IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

15 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum vă mint şi vă manipulează televiziunile
Ana Armanca Arde...
mesaj Jun 29 2011, 06:22 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Mogulizoarele v-au arătat ieri un ministru al învăţământului care nu ştie să decline un cuvânt. Un analfabet, adică.
De fapt, discuţia era pe cuvântul cadru. UN CADRU, DOUĂ CADRE. Mie-mi iese neutru, oricât l-aş declina.
Până la tribună şi din cauza oboselii, Funeriu a spus cuvântul coleg. Şi nu numai din cauza oboselii. Pe traseul către tribună un domn din opoziţie i-a spus: De ce nu sunteţi de acord, nu suntem colegi, dle Funeriu?
Cum să arate mogulizoarele de cacao aşa ceva?!
Dar de ce oare televiziunile de cacao nu au spus şi de ce era aşa de obosit Funeriu. Ieri, parlamentari de toate culorile - şi toţi de trei parale chioare, - au încercat să modifice Legea învăţământului, să introducă un amendament: o universitate poate fi fondată de membrii fondatori, nu numai de fundaţii.
Dacă Funeriu era analfabet şi nu cunoştea nici legile, şi nici sensul cuvintelor, ar fi fost de acord, ce mi-s membrii fondatori, ce mi-s fundaţii...
Aşa s-a opus vehement şi aşa a rămas: universităţile pot fi înfiinţate doar de fundaţii.
Asemănarea este că şi fundaţiile şi membrii fondatori pot primi donaţii, au scutire de taxe şi impozite către stat şi alte facilităţi. Mica deosebire este că la desfiinţarea universităţii, membrii fondatori iau tot patrimoniul acasă, în timp ce fundaţiile sunt obligate prin lege să predea patrimoniul dobândit altor fundaţii sau statului.
E o mică deosebire, nu?
Au spus ceva despre asta mogulizoarele?
Ce era mai important: Era mai importantă o greşeală de declinare a unui substantiv decât faptul că universitari de toate culorile aleargă doar după ciolan şi se gândesc doar la ciolan în loc să se gândească la viitorul şcolii româneşti şi al patrimoniului universitar?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Jun 29 2011, 03:02 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jun 29 2011, 06:22 AM) *
Mogulizoarele v-au arătat ieri un ministru al învăţământului care nu ştie să decline un cuvânt. Un analfabet, adică.

Si eu eram ofticat pe CNA ca da liber la toate 'canalele' in cel mai propriu sens sa arunce tampenii peste romani..dar apoi mi-am dat seama ca multor romani le place sa fie prosti..decat sa se uite la ceva inteligent, util se uita la tampeniile unor moguli, spuse de niste crainici patetici si care-i fac sa fie mai prosti decat erau inainte sa se uite.

eu ma uit la TVR, Euronews, Eurosport si canale de muzica..nu m-am mai uitat la irealitatea sau antene de ani de zile si sincer ma simt mult mai linistit si informat..dar poti tu sa faci destepti niste prosti care nu se intreaba cum de iau lectii de morala si organizare sociala de la un colaborator al Securitatii sau il capo FNI..

+Quote Post
Sakura
mesaj Jun 29 2011, 03:35 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (mircea @ Jun 29 2011, 03:02 PM) *
eu ma uit la TVR, Euronews, Eurosport si canale de muzica..nu m-am mai uitat la irealitatea sau antene de ani de zile si sincer ma simt mult mai linistit si informat..dar poti tu sa faci destepti niste prosti care nu se intreaba cum de iau lectii de morala si organizare sociala de la un colaborator al Securitatii sau il capo FNI..

Bună alegere. Acum câteva zile am fost în vizită la primul director pe care l-am avut (primul loc de muncă l-am prins la stat, acum mulţi ani de zile). Omul este aproape legumă făcând atac cerebral după o emisiune de distorsionare a realităţii de pe "Realitatea"...

+Quote Post
Vizitator_mark.
mesaj Jun 29 2011, 04:58 PM
Mesaj #4

Guests

Citesc 3 opinii cu care sunt de acord.Nu agreez PDL , nu-s membru , simpatizant.Ma ciocnesc zi de zi cu reprezentant ai statului tampiti.Insa asta nu inseamna ca nu observ 2 lucruri.Exista un efort vizibil de schimbare in anumite zone.Cele 2 televiziuni au o abordare partizana si lipsita de etica in cea mai mare parte a timpului.Cei care tin cu USL pot sa aiba dreptate uneori.Din pacate nu observa ca nu au o oferta onesta si sigura.As respecta orice opinie care critica constructiv.In loc de aceasta ei nu fac decat sa nege orice din considerente de opozitie.Iar sustinatorii injura pe forumuri tot timpul.Cat timp gasesc numai astfel de manifestari prefer pe Funeriu de exemplu.Il injura si-l fac prost.Nimeni nu arata ca omul e profesor universitar in vest acolo unde nu relatiile si bani te ajuta.Il felicit de asemenea pentru initiativa admirabila de a starpi copiatul.O tara obisnuita cu smecheriile si descurcareala nu intelege necesitatea inducerii comportamentului integru din tinerete.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jun 29 2011, 05:20 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (mark @ Jun 29 2011, 04:58 PM) *
Citesc 3 opinii cu care sunt de acord.Nu agreez PDL , nu-s membru , simpatizant.Ma ciocnesc zi de zi cu reprezentant ai statului tampiti.Insa asta nu inseamna ca nu observ 2 lucruri.Exista un efort vizibil de schimbare in anumite zone.Cele 2 televiziuni au o abordare partizana si lipsita de etica in cea mai mare parte a timpului.Cei care tin cu USL pot sa aiba dreptate uneori.Din pacate nu observa ca nu au o oferta onesta si sigura.As respecta orice opinie care critica constructiv.In loc de aceasta ei nu fac decat sa nege orice din considerente de opozitie.Iar sustinatorii injura pe forumuri tot timpul.Cat timp gasesc numai astfel de manifestari prefer pe Funeriu de exemplu.Il injura si-l fac prost.Nimeni nu arata ca omul e profesor universitar in vest acolo unde nu relatiile si bani te ajuta.Il felicit de asemenea pentru initiativa admirabila de a starpi copiatul.O tara obisnuita cu smecheriile si descurcareala nu intelege necesitatea inducerii comportamentului integru din tinerete.

