca e un citat din Octavian Paler, practic ai dat tot un copy/paste.
Prietene cautati un Job adevarat, cum spunea si alticineva, faci mare rau MLM-urilor sau poate asta vrei, daca da.....continua

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 25 2009, 11:57 AM
Mesaj #634

Guests

Fii antena, am gasit o chestie misto, soareci care lumineaza pe intuneric: http://www.forbes.com/2001/07/26/0726gfp.html
Noteaza adresa si poate o folosesti in vreo pilda, sunt mult mai misto de dat exemplu decat lumanarile wink.gif

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 25 2009, 12:35 PM
Mesaj #635

Guests

Citez din stimatul d-l Petre

"2. Independenţa financiară:Să-ţi permiţi să cumperi toate lucrurile pe care le doreşti: maşina, casă, livada ta... Să poţi călători. Sau pur şi simplu să scapi de datorii şi să ai banii tăi!"

Auzi de unde stiai ca eu vreau sa am livada mea..... gata m-ai convins daca-mi iese de o livada ma bag in afacere, cum luam legatura?! wink.gif

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 25 2009, 12:44 PM
Mesaj #636

Membru veteran

adevarul este ca daca faci corect afacerea MLM (nu neaparat a lui petreflp) iti iese de tot ce-ti doresti (masina, casa, livada etc), dar asta oricum nu justifica atatea mesaje copy/paste ce bat spre SPAM

succes smile.gif

Citeaza (George @ Aug 25 2009, 12:35 PM) *
Citez din stimatul d-l Petre

"2. Independenţa financiară:Să-ţi permiţi să cumperi toate lucrurile pe care le doreşti: maşina, casă, livada ta... Să poţi călători. Sau pur şi simplu să scapi de datorii şi să ai banii tăi!"

Auzi de unde stiai ca eu vreau sa am livada mea..... gata m-ai convins daca-mi iese de o livada ma bag in afacere, cum luam legatura?! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 25 2009, 01:44 PM
Mesaj #637

Guests

Si uite asa am mai dat peste un site amarat, al unei "afaceri prospere si de succes" stau si ma intreb, daca afacerea e de succes, oare nu au bani sa puna un webdesign-er sa le faca un site profesional si cu aspect ingrijit, pai daca ma duc la unu' acasa si ala are o usa de pfl nenorocita .... ce sa zic despre el, ca e PROSPER?!, ca o duce BINE?! NU !!!! Ce sa ma invete despre afaceri, cand el insusi nu e capabil sa arate nimic ?! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_M de la Musafir.
mesaj Aug 25 2009, 03:20 PM
Mesaj #638

Guests

Spalat e prea putin zis... e inalbit cu ACE si are creiarul nivelat de prea multe participarii la seminarii... falcultativ-obligatorii si gratuite cu plata... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Citeaza (Musafir @ Aug 25 2009, 11:40 AM) *
petreflp e un dobitoc, tin sa ii multumesc ca da astfel munitie celor care acuza MLMul de spalare de creier si de pisalogeala si insistenta smile.gif

Hai, sa vedem acum un copy/paste cu citat referitor la ce am zis mai sus

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 25 2009, 05:47 PM
Mesaj #639

Guests

Vad ca MLM-isti sunt la intruniri dupa-amiaza si seara tarziu, m-ar fi interesat sa dau peste vreunul de la Amway, poate stiti cumva din greseala, nu intentionat, unul.... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 25 2009, 07:22 PM
Mesaj #640