Aici ai abordat o problemă foarte importantă pentru noi, ca naţiune. Vitală. Felicitări.
Iată, dacă un ministru s-a încăpăţânat şi a cerut măsuri severe ca să nu se copieze, elevii au fost foarte amănunţit controlaţi ( "ne-au controlat şi în chiloţi, jandarmii") dar cu severitatea aceasta elevii înţeleg că nu e de glumă!
Dacă de 20 de ani în şcolile noastre se proceda aşa, 20 de generaţii ar fi spus NU copiatului şi furtului...
Dar dacă toţi miniştrii ar fi spus NU?! Dacă şi ei ar fi avut TOLERANŢĂ ZERO faţă de furt, miniciună, şpagă.... România mea era astăzi alta!

+Quote Post
Vizitator_aialalti.
mesaj Jun 29 2011, 05:37 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jun 29 2011, 05:20 PM) *
Dacă de 20 de ani în şcolile noastre se proceda aşa, 20 de generaţii ar fi spus NU copiatului şi furtului...
Dar dacă toţi miniştrii ar fi spus NU?! Dacă şi ei ar fi avut TOLERANŢĂ ZERO faţă de furt, miniciună, şpagă.... România mea era astăzi alta!

Pari sa nu intelegi ca daca erau altii, nu eram noi. Sau te intrebi ce s-ar fi intimplat daca 'aialalti' faceau 'treaba' cum scrie la carte?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jun 30 2011, 03:55 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (aialalti @ Jun 29 2011, 05:37 PM) *
Pari sa nu intelegi ca daca erau altii, nu eram noi. Sau te intrebi ce s-ar fi intimplat daca 'aialalti' faceau 'treaba' cum scrie la carte?

Mă întreb dacă toate guvernările de după '89 ar fi avut toleranţă zero faţă de furt şi minciună, care era faţa României azi.
Şi văd că Funeriu, deşi şi-a pus toată dăscălimea şi "universitarii" în cap, merge cu reforma mai departe. Şi dacă o parte din elevi înţeleg că nu se mai poate copia, demersul lui este foarte valoros pentru viitorul acestei ţări.
"Ăialalţi" mi-au dovedit din plin că nu ştiu decât să fure şi să devalizeze România. Să ne păzească bunul Dumnezeu să ajungă din nou la butoane. Acuma-ş şi flămânzi, după atâta opoziţie...
Şi da, mă mai întreb uneori ce au alţii şi ne lipseşte nouă, românilor. De ce tolerăm atâta minciună, neadevăr şi nedreptate. De ce tolerăm o clasă politică de trei parale chioare.
Ne plângem - de exemplu, că UDMR face jocul în politică. Dar nu ne supărăm pe expertul în ape şi mineriade care a moşit această formaţiune culturală şi i-a permis să intre în cursa electorală, deşi este o formaţie culturală moşită pe criterii etnice. Ţipăm că UDMR e la guvernare, dar dacă noi, românii, ne-am fi prezentat suficient de mulţi la vot, UDMR nici nu intra fi intrat niciodată în Parlament!

+Quote Post
Vizitator_Gabi Drochioiu.
mesaj Jun 30 2011, 04:36 PM
Mesaj #8

Guests

Nu toti universitarii sunt contra ministrului Funeriu. Eu consider ca, desi mai are unele ezitari, face ceea ce trebuie facut. Problema este ca noi cei care ar trebui sa sanctionam copiatul, furtul, smecheria suntem cam delasatori sau interesati de venitul propriu, mic dar sigur, de siguranta locului in catedra etc. Propun ca aceste masuri dure sa se indrepte si asupra noastra, a cadrelor didactice si sa vedem cine rezista unei evaluari corecte, impartiale. De ce nu am cerut aceasta evaluare inaintea acestui an ? Pentru ca in moid sigur eu "as fi zburat din sistem" si veneau niste parsivi, cu mici relatii si cunostinte in locul meu si al altor colegi cat de cat corecti si bine intentionati. Acum, parca am curaj sa spun: evaluati toti profesorii, platiti din banii publici numai pe cei merituosi, pe ceilalti la nivelul la care se afla (lector, asistent), introduceti oameni valorosi in sistem, eliminati taxele din universitatile de stat, reduceti nr. de studenti care nu invata pe bani publici, eliminati profesorii si educatorii cu "mofturi si pretentii dar fara valoare reala de creatie", etc etc.

Eu am curajul sa ma supun oricarei evaluari cu conditia sa fie corecta. Daca nu merit sa predau studentilor pot foarte bine lucra intr-un laborator, iar daca nu se poate pot chiar prasi, cosi (aici mai am de invatat).

Fratilor, haideti sa fim cinstiti si drepti ca stramosii nostri dacii si ca aceia care au dat imensul nr de martiri intre cele doua razboaie si dupa aceea.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jun 30 2011, 05:20 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (Gabi Drochioiu @ Jun 30 2011, 04:36 PM) *
Nu toti universitarii sunt contra ministrului Funeriu. Eu consider ca, desi mai are unele ezitari, face ceea ce trebuie facut. Problema este ca noi cei care ar trebui sa sanctionam copiatul, furtul, smecheria suntem cam delasatori sau interesati de venitul propriu, mic dar sigur, de siguranta locului in catedra etc. Propun ca aceste masuri dure sa se indrepte si asupra noastra, a cadrelor didactice si sa vedem cine rezista unei evaluari corecte, impartiale. De ce nu am cerut aceasta evaluare inaintea acestui an ? Pentru ca in moid sigur eu "as fi zburat din sistem" si veneau niste parsivi, cu mici relatii si cunostinte in locul meu si al altor colegi cat de cat corecti si bine intentionati. Acum, parca am curaj sa spun: evaluati toti profesorii, platiti din banii publici numai pe cei merituosi, pe ceilalti la nivelul la care se afla (lector, asistent), introduceti oameni valorosi in sistem, eliminati taxele din universitatile de stat, reduceti nr. de studenti care nu invata pe bani publici, eliminati profesorii si educatorii cu "mofturi si pretentii dar fara valoare reala de creatie", etc etc.

Eu am curajul sa ma supun oricarei evaluari cu conditia sa fie corecta. Daca nu merit sa predau studentilor pot foarte bine lucra intr-un laborator, iar daca nu se poate pot chiar prasi, cosi (aici mai am de invatat).

Fratilor, haideti sa fim cinstiti si drepti ca stramosii nostri dacii si ca aceia care au dat imensul nr de martiri intre cele doua razboaie si dupa aceea.

Începutul este mai greu, dar se poate!
Eu am o prietenă, profesoară de geografie, care îmi povestea: I-am dat unuia patru, pentru că patru merita. Au venit părinţii să mă roage, le-am spus, asta merită. Au venit cu sarsanale, am refuzat. A venit directorul, să mă convingă, pentru că părinţii făcuseră nişte termopane pentru şcoală şi deh, dar am rezistat. Dar câţi profesori tineri vor rezista la astfel de presiuni?!
Desigur, dacă eşti profesor ştii şi alte presiuni care se exercită împotriva voastră...
Aici trebuie să ajungem: să avem curajul să ne supunem evaluării. Noi, cei din sistemul privat, ne obişnuim deja...

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jun 30 2011, 07:05 PM
Mesaj #10

Guests

Nu prea mi-e clar daca aici ne uimim cat de tare ne manipuleaza televiziunile sau cat de eficienta este actiunea politieneasca marca Funeriu? E drept ca e vorba despre acelasi personaj, poate (prea) obosit, dupa cum subliniaza initiatoarea discutiei, dar totusi in plina misiune in Parlament. Sau se sacrifica pentru tara si popor?

Un lucru mi se pare atat de evident: cand faci tot ce poti ca sa ii intariti pe toti si iesi cu masuri aiuritoare care dau nastere la tot felul de interp....i abuzive, dispozitia oamenilor de a se lasa manipulati si a crede in ce spun blamatele televiziuni creste exponential.

E pana la urma o problema de atitudine: Ba, treci la coada!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 1 2011, 04:33 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Jun 30 2011, 07:05 PM) *
Nu prea mi-e clar daca aici ne uimim cat de tare ne manipuleaza televiziunile sau cat de eficienta este actiunea politieneasca marca Funeriu? E drept ca e vorba despre acelasi personaj, poate (prea) obosit, dupa cum subliniaza initiatoarea discutiei, dar totusi in plina misiune in Parlament. Sau se sacrifica pentru tara si popor?

Un lucru mi se pare atat de evident: cand faci tot ce poti ca sa ii intariti pe toti si iesi cu masuri aiuritoare care dau nastere la tot felul de interp....i abuzive, dispozitia oamenilor de a se lasa manipulati si a crede in ce spun blamatele televiziuni creste exponential.

E pana la urma o problema de atitudine: Ba, treci la coada!

Înţeleg că îţi place să fii manipulat?
Dacă aveam televiziuni serioase, nu ar fi vorbit şi despre ce rahat de modificare vor să facă universitarii?! Sau era mai importantă bâlba unui ministru? Sau crezi că e singurul bâlbâit din parlament?!

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 1 2011, 05:20 AM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Altu @ Jun 30 2011, 10:05 PM) *
Nu prea mi-e clar daca aici ne uimim cat de tare ne manipuleaza televiziunile sau cat de eficienta este actiunea politieneasca marca Funeriu?
Ar fi fost si mai bine daca faceau toti ministrii asa. Iti dai seama, generatii care ar fi promovat doar pe baza de competenta nu prin frauda. Nu mai eram pe ultimul loc in Europa la educatie.
Statul la coada... poate ii indragesti mai mult pe cei ce se baga in fata. Atunci nu pleca din Romania ca o sa ai mari dezamagiri. In tarile la care visam noi statul la coada face parte din educatie.
PS crezi ca vreun elev care s-a prezentat bine pregatit la examen fara nici cea mai mica intentie de a frauda, s-a temut de actiunile "politienesti" ale ministrului? Sau altfel spus, se teme cine are de ce sa se teama, nu?
Dar de frauda organizata, cu complicitatea profesorilor si examinatorilor, ce zici? Libertate, nu?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Jul 1 2011, 05:25 AM

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jul 1 2011, 06:23 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 1 2011, 04:33 AM) *
Înţeleg că îţi place să fii manipulat?
Dacă aveam televiziuni serioase, nu ar fi vorbit şi despre ce rahat de modificare vor să facă universitarii?! Sau era mai importantă bâlba unui ministru? Sau crezi că e singurul bâlbâit din parlament?!

@Ana, desi cred ca ai inteles perfect despre ce vorbeam si incerci s-o muti pe balbe, am sa explicitez un pic: Oamenii care sunt nemultumiti de masurile actualei guvernari sunt mai disponibili sa creada orice se spune rau despre aceasta, deci mai susceptibili de a fi manipulati de catre respectivele televiziuni.