Guests

10 MOTIVE SA NU-TI TREACA VREAODATA CUMVA SA TE APUCI DE MLM
I . NU POTI CLADI O CASA SOLIDA PE NISIPURI MISCATOARE
1. VENITULSUPLIMENTAR PROMIS = venit in minus - cei mai multi scot din buzunar , nu pun
2 independenta financiara = asa ceva nu exista , depinzi mereu de ceilalti ca sa iti poti indeplini dorintele
3 . propria afacere = gogosi - de fapt nu e a ta , e a FLP
4. MAI ULT TIMP LIBER = mai mult timp de pierdut , mai mult stres , mai multa nesigurantadecat intr-un loc de munca traditional
5. dezvolare personala =mai multe gogosi servite cu zaharel pudra
6 ajutorarea semenilor = le furi si lor putinul pe care il mai au#
7 noi "halal de " prieteni
8 pensie = inca nu am auzit de asta
9 mostenire =? ce fel de mostenire :??????????????
10 , macest motiv
Citeaza (petreflp @ Aug 25 2009, 09:35 AM) *
Afacerea Forever pentru noi toti
10 motive pentru care merită să faci afacerea Forever
1. Venit suplimentar: Indiferent cât câştigi, ai tot timpul cheltuieli şi intotdeauna este loc de mai mult. Un ban in plus este binevenit. Fie că vrei să-ţi cumperi ceva, să-ţi plăteşti o datorie sau să-ţi suplimentezi (sau să inlocuieşti) venitul existent.
2. Independenţa financiară:Să-ţi permiţi să cumperi toate lucrurile pe care le doreşti: maşina, casă, livada ta... Să poţi călători. Sau pur şi simplu să scapi de datorii şi să ai banii tăi!
3. Deţinerea propriei afaceri: Forever Living iţi oferă unul dintre puţinele mijloace (legale) prin care poţi avea propria afacere cu investiţie minimă sau fară investiţii. Afacerile "tradiţionale" presupun investiţii majore şi sunt deseori expuse unor riscuri mari. Cele mai multe afaceri nu supravieţuiesc primului an; inclusiv francizele nu sunt lipsite de risc şi presupun investiţii imense.
4. Mai mult timp liber: In climatul economic actual, angajaţilor li se cere să muncească tot mai multe ore pentru acelaşi salariu şi le rămâne tot mai puţin timp pentru a face lucrurile pe care şi le doresc. Patronii muncesc de dimineaţă până seara şi sunt supuşi unui stres continuu. Dacă alegi să-ţi petreci mai mult timp cu copiii, familia, prietenii, să-ţi permiţi un hobby sau un stil de viaţă liber, Forever Living iţi oferă mijloacele pentru a putea realiza acest lucru.
5. Dezvoltare personală: Din ziua in care ne naştem ni se spune mai degrabă ceea ce nu putem face decât ceea ce putem. Forever Living oferă oportunitatea şi incurajează implinirea adevăratului potenţial al fiecaruia dintre noi, prin creşterea increderii in sine şi prin demonstrarea faptului că, multe lucruri devin posibile doar dacă incerci.
6. Ajutorarea oamenilor din jur: Colaboratorii Forever Living devin persoane de succes numai dacă işi ajută partenerii să se dezvolte. Poţi să ii ajuţi pe alţii să-şi mărească veniturile, prin oportunitatea afacerii FLP, sau să-şi imbunătăţească sanatatea, cu ajutorul produselor. Una dintre cele mai mari bucurii este să vezi oameni care şi-au imbunăţit viaţa şi să ştii că, ai avut o contribuţie importantă la acest succes.
7. Noi cunoştinţe şi prieteni: Forever Living iţi oferă un cadru social in care să iţi desfăşori afacerea. Pentru ca şi ceilalţi colaboratori au dorinţe similare şi sunt oameni pozitivi, afacerea Forever este o oportunitate excelentă pentru a lega prietenii durabile.
8. O pensie decentă: Din păcate, puţini dintre oamenii care se pensionează de la locul de munca actual işi permit să trăiască din pensie. De fapt, mulţi oameni nu au pensie deloc. Oamenii trăiesc mai mult şi acest fapt poate fi chiar un motiv de ingrijorare... Cu Forever Living veniturile continuă să crească chiar după momentul in care vine vârsta pensionării. Este o schemă de pensionare non-contributivă pe care o poţi pune in aplicare de acum!
9. Moştenire solidă pentru urmaşi: Afacerea Forever poate fi lăsată moştenire in familie. Poate oferi celor dragi un venit care le poate schimba viaţa in bine.
10. Recunoaştere: Se spune că "mai mulţi oameni merg la culcare infometaţi de recunoaştere decât de hrană." Puţine companii işi evidenţiază angajaţii altfel decât la modul negativ. Un "mulţumesc" lipseşte de cele mai multe ori. Cu Forever Living sărbatorim realizările fiecărui colaborator, de la cel mai nou distribuitor pâna la top manageri.