@Uncle Sam: dorinta de a aplauda o masura de tip politienesc (pentru ca nu oamenii din Ministerul Invatamantului au fost cei vigilenti, doar Funeriu a apelat la jandarmerie si politie) nu poate arunca cu gunoi in toate generatiile anterioare si in tot corpul profesoral. Eu nu consider ca toata lumea a promovat prin frauda examenele si tendinta de desconsiderare a tuturor romanilor prin asemenea generalizari fortate ne plaseaza pe locuri codase in toate clasamentele.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 1 2011, 08:08 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Jul 1 2011, 06:23 AM) *
@Ana, desi cred ca ai inteles perfect despre ce vorbeam si incerci s-o muti pe balbe, am sa explicitez un pic: Oamenii care sunt nemultumiti de masurile actualei guvernari sunt mai disponibili sa creada orice se spune rau despre aceasta, deci mai susceptibili de a fi manipulati de catre respectivele televiziuni.

@Uncle Sam: dorinta de a aplauda o masura de tip politienesc (pentru ca nu oamenii din Ministerul Invatamantului au fost cei vigilenti, doar Funeriu a apelat la jandarmerie si politie) nu poate arunca cu gunoi in toate generatiile anterioare si in tot corpul profesoral. Eu nu consider ca toata lumea a promovat prin frauda examenele si tendinta de desconsiderare a tuturor romanilor prin asemenea generalizari fortate ne plaseaza pe locuri codase in toate clasamentele.

De acord cu Sam, şi ceilalţi miniştrii trebuiau să procedeze aşa! Ia gândeşte-te, dacă aveam azi 20 de generaţii de absolvenţi care ştiau că nu pot fura!
Oamenii nemulţumiţi nu trebuie să fie şi proşti!
Eu nu îi caut scuze lui Funeriu. Pentru că poţi spune orice despre Funeriu, dar nu că este prost. Uită-te la c.v.ul lui.
Nici nu l-am auzit pe el ascunzându-se după batistuţa oboselii.
Şi nici nu era vorba despre asta aici, ci despre întreaga întâmplare din parlament. Luată la pachet cu bâlba.
Tu, dacă ai fi o televiziune serioasă, ce ţi s-ar părea mai important: să arăţi bâlba ministrului, sau încercarea universitarilor de a modificca Legea învăţământului, ca să introducă un amendament: o universitate poate fi fondată de membrii fondatori, nu numai de fundaţii.
Ce ţi s-ar părea mai important: bâlba ministrului sau faptul că universitarii vor să facă o modificare prin care să mai pună mâna pe niscaiva ciolane?
Că au arătat şi bâlba ministerială, foarte bine!
Iar dacă ai fi o televiziune de scandal - DAR IMPARŢIALĂ, - nu ai arăta şi bâlba ministerială şi cât de nenorociţi sunt universitarii?!
De aceea spun că televiziunile vă manipulează.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2011, 08:37 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 1 2011, 08:08 AM) *
De acord cu Sam, şi ceilalţi miniştrii trebuiau să procedeze aşa! Ia gândeşte-te, dacă aveam azi 20 de generaţii de absolvenţi care ştiau că nu pot fura!
Oamenii nemulţumiţi nu trebuie să fie şi proşti!

Si tu Brutus! Sustii ideea absurda ca avem in Romania 20 de generatii de oameni invatati ca furatul este ceva firesc. Apropos, tu cand ai dat Bacul? Ai pe cineva apropiat care a dat vreun examen in ultimii 20 de ani?

Sunt de acord ca unele televiziuni incearca sa manipuleze de multe ori grosolan, legand evenimentele in cele mai stupide moduri (am vazut de dimineata una ucigatoare la stiri), dar, repet, manipularea despre care vorbesti n-ar avea succes daca oamenii ar simti ca lucrurile merg spre bine. Insa de dincolo de gard se aud doar fraze care contin: taieri salarii si subventii, mariri de taxe, mariri de preturi samd.

Iar despre televiziuni, daca nu-ti plac, nu stiu de ce te omori sa le aduci pe "calea cea dreapta". La fel si pe telespectatorii lor, pe care ii consideri manipulabili prin definitie. Tu de ce te uiti la acele televiziuni?
Putem sa nu fim de acord cu ele si, asa cum se zice, daca n-ai telecomanda, poti sa comuti din butoane.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jul 1 2011, 08:38 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 1 2011, 08:37 AM) *
Si tu Brutus! Sustii ideea absurda ca avem in Romania 20 de generatii de oameni invatati ca furatul este ceva firesc. Apropos, tu cand ai dat Bacul? Ai pe cineva apropiat care a dat vreun examen in ultimii 20 de ani?

Sunt de acord ca unele televiziuni incearca sa manipuleze de multe ori grosolan, legand evenimentele in cele mai stupide moduri (am vazut de dimineata una ucigatoare la stiri), dar, repet, manipularea despre care vorbesti n-ar avea succes daca oamenii ar simti ca lucrurile merg spre bine. Insa de dincolo de gard se aud doar fraze care contin: taieri salarii si subventii, mariri de taxe, mariri de preturi samd.

Iar despre televiziuni, daca nu-ti plac, nu stiu de ce te omori sa le aduci pe "calea cea dreapta". La fel si pe telespectatorii lor, pe care ii consideri manipulabili prin definitie. Tu de ce te uiti la acele televiziuni?
Putem sa nu fim de acord cu ele si, asa cum se zice, daca n-ai telecomanda, poti sa comuti din butoane.