As vrea sa vad niste obiectii pertinente ale tale,restul de comentarii ale tale sunt doar speculatii si antireclame .

Citeaza (mickme @ Aug 25 2009, 11:53 AM) *
fuck you, mr petreflp cineva sa-i dea ban, va imploooor

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 25 2009, 07:57 PM
Mesaj #641

Membru veteran

Iar ai pus paie pe foc pentru petrica....iar il trimiti la biblioteca sa rupa foi din cartea de aloe.

+Quote Post
Vizitator_VIZITATOR.
mesaj Aug 26 2009, 04:56 AM
Mesaj #642

Guests

aseara nu am scris al 10-lea motiv sa nu iti treaca cumva prin cap sa te apuci de mlm

10 . nevoia de recunoastere se traduce prin stima celorlati fata de
- valoarea ta ca om: ce fel de valoare ai daca esti un agent de vanzari profitor ? scuze dar oamenii de genul asta nu au deloc moral... daca ar avea s-ar apuca de o meserie mai cinstita , nu ar mai visa $$$$$$$ in copaci de pe strada
- valoarea ta fata de ce stii sa faci , sau ce ai reusit sa dezvolti , sa creezi si sa fie folositor ...asemenea problema nu se poate pune in vanzari
- faptul ca ai reusit au ca ai putut sa acumulezi ceva , aici ma refer lucruri materiale concrete , la o casa , o familie , o masina in mod cinstit ....iarasi mlm-isti nu intra aici .
ASA CA ...IN MLM AI RECUNOASTEREA CELORLATI MLM ...DAR NU A CELOR DIN JURUL TAU ..:*:*:*

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 26 2009, 06:25 AM
Mesaj #643

Membru veteran

fratilor, domnul petreflp sau e dus rau de tot, sau incep sa cred ca intr-adevar are vreun soft care automat plaseaza comentarii copy/paste pe forumuri, in clipa cand sunt mentionate niste cuvinte cheie, altfel nu imi explic

+Quote Post
Vizitator_petreflp.
mesaj Aug 26 2009, 08:03 AM
Mesaj #644

Guests

Te-ai saturat sa cari sacosele pe jos si sa mergi 8 ore la serviciu?
Vrei sa te ajuti si sa ii ajuti si pe ceilalti sa traiasca mai bine?

Ai acum “CEA MAI MARE OPORTUNITATE DIN LUME” (Rex Maughan , fondatorul si presedintele F.L.P.).

Ai cel putin 3 motive pentru care sa te inscrii in reteaua Forever Living Products:

- sanatatea ta se imbunatateste simtitor

- ai un venit considerabil, pentru care muncesti in alta parte mult mai mult si cu mari eforturi

- ai grija de semenii tai , oferindu-le o SANSA!

Vino cu noi in afacerea FOREVER!

Fii partenerul nostru de afaceri !

Iti oferim:

Produse de o calitate exceptionala si un sistem de afaceri revolutionar - MULTILEVEL MARKETING (MLM).

Un web site personalizat cu datele tale de contact.

Cel mai generos si mai avantajos plan de marketing din lume. Iata câteva din caracteristicile sale unice:

- aderare gratuita - fara taxa de înscriere, fara taxe lunare sau anuale;
- preturi en-gross la achizitionarea produselor
- pentru obtinerea avansãrilor se cumuleaza punctele din doua luni consecutive;
- nivelele din planul marketing trebuie atinse o singura data si devin definitive;
- bonificatiile se platesc la valoarea en-detail a produselor;

Inscrie-te acum! Scrie-ne si te vom ghida pas cu pas.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 26 2009, 08:50 AM
Mesaj #645

Guests

angry.gif Pff si cand ma gandeam ca am dat peste un forum serios de dezbateri adevarate, incep sa cred ca d-l Petre le la flp are pile la administratia forumului sau el insusi e pe acolo sau are ceva contracte de publicitate cu ei, ca daca nu incep si eu sa propun afaceri.......stati nu dati cu pietre ca nu e MLM, ceva serios..... gazduire web, etc. din lumea IT-ului.