Scuze uitasem sa ma semnez.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 1 2011, 09:27 AM
Mesaj #17

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Jul 1 2011, 08:37 AM) *
1.Si tu Brutus! Sustii ideea absurda ca avem in Romania 20 de generatii de oameni invatati ca furatul este ceva firesc. Apropos, tu cand ai dat Bacul? Ai pe cineva apropiat care a dat vreun examen in ultimii 20 de ani?

2.Sunt de acord ca unele televiziuni incearca sa manipuleze de multe ori grosolan, legand evenimentele in cele mai stupide moduri (am vazut de dimineata una ucigatoare la stiri), dar, repet, manipularea despre care vorbesti n-ar avea succes daca oamenii ar simti ca lucrurile merg spre bine. Insa de dincolo de gard se aud doar fraze care contin: taieri salarii si subventii, mariri de taxe, mariri de preturi samd.

3.Iar despre televiziuni, daca nu-ti plac, nu stiu de ce te omori sa le aduci pe "calea cea dreapta". La fel si pe telespectatorii lor, pe care ii consideri manipulabili prin definitie. Tu de ce te uiti la acele televiziuni?

1. O, DA! Susţin că avem mai multe generaţii învăţate cu furatulo, asta datorită anilor de comunism nenorocit. Şi că puteam avea 20 de generaţii care să fi învăţat că nu e de glumit măcar cu copiatul. Ce relevanţă are când am dat Bac-ul, dacă am copii?! Aici vorbesc numai părinţii?

2. Acuma o să mor de curiozitate care era aia ucigătoare... Ăsta e misoginism!
Şi iRealitatea şi antenele folosesc din plin tehnici de manipulare mentală. Programare Neuro-Lingvistică (PNL sau NLP după abrevierea în limba engleză.Şi nu sunt singurele, desigur.
Iată un exemplu dintr-o ţară în care lucrurile mergeau "spre bine":
În campania electorală din SUA din vara lui 1988, George Herbert Walker Bush (Bush tatăl) se situa mult în urma guvernatorului Michael Dukakis în cursa pentru Casa Albă. Cu toate acestea în numai câteva luni, Bush a câştigat alegerile. Ce s-a petrecut în acest interval? Oamenii de imagine ai lui Bush au folosit din plin PNL. Cei mai mulţi analişti politici au fost de părere că Willie Horton a jucat rolul principal în această spectaculoasă răsturnare de situaţie. Revista Time chiar l-a numit "cel mai valoros jucător din echipa lui George H. W. Bush". Departe de a fi un membru al echipei electorale acest Willie Horton era un infractor, care fusese eliberat dintr-o închisoare din statul Massachusetts, înainte de termen, în cadrul unui program de reabilitare. Imediat după eliberare, el a fugit în alt stat unde a violat o femeie şi a încercat să omoare o altă persoană. Michael Dukakis era guvernatorul statului Massachusetts şi semnase eliberarea acestuia. Bush l-a acuzat pe Dukakis că acţionează prea "moale" atunci când se pune problema combaterii criminalităţii şi a pregătit o serie de videoclipuri în care era prezentată figura lui Horton, în cele mai sinistre posturi. Lucrurile nu s-au limitat însă la popularizarea pe scară largă a unei decizii greşite luate de rivalul lui Bush. Iată ce povesteşte tot Thom Hartmman:
"Îmi aduc aminte că prin 1988, în timpul campaniei prezidenţiale, am observat o serie de reclame care îl înfăţişau pe Willie Horton în alb-negru. Pentru cei care ştiu PNL aceasta era o ancoră evidentă menită să îl asocieze pe Horton cu imaginile alb-negru. Acestea erau însoţite şi de o anumită muzică şi o voce specifică. După o vreme când vedeai imaginile respective sau auzeai muzica şi intonaţia aceea te gândeai automat că este vorba despre Willie Horton. La ceva vreme după aceea am observat un alt set de reclame în care, de data aceasta, Michael Dukakis apărea în alb-negru. Imaginile erau însoţite de o muzică şi o voce asemănătoare cu cele din primele reclame. M-am gândit atunci imediat: "ăştia îl ancorează pe Dukakis de Willie Horton!"(ancorarea e o tehnică PNL prin care se asociază în mintea ţintei două elemente care până atunci nu aveau nici o legătură, n.n.)

3. Televiziunile nu le pot eu aduce pe calea cea dreaptă. Dar cum crezi că este mai bine: să dormim cu toţii în continuare, şi să-i lăsăm pe toţi să facă din noi ce vor ei, sau să ne trezim şi să fim ceea ce dorim noi să fim? Nu crezi că dacă ar fi mai puţină minicună, manipulare şi programe de proastă calitate(ca să nu vorbesc de cururi goale şi capete proaste, proaste, proaste care vorbesc nimica) pe la mogulizoare, lumea asta ar fi un picuţ mai altfel?

+Quote Post
Vizitator_carcotas adjunct.
mesaj Jul 1 2011, 09:32 AM
Mesaj #18

Guests

20 de promotii si nu de generatii, ca nu suntem in Republica de Apoi cool.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 1 2011, 09:52 AM
Mesaj #19

Membru veteran

Citeaza (carcotas adjunct @ Jul 1 2011, 09:32 AM) *
20 de promotii si nu de generatii, ca nu suntem in Republica de Apoi cool.gif

Da,promoţii, scuze. Din republica de apoi. După ce citeşti perlele de pe la examene de mai jos, puneţi şi întrebarea: cum au trecut aceşti copii clasa? E mai bine că au o patalama? Ne foloseşte nouă, ca societate? Lor le foloseşte?

In cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.

In nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

Eminescu descrie faptele care se petrec la plural care demonstreaza ca tot timpul sunt mai multi.

Pentru ca suntem oameni, nu poti sa ceri cainelui din scara blocului sa sufere pentru deceptiile tale.

Eminescu se indeparteaza pentru a lumina dorintele celei moarte.