Apropo d-l Petre, uite o propunere de afaceri ADEVARATA, daca vrei iti pot face un site cu forum, pe domeniul tau personal ....petreflp e liber pe ro si acolo chiar iti poti dezvolta afacerea mult mai bine wink.gif totul la cheie cu doar 73 lei/luna totul inclus wink.gif

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 26 2009, 09:43 AM
Mesaj #646

Membru veteran

please, somebody shoot mr petreflp excl.gif , eu nu mai rezist

chiar nu exista nici un moderator pe aici sa-i dea un ban sau macar sa-i mai taie din elanul copy/paste/SPAM ?!?!!?!

Citeaza (petreflp @ Aug 26 2009, 09:11 AM) *
Cinci lucruri importante pentru organismul meu

1. Detoxifiant: Aloe Vera normalizează metabolismul şi detoxifică organismul.
2. Stim...

....

Scrisoarea lui Mahatma Gandhi către Romain Rolland: „Mă întrebi despre secretele forţelor care mi-au dat putere în timpul lungilor mele posturi: credinţa mea de neclintit în Dumnezeu, viaţa mea simplă şi planta Aloe, al cărei efect benefic l-am cunoscut la sfârşitul secolului XIX, când am sosit în Africa”.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 26 2009, 10:15 AM
Mesaj #647

Guests

petreflp este incredibil, sincer. Deja banuiesc ca e vb de un caz patologic, nu cred ca a-l mai baga in seama sau a-i mai da replici ii face vreun bine sau il poate opri pentru linistea noastra. Este asemenea unui schizoid in criza, orice i-ai spune el traieste in lumea lui si vorbeste singur, toarna citate fara noima, etc. Cu asta cred ca cei de la FLP s-au lecuit de multi "gugustiuci" noi, nu cred ca cineva care ii citeste elucubratiile mai poate privi serios la FLP sau la MLM in general :|

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 26 2009, 10:42 AM
Mesaj #648

Membru veteran

e clar, un caz patologic

sunt curios daca mai posteaza copy/paste si daca nu ii mentionez numele

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 26 2009, 10:54 AM
Mesaj #649

Guests

blink.gif Cei care sunteti membri, banuiesc ca aveti mijloace sa-l reclamati un pic, eventual un mail catre hotnews.ro ca doar e forumul lor..... oricum d-l Petre a observat ca e stana fara caini pe aici si baga normal, cred ca e si el uimit de pana unde poate sa mearga fara sa-l atentioneze nimeni sad.gif

+Quote Post
Pariganti
mesaj Aug 26 2009, 11:30 AM
Mesaj #650

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 26-August 09
Utilizatorul numarul: 10 633

Mai Petrica esti incredibil..... da astia de la HOTnews sunt de toata stima laugh.gif !
FLP-ul asta al tau e de ... si toti stiu asta, sunt in cap si capul in c....a tu in schimb esti un baiat care se plictiseste a dat de siteul lor si si-a gasit un loc de joaca aici dand copy/paste de la ei aici. Uite asa afacerea MLM este luata in deradere cu sau fara interes si ajunge sa fie si mai hulita decat este. Dupa cum spunea si cineva inainte..."continua, si-i faci mult bine" poate asta vrei, eu personal as vrea vreo doua MLM-uri din astea sa se inchida biggrin.gif ?! Succes!

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 26 2009, 02:19 PM
Mesaj #651

Membru veteran

am dat o atentionare catre hotnews, sper sa faca cineva ceva, eu fac MLM dar omul asta e penal de penibil

Citeaza (George @ Aug 26 2009, 10:54 AM) *
blink.gif Cei care sunteti membri, banuiesc ca aveti mijloace sa-l reclamati un pic, eventual un mail catre hotnews.ro ca doar e forumul lor..... oricum d-l Petre a observat ca e stana fara caini pe aici si baga normal, cred ca e si el uimit de pana unde poate sa mearga fara sa-l atentioneze nimeni sad.gif

+Quote Post
idan
mesaj Aug 26 2009, 06:06 PM
Mesaj #652

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 17-May 08
Utilizatorul numarul: 205

Zi-le Loredana !!!
aaaaa, pardon, mai zi-le Petre FLP, ca tare bine mai faci sistemului. biggrin.gif

Iata, oameni buni, la ce duce MLM-ul, un zombie ce bantuie forumurile cu invataturile lui de doi bani. blink.gif

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 26 2009, 06:33 PM
Mesaj #653

Membru veteran

Exista o buna parte dintre distribuitorii MLM care fac ceea fac din natura caracterului lor, nu din prisma MLM-ului. Afacerile astea sunt doar o forma de exprimare pentru oameni ca el.

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 27 2009, 05:43 AM
Mesaj #654

Membru veteran

Aici e link-ul catre moderatori, eu am trimis un mesaj, dar merge doar la HotAdmin.

http://forum.hotnews.ro/index.php?act=Stats&CODE=leaders

Numai bine.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 27 2009, 10:06 AM
Mesaj #655

Membru veteran

mda, vine cate un brainwashed dintr-asta (nu vreau sa-i mentionez numele, ca se sesizeaza robotelul si iar spameaza forumul) si strica tot cu copy/paste-urile lui stupide

stii care e culmea?!?! blink.gif ca printre mesajele lui sunt cateva informatii ok, dar care isi pierd toata valoarea datorita modului acesta stupid de comunicare;

deci deocamdata stiu atata:

amway = brainwash
forever = brainwash

mai sunt si altii?! haideti cu stupizeniile, sa facem un top tongue.gif

Citeaza (idan @ Aug 26 2009, 06:06 PM) *
Zi-le Loredana !!!
aaaaa, pardon, mai zi-le Petre FLP, ca tare bine mai faci sistemului. biggrin.gif

Iata, oameni buni, la ce duce MLM-ul, un zombie ce bantuie forumurile cu invataturile lui de doi bani. blink.gif

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 28 2009, 08:36 AM
Mesaj #656

Membru veteran

Postari: 174
Inscris: 31-January 09
Utilizatorul numarul: 6 214

Forever operează în peste 137 de ţări şi are peste 9,25 milioane de distribuitori activi.
Vânzările ating 2,5 MILIARDE USD! 2009

Forever operează în 130 de ţări şi are peste 9 milioane de distribuitori activi pe glob. 2008

Se deschide primul depozit la Chisinău, în Republica Moldova. 2007

Forever operează în 120 ţări şi are peste 8,5 milioane de distribuitori activi pe glob. 2006

Forever operează în 110 ţări şi are peste 6,5 milioane de distribuitori activi pe glob. 2005

Pregăteşte-te pentru tot ce este mai bun, în 2004! 2004

Vânzările ating 2 MILIARDE USD! 2003

Vânzările ating 1,77 MILIARDE USD! 2002

Vânzările ating 1,3 MILIARDE USD! 2001

Foreverliving.com
Lansarea site-ului oficial. 2000

1999

Plantaţiile din Republica Dominicană ajung la 5.000 de acrii.
Vânzările ating 1 MILIARD USD! 1998

Se lansează gama de cosmetice Sonya. 1997

1996

FLP cumpără impunătorul sediu corporativ din Scottsdale, Arizona. 1995

1994

1993

Nou depozit pentru Aloe
Vera of America în Mission, Texas
Vânzările depăşesc 500 MILIOANE USD! 1992

Sunt achiziţionate primele plantaţii de Aloe în Republica Dominicană - Aloe Vera of America îşi măreşte capacitatea de producţie. 1991

Forever Resorts cumpără Southfork Ranch, cunoscută din serialul Dallas. 1990

FLP lansează detergentul universal Aloe MPD 1989

1988

1987

FLP lansează Aloe Fleur de Jouvence, sistemul complet pentru îngrijirea pielii. 1986

FLP introduce suplimentul nutritiv Nature-Min 1985

FLP devine prima companie care primeşte aprobarea Consiliului Ştiinţific Internaţional pentru Aloe pentru puritatea şi consistenţa gelului de Aloe conţinut în produse.
Vânzările ating 100 MILIOANE USD! 1984

1983

FLP achiziţionează Robson Bee Products - sunt introduse produsele apicole. FLP deschide noul sediu corporativ în Tempe, Arizona. 1982