Miron Costin vrea sa ne arate ca este bine ca din cand in cand sa mai deschizi o carte si sa o citesti pentru ca nu face rau.

Citind, se mai dezvolta si omul la creier si acumuleaza materie prima.

Este bine sa mai si citesti, decat sa tai frunza la caini degeaba.

Eminescu este trist pentru ca nu a reusit sa faca nimic in viata lui.

Miron Costin nu foloseste cuvinte de tip gramatical pentru gramatica limbii romane.

Nepoata lui Motoc este furata de oastea leseasca si adusa ca captura.

Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca.

Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.

Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai întoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.

Capitala SUA este Casa Alba.

În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.

Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avînd în zona o prezenta statornica.

În padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.

Lebada moare de cîte ori cînta.

Animalele salbatice traiesc în padurea zoologica.

În caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.

În multe poezii Octavian Goga a scos în evidenta natura si treieratul pe caldura.

Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Rascoala de la Bobîlna a început pe un deal si s-a terminat în 1438.

Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

Si Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

Rascoala începu spre seara si taranii îsi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi.

Cu cît ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atît taranii stau mai mult în cîrciuma, ca sa faca în ciuda boierului.

Si cînd Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata îl gîdila în talpi.

Descoperirea Americii s-a produs într-un moment de neatentie a pazei de coasta.

Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.

Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane.

La Otopeni erau numai gropi si avioanele le ocoleau si tunarii trageau dupa ele în zig-zag.

Contemporanii lui Eminescu l-au urmarit ca sa-i ghiceasca filozofia si ca sa-i caute nod în papura.

Din lumea satului tîsnesc figuri memorabile ca: pupaza, ciresul si altele care au completat actiunea operei.

Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini în sus.

Si bietul Eminescu, scîrbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle îi facea fite, intra într-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun.

Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta.

Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga.

În versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este în gagicareala si ea îi spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.

Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framîntari sociale si politice.

Mos Danila îsi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri.

Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta în palat si îl astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa.

Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea în poezie si nu ma bag eu în ce a facut el.

Legile nescrise ale satului sînt respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si cîinele lor.

Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

Versul "de la strabunii mei pîna la tine" explica distanta în km, care exista între poet si rudele sale ce traiau undeva la tara.

Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius.

La începutul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cîte un tei mai gros sau mai subtire în functie de cîte strofe are poezia.

Cînd eroul muri împuscat de nemti pe cîmp, simti miros de marar si de patrunjel.

El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate în portbagaj.

Ioana îi zise eroului sa-i bage aparatul în priza.

Cînd veni fata, baiatul îi mîngîie pisoiul.

Soldatii îi urmareau pe nemti si, cum îi vedeau ca se urca în avioane, sareau calare pe tunuri si îi urmareau pe tot aeroportul.

Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan.

Personajele principale din povestirea "O ora din august" sînt: ofiterul Rosu si avioanele nemtesti.

Pe aeroportul Otopeni se luptau nemtii cu americanii, iar românii trageau, cu succes, cînd în unii, cînd în altii.

Gala Galaction se mai numea si Grigore Pisulescu!!!

Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

Pe Tudor Soimaru, dorul pentru Magda Orheianu îl tragea jos de pe cal, mai-mai sa pice!

Magda îl iubea pe Tudor Soimaru fara sa stie ca acesta nu stia limbi straine.

În "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel.

Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

Creanga a scris povesti ca: "Cocosul babei", "Gaina lenesa", "Punguta cu bani marunti", "Lupul si capra".

Vlaicu-Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.

Ceahlaul este situat sus pe munte.

Mos Danila sta pe vine sa prinda vulturii de pene.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 10:02 AM
Mesaj #20

Guests

Si ce au a face aceste "perle" cu televiziunile? Mai bine le dadeati copy-paste pe topicul ala cu "e bine sa furma la BAC?" laugh.gif
(am vrut sa fiu rautacios, nu ma luati in seama biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jul 1 2011, 10:15 AM
Mesaj #21

Guests

Bravo Ana, bun venit in clubul celor obisnuiti cu furatul!
Zici e nerelevant cand ai dat BACul cand tu pui stampila pe 20 de promotii ca sunt corupte din fasa?
Ceea ce am cerut eu este sa nu ne mai autodenigram ca popor facand afirmatii generalizatoare, nu toata populatia Romaniei fura sau ii admira pe altii cum fura.

Da, recunosc umil ca eu am dat BACul in comunismul nenorocit, iar copii mei in capitalismul triumfator. Si ma simt mult mai bine de cand au iesit din minunatul nostru sistem de invatamant preuniversitar.

Incercarea de manipulare primitiva de azi diminetata n-are legatura cu NLP, poate doar cu faptul ca a fost facuta de o fatuca draguta, care asa a inteles ea sarcinile de serviciu. N-am inregistrat-o, s-ar putea sa fi fost unele diferente in exprimare, dar iata pe scurt depre ce era vorba:
Stirea bruta: in cartierul Drumul Taberei un tanar politist si-a impuscat prietena si apoi s-a sinucis.
Comentariul fetei continea: ...acum cand politistii se sinucid din cauza taierilor salariale...

Ne uitam, intelegem ca e manipulare => poate, poate avem o sansa sa nu fim considerati chiar atat de prosti. Premiza de la care se pleaca in discutie e ca toti cei care se uita la televizor sunt niste zombi care preiau pe nemestecate tot ce li se spune. Chiar toti suntem asa?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 1 2011, 10:31 AM
Mesaj #22

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Jul 1 2011, 10:15 AM) *
.Bravo Ana, bun venit in clubul celor obisnuiti cu furatul!
1.Zici e nerelevant cand ai dat BACul cand tu pui stampila pe 20 de promotii ca sunt corupte din fasa?
Ceea ce am cerut eu este sa nu ne mai autodenigram ca popor facand afirmatii generalizatoare, nu toata populatia Romaniei fura sau ii admira pe altii cum fura.