FLP devine membru al Consiliului Ştiinţific Internaţional pentru Aloe. Forever Resorts deschide staţiunile Callville Bay şi Cottonwood Cove, în Nevada. Aloe Vera Juice primeşte acreditarea Kosher. Este introdusă gama produselor pentru îngrijire personală şi igienă.
Prima zi cu vânzări de 1 MILION USD în iunie! 1981

Sunt achiziţionate facilităţile de prelucrare ale Aloe Vera of America, fabrica de prelucrare a gelului de Aloe din Texas. Se deschid primele staţiuni de agrement Forever Resorts.
MARTIE 1980 - prima lună cu vânzări de
1 MILION USD! 1980

FLP îşi inaugurează primul sediu corporativ în Tempe, Arizona. În Texas sunt achiziţionate primele plantaţii de Aloe.
Vânzările ating 9 MILIOANE USD! 1979

FLP se extinde pe tot teritoriul Statelor Unite. Este lansat Body Tonning Kit
Vânzările ating 1 MILION USD! 1978

Mai '78 - Deschiderea Companiei
în Phoenix, Arizona
FLP introduce pe piaţă Aloe Vera Juice,
Aloe vera Gelly şi cremele pe bază de Aloe în câteva state din vestul S.U.A.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 28 2009, 09:21 AM
Mesaj #657

Membru veteran

la un calcul simplu:

2,5 MLD / 9,25 ML = $ 270 rulaj mediu / distribuitor activ Forever / an

presupunand ca 50% din rulaj revine distribuitorilor ca si comision, rezulta un comision anual mediu per distribuitor de ~135 $

stiind ca sunt cca 5% (rocile, stancile si meteoritii pretiosi si semipretiosi tongue.gif) care castiga mult mai mult de atat, socot ca restul de 95% castiga de fapt mai putin de 135 $ / an

acum intreb si eu: in ce valoare consuma / an un distribuitor activ?! cumva mai mult de 135 $? cumva mai mult de 9 milioane de distribuitori ies in pierdere?!

dar sistemul educational cat costa? caci acestea erau doar produsele...

daca am facut vreo eroare de judecata sau daca am gresit calculele, va rog sa ma ajutati sa le refacem

succes smile.gif

Citeaza (petreflp @ Aug 28 2009, 08:36 AM) *
Forever operează în peste 137 de ţări şi are peste 9,25 milioane de distribuitori activi.
Vânzările ating 2,5 MILIARDE USD! 2009

Forever operează în 130 de ţări şi are peste 9 milioane de distribuitori activi pe glob. 2008

...

Mai '78 - Deschiderea Companiei
în Phoenix, Arizona
FLP introduce pe piaţă Aloe Vera Juice,
Aloe vera Gelly şi cremele pe bază de Aloe în câteva state din vestul S.U.A.

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 28 2009, 10:32 AM
Mesaj #658

Membru veteran

Postari: 174
Inscris: 31-January 09
Utilizatorul numarul: 6 214

MLM sau Multi-Level Marketing este un mod de a facilita indivizilor posibilitatea obtinerii de venituri, drept urmare a construirii propriei afaceri intr-un program de lucru a carui durata depinde de alegerea fiecaruia.

În prezent, la nivel mondial, exista foarte multe companii care ofera posibilitatea aderarii la o afacere de tip MLM, dar sunt putine cele care dovedesc practici onorabile si stabilitate pe termen lung. Forever Living Products activeaza in domeniu de 30 de ani, demonstrand calitatea produselor si succesul afacerii prin cei peste 9 milioane de distribuitori activi de pe glob.

În continuare va oferim urmatorul ghid, drept indrumar in alegerea unei afaceri tip MLM:

Caracteristicile unui sistem MLM de succes

* Calitatea produselor - O linie solida de produse inrudite este unul dintre cele mai importante aspecte ale domeniului. Este foarte dificil sa iti mentii credibilitatea daca vinzi un aparat de filtrare a apei, iar apoi, zece minute mai tarziu, o pereche de pantofi. Compania ar trebui sa aiba produse care sa ramana in memoria consumatorilor, pentru calitatea acestora, nu doar datorita unei oferte promotionale legate de pret, sau de volumul vanzarii. Cauta intotdeauna un lider de piata, cu o calitate a produselor dovedita in timp.