2.Da, recunosc umil ca eu am dat BACul in comunismul nenorocit, iar copii mei in capitalismul triumfator. Si ma simt mult mai bine de cand au iesit din minunatul nostru sistem de invatamant preuniversitar.

3.Incercarea de manipulare primitiva de azi diminetata n-are legatura cu NLP, poate doar cu faptul ca a fost facuta de o fatuca draguta, care asa a inteles ea sarcinile de serviciu. N-am inregistrat-o, s-ar putea sa fi fost unele diferente in exprimare, dar iata pe scurt depre ce era vorba:
Stirea bruta: in cartierul Drumul Taberei un tanar politist si-a impuscat prietena si apoi s-a sinucis.
Comentariul fetei continea: ...acum cand politistii se sinucid din cauza taierilor salariale...

4.Ne uitam, intelegem ca e manipulare => poate, poate avem o sansa sa nu fim considerati chiar atat de prosti. Premiza de la care se pleaca in discutie e ca toti cei care se uita la televizor sunt niste zombi care preiau pe nemestecate tot ce li se spune. Chiar toti suntem asa?

1. Te rog să mă crezi că nu pun ştampile, am spus cu regret că 20 de promoţii puteau fi altfel: să fi înţeles că nu se poate copia. Nu vreau să pun ştampile, îmi pare doar rău pentru tot ce se întâmplă rău în România mea...
2. Să mai trăieşti mult şi să ai parte de mult bine!
3. Nu are legătură cu NLP, numai cu guvernarea, pe care multe televiziuni ar vrea-o dusă...Asta mă face să mă întreb cine sunt patronii acestor televiziuni.
4. N-a fost intenţia mea să dau calificative, ci să vă atrag atenţia că suntem manipulaţi...

La urarea ta Bun venit în clubul celor obişnuiţi cu furatul, îi răspund şi lui Laur. Şi eu am un copil şi m-am străduit să o învăţ să nu copieze. Şi nu aplic metoda cadourilor, pentru că mi se pare foarte important să ce ştie şi ce poate copilul meu.
Pentru mine a fost mai simplu să înţeleg de ce trebuie să fac asta: eu lucrez în mediul privat. În profesia mea, sau ştii ce faci, sau pleci acasă.l Chiar dacă ai o colecţie de 100 de diplome.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 10:55 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 1 2011, 10:31 AM) *
La urarea ta Bun venit în clubul celor obişnuiţi cu furatul, îi răspund şi lui Laur.

...poate pt ca o fi uichendul aproape, sau poate pt ca e vineri... chestia e ca nu am inteles mesajul blink.gif

+Quote Post
Vizitator_din popor.
mesaj Jul 1 2011, 11:15 AM
Mesaj #24

Guests

Fiica mea si-a dat zilele trecute capacitatea. Cand am vazut ca a luat nota 10 la romana, i-am spus: felicitari, dar sa stii ca o sa depun contestatie. Sunt sigur ca n-ai copiat, dar stiu si ca numarul cartilor citite de tine pana acum tinde catre zero. Si atunci cum este posibil sa-mi vii cu nota asta acasa?!? Ceva nu-i in regula cu lumea in care traim huh.gif Iar televiziunile ii manipuleaza pe cei care le permit asta. Si am cunoscut multi creduli cu o droaie de diplome luate pe bune. cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 11:19 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (din popor @ Jul 1 2011, 11:15 AM) *
Fiica mea si-a dat zilele trecute capacitatea. Cand am vazut ca a luat nota 10 la romana, i-am spus: felicitari, dar sa stii ca o sa depun contestatie.

Ha ha, cea mai tare faza! laugh.gif laugh.gif
Eu nu zic decat ca exagerarile nu-s bune in nicio directie. Iar solutia optima, dpmeudv, in loc de contestatie ar fi s-o pui sa citeasca ceva in vara asta, ca sa simti si dumneata ca isi merita nota smile.gif smile.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 1 2011, 02:36 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Jul 1 2011, 10:15 AM) *
Incercarea de manipulare primitiva de azi diminetata n-are legatura cu NLP, poate doar cu faptul ca a fost facuta de o fatuca draguta, care asa a inteles ea sarcinile de serviciu. N-am inregistrat-o, s-ar putea sa fi fost unele diferente in exprimare, dar iata pe scurt depre ce era vorba:

"Răsturnare de situaţie": s-a constat că poliţistul şi-a împuşcat iubita din greşeală, apoi s-a sinucis. Prietena poliţistului şi-a revenit şi probabil că a povestit...
Of, salariile astea tăiate!

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 1 2011, 03:44 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Jul 1 2011, 01:15 PM) *
Zici e nerelevant cand ai dat BACul cand tu pui stampila pe 20 de promotii ca sunt corupte din fasa?
De fapt am impresia ca a spus ca sunt obisnuite cu coruptia. Cred ca intr-adevar toti ne-am obisnuit deja cu coruptia.
Citeaza
Ma tem ca dintre cei ce nu fura multi sunt cei ce nu au ocazia sa o faca. Nu or fi toti romanii hoti dar hotia e mai degraba regula decat exceptia.
Citeaza
Premiza de la care se pleaca in discutie e ca toti cei care se uita la televizor sunt niste zombi care preiau pe nemestecate tot ce li se spune. Chiar toti suntem asa?
Nu. Unii o fac din masochism.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 1 2011, 05:32 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 1 2011, 03:44 PM) *
Ma tem ca dintre cei ce nu fura multi sunt cei ce nu au ocazia sa o faca. Nu or fi toti romanii hoti dar hotia e mai degraba regula decat exceptia.

Hai sa specificam, daca suntem "barbati"; sa nu ne mai ascundem dupa generalizari. Unchiule, 'mneata esti român? Daca da, cam ce si cat furi?

Ca eu sunt roman. Deci fur. Prin definitie. Pe cine fur? Pai... pe Stat, cum pe cine... Cât fur? Pai neplatind impozitul pe venit din suma lunara pe care o obtin luând oamenii "la ocazie" (fac naveta cu masina personală) si din produsele pe care le vand colegilor (stau la tara si produc oua, verdeturi, lapte pt consum propriu, da' in posturile religioase mai dau si altora), asadar se cam fac... 0.16*200 lei/luna = 32 lei. Acuma cred ca nu vrei sa iti jur ca nu simt absolut niciun regret ca nu dau acesti bani Statului, fiindca vad ca daca ii dau nu obtin nimic in schimb; platesc rovigneta si accizele din motorina, dar masina tot o bag in fiecare an in service pt bucsaraie; platesc la Sanatate - dar cand e sa am nevoie de tratament medicamentos - nexam reduceri, caci tre' sa ma duc la "particular" (la "stat" mai tare te imbolnavesti intr-un spital); justitia, politia, functionarimea superioara (care habar n-am cum si cat, dar sunt sigur ca si la salariile lor contribui prin taxele si TVA-ul marit pe care le platesc) au toti niste salarii reduse, saracii, dar stau in niste viloace..., si conduc niste masini..., si fac niste concedii cu familie cu tot... incat chiar nu imi permite orgoliul sa-i mai ajut cu inca 4 milioane pe an... Nu mai continui cu politicienii, "bancherii" si altii asemenea lor.

Acum vino si spune-mi ca din cauza mea, si a celor care fac si gandesc ca mine, tara e in buda, si e ultima din UE la toate capitolele, iar eu iti promit ca nu te voi scuipa in ochi... Cu conditia sa fii sincer si sa-mi spui ca asta numesti tu furt si cu asta asociezi echivalenta roman = hoţ.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 1 2011, 05:52 PM
Mesaj #29

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Jul 1 2011, 08:32 PM) *
Hai sa specificam, daca suntem "barbati"; sa nu ne mai ascundem dupa generalizari. Unchiule, 'mneata esti român? Daca da, cam ce si cat furi?

Ca eu sunt roman. Deci fur. Prin definitie. Pe cine fur? Pai... pe Stat, cum pe cine... Cât fur? Pai neplatind impozitul pe venit din suma lunara pe care o obtin luând oamenii "la ocazie" (fac naveta cu masina personală) si din produsele pe care le vand colegilor (stau la tara si produc oua, verdeturi, lapte pt consum propriu, da' in posturile religioase mai dau si altora), asadar se cam fac... 0.16*200 lei/luna = 32 lei. Acuma cred ca nu vrei sa iti jur ca nu simt absolut niciun regret ca nu dau acesti bani Statului, fiindca vad ca daca ii dau nu obtin nimic in schimb; platesc rovigneta si accizele din motorina, dar masina tot o bag in fiecare an in service pt bucsaraie; platesc la Sanatate - dar cand e sa am nevoie de tratament medicamentos - nexam reduceri, caci tre' sa ma duc la "particular" (la "stat" mai tare te imbolnavesti intr-un spital); justitia, politia, functionarimea superioara (care habar n-am cum si cat, dar sunt sigur ca si la salariile lor contribui prin taxele si TVA-ul marit pe care le platesc) au toti niste salarii reduse, saracii, dar stau in niste viloace..., si conduc niste masini..., si fac niste concedii cu familie cu tot... incat chiar nu imi permite orgoliul sa-i mai ajut cu inca 4 milioane pe an... Nu mai continui cu politicienii, "bancherii" si altii asemenea lor.

Acum vino si spune-mi ca din cauza mea, si a celor care fac si gandesc ca mine, tara e in buda, si e ultima din UE la toate capitolele, iar eu iti promit ca nu te voi scuipa in ochi... Cu conditia sa fii sincer si sa-mi spui ca asta numesti tu furt si cu asta asociezi echivalenta roman = hoţ.
Uite cum am ajuns la o situatie exact pe dos decat in tarile alea despre care tot vorbim. E ok sa furi statul. Sa nu dai in cap, sa nu jefuiesti, sa nu furi colegii sau prietenii, nici chiar vecinii sau necunoscutii. Dar de la stat e ok sa furi. E aproape o datorie patriotica. Adica exact pe dos de cum gandeste(sau a fost educat sa gandeasca) un occidental.
Da, vin si spun ca din cauza celor ce gandesc ca tine si fac ca noi (pentru ca si eu ma descurc dar fara a simti vreo mandrie pentru asta) deci din cauza noastra a tuturor tara e in buda.
Si in fond ce socotesti tu furt? De la cat in sus e furt? Ca eu am auzit de unii arestati pentru cincizeci de mii de euroi spunand ca e un abuz, altii fura milioane si ca miile lor erau nimica toata. Aveau dreptate?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Jul 1 2011, 05:56 PM

+Quote Post
Laur006
mesaj Jul 1 2011, 05:58 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 1 2011, 05:52 PM) *
Da, vin si spun ca din cauza celor ce gandesc ca tine si fac ca noi (pentru ca si eu ma descurc dar fara a simti vreo mandrie pentru asta) deci din cauza noastra a tuturor tara e in buda.
Si in fond ce socotesti tu furt?

Uf, m-ai linistit. Chiar ca rasuflu linistit acum, fiindca eu credeam ca furt e ceea ce scrie la DEX (Infracțiune care constă în însușirea pe nedrept a unui lucru mobil al altuia).

+Quote Post

15 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 04:57 PM