* Fara „depasiri” - Niciodata o persoana din echipa ta nu va fi promovata la un nivel superior celui pe care te afli in planul de marketing. Daca un distribuitor din echipa ta va excela in vanzari, automat vei fi promovat la nivelul superior odata cu recunoasterea nivelului acestuia. Cauta un plan de marketing conceput sa te rasplateasca pentru cooptarea in echipa a unor persoane cu rezultate exceptionale.

* Fara retrogradari - Distribuitorul nu va fi retrogradat in caz de inactivitate. Odata ce ai ajuns la un anumit nivel, vei ramane la acel nivel. Un bun plan de marketing iti permite sa te relaxezi daca doresti.

* Bonusuri platite la valoarea de vanzare a produselor - Bonusurile ar trebui platite la valoarea pret,ului de vanzare al produselor si nu la valoarea celui de depozit. Aceasta inseamna o suma de bani mai mare inapoi la distribuitor.

* Soliditate financiara dovedita - Dezvoltarea constanta si sigura este intotdeauna semnul unei bune afaceri MLM. Este deseori de folos sa te interesezi despre masura diversificarii portofoliului de investitii al companiei. De asemenea, urmareste graficele de vanzari pentru a observa trendul de crestere, valoarea vanzarilor, precum si tendintele viitoare. Mai mult, intereseaza-te despre istoria vanzarilor companiei de la infiintarea sa.

* Minim 5 ani de experienta in domeniu - O companie MLM respectabila ar trebui sa aiba minim 5 ani de crestere constanta in istoria sa financiara. Un MLM bine gandit va trece cu succes de primele 18 luni, cruciale, cu ajutorul unui management solid, unui plan de afaceri bine gandit, distribuitorilor motivati si calitatii produselor.

* Multiple posibilitati de castig - Prin existenta mai multor posibilitati de a-ti obtine veniturile, ai avantajul ca iti poti stabili singur programul de lucru in MLM, ca activitate principala sau secundara, sau poti alege sa lucrezi de acasa. Un avantaj important al unui MLM este acela ca ai mai multe posibilitati de a face bani. O buna afacere MLM ofera programe de impartire a profitului anual, bonusuri de conducere si bonusuri de performanta.

* Produse pentru consumul curent - Produsele de uz curent sunt ideale pentru o afacere MLM, pentru ca iti ofera posibilitatea sa formezi o baza de clienti fideli care vor cumpara cu regularitate. O baza de clienti activa este cheia eficientei intr-o astfel de afacere. Va puteti crea un astfel de grup numai oferind produse de uz curent, dar de buna calitate. Este dificil sa operezi intr-un sistem MLM care vinde sisteme de alarma pentru imobile, de exemplu.

* Asistenta in construirea retelei - Un sistem de sprijin in construirea retelei bine pus la punct este crucial pentru bunul mers al unei afaceri MLM. Un centru de informare, seminarii de instruire, stimulente, toate trebuie sa ofere distribuitorului oportunitatea de a-si dezvolta mai bine afacerea. Succesul companiei depinde in mod direct de succesul tau; drept urmare, sprijinul acesteia este consecinta fireasca a acestui fapt.

* Prezenta internationala - O companie care activeaza la nivel mondial dovedeste capacitate de dezvoltare, siguranta si o buna calitate a produselor. Totodata presupune o activitate de mai multi ani asupra careia va puteti informa. Majoritatea companiilor care isi permit sa se extinda si in alte tari sunt stabile si au o vasta experienta in industria MLM.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 28 2009, 11:47 AM
Mesaj #659

Membru veteran

la punctul asta cu `fara depasiri` eu as avea o obiectie: excl.gif

nu mi se pare normal ca cineva care munceste mai mult sa sustina pe unul care poate nu munceste la fel de mult; clauza asta e pt paraziti

in orice MLM corect, un om din echipa isi poate depasi sponsorul/superiorul, daca munceste mai mult, si mie asa mi se pare cel mai CORECT - cine munceste mai mult, sa castige mai mult

dar ce parere aveti de calculele mele de mai sus vizavi de CA Forever si nrul de distribuitori? huh.gif

Citeaza (petreflp @ Aug 28 2009, 10:32 AM) *
* Fara „depasiri” - Niciodata o persoana din echipa ta nu va fi promovata la un nivel superior celui pe care te afli in planul de marketing. Daca un distribuitor din echipa ta va excela in vanzari, automat vei fi promovat la nivelul superior odata cu recunoasterea nivelului acestuia. Cauta un plan de marketing conceput sa te rasplateasca pentru cooptarea in echipa a unor persoane cu rezultate exceptionale.

+Quote Post
Vizitator_mlm_fas.
mesaj Aug 28 2009, 12:54 PM
Mesaj #660

Guests

Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Dec 1 2008, 08:42 AM) *
Salut!
Cred ca si tu stii, ca ai facut, ceea ce condamni ca fac MLM-istii. Ai creeat un curent de opinii. Subiectul este incitant, este citit, oamenii reactioneaza, urmaresti sa ii influentezi si sa-i manipulezi intr-o anumita directie sau chiar mai multe directii. Consider ca mult mai bine era daca ramaneai cu adevarat impartial si ramaneai la titlul temei.
Din cate imi dau seama ceva te-a suparat. E dreptul tau sa fii suparat. Dar sa manipulezi oamenii in directia supararii tale, asta nu e frumos si nu iti face cinste. Daca era sa faci ceva, intr-o anumita directie era bine sa te documentezi, macar bine, dupa care sa lansezi un anumit curent de opinie.
Sa stii ca intregul comert se bazeaza pe manipulare. Cum deschizi tembelizorul este imposibil sa ratezi vreo reclama. Automat produsul se vinde. Si nimeni nu este luat de urechi ca cineva manipuleaza si indoctrineaza, ca sunt cativa, putini la numar care se imbogatesc. In acest caz se merge pe o manipulare mult mai complexa, vizuala, auditiva, emotionala, mentala.
In MLM tu vb doar de manipulare emotionala. Cine-i mai perfid in manipulare?

Ceea ce te-a suparat este faptul ca tu consideri ca ti-a fost calcat in picioare posibilitatea de a alege. Si aici s-ar putea sa ai dreptate, ptr ca sunt unele firme americane de MLM, care procedeaza astfel. Asa merge la americani. La noi in schimb nu asa functioneaza. Noi suntem latini, sensibili, poeti.
Te rog frumos sa te mai documentezi si ai sa iti dai seama ca si MLM-ul este pur si simplu o afacere care functioneaza doar daca iubesti si te daruiesti celorlalti. Si de ce? ptr ca din ceea ce stii tu, daruiesti si altora. Spre ex. stii despre un produs care poate ajuta foarte multi oameni sa ramana sanatosi. Ai cel putin 2 posibilitati: 1) sa il tii doar pentru tine! Asta da dovada de un anumit egoism, 2) sa le spui si prietenilor, cunostintelor, apropiatilor tai! Asta da dovada ca iti pasa si ca ii iubesti.
Uite in cateva cuvinte cum vad eu MLM-ul! Pentru mine si nu numai, Banii sunt o consecinta, un mijloc de a te face mai bun, mai iubitor si NU un scop!
Sa stii ca pentru a ajunge aici este necesar sa depui un mare efort si necesita multa munca!
Cine va dori sa mai purtam discutii pe aceasta tema ii invit sa ma contacteze pe mess: serafim_77

Nu prea ma pricep la ce inseamna MLM. Nu dau doi bani pe genu asta de retea in schimb tu vorbesti ca un recrutor evanghelist si daca ma iau dupa id devin si mai convins. Cand te aud insa cu " MLM-ul este pur si simplu o afacere care functioneaza doar daca iubesti si te daruiesti celorlalti" imi vine sa o iau razna. Cine naiba pe lumea asta se mai gandeste la celalat. Toti suntem egoisti cand vine vorba de bani. Asa ca lasa ma cu predica asta de sectant. Nu mai innebuniti pe cei slabi de inger cu vorbele voastre frumoase si apoi sa-i terminati ca si libertate de idei. MLM fas!

+Quote Post

40 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 > » 
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 11:44 AM